'ranse x-amb- enaar ist: een Mirages voor Libië UDIO HANOI: OTALE AANVAL CAMBODJA Nieuw! Vooreen schoon en fris kunstgebit nu ook Steradent pasta iders schandaal EGYPTISCHE TEAM-LEIDER: GENSCHER BEDROOG Tragi komedie rond lijk Nikita Russen maakten wapens voor ver trek uit Egypte onbruikbaar Duitse fotomag naat schenkt personeel bedrijf Steradent erus lolo- els when \een tun ers naar och DAG 14 SEPTEMBER 1972 CAIRO (AFP) De West- duitse minister van Binnen landse Zaken, Genscher, heeft tijdens de onderhandelingen met de Palestijnse commando's in het Olympisch dorp gezegd dat Israël toestemde in de uit wisseling van 200 Arabische ge vangenen tegen de Israëlische gijzelaars. Dit beweert de leider van de Egyptische ploeg naar de Olympische Spelen, Abdela- ziz al SJafei, in een artikel in het Egyptische blad Al Gom- houria". SJafei zei dat hij zich op ver zoek van Willy Daume, voor zitter van het organiserend Olympisch Comité, met de Pa~ lestijnen in verbinding had ge steld. Hij had gesproken met de leider van het commando die bij de deur van het gebouw van de Israëlische ploeg stond. Deze had hem gezegd dat Is raël, volgens een mededeling van Genscher, de voorwaarden van de Palestijnen aanvaardde de negen gijzelaars zouden wor den uitgewisseld tegen 200 Ara bieren, die in Israël gevangen zitten. De uitwisseling zou de volgende morgen om acht uur in Cairo plaatshebben. De Westduitse autoriteiten hadden de Palestijnen met hun gijze laars een veilige uitreis gega randeerd. De Palestijn vroeg SJafei of het waar was dat Israël de voor waarden accepteerde, waarop de Egyptenaar hem aanraadde de beloften te wantrouwen. Daarop had de politie meegedeeld dat alles verliep zoals was afgespro ken en dat drie helikopters in het Olympisch dorp waren aan gekomen om de Palestijnen met de gijzelaar naar het vliegveld te brengen. Sjafei adviseerde de commando's toen niet dooi* de souterrains te lopen omdat daar overal veiligheidsagenten wa ren. De Palestijn had SJafed ver zekerd dat de Israëliërs niets zou overkomen als de onderhan delingen gerespecteerd worden. Nadat de Palestijnen op weg naar de helikopters waren ge gaan, bracht SJafei bij Daume verslag uit van zijn besprekin gen. Daume was verwonderd over Genschers mededeling dat Israël met de voorwaarden in stemde. ..Genscher zelf, die ook bij het gesprek was, was in ver legenheid gebracht. En toen ik de rol van de Westduitse auto riteiten begreep kon ik de com mando's niet meer waarschu wen dat ze in een valstrik lie pen," aldus het verhaal van de Egyptische ploegleider. De Westduitse regering heeft Sjafeis beweringen tegengespro ken. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn noemde deze be wering volledig verzonnen. De federatie van Arabische advocaten heeft de Westduitse autoriteiten beschuldigd van folteringen van de drie Pales tijnse commando's van de Zwarte-September groep, die de schietpartij op het vliegveld van München overleefden. „De West duitse autoriteiten hebben de drie guerrillastrijders in eenza me opsluiting geplaatst. Ze wor den ook onderworpen aan de erg ste vormen van druk, terreur, en geestelijke foltering". Alle contact met de drie was onmogelijk en ze werden dag en nacht op de been gehouden, aldus de Arabische advocaten. De federatie zegt dat ze zich bereid heeft verklaard de ver dediging van de Palestijnen op zich te nemen en stelt de West duitse autoriteiten verantwoor delijk als haar afgevaardigden niet in de Bondsrepubliek wor den toegelaten. iRIJS (Reuter) Een vroegere Franse regeringsambte- heeft gedreigd corrupte banden tussen de Franse zaken- }d en regeringskringen in Parijs bloot te leggen tenzij aijk onmiddellijk de leveranties van Mirage-straaljagers