Udink houdt vast aan tariefsverhoging NS Weer gratis reizen Ellies sexuele vrijheid werd haar fataal "Universiteiten willen f 1000.- graag innen" Van Thijn: „Tarievenbeleid 2 septemberdagen op uw 65+kaart Prijzen dit jaar 4.9 pet. gestegen Uitstel verkiezing scriba is onjuist Partnerruil maakt van de nood geen deugd WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Minister Udink (Verkeer en Waterstaat) blijft er bij dat de tarieven van de spoorwegen voor wat betreft het reizigersvervoer per 1 oktober met ongeveer 10 pet. omhoog moeten. Tijdens een interpellatie van de PvdA-er Van Thijn zei hij gister avond dat de NS de tariefsver hoging. die iets hoger ligt dan de gemiddelde stijging van de kos ten van levensonderhoud, op kor te termijn nodig hebben om de steeds toenemende tekorten enigszins te kunen opvangen. Een door de interpellant met steun van D '66 en PPR ingedien de motie, waarin de regering wordt ADVERTENTIE In september kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f50.- p.p., voor 'n echtpaar f 75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) voordelig uit met NS ^jlil gevraagd de voorgenomen verho ging niet te laten doorgaan om het volgende kabinet niet voor een vol dongen feit te plaatsen, werd door de minister dan ook ten zeerste ontra den. Volgens drs. Van Thijn zal de nieuwe tariefsverhoging opnieuw vervoersafstotend werken: een "mi nister voor halve nadagen", die al leen maar wat lopende zaken afdoet zou volgens hem het tarievenbeleid niet mogen ontregelen. Minister Udink meent echter dat het nadelig effect van de aangekon digde tariefsverhoging wel zal mee vallen. Dat is in het recente verle den ook steeds gebleken. Ir. Cornelissen (KVP), die namens de drie grote confessionele partijen sprak, drong aan op een wat be scheidener verhoging. Wat zijn de consequenties, wilde hij weten, wan neer de spoorkaartjes geen tien, maar bij voorbeeld slechts zeven tot zeven-en-een-half procent zullen stijgen. Volgens minister Udink was echter niet te zeggen, dat op korte termijn met een geringere verho ging meer te bereiken zou zijn. Bo vendien is, aldus drs. Udink, van de NS reeds het uiterste gevraagd wat betreft de kostenbewaking en de ef ficiency. Volgens de minister zullen de NS in de komende elf tot twaalf maanden de tarieven niet opnieuw verhogen. SUR1NAMERS WILLEN MEER 'CONTROLE OP DE POLITIE AMSTERDAM (ANP) Zeven or ganisaties van Surinamers in Neder land hebben naar aanleiding van klachten over „bedreigingen, intimi datie en provocatie van het politie apparaat ten opzichte van Surina mers „vijf eisen geformuleerd: het instellen van een onpartijdige com missie die klachten over de politie onderzoekt, een onpartijdig lichaam voor controle op het gedrag van po litiemensen ten opzichte van minder heidsgroepen, een onderzoek naar rassendiscriminatie bij Justitie en politie, een aanvulling van het straf procesrecht die de rechtspositie van verdachten garandeert, en deelne ming van vertegenwoordigers van de Surinaamse organisaties in de on partijdige commissie voor het onder zoek van klachten. De onder de naam „acht september- beweging" samenwerkende Suri naamse organisaties in Nederland hebben in een open brief aan de ge volmachtigd minister van Suriname, dr. J. D. Polanen, geëist dat deze zorg draagt voor de bescherming van zijn landgenoten. Minister Polanen moet een duidelijke en ondubbelzin nige uitspraak doen over de te ne men maatregelen die zo'n bescher ming garanderen. „Indien zulks niet op zeer korte termijn gebeurt dwingt de Surinaamse gemeenschap bewus ter vormen van zelfverdediging te gebruiken", aldus de open brief. Meterslange protestbrieven lagen er gistermiddag in de wan delgangen van het tweede-kamergebouw tijdens de behande ling van het wetsontioerp tot opheffing