Nelissen: Zonder matiging wordt begroting uitgehold BEZUINIGING TREFT OOK kMBTENAREN Prijzen mogen maar 5 pet. stijgen" Zuinig zijn met aardgas Ziekenhuis onder de loep )w-aww-ui tkeringen pet. extra omhoog Rijksuitgaven stijgen tot 43 miljard Giro leent geld uit entraal Planbureau becijferde SEPTEMBER 1972 BINNENLAND regering heeft voor het rheidspersoneel krachtige he iningen in petto. De belang voorgenomen bezuini- pmaatregel is een verhoging de pensioenpremie, die hon- I miljoen gulden moet op- njen. Een bezuiniging van orde betekent zeker een hoging van de pensioenpre- ran de ambtenaren met en- procenten. Nu betaalt het beidspersonecl een pensioen lie van tien procent over ambtelijk salaris, waarvan bedrag van f. 7452 (de ichise) is uitgezonderd. Ddere bezuinigingen, die de ring wil doorvoeren en die ierdag in het georganiseerd leg voor ambtenarenzaken de orde komen, zijn: sn vermindering van de lertoelage voor het eerste tot de per 1 januari 1973 verder te verhogen kinder- isg voor het eerste kind voor m pekkenden; [schaffing van de premie- I rregeling rijksambtenaren, door naar een ruwe schat- 25 miljoen gulden wordt be- Bgd. indbeleid »t kabinet heeft nog niet 1st of het z.g. trendbeleid i overheidspersoneel ardoor de ambtenaren-sala- ■n de gemiddelde loonstijging In het bedrijfsleven volgen) voor het komende jaar zal wor den gehandhaafd. Het ljjkt ech ter wel waarschijnlijk dat dit zal gebeuren omdat in de toelich ting op de ontwerpbegroting van het ministerie van Binnenland se Zaken wordt vastgesteld dat dit beleid goed gewerkt heeft. In het overleg, dat donder dag met de centrales van over heidspersoneel wordt gevoerd, komt ook de „nacalculatie", de eindafrekening over de periode 1 juli 1971 tot 1 juli 1972, aan de orde. Daarbij wordt ook een eventuele extra matiging van de hogere inkomens in navolging van het bedrijfsleven besproken „Verder bestaat de mogelijkheid van een „voorschot" op de loon ontwikkeling over de tweede helft van dit jaar, dat dan nog voor 1 januari komend jaar zou worden uitgekeerd. De regering is voorts van plan de toelage, die wordt gegeven bij verplaatsing van rijksdiensten, waarbij belangen van ruimtelij- Ce ordening voorop staan, te verhogen. Daarvoor is blijkens de ontwerpbegroting van Binnen- lande Zaken een extra bedrag van 7,5 miljoen gulden beschik baar. Ook deze kwestie komt donderdag in het georganiseerd overleg aan de orde. Dan ook zullen de centrales van over heidspersoneel hun oordeel ge ven over de voorgenomen bezui nigingsmaatregelen. AOW/AWW-uitkeringen gaan pnuari komend jaar met 4 extra omhoog; sthijnlijk zal ook het mihi- ii met ingang van die da- ia worden verhoogd illeen de kinderbijslag voor ?te kind, maar ook die voor rede kind gaat niet verder enkele kernpunten uit het ct kabinet vastgestelde pro- voor de sociale verzekerin- indere punten: ring van een volksverzeke- arbeidsongeschiktheid Jzonder veel geld kosten. Er sa nadere studie voor een waarbij in eerste aanleg gedacht aan een verzekering ïstandigen naast de al be- iWAO voor werknemers; Ouders van werkende Jongeren van zestien jaar en ouder, die ver plicht vormingsonderwijs volgen, krijgen een vergoeding met terug- Werkende kracht tot 1 Juli van dit jaar, in te bouwen in de kinderbij- O Door een extra rijksbijdrage van zeventig miljoen wordt het mogelijk de stijging van de premies voor de premiereductieregeling vrijwillige ziekenfondsverzekering te beperken tot 15 procent; De eigen bij drage-regeling in de verpleegkosten van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, die nu geldt voor boven 65-jarigen, wordt uitgebreid tot daarvoor in aanmer king komende verpleegden van 18 Jaar en ouder. lüeze kabinetsbeslissingen op sociaal terrein zullen binnenkort in een aparte nota van minister Boersma (Sociale Zaken) worden toegelicht. „Niet onbevredigend" noemt minister mr. R. J. Nelis sen (Financiën) het