FISCUS STOPT GATEN „Politiek testament^ Auto's worden straks 40 procent zwaarder belast BOUW VAN 133.750 NIEUWE WONINGEN Wad moet blijven verhoogd tot 16 en 5 procent Inflatiecorrectie beperkt tot 80% Kansspelbelasting van 15 naar 25 pet Minister De Koster werkt aan: Schijventarief krijgt vaste inkomstenaftrek Plan: met 18 jaar in dienst DIV. 2154 BUITENL. BETREKK (ind.OntH.) LANDBOUW, VISSERIJ JUSTITIE EN POLITIE ALG. BESTUUR soc. V00RZ. m. 6338 VERKEER WATERST. NAT. SCHULD VOLKS HUIS VESTING ONDER WETENS. DEFENSIE jm 1251 1117 2128 1800 4123 2715 3970 12020 5465 Het vrij aanzienlijk beperken met 478 miljoen van de uitgaven leidt bij Verkeer en Waterstaat tot vertragingen of uitstellen van activiteiten „waar toe ondergetekende in betere omstandigheden liever niet zou zijn overgegaan". Dat zegt mi nister Udink in de memorie van toelichting op zijn begroting, waarop de uitgaven voor 1973 met 500 miljoen zijn gestegen tot ruim vijf miljard. Opvallende verlaging: 163,3 miljoen voor wegen, bruggen en tunnels. Door verhoging van de motorrijtuigenbelasting per 1 ja nuari met bijna veertig procent wordt daarvoor compensatie gezocht. De extra opbrengst van 200 miljoen neutraliseert voor een groot deel het geld dat min der beschikbaar wordt gesteld voor het Rijkswegenfonds. Onder de huidige omstandig heden kunnen slechts weinig nieuwe projecten aan het door lopend. vijfjarig uitvoeringspro gramma van het Wegenfonds worden toegevoegd. In totaal komt er volgend Jaar 40,5 km aan wegprojecten bij, waar 20 km afgaat door ruil van pro jecten wegens anders beoordeel de urgentie. Bezuinigd wordt in mil joenen guldens ondermeer op: scheepvaartwegen en havens 22,3; hoogwaterkeringen, in richtingswerken Lauwerszee en Z.W. des lands en Deltawerken 19; niet opnemen nieuwe subsi dieregeling wet verontreiniging oppervlaktewateren 17; rijks bijdrage Rijkswegenfonds 265; bijdrage stedelijke infrastruc tuur voor openbaar vervoer 12,4; kapitaalverstrekking PTT 102. De bijdragen in de verliezen van het openbaar vervoer wor den begroot op 439 miljoen, dat is 147 miljoen meer dan dit jaar. De bijdragen in de tekor ten voor streekvervoerbedrijven worden geraamd op 90 miljoen tegen 75 miljoen in het lopende jaar. De N.S. krijgt 271 miljoen als compensatie voor onrenda bel personenvervoer. Voor 1973 staat 108,8 mil joen op de begroting vorig jaar 65 miljoen voor sub sidie in de kosten van de infra structuur van het openbaar ver voer, zoals de „Zoetermeerlijn", de oostlijn van de Rotterdamse metro naar Ommoord, het door trekken van de metro noord- zuidlijn naar Hoogvliet en de oostlijn van de Amsterdamse metro. Om de positie van het open baar vervoer in het westen des lands te versterken is er in de begroting rekening mee gehou den dat de bouw van de Schip- hollijn volgend jaar kan begin - Wat de waterzuivering betreft is het beleid erop gericht in een vijftienjarenplan de Neder landse wateren gezond te maken Er wordt aan gewerkt om af zonderlijke plannen in de rich ting te bundelen in het bij de wet voorgeschreven meerjaren plan voor de waterzuivering. Het plan zal naar verwachting begin 1974 gereed komen. De regering streeft ernaar, dat in 1973 omstreeks 133.750 woningen in aanbouw zullen worden genomen, 1750 meer dan het programma voor dit jaar. Daarnaast zullen nog minstens 800 woningen extra kun- Detailhandel vrijgesteld van heffing investeringen (Van onze soc.