nternationals kkoord iet honorarium SPRINTVERLIES PRIEM UVS breidt bestuur uit KPPIE CLAME-GESCHIL KNVB-ORANJE IN USKAST GESCHOVEN IS ZETTE LEDEN HET ZILVER Met Piet Kruit en Jan Peper Herstel Nederlanders in Toekomstronde mi Rechter zet bestuur Velox af nfl 19 ÜKFTKMBER 1972 :|ST Het loven en bieden tussen het Nederlands elftal en de KNVB is beëindigd. ft-ee partijen bereikten gisteren in Zeist op handklap een akkoord over de zoge- ide reclame-nota. De selectiegroep van Fadrhonc kan, op weg naar de WK '74, in neest lucratieve geval 63.000 gulden de man opstrijken. In de eerstkomende tien rollen nu de voetbal en het geld, zonder elkaar te raken. verzoenende bijeenkomst it penibele onderwerp werd eetal kleine correcties van fi le aard bedongen. De inter- ,ls zouden bij een nederlaag de zes kwalificatie-wed- igeen premie vangen, leuwe afspraak beloont hen ut 750 gulden, indien het te- ilglë, Noorwegen of IJsland jopt verkeerd afloopt. Oor- Üjk zou een negatieve score fan de vier oefenpartijen de evenmin spekken. De hele be roof die vier duels twee gulden bij winst, duizend een gelijkspel kreeg lvu kras en werd herzien in Iden ongeacht de uitslag. feller joeling was na het onderhoud tachtiging de contracten van leningen te voorzien. Maar (VB moest genoegen nemen londelinge instemming. Mr. van het sectie-bestuur be- foetbal,.Ze hoeven niet te We zijn het eens over de Inhoud. En daar gaat het Iers lieten de vulpen rusten, nj in wezen nog steeds be- koesteren tegen de opgestel- ame-regeling betreffende het nds elftal. Cruijff: „De ge- aten zijn in de ijskast ge- Tot het wereldtoernooi ko er niet uit." Nederland voor het eerst ironde medio '74 opluistert, .winst, per vaste international Je twintigduizend gulden tra premie, twintigduizend a 25.000 gulden aan reclame-opbreng sten en circa 18.000 gulden als ver diensten voor de reeks wedstrijden. Pas na overmaking van die optel som ontbrandt de handel opnieuw. Dan moet het honorarium worden vastgelegd voor het karwei in West-Duitsland. Dan ook zal het zeker weer spannen, als de KNVB de discussie over de reclame-verde ling heropent. Mr. Hogewoning (sectie-bestuur be taald voetbal): „Ik verwacht niet, dat de spelers te zijner tijd met ex- horbitante verlangens komen. Vol gens mij zien ze wel in. dat ze dan hun eigen toekomst schaden." Het sectie-bestuur had het (noodlij dende) betaalde voetbal liever al meer toegestopt uit de nu klaarge zette pot. Maar het bondsbestuur wekte eerder met voorbarige en ris kante toezeggingen zekere fanta sieën, waarin de miljoenen over el kaar heen buitelden. Mr. Hogewoning: „Die vier miljoen is een eigen leven gaan leiden. Wij zaten opgescheept met die gemaakte fout. In feite hebben wij nu een slechte zaak gedaan. Maar we dreigden met het Nederlands elftal in een impasse te geraken." Zo moest het sectie-bestuur het spor tieve belang voorrang verlenen op zijn principes. Tijdnood Opgejaagd door tijdnood 11 ok tober is de eerste oefenmatch tegen een buitenlandse topclub (Benfica?) flanste vooral mr. Hogewoning het compromis in elkaar. Daarbij overlegde hij geregeld met Koster; Cruijffs schoonvader, die als een advocaat de vor delingen van de spelersselectie diende. Ook elftallei der Jack van Zanten beinvloedde de besprekingen, die gisteren dan ein delijk in het verlossende fiat uit- tden. ADVERTENTIE Philips batterijen gaan erg lang mee, V nar gelukkig zijn de zaklantaarns verwisselbaar. U( tra g ifr - Twee voetbalpioniers, in hun eigen vereniging vertrek zijn gehuldigd zijn md tijdens de jaarvergade- de NKS afdeling Leiden traditionele onderscheidin gen. J. de Koning, die 21% uitmaakte van het be- van DOSR en L. Sassen, Jaar bestuurslid van Altior is Traden toe tot de groep zil- :rs