sraëliers gaan ^alestijnen tref- ën waar het kan SDLP KOMT NIET NAAR TOPGESPREK ieder land zet Pompidou weer voet dwars rotest juristen jij de kolonels 4kkoord issinger i Moskou Geen EEG- acties tegen aan slagen MANSFIELD: OS 1976 MOETEN AFGEZEGD smassssEs Invasie Gabon in Eq. Guinee Borba: Nog meer acties Zwarte September Heath doet vertwijfelde poging BLOEDIGE WRAAK POLITIE BIJ BLOEDBAD VAN ATTICA chmelzer verhief zich als brullende muis uit stoel' flSPAG 13 SEPTEMBER 1972 >or onze correspondent) ERUZALEM Premier Golda Meir van Israël heeft in de fsset gezegd dat Israël de Palestijnse organisaties overal zal 2. f-n waar mógelijk. „Het is mogelijk om maatregelen te ne- i die tot nu toe niet zijn genomen", aldus premier Meir. In m ciële kringen worden er geen doekjes om gewonden dat iel de terreur van de Palestij nen met tegenterreur zal be- P ^oorden. De methode van de Israëlische vei ligheidsautoriteiten is niet nieuw: in het begin van de zestiger jaren werden Duitse raketgeleerden die in en voor Egypte werkten op de ze wijzen geëlimineerd, en de Is raëlische veiligheidsautoriteiten zul len niet rusten voor het Palestijn se terreurnetwerk zowel in Europa ais in de Arabische landen met wortel en tak is uitgeroeid. Rechtsprincipes" Premier Meir zei in de Knesset dat Israël niet over zal gaan tot het doden van Arabische gijzelaars in geval Israëliërs worden gekid napt. „Het is in strijd met onze rechtsprincipes mensen verantwoor delijk te stellen voor iets waar ze niet schuldig aan zijn". Premier Meir prees de Duitse re gering voor haar beslissing niet aan de Palestijnen toe te geven, maar te trachten de gijzelaars met geweld te bevrijden. „Het doel is niet bereikt en het resultaat was rampzalig. Op het operationale as pect is zeker plaats voor kritiek, maar dat doet niet af aan de gro te waarde van de principiële beslis sing van de Duitse regering". Geen toestemming Premier Meir legde er de nadruk op dat de Duitsers Israël geen toe stemming gevraagd hadden en dat Israëliërs op geen enkele wijze deel hadden genomen aan het bevrij dingsplan. Wel waren twee hoge leden van de geheiem dienst naar Mtinchen gevlogen, maar de plan ning en uitvoering van de operatie was uitsluitend in handen geweest van de Duitse autoriteiten, en pas achteraf meegedeeld aan de Is raëliërs Premier Meir beloofde de SKOU (AFP) Bü de be togen die Nixons adviseur Hen- issinger in Moskou heeft ge- is men in alle besproken za- ïan gemeenschappelijk belang ivereens temming gekomen, zo van welingelichte Russische vernomen. meent te weten dat Amerika le Russen eens is dat het voor lende overleg over de Europese ïeidsconferentie zo spoedig mo- moet beginnen. voornaamste punten zijn, naar lussische zijde wordt vernomen, am, Europa en de Russisch- ikaanse economische en han- trekkingen behandeld. Over 5 andere vraagstukken zoals lidden-Oosten is eveneens van hten gewisseld. linger, die gisteravond in ge- ap van enkele deskundigen in issische hoofdstad is aangeko- vertrok vanochtend. Morgen in Londen en vrijdag in Pa- erslag uitbrengen. Witte Huis sluit het voorts lit dat Kissinger in Parijs zal in met Le Duc-tho, de Noord- mese onderhandelaar. IENE (Reuter) De interna- commissie van juristen heeft nekenland geprotesteerd tegen nstanóigheden waaronder een se vrouw is gearresteerd en ge- n gezeet. Het gaat om mevrouw bioe, die vorige maand samen len Italiaanse, Lorna Caviglia, Griek Statish Panagoelis in e werd gearresteerd en nog in de gevangenis zit. oommissie verklaart in een aan de Griekse minister van e, Tsoekalas, dat mevrouw lioe moeder van twee kin- - op 12 augustus werd aan- ilen maar dat niemand haar of iemand anders daarvan in stelde. Pas op 21 augustus en de autoriteiten haar arres- >nd Zij was sindsdien nog in staat van beschuldiging ge en nog niet voor de rechter Haar advocaat mocht haar ezoeken en wist zelffs niet