iljoenen aptisten in wereld Dienstplichtigen schamen zich egenwoordig voor hnn uniform Paus sluit vrouwen uit van ambten CRISIS IN LIBANON BLIJFT UIT BS ■SI!»®?! Geen steun aan V.U. In ijskast Vakantiewerk leidde tot eervol beroep oorzitter H.J.Amelink van jubilerend Ons Leger CURSUS CHINA-KUNDE LjENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 Er zijn bijna 31,5 miljoen baptisten in de hele wereld. Het i er meer, want dit aantal (om precies te zijn: 31.432.130) ivat alleen de gemeenten die bij de Baptisten-wereldallian- BWA zijn aangesloten en dat zijn ze niet allemaal. cijfer van de BWA-statistiek is endien nog onnauwkeurig omdat 123.000 baptisten uit de Chinese isrepubliek bijhoren, een aantal 1951 dat men nu wel vergeten de andere kant is het - sisclie cijfer (550.000) waar- jjnlijk te laag, omdat dit alleen geeft hoeveel leden de geregi- f erde gemeenten tellen. En er J in de Sow jet-Unie nogal wat Russische gemeenten vormen in i de grootste groep. Daarna Engeland (173.708), Roeme- (120.000), West-Duitslaod i), Wales (72.000) en Zweden i). In Nederland zijn ruim 900 baptisten. Het totaal van Eu- a is ruim 1,1 miljoen. fd-Amerika herbergt de meeste j listen: 27 miljoen, op enkele derdduizenden na allemaal in de enigde Staten. De 800.000 Afri- use baptisten worden voorname- Zaire (Kongo) en in Nigeria Mijnden. ruim één miljoen Aziatische Jisten vindt men voornamelijk fot [ndia en Birma. De helft van de _P Middenamerikaanse baptis- woont in Haiti. Zuid-Amerika Ser ruim 440.000, de meesten in fllië, enkele tienduizenden in mtinië, de rest verspreid. elle groei Roemenië wordt bericht dat de iistengemeenten voor het eerst zeven jaar een landêlijke ver ing hebben gehouden, waaraan 1400 mensen werd deelgeno te vergadering, te Boekarest, gerapporteerd dat vorig jaar tfuizend dopelingen werden gere- reerd. Waarnemers voegen hier- 3n toe, dat daarnaast waarschijn- ongeregistreerde doopsbe- dieningen hebben plaatsgevonden. Ondanks de door de staat opgelegde beperkingen zijn de baptistenge meenten in Roemenië sinds de we reldoorlog sneller gegroeid dan in enig ander Oosteuropees land. Omdat alleen de gedoopten als lid tellen en de baptisten de kinder doop verwerpen, moet men om te kunnen vergelijken met andere ker ken bovenstaande cijfers met iets meer dan twee vermenigvuldigen. Blank en zwart De blanke Lutherse kerk in Zuid- west-Afrika zal zich niet aansluiten bij de sinds kort verenigde „zwarte" kerk. Deze laatste is dit voorjaar ontstaan uit een samensmelting van twee kerken die voortgekomen wa ren uit het werk van twee zen dingsinstanties. Het was toen nog de bedoeling dat de „blanke" kerk die voornamelijk uit Duitsers be staat: Zuidwest-Afrika was voor 1918 EEN Duitse kolonie zich bij de fusie zou aansluiten, zodat de lutheranen in dit land één kerk zouden vormen. De leiding van de Duitse kerk zag van de fusie af. nadat was gebleken dat de gemeenten deze stap „voor barig" vonden. Dat viel juist in een periode waarin de Zuidwestafri- kaanse bantie met een algemene staking toonde niet gelukkig te zijn met -het beheer door Zuid-Afrika. Het opmerkelijke van deze staking was dat de strijdliederen voorname lijk psalmen en gezangen waren. Al gaat de fusie niet door, de Duit se kerk van Zuidwest-Afrika blijft wel samenwerken met de zwarte zusterkerken. Een synodecommissie heeft opdracht aan plannen voor een latere fusie te werken. 