Claus opent Aalsmeers bloemenveiling Driekwart van omzet voor export Grootste ter wereld Zand en staal CORSOFEEST De nieuwe Aalsmeerse bloemenveiling telt drie afmijnzalen met m iedere zaal twee klokken. Ey kun nen 308 kopers in iedere zaal plaatsnemen, dus 924 in totaal. Deze pagina werd samengesteld en geschreven door Cees Combee ■k in deze hal worden de bloemen verdeeld om ze daarna af te leveren aan de exporter's, groothande laren en andere kopers. Wie wel eens een kijkje heeft genomen in de Rijnsburgse bloemenveiling staat versteld als hij het bedrijf-in-werking in Aalsmeer bezoekt. Daar is Rijnsburg maar een kleintje bij. Niet voor niets geniet de Aalsmeerse bloemenveiling, die uitgaat van de Coöperatieve Vereniging "Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer" (V.B.A.) G.A., de pretentie niet alleen de grootste ("hectare grasland^ dat na enig over leg kon worden aangekocht, waar van men nu nog een 20 hectare over heeft voor eventuele uitbreidin gen, in de toekomst. Wegman: "Toen de grondaankoop Het fraaie vijf verdiepin gen tellende en 28 meter hoge kantoorgebouivdat tegen de veilinghallen is aangebouwd. Legmeerdijk een perceel van 42 van Nederland te zijn, maar ook van heel de wereld. Het heeft heel wat voeten in aarde gehad voor het complex er stond. Daarvoor was een fusie nödig tussen de Centrale Aalsmeerse Veiling (C.A.V.), gelegen in de kom van Aalsmeer en de vei ling "Bloemlust", die in 't oostelijk deel van het dorp over een jrond was kwam het zwaarste kar- veilingcomplex beschikte. Er zijn heel wat woorden gevallen voor beide veilingen het samengaan accepteerden. Heel wat een werkelijk gebouw zouden omzet- pogingen mislukten in de loop der jaren tot in 1968 op 6 'ten. Hiertoe werden uiteindelijk aan- maart een zogenaamd "fusie-accoord" tot stand kwam, inhou- .getrokken 't Architectenbureau Chr. !/-»•• i T7 )jtt de Heer n.v. uit Rotterdam. het dende de oprichting van de Coöperatieve Vereniging Verenig- Con5trucUebureau Marcus N.v. uit de Bloemenveiling Aalsmeer" G.A., afgekort V.B.A. j Schiedam en het n.v. Raadgevend Technisch Bureau Elwako uit Rot- Met V.N.A.-voorzitter Jan B. Weg- f 60 miljoen bedragen, waarop de terdam zij hadden reeds grote er- E.E.G.-commissie, gezien de natio- varing 0p het gebied van de bouw nale en Europese betekenis van de- van vehingen. Begrijpelijk dus. dat ze veiling, een belangrijke subsidie wJJ aan heQ de 0Ddracht' tot de ver- verleende uit het Europese Oriënta- 1 - tie- en Garantiefonds. Deze subsidie bedroeg f 6.250.000,-, waaraan de Ne derlandse regering nog een aanvul lende subsidie van f 1.000.000 toege voegd heeft". man Bzn. hebben we een wande ling door het grote gebouw ge maakt. Hij heeft de fusiebe sprekingen van zeer nabij meege maakt en hij heeft het complex, dat rust op 2100 palen van tien en een halve meter lengte, ook uit de pol- dergrond zien verrijzen. Geen won der, dat Wegmans deze fusie en de nieuwbouw een beetje als zijn le venswerk beschouwt. Niet zonder trots zegt hij: "Aalsmeer heeft thans de grootse bloemenveiling van de we reld. Wie had dat ooit durven dromen Dat is allemaal gekomen door die samenwerking. Pijn, dat de besturen en de leden van beide veilingen el kaar uiteindelijk hebben gevonden. Zonder dat zouden we dit nooit heb ben bereikt. De bouwkosten hebben Medewerking Het veilingbestuur heeft na de fusie en het maken van de bouwplannen veel medewerking ondervonden van het Aalsmeerse gemeentebestuur. Het vinden van een geschikt bouw terrein was heus niet zo eenvoudig. Toch lukte dat wonderwel. In de Hornmeerpolder vond men langs de dere realisering van de plannen graag gaven. De eerste heipaal werd 29 mei de grond ingedreven en nu, twee jaar later, is het gebouw al in gebruik". Dat gesprek met Wegman vond plaats