Leiden tekent protest aan tegen de liuurharmonisatie Huur van woningen Leidato 1 Leidato 2 NEM IN NIEUW COMPLEX Wij zijn geen incassobureau" Veemarkt verhuist naar maandag en dinsdag 1 1 f f Jubilea bij De Ver. Houthandel KAMPIOENEN DUIVENSPORT Pantser- wagens op Schiphol PINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN Leiden zal een duidelijk protest laten horen tegen de huidige toepassing van de huurharmonisatie. Dat houdt in, dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om onrechtvaardige gevolgen van de maatregel te bestrijden. Men zal o.m. zoveel mogelijk voorlichting geven over de mogelijkheden die de bevolking heeft om ontheffing van de harmonisatie te krijgen. B. en W. zullen aan alle twee de kamerfracties vragen de harmonisatie stop te zetten en terug te draaien. pvdA-raadslM Waal gaf het f. Jftartschot voor de marathon. Hij w-i bad met name bezwaren tegen het wselijfc h nteren als peilwoning ioorbeeld"-huiizen, waaraan de i huren van andere huizen wor- angepast van de dure hui len in de Merenwijk. In maart is be sloten, dat deze huizen niet als peil- ïoning zouden fungeren. B. en W. isaren volgens Waal over de uitvoe- an dit raadsbesluit niet vol- $.1 doende duidelijk. Bovendien wees |bij op het gebrek aan voorlichting over de kwestie van de huurharmo- ;atie. TORPEDEREN Veel verder dan Waal ging PSP- r Amptmeijer. Hij stelde voor de qJ huurharmonisatie massaal te torpe ts deren: de bevolking zou en masse moeten weigeren meer huur te be- [talen. B en W. zouden de weige raars de grootst mogelijke steun 9 moeten verlenen. "Het is de schuld van het college i van degenen die indertijd met TrTTrsnTcr MêMdn»n te. «n as méê Ditbesluit een op enkele de- tils gewijzigd voorstel van de vdA-ers Waal en In 't Veld en j66-er Kuyper nam de raad 'gikernacht, na een zeer moei zame en langdurige discussie. In de brief van de bewoners van .answoningen aan het bestuur fouten geslo- De brief is niet alleen ondertekend door de bewoners van de werkmans- voningen in de Transvaalbuurt, maar ook door een aantal bewoners van de zelfd woningbouwvereniging j Haagwegbuurt. Bovendien, vordt de indruk gewekt, als zouden .de aandeelhouders van de woning- 01 bouwvereniging elk een uitkering ran f 1800 krijgen, dit is onjuist, ze M krijgen tezamen f 1800,- per jaar. Nog te veel natuurlijk, maar niet om ir naar huis te schrijven. Waar rest van al die huur blijft, die bewoners van werkmanswoningen die tijd gestort hebben, is het buurtcomité Transvaal/Haagweg een raadsel. Aan de huizen wordt het ze niet besteed. Bond van Huurders en woning zoekenden, buurtcomité Transvaalbuurt en werkmanswoningen Haagweg De "Leidato" is een zakelijke aan- plegenheid. Het gaat er om vele en veelzijdige artikelen, het publiek te .tonen. En op deze wijze trachten de deelnemers hun omzet te verhogen en ora goodwill te kweken. Het bevreemdt mij en wellicht ve len, dat er een toegangsprijs was Ingesteld van f3,- per persoon. Dit al velen hebben weerhouden, de leidato" te bezoeken. Bij een aan- koop van enige importantie gaat in de regel de heer/en vrouw des hui- ss mee. Nu moesten ze beginnen f6 neer te tellen plus andere onkosten die gemaakt werden. Het wil mij voorkomen dat de toegangsprijs voor velen een belemmering is ge feest een bezoek aan de "Leidato" 'Ie brengen en dat is voor de mid- 1J denstand geen voor- maar nadeel. J. van Rooijen, Hoge Rijndijk 188, Leiden. De oude Grieken hadden al een uitstekend oog voor de sterk uiteen lopende aspecten van de handel: er vos één gooi voor zowel de hande len als de dieven. Hoe