jbië stopzet Het dreigement is geuit door de 34-jarige el Aranda, voorlichtingsadviseur van de vroegere minis- in Woningbouw Albin Chalandon, in een brief die door agblad Le Monde en het weekblad Le Canard Enchainé lubliceerd. Dda, een linkse gaullist schrijft brief dat de levering van aan Libië in de huidige om bieden "een algehele schen- etekent van de principes van il De Gaulle en de formele btingen die hij aanging. Op z'n toont ze de onbevoegdheid zijde van de autoriteiten die hadden moeten zijn de ont ogen in het Midden-Oosten sle Libië-Egypte) te voor laar vooral verraadt de leve- uiterste verachting voor de van de vrouwen en kinderen iraël", aldus Aranda. "In elk er maar één motivering imenten riel Aranda dreigt in zijn brief otal documenten te publiceren regeringscorruptie wordt oond. Het eerste document, Le Monde en Le Canard En- staat afgedrukt, is een foto van een brief die de vroegere tische partijleider René To- kennelijk aan minister Cha- stuurde met het verzoek om unstige oehandeling van een bouwbedrijf. Aranda zegt, ook zal aantonen dat illegaal Duwvergunning werd verleend gevaarlijk gebied van de Al- oor de bouw van een bergho- in februari 1970 door een la- verd verwoest waarbij 39 men- het leven kwamen. Hij voegt er aan toe tevens documenten te zul len vrijgeven die bezwarend zijn voor de gaullistische partij en voor minister van Landbouw Jacques Chirac. Binnen de wet Aranda, oud-economisch medewer ker van het tijdschrift Actualités en van het tweede net van de Fran se televisie, schrijft dat hij bij het onthullen van de documenten binnen de grenzen van de wet opereert. Hij is tot zijn besluit gekomen om de staat te beschermen, en handelt sa men met nog twee ex-ambtenaren. Hij roept in zijn brief tevens op tot de teruggave van de ongeveer 40 mirages die al aan Libië zijn gele verd. De Libische leider Moeam- mar Gaddafi, zo herinnert hij eraan heeft "al honderd maal herhaald dat Israël van de kaart moet wor den geveegd en heeft bovendien de moorden van München met gejuich begroet. Het recht op leven en vrij heid van dit vriendelijke land is met vingernagels gegroefd in de zwarte muren van de crematoria in Ravensbrück en Auschwitz. In dien nodig wordt het een enorm schandaal maar niemand heeft het recht het volk van Israël te verko pen", aldus Aranda. In een eerste commentaar heeft oud-minister Chalandon gezegd dat de beschuldigingen schijnen aan te tonen dat Aranda "aan geestelijke lijdt". Hanoi heeft het bevel omge- aan alle eenheden van het jde Nationale Front van teperingen die zich tegen het van president Lon Nol van 3d]a verzetten, „op alle fron- Cambodja en in het bijzon- de hoofdstad Pnom Penh [fensief te ontketenen. Het op- het Verenigde Nationa- ont, aldus Radio-Hanoi, meent dat de huidige situatie in Cambodja gunstig is voor de guerrillaeenheden in verband met de verliezen die de Cambodjaanse regeringstroepen hebben geleden, de economische moeilijkheden waarmee de regering in Pnom Penh te kampen heeft en de onrust en verwarring die op het ogenblik in de hoofdstad en andere Cambodjaanse steden heerst. Mooie Rosemary in het hooi TRENTON In Trenton tn de Amerikaanse staat New Jersey wordt op het ogenblik een landbouwtentoonstelling gehouden. De mooie 21-jarige Rosemary Joyce demonstreert er op een modelboerderij vn het hooi. Alle bezoekers zijn het er over eens dat een terugkeer naar de natuur meer en meer noodza kelijk loodt. ADVERTENTIE HEID AP AL KEUKEHIMPORT Algehele verzorging bij het moderniseren van uw keuken. Handelsondern. MIZU Van Assendelftstraat 2 - Oegstgeest - 0171050392 (Door onze correspondent) WENEN Op het schilderachtige kerkhof van het Maagdenklooster in Moskou heeft zich dezer dagen een