7 "T5. De gereformeerde kerkeraad in Nieuwlande (bij Hoogeveen) heeft besloten niet langer te collecteren voor de Vrije Universiteit. Eén zon- per jaar wordt in de meeste gereformeerde kerken de opbrengst van de collecte in de kerkdienst be stemd voor de theologische faculteit de VU. Deze faculteit verzorgt van de twee predikantsopleidin gen (de andere vindt plaats aan de Theologische Hogeschool in Kam pen). Nieuwlande geeft geen geld voor de VU. Het onderwijs is daar niet zui ver gereformeerd meer, vindt men. Dat te Kampen blijkbaar nog wel. De koers van de VU moet wel lei den tot „ingang van vrijzinnigheid in de kerken". Een andere argument is dat de VU voor honderd procent gesubsidieerd wordt door het rijk en dus geen steun meer nodig zou hebben. Dat laatste is wel een vergissing gezien de tientallen miljoenen die O. en W. op het wetenschappeliik onder wijs wil bezuinigen. En bovendien geldt het ook voor Kampen. Nieuwlande hoopt dat de andere kerkeraden in de classis Hoogeveen het voorbeeld zullen volgen. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft de vrouw uit gesloten van zelfs het kleinste ambt in de R.K. Kerk en tegelijk de celibaatsbepalingen voor diakenen en priesters bevestigd. In een Motu Proprio een pauselijk rondschrijven reser veerde de Paus de altaarfuncties van leken, zoals de bijbel lezingen en de altaardienst, voor mannen. In overeenstemming met de eer biedwaardige traditie der kerk zijn de ambten van lector en acoliet ge reserveerd voor mannen, zo bepaalde de Paus. Vrouwen worden niet met zoveel woorden uitgesloten van de bijbelle zingen en de altaardienst, maar zij mogen dus niet door een bisschop formeel in de ambten van lector en acoliet bevestigd worden. Een afzonderlijk Motu Proprio was gewijd aan de celibaatsverplichtingen van diakenen en priesters. Het decreet over de rol van de vrouw in de kerk werd uitgevaardigd, nadat de Paus „rekening gehouden had met de opvattingen" van bis schoppen in de gehele wereld. In 1971 heeft de bisschopssynode geadvi seerd een speciale commissie in te stellen om na te gaan hoe de rol van de vrouw In de kerk en de gemeenschap in het algemeen ver groot kan worden ter wille van de rechtvaardigheid. Het Vaticaan heeft laten weten dat deze commis sie nog steeds wordt voorbereid. Na de concilies van 1962-65 was de traditie gegroeid dat vrouwen hielpen bij de altaardienst en bijbel lezingen voor hun rekening namen. Wijdingen Het andere decreet wijzigt radikaal "de lagere en hogere wijdingen" de traditionele voorbereidingen van se minaristen op het priesterschap. Als achterhaald worden de wij dingen van portier, duiveluitdrijver, en sub-diaken afgeschaft en die voor lector en acoliet worden vervan gen door ambten om aan te geven dat deze ook kunnen worden uitge oefend door leken die niet de be doeling hebben in de toekomst le den van de geestelijke stand te worden. De paus schafte ook de tonsuur voor lectoren en acolieten af. Dit is de gewoonte om de kruin van prie sterkandidaten kaal te scheren. Leken-lectoren krijgen de taak de bijbellezingen met uitzondering van het evangelie te verzorgen en de misgezangen te dirigeren. Aco lieten mogen de priesters helpen aan het altaar en bij de communie-uit reiking. In de afgelopen jaren heb ben veel bisschoppen nonnen toe stemming gegeven de communie uit te reiken als geen priesters beschik baar waren. Veel theologen hebben zich op het standpunt gesteld, dat er geen leerstellige redenen zijn om de vrouw van het priesterambt uit te sluiten ook al waren Christus en de aposte len dan mannen. In het decreet over de diakenen kondigt de Paus aan dat de wijdings plechtigheden herzien worden door de