juist die filing nog altijd is, heb ik dezer 'logen ervaren bij de Leidato. Ik bocht daar een z.g. doorslagappa- faatje voor de prijs van f 5.95. Daar- werd mij voorgehouden dat dat '2,- goedkoper was dan normaal. Een speciale aanbieding tijdens de Nu maakte ik mij daarover illusies, maar ik dacht: als bet niet goedkoper is dan '~i de win- H dan zal het in elk geval niet fourder zijn. Wie schetst mijn ver- j&zing toen ik zaterdag bij een be dild warenhuis datzelfde apparaat- te voor f 3,95 zag staan. Mevr. W. S. de Vrles-Poortvliet Leiden. het college zijn meegegaan, dat wij nu meer gaan harmoniseren dan de woningbouwverenigingen willen", ful mineerde de PSP-er. "Dat kan niet. Het mag niet wor den: de Leidse huurder in last. het moet worden: de Leidse huurder is lastig" De steun van B. en W. achtte Amptmeijer gewenst, omdat "U de bevolking straks bij het "doordruk ken" van de begroting ook nodig hebt. Als u echter niets voor hen doet, doen zij ook niets voor u. Be volking en stadsbestuur moeten sa men tegen Den Haag zeggen: "de pip". Amptmeijer vond voor dit voor stel de steun van socialist Verboom en van de communist Hoeven. DERDE PARTIJ Derde partij in het steekspel rond de huren vormde tot kwart over één het college van B. en W., dat in het voorstel van Amptmeijer abso luut geen brood' zag, en dat ook de PvdA (Waal) tegenover zich zag. Tot kwart over één hield het col lege, dat gisteravond onder leiding stond van wethouder Harmsen staande, dat de wet op de harmo nisatie uitgevoerd moest werden, en in elk geval niet op de door Ampt meijer c.s. voorgestelde wijze mocht worden benaderd. Voor het door Waal ingediende compromis zwichtten B. en W. ten slotte, nadat men eerst had bepaald, dat er over de motie Amptmeijer ge stemd kon worden. In principe vond het college, daarin bijgestaan door de KVP-ers Driessen en Cor- nelissens was het voorstel on wettig, omdat het anderen zou aan sporen tot het overtreden van een wet. VOETGANGER Naast het debat over de huurhar monisatie konden er slechts twee "praat"-onderwerpen worden afge handeld (naast de gebruikelijke lijst benoemingen en kredieten voor scholen). Jonker (PvdA) pleitte voor veel grotere zorg dan nu het geval is voor de voetganger. "In woonstraten", vond hij, "zou eigenlijk helemaal geen snelverkeer I moeten komen". D'66-raadslid Oos terman drukte het wat fraaier uit: "ons verkeer heeft een monomaan autofiel karakter", waarmee hij be doelde dat alle aandacht altijd naar de automobilist uitgaat. De raad kon zich verenigen in een voorstel van Jonker om de voetgan gersbelangenorganisatie VBV te steunen in haar streven om de snel heid in woonstraten terug te bren gen. (Oorspronkelijk wilde Jonker in het voorstel opgenomen zien dat de m-snelheid' 20 kilometer zou worden). Wethouder Kret (stads ontwikkeling en Verkeer) beloofde tevens alle mogelijke middelen te zullen overwegen om een grotere veiligheid voor de voetganger te waarborgen. Als voorbeelden noem de hij o.m. „bobbel" in de weg, zon- verlichting, scheiding der verkeers- soorten en aanpassing van het ver- keerslichtennet. OVERNEMEN Eenstemmig was de raad in zijn besluit om de veemarkt in de Leid se Groenoordhal in de toekomst op maandag en dinsdag te laten hou den in plaats van op vrijdag, zoals nu gebeurt. Bij dit besluit is reke ning gehouden met de mogelijk heid, dat Leiden de Rotterdamse veemarkt op 1 januari 1974 zal kun nen overnemen. B. en W. verwach ten, dat die overname de huidige te korten die de exploitatie van de Groenoordhal te zien geeft, aan merkelijk zal terugbrengen, en