Parlevliet na brand in nieuw gebouw Recreatiecentrum bij Wijde Aa Adjudant Hendrikse verlaat rijkspolitie Doel bereikt door hecht teamwerk Verzet tegen nieuw initiatief Twee jeugdige aannemers uit Leiden bouwen in Katwijk visserijpand VRIJDAG 15 SEPTEMBER 197j Zo zag het bedrijf van Parlevliet er uit, dat vorig jaar afbrandde. KATWIJK AAN ZEE Roetzwarte wolken pakten zich in de middag van die fatale vrijdag 21 mei 1971 samen boven Katwijk. Als een lopend vuurtje ging de mare door het dorp: „Heb je het al gehoord, de pakhuizen van N.P. Jr. langs het Prins Hendrikkanaal staan in brand". Honderden spoedden zich naar de plaats van de ramp. Een geluk bij een ongeluk was, dat er in het bedrijf niet werd gewerkt. Het ruim twee honderd man tellende personeel van de B.V. Rederij en Haring- handel N. Parlevliet Jr. genoot met de directeuren Niek en Dirk van de jaarlijkse uitgaansdag, die altijd vlak voor het begin van de nieuwe haringteelt wordt gehouden. Eerst 's avonds tegen zeven uur, toen men in Hoogmade wilde gaan aanzitten aan 't diner, werd de jobstijding vernomen. De vuur zee, die gretig voedsel vond in de oude pakhuizen, veroorzaakte een schade van enige miljoenen. Nu, zestien maanden na die rampdag, zal zaterdagmorgen de totale nieuwbouw officieel ingebruik worden genomen. In dat complex is voor vele mil joenen geïnvesteerd. Voordat het officiële gedeelte be gint wordt tijdens een intieme plech- tigheid in de hal van het kantoorge bouw aan de Van der Vegtstraat het borstbeeld van oprichter N. Parle vliet onthuld. Dat geschiedt door Klaas Parlevliet Dzn (12). Voor een niet gering gedeelte ls de snelle opbouw te danken aan bouw kundige Jaap Pel (41) uit IJmui- den. Hij was reeds betrokken bi.1 d bouw van het nieuwe kantoorpand. De B.V. Rederij en Haringhandr N Parlevliet Jr. beschikt nu tussen de Van der Vegtstraat en de Prin Hendrikkade over een modern en groot gebouwencomplex, waarin d- visverwerking alleen van gezou ten haring volgens de nieuwst methoden geschiedt. Joegoslavische meisjes in dienst KATWIJK AAN ZEE Evenals de visserijbedrijven Ouwehand en Parlevliet en Van der Plas heeft de B.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. in Katwijk aan Zee een groot aantal Joegoslavische meis jes in dienst. Zij zijn ondergebracht 1n een eigen, gezellig "home' 'aan de Tramstraat. Die meisjes hebben het best naar hun zin in Katwijk en zij voelen zich reeds geheel in de Kat- wijkse gemeenschap opgenomen. De B.V. N. Parlevliet Jr. op haar beurt is bijzonder gelukkig met deze arbeidskrachten, die, na een wat begin door het moeten i het voor hen vreemde land en de geheel nieuwe omgeving, waarin zij werken moeten, zich wel bijzonder snel hebben aangepast en in de loop van de tijd zijn uitge groeid tot waardevolle medewerksters. s ,y l M-1 V t ,f Door Cees Combee Foto's Jaap van Duyn In 1970 begon de bouw van eer kantoorgebouw met in de onderbouw koel- en diepvriescellen en daarbi nog een verwerkingshal met kanti ne. Dit was de eerste fase van vernieuwingsprogramma. De koel ruimten konden reeds 25 juli in g- bruik worden genomen en het kan toorpand werd begin april 1971 g: opend. De vroegere dam nu ver werkingsruimte genoemd werd van het nieuwe gebouw aan de Van der Vegtstraat tot aan de oude pan den aan de Prins Hendrikkade over kapt en voorzien van een bedrijfs vloer. Toen de immense brand om zich heengreep was men Juist bezig van de oude kantine een koelcel te maken. Op dat punt moet de brand begonnen zijn. De tweede fase de eerste aan de Prins Hendrikkade omvatte een pand met twee verdiepingen op de onderbouw van 13 meter breed. 