Sociaal contract sluiten onmogelijk' Volhouden doen we hoe duurt' •88* de winkelstad tussen den haag en leiden LEIDSENHAGE 'n leidschendam 00000000 reeds 80 zaken geopend leidsenhage JACHTDAG zatwvlag 30 3efUmbe>r: jachts^ingwo^upi-v&ndlliwaaifcn leidsenhage akcentrales wijzen regeringsbeleid voor 1973 af PvdA: nog maar twee maanden DS'70: geen maatregelen tegen inflatie D'66: Betalings balans is mirakel Confessionelen: Sociaal contract noodzaak WD JUICHT BEZUINIGING ZEER TOE Bedrijfsleven niet ontzien Wanneer halt aan stijging? Bezetters van Enka-bedrijf in Breda Voor '74 over 2de geen besluit luchthaven VROUW WORDT STEEDS OUDER Portier gestoken met mes ORANJEHOTEL (DEN BOSCH) GAAT DICHT gdag 19 september 1972 I HAAG „Met een dergelijk is het sluiten van een sociaal set onmogelijk. Dit is lijnrecht rijd met de uitspraak in de ifde. dat het uiterste zal moe iden gedaan om tijdig te ko- lot een sooiaal contract voor Dat zegt het overlegorgaan je drie vakcentrales NW, NKV IV in een commentaar op mil- inota en troonrede, rakbeweging doet een dringend op het parlement om in het ■stelde beleid essentiële wijzi- aan te brengen, die een tot- wming van een dergelijk con- j?el mogelijk maken. Het be- ip het terrein van het onder- Is naar de mening van het gorgaan geheel onvoldoen- laanvaardbaar blijft de ver- g in de verdere uitbreiding et partieel onderwijs voor ade jongeren. overlegorgaan wijst met de belastingvoorstellen van de ing van dë hand. Met name de /an het laagste btw-ta- aet één punt en het hoogste irief met twee punten, maakt uenste beperking van de prijs- ig tot vijf procent volstrekt on- ijk en heeft een negatief ef- de inkomensverdeling, btw-verhoging met meer dan lunt voor het hoogste tarief de vakbonden uit den boze. lats daarvan zal de inflatie- niet moeten doorgaan, ij een speciale regeling voor de betaalden noodzakelijk is. Ver niet de overheid de grootst mo- terughoudendheid betrachten verhoging van de overheids- Q. oeens onaanvaardbaar noemt kbond het uitsluitend op bud- ■e gronden niet verlagen van rlingeschaal bij het kleuter- issisonderwijs. uitbreiding van het woning- irogramma met 1750 woningen hts de helft van hetgeen vol- bet actieprogramma wenselijk zou zijn. Deze uitbreiding draagt overigens een fictief karakter, aan gezien de in het kader van het eer- bouwde vijfduizend woningen in mindering zullen worden gebracht op het programma voor 1973. De regering beseft niet dat dit ka- >met en deze kamer nog maar twee maanden zitten zo zegt PvdA-frac- tievoorzitter Den Uyl in zijn com mentaar op miljoenennota en troon rede. De verhoging van de btw met 1200 beidsproduktiviteit is veel groter dan was voorspeld. De werkloos heid blijft hoog en de meevallende groei van de economie is vooral ten gunste van de winstinkomens Als gevolg van het ontbreken van elk prijsbeleid stijgen de prijzen met zeven procent en worden de inko mensverhoudingen scheef getrok ken. Het kabinetsbeleid heeft er volgen^ de heer Den Uyl toe geleid dat dit jaar de overheidsbestedingen zijn teruggelopen. De uitholling van de gemeenschapsvoorzieningen duurt voort. Het is onvergeeflijk, dat het kabi net de mogelijkheid van een sociaa' contract blokkeert door geheel voor bij te gaan aan redelijke verlan gens van de vakbeweging, aldus de fractievoorzitter. Zowel de bezuini gingen van het kabinet die de wer- •cende jongeren betreffen, als het uitstel van de verlaging van de leerlingenschaal voor kleuter- en ba sisonderwijs bewijzen, dat het kabi net niet inziet dat Juist in deze tl deze voorzieningen voorrang moeten hebben. De verhoging van de btwmet 1200 miljoen gulden bevordert het infla tieklimaat en is in strijd met een evenwichtige lastenverdeling. Uit de begroting blijkt dat de VVD een sterke greep op het regeringsbeleid heeft. Door het ontbreken van effectieve maatregelen terzake van de infla- tiebestrijding komt de inflatoire wer king van de btw-verhoging dubbel hard aan. De herhaaldelijk door DS '70 uitgesproken vrees dat het cabinet geen effectieve maatregelen voor de bestrijding van prijzen- en inkomensinflatie zou treffen, is he laas bewaarheid. Zwakke groepen, zwakke gebieden, collectieve voorzieningen en de werk gelegenheid dreigen hierdoor op nieuw in de knel te geraken. Aldus het commentaar op de miljoenenn- ta en de troonrede van de tweede- Kamerfractie van DS '70. Iedere