kermis Leidse "Is Leidse universiteit een koekoeksei in stedelijk nest?" Dertigduizend op Leidato slechts 3 dagen halve prijs 39^ 19 75 jj WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 Dr. L. J. Menges, psycholoog en docent klinische psychologie aan de Leidse universiteit, houdt zich veel bezig met werk in de wel- zynszorgsector. Hjj is onder andere als begeleider verbonden aan verschillende alternatieve instanties. In bijgaand artikel, dat hij voor het universiteitsblad Acta et agenda schreef, spreekt hy zijn ongenoegen uit over de houding die de rijkere universiteit zich aanmatigt tegenover een arme gemeen te als Leiden, die elke uit te geven cent drie keer moet omdraaien. De universiteit koopt panden en grond van de gemeente maar laat jaren op de betalingen wachten, zegt Menges. De universiteit zorgt ervoor dat bejaarden hun armzalige hofjeswoningen moeten ont ruimen zodat daar keurige studentenwoninkjes van kunnen worden gemaakt. Is de universiteit een koekoeksei in het Leidse gemeen telijke nest geworden? PLAN VOOR 3 OKTOBER LEZERS SCHRIJVEN Haast niemand weet nog wat dat lal P. K. DE LEEST Voorschoten LEIDEN De elfde Leidato-huishoudbeurs heeft gisteravond op zijn sloffen de dertigduizend volgemaakt. Beter gezegd, de dertig duizendste was op zijn sloffen. De heer Kanbier van de Morsweg maakte met zijn vrouw een avond-om metje en ze besloten uiteindelijk een kaartje te kopen. Dat leverde een huldiging met bloemen en sherry op (op foto boven), alsmede een aantal geschenken. Van de directie ivas er een set tuin meubelen en -parasols en van verschillende del- nemers ouderioetse snoep, drank, een taart, een kandelaar en een fototoestel. De (Organisatoren verwachten morgenavond de veertigduizendste en ze mikken op een eindsaldo van 62.500. evenveel als vorig jaar. Dan zuUen ze tevreden zijn. omdat het bezoek aan huishoud beurzen in den lande sterk terugloopt. Voor de Leidato staat het publiek nog in de rij en gehoord de reacties ivordt de beurs met de sfwiv "Die goeie ouwe tijd" gewaardeerd. In het "antieke" deel is het al zo druk geweest, dat een ouderwetse lan- taarnplaal het slachtoffer werd. De deelnemers aan de beurs zijn tevreden. De verkoop wordt goed genoemd. Er worden vooral dure dingen verkocht. „De slaapkamers vliegen de deur uit", is één van de kreten, die men in de Groenoordhal hoort. Op de foto onder (ook van Jan Holvastnog een beeld van "Die goeie ouwe tijd". Wereldraad van Kerken De laatste weken las ik ln het Leidsdh Dag-blad enige artikelen over de Wereldraad van Kerken, waarin o.a. werd geschreven dat deze instel ling met twee maten meet. Nu Is dat twijfelachtige meten en zijn de nog twijfelachtiger uitspra ken van door een of ander dogma verblinde lieden, die door hun ver blindheid denken dat ze denken, niets bijzonders. Deze psychische armoede wordt zowel in de religieu ze als in de politieke sector uitvoerig tentoongespreid. Wat de brengers van religieus ge doe aangaat: als ik denk aan vroe gere tijden, aan de intriges, de fol tering en moord en het heulen met de rijken en de machthebbers, als ik denk aan de hedendaagse om mekeer, het nu laten vallen van „heilige waarden,' en het heulen met lieden die klaar staan om alles in elkaar te trappen dat met veel moeite is opgebouwd zonder dat ze daarvoor iets beters in de plaats kunnen stellen als ik zie dat ze tot nu toe hun God niet hebben gebracht, doch zich slechts aan Hem hebben vergrepen, dan lijkt het mij Juist dat we zowel in de vroegere als in de tegenwoordige „godsdien stige leiders" die ik meer