waar evangen wordt gehouden. De commissie stelt dat een dergelijke gang van zaken „niet in overeen stemming is met de rechtsbeginselen of de in besohaafde landen aan vaarde gebruiken" en verzoekt de minister daar verandering te bren gen. Plannen Mevrouw Georghioe, Lorna CavigJia en Stathis Panagoelis hebben volgens de Griekse autoriteiten plannen be raamd voor de bevrijding van Sta this' broer Alexandros uit de gevan genis en voor de ontvoering van buitenlandse diplomaten in Grieken land. Alexandros Panagoelis zit ge vangen wegens een moordaanslag op premier Papadopoelos. Hij werd in november 1968 tea- dood veroordeeld maar het doodvonnis 'is niet voltrok ken, zeer waarschijnlijk omdat er vanuit het buitenland druk op de Griekse regering is uitgeoefend. Knesset een diepgaand onderzoek naar de veiligheidsmaatregelen die in München waren getroffen .zo wel door de Duitse als de Israëli sche autoriteiten. (Door onze correspondent) BRUSSEL Er komt voorlopig geen officiële actie van de EEG- landen tegen aanslagen en kapin gen. Wel zullen de tien directeuren- generaal voor politieke zaken voor stellen doen om tot overleg te ko men tussen de nationale diensten die voor hun binnenlandse veilig heid verantwoordelijk zijn. In een communiqué dat na langdurig en moeizaam formuleren is opge steld, werd gesteld dat de ministers hebben gesproken over de ernstige problemen van aanslagen en re- pressaile-acties die zoveel slacht offers maken in verschillende delen van de wereld. Daarin laat zich de Franse en de Engelse hand herkennen die de weg vrij willen houden voor een nader EEG-overleg ter gelegenheid van het debat over deze kwestie in de VN-assemblee wanneer die daar, zoals secretaris-generaal Waldhsim heeft voorgesteld, op de agenda wordt gezet. Tijdens een internationale bijeen komst in Washington hebben Ame rika, Engeland, Canada en Neder land een nieuw anti-kapings-ver drag voorgesteld waarvan zij hopen dat het aanvaardbaar is voor de Sowjet-Unie en Frankrijk die zich tegen eerdere voorstellen hebben verzet. Het nieuwe verdrag zou niet noodzakelijk bindend zijn voor een land dat het verdrag heeft onder tekend. Het voorstel van de vier landen bevat een formule voor in ternationale sancties tegen landen die toevlucht bieden aan kapers. WASHINGTON (ANP) De Olym pische Spelen van 1967 moeten vol gens de Democratische Amerikaanse senator Mike Mansfield worden af gezegd. „De Spelen zijn te politiek te racistisch te anarchistisch en moorddadig geworden", aldus Mans- field op een persconferentie in Was hington. De opmerkingen van senator Mans- field hebben twijfels doen ontstaan of het Amerikaanse Congres bereid zal zijn 15 miljoen dollar beschik baar te stellen voor de Olympische winterspelen, die in 1976 in Denver worden gehouden. Nog deze week zal het Amerikaanse Congres moeten be slissen over de subsidie voor Denver. NEW YORK (Reuter) Het Westafrikaanse land Equatoriaal Guinee heeft om een onmiddel lijke bijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd omdat het naburige Gabon alle Guinese eilandjes voor de kust zou zijn binnengevallen. In het verzoek van de ambassadeur Primo José Esono Mica aan de Chinese voorzitter Hwang Hwa staat dat "Gabon, na de uitbreiding van zijn territoriale wateren tot 170 mijl op 23 augustus, alle eiland jes van Equatoriaal Guinee is binnengevallen: Elobey Grande, Elobey Chico, Corisco en de eilanden grenzend aan de pro vincie Rio Muniem. De vier be wakers, die de wacht hielden op de eilandjes en 24 Guineeërs van Corisco zijn gearresteerd, mis handeld, gemarteld en vastge bonden als beesten". Volgens Equatoriaal Guinee heeft Gabon oorlogsschepen naar de monding van de Rio Munle gestuurd en zijn een aantal Guinese schepen tot zinken gebracht. "Wegens gebrek aan communicatie met de eilanden is over het lot van de bewoners van de eilanden na deze daad van agressie