verschaffing van gegevens over het ontstaan van de breuk het voormalige kabinet Biesheuvel ontbreekt. In tegenstelling tot h vorig jaar toen op 16 Juli reeds de streefcijfernota en de nota beleids ombuigingen gepubliceerd waren is hierover ditmaal geen enkele nota verschenen. Een verder terugdringen van de overheidsuitgaven valt naar het oordeel van de tweede-kamer fractie van DS '70 toe te Juichen. P het totale pakket van beleidsombui- Ten aanzien van de economische sitluatie. die ons land op vrij korte termijn te wachten staat, vertonen de miljoenen en de macro.economa- sche verkenningen een scherp con trast met de sombere verwachtingen, die nog kort geieden door het Cen traal planbureau en de regering werden geschetst. De positie van de lopende rekening van de betalings balans is op oijna miraculeuze wijze verbeterd. De rendementen van de be drijven vertonen weer een duidelijke opgaande Lijn en het arbeidsinko- menquote is opvallend gedaaiu. Al dus het commentaar van D'66-frac- tievoorzitter Van Mierlo op de mil joenennota. Bij het voorgestane beleid' zijn de ontwikkelingen van lonen en prijzen veel te optimistisch gescnat. De in- flatiebestrijding en de werkgelegen heid zijn veruit de zwakste pun ten. trokken, is de onverminderde nood zaak van matiging van inkomens- en prijsontwikkeling. Daartoe is een sociaal contract nodig, dat nagenoeg de gehele groei van het nationaal produkt bestemt voor de collectie ve sector. De laagste inkomens moe ten wel reëel stijgen. Aldus het commentaar van de voorzitters an de tweede-kamerfrac ties van KVP. ARP en CHU, mr. Andriessen, Aantjes en drs Til anus, „Een wat hoopvoller perspectief voor economisch herstel helaas nog duidelijk onvoldoende voor de werk gelegenheid maakt krachtige be strijding van de inflatie nog altijd dringend noodzakelijk", aldus de he ren Andriessen, Aantjes en Tilanus in hun gezamenlijk commentaar zeggen zij, dat de noodzaak van het sociaal-contract destemeer klemt, gezien de uitgangspunten van de be groting, namelijk matiging van de inkomensstijging tot negen pro cent en van de prijsstijging tot vijf procent. De inflatie bestrijding is van groot belang voor de stryd te gen de werkloosheid. Met het oog daarop blijft ook het regionale beeld van grote betekenis", aldus de con fessionele drie. Niet alleen via matiging van lo nen en prijzen, ook via een zo zui nig mogelijke begroting kan en moet de inflatie worden bestreden. Tijdens de opstelling van de oegroting is er voor meer dan twee miljard gulden bezuinigd. Ik juich dat toe. Helaas ontbreekt in de miljoenennota echter een helder, goed uitgewerkt over zicht van de verwezenlijkte bezui nigingen, aldus WD-fractievoorzit- ter Wiegel. "Bijzonder verheugd ben ik over een aantal belastingmaatregelen: de inflatiecorrectie gaat voor 80 procent door, de zelfstandigen kunnen be lastingvrij gaan sparen, de wiebel- tax gaat naar nul en op aandringen van de VVD krijgen de middengroe pen een tegemoetkoming van een kwart miljard in de inkomstenbelas ting. "Daar tegenover was enige belas tingverhoging, vooral in de indirec te sfeer, onvermijdelijk. Ten gevolge hiervan stijgt de belastingdruk in 1973 met 0.4 pet van het nationaal inkomen. Dit is minder dan de helft van de drukstijging die dit jaar op treedt. "En het beeld wordt nog gunsti ger wanneer het terugbrengen van de wiebeltax tot nul in aanmerking wordt genomen: dan treedt volgend jaar zelfs een daling van de belas tingdruk op. Een goed beleid, dat onze kiezers zai aanspreken", aldus het com mentaar van de heer Wiegel. Uib de miljoenennota blijkt, vol gens het Nederlands christelijk werkgeversverbond, dat de autono me groei van de collectieve sector tot verstikking leidt. Deze proble matiek wordt helder geschetst: de noodzaak om orde op zaken te stel len duidelijk onderstreept. Het NCW constateert dat het bedrijfsleven in de belastingplan nen allerminst is ontzien. Het ver bond hecht echter grote waarde aan het definitief eindigen van de over gangsregeling btw-investeringsgoe- deren. Het NCW vindt het opvallend dal de centrale overheid voor het eerst sinds jaren geen beroep wil doen op de kapitaalmarkt. De dekking wordt daardoor, behalve door bezuiniging, volledig in belastingverzwaring ge vonden. De tariefsverhogingen by deze overheidsdiensten staan in geen en kele verhouding tot de algemeen ge wenste