Burgemeesterswonin g duur betaald "Mijn eerste taak is openheid bevorderen agenda Lezers schrijven: CENTRUM DE JEUGDHAVEN STAD EN RAND MAANDAG 18 SEPTEMBER p Amptmeijer (PSP) stelt vragen over opknappen burgemeesters woning LEIDEN Het PSP-raadslid Amptmeijer heeft aan B. en W. verzoek tot interpellatie gericht. Hij wil het college vragen stellen over de opknapkosten vaar de ambtswoning van de burgemeester. Amptmeijer vraagt het college eerst of het artikel in het LD van vrij dag JJ. op juistheid berust. Wanneer dat het geval is, wil hij weten: wat de hoogte is van het bedrag dait ten onrechte is uitgegeven; in hoeverre de opdracht van de Woningstichting t.o.v. de burgemees terswoning afwijkt met betrekking tot het overige gemeentelijk huizen- bezit: O als de Gemeentelijke Woningstich ting zowel voor het huis van de burgemeester als voor haar overige huizen de taak van onderhoud heeft waarom het onderhoud voor de bur gemeesterswoning dan ruimer wordt opgevat: Of wordt elke GWS -wo ning bij verhuizing opnieuw behan gen en geverfd op kosten van de ge meente? O op welke begrotingspost het be drag dat met het opknappen gemoeid is wordt geboekt? Welke inkomsten staan er tegenover? Waarop wordt anders bezuinigd? wie vennt nordelijk is voor deze onjuiste uitgave? O welke strafmaatregelen voor een eventuele schuldige worden overwo gen; welke maatregelen worden over wogen om het ten onrechte uitgege ven bedrag op de één of andere ma nier terug te rkijgen; Burgemeester De Vreeze: WARMOND "Als mijn eerste taak in deze gemeente zie ik het be vorderen van een open kon takt tus sen de bevolking en gemeentebe stuur. Ik heb mij voorgenomen om aan dat aspect mijn bijzondere aan dacht te schenken". Deze woorden sprak de gloednieuwe burgemeester van Warmond, W. F. de Vreeze, za terdagmiddag in de rijkeflijk met bloe men versierde zaal van 't Trefpunt, waar hij werd geïnstalleerd. De loco- burgemeester van de gemeente, mr. V. C. Groenendijk, vertelde dat de installatie zaterdag nog aan een zij den draadje had gehangen omdat de officiële burgemeestersbenoeming by koninklijk besluit nog niet was aan gekomen. Een ijlbode uit Den Haag had er echter voor gezorgd dat de r Een klein inwoonstertje van Warmond bood de nieuwe burgemeesterswouw een bloemetje aan. bijeenkomst toch kon door gaan. Groenendijk vertelde de nieuwe' bur gemeester, dat hij terecht zou komen in een mooie gemeente met veel na tuurschoon die er niet naar streeft het Inwonertal bovenmatig op te voeren. De burgemeester merkte in zijn toespraak op: "De samenwerking met gemeentesecretaris en al zijn medewerkers heeft mijn volle ver trouwen. De samenwerking beperkt zich uiteraard niet tot de grenzen van de gemeente Warmond. Zij is evenzeer nodig bij onze banden met buurgemeenten, hoogheemraadschap en waterschappen. Ik heb dezer da gen kennis genomen van uw stand punt omtrent het in voorbereiding zijnde streekplan Plassengebied. Het is my duidelijk, dat u niet zonder meer met het conceptplan kon in stemmen. Ik sta achter de door u geuite kritiek en zal samen met u proberen te bewerkstelligen, dat In het definitieve plan alsnog aan die kritiek tegemoet wordt gekomen". LEIDEN Na een grondige res tauratie, waarbij veel aandacht werd besteed aan de inrichting, is zater dag het Jeugdhuis Breestraat 19, dat in eigendom is overgegaan