-ec, redactie) Minister Langman (Economische Zaken) handhaaft zijn plan om de investeringen in het Westen des lands af te remmen door een hef fing op bedrijfsgebouwen en instal laties. Hij komt spoedig met een wetsontwerp. BU deze investeringsheffing wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met het midden- en kleinbedrijf. Het ls de bedoeling om de detailhandel en de horeca, uitgezonderd de hotel- lerie. van de heffing vrij te stellen. Door een in het wetsontwerp op te nemen vrijstelling aan de voet zal het merendeel van de investeringen ln het midden- en kleinbedrijf ook overigens niet worden getroffen. De geraamde opbrengst voor het eerste Jaar is honderd müjoen gulden van de Arbeid een akkoord is be reikt inzake de programmering van de sociale verzekering, op grond waarvan de middelen vrijkomend voor bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind en bestemd voor aanvullende pensioenen, zullen worden belegd in de woningbouw. De regering zal, aldus de Memorie van toelichting bij de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, zodanige faciliteiten verstrekken, dat bewo ners met een laag inkomen een huur van circa 150 per maand voor deze woningen zullen betalen. Voor volgend jaar is voor 111.250 (in 1972 109.500) woningen subsidie toegezegd (50.325 woningwetwonin gen, 60.925 particuliere huur- en ei gen woningen) Het bouwprogramma voorziet ook in 5000 bedden in tehuizen. Ten aan zien van het huur- en subsidiebe leid. zoals die staan in de Nota Volkshuisvesting, zullen ontwerpen van Wet worden voorbereid. Voor aanvullende huursubsidie is in 1973 74,4 miljoen uitgetrokken. Voor de stadsvernieuwing wordt volgend Jaar een gelijk bedrag aan verplichtingen aangegaan als dit jaar (ongeveer 300 miljoen gulden). Een interdepartementale werkgroep knelpunten woningbouw richt zich op de ontwikkeling van de groeiker nen. In de bufferzone Midden-Delfland heeft de staat (per 31 mei 1972) 206 ha in eigendom verworven. Pas na aanvaarding van het wetsontwerp- Reconstructie Midden-Delfland zal De belastingoperatie die het kabinet-Biesheuvel in zijn Miljoenennota voorstelt omvat een totaalbedrag van iets meer dan twee miljard gulden. Voor dekking van de uitgavenstijging boven de be rekende begrotingsruimte is nodig: 715 miljoen. Voor de financiering van de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting: 245 miljoen. Voor wijzigingen in de structuur van de belastingen: 805 miljoen. Voor de compensatie van enkele belastingverlichtin gen 240 miljoen. Het dekkingsplan voor volgend jaar siet er als volgt uit: - verhoging van de vermogensbe lasting van zes naar zeven pro mil- alleen voor 1973; opbrengst 40 milj. verhoging vennootschapsbelas- 15 tot 25 procent; opbrengst: 5 milj. verhoging vernnootschapsbelas- ting van 46 naar 48 procent; op brengst: 180 milj De regering wil de mogelijkheden voor aankoop van gronden vooi kening van de Staat verruimen tot twee andere bufferzones, namelijk het gebied 's-Gravenwoude (buffer zone Den Haag-Leiden) en het ge bied rond het Naardermeer (buffer zone Amsterdam-Bussum). Vooral gronden zullen worden aangekocht voor natuur- en landschapsbehoud en stilte recreatie. Naar verwachting zal in het begrotingsjaar 1973 een beperkte start kunnen worden ge maakt met de aankoop van die gronden. Het totale bedrag, dat nodig is om aan alle huisvestingsbehoeften van het rijksoverheidsapparaat te kun nen voldoen bedraagt ongeveer 2 miljard. Het budget voor 1973 be draagt echter 400 miljoen. verhoging van het nog in te voe ren schij ventarief bij de loon- en inkomstenbelasting met één pro cent; opbrengst: 500 milj. En voorts in de indirecte sfeer: verhoging