tragl-komisch schandaal afge speeld, dat in de Russische hoofd stad grote opschudding heeft ver oorzaakt, al heeft de politie alle moeite gedaan de zaak in de doof pot te stoppen. Onder de vele pro minente politici en kunstenaars die op dit krkhof 'n laatste rustplaats i hebben gevonden bevindt zich ook de Russische vroegere partijleider Chroesjtsjow. Hij is niet alleen de uitvinder ge- I weest van het goulash-communisme j maar hij was ook de man die in het rode imperium de destalinise- ring op gang heeft gebracht. Dat heeft hem in alle 15 republieken v. de Sowjet-Unie grote populariteit bezorgd, behalve in Georgië. Want dit sub-tropische land aan de voet van de Kaukasus pronkt op de dag van heden met zijn grote zoon Jo- seph Dsjagasjuilli, alias Stalin, en probeert met alle geweld de mil- Joenen moorden die deze wrede die- tator op zijn geweten heeft, te ver- 1 dringen. Een handvol Georgiërs, behept met hetzelfde temperament als hun j nationale idool, meende dan ook 20 jaar na Stalins dood de vernede ringen, hem door zijn opvolger Chroesjtsjow aangedaan, niet op j zich te kunnen laten zitten. In het diepst van de nacht klom het stel naar het Maagdenkerkhof om j het lijk van de infame Chroesj tsjow op te graven en het in de ri- i vier de Moskwa te gooien. Ze hadden evenwel buiten de waard, in dit geval de hond, gerekend die j het Maagdenklooster moet bewa- ken en die onmiddellijk aansloeg. 1 toen hij een stel Jongemannen met i onmiskenbaar zuidelijk tempera- j ment over de kloostermuren naar binnen hoorde komen Nog voor ze j iets hadden kunnen ondernemen. werd het hele zaakje door de po litie Ingerekend, BEIROET (AP) De militai re deskundigen van de Sowjet-Unie, die in Juli Egypte werden uitgewe zen hebben voor een deel de Egyp tische oorlogsmachinerie onklaar ge maakt voor zij het land verlieten, al dus heeft het dagblad An Nahar woensdag in Beiroet bericht. „Zij hebben gevoelige onderdelen van moderne wapens weggehaald en meegenomen waardoor deze wapens onbruikbaar werden", aldus zou vol gens het blad een medewerker van president Anwar Sadat hebben ver klaard. Over welke wapens hij sprak is niet gezegd. Het Egyptische op perbevel zou besprekingen met de Sowjet-Unie willen openen om te bewerkstelligen dat de wapens weer opereerbaar kunnen worden ge maakt. NEURENBERG (AFP)' De West duitse miljonair Hans Heinz Porst, die aan het hoofd staat van een post orderconcern voor fotoartikelen, „schenkt" op 8 oktober zijn onder neming aan zijn 1.400 man personeel Er zullen nog nadere mededelingen worden gedaan over de statuten van de nieuwe maatschappij, die ln ge zamenlijk beheer wordt gegeven. De hiërarchie blijft binnen de nieuwe onderneming gehandhaafd. Een drie man sterke directie, waar toe ook Portst behoort, zal ln laatst* Instantie de beslissingen nemen. Men verwacht voor het lopende boekjaar een winst van circa vier miljoen gulden. Deze zal evenredig onder het personeel worden verdeeld in de vorm van kredietcoupons. Verzilve ring is mogelijk bij pensionering of vijf jaar na ontslag. Portst was enkele Jaren geleden op totaal andere wijze in het nieuws. In Juli 1969 veroordeelde het West duitse hooggerechtshof hem tot twee Jaar en negen maanden gevangenisstraf en 10.000 mark boe te wegens spionage voor de Oostduit- se geheime dienst. ADVERTENTIE Nieuwe Steradent pasta. Om uw kunstgebit snel schoon te borstelen na elke maaltijd. Nieuwe Steradent pasta. Speciaal gemaakt voor uw kunstgebit - maar ook voor natuurlijke tanden volkomen veilig. Nieuwe Steradent p Met een heerlijk frisse smaak. voor de hygiëne van uw kunstgebit, elke dag. In tablet- en poedervorm, nu ook als pasta, 1,75 Veel Latijns- Amerikanen, ontevre den over de blunders