Bloembollen gaan weer in de grond in de Bollenstreek Alphense paardenmarkt is 'dood' LAATSTE JAREN GEEN PAARDEN MEER Trekkers zorgen met Kerst voor tulpen DUIVENSPORT Peerke Donders PAGINA 4 STREEK DINSDAG 19 SEPTEMBER 197; BOLLENSTREEK Regeren is vooruitzien. Dat de vies voeren de bloembollenkwekers en bolbloementrek- kers ook in hun „wapenschild De zomer is namelijk nog niet voorbij of zij denken al weer aan het voorjaar. Van daar, dat er thans reeds op de velden in de streek tussen Leiden en Haarlem een grote bedrijvigheid is waar te ne men. De bollen moeten de grond in. Om op tijd weer hun betoverende pracht te tonen aan iedere, die er maar oog voor heeft. Voor niet lang helaas. Als ze in april eenmaal in bloei zijn gaan de bloemen er al binnen enkele dagen af. Aan die bloemen namelijk heeft de bloemenkweker niets. Het gaat hem om de bollen. Die moeten het geld in het laad je brengen. Heel anders is het gesteld met kenhof-editie liggen dan ook meest- bolbloementrekkers. Bij hen is het al reeds klaar als de oude nog niet niet begonnen om de bol, Door Cees Combee Foto Jan Holvast dé bloem. Vooral de tulpeblöem. Die moeten tegen Kerstmis in bloei ge trokken zijn om tijdens deze hui selijke feestdagen de kamers van velen in binnen- en buitenland te sieren. Daarom zijn die bolbloemen - trekkers nu ook al druk bezig de bol len de Juiste voorbehandilineg te ge ven voor dit „op tijd in kleur" zijn. De grond in Het is in deze na-zomerse dagen een echt uitje eens door die Bollen streek te dwalen. Overal op het land ziet men de mannen bezig. Hier met het omploegen van de bollengrond en daar reeds met het poten van de bollen. Er zijn bedrij ven, die dat met de hand doen en weer anderen gebruiken 'n ingenieus toestel, waardoor de bollen op de Juiste diepte en afstand van elkaar machinaal in de grond worden ge bracht. Dat werk zal nog wel eni ge weken duren. Niet iedereen is er even snel bij. Wanneer men door de streek van de bollen rijdt zal men zich afvra gen waarvoor die grote stapels stro dienen. Heel eenvoudig. Daarmee worden straks, als het gewas in de grond is gebracht, de velden afge dekt. Men zou dus kunnen zeggen, dat de bollen een deken van stro over zich heenkrijgen om tegen de ergste vorst bestand te zijn. Hoe wel, wanneer men met de kwekers spreekt, duidelijk wordt, dat die vorst heus niet zo'n nadelige invloed uit oefent op het gewas als wel eens wordt verondersteld door niet-inge- wijden. Keukenhof Niet alleen op de velden, doch ook op Keukenhof is men weer druk doende de bolbloemenlusthof nieu we vorm te geven voor het seizoen 1973. Een seizoen, dat naar men hoopt beter wordt dan het voorbije toen het bezoek een kleine 600.000 wie heel erg geleden heeft van ..Floriade "12" Overigens had men daarop gerekend. Gelukkig wordt deze internationale sierteeldshow zo als nu in Amsterdam, slechts eens in de tien jaar gehouden. Anders zou het er beroerd uitzien voor een manifestatie als in Lisse, die volgend Jaar alweer zijn vier en twintigste editie hoopt te kunnen beleven. En aan al die Keukenhof- bolbloe- menshows heeft directeur Willem van der Lee <65) gestalte mogen ge ven. Hij is nog één van de weini gen van het eerste uur en daarop is hij begrijpelijk een beetje trots. Op Keukenhof is het zo, dat men direct of kort na de sluiting van de voorjaarsexpositie de oude bollen er uit haalt en dan begint met het ver versen van de grond als dat nodig mocht blijken, het bemesten en het vernieuwen van het gras. Bovendien worden dan de nieuwe borders ge maakt. Het is namelijk traditie dat Lisses nationale bolbloemententoon stelling ieder Jaar weer door de op zet van de tuin een ander karakter krijgt. De tekeningen voor de nieuwe Keu tot het verleden behoort. Dat zijn er een kleine honderd, want voor iedere inzending moet een ander onderwerp worden gemaakt. Ook ditmaal hoopt Willem van der Lee er met zijn trouwe assistent Henk Koster (25). die