algemeen tarief BTW van 14 naar 16 procent (uitgezon derd tabaksfabrikaten): opbrengst: 1.000 milj. verhoging verlaagd tarief BTW van 4 naar 5 procent; opbrengst: 200 mil verhoging bijzondere verbruiksbe lasting personenauto's van 15 naar 17 procent: opbrengst: 80 milj. De maatregelen op het terrein van de belastingstructuur betreffen: de eerste fase van de oudedagsvoorzie ning voor zelfstandigen, verruiming van de lijfrentepremie-aftrek, over gangsregeling oudere werknemers en het verdwijnen van de zelfstandigen aftrek. Voorts: faciliteiten voor spaarloon, vrijstelling van tweehon derd gulden aan rente-inkomsten, tegemoetkoming voor de scheep vaart. harmonisatie van accijnzen in Benelux-verband. verlaging var enkele percentages van het oor spronkelijk voorgestelde tarief bij de inkomstenbelasting en optrek king van de inkomensaftrek voor bejaarden. De verlaging in de loon- en inkom stenbelasting betreft de midden groepen (inkomens variërend ongeveer dertig tot zestigduizend gulden). Het kabinet gaat ervan uit dat de Tweede Kamer nog op tijd het zogenaamde schij ventarief aan vaardt. Bij dat tarief loont het be lastingspercentage van 25% tot 71 Het laagste percentage betaalt men over de eerste inkomensschijf vai ruim tienduizend gulden. Deze schijf staat bovenoD het inkomens- deel dat belastingvrij is. Dit deel Ten gevolge van de politieke wikkelingen van de laatste m den en het besluit van de rep om tot vervroegde verkiezingen te gaan zal er geen defend met daarna een beleidsnota op lat termijn, worden gepubliceerd. Voor de kern van een dergt) nota aldus de minister ii over de te verwachten fima middelen voor meerdere jaren vereiste. Het hoogste belastingpercentage be gint men te betalen met een belast baar inkomen van ongeveer honderd endertig duizend gulden. De inflatiecorrectie kan maar voo: de helft betaald wordén uit de in flatoire progressiekop. Mede daarom beperkt het kabinet de correctie tot het wettelijk toegestane minimum van 80%. Dat betekent een bespa ring van 190 miljoen. Tot de belastingverlichtingen beho- vermindering van invoerrechten door de toetreding van Denemar ken, Engeland, Ierland en Noorwe gen tot de EEG. Als gevolg van het terugbrengen van de wiebeltax tot 0 per 1 ja nuari worden op jaarbasis met 4% verlaagd: de loon- en inkomstenbe lasting, de vennootschapsbelasting, de benzine-accyns en de verbruiks belasting op personenauto's. De aanslaggrens voor de inkomsten belasting wordt verhoogd van 18.00c tot 25.000 gulden. Met ingang van 1974 wordt deze grens Jaarlijks au tomatisch bijgesteld. Minister De Koster zal nog vóór de verkiezingen een soort „politiek tes tament" het licht doen zien. Daarin schetst hij wat naar zijn mening het beste is voor de Nederlandse defensie. Gewapend met deze per soonlijke defensienota zal hij dan aan de verkiezingsstrijd van de li beralen meedoen. Tussen wens en werkelijkheid gaapt echter een afgrond. Dat blijkt wel uit De Koster's begroting voor vol gend Jaar. In zijn begroting voor dit jaar deed hij al „pas op de plaats" omdat de commissie van burger- en militaire deskundigen nog aan haar advies sleutelde. Nv is dat advies er, en worden allerlei verbeteringen voorgesteld, maar mi nister van Financiën Nelissen houdt koppig de hand op de knip. Het po litieke testament van Den Toom. De Waddenzee en de eilanden moeten in hun huidige staat gehandhaafd blijven. Met alle ten dienste staande middelen moet dat worden gepro beerd. Dat staat in de begroting van CRM. Om dat te bereiken zal het ministe rie overleg plegen