matiging in de prijsverho-» ging. De stijging van het uitgavenni veau der rijksbegroting 1973 met 5.5 miljard gulden wordt voor ruim twee miljard gulden veroorzaakt door het overheidsapparaat. De voorziene stijging van het over heidsapparaat met tienduizend per sonen in één jaar, doet de klemmen de vraag rijzen wanneer aan die stijging een halt zal worden toege roepen. Aldus de drie centrale orga nisaties van ondernemers in het midden- en klein bedrijf in een commentaar op de miljoenennota. De drie organisaties (Koninklijk Verbond van Ondernemers, Neder lands Katholiek- en Neder lands Christelijk Ondernemersver- bond) zijn van oordeel dat een zwa re hypotheek op de begroting wordt gelegd door de hoop dat de nullijn- gedachte in het kader van het ma- tigingsbeleid zal slagen. De drie centrale organisaties stellen met teleurstelling vast dat er niettemin toch een begrotingstekort van drie miljard gulden wordt geraamd. Uiterst voldaan zochten setters van de ENKA-fabriek treda gisteravond een plaatsje in van de honderden veldbed- die in de loop van de dag wer- sangevoerd. Zij gingen slapen de wetenschap, dat het eerste de aktie in ieder geval wa; igd: heel Nederland nog eens de neus op het keiharde fei ken, dat ontslag dreigt voor zeventienhonderd werknemers. te drie- a vierhonderd bezet tingen tegen middernacht naar Uitrusten voor de dagen, dj komen en dat zullen er even- ieer veel zijn. „Wij blijven lang tot er een beslissing is :n over de toekomst van hef ijf. En dat mag er maar één namelijk open blijven", zegt van de ENKA-werknemers. louden doen we. hoe lang hr Mg duurt", vult een ander aan. hebben onze kerstkalkoenen a kerteld!". Er heerste vannacht een diepe rust rond het bedrijf. Strenge regels moeten ervoor zorgen, dat die rusf blijft, zodat de aktie op geen enkele wijze uit de hand loopt. To nu toe kan de Bredase politie, die meer dan normaal langs de ENK rijdt, gewoon verder gaan. Op geen enkele wijze willen de ak- tiegroep van werkwakers en de vak bonden, die de bezetting in het diepste geheim hebben voorbereid, deze vorm van protest in het hon derd laten lopen. Bij de hermetisch afgesloten ingangen van het bedri staan groepjes wakers, die niemand binnenlaten. Er werd vannacht slechts één uitzondering gemaakt voor een Spaanse tolk, die om uur aan de poort arriveerde. Hij was welkom om de enkele buiten landse werknemers, die ook aan de bezetting deelnamen, bij te staan. Verder blijft de poort dicht, behalve Vóór 1974 kan geen den verwacht over een tweede na tionale luchthaven. Gezien de tijd nodig is voor het verrichten van de belangrijkste daarmee verband hou dende onderzoekingen. Den HAAG (ANP) De ge adelde levensduur van man. ien en vrouwen loopt steeds ■Me* uiteen. De dalende ten ens van de levensverwachting kij de geboorte bjj mannen kfcft zich voortgezet en de ver achting bedraagt thans 70,7 tor» By de vrouwen is sprake jto een stijging, welke resul teert in een verwachting van «M jaar. Minister Stuyt van Volksge- *ondheid heeft gezegd, dat de ftoeiende afstand onder meer "toe te schrijven aan het naar '«houding grote aantal man lijke doden bij verkeersonge- rtllen en aan de hogere sterfte ®nder mannen als gevolg van wrt- en vaatziekten en kanker. Bet geboortecijfer in Neder land blijft teruglopen. De daling van het aantal geboorten, die zich sedert 1960 aanvankelijk wat aarzelend en onduidelijk heeft ingezet heeft sedert 1964 duidelijk en praktisch ononder broken doorgang gevonden. Het aantal levendgeborenen per 1000 vrouwen ligt thans iets bene den het gemiddelde niveau in het tijdvak 1931-1938. De daling van het geboorte cijfer wordt niet veroorzaakt door een dalende vruchtbaar heid van de Nederlandse vrouw of door angst voor de toekomst. Volgens minister Stuyt is het teruglopen van het cijfer geheel toe te schrijver aan het achter wege laten van gezinsuitbrei ding na het eerste of tweede Dat staat in de memorie van toe lichting op de begroting van ver keer en waterstaat. Wel zal zo spoedig mogelijk een beslissing wor den genomen over een vijfde baan op Schiphol. Het vraagstuk van een tweede na tionale luchthaven hangt samen met de mogelijkheden van een in tensiever gebruik van de bestaande regionale velden, mede door de sti mulering van bedrijvigheid buiten het westen des lands. Bij de inschakeling van kleinere vliegvelden in de toekomst voor