van de gemeente Die penveen. Vandaag zal de kamer beslissen of het gebied zal worden opgesplitst tussen Deventer en Bathmen. Gisteren bleek de kamer zeer verdeeld. De opheffing van Diepenveen is volgens het voorstel-nodig om Deventer de gelegenheid te geven uit te breiden zodat in deze stad in 2000 ongeveer 100.000 mensen kunnen wonen. Geen algemeen verbod voor colportage DEN HAAG (ANP) Voor een algemeen verbod van (huis-aan- huis)-colportage zou slechts reden bestaan als van deze verkoopme thode in overwegende mate misbruik wordt gemaakt. Dit is echter niet aangetoond. Een algemeen verbod van colportage is daarom voorals nog een rigoureuze oplossing. Dit zeggen staatssecretaris J. J. M. Oostenbrink van Economische Zaken en minister A. A. M. van Agt in de gisteren bij de Tweede Kamer inge diende memorie van antwoord over het ontwerp-colportagewet. Dit wetsontwerp werd reeds op 20 Januari 1971 bij de Tweede Kamer ingediend met het doel agressieve verkoopmethoden buiten normale verkoopruimten te beteugelen. EDE (ANP) Directie en staf van het Vormingscentrum voor werken de jongeren in Ede trekken zich niets aan van het besluit van het bestuur om het vormingscentrum op te hef fen: maandag beginnen zij met de cursussen voor ruim 450 werkende jongeren die op dit instituut zijn aanwezigen. Dit verklaarden directie en stafleden dinsdag op een pers conferentie. Het personeel gaat ook niet akkoord met het ontslag dat het bestuur hen heeft aangezegd. Oorzaak van het opheffen van het centrum was een conflict over de inhoud van de cursussen tussen be stuur en directeur C. Spiering. De heer Spiering verklaarde dat hij de richtlijnen volgt van het Nationaal Centrum voor dit Vormingswerk. De voorzitter van het stichtingsbe stuur de heer W. Heyij zei gister avond „ons standpunt is ongewijzigd. Wij winnen nu rechtskundig advies in en beraden ons over de situatie" Het bestuur zal niet trachten de voortzetting van hetv ormingswerk te verhinderen. Voor misbruik Bijstandswet geen celstraf DEN HAAG Op het misbruik maken van de Algemene Bijstands wet komt geen gevangenisstraf te staan. Alleen WD, DS70, GPV en SGP bleven achter het door minister Engels (CRM) in de Tweede Kamer verdedigde wetsontwerp staan, dat bij misbruik gevangenisstraf mogelijk had moeten maken. De meerderheid van de Kamer steunde een amende ment van mevrouw Gardeniers-Be- rendsen (KVP), waarin op schrap ping van de gevangenisstraf werd aangedrongen. Volgens mevrouw Gardeniers zou dreigen met gevange nisstraf er toe kunnen leiden, dat bijstandsbehoevenden die recht op een uitkering hebben er niet om dur ven vragen. Het wetsontwerp, dat bij de uitvoe ring van de Algemene Bijstandswet de mogelijkheden van ingrijpen door de centrale overheid wil vergroten op een terrein, dat nu nog geheel aan de gemeenten ls voorbehouden, werd daarna met een grote meerderheid aangenomen. De amendementen van de oud-staatssecretaris Egas (PvdA), die zich vorige week fel tegen cen tralisatie verzette en minister Engels zelfs van „wetsverkrachting" beticht te, werden verworpen. Daarna stem den alleen PvdA, de overgrote meer derheid van D'66, PPR en CPN tegen het wetsontwerp. DEN HAAG (ANP) Het prijs indexcijfer van de gezinsconsump tie is dit jaar tot medio augustus met 4.9 procent gestegen, zo blijkt uit de cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren heeft gepubliceerd. De prijsstijging van midden Juni tot midden augus tus was: 0,8 procent. Een van de oorzaken van de prijsstijging in augustus is het gro tendeels verdwijnen van het uitver koop-effect voor kleding, schoenen en woningtextiel. Het indexcijfer voor kleding dat de vorige maand door de uitverkopen daalde van 120,8 tot 114,1 steeg in augustus weer tot 118,7. Andere prijsstijgingen: o.m. voor aardappelen, fruit, vlees, en