ioor verkiezingscampagne leb ik het veel te druk Hedex, een nieuw middel tegen hoofdpijn. HEDEX® tamer wil bevoegdheden ËEG-parlement vergroten Minister Van Veen liet vijfde plaats bij CH schieten ndriessen ritiseert oorstel eknotting efensie WADDENZEE VERENIGING: KLARE TAAL HEroAPAL KEUKENIMPORT Haarscheurtjes bij Starfighter ontdekt Man verdacht van poging tot moord op ex-verloofde DIEPENVEEN WORDT OPGEHEVEN Hedexvemorzaakt^eenmaaglvlacliten. - UPERDAG 14 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 lok de hem toegedachte vijfde plaats, na de dioor velen binnen Unie als „te links" gekwalificeerde oud-CHJO-voorzatter Jac. ysen heeft hem niet tot zijn besluit gebracht. geen dag of Ik moet wel ergens zijn". Waarna wat als aanzet van een vriendelijke glimlach de steeds aan wezig is geweest zich opeens ont plooit tot een gulle lach, als er speels op volgt: „Bovendien blijk ik met mijn terugtreden zaterdag (tij dens de vergadering van de CH-U- nieraad - red.) een oplossing te hebben gegeven voor de helft van de problemen rondom de kandida tenlijst. Iedereen kon opschuiven, waardoor er toch wat meer ruimte kwam. Als bewindsman doet het Je eenmaal altijd deugd, wanneer /eer een probleempje hebt opge lost. spannen, alsof de dag zojuist begonnen en hij niet reeds vier I mnende besprekingen en verga- in achter de rug had, zegt in Veen in zijn ruime werk- in het ministerie van onder in wetenschappen aan de gse Nieuwe Uitleg het nog eens duidelijk. nister mr. C. van Veen wijst de suggesties, dat hij uit onvrede met de gang van ken binnen de CHU geen kandidaat bij de aanstaande Kamerverkiezingen wil zijn, met druk van de hand. i de Bruyn n andere reden dan dat iet veel te druk heb met het m er ook nog een aantal riteiten in het kader van de lezingscampagne bij te kunnen Daarom heb ik ook aan de ■fritter van de CHU geschreven, Ik liever niet op de advieslij st worden geplaatst indien het beslist in het belang van de noodzakelijk zou zijn. Boven- heb ik volledig vertrouwen in mensen die met lijsttrekker Ti- op de eerste plaatsen staan. iede keus ga, Scholten, het lijkt mij •de keus. Ik had trouwens al verzocht om, als ik op de u moeten komen, onder de >nde Kamerleden te worden ge- j tst. Ik vind dat van belang met op de continuïteit, ik wil ook graag uitgelegd zien als een an solidariteit met de frac- mijn beleid zo krachtdadig - t gesteund. Maar nogmaals, het ysiek gewoon onmogelijk nu ik moet doen, dat wij hier z'n tweeën deden: mijn or oktober is overvol, er is HAAG „Een slag in de noemt KVP-lijstaanvoerder, P. Andriessen het programma- PvdA, D'66 en PPR de tasleuitgaven te beperken tot procent van het nationaal inko- (thans: 3,9 pet.) Hij meent, dat sprake is van een „zeer dras zijn commentaar op het pro- na van de „progressieve drie" inleert Andriessen nog enkele ver met 't programma van KVP CHU. „PvdA, D'66 en PPR •ven veel, terwijl toch iedereen dat de financiële positie van land soberheid en bescheiden- noodzakelijk maken", zegt An- sen. Ook ziet de KVP-er er ernstige ver men van mening over het abor- waagstuk. Niettemin concludeert „Het program in zijn geheel ge- behoeft geen belemmering voor gesprek tussen beide combinaties vormen". Terugtreden De conclusie, dat hij door dit vrij willig terugtreden zelf een einde zou willen maken aan zijn actieve poli tieke loopbaan, mag niet getrokken worden. Want wat zou Van Veen doen wanneer er alsnog of even tueel in een later stadium weer een beroep op hem zou worden gedaan? Mr. Van Veen: „Dan zou ik uiter aard bereid zijn in het belang van het land en in het belang van de CHU opnieuw naar vermogen mijn beste krachten te geven." Wijst een voorkeur daarbij in een bepaalde richting? Even overheerst de ernst de doorgaans welwillende, g in een lach overgaande trek- van de minister, als er bijna verontwaardigd komt: „In het ge heel niet, het gaart; niet om mijzelf, wat ik prettig zou vinden. Maar is er dan geen teleurstelling over het onverwacht moeten beëin digen van wat met zoveel enthou- ne op onderwijsgebied is aange pakt? Afbreken „Het is Jammer dat Je het werk dat bent begonnen mogelijkerwijs zult moeten afbreken. U hoort, ik zeg mogelijkerwijs, omdat Je in de politiek nooit nooit moet zeggen. Zoals ik het ook