naar de Stichting „De Jeugdhaven" her opend.'De heer Boersma, voorzitter van de stichting, sprak de wens uit, dat iedereen in het jeugdhuis iets zou kunnen vinden van zijn gading. In derdaad zijn er tal van mogelijkhe den. Zo is er een koffiebar, waar Je gezellig wat kunt drinken en met el kaar praten. Er is een ruim han- denarbeidlokaal en een informatie centrum van de Derde Wereld. Je kunt in het Jeugdhuis ook toneel spelen, muziek maken en naar films k'ijken. Deze activiteiten worden des kundig geleid door twee full-time werkers. Joke Jansen is met dit werk al bezig sinds 15 februari en sindr 1 augustus is ook Ole Staalman als hoofdleider begonnen. In de omge bouwde en vernieuwde sociëteit kan men verder ook biljarten.. De Jeugdhaven wil de ruimte in principe beschikbaar stellen voor iederen ongeacht leeftijd en overtui ging. Zij hoopt natuurlijk wel, dat df gereformeerde Jongeren, zoals vroe ger zullen blijven komen. Als Je in teresse is gewekt, dan stap je eens naar binnen. Je zult je spoedig bij één van de vele clubs op Je gemak voelen. Lustrum Lange Voort begonnen OEGSTGEEST Burgemeester Van Eijsinga heeft zaterdagmiddag om twee uur het startsein gegeven voor de lustrumviering van het win kelcentrum Lange Voort in Oegst- :&est. Ter gelegenheid van dit lustrum .s er op het parkeerterrein een kin derkennis ingericht, die tot en met voensdag open blijft. Aan de over kant van de weg kan men poffertjes eten. Op Lange Voort staaf deze week ook een aantal Leidse markt kooplieden. Oude ambachten herleven er: sigaren maken, kaas maken, £e- ven. SDinnen. Voor de Jeugd was er zaterdag een tekenwedstrijd onder leiding van de kunstenaar Dolf Ke telaar. Verder wordt er een stand werkersconcours gehouden. De jury hiervoor bestaat uit mevrouw Van Lookeren-Campagne, wethouder Thorn en de heer Hansen van het AMF. Maandag Oude Singel 26 Informatie-avond LEIDEN Honderdzestien jeugdige enthousiaste vissertjes uit Leiden hébben zaterdagochtend in de Witte Singel gevist om het jeugdkampioenschap van Leiden. In de leeftijdscate gorie van 13 tot 15 jaar ging die titel naar A. Laterveer, die in anderhalf uur zeventien visjes ving. Daarna volgde een vijftal hengelaartjes die elk elf visjes lieten noteren. Dat waren F. van Leeuwen, M. Smit, J. Bontje, J. Beij en W. Masurel. De zevende plaats was voor T. de Graaf met zeven visjes. In de groep van 10 tot 12-jarigen ging R. v. d. Kaaij met de hoogste eer strijken. Hij ving 14 vissen, vier meer dan M. Vlas veld en v. Dorp die er elk tien verschalkten. De verdere uit slag roas: E. Sir at en J. Schouten (8 st.), W. Schouten (7st.), R. Leïbrand en de Wolf (6 st.). Na afloop kregen de beste vis sers een aantal prachtige prijzen, waaronder werphengel en molens, uitgereikt in het Antoniusclubhuis. De wedstrijd werd georganiseerd door de Hengelaarsbond voor Leiden en Om- stréken. Op de foto: een aantal deelnemertjes ingespannen kijkend naar hun dobber aan de oever van de Witte Singel. (Foto Jan Holvast) half 8 uur i Dinsdag Staalwljk Centrale Herv. Vron» dienst Spr. mevrouw A. A. BlanS Bteln over „Kerkzang" 8 uur nam, Elisabethziekeaihuls EHBO-< eerke Donders 8 uur nam. Gerecht 10 Dienstencentrum nenstad Bridgeclub voor beginners"; Morsweg 10 Werkgroep verksq Morsweg 10 Werkgroep leefbaai n stadsverfraaiing 8 uur nam Breestraat 19 Sociëteit