van de NKS. In Sportclub Lisse be- oorzitter Dusee zich met het de uitreiking van de in- Vervolgens belichtte Dusee het standpunt van de NKS a aantal belangrijke voet- Jjfcchreef hij het bestaan van old besturen in de KNVB als bi Tlge luxe": "Direct contact s i (landelijk bestuur is veel be- fors fficht kunnen dit soort hiaten nieuwe structuur worden men". betrekking tot het probleem tog altijd toenemende verru- enl de voetbalsport vroeg hij zich [de «rwaring van de straffen wel nOfte methode is. "De ervaring meer er wordt gestraft 6 sr er voorvalt. Spugen is 'n 'fcfj s voorkomend verschijnsel en. Wie had dat nu tien jaar geleden kunnen denken? Natuurlijk moet het kwaad tot bij de wortel worden uitgeroeid, maar de manier waarop dat nu wordt geprobeerd, blijkt niet te helpen. Daarom vraaL\ ik u overtreders, die u in uw eigen vereniging ziet zelf te straffen. Alleen dan kan de voetbalsport worden ge zuiverd". Een langdurige discussie leverde een van de drie kwaliteitszetels van de NKS in het afdelingsbestuur van de KNVB op. Tenslotte ging de vergadering er mee akkoord de heer J. v. d. Hoeven, die aftredend was, te herkiezen in plaats van de heer Kroon te benoemen. Minder stof deed het punt bestuursverkiezing op waaien. Het drietal G. Frankhuizen, J. v. d. Hoeven, P. Kroon, dat af tredend was, werd herkozen. Het Rector Vestertoernooi voor a-b c-d-junioren, zal in 1973 onder de naam NKS-bekertoernooi plaats vin den op 26 en 27 mei. Het toernooi van dit jaar werd om organisatori sche redenen eerst gisteravond afge sloten met de uitreiking van tegel tjes, die voor het eerst de gebruike lijke vaantjes vervingen. De pupilleninstuif, die door de deelname van neutrale verenigingen een "open karakter" heeft, vindt dit jaar plaats op 16 en 17 december in de Groenoordhal. Zodat nu ook het Haarlemse bureau 3oom/Ruygrok NV officieel permis sie heeft namens de KNVB gega digden voor reclame-campagnes te werven. Want de KNVB garandeert de internationals weliswaar alvast bepaalde revenuen, maar de tegen zijde van de balans staat nog leeg. Van Zanten: „Er zijn twee onzekere factoren. De opbrengsten van Boom/Ruygroks activiteiten en de recettes kunnen erg tegenvallen. Het sectiebestuur heeft een grote verantwoordelijkheid op zich geno men." De geruststelling van de heer J. J. P van Heest, adjunct-directeur van BR's marketing: „Wij twijfelen er niet aan, dat wij voldoende firma's kunnen interesseren. Elke reclame-object staat pas vast na samenspraak met een werkcom- Pauze in de 'onderhandelingen'Johan Cruijff, Arie Haan en Tieer Coster (schoonvader-adviseur van Cruijff) praten na. missie, die is opgebouwd uit de spe lers Van Beveren, Cruijff en Schneider, de bestuurders Tripels en Hogewoning, een nader aan te wij zen FBO'er, Karei Jansen van de VVCS en Koster. Vooral de laatste en de spelers houden (onder meer) de wacht over de persoonlijke en/of clubreclame. Bij onvermijdelijke botsingen keert de KNVB schade loosstelling uit. tiebestuur betaald voetbal telegram men van Ajax en Feyenoord met de volgende strekking: „Het voeren van reclame voor spe lers is niet toegestaan zonder voor afgaande toestemming van de club." De repliek van mr. Tripels: „Dit is een relatie KNVB-speler en niet een tussen club en speler. Het is overigens niet erg charmant hier nog even vlug mee aan te komen." De clubs krijgen al enige tijd bij elke wedstrijd duizend gulden per afgestane voetballer. ADVERTENTIE a>1 J^Loatst vroeg een zaklantaarn twee Philips batterijenlom L (binnen te kome"- Hii wilde eens even goed z n hcht opsteken^ LEIDEN Het bestuur van UVS is uitgebreid tot elf personen. Tij dens de Jaarvergadering van de Leidse eersteklasser, werden gister avond in de Kikkerpolder Piet Kruit (Ex-mental coach van korfbalclub De Danaïden) en Jan Peper be noemd tot bestuurslid. Piet Kruit wordt tweede voorzitter en de man die een representatieve functie krijgt, Jan Peper wordt in het blauwwit te bestuur de persoon die de toto zaken moet stimuleren. UVS-voor- zitter Nienhuis: „Die uitbreiding van het bestuur is tot stand gekomen, omdat de bestuurlijke taken op be paalde terrein te veel zaken om vatten. Vooral de taak van de tweede penningmeester moest worden ver licht in verband met de nieuwe wijze van innen van de contributies. Er kon te weinig tot onvoldoende be langstelling orden besteed aan totozaken, vandaar de nieuwe man. Kruit wordt tweede voorzitter opdat Désar zich wat meer aan de bijzon dere zaken kan gaan wijden Eerste-elf tal speler Désar zal bij UVS in de toekomst een soort „be- stuurs-manusje-van-alles" worden, Hij was overigens aftredend, maar werd herkozen omdat er geen tegenkandidaten waren. Dat was ook het geval met de aftredende secre taris Polane en Blauwwitter-redac- teUr Herman Vermeer, die beiden een nieuwe periode kunnen uitzitten. Ton Maaskant, Van Loef en Sieval, werden herkozen in de senioren com missie, waaruit alleen de heer Van Deventer verdwijnt. Zijn vervanger is nog niet bekend. Wel bekend werd de nieuwe samenstelling van de Jeugdcommissie, die voortaan uit 20 leden zal bestaan plus voorzitter Kik kert en de samenstelling van de kascommissie waarin naast voorzit ter Ton Maaskant, zitting zullen heb ben v. d. Heiden, Oudshoorn, Schreu- der en Vonk. UVS gaat overigens financieel een moeilijk seizoen tegemoet. Zeker nu het aantal leden in ver gelijking met het vorige jaar is teruggelopen van 510 naar 454 (de opheffing van de afdeling zaterdag voetbal!) en het aantal donateurs van 762 naar 550. Voorzitter Nienhuis: ,We gaan een moeilijk Jaar tege moet. Er zijn spanningen geweest over dat zaterdagvoetbal, er was daardoor ledenverlies. Met de kern. die er over is moeten we de club toch minstens op het oude niveau kunnen houden". Waar dat het spor tieve niveau betreft zal het aan de jeugd zeker niet liggen: gisteravond konden zo'n dertig bekers worden neergezet veroverd door Jeugdelftal len. De UVS-jeugd schoot dat re spectabele aantal bijeen in toernooi en. Een vrolijk geluid in de overwe gend sombere vooruitzichten. Nien huis: „Tenslotte zijn dat de Henk Rol's en de Jan van Duyns' van de toekomst LE CREUSOT Cees Priem stapte van de fiets en vloekte. De Zeeuw was razend. Op Jacob Langen. „Nadat ik op Langen had gewacht toen die een lekke band had gekregen had ik zeker verwacht dat hij in de slotfase een beetje voor me zou werken, maar hij heeft niet eens geprobeerd om de sprint voor me aan te trekken. Cees Priem spuwde vuur: „Ze (Schur en Langen) sprongen tenslotte zelfs nog weg". Was het reëel van Priem om zich zo kwaad te maken op zijn kameraden? Ronde van de Toekomst te winnen. Daarom ook kwam de ploegleider pas vrij la^t naar voren om zijn drie mannen in de kopgroep bij te staan. „Verbeeld je, dat ik eerder was ge gaan. Fedor heeft twee keer kort na elkaar lek gereden. De eerste keer heb ik hem nog kunnen helpen. De tweede keer heeft Oscar Plattner hem een ander wiel gegeven. Maar als ik er die eerste keer ook al niet was geweest, wat zou er dan gebeurd zijn?" Middelink maakte bij deze redenering een grote fout. Fedor den Hertog namelijk stond na de zesde etappe niet op 2.40 maar op 3.49 ach ter Schmid en bijna drie minuten achter op Schur „Hij ls net twintig heeft nog niet zo veel ervaring. Frits Schur lachte om de uitval van Priem. „Ik heb eerst die Beon en toen de Italiaan Bretegani teruggepakt. Priem heeft het gewoon weer niet gered". Op de meet in Le Creusot werd Priem dit keer geklopt door de Zwit ser Iwan