Vaticaanse congregaties en daar in de kuisheidsgelofte voor onge trouwde kandidaten zal worden op genomen. Op het ogenblik wordt de ze gelofte afgelegd bij de subdiaken wijding, welke nu dus vervallen is. In het decreet wordt de celibaats verplichting herhaald voor kandida ten voor het priesterambt en voor ongetrouwde kandidaten voor het diakonaat. Ook wordt bevestigd dat een getrouwde diaken die zijn vrouw verloren heeft, geen nieuw huwelijk kan aangaan. De twee decreten wor den 1 Januari 1973 van kracht. Niet alleen het pastoraal beraad in Nederland is opgeschort. Ook in Spanje en in de Verenigde Staten zijn plannen om tot een overlegor gaan op landelijk niveau tussen bisschoppen, geestelijkheid en „le ken" te komen, in de ijskast gezet. Het Vaticaan bereid, een algemene richtlijn voor deze raden voor en wil dat daarop wordt gewacht. Mgr. O'Connor, de Amerikaanse bisschoo die voorzitter is van een commissie de de mogelijkheden van zo'n be raad bekijkt, zei dat hij geschokt was door de Vaticaanse mededeling dat landelijke pastorale raden niet zouden passen in de structuur van de kerk. In de Verenigde Staten, zo zei hij. heeft de kerk wel degelijk behoefte aan een dergelijke vorm van overleg. Ds. H. A. Denkers (50), hervormd predikant in het Friese Hantum met het onderhorige Hantumhuizen en Hantumeruitburen gelegen in Westdongeradeel gaat het wijde Friese land verlaten om zich aan de boorden van Vader Rijn te vestigen. Het bij wijze van vakantievulling leiden van studieweken in een Duits vormingscentrum leidde tot zijn be noeming tot studiesecretaris van dat centrum, in Bendorf bij Ko blenz. Nieuw is vormingswerk niet voor ds. Denkers. Hij was tien jaar directeu- van een vormingscentrum in St. Ni- colaasga, een van de weinige Room se enclaves in Friesland. De afgelopen drie Jaar gaf hij mede leiding aan een zomerse bijbelstu dieweek van Joden, christenen en moslims in Bendorf. De weken wer den georganiseerd door het r.k. vor mingscentrum aldaar. Thans worden deze ontmoetingen interkerkelijk en minder incidenteel. Er is samenwerking ontstaan tussen het r.k. bisdom Trier en de Evange lische Landskerk van het Rijnland. Ds. Denkers is nu door de lands kerk beroepen en krijgt als taak „het bevorderen van het wederzijds verstaan van christenen. Joden en moslims" en het bijspringen van de drie reeds in Bendorf werkende vormingsleiders. 5t»L Z „Ons Leger" bestaat Een jubileum, maar valt ook veel te vieren? Voorzitter 2 „koninklijke" vereniging is i-majoor b.d .H. J. Amelink. ostplichtige soldaten schamen tegenwoordig jm het uniform kazerne te dragen. Ik be niet. Ze zijn geloof ik de mensen denken dat ze t moordenaarsbende behoren" Amelink ook in burger martiale figuur, wit haar het met nauw verholen af- Opgevouwen in een stoel in riante Rijswijkse flat spreekt met enige weemoed over het koorden en knopen wat ftzichtelijke marechaussee-uni- hij vorig jaar juli uittrok is het bereiken van de pen- ïerechtige leeftijd. „Ik was er 'k Ben er ook in ge ld". mormalige commandant van het der marechaussee en gouver- der residentie haalde z'n uni- onlangs graag weer uit de "te het aan te trekken voor de Plechtigheid "an de Jongste ha de Oranje-dynastie. Amelink zegt terwijl hij coflt 'de telefoon aanneemt: .Mijn Is adjudant in Duitengewone v&n de Koningin. Maar hij *ht wel blij hoor toen hij z'n "a weer uit kon trekken Hij *a hele rode rand ln zijn nek f alles geeft coe dat zo'n kraag, je voortdurend met je kin "8 moet lopen, ook niet alles dat een meer eigentijdse wa penrok wel