Jammer vind, dat aan de samenwerking met collega De Brauw een einde is gekomen: ik vond en vind nog steeds, dart: wij een goed beleid opgezet hebben. Dat zal hoop ik blijken uit de onder- wijs-beleidsnota, die dezer dagen wordt gepubliceerd. Ik heb er de afgelopen dagen veel over gespro ken, vanmiddag nog urenlang met de Onderwijsraad. Op zo'n moment realiseer je Je wel, hoe jammer het i, dat Je zo'n stuk alleen mag aan bieden, dat je er ook nog niet wat inhoudt aan mag geven. Maar dat weet je nu eenmaal wanneer je be gint. In de politiek leef Je bij de dag, terwijl je toch moet optreden of je hier altijd blijft zitten. Als je door Je verplichte verdwijnen echter werkelijk teleurgesteld bent, moet je geen minister worden. Ik heb mij er van het begin af aan op voorbe reid, ik heb mij er geestelijk tegen gewapend. Als het moet zal ik dan ook zonder al te grote problemen hier v Veranderingen Het gemak waarmee mr. Van Veen indien nodig opnieuw een andere richting in zijn carrière zal inslaan, wordt onderstreept door de veran deringen in het verleden: van chef algemene zaken Rijswijk naar ge meentesecretaris Hoogeveen, daarna in dezelfde functie naar Groningen, vervolgens naar Den Haag als staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Maar waren dat geen veran deringen, die min of meer zelf ge- ocht waren? Het antwoord komt snel: „Helemaal niet. Ik heb nooit zelf gesolliciteerd, ben altijd gevraagd. In Rijswijk had ik een prachttijd onder burge meester Bogaardt, een prachtmens. Toen vroeg de toenmalige burge van Hoogeveen mij: ik heb jd omdat het nieuwe mij boeide". Teleurstellingen Wordt de bewindsman in de zo tur bulent in beweging zijnde onder wijssector niet vaak met teleurstel lingen geconfronteerd? „Nee, want ik ga er van uit, dat onredelijke kritiek mij niet deert 1" Hoe ondergaat hij dan de kritiek van zijn oud-collega De Brauw dat zijn houding ten opzichte van de universiteiten momenteel te slap is? „Ik weet niet of hij het allemaal zo gezegd heeft als het is overgeko- ik heb er met hem ook nog niet over gesproken. Maar zou hij het gezegd hebben, dan doet mij dat niets omdat het onredelijke kri tiek is. De besturen van de univer siteiten zitten nu eenmaal met de maatschappelijke situatie en de daaraan inherente problemen. Die problemen weliswaar met beslist heid, maar in alle rust te bespre ken, daar gaat het mij voorname lijk om." Het socialistische tweede kamer-lid Laban heeft nogal wat kritiek op het feit. dat de minister door het rondzenden van formulieren voor uitgelopen is op de nog door het parlement te behandelen school- geldwet. „Ook dat is onredelijk en in die zin ik de heer Laban dan ook op zijn schriftelijke vragen antwoor den. Die formulieren kunnen zowel dienen voor de wet zoals die er nu ligit als voor een nieuwe wet, wan- komt. Wat die nieuwe schoolgeldwet betreft, het antwoord op een aantal vragen moet ik nog binnen het departement hou den tot dezer dagen de memorie van antwoord verschijnt. Maar bij alle kritiek die er nu al op is wordt toch te veel eraan voorbijgegaan, dat ik met deze nieuwe wet streef naar een billijker verdeling van de lasten, dat een belangrijk grotere groep vrijdom van schoolgeld krijgt, dat vele tienduizenden, die nu wel betalen moeten, als de nieuwe wet wordt aangenomen dat niet zullen hoeven." Contacten Mr. Van Veen is altijd veel onder gegaan, heeft het con tact met geen enkele actiegroep ge schuwd, heeft spreekuren gehouden iedere groepering van belasting hebbenden in alle rust laten uit spreken. Is he mdat goed bevallen? „Het is de enige manier om een goéd, actueel beleid te kunnen voe- Je bent als minister altijd be zig met het dienen, maar vooral met het afwegen van belangen. Om de verlangens, de noden te leren kennen moet Je met de mensen spreken. Ik moet ze vertellen, waar- ik iets wel, maar, vaak moeilij ker nog. waarom ik iets niet doe Zoals vorige week nog in Leeuwar den, waar ik vrijwillig enkele uren vóór het begin van een bestaande afspraak ben heengegaan om met de werkende Jongeren van gedach ten te wisselen. Het is een goed ge sprek geworden waarin wij eikaars standpunten nader hebben leren kennen. Wat dat is waar het om gaart;Als ik ze maar duidelijk heb kunnen maken: deze man