luchttransport op kortere afstand wordt gedacht aan de introductie van steilstijgende vliegtuigen. Minister Langman (Economische Za ken) handhaaft zijn plan om de in vesteringen in het Westen des lands af te remmen door een heffing op bedrijfsgebouwen en installaties. Hij komt spoedig met een wetsont werp. De geraamde opbrengst voor het eerste jaar is honderd miljoen gulden. Bij deze investeringsheffing wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met het midden- en kleinbedrijf. Het is de bedoeling om de detail handel en de horeca, uitgezonderd de hotellerie, van de heffing vrij to stellen. Door een in het wetsont werp op te nemen vrijstelling aan de voet zal het merendeel van d»* investeringen in het midden- en kleinbedrijf ook overigens niet wor oudejaarsavond een oudejaarsconfe- den getroffen. degenen, die naar huis willen. De bezetters hebben alles wat nodig Is. zoals eten, bedden, dekens en spelen om de tijd te doden. Via transistorradio's en wat televisietoe stellen blijven zij op de hoogte van wat in de buitenwereld over de be zetting wordt gezegd. Zeer blij waren de ENKA-werkne- mers met de solidariteitsbetuiging van de AKZO-collega's uit Duits land. Een gejuich klonk op het ter rein toen via de televisie bekend werd, dat deze achter de bezetters staan. Niet kapot waren de bewakers van de poort over de houding van de ministers van Sociale Zaken en Eco nomische aangelegenheden, waar mee de vakbonden gisteren hebben overlegd. Beide bewindslieden zien de akties niet als het middel en tot te komen. Een reaktie van enkele werknemers: „Die mensen praten maar wat, maar weten niet wat wij voelen. Laten zij maar eens een paar da gen hier komen werken!" De mededeling van de raad van be stuur is voor de bezetters helemaal lachertje. Na een lange verga dering kwamen de leden van deze raad tot de conclusie, dat de aktie onwettig is en zo snel mogelijk moet worden beëindigd". Het we derwoord van enkele bezetters: „Weet u wat onwettig is? Dat zij dit gezonde bedrijf willen sluiten en zeventienhonderd man op straat willen zetten!". Vooral voor de ongeveer 150 ex- mijnwerkers is de dreigende sluiting een bittere pil. Eén van hen: „Dat is nu de tweede keer, dat wij zoiets zouden moeten meemaken. Enige jaren geleden kwamen wij zonder werk omdat de mijnen werden ge sloten. In twee groepen werd een aantal van ons hierheen gehaald. Vier jaar terug kwamen de eerste, twee Jaar daarna volgde nog een aantal". „Toen wist men al, dat de ENKA in de toekomst dicht zou gaan maar niemand heeft ons daarvoor gewaarschuwd. Vol vertrouwen be gonnen wij aan een nieuwe toe komst. Nu zouden we weer die el lende krijgen!". Achthonderdvijftig werknemers van Enka bezetten sinds gisteren het bedrijf in Breda. Het be drijf is door de bezetters hermetisch afgesloten. ROTTERDAM (ANP) De portier van 'n Rotterdamse bar-dancing, de 36-jarige T. Tul tel, is door twee man nen stevig toegetakeld met een mes. De man moest met zeven steekwon den worden opgenomen in het zie kenhuis. Hij was gisteren buiten le vensgevaar. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het tweetal ging de portier te lijf, DEN BOSCH (ANP) Het be- kende Oranjehotel in Den Bosch, dat dateert van 1916, gaat binnen afzien bare tijd sluiten, omdat het ver kocht is aan het ernaast gelegen bankiershuis Lentjee en Drossaerts. toen deze de toegang tot de dancing De Wiek aan de Westblaak weigerde. De mannen bewerkten de heer Tuitel met een mes, waarna zij er vandoor gingen. De portier zette de achter volging in. Na verloop van tyd keerde hij hevig bloedend in de dancing terug. IJlings werd hij daarop naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. De hotelaccommodatie van Den Bosch zal hierdoor echter niet wor den aangetast, omdat de eigenaar van het hotel, de heer A. Radema ker, die tevens hotel Centraal op do Bossche markt exploiteert, van plan is dit laatste hotel met 60 kamers uit te breiden. De capaciteit van het Oranjehotel bedraagt 42 bedden. Het bankiers huis LentJ es en Drossaerts, zal de uitbreiding van zijn kantoorruimte via de aankoop van het Oranjehotel in fasen realiseren. De uitbreiding van Hotel Centraal, dat dateert van 1905. zal zo snel mo gelijk worden gerealiseerd. De nieuwe uitbreiding omvat onder meer een parkeergarage en diverse vergader-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11