eieren. Koffie daalde in prijs. ADVERTENTIE HEIDAPAL Keukenimport Eventueel bfl U thuis binnen 1 uur prijsopgave. Handelsonderneming MIZU Awendelltstraat 2 Oeestgeest - Td. 01710—«0392 Leiding Hervormde synode: De leiding van de hervormde syno de vindt uitstel van de verkiezing van een scriba (secretaris der syno de. tevens secretaris-generaal der kerk) ongewenst. Het breed-mode - ramen heeft dit geschreven aan prof. dr. H. Jonker, prof. dr. J. M. Hasselaar, dr. A. Th. van Leeuwen, mevrouw mr. J. A. vam Ruler-Veme- link en ds. A. A. Spijkerboer. Zij hadden gevraagd om eerst de vraag te bezien, of - kort gezegd - de structuur van de kerk en de werkwijze van de ambtelijke verga deringen nog wel deugt. Het breed moderamen bestaat uit voorzitter, scriba en en assessor van de synode (het moderamen) met tien synodeleden. De synode is in besloten ztting te gen as. vrijdag opgeroepen. Het breed moderamen ging er daarbij van uit. dat het uit overwegingen van menselijke aard verplicht was zo spoedig mogelijk zekerheid te versohaffen aan dr. A. H. van den Heuvel en zijn gezin, nu het vorige benoemingsbesluit nietig is ver klaard. Niet waar! De briefschrijvers hadden het on juist genoemd dat de voorberei dingstijd zo kort was. Dat is niet waar, schrijft het breed modera men. In november 1971 werd, ter voorbereiding van deze benoeming, een nominatiecommissie ingesteld. Deze commissie heeft haar arbeid op een gewetensvolle wijze opgevat, zodat er geen sprake kan zijn van een onvoorbereide benoeming. Dit is dan ook de reden, dat het breed moderamen geen termen aanwezig heeft geacht in het huidige stadium deze benoeming nog verder uit te stellen. Met nadruk wijst het breed mode ramen er in zijn antwoord op, dat de overwegingen van de briefschrij vers wel degelijk door het breed moderamen zijn besproken. Het breed moderamen is echter van mening dat na de voorbereiding van de benoeming door de nomina tiecommissie en na de benoeming van dr. Van den Heuvel in de sy nodevergadering van Juni, het in de thans ontstane situatie niet meer mogelijk ls de zaak nog verder uit te stellen. De briefschrijvers vinden de benoe ming van een scriba der synode voor onbepaalde tijd onjuist. In de kerk orde wordt juist voorgeschreven, dat de scriba voor onbepaalde tijd benoemd wordt. Nog niet lang gele den heeft de synode besloten de be noemingen voor ombepaalde tijd te handhaven. Wanneer ten aanzien van dr. Van den Heuvel een benoe ming met een termijn zou moeten plaatsvinden, zou vóór een eventuele benoeming een kerkorde-wijziging moeten plaatsvinden. Deze tweede lezing door de generale synode te doen aannemen, betekent dat deze zaak niet vóór juni 1973 haar beslag zal kunnen krijgen. Indien daarna dan nog een benoe ming van een scriba zou moeten plaatsvinden, zou dit betekenen dat er gedurende geruime tijd een va cature zou bestaan voor het scri- baat van de generale synode. Het spreekt vanzelf, dat dit zeer onge wenst is, zo niet onmogelijk". Aan het slot van zijn brief merkt het breed moderamen op er ten volle van overtuigd te zijn, dat het schrijven aan het breed moderamen werd ingegeven door dezelfde liefde tot de hervormde kerk, als waar door ook het breed moderamen bij zijn besluiten gedreven wordt VERHOGING PREMIEGRENS DEN HAAG (ANP) De inko mensgrens voor de volksverzekerin gen en de kinderbij slagwe voor loon- trekkenden gaat per 1 Januari om hoog van f 21.150 tot f 24.300. Dit staat in een beschikking van staats secretaris Rietkerk (Sociale Zaken). Het gaat hier om de wettelijke voor geschreven jaarlijkse toepassing aan de ontwikkeling van het loonpeil. Deze inkomensgrens geldt voor de aow, de aww, de algemene wet bij zondere ziektekosten, de algemene kinderbijslagwet en de kinderbijslag wet voor loontrekkenden. Van Veen na