probeert op een eerlijke manier binnen zijn eigen verantwoordelijkheid te wer ken. Ik ga er van uit, dat je de mensen altijd het gevoel moet ven, dat ze belangrijk zijn, dat meetellen. Daarom hamer ik er mijn ambtenaren niet alleen op, dat Kamervragen zo snel mogelijk wor den beantwoord, maar streef ik er naar alle brieven die ik krijg spoedig mogelijk te laten afhan delen." Moeilijke momenten Er lijken voor de minister onder wiens verantwoordelijkheid het on derwijs, de universiteiten, de wer kende jongeren vallen in de komen de maanden nog wel wat moeilijke momenten te komen. Mr. Van Veen: „Ik maak me daar LEEUWARDEN (ANP) De ver eniging tot Behoud van de Wad denzee heeft de politieke partijen in Nederland gevraagd zich ruim voor de verkiezingen uit te spreken over de toekomst van het wadden gebied. Dit zou moeten gebeuren „in 'n klare, heldere tdkst, die de mo gelijkheid tot 't houden van een slag om de arm uitsluit". Naar de mening van de vereni ging bestaat er geen twijfel, dat hel behoud van het gehele Waddenge bied voor de samenleving van uit zonderlijk belang is. De vereniging vindt het daarom vanzelfspre kend, dat parlement en regering in de komende regeringsperiode een ho ge prioriteit toekennen aan de be scherming van het Waddengebied. geen zorgen over. Elke dag heeft eg aan zijn eigen kwaad. Over alle problemen kan bovendien ge sproken worden. Tachtig procent mijn tijd gaat weg aan bespre kingen en vergaderingen. Daarom blijven alleen de vroege ochtend de late avond voor het lezen en handelen van stukken. Maar denk niet, dat ik een slecht leven heb: ik ga vrijwel iedere morgen als de zaterdag vrij is meestal 1 auna en de zondag is altijd feestdag. Dan ga ik met mijn gezin naar de kerk, geniet ik van de rust, van een glas zijn. Pas om een uur of vijf 's middags is het feest dan weer voorbij, ga ik weer aan het werk". ADVERTENTIE GROTE KEUZE - LAGE PRIJZEN Handelsondern. MIZU Van Assendelftstraat 2 - Oegstgeest - 01710—50392 Tonnen aan reparaties DEN HAAG De nieu we haarscheurtjes die zijn ont dekt in de „Starfighters" van de luchtmacht zullen naar eerste schatting, „verscheidene ton nen" aan reparaties gaan kos ten. De helft van de honderd- acht Jachtbommenwerpers is voorlopig uitgeschakeld. De scheurtjes zitten in de hoofdliggers van het verticale staartvlak. Ze werden ontdekt tijdens een grote onderhouds beurt bij Avio-Diepen op Ypen- burg. De toestellen zijn inmid dels bijna allemaal bij de Rönt- gentechnische Dienst in Schie dam (een particulier bedrijf) doorgelicht. Het laat zich aangezien dat er bij de helft iets aan de staart mankeert. Gelukkig kan snel met de reparaties van de eenper soons toestellen worden begon nen omdat Fokker destij ds- hoofdaannemer was van de Amerikaanse Lockheedfabriek. Met de tweepersoons lesvlieg- tuigen zit het moeilijker want Lockheed heedt daarvoor zelf de hoofdliggers geleverd. De ingreep is in elk geval lang niet zo kostbaar als die welke begin van dit Jaar aan de vleu gels nodig Dleek. In de vleugel huid waren, eveneens door metaalmoeheid, scheurtjes ont staan. Reparatie en materiaal zullen bij elkaar rond tien mil joen gulden kosten. Bij de luchtmacht vindt men de Starfighter desondanks be paald geen zorgenkindje. „Dit soort dingen kim je verwachten als een kist ouder wordt", zegt de voorlichtingsdienst. „De Star fighter gaat al tien jaar mee en met andere vliegtuigen hebben we nooit langer dan een jaar of zeven gevlogen", UTRECHT (ANP) De Utrecht se politie heeft de 28-Jarige lasser V uit de Domstad aangehouden die ervan wordt verdacht de remleiding van de auto van zijn ex-verloofde te hebben doorgezaagd. De man wordt vastgehouden op verdenking van poging tot moord cq zware mis handeling. Het meisje, de 26-jarige Utrecht se secretaresse Yvonne Budel, merk te toen zij op weg naar haar werk op een druk kruispunt moest stop pen dat de remmen van haar wa gen het niet meer deden. Ge schrokken maar ongedeerd ging zii naar haar garage waar werd gecon stateerd dat de remleiding was door- Het meisje, dat door V herhaalde lijk zou zijn lastig gevallen sinds enkele maanden geleden hun verlo ving werd verbroken, zette de politie onmiddellijk op het spoor van d lasser. In V's huis trof de politie een ijzerzaag aan. De