dat 'Gewone' mensen niet op publieke tribune LEIDEN Een hele volle publieke tribune gisteravond. Maar liefst drie onderwerpen waren spectaculair genoeg om mensen naar de raadszaal te lokkende veemarkt, de huur harmonisatie en de niet aan bod gekomen interpellatie van PSP-er Amptmeijer over de kosten van het opknappen van de burgemeesterswoning. Amptmeijer had zijn aanvraag voor de interpellatie niet ruim drie dagen voor de vergadering ingediend, en moest derhalve tot volgend-e week wachten. Het spandoek "Vis in last", dat de hele avond voor de publieke tribune hing, was dus wat voorbarig, te meer omdat de bur gemeester gisteravond niet aanwezig was. Wethouder Harm sen van Financiën verving hem. Hij deed dat uitstekend. Makkelijk had hij het niet: de publieke tribune roerde zich tijdens het debat over de huurharmonisatie af en toe ge ducht. Harmsen stond niet elk ogenblik met de schoolmees tervinger opgestoken paraat, maar hield de zaak ivél in de hand. Het waren echter niet de mensen op de publieke tri bune die het meest te denken gaven, de jongere, politiek zeer bewuste lieden, leiders van actie-comité es etc. Goed, deze mensen gaven af en toe wat erg krachtig uit drukking aan hun misnoegen over de gang van zaken, zich dacürbij de boosheid van kolonel b.d. Wessels op de hals ha lend. Het ging gisteravond echter om de mensen die er niet waren. De gewoneLeidenaars. die in maart nog massaal naar het stadhuis togen onder het motto: "Huurverhoging? Geen cent". Wat betekent dat nu? Heeft de bevolking zich neergelegd bij de onafwendbaarheid van de harmonisatie? Geloven dc ouderen niet meer dat er iets te bereiken valt? Waar praten roe dan nog over? Van het massale verzet zoals Amptmeijer dat graag zou zien komt dan natuurlijk niets terecht. Ook met als B. en W. dat verzet steunen. Het protest dat de raad zal laten horen tegen de huidige toepassing van de harmonisatie schiet zijn doel dan eveneens voorbij. Voor de actieve maar met alle respect ook wel wat elitaire groep op de tribune is dat protest niet genoeg. Voor de mensen over wie het eigenlijk allemaal gaat hoeft het niet :Aeer. Er past maar één conclusie: men zal de poli tiek meer moeten gaan "verkopen"zoals bijvoorbeeld het PAK met zijn wijkhearings en de PSP door het voortdurend contact houden met de bevolking proberen. Dat de burger nu de eerste stap zal doen, kan men niet dacht ik nauwe lijks verwachten. BERT VAN DOMMELEN De Leidse veemarkt zal binnenkort op maandag LEIDEN Bij de Vereenigde Houthandel aan de Hoge Morsweg herdachten die heren W. Looyestein, W. Slingerland en W. v. d. Berg het feit, dat zij 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst traden. In de loop van de morgen wer den de jubilarissen met hun dames ontvangen op de kantoorboot. Na mens de hoofddirectie van het Pont concern waartoe de VH behoort ontving elk van hen het gouden insigne vergezeld van een geschenk onder couvert terwijl de dames in de bloemetjes werden gezet. Met alle medewerkers werd de middag door gebracht met een rondvaart over de Kaag. Aan boord werd de huldiging voortgezet, waarbij vele woorden van dank en blijken van waardering van de zijde van directie en collega's in ontvangst werden genomen. er misschien zelf een batig saldo z£ kunnen ontstaan. Het tekort be draagt nu 350.000 gulden per jaar. PvdA-er Van Aken, die deel uit maakt van de speciale commissie die zich over de Groenoordhal heeft gebogen, merkte overigens op, dat er als Leiden inderdaad de Rotter damse markt kan overnemen er is nog een aantal andere kandi daten, zoals Den Bosch, en