Twènti (voor kamerbewoners en alleenstii den) 912 uur nam. Driftstraat 49 Spreekuur soa raadsvrouw 10.3011.30 uur vo« Breestraat 19 Sociëteit voor gehaa cap ten 25 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum evang. Zijlstra 8 uur nam. Morsweg 10 Spreekuur Adviejrs Bureau 7.30—8.30 Gew. Arbeidsbureau Spreekuur ii Vrouw-Maatschappij over part-ti werk 9.30—11.30 uur voorm. Volmolengracht 19 Welfare-werk de Kruis 2.305 uur nam. Hooigracht 38 Spreekuur Sticht, huisvesting werkende jongeren li 8.30 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr. Eu gratiecentrale 78 uur Diamantplein 27 Baha'i 8.15 uur nam. Stadsgehoorzaal Kynologenver. R -land Spr. mevr. P. H. Heerkens-V schuur en „Omgang met dien vering van goederen dingbeurs 7.309.3 nummers vanaf 7 u Apothekers De avond-, nacht, en zondf wordt waargenomen dioor i Blanken. Hogewoerd 171, Apothi Voorschoten. Leidseweg 66 en apot Oegstgeest, Wilhelminapark 8. SOS-dienst SOS- Telefonische Hulpdienst (01710)25202 Vooi alle die In ma lljkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.m tot uur vm doorlopend In net weekeü)! d w,z van vrydag acht uur n.i maandag acht uur vm Release Hulpverleningsdienst Release: Nil we Rijn 20a, tel 24555 Maandag JJ vrijdag 2022 uur; dinsdag t/m derdag ook 1518 uur Gezinsverzorging en gezinsverzorging 24800 9—10 uur voofi Met grote verbazing en ontzetting hebben wij (Haagwegcomité) uit het Leidsch-Dagblaa van 15 sep tember vernomen dat het burge meestershuis onbegrensd mag wor den opgeknapt. Hoe zit dat nu met de woningen die in het bezit van de gemeentelij ke woningstichting zijn? Welnu: tien jaren geleden kwa men de de bewoners al in opstand over het beleid wat de gemeentelij ke woningstichting voerde. Er waren geen gelden beschikbaar om aan de wantoestanden die er waren en nog zijn. een eind te ma ken. Ik doel dan op de ondeskundige en goedkope reparaties die werden en worden verricht. Nog steeds zitten er mensen met een ondragelijke rioolstank, vochti ge en tochtige huizen, daar zijn geen gelden voor beschikbaar. Als de bewoner hier over gaat klagen dan Is de bekende slogan: "Het heeft onze aandacht". In 1965 werd het burgemeesters huis voor ettelijke tonnen door de gemeente aangekocht en grondig gerepareerd. Slechts zeven jaar later worden wij geconfronteerd met een bedrag van f60.000 die gemoeid zijn met het opknappen van de burgemees terswoning. Dat is een schandalige zaak!! voor dit bedrag kan er alleen al voor de bewoners van de Toussaintkade een nieuw riool gelegd worden wat nu nog een open riool is ,en een gevaar voor de volksgezondheid. De bewoners vergaan van de stank, en onder de verkrottingspo- litiek die de woningstichting voert. Wat er bij ons niet wordt opge knapt kan wel besteed worden aan de woning van de burgemeester. Zit de burgemeester met riool stank, slechte voordeur, tochtige en vochtige woning? neen!! De zoveelste keer wordt de gewo ne man er weer de dupe vanl Op ons wordt bezuinigd en ik doel op de reperaties die onder normaal onderhoud gerangschikt kunnen worden. Als een bewoner (van een ge meentewoning) een nieuw plafond nodig heeft presteert de gemeente het om alleen voor het materiaal te zorgen. "Timmer het hardbord er zelf maar tegen, hoe het gedaan wordt zal ons een zorg zijn". Re sultaat, het plafond komt na een jaar weer naar