van democra tische regeringen dan wel over reactionaire militaire regimes, kij ken met belangstelling naar de offi cieren. die sinds 1968 over Peru regeert. In oktober van dat Jaar liet generaal Juan Velasco Alvarado met vijftig man commandotroepen het presidentiële paleis in Lima be stormen, verwijderde de gekozen president Ferdando Belaunde Terry en zette hem op het volgende vlieg tuig dat naar Buenos Aires in Ar gentinië vertrok. Door James Neilson Copyright LD AD-Observer Van die dag heeft de Junta van Velasco Alvarado met kracht natio nalistische, aan de bevolking welge vallige doeleinden nagestreefd. Haar eerste actie was de overneming van de reusachtige Amerikaanse olieon derneming International Petroleum. De regering betaalde helemaal geen compensatie, maar beweerde dat deze onderneming Peru 700 miljoen dollar schuldig was „wegens 44 Jaar oliediefstal" Vervolgens werd een landhervor mingsprogramma gelanceerd dat een van de meest ambitieuze was ooit in Latijns-Amerika onderno men en dat de nationalisatie om vatte van grote stukken land die in Noordamerikaanse handen waren. Sancties Toen de Verenigde Staten met eco nomische sancties tegen Peru dreig den nam dit land een uitdagende houding aan. Het conflict met d International Petroleum Company duurt nog voort, maar de Peruaanse houding is niet veranderd. - In de bijna vier jaar dat de Junta nu aan de macht is heeft zij vast gehouden aan haar doeleinden. Deze omvatten: strijd tegen het imperialisme - een houding die vol gens de Junta geenszins anti-Ameri kaans is - door de activiteiten in tc perken van de multinationale on dernemingen en door het isolement van Cuba te beeindigen. Verder: zuivering van het overheidsparaal dat traditioneel doortrokken ls van corruptie en vriendjespolitiek; het opnemen van de Indianen, die de helft van de bevolking van 14 mil joen vormen, in het nationale leef patroon; vestiging van de Peruaan se souvereinitelt over het gebied van de Stille Oceaan 200 mijl uit Peru's kust en tenslotte een drasti sche agrarische hervorming en na tionalisatie van alle natuurlijke hulpbronnen. Het landhervormingsprogramma heeft zijn hoogtepunt bereikt en tot dusver, aldus de regering, zijn 97.000 gezinnen gevestigd op lande rijen, die vroeger hoorden aan Amerikaanse ondernemingen of aan half-feodale Peruaanse aristocraten. De regering hoopt dat tegen 1975 vierhonderdduizend gezinnen, meest Indianen, eigen land zullen hebben gekregen. Onderwijs In april kondigde de regering een onderwijshervorming aan ter verbe tering van het lot van de Indianen. Deze hervorming is gebaseerd op het principe van tweetaligheid en zal mogelijk maken, dat de India nen onderwijs ontvangen in hun ei gen talen, ozals Quechua en Ayma- ra, de talen van het Incarijk. Eind Juli legde de junta symbolisch de nadruk op haar Indiaanse poli tiek door de naam van de voor naamste zaal van het presidentiële paleis, de Francisco Pizarrozaal, te veranderen in Tupac Amaruzaal. dus niet meer naar de Spaanse ver overaar, die eeuwenlang door de blanke minderheid vereerd ls, maar door objectieve historici beschouwd wordt als een woeste onscrupuleuze avontureir, maar naar Tupac Ama ru, leider van een wanhopige In diaanse opstand, die in 1781 na eer bloedige opstand werd gevieren deeld. (Aan het ontlenen de stads guerrilleros in Uruguay, de Tupa- naros, hun naam). Peru's buitenlandse oplitiek wordt attractief gevonden alle La tijns-Amerikanen. Een van de eer ste acties van de regering was de aanhouding van Amerikaanse vis sersboten, die visten binnen de zone van 200 mijl waar Lima aanspraak op maakt. Na een lange campagne in de organisatie van Amerikaanse Staten heeft Peru tenslotte op i Juli ambassadeurs