tijdens de wandeling door de grote hal, waar vele honderden vei- lingkarren met bloemen van het vei- Iedere morgen weer is er een grote aanvoer van bloemen in de nieuwe Aalsmeerse veiling. Er worden per dag zo'n vier en een half miljoen stuks verhandeld. llnggedeelte naar het kopers- en ex peditiecentrum werden getranspor teerd. De gehele hal heeft een op pervlakte van 305 bij 272 meter, to taal dus 92.960 verkante meter. Het veilinggedeelte omvat een hal van 110 meter breed en 305 meter lang. De ze is weer onderverdeeld in drie af mijnzalen, die ieder plaats bieden aan 308 kopers. Dus in totaal 924 ko pers. In iedere zaal bevinden zich twee afmijnklokken. Wel een bewijs dat de aanvoer van zo'n vier en een half miljoen bloemen per dag snel wordt verwerkt. Het kopers- en expeditiecentrum be staat uit ruim honderd pakruimten voor exporteurs en groothandelaren. In grootte variërend van 50 tot 16000 vierkante meter. Er is ook een hal waar vrachtauto's droog kun nen worden geladen. Brede door gaande straten van 10 meter breed maken het transport in dit deel van het gebouw gemakkelijk. In het veilinggedeelte bevinden zich ook aanvoer- en distributieruimten. Kettingbanen Die veilingkarren, waarop de bloe men aan de kopers in de afmijnza len worden getoond, worden voort bewogen door „kettingbanen" in de vloer van het gebouw ter lengte van 3,4 kilometer. Het is een zeer druk ke „lijn" als men weet, dat de Aals meerse veiling over 2250 van die bloemenkarren beschikt. Ze worden zo van het ene naar het andere einde van-de zaal getransporteerd. Dus van de afmijnzaal naar de bo xen van de exoprteurs en groothan delaren. In die boxen wordt door tientallen handen gewerkt om de bloemen voor de export te verpak ken. Dat moet snel gebeuren want de koelauto's staan reeds in de hal te wachten en op het nabije Schip hol staan de motoren van de vlieg tuigen al warm te draaien. De mee ste exporteurs en groothandelaren beschikken over koelcellen, waarin j de bloemen kunnen worden opgesla- j gen als ze niet dezelfde dag verzon den behoeven te worden. Nadrukkelijk zegt Wegman: „Spe ciaal voor de bezoekers is bij de bouw van dit imposante veilingcomplex re kening gehouden met de groeiende belangstelling voor dit unieke gebeu ren. Dwars door de hallen heen is daarom een meter hoge gaanderij aan gebracht, vanwaar men het boeiende schouwspel van die aan en afrij dende karren met hun bloemen pracht 't afmijnen en 't laden van de auto's kan gadeslaan. Het verkopen geschiedt door electrische af mijnklokken, rechtstreeks gekoppeld aan de computer, zodat aanvoerder en koper nagenoeg direct weten wat een partij heeft opgebracht en wat er voor moet worden betaald. De be langstelling van binnen- en buiten landse reisgezelschappen is zeer groot. Voor de buitenstaanders is het ook een boeiend gezicht". Kantoorcomplex Vanuit de veilinghallen troont voorzitter Wegman ons mee naar 't 28 meter hoge kantoorcomplex, dat tegen deze grote hal werd opgetrok ken. Men mocht het niet hoger ma ken. want het is de maximaal toe- In de onmiddellijke omgeving van onze nationale luchthaven Schiphol en liggend in het verlengde van één van de starbanen. Dit kantoorgebouw telt vijf ver diepingen. Het bevat allerlei lokali teiten waarin he administratieve ap paraat van de veiling is onderge bracht en voor he houden van ver gaderingen. Rond de hoofdingang, zijnde kantoren van vijf bankinstel lingen, een postkantoor, een kapsa lon en een souvenirwinkeltje gegroe peerd. Alles modern, maar toch ook weer sober ingericht. Het is aan dit kantoorgebouw te zien, dat er met cte beschikbare gelden is gewoekerd en dat men maar niet lukraak aan het uitgeven is geslagen. Een uitge breide tuinaanleg met grote vijver completeren het vooraanzicht van dit imposante bouwwerk