12% meter hoog en 30 meter diep, waarin onder andere een verwerkingsge deelte met lopende band met een totaaloppervlakte van 280 vierkan te meter op de begane grond en op de tweede en derde etage de afde lingen visverwerking en rederij zijn Het fraaie nieuwe gebouw van de BV Rederij en Ha ringhandel N. Parlevliet Jr. met op de voor grond de bouwers. V.l.n.r. Jaap Pel uit IJmuiden en de Leidse aannemers Jan Bakels en Jan Ouwerkerk. ondergebracht. De oplevering hiervan geschiedde binnen vijf maanden op 27 november 1971 De derde fase werd 1 november in geluid met het de grond indrijven van de eerste paal. In de betonnen onderbouw zijn de koel- en diep vriescellen gecreëerd voor de haring met een opslagmogelijkheid van 2500 vaten. Deeerste etage telt een diepvriesbewaarcel van 1000 ton en een visverwerkingsruimte van 360 m2 en de derde herbergt de afdelin gen rederij en fustopslag resp. van 230 m2 en 136 m2. De gehele voorgevel is 45 meter I an ladder gevallen Leiden Een 22-Jarige schilders- knecht uit Zoeterwoude is van ochtend tijdens werkzaamheden aan een woning in de Buys Ballotstraat van 'n ladder gevallen. De Jongeman die een val van ongeveer 3% meter maakte, kreeg hoofd- en rugletsel De bovenste twee sporten van de ladder bleken te zijn afgebroken. Tennissen om Van Rooy-bokaal HAZERSWOUDE De ontmoe ting tussen de Tennisvereniging Nieuwkoop en de Hazerswoudse Ten nis Club, die het komend weekend wordt gehouden, zal de laatste zyn hi een serie van vijf. De afgelopen vier jaar streden de clubs steeds om de Van Rooy-bokaal, een trofee die twee keer door HTC en even zovele malen door TVN werd gewonnen. De vereniging die de bokaal voor de 3de maal voor zich opeist, wordt defini tief houder. Programma Voorsehotens Nut": veel hoogtepunten VOORSCHOTEN Het program ma dat de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, kortweg „het Nut", van Voorschoten heeft voor het ko mende seizoen een zeer uitgebreid, aantrekkelijk programma opge steld. Hoogtepunten in deze maand: een optreden van Marijke en Sieto Hoving in het Cultureel Centrum dinsdag a.s. en een voor stelling van het toneelstuk „Moeder Adam" met o.m. Henk van Ulsen Hoogtepunt op het programma is ook het optreden van Ramses Shaf fy en Liselore Gerritsen op 11 no vember. Naast de culturele eve nementen zijn er ook veel voor- lichtings- en informatieavonden over bijvoorbeeld milieu, geschiedenis van Voorschoten. Derde Wereld, tuin,flo- ra rond Voorschoten. Een grote an tiekbeurs wordt op 27, 28 en 2P vember gehouden. Het traditionele carnaval vindt dit maal plaats c 24 februari. breed en 12% meter hoog en de diep te bedraagt 30 meter. De onder bouw geheel van beton werd afge werkt met wit geglazuurde steen en de bovenbouw is van staal. Heel erg goed doet de "zuil" in de voorgevel het, waarin de zogenaamde pater- nosterlift is aangebracht. De bekle ding van de gevel is van blauwkleu rig aluminium en de damwand, heeft een blauw geribbeld profiel De kozijnen en roldeuren zijn even eens van aluminium, maar dan in 'n zilverachtig grijze kleur. Hangbrug Tussen het kantoorgebouw en de beide laatste fasen van de nieuwe "verwerkings- en koelpanden" is