gesprek met colleges van bestuur DEN HAAG De universiteitsbe sturen zijn wel bereid met volle per soonlijke inzet de wet uit te voeren, zowel wat de inning van de college gelden als de Inschrijving van de studenten betreft. Minister Van Veen van Onderwijs heeft dit gisteravond meegedeeld na een uitvoerig gesprek met afvaardigingen van de besturen van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. Het ging de minister er om te komen tot duidelijke afspra ken om de moeilijkheden, die zich thans voordoen, het hoofd te bieden. Minister Van Veen zei dat eerste jaars studenten voor 22 september hun inschrijf recht moeten gebruiken, dat gebaseerd is op een plaatsings- bewijs. Opengebleven plaatsen komen na 24 september ten goede aan ..uit gelote" aspirant-studenten. De colleges van bestuur zijn gewe zen op hun plicht de wet uit te voe ren. Hierover bestond geen verschil van mening tussen de minister en de vertegenwoordigers van de universi teitsbesturen. Ontduiking en frustra ties maken het echter moeilijk de be- stuurs- en beheersverantwoordelijk heid van de besturen gestalte te geven. De minister heeft een ambtelijke werkgroep gevormd, die de praktische problemen van de beheersfunctie zal bestuderen. De groep doet dit in samenspel met een universitaire be- gelei dingscommissie. Gespreide betaling van collegegel den, zoals de Vrije Universiteit en de Universiteit van Amsterdam hebben ingevoerd, staat op gespannen voet met de wettelijke regeling, aldUB mi nister Van Veen. Hij zag overigens onvoldoende grond om de betreffende universitaire besluiten ter vernieti ging aan de kroon voor te dragen. Afgesproken is. dat de universi taire administratie op een centraal punt de formaliteiten behandelen, die nodig zijn voor de uivoering van de kinderbijslagwet. Het ls een ver gissing te menen, dat studenten voor kinderbijslag in aanmerfdng komen als zij het collegegeld ontduiken, al dus de minister. Ambtenaren van di verse ministeries zullen zoeken naar een sluitende regeling. De controle op de betaling van oollegeld is eveneens aan de orde ge- ..Kijk, met die jongen ben ik naar bed geweest. En met zijn vriend ook". Ellie zei het lachend, duidelijk hoorbaar voor iedereen in haar ge selschap. Haar man reageerde niet. Zoals gewoonlijk bleef Dick uiterlijk volkomen onbewogen, ook terwijl hierna demonstratief aanhalig Door Sybe Stamm dansen met een van haar bed-vrienden uit de „Marathon". En toen zij met duidelijke bedoelingen aan de arm van haar vriend de dancing verliet, bracht Dick haar tasje zelfs nog na. Voor de Haagse rechtbank weet Dick zich hiervan niets te herinne ren. Hij weet ook niet hoe hij -iarna is thuisgekomen. „Ik moet automatisch hebben gereden", zegt hij. Dr. Johan A. Schipper (40) zenuw arts te Den Haag, kan dit toelich ten. Al voordat hij in dolle drift Ellie wurgde verkeerde Dick in een toestand van verlaagd bewustzijn. Geheugenverlies is daarvan een symptoom, vertelt de psychiater. Zijn thuiskomst weet Dick zich wel te herinneren. Ellie zat half naakt op de bank, „Je bent keurig op tijd want hij is net weg", zei ze peste rig. „Wat bedoelde ze daarmee?", vraagt rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum. „Dat ze Juist met die Jongen naar bed was geweest", fluistert Dick. „En toen?" „Toen schijn ik haar beetgepakt te hebben. Maar daarvan kan ik me weer niets herinneren". Ellie kan het niet vertellen. Het vrouwtje (22) heeft de laatste om helzing van haar echtgenoot niet overleefd. Zij leken een modern paar met vrije opvattingen. Schijnbaar zonder rancune heeft popdrummer Dick (25) de erotische escapades van zijn levensgezellin geaccepteerd en ten slotte zelfs nagevolgd met de vrouw van één van Ellies minnaars. Maar dat maakte van de nood geen deugd. Voor Dick was het bepaald geen vrolijke