en voorts zijn er rond het gebouw ruime par keerterreinen aangelegd. AALSMEER Om het terrein in de Hornmeerpolder langs de Leg meerdijk in Aalsmeer bouwrijp te maken voor de bouw van de nieuwe een grote hoeveelheid zand op het grasland worden aangebracht om te dienen als ondergrond voor de nieuwbouw. Maar liefst ruim 160.000 kubieke meter moest met vrachtau to's worden aangereden. Daarmee werd begonnen in het najaar van 1969. Op 29 mei 1970 kon de eerste van de ruim 2100 heipalen van 10,5 meter lengte de grond in worden gedreven. Deze palen dienen als fun dering voor het gebouw, dat als buitenafmetingen 305 bij 272 meter heeft. Ruim 4 miljoen kilo staal constructie werd daarna opgebouwd AALSMEER Het befaaq f Aalsmeerse bloemencorso rijdt Jaar wat later dan normaal. Dal ter ere van de opening van grootste bloemenveiling ter wen u' die vrijdagmorgen door prins Cfe jc zal worden verricht. Het wordt i j terdag een grandioze bloemensti j waaraan de ontwerper Frits Va uit Vlaardingen het motto spreekt de blomme een tale.ml gaf. Het corso vertrekt om fa tien uit Aalsmeer en om vier 's middags zal op de Dam worij gedefileerd voor koningin Juili Het corso rijdt zaterdag voor de i en twintigste maal. Zondag zal! op de Floriade te bezichtigen zjji i zijn. Eén van de vakken, waan de wagens met bloeme\ worden opgesteld als onder de afmijnklokka vandaan komen. AALSMEER Penningmeester i snijbloemen geconcentreerd en wordt Het aantrekken van een groot ko- H. J. Verkuyl rozenkweker in Ab- het C.A.V.-gebouw geheel gebruikt i perpubliek, hetgeen wordt verkre- benes heeft de voorbereidingen voor het afmijnen van potplanten. gen door de omvang en de diversi- van de bouw van de Aalsmeerse bloe- Het grootste deel van de aangevoer- teit van het aangeboden pakket snij- menveiling en de realisering van de de bloemen bestaat uit rozen in meer bloemen zodanig te doen zijn, dat 'n plannen bijna dagelijks van nabij dan tachtig variëteiten. Er worden meegemaakt. Hij heeft die f 60 mil- echter eveneens enorme aantallen joen van de bouwkosten door zijn anjers, tulpen, gerbera's, lelies, orchi- handen heen zien gaan. Verkuyl isdeeën, freeate/s, irissen, chrysanten, zeer tevreden over dat er sinds de fu- I seringen en vele andere soorten sie op 6 maart '68 is bereikt. Tot aan bloemen onder de klokken gebracht. de ingebruikneming van de nieuw veiling bleven de beide oude vereni gingen zelfstandig functioneren. Wel was er zeer nauw overleg over aller lei zaken. Eerst op 1 Januari van dit jaar is de in 1968 besloten fusie daadwerkelijk ingetreden en hebben beide verenigingen hun activa en passiva in de nieuwe vereniging in gebracht. Trots zegt Verkuyl: "Het ledental is nog steeds stijgende. Er zijn kwe kers uit het gehele land lid. Het op merkelijke is, dat er steeds meer kwekers uit de Bollenstreek en het gebied rond Leiden hun produkten bij ons willen afzetten. Enkele dagen geleden verzocht nog een Noord wij lcse kweker lid te mogen worden. We nemen echter niet iedereen aan. Allereerste voorwaarde is. dat ze aan hun verplichtingen bij de veiling, waarvan ze tot op het moment van de aanmelding lid waren, hebben voldaan". j Door de ingebruikneming van dit nieuwe veilinggebouw is daar nu I het veilen van alle aangevoerde verkregen. maximale aantrekkingskracht op de kopers wordt uitgeoefend. 