ter hoogte van de eerste verdieping over de overdekte werkruimte een hang brug aangebracht van 36 meter. Die werkruimte heeft een oppervlakte van 1600 vierkante meter en is ge heel overkapt. Daar bevinden zich ook de volautomatische rokerij met drie rooktunnels. Achter de koel- en diepvriescellen op de begane grond zijn de grot machinekamer, de smidswerkplaats de centrale verwarmingsruimte en de sanitaire eenheden gesitueerd. De vorkheftrucks bereiken de etages met behulp van twee zestons liften. De stroomvoorziening van het be drijf draait op een eigen transforma torstation met een totaal uitgaand vermogen van 400 k.v.a. Daarmee worden alle afdelingen gevoed mei electriciteit. Het rond 1900 gebouwde "Blootjes- pand", zo genoemd omdat daar vroeger de rederij Gebr. Bloot wa gevestigd, is blijven staan en van buiten van een nieuw verfje voor zien, waardoor het gunstig aansluit bij de nieuwbouw. Het is wel de b doeling op die plaats in de toekomst een modern pand neer te zetten Dat zal echter nog wel enige tijd duren. LISSE Adjudant H. G. Hendrikse, commandant van de groep Lisse van het korps rijkspolitie wordt zaterdag 30 september 60 jaar. Dat betekent voor hem, dat hem, ingaand 1 oktober 1972 eervol ontslag wordt verleend. Van die datum af zal de rijkspolitie groep Lisse het zonder adjudant Hendrikse moeten stellen. Gedurende een lange reeks van ja ren, om precies te zijn vanaf 15 au gustus 1945 heeft de adjudant Hen drikse het commando over de groep Lisse gevoerd. Op deze datum werd hij benoemd als korpschef van de voormalige gemeentepolitie te Lisse. Na de oprichting van het korps rijkspolitie in november 1945 werd Lisse aangewezen als gemeente met rijkspolitie maar de adjudant Hen drikse bleef commandant van deze groep. In de loop der Jaren zijn de groep Lisse en de adjudant Hendrikse een begrip geworden. Wie aan de rijkspo litie groep Lisse dacht, dacht ook aan adjudant Hendrikse. Die band wordt, wat de rijkspolitie betreft, nu losge maakt. Adjudant Hendrikse blijft echter in Lisse wonen in de nieuwe wijk Poelpolder. Adjudant Hendrikse heeft vele Ja ren de groei van Lisse zien toenemen hij heeft bij de wieg gestaan van de Keukenhof en heeft het boreling- ske volwassen zien worden. Het spreekt vanzelf dat de enorme men senmassa, die ieder jaar de Keuken hof bezoekt en die van jaar tot jaar toeneemt, de rijkspolitie groep Lis se niet onberoerd heeft gelaten. Niet in de laatste plaats, dankzij adju dant Hendrikse, konden de verkeers problemen die één en ander met zich meebrachten, steeds worden opge lost en heeft de Keukenhof wereld vermaardheid gekregen. Ook al le corso's die in de Bollenstreek heb ben gereden, heeft Hendrikse mee gemaakt en ook dat heeft hem on getwijfeld de nodige hoofdbrekens gekost, om alles in goede banen te BROMFIETSER GEWOND ALPHEN AAN DEN RIJN Een Leidse automobiliste verleende op het kruispunt Prins Bernhardlaan/ Prinses Irenelaan gisteravond geen voorrang aan een zeventienjarige bromfietser uit Bodegraven toen zij linksaf sloeg en de jongen rechtdoor wilde rijden. Het gevolg was een bot sing waarbij de bromfietser een wond boven een oog en een pijnlijke nek opliep. Nadat hij in het zieken huis Rijnoord was behandeld mocht hij weer huiswaarts keren. HAZERSWOUDE Om acht uur vanavond start de voetbalvereniging Hazerswoudse Boys met de klaverj as- avonden, die dit winterseizoen wor