man, die aan vankelijk alles ontkende, heeft in middels toegegeven „wat aan de auto gemorreld" te hebben. HIJ heeft nog niet bekend ook debet te zijn aan het doorzagen van de rem leiding van de auto van zijn ex- geliefde. DEN HAAG Diepenveen wordt opgeheven. Gisteren besloot de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp van minister Geertsema (Binnenland se Zaken) aan te nemen waarin wordt voorgesteld het grondgebied van de gemeente Diepenveen te verdelen over de gemeenten Deven ter en Bathmen. Tegen stemden de fractie van de SGP. de Nederlandse Midden standspartij, de Boerenpartij en enkéle leden van D'66. Eerder verwierp de Kamer een amendement van de KVP-er Fie- vez met 74 stemmen tegen en 54 In dit amendement had Fievez voor gesteld om een deel van Diepen veen het 1500 ha grote Colm- schate aan Deventer te geven, maar de rest zelfstandig te laten blijven. Vrijwel alle fracties stemden ver deeld. Fievez verklaarde daarna niet tegen het wetsontwerp van Geertsema te zullen stemmen. Hij was van mening dat de schade voor de woningbouw in Deventer by verwerping te groot zou worden. Wel werd de motie-Voogd aanvaard, waarin werd geëist dat het na tuurgebied Rande niet wordt be bouwd. Zo mogeiyk zal, zo steflt de motie, een vervangend park landschap in Deventer moeten worden geschapen. ADVERTENTIE jen HAAG (ANP) In de Twee- Kamer leeft weinig of geen ver tegen de toetreding van Dene- irken, Ierland, Noorwegen en het tanlgd Koninkryk tot de Europe- Economische Gemeenschappen. ]na algemeen sprak men giste- tydens het debat over het wets- itwerp tot goedkeuring van het sverdrag, van een mijlpaal eg naar de door Nederland voorgestane uitbreiding van EEG, de verwezenlijking dus van van de doelstellingen in ons bui- utands beleid. Iiar ook bleek in de kamer de blik ikomst van de Europese di- ^urus, die 260 miljoen inwo- at vertegenwoordigen, geen «kleurig beeld op te leveren, rttisch stelde men zich op tegen- het nagenoeg ontbreken van parlementaire controle op de Euro pese besluitvorming. Mr. Berkhouwer (WD), voorzitter van de liberale fractie in het Europe se parlement, vond dat de interne si tuatie noch in politiek, noch in eco nomisch opzicht, reden tot juichen geeft. De gemeenschap lijdt aan een zware ziekte: de inflatie. Ge zamenlijke bestrijding van deze plaag acht hij dringend geboden. DS 70-vertegenwoordiger drs Ver- woert meende dat het politieke inte gratieproces binnen de vergrote EEG nog moeilijker zal verlopen, Hij sprak de hoop uit dat de toetre ding van de vier verjongend zal werken. Met de woordvoerder van D 66, Engwirda, kritiseerde Ver weert het EEG-beleid ten aanzien van de ontwikkelingsproblematiek. Wij vragen ons zelfs af of de struc tuur van de EEG niet de discrimi natie in de hand werkt. Op de komende Europese topconfe rentie op 19 en 20 oktober te Parijs dient de Nederlandse regering haar instemming met de verdere voort gang op het gebied van de economi sche en monetaire unie afhankelijk te stellen van het toekennen van meer bevoegdheden aan het Euro pese parlement. Bovendien zal de regering het uiter ste moeten doen om te komen tot vaststelling van een uiterste datum voor rechtstreekse verkiezing van t Europees parlement. Aldus de kern van een motie, wel ke de socialist Vredeling gister avond indiende tijdens het kamerde bat over de uitbreiding van de EEG Deze motie, waarover de regering vandaag haar oordeel geeft, draagt 1 de handtekeningen van leden van de Ter toelichting van deze motie zei ir. Vredeling, zelf ook lid van het Europese parlement, ongerust te zijn over de akkoorden, begin deze week gesloten op de ministersconferentie te Frasoati bij Rome over de econo mische en monetaire unie. Die on gerustheid is er met name als een en ander zou betekenen dat nationa le regeringen en nationale parle menten bevoegdheden moeten prijs geven. Ir. Vredeling stelde duidelijk dat de salami-taktiek niet zo ver mag gaan, dat er geen weg-terug meer is. Er zal alles aan gedaan moeten worden om te bereiken, dat het Europees parlement meer bevoegdheden krijgt en rechtstreeks wordt. Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Afleenverlegenwoordlging voor Nederland: Bergerac N.V., Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7