met andere departementen over voorwaarden die dienen te worden gesteld, wat betreft de exploitatie van bodemschatten. Ook zal een aantal flora- en faunasoorten als „beschermd" worden ver klaard. Volgens het ministerie is het gewenst de Wet Bedreigde Diersoor ten spoedig toe te passen. Het nu nog overwegen van een andere oplossing dan de afsluiting van de Oosterschelde zou tot „onaanvaardbare vertraging" in de noodzake lijke beveiliging leiden, temeer onaanvaardbaar waar inmiddels als ge volg van de afdamming van het Volkerak de waterloopkundige situatie in de Oosterschelde ongunstiger is geworden. Aldus de toelichting op de begroting 1973 van het departement van Ver keer en Waterstaat. Gesteld wordt, dat de afsluitingswerken dan ook zo snel als technisch mogelijk is moeten worden voltooid. Met het schijventarief dat de rege ring per 1 Januari wil invoeren in de loon- en inkomstenbelasting wordt tevens het systeem van de vaste inkomensaftrekken ingevoerd. Het inkomen moet met deze aftrek worden verminderd voordat over de resterende „balastbare som" het schijventarief wordt toegepast. Na de inflatiecorrectie van 80% be dragen deze vaste inkomensaftrek ken voor* werkende gehuwde vrouw 1328 gulden; jongere ongehuwden tot 35 jaar 3852 gulden; oudere ongehuwden 5180 gulden; O ongehuwden met aftrek voor 1 kind 5712—7840 gulden; ongehuwden met aftrek voor 2 kinderen 62448372 gulden; ongehuwden met aftrek voor 3 of 4 kinderen 67768904 gulden; ongehuwden met aftrek voor 5 of meer kinderen 73089436 gulden; gehuwden zonder kinderaftrek 6640 gulden gehuwden met 1 kind 7172 gulden; gehuwden met 2 kinderen 7704 gulden; gehuwden met 3 of 4 kinderen 8236 gulden; gehuwden met 5 of meer kinde ren 8768 gulden; gehuwde bejaarden 1860 gulden; ongehuwde bejaarden 930 gulden; arbeidsongeschikten 1196 gulden. Voor ongehuwden met kinderen („onvolledige gezinnen") die bui tenshuis werken en met tenminste één kind beneden 16 Jaar geld een extra inkomensaftrek van ten hoog ste 2120 gulden. Voor zelfstandigen geldt, in verband met het ontbreken van kinderbijsalg voor het eerste en tweede kind, ook een extra inko mensaftrek. waar zijn opvolger De Koster J maal achter stond" blijft eeni droom. Defensie zal het volgend jaar „maar" 5,2" miljard gulden mj doen. Voor dit jaar kreeg hij l 4,7 miljard. De 500 miljoen worden voor bijna de helft i slokt door loonstijgingen. De 274 miljoen die De Koster: „in handen" krijgt betekent stijging van het percentage dal fensie uit de nationale koek k maar komt uit „de groei." Al al kon de minister het op conferentie nog net over z krijgen, dat hij deze „tussentl besomming voor één jaar wel antwoord vindt. De Koster troost zich met d! dachte dat het percentage dat in de wacht sleepte toch nog ligt boven hetgeen de minda van de commissie heeft voorga Om dit te staven was wel enij goochel met cijfers nodig. Het tionaal inkomen, zei groeit wat sterker dan werd wacht. De minderheid ve missie stelde 3,9 procent voor, was genoeg. Omgerekend bij de „ping" van het huidige ment 3,67 zijn. En hij zelf kon uit op 3,71 procent. Wel een s troost als men bedenkt datE meerderheid 4,25 (omgerekend 4,0) procent noodzakelijk vond. Regeringsjubileti van koningin me zilveren tientje Ter gelegenheid van het 25-ji et regeringsjubileum van koningin liana in 1973 zal een zilveren ti worden uitgegeven. In totaal i er 300.000 in omloop worden bracht. De regering heeft inmiddels kwart miljoen gulden uitgetrd 1 als bijdrage in de kosten die t worden gemaakt in verband met zilveren jubileum