den gehouden. Het kaartfestijn vindt plaats in de kantine op het sport complex aan de Sportlaan. leiden. Het zou te ver voeren allo gebeurtenissen te noemen, waarin hij een werkzaam aandeel heeft ge had en die, mede dank zij hem, tot- een goed einde zijn gekomen. Na gedane arbeid is het goed rus ten luidt een gezegde en dit is vol ledig van toepassing op adjudant Hendrikse. Als waardering voor het vele dat hij voor de gemeenschap van Lisse heeft gedaan, biedt het ge meentebestuur van Lisse hem afscheidsreceptie aan op vrijdag, j september 1972 in de raadszaal 'va het gemeentehuis. Van 15.30-17.00 uur is er een intieme bijeenkom voor genodigden, aansluitend, van 17.00 uur is er eveneens in het meentehuis, voor de bevolking va Lisse gelegenheid adjudant Hendfli se en zijn vrouw de hand ten a! scheid te drukken, waar velen on$ twijfeld gebruik van zullen makes Niek en Dirk Parlevliet: KATWIJK AAN ZEE De reders Niek en Dirk Parlevliet, zijn direc teuren van de B.V. Rederij en Ha ringhandel N. Parlevliet Jr. in Kat wijk aan Zee. Ze staan niet graag In het licht van de schijnwerpers van de publiciteit. Maar „meneer" Niek en „meneer" Dirk, zoals hel dik tweehonderd man tellende per soneel 135 aan de wal en 80 od zee hen in de dagelijkse omgang noemt zien in dat 't nu eenmaal niet anders kan. Vandaar ook die officiële opening zaterdagmorgen 15 septem- elf i Beide Parlevlieters eisen de eei van wat nu tot stand is gekomen niet voor zichzelf alleen.Ze spreker steeds weer over het goede samen spel tussen opdrachtgever, projectlei der en aannemers, waardoor een bouwwerk is verrezen, dat aan alle eisen van deze tijd voldoet. Het personeel op de wal en op zee wordt daarbij door hen ook niet vergeten. Het heeft na die brand onder zeer moeilijke omstandigheden moeten 'werken, maar is er toch in geslaagd vaart te houden in de be en verwerking van de aangevoerd' en gekochte gezouten haring tot produkten. Reder Niek Parlevliet: „We heb ben grote waardering voor wat onz bouwkundige Pel en de aannemers Bakels en Ouwerkerk en al die an deren, die bij de bouw waren be trokken, hebben gepresenteerd. In persoon van mijn broer Dirk heeft de directie zich bijna dagelijks met d bouw bemoeid. Natuurlijk waren er el eens meningsverschillen". Dirk Parlevliet vult aan: Door die samenwerking hebben we iets goed bereikt in een zeer snelle tijd. Daar heeft iedereen die bij de bouw was betrokken van hoog tot laag zijn steentje toe bijgedragen. In het minst bouwkundige Jaap Pë Parlevliet is een zeer bekend naam in de Katwijkse visserijwe reld. Grootvader N. Parlevliet sticht te in 1884 op 25-Jarige leeftijd rederijbedrijf. Toen zijn beide zone Machiel en Nicolaas (Klaas vi vrienden) de schoolbanken verliet* gingen zij bij vader werken. In 191 richtte N. Parlevliet de Visserij maatschappij „Rijnstroom" op, waai van de nu bestaande Rijnmond schepen afstammen. Zoon N. Parlevliet, die tot dat roo ment met zijn broer Machiel hi samengewerkt in vaders zaak, gingi 1938 onder de naam N. Parlevli zelfstandig verder. Zoon Niek kwam 1 januari in het bedrijf i Dirk in 1949. Het zijn de directec ren van dit ogenblik. De handel werd in 1956 lngebracl ln.de rederij, waardoor de naa de firma werd gewijzigd in N.V. R? derij en Haringhandel N. Parlevllt Jr. Men ging zich speciaal toelegge op de aanvoer en verkoop van ge zouten haring, verwerkt in allerli vormen in