beneden. Een schoorsteen die hoognodig gerepa reerd moet worden; tegels en ce ment worden geléverd onder motto; "zie maar wat je er van maakt". Is het een wondier dat wij de ge meente aansprakelijk stellen van het verkrottingsbeleid wat men voert. Immers de bewoners (als zij geen geld of kennissen hebben) kunnen niet aansprakelijk gesteld worden van hun ondeskundige re paraties. Daar moet de gemeente voor zorg dragen. Er is geen geld, maar wel zestig duizend gulden voor het opknappen van één enkele woning, uitgerekend de woning van de burgemeester. De burgemeester zal wel niet (ingevol ge het artikel 12 besluit bijzondere huur) gedurende 13 Jaren van de teveel gemaakte kosten terug hoe ven te betalen. Wel de gewone man. die kan dokken. Het burgemeestershuis gaat zo langzamerhand tegen een half mil joen gulden kosten inclusief de re paraties. Had de gemeente niet be ter een nieuw huis kunnen bouwen voor dat geld? Het is een bodem loze put. Voor een paar honderd gulden per jaar per woning mag worden opgeknapt. Bij enkele woningen ver schilt dit nog wel eens, andere be woners worden daar de dupe van Het moet uit de lengte of uit de breedte komen. Hoeveel bewoners van gemeente woningen worden er straks benadeeld door de opknapbeurt van de burgemisesterwoning Honderden Wij maar klachten deponeren bij de gemeente en zij maar aandacht hebben voor de klachten. De repa raties blijven uit. Het is een schan dalige en onrechtvaardige daad om achter de ruggen van de bewoners van gemeentewoningen stiekem een krediet ter beschikking te stellen voor de woning van de burgemees ter. wij worden hierdoor bena deeld. Zelf hebben wij op de ge meenteraad van 13 maart Jl. de ge meente een algehele renovatie af gedwongen en een huurstop. Hele buurten moesten gemobiliseerd wor den om onze eisen kracht bij te zetten. Slechts een handje vol men sen beslist of de woning van de burgemeester moet worden opge knapt, wat wij met honderden ter nauwernood hebben bereikt. De bewoners van Haagweg, Morsweg, en Noord, hebben her haaldelijk door publikaties in de kranten blijk laten geven dat zij geen vertrouwen meer in het hui dige bestuur van de gemeentelijke woningstichting hebben. Waarom zijn zij er nog?? worden zij ge steund door B. en W.??? door ons in ieder geval niet hoe eerder dit bestuur weg is hoe liever. De lont is in het kruitvat geworpen het wach ten is alleen nog op de knal.die zeker komen zal J. PEN, Potgieterlaan 14. Ergens op de 5e Binnenvestgracht staat een huisje dat eigendom is van de Gemeentelijke Woningstich ting. De woning verkeert in een zeer slechte staat van onderhoud; het kozijnwerk is hier en daar vol komen weggerot, het resterend houtwerk is totaal verveloos en het dak lekt als een mandje. Diverse klachten hebben tot dusver geen enkel resultaat opgeleverd en bin nen niet al te lange tijd zal Leiden er wel weer een krot bü hebben. Hetzelfde verhaal in een ietwat gewijzigde versie- geldt voor talloze andere giemeentewoningen in het Morsweg-, Haagweg- en Noorder kwartier. Sommigen zijn b.v. niet zo slecht onderhouden, maar zijn een beetje gevaarlijk doordat scheidingswanden van bordkarton zijn gemaakt, andere huizen verto nen weer wel onderhoudsklachten zoals stinkende rioleringen, verzak te kozijnen, gescheurde muren etc. Het feit dat voor deze woningen nog schandalige