Gemeentesecretaris W. F. de collega tegen Londen Vreeze verliet Leimuiden Grote toekomst voor tulpebol Alphen krijgt één won ingcorpora tie Benoemd tot burgemeester van Warmond PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1» - -J j Abrams spreekt Gerben Karstei verklaring van in zesdaagse LEIMUIDEN Gemeente-secretaris W. F. de Vreeze van Leimuiden nam gisteren in een bijzondere openbare raads vergadering afscheid van deze gemeente wegens zijn be noeming tot burgemeester van Warmond. Nadat de raad hem eenstemmig eervol ontslag verleend had, vertelde burgemeester Breen, dat de scheidende secretaris de ambtseden reeds maandag had afgelegd, zodat hij nu al de burgemeestertitel heeft. Burgemeester Breen (links) van Leimuiden biedt aan zijn pasbenoemde collega van Warmond, ex-gemeentesecretaris De Vreeze, een bord aan. In het midden mevrouw De Vreeze. (Foto Wim Dijkman) Fusie vier van de vijf woningbouwverenigingen ALPHEN AAN DEN RIJN Vier Alphense woningbouwverenigingen «Alphens Belang, Nutsstichting, Volksbelang en Eensgezindheid) gaan fusioneren. Sint Jozef, de ka tholieke woningbouwvereniging, zal om principiële redenen nog niet aan deze fusie meewerken. Komt men later tot andere gedachten, dan blijft de mogelijkheid tot toetreding open. Gezinsdiensl geestelijk gehandicapten LEIDEN De Commissie voor de geestelijk gehandicapten, die werd ingesteld door de Hervormde en Ge reformeerde classis Leiden, houdt zondagmiddag om drie uur in de Bevrijdingskerk aan de Montgomery- laan, een aangepaste interkerkelijke gezinsdienst. In deze dienst worden de kerkgangers(sters) zo mogelijk op 'n voor hen begrijpelijke manier met t evangelie in aanraking gebracht. Ze behoeven ook niet zo stil te zitten als in een gewone kerkdienst, want bij het zingen van de bekende liede ren mogen ze door handgeklap van van hun instemming en enthousias me blijk te geven. Voor de ouders en begeleiders worcï: 'n 'lectuurtafel' ingericht, met boeken en publicaties met betrekking tot de opvoeding en begeleiding van geestelijk gehandi capten. redesweek Wassenaar WASSENAAR De Raad van fKerken belegt woensdag 27 sep tember. 's avonds om acht uur, het kader van de Vredesweek een bijeenkomst in de Zijllaankr Het uitgangspunt van deze avond wordt gevormd door een spel van mime en woord, naar een idee van Theo Vesseur, getiteld „In Vredes naam", dat wordt opgevoerd door de Jeugdsectie van de Raad van Ker ken .Dit spel gaat funtioneren als inleiding op een gesprek rondom hei thema „Op zoek naar vrede! Gek- kemanswerk?". De leiding berust bij mevr. drs. L. Haselager te Win kel, voorzitter van de Raad van Ker ken. Als co-referent treedt op dr. E. H F. van der Lely te Wassenaar, lid van het Adviescollege van het Neder lands Instituut voor Vredesvraag stukken, oud-leraar van het Rijn lands Lyceum. Geïnteresseerde Wassenaarders zijn tevens welkom op de door de Voorschotense Raad van Kerken aangerichte Soep-In op zaterdag 23 september, om 12.00 uur: een soep maaltijd met discussie over „De Macht van Europa". „Woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn" gaat dragen, een feit is. zal hieraan ook nog het gesubsi dieerde woningbezit in Zwammer- dam, dat nu nog in beheer is bij de gemeente Alphen. worden toege voegd. De verwachting is, dat de nieuwe vereniging in het eerste half jaar van 1973 gaat „draaien". Op het ogenblik wordt er aan de ont- werp-statuten gewerkt, die aan de plaatselijke omstandigheden moeten worden aangepast. Dubbel werk Een wens van de overheid, die van de woningbouwvereniging „oude stijl" afwil, gaat in vervulling. Tot nu toe werd er door de verschillende corporaties en