uitgewisseld met het regime van Fidel Castro. Peru onderhoudt ook uitstekende relaties met China, dat er in 1971 mee instemde voor honderd miljoen dollar aan zink, koper en lood te kopen. In april J.l. maakte de vrouw van president Velasco Alvarado een rondreis door China en hoorde op een banket Tsjoe En-lai zeggen ..Wij geven uitdrukking aan onze krachtige steun voor de rechtvaar dige strijd van de regering en het volk van Peru en wensen verdere nieuwe overwinningen toe". Op economisch gebied heeft de Jun ta redelijke successen geboekt. De visserij industrie is nu de grootste ter wereld en is zelfs die van Japan voorbijgestreefd, paradoxaal genoeg dankzij aanzienlijke Japanse tech nische en financiële hulp. Olie Een andere mogelijke troefkaart ln banden van de regering is olie. In het Amazonebekken zijn grote hoe veelheden ontdekt. De adviseur van de staatsonderneming, de in Duits land geboren Gerhard Bischoff heeft zelfs gezegd, dat binnen tien jaar Peru een van de drie grootst* producenten ter wereld kan worden, na de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Hoewel Peru nog olie moet Invoeren voor zijn bescheiden industrie heeft het al om apparatuur gevraagd voor de constructie van twee grote petrochemische complexen om ver dere opbrengsten te kunnen exploi teren. Peru past er echter voor op buiten landse investeerders op grond van nationalisatie beginselen uit te slui ten. Men heeft er zich mee verge noegd de reglementen te verande ren. Het oude systeem van conces sies werd afgeschaft en in plaats daarvan werden buitenlandse on dernemingen gehuurd, zo nodig op contractbasis. De meeste maat schappijen, die thans in Peru wer ken, hebben dit aanvaardbaar ge vonden, vooral daar de Junta zich ingespannen heeft duidelijk te ma ken dat het geval van de Interna tional Petroleum Company op zich zelf stond en dat deze maatschappij illegaal olievelden in La Brea en Parinas exploiteerde. Veel Amerikaanse maatschappijen hebben niettemin luidruchtig voor bereidingen voor hun vertrek ge troffen in afwachting van nieuwe regelingen, die hun activiteiten nog meer zouden beperken. Hun vrees is versterkt door de nationalisatie van het telefoonnet dat toebehoorde aan een consortium met zetel in Liech tenstein. De regering heeft ermee Ingestemd zes miljoen te betalen, dc nominale waarde van de aandelen, maar op 26 Juli, de dag dat het de creet werd gepubliceerd, deelde zij mee bereid te zijn onderhandelin gen te openen om de werkelijke waarde van de onderneming te be palen. Het voornaamste slachtoffer van de „Peruaanse revolutie" is de politieke en persvrijheid. Politieke partijen zijn praktisch opgeheven en de pera staat onder strenge controle. Vijan den van het regime, ter linker- of rechterzijde, worden op allerlei kleinzielige manieren gehinderd en sommigen van hen zijn gevangen gezet. Stakende arbeiders en rebel lerende studenten heeft men hard aangepakt. De laatste maanden ia een aantal van hen gedood in ge vechten met troepen in de stad Puno aan de oever van het Titica- cameer. De onrust heeft zich uitge breid tot Piura in het uiterste noorden en ook tot Lima. Democratie is nog een ver verwij derd ideaal. Het regime heeft ken nelijk het nationalistische bewust zijn bevredigd en daarnaast aan het leger een belangrijke taak toe bedeeld. Alle vijftien ministeries worden geleid door militairen in ac tieve dienst, terwijl het goedbetaal de Peruaanse officierencorps snel ln omvang groeit. Er is geen datum vastgesteld voor democratische ver kiezingen en de meeste waarnemen denken, dat de regering tien Jaar of meer ann de macht wil blijven. Op positie krijgt een antipa trtottlsch stempet

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9