als lij ders zie geen vertrouwen hebben. Met deze uitspraak bedoel ik niet dat politici beter zijn, integendeel, deze lieden hebben over het alge meen nog minder gewetensbezwaren dan religiebrengers; soms vraag ik me af of politici nog een geweten hebben. Het is te betreuren, dat zelfs in deze „verlichte tijd" velen zich vooi waanideeën inspannen en hun kort zichtigheid op allerlei manderer proberen goed te praten. Zelfs aca demici dat zijn mensen waarvan we zouden kunnen verwachten dal zij hun intellect zullen gebruiken om logisch te leren denken schijnen religieuze en politieke schijnwaarden een soort blijvende zaligheid te vin den, vooral als ze hiervan persoonlij ke voordelen hebben of verwachten Peter Mus die er ln zijn gedich ten en spreuken op uit is met wei nig woorden veel te zeggen, schreef het hier volgende pittige gedichtje De ene liegt voor links, de andere voor rechts, en ook voor linkser links en ook voor rechtser rechts, Ja, zelfs voor ongeloof en ook voor het geloof. Alles liegt maar door, bewust en onbewust. Vistram-jeks, die dragen ze graag! Stoere modellen, water- en winddicht, g| warm, met borg gevoerd. Deze twee attraktieve modellen zijn er in diverse kleuren, oj. zwart, bruin en rood, Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Bedankt voor Heerenveen: J. H. Bokhove te Neede, voor Oudewater I W. Verboom te Benschop voor Veen J. Kooien te Werkendam, voor Pa- I pendrecht en Zoetermeer H. Jon- j gerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN I Aangenomen naar Dordrecht: E. I R. V. Schuddebeurs, kandidaat te I Wezep, naar Balk W. Nawijn kan- didaat te Balk, naar Haarlem A. j I Wilschut te Oosternijkerk. £IDEN Leidens ontzet werpt zijn schaduw al vooruit, n de kring van het jongerencentrum Troef is een plan ge- ietloren voor het houden van een alternatieve kermis in de .eidse Hout, een festival, dat de hele dag gaat duren. A.s. aterdag van 1 2 tot 3 uur is er een voorbereidingsverga- ering in het centrum Hogewoerd 57. Op 3 oktober krijgt Lelden bezoek in leden van de Historische Vereni- l voor Zuid-Holland, de Unie van Waterschappen en de Nederlandse Beroepen te Bussum: J. M. de Mey te Woerden te Vorden J. J. Kooman te Baartwijk-Drunen, te Twello: C. Hoogendoorn te Oude- lande-EllewoutsdiJk, te Oost-Vlie land G. Hopster, hulppredikant te Vlieland te Nieuwerkerk aan de IJssel J. C. Stelwagen te Delft. Aamgenomen naar Tilburg R. Boers ma te Oostzaan, naar Ried en Schin- gen M. S. P. Kemp. kandidaat te Leiden. op de popkermis wor- genoemd de Real easy step-inn '«Jythe, de Leidse undergroundgroup M en zelf komende musici, die project willen steunen. Motto van kermis is „lycht van Leyden's ntzet onder de curatele vandaan". tT(JAan gemeenteraad ls een ver- u ek gedaan medewerking te verlenen ot i ik verzoek maandagavond wordt handeld. Medewerking wordt ge ragd in deze zin: toestemming tot gebruik van het ote grasveld in de Hout; i: '1 beschikbaarstelling stroomvoorzie- S W hekwerken; vereniging „Water, land en ruimte". Zij grijpen Leidens ontzet aan om te gaan bekijken hoe de onderwaterzet ting van Zuid-Holland zich heeft af gespeeld. De excursie begint in Delft, waar het besluit tot inundatie werd genomen, en eindigt in het Gemeen- j landshuis in Leiden. Tijdens de rit I zullen zoveel mogelijk plaatsen wor den bezocht waar de dijken werden doorgestoken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK nu, maat 92 I kortgeleden ontstond in de sub- rnlteit der psychologie met na- In de vakgroepraad klinische [chologie een discussie. Het ging er de