hem straks moet opvolgen, weer wat unieks van te maken. Of dat inderdaad zo is zal blijken als eind maart 1973 de Keu kenhof weer wordt geopend en de eersten van de vele, vele miljoenen bollen in bloei zijn gekomen. De Rijnsburg se bolbloe- mentrekkers zijn langs de Noordioijkerweg in Rijns burg druk bezig met het plaatsen van de bloembol len in de zogenaamde kuïl- hoek. Het is in Lisses lusthof een tradi tie, dat op de eerste maandag in ok tober begonnen wordt met het plan ten van de bolgewassen en dat men daar zo eind november mee gereed is. Alles gaat namenlij k niet tege lijk de grond in. Er moet een ge spreide bloei komen om de "hof van Jacoba van Beieren" zolang moge lijk haar kleur te doen behouden. Bolbloemen trekken de Veenstreek zijn momenteel reeds druk doende voorbereidingen te treffen om tegen de kerstdagen volop tulpen en hyacinten en ook narcissen te kunnen aanvoeren aan de Rijnsburgse en andere veilingen. Daar komt wel wat voor kijken. Er gaat namelijk heel wat aan vooraf, voor de bollen in de trek- of broeikas of in het zogenaamde warenhuis kunnen worden geplaatst. In het koelhuis en daar heeft Flora er heel wat van, zeker nu de demonta bele op het parkeerterrein ingebruik zijn genomen ondergaan de bol len een deel van de preparatie, nodig om ze in bloei te kunnen trek ken. Wie nu bijvoorbeeld van Rijnsburg naar Noordwijk rijdt ziet overal langs de weg tuinders met kistjes en bollen bezig. Dat geschiedt veel al op stukken grond naast en voor de woningen van de kwekers, die hier de laatste jaren in groten getale zijn verrezen. De bollen worden in kist jes geplaatst en daarna, afgedekt met stro, in de zogenaamde kuil- hoek bewaard tot het tijdstip, waar op ze in de kas kunnen worden ge plaatst om ze in bloei te trekken. Dan moeten de pennen voldoende lengte hebben. Het vorige seizoen was voor de trekkers, mede door de grote export van bolbloemen, beslist niet slecht. Ze zijn nu weer aan het werk geto gen en hopen op een even goed of nog beter seizoen dan 19711972. Door dat planten van de bollen heerst er volop activiteit en bedrij vigheid in de Bollenstreek. Eigenlijk is men daar nooit klaar LEIDEN Voor de postduiven vereniging "De Blauwkras", die deelnam aan een vlucht vanauit St Ghislain, was de uitslag als volgt: F. v.d. Wetering 1, 4, P. Sloos 2, 10, P. J. de Haas 3. 5, 7. 9, S. W. de We tering 6, A. v.d. Lee 8. De postduivenvereniging "War mond", die eveneens voor deze vlucht had ingeschreven, luidt de uitslag: J. Siecker 1, 2. 6, 7, 10, J. v. Seggelen 3, 5. A. Oostdam 4, A. v.d. Drift 8, 9. De aankomst van de koninklijke familie vanochtend bij de Ridderzaal ter gelegenheid van de opening van de Staten Generaal. LEIDEN „Peerke Donders," de EHBO-vereniging die zaterdag met een receptie en onderlinge wedstrij den haar zilveren jubileum vierde, gaat na deze viering weer druk aan de slag. Vanavond om acht uur be gint in het St. Elisabethziekenhuis 'n nieuwe cursus EHBO. De vervolg- beginnen donderdagavond Bestemmingsplan Herengracht LEIDEN In het gebouw van de Adviesraad voor de binnenstad (Morsweg 10) wordt morgenavond om acht uur een hoorzitting gehou den over het bestemmingspln He rengracht/Zij lsinge, waarbij o.a. de speciale aandacht zal worden ge schonken aan de bouw van een be jaardencentrum in deze omgeving ALPHEN AAN DEN RIJN Alphens paardenmarkt is „dood". Het is alleen de traditie, die haar nog in „leven houdt. De laatste jaren is er geen enkel paard gesignaleerd en het aantal standhouders, dat voor de entourage moet zorgen, is sterk teruggelopen. Zo langzamerhand wordt het nu toch wel eens tijd, dat het gemeentebestuur zich gaat afvragen of het deze traditie moet afschaffen of nieuw leven moet inblazen. Want zoals het nu is, is het een lachertje. Er is wel eens overwogen om de de paardenmarkt nieuw leven wil- paardenmarkt af te kappen. Maar len inblazen, waarom „kopen" we de eigenlijk is dat niet nodig. Waarom