op zijn plaats zou zijn. „Ze zijn er trouwens a> mee bezig. Ik heb foto's gezien van een ont werp voor een donkerblauw pak met gewone revers" Maar de ex-generaal kan weinig begrip opbrengen („ik ben een man van het establishment maar doe geen ongenuanceerde uitspraken") voor de met succes bekroonde actie van de vereniging van dienst plichtigen (VVDM) om zelfs recru- ten het recht te geven zich na diensttijd in burger te steken. Hij ziet het als een fnuikend gebrek aan saamhorigheid in de krijgs macht. „De VVDM heeft het volste recht om voor de belangen van haar leden op te komen, maar het is wel belangrijk jp welke manier dat gebeurt. Zo'n groetweigeractie is mij niet bepaald At het hart ge grepen. Groeten ziet men tegen woordig als serviel. Maar de beteke nis is alweer: saamhorigheid". Behalve gebrek aan dit cement der maatschappij signaleert de heer Amelink achteruitgang van moreel en geoefendheid der treopen. „Om de twee jaar wordt een NATO-re view gehouden, dan wordt bekeken in hoeverre het legerkorps voor z'n taak is berekend. Bij de review van anderhalf jaar geleden kwamen wij er niet zo best af". Boteren Tussen burgerij en krijgsmacht bo tert hèt, meent nij, ook niet zo erg. „Neem nou de 'iet —succesvol afgesloten Taptoe Delft, zegt de heer Amelink met verbijstering in zijn stem. Vroeger stelden de deel nemers zich op in het kerkgebouw en dan kwamen ze door de toren poort naar buiten en voor de show. Dit keer mochten ze allééD de toren gebruiken, want die iS van de ge meente Delft, maar de Nederlands Hervormde gemeente hield de kerk deuren potdicht" Voor de tweeduizend leden van „Ons Leger", burgers en (oud-)mili tairen. zijn dit zaken die van een gevaarlijke mentaliteit blijk geven. Hun doelstelling immers is: „Het Nederlandse volk ervan te overtui gen dat het voor het behoud van vrede, veiligheid en vrijheid een deugdelijke krijgsmacht, steunende op de sympathie der natie, noodza kelijk is". Een opgave waarin de vereniging sinds de oprichting in 1912 door twee verontruste ook toen al luitenants nauwelijks geslaagd mag heten, als men althans de geringe sympahtie voor het uniform en de minimale bereidheid om de geldknip voor defensie te openen in aanmer king neemt. Het bestuur van „Ons Leger" is zich dit ook pijnlijk bewust. Bij de viering van het zestigjarig jubileum op 15 september in het Kurhaus zal de natie er nog eens op worden ge wezen dat „een beetje defensie" geen zin heeft. Secretaris-generaal van de NAVO mr. Luns is graag bereid gevonden hieraan door het uitspreken van een rede krachtig bij te dragen en na de pauze is het „Voor de vuist weg met Ons Leger" door niemand minder dan Willem Duys. Waarom Luns en Duys? De heer Amelink: „Mr Luns kan het beste onze situatie beoordelen. Voor het amusement hadden we eerst Paul van Vliet gevraagd, maar die kon gewoon niet". Door Russische druk De Koninklijke Marechaussee heeft in verband met de ver hoogde activiteit van Palestijnse terroristen twee -pantserwa gens op Schiphol gestationeerd, die in het bijzoiider zorgen voor de beveiliging van Israëlische en Duitse (foto) toestellen. LEIDEN Van 6 oktober tot en met 18 mei zal door het Sinologisch Instituut van de Leidse universiteit een cursus Chinakunde worden ge geven. De colleges worden vrijdags van elf tot een uur in het Acade miegebouw gegeven en worden al leen onderbroken voor de kerst- en de paasvakantie. De onderwerpen die aan de orde komen zijn het pré- moderne China, de overgangsperiode van omstreeks 1860—1949, de Volks republiek, de sociale