vraag, of het binnenkort te truimen gebouw van het Elisa- h Ziekenhuis (Hooigracht te Lei een geschikte huisvestingsmo- kheid zou kunnen bieden aan en- vakgroepen van genoemde sub- [telt. gelgenheid heb ik als mijn uitgesproken, dat aan de ig, of bedoeld gebouw wel of niet worden geaccepteerd, een ande- iraag vooraf dient te gaan. Na- Jk deze: Zijn wij, leden van een groep, die in toenemende mate functioneren op het gebied van iszorg ook in de gemeen- ■eiden bereid om een univer- ir aankoop- en huisvestingsbeleid iteunen, dat in sommige opzich- in strijd is met de welzijnsbe- [en ter plaatse? Hikt mij goed aan het begin van nieuwe collegejaar, de zojuist elde vraag in het openbaar te halen en nader te motiveren, rbij ik naast de Elisabeth Zie- huis-affaire ook enkele verwan- problemen rond het universitair het studenten-huisvestingsbeleid vermelden. llereerst mag ik het feit als be- veronderstellen, dat de gemeen- Leiden in financieel opzicht in noodistuatie is geraakt. Onze versiteit staat binnen de grenzen een der meest armlastige ge- toten van ons land. Op de uiteen- tode oorzaken van deze misère, toen wij hier niet verder ingaan, gevolgen ervan zijn echter merk- voor iedereen, die al of niet in ciële functie in deze stad werk en dit geldt wel in het bij- der binnen het kader van de tljnszorg. Op dit laatste terrein t soms een verlammende invloed van de omstandigheid, dat een- 'dig elk dubbeltje enkele malen, tt worden omgedraaid, terwijl an- tljds in Leiden een grondig ver vel welzijnsbeleid zou moe- worden ontwikkeld en gereali- rd. In concreto is de huisvesting allerlei instanties die in tóen de welzijnszorg behartigen 'n groot probleem. Heet is dan ook te be grijpen, dat de gemeente Leiden met grote belangstelling uitzag naar 't vrijkomen van het Elisabeth-Zieken- huis. In eerste instantie werd gedacht aan overplaatsing van de dienst gemeentewerken naar dit ge bouw, maar dit bleek toch ook op verschillende bezwaren te stui ten. Hierdoor bleef de mogelijkheid open, dat het leegkomende pand 'n bijdrage zou kunnen gaan leveren tot leniging van de ruimtenood in de welzijnssector. Voorzichtig wer den hier en daar reeds ovorstellen in die richting geopperd. Onderhande lingen tussen de gemeente en het Elisabeth Ziekenhuis werden op gang gebracht. Terwijl deze bespre kingen gaande waren, moest de ge meente uit kranteberichten ver nemen, dat het ziekenhuisgebouw inmiddels was aangekocht door de universiteit. Hiermee was een unie ke kans voor Leiden verloren gegaan. Morskwartier Een volgend voorbeeld betreft de aankoop van gronden in het Mors kwartier ten behoeve van de nieuw- bouwplannen van de universiteit. In 1967 werd door de gemeente een koopsom van dertig miljoen gulden vastgesteld. Door de universiteit die meent in Leiden een uitzonderings positie te kunnen innemen, werd de berekeningswijze van genoemde grondprijs aangevochten. Sindsdien, zijn allerlei verwikkelingen rond koop en koopprijs van deze gron den, die deels eigendom van de ge meente Oegstgeest zijn, ont staan en binnenkort zal een recent samengestelde arbitrage-commissie zich weer over deze problematiek gaan buigen. Uiteraard is de koop akte nog steeds niet gepasseerd. Wel betaalde de universiteit in de afge lopen Jaren zeventien miljoen gul den aan „voorschotten", maar be taling van het totale bedrag wordt geweigerd. Hierbij moet worden be dacht, dat bedoelde gronden in de laatste vijf Jaar zeker enkele mil joenen guldens in waarde zullen zijn gestegen. Afgezien van laatstvermelde com plicaties, leert een eenvoudige