paardenhandelaren dan niet, laat de stapt men niet eens een keertje de organisatoren van paar denmarkten in Voorschoten, Valken burg of Rijnsburg. Dit zijn dorpen in de directe omgeving van Alphen, die van deze „dierendag" een heel festijn maken. Er wordt een ker mis opgebouwd, bedrijven geven de mensen vrij en de cafés zijn tot die pin de nacht open. De handel is er tierig en de plaatselijke midden stand pikt een „graantje" mee. Door Jan Westerlaken Als Alphen daar nu eens een les je gaat nemen, dan bestaat er on getwijfeld een goede kans, dat de paardenmarkt weer gaat "leven". Een andere vraag, die zich aandient is. of het nu wel zo verstandig is om die paardenmarkt in het centrum te handhaven. Waarom zal zij niet kunnen uitwijken naar Ridder veld? De kans is groot dat er dan weer wat leven in de brouwerij komt. De stadsmensen zien niet dagelijks dieren en voor de kinderen moet het een genot zijn om zich tussen de paarden te kunnen door bewegen. De Oranjestraat, waar de markt nu wordt gehouden, is beslist niet de aangewezen plaats voor een dergelijk evenement. Er moet ruimte zijn en ook bewegingsvrijheid is erg belang rijk. Over ruimte hoeven we, dach- n we, ons geen zorgen te maken. De nieuwbouwwijk heeft voldoende plekjes, waar de handel in paarden kan worden gedreven. Nu zal er ongetwijfeld geld bij moeten. Er moten diverse voorzienin gen worden getroffen waarvoor een aantal mensen een hele dag in touw is. En dat kost geld. Als we gemeente er een bedrag tegen gooien, zodat deze mensen aan hun trekken komen. De handel komt dan tenminste weer op gang en dan hoe ven we niet met zo'n allegaartje zo als de laatste jaren het geval is geweest, te werken. Want zoiets ver dient absoluut niet de naam van paardenmarkt. Een uitwijkmogelijkheid naar Rid- derveld is reeds genoemd. Maar het kan ook dichter bij huis worden ge zocht. En daarbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan het Laura- plein (voor gebouw Nabij), dat toch ook een goede gelegenheid biedt om paardenhandel te bedrijven. In Nabij zelf kan wat „geestrijk" vocht naar binnen worden gewerkt en op het plein is best wel een plaatsje voor wat standjes en dergelijke. En waarom zouden we de plaats van de huidige weekmarkt, net Thorbecke- plein, uitschakelen? Enfin, het zijn maar wat ideetjes, die misschien het overdenken waard zijn. Velen zullen zich waarschijnlijk ook afvragen hoe het toch komt. dat er voor de Jaarmarkt rond het "paardengebeuren" zo weinig belangstelling is. Het antwoord hier op is niet zo moeilijk. In vele plaat sen van ons land zijn bloeiende week markten. Een middenstander, die daar een goed inkomen heeft, laat deze dag niet vallen om naar Alphen te komen waar hij misschien amper het boter op zijn brood kan verdie nen. Vandaar dat er ook dit Jaar weer niet meer dan zo'n vijfen twintig stands in de Oranjestraat worden opgetrokken. 50 kramen Nauwelijks drie Jaar geleden wer- den er in diezelfde Oranjestraat nog vijftig kramen bevolkt. Maar toen j Is het snel bergafwaarts gegaan. En I bij die tekenen had de verantwoor delijke man bij het gemeentebestuur aan de bel moeten trekken. Wanneer er toen wat tamtam zou zijn ge maakt, was de markt waarschijnlijk wel te redden geweest. Nu zal het veel krachtinspanning vergen om weer dat te bereiken, wat er in het begin van deze eeuw was. Toen kwa men de handelaren en kopers ook. Waarom zou dat nu niet mogelijk zijn? Overigens wordt de paardenmarkt morgenochtend om acht uur geopend. De standhouders zullen omstreeks negen uur beginnen met de men sen hun koopwaar aan te bieden. Des middags om vijf uur moeten zij de spulletjes weer inpakken en is de markt voorbij, waarschijnlijk zonder dat er een enkel paard is gezien.... r Eerste paardenmarkt in Alphen. Toen stonden et nog veel paarden. De ge zellige d)rukte uit (groot moeders tijd ontbreekt nu ook. (Reproductie Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4