9 Een efficiënte bedrijfsvoering. De gebouwen zijn zodanig ingedeeld, dat er voldoende ruimte aanwezig is voor een doelmatige en snelle ver- Bovendien worden sinds enige tijd werking van alle produkten. De kwe ker en koper moeten de beschik king hebben over goed geoutilleerde aanvoer- en inpakruimten, geme chaniseerde aan- en afvoerlijnen en moderne tribunes in de afmijnzaal. Een optimale service. Er wordt een zodanige service aan kwekers en kopers geboden, dat de kosten van aanvoer, verpakking en verzending alsmede de benodigde tijd voor ver werking van de produkten tot een minimum beperkt blijven. ook bloemen uit het buitenland in Aalsmeer verhandeld: rozen van de Canarische Eilanden, orchldeëen uit Zuid-Afrika, varens uit Midden-Ame- rika, anjers uit Frankrijk en ga zo maar door. De totale omzet voor 1972 wordt ge raamd op f 240 tot f 250 miljoen, waarbij nog ongeveer f 150 mil joen komt aan bloemen, die op an dere Nederlandse veilingen zijn ge kocht en die in de Aalsmeerse vei ling verpakt en verzendklaar wor den gemaakt. Bijna vijf en zeventig procent van deze totale schat aan bloemen vindt haar weg naar het buitenland. Verkuyl vertelt, dat de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer met de bouw van deze gigantische veiling een aantal feiten voor ogen heeft ge had. Het zijn achtereenvolgens: De mogelijkheid tot een optima le prijsvorming, want door een vol ledige concentratie van vraag en aanbod wordt immers bij een ge- Tenslotte geeft penningmeester Verkuyl nog een inzicht in de omzet ten over 1971 van de Aalsmeerse vei lingen, die nu in feite geen Aals meerse aangelegenheid meer is, doch veeleer een nationale en zelfs een Europese veiling is geworden In totaal werd door de bloemenvei lingen in ons land in 1971 geveild f487.742.000,- aan snijbloemen en f 55.885.000,- aan potplanten. Hiervan liep via de Aalsmeerse veilingklok- ken f 188.365.000,- aan snijbloe- geven marktsituatie de hoogste prijs men (38,7%) en f30.887.000, (55,3%) potplanten. In 1971 bedroeg de export snijbloemen in Nederland f 443.764.853,- waarvan f 392.94 naar de lidstaten van de ging en waarvan in West-Duits! alleen al f 359.015.959,- werd zet. Hoewel de exportcijfers vai via de Aalsmeerse veiling ge& teerde bloemen niet exact beï zijn, kan worden aangenomen, van de in Aalsmeer behaalde ongeveer negentig procent haar naar het buitenland vindt. D naast is er nog een niet onaam lijk gedeelte omzet, dat wel via der Nederlandse veilingen verb wordt, maar dan getransportt naar Aalsmeer en daar inga» eveneens naar de buitenlandse sument gaat. Hoewel van het lw uiteraard ook geen preciese 01 bekend zijn, mag dit we1 f 150.000.000 worden geschat. Nog wil Verkuyl wel kwijt, dat de Aalsmeerse veiling ongeveer v tig procent van de totale NederU se bloemenproduktie wordt vert deld. Er worden per Jaar ongf 640 miljoen stuks rozen in tad variëteiten aangevoerd en verdei miljoen stuks anjers in 25 sotf 50 variëteiten tulpen en 15 so® lelies. Kortom ruim een toS, stuks bloemen, verdeeld over le honderden soorten en variëtj passeren jaarlijks de Aalsfflf veilingklokken. Een schat men in een bonte verscheiden! van kleuren. WOENSDAG 13 AALSMEER Prins Claus komt vrijdagmorgen met prinses Beatrix naar het 19.000 inwoners tellende Aalsmeer. Hij zal het immense nieuwe complex van de Aalsmeerse bloemenveiling de grootste ter wereld officieel openen. Het is een dag, waar men in het bloemendorp aan de oevers van de Westeinder Plassen heel lang reikhalzend naar heeft uitgezien. In de Hornmeerpolder langs de Legmeerdijk is een modern bouw werk verrezen van bijna 90.000 vierkante meter. Een gigantisch gebouw, dat meer dan nationale betekenis heeft. Er worden dagelijks rond de vier en een half miljoen snij bloemen verhandeld, aangevoerd door ruim 3400 kwekers uit alle delen van het land. Ook uit het gebied rond Leiden, de Rijn- en Veenstreek, de Bollenstreek en de Haar lemmermeer. Deze gebieden tellen 1 207 kwekersbedrij ven, die hun produkten naar Aalsmeer brengen en die in 1971 voor maar liefst f84.300.000,omzetten. De totale omzet in dat jaar bedroeg f 219.752.000,Voor 1972 wordt een omzet verwacht van f 240 tot f 250 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4