huurverhogingen wor den berekend laten we maar verder buiten beschouwing. Deze zaken zijn allemaal overbe kend. Het is daarom niet noodzake lijk om ze opnieuw onder de aan dacht te brengen, ware het niet dat de vrijdag-editie van het LD het een en ander vermeldde over een verbouwinkje van f 60.000 aan de Witte Singel 41. Woorden schieten mij en vele andere mensen in Lei den tekort over dit schandaal, waar van zich men terecht kan afvragen of hier geen sprake van fraude is? Hoe denkt het gemeentebestuur van Leiden dit te kunnen verdedigen? Men kan zich niet voorstellen dat dit mogelijk is in een stad met een begrotingstekort van 12 miljoen gul den en een bevolking waarvan een groot deel leeft op de rand van het bestaansminimum! Men kan dit niet geloven van een gemeentebe stuur god, wat een huichelaars! dat nog onlangs een subsidie van f30.000 weigerde toe te kennen aan de staf van het MOB en hun pa tientjes, op een moment dat dit in stituut met totale likwidatie werd bedreigd. Als er één goede kant aan de zaak zit, Is het wel dat er nu koppen kunnen rollen. Om te beginnen de koppen van B. en W. die verant woordelijk zijn voor deze beslissing. Bovendien zou bet ontslag moeten worden geëist van de ambtenaren die deze onwettige opdracht hebben uitgevoerd. Tenslotte zou de ge meenteraad moeten onderzoeken in hoeverre een officiële aanklacht bij de Justitie rechtsgrond heeft. Maar ach, de illusie zal het in deze zaak ook wel weer verliezen van de realiteit. Het meest waar schijnlijke is immers dat er geen enkele kop zal rollen. De eerste weken zal het meren deel van de gemeenteraad nog even opgewonden nababbelen over dit nieuwste schandaal. Maar daarna zal alles weer gewoon zijn. De wet houders zullen doorgaan met hun verhalen dat er geen geld is voor dit of dat, terwijl de burgemeester zal blijven dreigen met het ontruimen van de publieke tribune wanneer de bewoners van deze of gene buurt hun machteloze woede niet langer meer kunnen beheersen. En de hor de hoge ambtenaren blijft azen op nieuwe bevorderingen, en zich geen zier aantrekken van wat de gewo ne Leidenaar er allemaal van vindt. Mocht achteraf blijken dat de burgemeester als eerste Leidenaar heeft geprofiteerd van een geheim zinnige maar buitengewoon gunsti ge premieregeling voor woningverbe tering, dan zullen we dit nog wel horen. Ondertussen blijft het er op lijken dat de vis nog altijd duur wordt betaald. KEES WALLE, 5e Binnenvestgracht 1, Leiden. Ik weet niet of ik er over mag schrijven, maar ik zag mijn stukje ter zake van het opknappen ofwel verbeteren van de burgemeesterswo ning aan de Witte Singel graag ge plaatst. Van dat opknappen begrij pen ik en vele anderen, niet veel. Het huis ziet er goed uit, van bin nen en van buiten. Ik kan alleen zeggen, als er iets verbeterd moet worden, dan kan het niet van de burgerij komen. Een werkman kan i dat ook niet. Dit complex verkeert in goede staat en als er 60.000 gulden aan besteed wordt voor verbetering, wat toomt er dan tereoht van ü'e ar me burgerij die het moet opbrengen. Ito bewoon zelf een gemeentewoning. De stichting was in staat om in maart '71 nog een huurverhoging te eisen, ondanks mijn klachten. Ito ben sinds 1968 bezig om mijn vloeren gemaakt te krijgen en be vrijd te zijn van het water en vocht in m'n huis omdat het hout daardoor verrot. Nadat de