partnerruil. En achter de facade van zijn zelfbeheersing balden zijn verdriet en zfjn woede zich samen tot een levensgevaarlij ke agressie die op 22 mei 's mor gens vroeg in de echtelijke wo ning aan de Regentesselaan tot een fatale uitbarsting kwam. Tien minuten na zijn noodlottige daad belde Dick uit een alarmcel de politie. „Kom me maar halen. Ik heb mijn vrouw vermoord", meldde hij droogjes. Hoe het was gebeurd wist hij zelf niet. Maar lijkschouwer dokter Zel- denrust constateerde de dood door wurging. Dicks vingerindrukken stonden diep in Ellies keel. En da gen na het drama deden zijn dui men nog pijn: zo hard moet hij in zijn drift de keel van zijn ontrouwe vrouw hebben toegeknepen. Geen kwaad Voor de Haagse rechtbank spreekt de dader geen kwaad woord van het meisje met wie in in 1968 trouwde en dat hij tot het einde toe heeft liefgehad. Wat deze verdachte betreft zou de zaak zelfs met gesloten deuren moeten worden behandeld, niet in zijn eigen belang, maar omdat hij Ellies nagedachtenis niet publieke lijk wil bezoedelen. De rechtbank besluit dat de deuren open blijven. Ellies eigen familie heeft dit goed gevonden. Aanvankelijk beschroomd en aarze lend legt Dick zijn verklaringen af. Maar de vragen van rechtbankpre sident prof. Van Hattum laten geen ruimte voor antwoorden die de har de waarheid met de mantel der liefde bedekt laten. Zo wordt in alle openbaarheid het dramatische huwelijk ontrafeld tus sen een progressief maar oneven wichtig, manziek meisje en de eens zo succesvolle drummer van de pop groep Living Blue. Ellie, voormalig communiste en lid van de provobeweging was aan de drank. Buitenechtelijke sex bedreef zij thuis, bij vrienden en in de dui nen. Geestelijke depressies en zelf moordpogingen volgden elkaar op. Nooit ruzie Echtgenoot Dick speelde bij dit al les een passief toeziende rol. HIJ leed, maar hij greep niet in. Recht bank en officier van Justitie vinden dit onbegrijpelijk voor een man dl® van zijn vrouw zegt te houden. Jk wou geen ruzie" legt Dick uit. „Dus u was bang", meent de presi dent. „Ik was bang om haar te verliezen". corrigeert Dick. Zenuwarts dr. Schipper levert de verklaring die van doorslaggevende betekenis is voor de strafrechtelijke beoordeling van deze zaak. De vre selijke daad waarvoor hij terecht staat kan aan Dick niet worden toegerekend. Toch is de drummer een normaal en geestelijk gezond mens. Het eni ge opzicht waarin hij van anderen verschilt is zijn abnormale zelfbe heersing. Juist Dlcks onvermogen om zich af en toe eens in een fikse echtelijke ruzie af te reageren, ls Ellie noodlottig geworden. Want de agressie die bij ieder an der van tijd tot tijd wel een of an dere uitlaat vindt, heeft zich ln de beheerste drummer opgehoopt, tot dat hij door een overspanning in een toestand van verlaagd bewust zijn raakte: een geestelijke sche mertoestand waarin hij niet meer wist wat hij deed. Ondervraagd door advocaat mr. P. H. A. Thunissen zegt de zenuwarts dat dit drama psychiatrisch gezien een simpele zaak is en dat aan de diagnose niet hoeft te worden ge twijfeld. Officier van Justitie Jhr. mr. Van Poll acht nietemin in verband met de ernst van dit agressiedelict een gevangenisstraf op zijn plaats, ter algemene lering. HIJ eist vier Jaar met aftrek. De advocaat bepleit uiteraard ont slag van rechtsvervolging. Het ls zinloos om iemand te straffen voor een daad die hij geheel bulten zijn wil heeft begaan. Het is ook in strijd met ons rechtsbeginsel, vindt mr. Thunissen. „Deze daad straft zichzelf op een ander niveau en in heviger mato dan gevangenisstraf ooit kan doen. Het verblijf in een cel is voor dezo geteisterde man een even zinloze straf als, bijvoorbeeld, het afhakken van zijn handen". Vonnis 26 spe- tember.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7