Utrecht in het eerste kwartaal een duide lijk aanwijsbare verbetering zicht baar zal moeten worden. Anders is de commissie van mening dat men de veemarkt beter kan sluiten. ,D'an komt de handel niet meer naar Leiden". Met de sportverenigingen die van de Groenoordhal gebruik maken zal SempreAvcinti op tournee LEIDEN Na de uitvoering van gisteravond in het bejaardencen trum „Haagwljk" wacht het beken de Leidse gezelschap „Sempre Avan- ti" dfit jaar nog een druk optreden. Op vrijdag 29 september zingt speelt dit ensemble in het Haag- Amicitda om op vrijdag 6 oktober zijn toornee voort te zetten in K W te Utrecht. Op 13 oktober blijft Sempre Avanti dicht bij huis, het verzorgt dan in Den Burcht een avond voor de Ned. Vereniging van Suikerzieken. Voor 9 november staat dan nog een avond op het pro gramma in Loosduinen, waar de Alg. Bond van Bejaarden feest viert. LEIDEN Nu het vluchtseizoen oor de duivensport eindigt kan men ook een overzicht opmaken van de kampioenen in dit jaar. Voor de postduivenvereniging "Het Oosten" zijn de resultaten als volgt: Vitesse: 1. W. v. Klink, 2. F. Bouwman, 3. J Mooten. Midfond: 1. P. Juffermans, 2. W. Gijsman, 3. C. Gijsman. Fond: 1. W. v. Klink, 2. C. Vesseur, 3. P. Juffermans. Totaal oude duiven: 1 W. v. Klink, 2. P. Juffermans, 3. C. Gijsman. Jonge duiven: 1. H. v. Schaik, 2. H. v. Klaveren, 3. D. Koet. Natour: 1. C. Gijsman, 2. P. Juffer mans, 3, D. Koet. Generaal: 1. P. Juffermans, 2. C. Gijsman, 3. W. v. Klink, 4. D. Koet, 5. C. Vesseur. Voor "De Snelvlieger", die even als "Het Oosten" zaterdag deelnam vlucht vanuit St. Ghislain, een afstand van circa 200 km. werden de kampioensprijzen behaald door: Generaal: 1. M. de Lange en Zn., 2. J. Roest, 3. B. Delsasso, 4. A. Com- pier, 5. J. Degen en Zn. Vitesse: 1. M. de Lange en Zn., 2. J. Roest, 3 A. v. Noord. Fond: 1. F. Heemskerk, 2. M. de Lange en Zn., 3. J. den Dujine. Oude duiven: 1. M. de Lan ge en Zn., 2. A. v. Noord, 3. J. Roest. Jonge duiven: 1. J. Roest, 2. B. Del sasso, 3. K. v.d. Berg. Navluchten: 1. M. de Lange en Zn., 2. B. Delsas so, 3. A. Compier. Aangewezen dui ven: 1. M. de Lange en Zn., 2. A. v. Noord, 3. J. Roest. overigens liet wethouder Lij tennen. MoCht na enige tijd blijken van Economische Zaken weten tij- dat het houden van de veemarkt op dig overleg worden gepleegd over maandag en dinsdag geen succes is, eventuele veranderingen in de dagen I dan zal men de zaak opnieuw in de waarop zij in de hal terecht kun- 'raad brengen. Bestuur universiteit: WW LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit heeft gisteravond, tijdens de verga dering van de universiteitsraad, ver klaard niet achter de uitlatingen van minister Van Veen te staan. Dc minister had vorige week, na het overleg met de colleges, verklaard dat de besturen van de Nederlandse universiteiten achter de wet op de college- en inschrijfgeldverho ging staan en met volle persoonlijke inzet zullen proberen hem uit te voe ren. Voorzitter Cath verklaarde gis teravond dat het college de wet nog steeds een verwerpelijke zaak vindt en het niet prettig vindt voor een soort incassobureau te worden aangezien. Bovendien zijn daar nog de problemen die de uitvoering van de wet met zich meebrengt. Hij ver telde, dat de Leidse universiteit niet tot gespreide betaling zal overgaan, maar dat probleemgevallen bij de studentendecanen een bijzondere re geling kunnen treffen. Een controle op de collegekaarten is, aldus voor zitter Cath, niet in voorbereiding. Over de verklaringen die worden ge geven aan alle mensen die zich aan melden, zei bestuurslid