gemeente lijke woningstichting de huuradvies commissie inschakelde heb ik het zelfde gedaan, een paar maanden later, maar ze moeten nog komen. Ik ben dan ook geen burgemeester of wethouder. Maar ze vinden het wel aardig, als men 2500 of 3000 gulden investeert om Je huis leefbaar te maken. Als mannetje van de grote kudde hebben we niets in te bren gen, dat hebben de arme mensen allang begrepen. Want als ik het zo uitreken kan er zowat een hele straat arbeiderswoningen verbeterd (niet opgeknapt, want dat betekent bij ons oplappen) worden voor dat geld. Maar voor ons is daar geen geld voor en dus herleeft die nare dis criminatie van voor de oorlog. Wie veel heeft kan veel uitgeven. Maar er komt toch wel eens een eind aan het geduld van de mens, vooral als men met ziekte heeft te kampen. Dat komt vaak voor in vochtige hui zen. De dokters en specialisten waar we dan later tereoht komen kunnen er ook niets meer aan doen. En die 60.000 gulden? Daar komt geen poespas bij. Die komt er ge woon. Maar waar is het einde. We ten de burgemeesters en wethouders wel wat er gaande is in die slechte woningen. Ik geloof het niet of ze schuiven het maar van zich af. Dit had ik op mijn hart en laat een an der maar het tegendeel bewijzen. P. J. BERKHOUT Dillenburgstraat 16 Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuls, Apothekü dijk 33 Openingstijden: dagelijks 10 uur voorm. tot 1 uur nam. (be ve maandag) en donderdagavond 79 uur. Dienstencentrum voor 65-plussers Algemene informaties (910 t Noordelndsplein 2B. Tel 40483 M kwartier Wijkinïormatle 910 u clubs hulpdienst Dljkstraat 2a 49698 Binnenstad WIJ kinformatie (8 10 uur); clubs, hulpdienst Gerecht, Tel 43503 De Kool Wljklnformatle 10 uur); clubs, hulpdienst Drlftstn 49a Tel 49726 Zeeheldenwljk Dlvei telefoonnummers (910 uur): 437 43078, 30897, 20176. Meerburg Dlvw telefoonnummers (910 uur); S3SC 34639, 23231. 20788, 44256, 41796. Winst voor Apolloteams OEGSTGEEST De heren handbalvereniging Apollo boekte tegen het Haagse HMSH de derd zege in successie. Zonder noemens waardige tegenstand bereikte Apoll via een 80 voorsprong bij de rui een 162 overwinning. Voor Apoll scoorden: B. Nieuwenhuizen 6x, Lagendijk 3x, T. de Haan 2x, Koets 2x, A. J. Stasse 2x en R. SI lx. De dames van Apollo versloege DSO met 43. In de uitwedstrijd Zoetermeer waren de doelpunten maaksters Hanneke van 2x, Sylvia Slijkhuis en Mira de Hollander elk lx. RAAD PRAAT NOG NIET OVER DE MERENWIJK LEIDEN De Leidse raad praal vanavond nog niet over de Merenwijk. Dit agendapunt is ver' schoven naar de vergadering va» 25 september. Burgerlijke Stand van Leiden ONDERTROUWD J. Sinteur en M. H. A. Kok; J. Stikkelman en N. de Boer; J. O. Amers* foort en M. W. Heus; H. Bakker en P> Rus; H. W. P. Bakker en E. Boom; Mi van den Broeke en E. J. Boumann; W«| M. Crevels en J. C. M. van Santé; J. Devilee en A. H. de Krij; A. van Hooidonk en Y. A. H. Lanian; J. Nieuwdorp en A. Duinkerken; A. G. M Oerlemans K. L. C. W. van Goozefl P. F. Opdam en G. A. NoordermeeT W. Ouwehand en C. S. van den Broek: H. Rijckhorst en G. Abblng; G. Schrij ver en E. Stokvis; E. J. J. Schutljsd B. M. H. Köllmann; W. J. SJardlJn W. J. Langeveld; M. van Weerlee® M. Azier; P. H. van Zanten en G. RÜ®' bergen; B. P. W. de Zwijger en C. C- M. de Groot.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2