het stichtingsbestuur Het verkeer in Leiderdorp LEIDERDORP In het gemeen tehuis houdt de commissie verkeer en vervoer vanavond om acht uur een openbare vergadering. De commissie gaat zich buigen over de verbetering van de kruising Irenestraat Frederik Hendrik laan, een beveiligde oversteekplaat over de Engelendaal voor de school gaande jeugd en over de planner voor een verkeerslichteninstallatie op de kruising Engelendaal/Persant Snoepweg. Op de agenda staat verder eer voorstel van de werkgroep milieu beheer van de Leidse Universiteit aan de minister van Verkeer en Wa terstaat om te komen tot een expe rimenteer-project voor het vervoer in het gebied Den Haag-Leiden. Ook bijdrage in de kosten voor 1972 van een verkeers- en vervoersplan voor de Leidse aglomeratie worden on der de loupe genomen. |Veel dubbel werk gedaan, terwijl het voor de overheid vaak moeilijk was te weten met wie men te maken had. Dit samengaan, waarover in Al phen al bijna een jaar wordt ge praat maar waarvan weinig is uit gelekt, betekent echter wel dat er een stuk traditie overboord wordt gegooid. De meeste woningbouwver enigingen zijn ontsproten uit een zeker idealisme. De basis is wankel, omdat continuïteit in deze vorm niet is verzekerd. Vandaar dat deze fusie alleen maar kan worden toe gejuicht. De administratie en orga nisatie zullen worden aangepast aan de wensen, die er bij de centrale overheid leven. Op dit ogenblik hebben de wo ningbouwverenigingen samen onge veer 3000 huizen in beheer. Eind volgend jaar zal dit aantal zijn toe genomen tot vijfduizend. Alleen aan onderhoud moet er dan Jaarlijks één en een kwart miljoen gulden wor den besteed aan het gezamenlijke woningbezit. (Per jaar mag er voor ruim tweehonderdvijftig gulden aan de huizen worden uitgegeven voor onderhoud). Fischer vraagt een fors honorarium SKOPJE Wereldkampioen Ro bert Fischer zal slechts als eerste speler van het Amerikaanse team deelnemen aan de schaakolympiade in Skopje wanneer hij daarvoor een bedrag van 100.000 dollar (320.000 gulden) ontvangt. De organisatoren van het toernooi, dat maandag a.s. bevint, zijn telefonisch van de eisen van de Amerikaan op de hoogte ge steld. De Amerikaanse Schaakfederatie heeft voorts gevraagd om conces sies ten aanzien van het speelsche ma. aangezien Fischer uit religieu ze overtuiging vrijdagavond en zater dag niet wil spelen. Het organisatie comité zal eventueel een vergadering met de aanvoerders van de diverse teams beleggen om te zien of deze wensen van de Amerikaan kunnen worden ingewilligd. De vierjarige secretarisloopbaan is een korte, hevige periode ge weest. Als secretaris sta Je op een knooppunt van wegen. De heer De Vreeze speelde op het voetbalveld een geduchte rechtsachter-plaats en op het gemeentehuis speelde hij een waardige midvoor. Hij heeft het goed gedaan, zelfs meer dan dat. Veel mensen gaf hij goede adviezen. Onze beste wensen vergezellen U bij Uw vertrek naar Warmond. Wij hopen dat het hier voor U goede jaren zijn geweest". Als blijk van dank overhandigde de burgemeester namens de raad een fraai bord aan mevrouw de Vreeze. Raadslid Treur sprekend namens de fractie der christen-democraten, zei dat het vier jaar geleden een goede daad van de raad geweest is om de heer De Vreeze als gemeente-secretaris te benoemen. "Wij deden dat toen in de verwachting dat U niet zou blij ven. maar we verwachtten niet dat dat al na vier Jaar zou zijn". Treur was van mening dat zijn succes in Warmond niet minder zal zijn. Raadslid Van Graas sprak namens de KVP-fractie. Hij herinnerde er aan. dat zijn fractie er vier Jaar geleden van overtuigd was, een goe de slag geslagen