niets be kend". Equatoriaal Guinee is een Spaanse kolonie geweest tot het in 1968 onafhankelijk werd. Het land is een republiek, geleid door president Francisco Mac ia* Nguema en heeft een inwonertal van ongeveer 260.000. BELGRADO (Reuter) De Pa lestijnse guerrilla-organisatie Zwar te September bereidt nog elf acties voor tegen mensen en installaties die verbonden zijn met Israëlische belangen. Dit heeft het Joegoslavi sche dagblad Borba dinsdag ge meld. Een niet met name genoemd lid van de Palestijnse bevrijdings organisatie zou een speciale Borba- correspondent in Beiroet over de plannen hebben verteld. De acties zullen worden uitgevoerd zodra zich een gelegenheid voordoet. De schiet partij in München heeft de plannen niet in de war gestuurd, zo had d« Palestijn meegedeeld. CLEVELAND Julie Eisenhower dochter van Richard Mil- hous Nixon, president van de Verenigde Staten, voert op het ogenblik een campagne voor de herverkiezing van haar vader. Julie, gehuwd met een kleinzoon van wijlen president Ike Eisenhower zei tijdens een bezoek aan Cleveland, dat in het Witte Huis ook een biljart aanwezig was. Daar had ze echter nog nooit op j ADVERTENTIE HEIDAPAL Keukenimport Keuze mogelijkheid in: 10 type's en 20 kleuren. Handelsonderneming MIZU v. Assendel ftstraat 2 - Oegstgeest - Tel. 0171050393 (Door onze correspondent) LONDEN Gesprekken tussen de Noordierse sociaal-democrati sche- en labourpartij en premier Heath hebben niet veel beweging weten te brengen in de door de par tijen vooraf ingenomen standpun ten. De SDLP wil niet aan de ko mende conferentie voor alle poli tieke partijen in Noord-Ierland deelnemen als niet eerst de res terende ruim 350 katholieke geïn terneerden zijn vrijgelaten. De Britse regering vindt dat het vrijlaten van het restant aan geïn terneerden te grote risico's her- ALBANY (Reuter) Het bloe dig neerslaan van de opstand in in de gevangenis van Attica vorig Jaar "was niet zorgvuldig voorbe reid om mensenlevens te sparen", aldus een rapport van een burger commissie dat gisteren is gepubli ceerd. De commissie was door de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, met het onderzoek be last. Er werden bij het neerslaan van de opstand wapens van een te groot kaliber gebruikt, er waren geen maatregelen genomen om buiten sporig gebruik van geweld te voor komen en er was niet voldoende medische hulp beschikbaar, zegt het rapport. Het document telt 550 bladzijden met uittreksels van bijna 3.000 vraaggesprekken. Het heeft scher pe kritiek op gouverneur Rocke- fller omdat deze niet persoonlijk getracht heeft aan de opstand een eind te maken. De opstand duurde vier dagen en kostte aan 43 mensen het leven. De commissie heeft ook kritiek op de "wraakoefeningen" na af loop, waarbij veelvuldig gebruik gemaakt werd van "afranselingen, schoppen, stompen en scheldwoor den van het laagste allooi", en op het verspreiden van het gerucht dat gilzelaars de keel zou zijn af gesneden terwijl zij in feite door kogels van de politie waren gedood. Het gerucht was döor gevangenis functionarissen de wereld in ge- Bij de aanval van politie en ge vangenisbewakers werden in totaal 29 gevangenen en 10 gijzelaars ge dood. Voordien waren al drie ge vangenen en een bewaker omgeko men. Bij de aanval werden meer dan 80 mensen gewond. De commissie is tot de slotsom gekomen dat de opstand, de ergste in de Amerikaanse geschiedenis, niet was voorbereid maar ontstond door en spontane uitbarsting van geweldige woede van een handvol gevangenen". Zij begon op de mor gen van 9 september, toen twaalf mannen een bewaker aanvielen die naar zij meenden een medegevan gene had afgeranseld, aldus het rapport. Doordat een foute las in een stalen deur bezweek konden de gevangenen de andere delen van de gevangenis bereiken, waardoor de opstand zich uitbreidde. Bij de onderhandelingen toonde de betrokken commissie zich "on buigzaam". De gevangenen wilden van hun kant hun eis voor am nestie niet laten vallen uit vrees voor represailles voor het doden van een bewaker. De enige eerste hulp die de ge wonden kregen kwam van de na tionale garde, die door de commis sie "stille helden" worden ge noemd. De aanstormende politie heeft in het wilde weg op groepjes ge vangenen geschoten. Er is geen be wijs dat bepaalde gevangenen spe ciaal werden uitgekozen om te worden doodgeschoten of dat zij later voor "executie" werden weg gevoerd. De commissie heeft voorts onge vraagd zeven suggesties voor her vormingen in het staatsgevangenis systeem. waaronder betere beta ling van bewakers zowel als gevan genen, verandering van het "on eerlijke" erewoord-systeem en uit stapjes voor gevangenen buiten de gevangenismuren onder toezicht. De commissie die het rapport heeft opgesteld bestaat uit negen leden, onder leiding van deken Robert McKay van de faculteit der rechten van de universiteit in New York. bergt. Het zijn de mensen waar van men aanneemt dat ze het meest actief bij het IRA betrokken zijn. Ze zouden zich na hun vrijlating onmiddellijk weer bij de organisa tie aansluiten, aldus de regering. Een Britse premier ontvangt zel den of nooit parlementariërs voor politieke besprekingen, en zeker geen parlementsleden van een par lement door zijn eigen besluit in februari heeft geschorst. De deelname van de SDLP aan de conferentie die door de minister voor Noord-Ierland William Whl- telaw, van 25 tot 27 september op een geheim gehouden plaats is uit geschreven. wordt echter van groot belang geacht wil er enige kans van slagen zijn tijdens de bespre kingen. De kleine katholieke groe pering is de spreekbuis van het grootste deel van de katholieke minderheid in het gebied. Ze on derhoudt ook relaties met het IRA. Nadat bekend geworden was dat de standpunten onveranderd geble ven waren, verklaarde minister Whitelaw die bij de bespreking aanwezig was geweest dat de komende conferentie in Noord- Ierland ook zin heeft zonder de aanwezigheid van de SDLP. "Er zijn nog afgevaardigden van ge noeg groepen in Noord-Ierland over om de conferentie waardevol te maken", aldus Whitelaw en hij ging voort: "Bovendien is het uiterst nuttig dat de heren elkaar eindelijk weer eens spreken". Het is waar dat de tegenstanders elkaar tot nu toe alleen maar via derden verdachtmakingen hadden toegeroepen. De Britse regering is er veel aangelegen om de ontmoe tingen weer op gang te brengen. Ex-premier Wilson zou nog een be middelingspoging wagen: wanneer die mocht mislukken dan zal de S.D.LJ*. waarschijnlijk ontdekken dat haar volgeling de stem van de party in de onderhandelingen mocht missen. Wellicht komt er dan nog 'n volte face, hoewel de Britten er al lerminst op uit zijn in de door de zenuwen geteisterde noord-Ierland ook maar iemand zijn gezicht te laten verliezen. )ME Nederland heeft in laatste poging om de Franse ident Pompidou de voet dwars «tten zijn beslissing over het Qemen aan de Europese top- k Kolb frentie, die voor oktober op El staat, tot vrijdag uitgesteld, ak de Fransen hebben nog gezegd, omdat George 'Pidou er kennelijk op uit is het laatste woord over 't door van de conferentie te spreken to'a besluit terwille van zijn inlandse politieke glorie niet de Europese ministerraad wil laten. tussen staat het wel als een paal boven water dat de top van 19 tot 21 oktober zal doorgaan. Het Nederlandse kabinet bepaalt zijn standpunt pas vrijdag omdat het de Fransen en dan met name Pompidou na zijn talrijke vertra gingsacties tijdens de voorbereidin gen van de top niet meer vertrouwt en wil voorkomen dat hij op het allerlaatste moment nog de Franse deelneming van nieuwe voorwaar den afhankelijk gaat stellen. De voorbereiding is thans formeel voltooid en de ministers zullen dan ook niet opnieuw over de conferen tie gaan beraadslagen. Het is even wel