Men overweegt dit bedrag ter schikking te stellen van vormen comité dat de genomen initiatieven van dit feest zal coördineren. Het uit de roulatie net zilveren guldens en r heeft de schatkist - door van verkopen van het zilver *j miljoen gulden opgeleverd. Miljoen mindei voor visserij De visserij staat op de komendj groting met een bedrag achttien miljoen gulden. Dat li geveer een miljoen gulden i dan vorig jaar. Dat miljoen komt voor het intrekken in 1973 v; mieregelingen op de kwaliteitsvö tering van aangevoerde uitzondering van schol. Een ander deel komt uit het ii pen van de regeling voor de ring van de vissersvloot, ti maanden geleden. Door deze n ling konden het afgelopen jaar aantal moderne hektrawlers besteld. „Dienstplichtigen moeten als ze achttien zijn onder de wapenen ko men. Uitstel wegens studie kan dan worden afgeschaft. Dat geldt ook voor vrijstelling wegens broeder dienst of kostwinnersschap". Dat heeft de commissie dienst- plichtbeleid aan minister De Koster voorgesteld. Deze voelt veel vooi deze voorstellen, maar zal ze nog nader bestuderen in samenhang met het rapport „dienstplicht naar keuze", waar hij meer twijfels over heeft. Een wetswijziging zal nodig zijn om de dienstplichtige leeftijd tot acht tien jaar te kunnen verlagen Thans is het regel dat men in het kalenderjaar dat men twintig wordt in dienst komt. De commissie komt tot haar voorstel omdat steeds meer dienstplichtigen uitstel wegens studie kunnen krij gen. Ze komen dan ouder en hoger opgeleid in dienst. Dit zou niet a leen voor de krijgsmacht, maar ook voor hen zelf problemen en nadele? opleveren. De verlaging zou waar schijnlijk pas in 1976 kunnen wor den uitgevoerd. Voor de dientsplich- In. De kruiser De Ruyter. die nog een tijdje mee moest, ligt definitief aan de kant. De kosten van het in de vaart houden van de grijze gigant tot zijn taak kan worden overgeno men door een nieuw geleide-wapei fregat en een bevoorradingsschip ziln te groot. Het tijdelijk verlies aan gevechtskracht wordt maar voor lief genomen Het leven van de mijnenvegers van de Beemster-klasse wordt bekort tot 1976 door het groot onderhoud te stoppen. De marine-luchtvaartdienst zal zijn helikopters uit de Antillen terughalen. Deze bezuinigingen heb ben tot doel het nieuwbouw-pro- gramma te versnellen. Het leger bezuinigt door de „bult" van oudere beroepsmilitairen en vrijwillig dienende terug te dringen Verder wordt een „selectief" wer vingsbeleid gevoerd dat de gevechts kracht van de operationele onderde len niet mag aantasten. Projecten die al vorig Jaar werder aangekondigd krijgen nu hun aan loop: de aankoop van TOW antie tankraketten, luchtdoelgeschut op het onderstel van Leopard* anks nieuwe boordwapens voor terreinwa gens. lichte vliegtuigen, vrachtwa gens en Jeeps. De luchtmacht heeft de comman do's opleidingen, depots materieel luchtverdediging en tactische lucht strijdkrachten samengevoegd; eer besparing van rond vijfhonderc man. Uitstel van vervanging van de ruim honderd Starfighter's word' niet verantwoordt geacht, op de be groting is dertig miljoen gulden voor een aanbetaling gereserveerd Op welk toestel de keuze 2 is nog niet zeker, maar uit ops kingen van minister De Koster af te leiden dat de kans dsi Amerikaanse Lockheed-fabrlek project voor de P-530 Cobra van grond krijgt is geslonken. Het is nog niet gebleken dat er' minimaal aantal toestellen W de wereld kan worden vertodj Overblijven als kandidaten Franse Mirage F-l en de Saab JA-37 Viggen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8