beeld dat de Miljoenennota 1973 biedt. Maar dan moet wel aan enkele nog omstreden voor waarden worden voldaan: de loonsomstijging moet be perkt blijven tot 9 procent en de prijsstijging tot 3 procent. „ALs dat niet lukt", meent Ne lissen, ..wordt de begroting uit gehold. Dan staan we weer voor de keuze: meer bezuinigen en ho gere belastingen". Voor het rondkrijgen van de begro ting van volgend jaar heeft het ka binet-Biesheuvel deze wapenen, evenals vorig jaar, al gehanteerd. Er is voor een miljard gesneden in bestaande uitgaven. Verkeer en Wa terstaat moest het meest bloeden dit departement ondergaat een aderlating van 478 miljoen gulden De bijna een kwart miljoen rijks ambtenaren zijn gedwongen een fikse bijdrage te leveren door zelf honderd miljoen op te brengen als pensioenbij drage. De belastingschroef wordt ook iets verder aangedraaid. In 1973 stijgt de druk van 29.1 tot 29,5 procen, Het beslag van de sociale premies op het nationaal inkomen stijgt van 17.2 tot 18,2 procent. Forse stijging De rijksuitgaven stijgen ten opzicl- te van dit jaar met 5,5 miljard gul den. Het uitgavenniveau loopt op tot 43 miljard gulden. Aan inkom sten becijfert minister Nelissen veertig miljard, zodat een tekort rest van drie miliard. Verreweg het grootste deel (bijna driekwart) van het tekort wordt ge dekt met leningen op de kapitaal markt. De normale begrotingsruimte als gevolg van groei van de inkomsten door de groei van het nationaal in komen is becijferd op 5%. Dat r één procent lager dan de jarenlang gehanteerde groei norm van 6%. Aan de lagere overheden wordt opgedra gen hun uitgavengroei ook met een zesde te beperken. Volgens een stuurgroep van deskun digen zou de groei van de be grotingsruimte stijgen met een per centage tussen 4,2 en 4,9. Met een zekere luchthartigheid verklaart mi nister Nelissen, dat de gunstige eco nomische ontwikkeling het recht vaardigt om „op de bovengrens te gaan zitten". in de Miljoenennota voorgestel de maatregelen laten een tikkeltje ruimte voor een reële inkomens stijging van de werkende bevol king. Aan de collectieve sector zal 85 tot 90 procent van de inkomens stijging toevloeien. Dit scheren langs de nullijn voor wat betreft de inkomensverbetering kan, vindt minister Nelissen. niet alle eeuwigheid" doorgaan. Evenmin wil hij zich erbij neerleg gen, dat de rijksuitgaven jaar op jaar met miljarden tegelijk stij gen..»: ->Om de uitgaven voortdurend aan een kritisch onderzoek te on derwerpen gaat hij een dienst op richten die tot taak krijgt de kos ten op het gebied van het maat schappelijk en cultureel welzijn bin nen de perken te houden. De combinatie van PTT-gelddien- sten -de postgiro en de postspaar bank- verwacht het dienstenassorti ment te kunnen verbreden door particuliere kredietverlening zoals een debetstand op de postrekening persoonlijke leningen hypothecair krediet De geldbedrijven van de PTT zou den in dat geval naast gelijke plichten ook gelijke rechten dienen te verwerven als het particuliere bankwezen. Met deze ontwikkeling zou een keu zemogelijkheid behouden blijven voor het publiek bij een gegeven concentratie in het particuliere bankwezen in onze samenleving. De minister kondigt intussen ook tariefsverhogingen bij de postche que- en girodienst aan die 92 mil joen moeten opbrengen. Die tariefs verhogingen zijn volgens de begro ting echter „nog niet nader aange wezen". Minister Nelissen met een soumierende Biesheuvel op de achtergrond Onderzoek naar onrustbarende stijging van de kosten voor de gezondheidszorg Minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) deelt de ongerust heid over de stijgende kosten in do gezondheidszorg. Zeer binnenkort zullen enkele organisatiebureaus in de gezondheidszorg een onderzoek instellen naar de doelmatigheid van de voorzieningen in de ziekenhui zen. De afremming van de bouw van ziekenhuizen zal scherper wor den. Dat deelt de bewindsman mee