reken som, dat de gemeente Leiden nog dertien miljoen gulden van de univer siteit te goed heeft, hetgeen bij een rente van zeven procent betekent, da* alleen al jaarlijks een renteverlies van bijna een miljoen gulden wordt geleden. Een dergelijk bedrag steekt wel zeer schril af tegen het feit. dat momenteel in Leiden hard gevoch ten moet worden voor elke honderd gulden subsidie! Daarbij komt nog, dat de Universiteit tot nu toe even eens weigert financieel bij te dragen aan de ontsluiting (wegen en der gelijke) van het Morskwartier. Daartegenover staat de vriendelijkp geste van de gemeente Leiden, die een aantal Jaren geleden de grond voor de sterflat aan de Churchill- laan ter beschikking stelde voor het symbolische bedrag van een gulden per Jaar. Mij is bekend, dat zelfs de ze ene gulden in de daaropvolgende Jaren nooit is betaald! Hofjes Een apart hoofdstuk van het on derwerp „Universiteit contra gemeen te" wordt gevormd door het aankoop beleid van studentenhuisvesting. Mag Ik hierover eerst een enkele algeme ne opmerking maken? Nog altijd vormen de studenten in Leiden een aparte, bevoorrechte groep. Wanneer men onder andere de huisvestings mogelijkheden van studenten verge lijkt met die van andere groepen, zo als de bejaarden of de werkende Jon geren, dan blijkt het verschil dui delijk. Wellicht kan een voorbeeld dit aamtonen. In de laatste Jaren zijn verschillende hofjes in Leiden geres taureerd. Oorspronkelijk werden de ze bewoond door bejaarde stadgeno ten, die daar hun laatste levens jaren. doorbrachten, althans zolang zij zichzelf nog enigermate konden helpen. Niet zelden bevonden zich deze hofjes in deplorabele staat. Wie uit eigen ervaring kan praten, weet, in welke schamele omgeving bedoelde bejaarden woonden, in ..huisjes", waaraan soms tientallen Jaren geen cent mocht worden besteed, versto ken van alle comfort, in omstandig heden, die soms grote risico's voor betrokkenen met zich mee brachten. In een van deze hofjes was ik, nog slechts enkele Jaren geleden twee- Niet betaald Anders is het, wanneer ik het aan koopbeleid van studentenhuisvesting in de volgende voorbeelden bespreek. Zo zijn in de laatste jaren een aan- tal panden die voor de gemeente Leiden niet rendabel waren aan studentenhuisvesting verkocht. Het betreft hier onder meer Hogewoerd Nieuwe Mare 15, Groenhazen- gracht 6 en Oude Singel 220, 22 en 224. Hogewoerd 30 werd verkocht na goedkeuring van de gemeente raad (zie ingekomen stuk 22, Juni en gedeputeerde staten (1969) Tot heden toe is geen enkele beta ling geschied. De verkoop van de drie panden aan de Oude Singel die .ppeld is aan de bouwvergunning voor het studentenhuis op de hoek van de Oude Vest vond plaats in 1970. Er is nog niets betaald. Groen- hazengracht 6 dient door de ge meente leeg te worden opgeleverd, terwijl het pand nog gedeeltelijk wordt bewoond. Betaling is tot nu toe achterwege gebleven. Door studenten huisvesting wordt het argument ge hanteerd, dat verschillende panden zich in te slechte staat bevinden. Dit is inderdaad elk Jaar meer het geval. Het pand aan de Hogewoerd bijvoorbeeld, staat nu reeds vier Jaar leeg en is diverse malen gekraakt! In ieder geval worden, doordat de financiële afwikkeling van de ver koop niet geschiedt, enkele tonnen aan de gemeente Leiden onthouden. Studenten hebben het best naar hun zin in de keurig aangepaste hofjeswoningen, maar vraagt Menges zich af, is het tegenover de bejaarden rechtvaardig ze eerst jaren in verkrotte hofjes te laten wonen en als ze eenmaal weggestopt zijn in bejaardentehuizen, kleine