te hebben". Dank zij Uw vakbekwaamheid hebben wij zelfs meer gekregen dan verwacht was. Met uw doorzettingsvermogen en initiatief kwam er een stichting Eigen Woningbezit, een gezond heidscentrum, 'n vernieuwde raads zaal, een gemeentebode en is er zelfs een gemeenschapscentrum in aanbouw. De laatste stootjes gaf U steeds, mede omdat U de weg wist die te gaan moest worden". Spreker hoopte dat de heer De Vree ze als eerste burger van Warmond eenzelfde weg zal gaan met even goede afloop. Eenvoud Namens het gemeentepersoneel sprak de heer H. W. v. d. Hoorn gelukwensen uit. Hij zei: "U was als gemeente-secretaris een man, vriend en collega in alle eenvoud. Boven dien konden wij altijd op U rekenen. Mede door U werd er een ambte naren-personeelsvereniging opge richt. Ook mevrouw de Vreeze was altijd de eenvoud zelf". Als geschenk werd een tafel-aansteker aangebo den. De Heer De Vreeze zei in zijn dankwoord, dat hij nog een piepjong ambtenaartje was toen hij in Leimui den kwam. "Ik heb mijn best ge daan. Ik werd goed opgevangen. Mei burgemeester Breen waren geen ge heimen, wij stonden open tegen over elkaar. Ik kreeg steun en vrij heid. Ik werd bepaald op handen meegedragen naar het burgemees terschap. Dat dit snel ging is vooral aan burgemeester Breen te danken. Het sterkste is me bijgebleven. zei hij tot raadslid Treur, toen U in Nibbixwoud kwam kennismaken, dat U wel aandacht had voor mijn vrouw, maar niet voor het huis. dat ik daar bewoonde, want zo zei U: "Dat blijft hier toch staan". Hij dankte voor de steun van de raads leden. Hij vond het Jammer, dat de heer van Graas in zijn toespraak niet en kele woorden Fries had gespro ken. Hij hoopte, dat toch nog eens vlekkeloos te horen. "We hebben een prettige tijd gehad gewoon echt fijn was het. Dat was niet mijn verdienste", zei hij tot het gemeentepersoneel, "dat hebben we samen gedaan. Alles wat tot stand kwam, was vooral een kwestie van samenwerking. De bekende uitspra ken "Vechten tegen de bierkaai" en Water naar de zee dragen" waren in Leimuiden en Rijnsaterwoude niet van toepassing. Er kon nuttig werk worden gedaan". HIJ hoopte dat de zelfde samenwerking zal voortgaan met Gods zegen. De heer de Vree ze was dankbaar voor de vele felici taties. Na afloop van de vergadering werd gelegenheid gegeven afscheid van het echtpaar de Vreeze te ne men, waarvan door vele inwoners gebruik werd gemaakt. Generaal Creighton Abrams heeft de verklaring van generaal John Lavelle tegengesproken dat hij op de hoogte zou zijn geweest van het zonder toestemming van Washington bombarderen van doelen in Noord- Vietnam. Abrams, wiens aanstelling tot staf chef van het leger is opgeschort, tot de zaak-Lavelle is opgelost, is gisteren drie uur lang gehoord r een besloten bijeenkomst van de se naatscommissie voor de strijdkrach ten. Abrams was opperbevelhebber in Vietnam toen Lavelle, comman dant van de 7e luchtmacht, opdracht gaf tot bombardementen op gevrij waarde doelen. De senaatscommissie hoort don derdag de 23-jarige luchtmacht-ser geant Lonnie Franks, wiens brief aan een senator leidde tot het ont slag van generaal Lavelle. Franks zei dar. tussen 8 november '71 en 8 maart 1972 meer dan twintig valse rappor ten over luchtaanvallen op Noord- Vietnam zijn opgesteld. Toe stemming tot die vervalsingen was door generaal Lavelle gegeven, zo zegt Franks van zijn commandant te hebben vernomen. Burgerlijke Stand Voorschoten Geboren: Ingmar, z.v. F. Hogervorst en J. C. Hogervorst; Maurice, z. v. G. J. Mokkenstorm en C. Lommers; Johannes F., z. v. J. H. C. van Veen en J. M. M. Kramer: Marcus A., z. v. A. L. van der Werf en A. C. J. van