in zijn begroting voor 1973. Minister Stuyt vindt meer wijkge zondheidscentra noodzakelijk voor de toekomstige gezondheidszorg. Maar voor 1973 krijgt hij slechts een miljoen gulden voor het stich ten van deze centra. Ook in andere takken van de volksgezondheid en milieuhygiëne kan Stuyt het vol gend Jaar geen grote sprongen ma ken. Voor beide posten staat op zijn begroting ruim 444 miljoen gulden. Dat is weliswaar ongeveer 24 mil joen meer dan vorig jaar. op de be groting stond. Maar dat geld gaat bijna helemaal op aan loonstijgin gen en uitbreiding van het ambte lijk apparaat. Voor het drugbeleid is een miljoen gulden meer uitgetrokken dan vorig kostenstijgingen. Voor de subsidie Jaar: nu twee miljoen. De streekla- I aan Medisch Opvoedkundige Bu- horatoria als ook TNO krijgen twee reaus wordt eveneens ruim twee miljoen gulden, mede als gevolg van miljoen beschikbaar gesteld. Een en ander wordt betaald uit besparingen op andere terreinen. Zo komt er elf miljoen gulden vrij door het lande lijk entprogramma over te hevelen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Het stopzetten van de rijkssubsidie aan de kinderkolonie huizen bespaart voorts ruim twee miljoen. Het onderzoek in de ge zondheidszorg wordt beperkt met ruim drie miljoen. Verder is te verwachten op het volksgezondheids- en milieugebied: In de loop van het volgend Jaar een extra heffing op ander dan door brandstof veroorzaakt gif in de lucht. Deze heffing brengt zes mil joen gulden op. Zeer binnenkort is er een nota afvalstoffen te verwachten als ook een wetsontwerp over de drinkwa tervoorziening. Uitbreiding van voorlichting over een gezonde leefwijze, te beginnen bij de jeugd. Daarmee samenhan gend de strijd tegen het roken, te veel eten en te weinig lichaamsbe weging om het aantal hart- en vaat ziekten terug te dringen. Ook meer voorlichting over mid delen om zwangerschap te voorko men. Er is overleg over de betaling van de kosten van onderzoek en be handeling van ziekenfondspatiënten die geslachtsziekten hebben en die naar de specialist gaan zonder een verwij skaart bij de hulsarts te ha len. Ook de betaling van onderzoek en behandeling van mensen die niet verzekerd zijn, onder wie ook bui tenlanders, is een punt van overleg. Minister Stuyt ter herstel van de nationale is in het komende jaar I mits de loonsomstijging ruggeschroefd van 13 pro- 1 tot nsgen procent en de tog beperkt blijft tot vijf Dit blijkt uit de bij de begroting gepresenteerde van het Centraal au. f deze matiging van lonen tot stand komt en r wordt eind oktober d'e be- Wrwacht in het lopende ge- regerlng, werkgevers ^weging over een „sociaal - dan is het economische te! vrij gunstig: boosheid loopt terug tot van 95.000 a 105.000 (dit WO); Verschot op de lopende re in de betalingsbalans blijft gelijk: 1,9 miljard gulden; "tonale besparingen stijgen de bedrijfsinvesteringen stijgen met negen procent (dit jaar een daling van 8,5 procent); Bij het uitblijven van een matiging van lonen en prijzen is de situatie aanzienlijk ongunstiger. De inflatie woekert voort met een loonsomstij ging van 13 procent en een prijs stijging van zeven procent. De werkloosheid blijft dan vrij hoog, op een niveau van 100.000 tot 110.000. De bedrijfsinvesteringen lig gen dan een half procent lager. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans zou dan op 1.2 miljard komen. Incidenteel het reële beschikbare c.a.o.