Schmid, die dank zij de voorsprong van de kopgroep van 3 min. 49 sec. op het grote peloton en de bonificatie de gele trui van zijn landgenoot Ueli Sutter overnam. Die sprintnederlaag van Priem was de enige schaduw op de Neder landse explosie in de etappe van Clermont Ferrand naar- Le Creusot, waarin Frits Schur opklom naar de tweede plaats in het algemeen klas sement, Cees Priem de groene trui heroverde en de ploeg van Middelink niet alleen het dagploegenklassement won, maar ook met een voorsprong van ruim 2 minuten op de Zwitsers de leiding in de algemene ploegen- klassertng van de Helveten overnam. Blijft natuurlijk de enorme teleur stelling, dat de drie Nederlanders in de kopgroep van tien, die na 38 km op initiatief van Jacob Langen was ontstaan, er niet in waren geslaagd de etappezege in de wacht te slepen. Joop Middeling was tevreden. Vooral over Frits Schur. „Het is maar goed, dat die er bij is. Alle anderen rijden op het wiel van Fedor en Hennie Kuiper. Die krijgen geen gelegenheid om te gaan. Frits Schur maakt daarvan gebruik. Die is in elke etappe actief". Of Schur nu dan ook bescherming krijgt, nu hij tweede achter Schmid staat op slechts 51 seconden? Middelink: ,Dat is bij Schur niet nodig. Die kijkt zelf wel uit. Bovendien is de ronde nog lang, we zijn pas op de helft". Trote fout Wat Middelink dan wel gaat doen? „Fedor staat toch maar 2 min. 40 seconden achter en ik reken er op, dat hij die achterstand in de laatste tijdrit zondag over 33 km goed kan maken". De aap was uit de mouw gekomen. Middelink houdt het nog altijd op Fedor den Hertog om de Frits Schur redeneerde merkwaar dig genoeg net als zijn ploegleider. Ook hij zei: „De ronde is nog lang en wie weet krijg ik nog een slechte dag". De Zwitserse ploegleider Plattner, die nota bene een waarschuwing kreeg omdat hij, nadat Middelink naar voren was gegaan, Den Hertog aan een nieuw wiel had geholpen, heeft in de zesde etappe bewust af stand gedaan van de leiding in het algemeen ploegenklassement om Schmid naar voren te kunnen schui ven. Daarom was het niet zo verwon derlijk, dat, nadat de Italiaan Gio vanni Tonoli een van de laatsten in het klassement vier mislukte aanvallen had gelanceerd, bij de door Jacob Langen ingezette beslissende vlucht, de Zwitsers Schmid en Salm zn dapper meewerkten aan het ver groten van de voorsprong van de kopgroep van tien man. Jacob Lan gen was na 38 km alleen op pad ge gaan, had snel gezelschap gekregen van Beon en Tonoli (uiteraard uitge roepen tot strijdlustigste) en wist zich na 56 kilometer gesterkt door de komst van Frits Schur en Cees Priem, die samen met Bourreau, Brentegani, Salm, Schmid en Vond- racek op jacht waren gegaan. De grote slag viel vlak voor de ra vitaillering na 110 km in DigoLn. Achter viel het stil en toen groeide de voorsprong naar 3.15. Omdat de in de hoofdmacht samenwerkende In de slotfase probeerden Beon en Bourreau, die bijna geen kop had den gedaan, met de winst te gaan Cees Priem heeft hier nog de leiding voor de Zwitser Ywan Schmid, in de eindsprint zouden de rollen worden omgedraaid. Zwitsers, Nederlanders en Italianen de teugels staak hielden. Na 115 km kwam er wat Nederland betreft even een kink in de kabel toen Jacob Langen lek reed en ge holpen moest worden door de alge mene materiaalwagen, want ondanks de bewering vorige week vrijdag, dat hij aldoor achter de derde man zou aankomen, was Middelink ook nu achter het peloton met Den Hertog gebleven. Langen reed bijna tien ki lometer alleen, werd toen door Priem opgehaald. Inmiddels was Middelink, die Den Hertog eenmaal aan een nieuw wiel had geholpen, naar voren gekomen. Wat dat betekende bleek toen Priem, vrijwel meteen nadat hij Langen had bijgebracht, zelf lek reed. De