structuur, de so ciale geografie en de economie, de staat en de ideologie, de taal en het schrift, de letterkunde en de beel dende kunst en de relaties tussen China en de buitenwereld in de mo derne tijd. Voor nadere informatie over de cursus kan men zich wenden tot het Sinologisch Instituut van de RU, Eerste Binnenvestgracht 33 Leiden, tel. 26637. JERUZALEM De crisis tussen de Libanese regering en Fatach was hier voorzien. Het was een van de voornaamste doeleinden van de Is raëlische invasie van het afgelopen weekeinde. Vooral het bombarderen van twee bruggen over de rivier de Litani, die Libanon in tweeën ver deelt. wordt hier meer als een waar schuwing aan Libanon gezien dan als Door jaap van Weesel een slag voor de Fatach. Er zijn in het geheel slechts drie bruggen over de rivier de Litani, en alleen de der de brug langs de kust is nog in tact. Dat de huidige crisis werkelijk tot drastische maatregelen van de Li banese regering tegen de Palestijnse commando's zal leiden, wordt in Je ruzalem echter betwijfeld. In Liba non heerst een wankel evenwicht tussen moslims en de christelijke bevolkingsgroep en het nemen van drastische maatregelen zou dat even wicht verstoren, wat heel gemakke lijk een burgeroorlog tot gevolg zou kunnen hebben tussen de anti-Pa lestijnse christenen en de pro-Pales tijnse moslims. De Libanese regering zal daarom alle mogelijke moeite doen het niet tot een krachtmeting te laten aan komen. Dat het leger de Fedayin niet toestaat naar hun bases terug te ke ren. kan op een conflict wijzen tus sen premier Saeb Slalam, die mos lim is, en de opperbevelhebber, die een christen ls. Daar komt nog bij dat de Arabische landen met Egypte vooraan sterke pressie op Libanon uitvoeren de bewegingsvrijheid van de Palestijnse commando's niet in te perken. De bemiddeling van de secretaris generaal van de Arabische liga, Mah- moed Riad, de vroegere Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, wordt in Jeruzalem in de eerste plaats als Egyptische missie gezien om de positie van Fatach in de Li banon te redden. Cairo heeft de Pa lestijnse organisatie opgeroepen tot een spoedzitting in Egypte. Er wordt druk gespeculeerd over de vraag waarom het Libanese leger zo heftig verzet heeft geboden tegen de Israëlische troepen. Of het hier om een beslissing van hoger hand ging of van een commandant ter plaatse, is niet bekend. Gezien het feit dat het opperbevel in handen van een christen is, had afzijdigheid of symbolisch verzet meer voor de hand gelegen. Het is ook duidelijk dat Rusland hierbij een rol heeft gespeeld. De Russische ambassade ln Beiroet had de Libanese regering al twee dagen van tevoren gewaar schuwd voor een Israëlische aanval. Ook de Russische Middellandse-zee- vloot was ln de richting van de Li banese kust opgestoomd. Mogelijk heeft Rusland druk op Li banon uitgeoefend om dt keer op te komen voor de Palestijnse com mando's, al is de Russische invloed ln Libanon 'aan de andere kant niet bijzonder groot. Een ader aspect dat bij de Rus sische activiteit voor de kust van Libanon een rol speelt ls waarschijn lijk de betrokkenheid van Moskou by Syrië. Sinds het vertrek van de Rus sische adviseurs uit Egypte heeft Moskou zich gericht op Syrië en Irak om zijn invloed ln het Midden-Oos ten te behouden. De Sowjet-Unie zou door het ops tomen naar Libanon willen waarschuwen tegen Israëli sche represailles tegen Palestynen ln Syrië. Langs de Israëllsch-Syrische grens vond gisteren een vuurgevecht plaats.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13