Maas, dat ze voorlopig geldig zijn en na 1 januari zullen worden geverifiëerd. Klop pen de gegevens niet in januari, dan moet de kinderbijslag, waarvoor de bewijzen dienen, worden terugbe taald. De Leidse Studentenbond had dat inmiddels al uitgezocht en deel de tijdens de vergadering pam fletten uit, waarin weer wordt ge vraagd om inschrijvingsbewijzen van de faculteit en niet van het centrale insohryvingsbureau. Volgens een persbericht van de universiteit hebben op het ogenblik elfduizend studenten ingeschreven, waarvan ruim de helft het inschrij- vings- en collegegeld hebben be taald. 1815 daarvan hebben betaald omdat de afdeling rijksstudietoela gen het bedrag rechtstreeks over maakte. Tijdens de universiteitsraad van gisteravond boden medicijnen-stu denten een motie aan, ondertekend door honderdtwintig eerstejaars, waarin zij voorzieningen eisen voor de slachtoffers van de studenten stop. Zij wensen dat meer studenten worden toegelaten dan de tweehon derd die door de overheid zijn toe gestaan. Dat zou, als de minister onvermurwbaar blijft, kunnen zijn door dubbelinschrijvingen. In de motie vragen de studenten de mensen die uitgesloten zijn in ieder geval een kans te geven van de onderwijsvoorzieningen gebruik te maken en de tentames van het eerste studiejaar af te leggen. In hoe verre dit allemaal mogelijk is kon het college niet zeggen. Deze week zal overleg worden gepleegd met de medische faculteit, volgende week zal de uitslag van dat overleg in de universiteitsraad bekend worden ge maakt. SCHIPHOL (ANP) In verband met de verhoogde waakzaamheid tegen Palestijnse terroristen heeft de Koninklijke Marechaussee op Schiphol twee van haar grote pantservoertui gen Ingezet. De maatregel is al enige dagen van kracht. De met enkele manschappen en zware mitrailleurs uitgeruste voer tuigen bewegen zich voort op rups banden van rubber en worden spe ciaal gebruikt voor de beveiliging van vliegtuigen van El-Al en van de Lufthansa. Sedert de gebeurtenissen van Mün- chen neemt Schiphol geen enkel ri sico meer met de Duitse toestellen. Deze mogen niet meer in de buurt van de pieren komen. Ze worden naar het zogenaamde bufferplatform ge dirigeerd, waar ze op een afstand van enkele honderden meters van het stationsgebouw worden geparkeerd. De passagiers worden zoals vroe ger per bus aan- en afgevoerd. Terwfjl de machines geparkeerd staan, posteren de twee pantservoer tuigen zich voor en achter het toestel. LEIDEN Het fabrieks- en kan torencomplex van de HCW, NEM (hoofdvestiging), RMM en Êlascon aan de Zoeterwoudseweg/Vijf Mei laan zal binnenkort een grote uit breiding ondergaan. Vrijdag 6 ok tober zal burgemeester Vis de nieuwbouw, welke in totaal een In vestering vroeg van ruim f44 mil joen, officieel openen. Deze nieuwbouw omvat o.m. een fabricagehal, kantine/kantoorge bouw, magazijnhal, een hoogspan ningsstation, parkeer- en opslagter reinen. De thans gerealiseerde nieuwbouw zal voor het grootste ge deelte door de NEM (circa 800 mede werkers) in gebruik genomen wor den. De totale bouwtijd vergde ruim een Jaar. Ter gelegenheid van de Inge bruikneming van het nieuwe com plex wordt op 6 oktober 's avonds van 7.30 tot 9.30 uur „open huls" ge houden. Enkele stands worden inge richt met modellen en apparatuur, terwijl er ook dia's worden vertoond en demonstraties gegeven. Een fo totentoonstelling zal een indruk ge ven van de vervaardigde produkten. De foto geeft een indruk van de nieuwe hal voor de pijpleidlngfabri- ga van de NEM aan de Vijf Meilaan

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3