lusthofjes te ma ken voor de studenten, zoals hier het Frangois Houttijnhofje. Dit bedrag kan weliswaar niet direct voor bepaalde projecten worden ge bruikt. maar dient ter dekking van andere gemeentelijke uitgaven, die met name op het gebied van wel zijnszorg hoognodig moeten worden gedaan. Andere voorbeelden die wij ter wille van de beperkte ruimte niet zullen vermelden zouden het hier geschetste beeld nog scherper kunnen accentueren. Samenwerking Zowel de universiteit als de ge meente Leiden kampt in deze tijd, met grote moeilijkheden, met name van financiële en ruimtelijke aard. Het is begrijpelijk, dat beide „par tijen" trachten voor hun instellin gen en diensten de noodzakelijke voorzieningen te treffen. Ik meen echter, dat het hoog tijd is om tot meer samenwerking te geraken, en lk vraag mij met name af, of het in zijnszorg in ruimste zin centraal on derwerp van onderzoek en toegepast handelen is, niet eens mogelijk ls tot concerete plannen te komen. Zo denk ik bijvoorbeeld aan de moge lijkheid, dat de afdelingen van de subfaculteit der psychologie, die volgend Jaar het gebouw van het Eli sabeth Ziekenhuis hopen te betrek ken, aldaar ruimte ter beschikking stellen aan plaatselijke dienstverle nende instituten (zowel „officië le" als „alternatieve" instellingen). Niet alleen zou op deze wijze de plaatselijke ruimtenood enigszins kunnen worden opgevangen, maar ook kan het zo tot een betere coör dinatie tussen bedoelde hulpverlening en universitaire afdelingen komen, waardoor laatstgenoemde afdelingen tevens wat minder .realiteitsvreemd' zouden worden. Wellicht zou het zin hebben, een werkgroep van univer sitaire medewerkers en studenten te V l ildg UUJ II1CI/ ÜOfLllV CLi, Ui 11C1/ lil UIV«V U.UULHIIVU «1. die (sub) f aculteiten, waar de wel- I vormen, die het hier aangegeven ge bied nader kan exploreren. In 1575 werd op instigatie van Prins Willeta van Oranje aan de stad Leiden een universiteit geschon ken. Ongetwijfeld heeft dit instituut ln de loop der eeuwen veel bijgedra gen tot de glorie van Leiden, die zich zelfs ver buiten de landsgren zen heeft verbreid. Nog steeds ver neemt men in de discussies tussen universiteit en gemeente iets van de dankbaarheid, die Leiden dient te to nen voor de aanwezigheid van deze beroemde instelling binnen de stads grenzen. Anderzijds dient de univer siteit te beseffen, dat in deze voor Leiden zo zorgelijke tijden sommige mensen in onze stad enigszins ge bukt gaan onder deze obligate dank baarheid. In hun zwakke momenten stellen deze mensen zich wel eens de pijnlijke vraag, of destijds in het nest van de Leidse gemeente niet 'n koekoeksei is neergelegd. DR. L. J. MENGES. maal kort achtereen getuige van *n ongeluk met dodelijke afloop, waar van de oorzaak direct gezocht moest worden in de huisvestingssitua tie van de desbetreffende bejaarden. Thans zijn deze hofjes nadat soms de aldaar woonachtige bejaar den op weinig elegante wijze uit hun huisjes zijn „verplaatst" naar ande re oorden gerestaureerd en ter be schikking gekomen van studenten Keurig opgeknapte huisjes, van het nodige komfort voorzien, herbergen nu een jonge studentengeneratie ter wijl een groot aantal Leidse bejaar den tientallen jaren tevergeefs vroe gen om herstel en renovatie van hun uitgezakte woninkjes. Het hier weer gegeven voorbeeld wil slechts aandui den, dat hierboven niet ten onrechte gesproken werd van bevoorrechting. Overigens treft in dit geval noch de gemeente noch de universiteit, in di recte zin blaam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3