binnen- en buitenlant De rederij beschikt thans over hektreilers, waarvan de KW „Rijnmond I" het trotse vlaggeschl is. Niek en Dirk Parlevliet willen no wel kwijt: „We hebben tijdens na de brand op 21 mei 1970 bij zonder veel medewerking ondervou den van allerlei instanties. Bij h( realiseren van de nieuwbouw heb ben we van het gemeentebestuur al le steun ontvangen. Nu gaan we ei nieuwe periode tegemoet. „Laten hopen, dat het het visserijbedrij goed blijft gaan". Tijdens de openings-kennismakingsweek van jongerencentrum De Mast in Noordivijke/rhout werd gisteren les gegeven in het beat dansen. De kennismakingsweek is onder meer bedoeld om leden van de jongerensociëteit Qbus uit Lisse en De Mast meer in contact te brengen. Op de foto Jan Holvast) het beatballet. WOUBRUGGE Nadat het plan om de Piaspolder vol te stor ten met huis- en industrievuil en te plaatse een soort recreatie-centrum langs de Wijde Aa in te richten van de baan was, kwam dezelfde initiatiefnemer met een alternatief plan, om op de hoek van Ofwegen en de Wijde Aa een dergelijke vuil- storting te laten plaats vinden en op de opgehoogde grond een grote camping annex Jachthaven aan te leggen. Ook hiertegen zijn reeds van diverse zijden ernstige bezwa ren geopperd, omdat dit unieke pol derlandschap met een aparte ve getatie daardoor ernstig zal worden aangetast. Bovenal zal de rust In dit voor dagrecreatie bestemde ge bied worden aangetast. Was tot nog toe de omgeving van de Wijde Aa nog een eldorado voor rustzoeken- den in de weekeinden, thans drei gen de oevers overstroomd te wor den met honderden caravanbewo ners en water toeristen, die gedu rende alle zomermaanden de intie me rust dreigen te verstoren. Naar aanleiding van deze plan nen heeft het raadslid van Ge meentebelang een aantal dringende vragen gericht aan het college van B. en W. van de gemeente Wou- brugge, teneinde zekerheid te ver krijgen wat het standpunt van dit college in deze belangrijke zaak is. De inhoud van dit schrijven luidt Ondergetekende, W .M. Goutier, heeft kennis genomen van de aan kondiging inzake de aanvraag tot het verlenen van een hinderwet vergunning aan W. van der Mey- den te Koudekerk, voor de bouw/ aanleg van een inrichting tot het 6torten van grof vuil in de Ouden- dijkse Polder. In zijn hoedanigheid van raadslid van de gemeente Wou- brugge richt ondergetekende zich met de volgende vragen tot het a) Betekent het feit dat het college een procedure tot het verlenen van een hinderwetvergunning in gang gezet heeft ook, dat dit college een standpunt heeft ingenomen inza ke het wel of niet goedkeuren van het storten van grof vuil in de Ou- dendijkse polder? b) Is het dit college bekend, dat de bedoelde aankondiging onder de bevolking een grote verontrustiging veroorzaakt heeft? c) Is het college niet van mening dat deze onrust (die gezien reeds verdere reacties te verwachten wa* voorkomen had kunnen wordea indien aan de bevolking een verkla ring gegeven zou zijn? d) Wil het college mededeling doen van de gehele te volgen proceduJt ln deze aangelegenheid? e) Is het college bereid, alvorem het gemeentebestuur definitief ov* deze zaak een besliss'ag zal nemeft de bevolking voor te lichten te horen? Zeker is dat deze zaak leeft ou der de bevolking. Ook de vaste be zoekers van dit unieke natuurgebied zullen zich ertegen kanten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4