Zeeuw werd door mecani cien Jan Spenkelink zo vlot van nieuw materiaal voorzien, dat hij snel in zijn eentje kon terugkomen. Dat mislukte, omdat de an deren attent waren. Misschien heeft die waakzaamheid Cees Priem wel de etappezege gekost. Nu kon Iwan Schmid, vorig jaar winnaar van de laatste etappe van de Ronde van Toekomst, zegevieren. Het was de enige smet op de reeks successen van de Nederlanders. Zesde etappe L Schmid (Zwi) de 170 km 4.09.12 (met bon. 4.08.52); 2. Priem (Ned) z.t. (4.09.02)3. Beon (Fra) z.t. (4.09.07)4. Bourreau (Fm) z.t.; 5. Vondrace (Tsj); 6. Tonoli (Ita) z.t.; 7. Schur (Ned) z.t.; 8. Langen (Ned) z.t.; 9. Brentegani (Ita) z.t.; 10. Salm (Zwi); 31. Koken (Ned) 4.13.01; 35. Den Hertog (Ned) z.t. 39. Kuiper (Ned) z.t. Algemeen klassement L Schmid (Zwi) 18.36.56; 2. Schur (Ned) 18.37.47; 3. Sutter (Zwi) 18.38.05; 4. Bourreau (Fra) 18.38.06 5. Brentegani (Fra) 18.38.21; 6. Hub- schmid (Zwi) 18.29.50; 7. Duchemin (Fra) 18.39.52; 8. Martin (Fm) 18.40.11; 9. Vondracek (Tsj) z.t.; 10. Aigueparses (Fm) 18.40.26; 13. Den Hertog (Ned) 18.40.45; 18. Kuiper (Ned) 18.41.58; 23. Priem (Ned) 18.43.04; 30. Van Dongen (Ned) 18.44.42; 34. Koken (Ned) 18.45.22; 41. Langen (Ned) 18.47.26. Bergklassement 1. Sutter (Zwi) 55 punten; 2. Schmid (Zwit) 39; 3. Villemine (Fm) 34; 4. Koken (Ned) 32; 5. Martin (Fm) 17. Puntenklassement L Priem (Ned) 71 punten; 2. Schmid (Zwi) 58; 3. Hubschmid (Zwi) 56; 4. Thomezeu (Fm) 54; 5. Martin (Fm) 42 punten. Algemeen ploegenklassement L Nederland 57.13.21; 2. Zwitser land 57.15.22; 3. Itajië 5709.40; 4. Frankrijk a 57.21.02. UTRECHT Het bestuur van de Utrechtse voetbalvereniging Velox (derde klasse amateurs) is niet gerechtigd tot uitoefenen van zijn functie. Op de Jaarver gadering van 25 september zal door de algemene vergadering van deze vereniging een nieuw bestuur moeten worden gekozen. Tot deze uitspraak kwam prof. mr. V. J. A. van Dijk na afloop van een in Utrecht gehouden kort geding, dat (namens het oude bestuur) door een viertal leden van Velox tegen het hui dige bestuur van deze vereniging was aangespannen. De eisers stelden, dat de ver kiezing van het zittende bestuur niet op democratische wijze en volgens de statuten was ge schied. Het huidige bestuur was in Januari van dit Jaar op voor dracht van een commissie van goede diensten in functie getre den, waarna er geen officiële bestuursverkiezing meer was ge volgd. De vereniging Velox dient nu binnen vier dagen een con vocatie rond te sturen, waarin de leden op de algemene Jaar vergadering worden geatten deerd. Mr. G. H. Olgers, die voor eisers tegen gedaagde partij op trad, stelde dat het huidige be stuur van Velox de vereniging aan de rand van de afgrond had gebracht, door een verbinte nis aan te gaan met de FC Utrecht om Jeugdige voetballers op te leiden. De oppositie had de KNVB hiervan in Juli Jl. in kennis gesteld. De KNVB had hierop geantwoord, dat de band met FC Utrecht als ongeoor loofd werd beschouwd en dat Velox met uitsluiting uit het amateurvoetbal rekening moest houden. Een definitieve uit spraak had de KNVB nog niet gedaan. Volgens de advocaat wilde de voetbalbond de uit spraak afhankelijk stellen van de uitslag van het gevoerde kort geding. Mr. van Ravenswaay, raads man van het bestuur van Velox vond het maar een onsmakelijke geschiedenis, waarin over en weer met modder werd gegooid. Hij bestreed de aanklacht en vond dat hierin een kleine groep onruststokers de nu weer rustige gang van zaken binnen de ver eniging wilde blijven verstoren. Uniek was het feit dat de Utrechtse rechter het Velox ere lid IJwema tijdens het kort ge ding in de gelegenheid stelde om een bemiddelingspoging te doen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15