duidelijk dat de voorziene ma nifestatie van Europese eenwording die met de uitbreiding van de EEG tot tien landen op 1 Januari ge paard gaat tot een krampachtig ge beuren aan het verwateren is. Vooral aan Nederlandse kant heerst diepe teleurstelling over het feit dat van het agendapunt „ver sterking der Europese instellin gen" uiteindelijk niets anders is overgebleven dan een mogelijk in tensiever gebruik van de bestaan de verdragsartikelen. Het is de be doeling dat de regeringschefs het Europese parlement uitnodigen om voorstellen te doen die dan weer tot rechtstreekse verkiezingen van dat parlement zouden moeten leiden. In de uiteindelijke blauwdruk voor de topconferentie ls van Ne derlands ambitieuze bedoelingen die aanvankelijk onder de naam „plan Schmelzer" nog als goedlo pend artikel aan de democratisch gezinde landen kon worden ver kocht niets anders overgebleven dan talloze tussen haakjes ge plaatste alinea's waarover niet verder meer wordt gesproken, het Nederlandse standpunt verant woordde omdat minister Schmel zer de vergadering voorzat, had 'n volmacht op zak om zijn fiat te geven aan het doorgaan van de top wanneer alle andere landen Ja zou den zeggen. De Fransen za gen daar echter niets in (Schu mann: "Ik kom hier onderhande len, de beslissing wordt in Parijs genomen") en vervolgens heeft Ne derland zyn onthutsing over t uit blijven van wezenlijke verbeterin gen in de positie van essentiële in stellingen als commissie en parle ment tot hefboom genomen om zijn beslissing ook uit te stellen. Formeel heet het dat de Neder landse regering eerst wil nagaan of er nu nog wel toereikende re denen zijn om aan de top deel te nemen, mede gelet op de mogelijk heid om tijdens die top nog wat meer los te wrikken dan er nu lijkt uit te komen, doch dat is een frase want staatssecretaris Wester terp verklaarde in een adem dat de regering wel voldoende punten van overeenstemming ziet om de conferentie te laten doorgaan. Kortom: Nederland heeft zich als een brullende muis van zijn zetel verheven teneinde "n duidehjke de monstratie weg te geven tegen de manier waarop Georges Pompi dou meent Europese beslissingen voor Frankrijk te moeten monopoli seren. De kwestie van het politieke sec retariaat. waaraan vooral door de Fransen zo zwaar werd getild, is inmiddels stilletjes onder de tafel verdwenen: niemand heeft er meer over gesproken en na deze dinsdag kunnen voor de top geen nieuwe onderwerpen meer worden aange bracht. Voor de regeringsleiders is dan nu een agenda gereed gemaakt waar op punten staan als de bestrij ding van de inflatie, het doortrek ken van het economisch en mone tair beleid en de betrekkingen tot derde landen. Daarbij is een com missievoorstel opgedist om voor de ontwikkelingslanden de algemene preferenties voor de invoer jaar lijks met 15 procent te verhogen en de ontwikkelingshulp van de EEG-landen tegen 1975 op een procent van het bruto nationaal produkt te brengen. Een voorstel dat met de woorden van Mansholt "Het antwoord is van de EEG op Santiago. Wij moeten doen wat daar niet kon". De ministers hebben zich niet het hoofd gebroken over de vraag wat er met de topconferentie moet ge beuren wanneer de sombere voorspellingen bewaarheid worden en de Noren zowel als de Denen per referendum tegen toetreding tot de EEG zullen stemmen. "Dan zullen wij alsnog handelen", zei staatssecretaris Westerterp. Doch de met zoveel optimisme aangekondigde bijeenkomst in Pa rijs begint op de EEG zo langza merhand als een loden en steeds meer overbodige last te drukken. Voor de beslissingen die nu naast het vlagvertoon op stapel zijn ge zet hoeven de regeringsleiders im mers niet bij elkaar te komen. Ook dat is gisteren tussen de ruisende watervalletjes van een antieke kar dinaalsvilla op een berg in Fr sca- ti duidelijk aan de dag getreden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9