Eeden; Maarten J.. z. v. W. Ouwehand en H. W. Buijs; Charlotte L.. d. v. D. V Guijt en T. L C. Rietdijk; Lisette M., d. v. B. Veg- ter en M. P. E. van der Hoeven; Ro- zemarije, d. v. W. P. Schlatter en H. Ondertrouwd: B. van Lammeren te Amsterdam en M. T. J. van der Hulst; A. Tampung te Leiden en M. C. M. van Wissen; L. Overduin te Lel den en J. Snlppe. Getrouwd: R van Bendegom te Den Haag en Hedy M. Clignett; J. van der Reijden en M. M. van Ruiven; F. W. M. Mol te Zevenhuizen en B. Steine- Londen In de eerste van dit seizoen, die van 15 tol met 20 september in de Impire! te Londen wordt verreden, zal Duyndam niet gekoppeld zijn René Pijnen. De debuterende ce-direeteur" Peter Post (die j den" vier keer won) heeft de keur gegeven aan Gerben Kan als partner van de Westlander. Het Nederlandse duo zal ongel feld de meeste tegenstand kii van Patrick Sercu. die met de dense favoriet Tony Gowland de enige professional die bij hel ganlserende Skol in dienst is. De elf deelnemende koppels: re-Cees Stam, Leo Duyndam-( ben Karstens, Piet de Wit-Rant Hoban-Kemper, Bugdahl-Pa b Stevens-Bracke, Renz-Schulze, Lancker-Mourioux, Pfennii i' Spahn, Barnett-Smith, Gowli Sercu. ALPHEN AAN DEN RIJN - 16-jarige bromfietser J. de V. vanmorgen een gecompliceerde r terbeenbreuk op, toen hij in bot kwam met een auto. De bromfi> v reed op de Kennedylaan en i linksaf de Planetensingel op. Dei v, Zikel verleende eerste hulp, de v gen werd naar ziekenhuis Rijm vervoerd. Leiderdorp Ondertrouwd: V Roggeveen en KI. Rijsdam; F. J. nenburg en S. M. J. Ginjaar. Getrouwd: A. B. Bemiink en C M. Dorlandt; H. D. van Osnabn c en J. A. -M. Stol. Geboren: Sabine, d. v. M. R. Tri, mei em A. J. Schoonbeek; Matiti J. M., z. v. H. N. A. M. Booms a A. J. van Dam; Ingrld Corlne, 4 J. C. de Meer en G. B. Besuyen; rijn S. z. v. H. J. M. Goemen e B. M. 'Italiaander; Ingeborg A., T. Rasser en J. M. van Hemert. Swiebertje (Joop Dodereren Malle Pietje (Piet Ekelj introduceren de nieuwe burgemeester Bert Dijkstra. Onder de titel ,JJe Nieuwe" wordt de eerste aflevering van de winterserie oj 7 oktober door de NCRV-televisie uitgezonden. LISSE „Grote toekomst voor tulpebol" meldde zaterdag het Leidsch Dagblad. Dat gebeuerde naar aanleiding van een persconferentie, die door de heer John J. Bodette, vice-presisent van de Amerikaanse bloemistenorganisatie FTD, gegeven. Hierin heeft hij gezegd, dat de Inter- flora Inc., de overkoepelende orga nisatie van bloemisten in de gehele wereld, de Nederlandse tulpebloemen als belangrijkste vroege lente-bloem in haar catalogus plaatst. Dat bete kent, dat alle 37.000 bloemisten de tulpen in februari-maart in hun winkels moeten hebben, omdat ze Door André Geljon anders telegrafisch of telefonisch op gegeven opdrachten van hun colle ga's niet kunnen uitvoeren. Het be tekent voorts, dat de 12.500 bloemis ten in Noord-Amerika de gelegenheid hebben aangegerepen om ook vor directe winkelverkoop en voor de in- terplaatselijke verkoop miljoenen bollen extra te bestellen. Men me- ne niet, dat maandagmorgen de prij zen van de tulpen onder invloed van dit bericht met «Drongen zijn geste gen op de Hillegomse beurs. De bol len. waar de heer Bodette het over heeft, zijn zo ongeveer al in de Ame rikaanse havens. Wèl is het leuk, dat er meer aandacht wordt besteed aan de bloembollen. Vandaar dat de kop „Grote toekomst voor tulpebol" niet helemaal overdreven behoeft te zijn. Er worden in de V.S. door het pu bliek steeds meer tulpebloemen ge kocht en die reclame helpt de afzet bevorderen. Het is onjuist te geloven, dat zo als uit dit bericht gelezen zou kun nen worden, dat Je nu tulpenkweker zou moeten