-loon niet stijgt. Deze interpretatie van de nul-lijn" wil dus niet zeggen dat de inkomens volledig gelijk blijven. Er wordt rekening gehouden met een stijging van het „incidentele loon" .extraatjes, periodieken e.d.) van één procent. Wél wordt ook voor deze loonsector op matiging aangedrongen. Op grond van deze matiging mag de contractloonstij ging begin volgend jaar niet hoger zijn dan 1,5 procent. Intussen is minister Lankman (Eco nomische Zaken) van plan de prijs stijgingen in het komende Jaar scherp in de gaten te houden. De liberale- bewindsman betwijfelt of kan worden volstaan met afspraken od vrijwillige basis Hij overweegt, zo blijkt uit zijn toelichting op het prijsbeleid, de volgende maatrege len: beperking van het aantal kosten- groepen, waarvan de stijging in de prijzen mag worden doorgegeven; afspraken met zoveel mogelijk sectoren en ondernemingen over de voor 1973 aanvaardbare prijsverho gingen en noodzakelijke prijsverla gingen; tijdige signalering van ongewen ste prijsontwikkelingen en het na overleg corrigeren daarvan. Ontevreden •Minister Langman komt daarmee dicht in de buurt van een prijs maatregel. Hij is duidelijk ontevre den over de prijsontwikkeling in dit jaar. Uit gegevens van het Planbu reau blijkt immers dat ook dit jaar prijsverhogingen tot stand zijn ge komen met als uitsluitend doel her stel van het rendement. Dit, aldus de liberale bewindsman, ondanks dringende oproepen van de werkge versverbonden om dit jaar inflatie- bestrijding voorrang te geven boven rendementsverbetering. Maar een kortstondige rendementsverbetering leidt niet tot verbetering van de economische positie, aldus de be windsman. In een analyse van de oorzaken van de overbesteding in de afgelopen Jaren vraagt minister Langman zich bovendien af of de „overvolle" werkgelegenheid van toen niet mede te wijten is aan de „geringe neiging van ondernemers om wanneer het goed gaat te rationaliseren". Dat komt er dus op neer dat de werk gevers geneigd zijn in een tijd van hoogconjunctuur arbeidskrachten vast te houden. De vraag is, aldus de bewindsman, of van onderne merszijde niet wat meer aandacht voor deze gang van zaken mag wor den verwacht om ontsporingen te vermijden. Prijsaanduidingen Op korte termijn zal minister Langman komen met een aanvul ling van de Prijzenwet, waarin een verbeterde prijsaanduiding wordt voorgeschreven. Een regeling tegen misleiding met doorgestreepte prij zen en dergelijke aankondigingen is niet op korte termijn te verwezen lijken. Ook aan prijsaanduiding in de reclame zal meer aandacht wor den gegeven. de subsidiëring van de prijsver gelijkende formatie wordt beëin digd; het stimuleren van de toeristi sche accommodatie door middel van subsidiëring wordt stopgezet. Aan vullende subsidies voor de onrenda bele top van de investeringen kwa men vooral aan de orde bij projec ten, die een aanzet zouden kunnen geven aan de toeristische ontwikke ling van bepaalde streken; subsidies aan organisaties die de export bevorderen (Centrale Kamer van Handelsbevordering met samen werkende instituten en de in het buitenland gevestigde Nederlandse Kamers van Koophandel) worden verminderd. Een uiterst voorzichtig beleid bjj de verdere groei van de afzet van aardgas is noodzakelijk. Want al over drie jaar ligt de totale ge raamde afzet van Nederlands aard gas gevaarlijk dicht bij de maxima le capaciteit. Blijkens de begroting van Economi sche Zaken komen het binnenlands verbruik van aardgas en de export in 1975 samen op ongeveer negentig miljard kubieke meter. Daarvan zal dan 82.5 miljard kubieke meter uit het Groningse veld kunnen komen. Er moet dus nog 7,5 miljard kubie ke meter' uit andere velden worden betrokken. De totale Jaarlijkse ca paciteit van deze velden ls nu tien miljard kubieke meter. Prijsverhoging Momenteel wordt al een prijsverho ging voor aardgas overwogen voor nieuwe contracten voor grootver bruikers. Ook zijn verhogingen in de sector van de openbare voorzie ningen te verwachten. Verder wordt met buitenlandse afnemers onder handeld over hogere prijzen. Boven dien is besloten géén nieuwe con tracten voor de export van aardgas aan te gaan. Een versoepeling van het beleid zou alleen mogelijk zijn wanneer nieuwe belangrijke vondsten zouden worden gedaan, te land of op het Neder landse gedeelte van het continen taal plat in de Noordzee.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7