zijn om in een Jaar tijd rijk te zijn. Amerikanen bereiden re clame-campagnes meestal nogal zorg vuldig voor. Ze zullen heus geen ar- tiekl gaan aanbevelen, dat op korte termijn niet te leveren is. We heb ben exporteurs gevraagd of zij de indruk hebben, dat „de 12.500 bloe misten miljoenen bollen extra heb ben gekocht". We kregen te horen, d er inderdaad een toename van de erkoop van de bollen voor de broeie- rij is. Die is echter al enkele Jaren op gang, dank zij het werk van de Amerikaanse Groep van de Bond van Bloembollenhandelaren, die stapje voor stapje die moeilijke markt tracht te infiltreren. Daar bij hebben ze de ongelooflijke steun gekregen van Prof. de Hertog van de Michigan State University. Deze heeft de hoedanigheden en mogelijk heden van Nederlandse bloembollen onder Amerikaanse omstandigheden onderzocht. Nieuwe technieken, in Nederland en daar ontwikkeld, ma ken het mogelijk om inderdaad met groter bedrijfszekerheid tulpen in de VS te forceren. Er is nu zoveel ze kerheid. dat die Amerikaanse organi satie de voorjaarsbloemen, tulpen, hyacinten en narcissen, vermoedelijk met crocussen en andere om die tijd bloeiende gewasjes, kan opnemen in de geadviseerde arrangementen. Om er iets van te begrijpen moe ten we toch wel heel even iets ver tellen van de „American way of life". De Amerikaanse Fleuroporganisatie geeft jaarlijks een catalogus uit, waarin dan arrangementen voor bloemstukjes worden opgenomen. Het publiek, dat niet zo gemakkelijk even aaar broer Piet zijn verjaar dag, huwelijksfeest of wat dan ook k reizen, kan in zo'n catalogus een bloemstukje naar eigen keuze en middelen uitzoeken. Het kan er dan van verzekerd zijn, dat broer Piet of Tante Zus inderdaad dat bestelde bloemstukje krijgt. Dat mankeert bi] ons wel eens in EuroDa. „Een Ame rikaanse bloemist ziet er helemaal geen been in om per dag zo'n hon derd precies dezelfde oJoemstukJes te maken, vertelde ons de Hillegomse bloemenarrangeur Cock Veldhuis Deze heeft eens een reis van enkele maanden door de VS voor demon straties van het gebruik van bloem- bolprodukten gemaakt. Onpersoon lijke Reclame Nederland betaal de dat. „Wij voelen osn nog te veel artiest om dat te doen" Milj oen Er zou een miljoen aan reclame worden uitgegeven, aldus zei de heer Bodette. Als dat zo is dan is dat wel leuk. vertelde men ons bil de Bond van Bloembollenhandelaren. „Wij hebben altijd voor alles en ie dereen op de hele wereld betaald en zo'n miljoen dollar er bij in de VS kan inderdaad een handje hel pen bij het bekend maken van de tulpebloemen. We hopen, dat de re clame goed wordt gevoerd, want het publiek heeft daar net zo gemak kelijk keus uit alle soorten bloemen als wij over een Jaar of vijf. Wij hebben nog geen betaalbare gladio len in Januari, in Florida zijn ze het ÊL J hele Jaar door te krijgen en vlucht- vrachtruimte is daar genoeg. Anjers, rozen, orchideeën staan het gehele Jaar door in de prijsnoteringen te gen vrij constante prijzen. Wi] moeten ons daar elk seizoen weer tussenwringen en dan is zo'n recla me-campagne leuk. We zijn er erg blij mee". Een van de exporteurs vertelde, dat het natuurlijk een fijn bericht was. Zij hebben inderdaad vele Jaren ex tra geld op tafel gebracht en zieni langzamerhand vooruitgang, geeft moed om op de ingeslagen voort te gaan. Overigens zei hij dat het arrangement simpel zal zft een potje tulpen, wordt met hyacinten en narcissen in een tui rond bakje gebracht als lentegrot Het simpeel bij elkaar brengen vè die drie potjes kan een voorde» zijn. Hi jwas overigens niet va ning slapend rijk te kunnen wordfl

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4