LEIDSCH DAGBLAD PROTEST TEGEN PUIN 3en Uy I aarzelt Lading antiek gestolen uit het Muiderslot vandaag VAN ES NIET TEKUG Molenstichting ontzet over Leidse plannen [VP zoekt toenadering tot PvdA CRU KOUD LEIDSCH DAGBLAD KLERKS Overleg tussen Korea's in slop (Due/ Qlte teuws (pgericht 1 maart I860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Han Mulder WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 No. 33811 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaa] (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1. Leiden - TeL: 25041 Redactie 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) De Rijnlandse Molenstich ting heeft tegen het plan om •puin te storten in de War- mondse Boterhuispolder ge protesteerd vooral met het oog op de aanwezigheid van ie Boterhuismolen aan de Zijldijk. De Molenstichting is pan oordeel, dat de molen In een uniek landschap staat. Foto Jan Holvast). DEN HAAG De politieke leiders van de grootste partijen inken zeer verschillend over de mogelijkheid van regerings menwerking tussen de confessionele drie, KVP, ARP en CHU de progressieven, PvdA, D'66 en PPR. indriessen heeft verklaard, dat enkel lid van de huidige twee kamerfractie van de KVP tegen ïenwerking met de progressieven Uyl van de PvdA reageerde ;al afwijzend op het confessionele klezingsprogramma. )e KVP-leider gaf na een specia vergadering van zijn fractie het /an zijn partij toestemming koersen op een hernieuwde ims-rode-samenwerking. Punt va? is of dit via een intentie- klaring of een stembusakkoorr iet gebeuren. Over het confessio- verkiezingsprogram zei Den het maakt op mij de indruk uitgeblust te zijn, van lusteloos- d, van vermoeidheid, typerend de sfeer en de situatie waarin het algemeen veel bewolking met atselijk regen of een bui. Zwakke matige wind draaiend naar noor- |ke richtingen. Minimumtempe- iren van 12 graden aan zee tot 8 den plaatselijk in het binnenland, töma omstreeks 15 graden. De PvdA-leider legde er de nadruk op dat de progressieven een meer derheid voor hun eigen program wil len. Hij liet in het midden of die meerderheid voor de verkiezingen ge vormd zou moeten worden via een stembusakkoord met de confessione len. In de concept-verkielngsprogram- ma's van de twee blokken zijn over al punten van overeenkomst: een hieuw kabinet zal forse be lastingmaatregelen moeten ne men: matiging van lonen en Inkomens. openbaarmaking van alle Inko mens: verhoging van successierechten; verkiezingen volgens het distric tenstelsel: maatregelen tegen grondspecula- tie. Bij de progressieve drie ls geen eensluidende mening over dé defen sie. Volgens het conceptprogram zou den de defensieuitgaven moeten worden teruggebracht tot drie pro cent van het nationale inkomen aan Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 28 sept 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Lelden. het slot van de volgende kabinetspp riode. Maar D'66 heeft er bezwaren tegen nu al een percentage te noe men. De confessionelen willen hand having van de ruim 3.9 procent. De progressieven willen de woning- produktie opvoeren tot 170.000 in en een huurheffing voor die huur ders die te goedkoop wonen. In he conceptprogram van de confessio nelen worden geen cijfers genoemd Echte Franse Cognac NAPOLÉON Very Old geen 17,95, geen 11,95 nu 9,95 AMSTEL BIER 24 pijpjes, geen 11,76 NU 8,95 20 halve liters, geen 14,20 NU 10,95 Kennedylaan 7 - Tel. 42836 Sevrüdingsplein 19 - Tel. 33561 Leiden Z.W. MUIDEN De politie vraagt zich af hoe dieven erin geslaagd zijn om een hele ladinig antiek, waaronder vier complete hainassen, uit het Muiderslot te stelen. Vermoedelijk hebben ze hun buit in een bootje afgevoerd. Een man heeft zioh waarschijnlijk al eergisteren in het kasteel laten insluiten en heeft gisternacht anae- ren binnengelaten. De grendels van de zware deuren die toegang geven tot de binnenplaats waren namelijk SEOEL (DPA, UPI) Het pas begonnen overleg tusen Noord- en Zuid-Korea over een hereniging van gezinnen aan weerszijden van de be standslijn is vanochtend vastgelopen. Rode-Kruisdelegaties uit de twee landen sloten in Seoel hun tweede conferentie at zonder overeenstem ming te hebben bereikt over de da tum van een nieuwe bijeenkomst en over de procedure van de verdere onderhandelingen Volgens Zuidkoreaanse kringen wilde Noord-Korea politieke kwesties by het overleg betrekken. De Noord- koreaanse delegatie wenst deelne ming van afgevaardigden van sociale, politieke en vakbondsorganisaties aan de besprekingen. Zuid-Korea daarentegen wil de conferentie strikt beperken tot "humanitaire vraag stukken". aan de binnenkant weggeschoven. Vermist wordt onder andere een gobelin van anderhalf bij twee meter waarop Rebecca is afgebeeld. Een van de twee grote kroonluchters werd van het plafond gehaald en in de prinsenkamer werd een vitrine opengebroken waaruit verschillende kleine maar waardevolle dingen, zo als een kruithoorn werden gestolen De politie denkt dat de dieven hun buit over de dijk om het slot naar de haven hebben gebracht. Daarna zijn ze waarschijnlijk in een bootje over het LJsselmeer ontsnapt. LEIDEN De Rijnlandse Molenstichting heeft met ont zetting kennis genomen van de plannen om puin te gaan storten in de Boterhuispolder in Warmond. Zij zegt dit in een brief aan de algemene raad van de vuilverbranding Leiden e.o. Deze plannen zijn in de openbaarheid gekomen nu de stortplaats in de Meerburgerpolder in Leiden deze maand voor het laatst voor het storten van het puin uit de Leidse regio zal mogen worden ge bruikt. De Rijnlandse Molenstichting ls van mening, dat het unieke land schap van de Boterhuispolder en di recte omgeving bij het verwezenlij ken van de plannen op onherstelba re wijze worden aangetast. De domi nerende plaats die de aan de Zijl- dijk gelegen Boterhuismolen in neemt in het omringende landschap zal op grove wijze geweld worden aangedaan. De Molenstichting tekent ernstig protest aan tegen deze plannen en verzoekt met klem naar andere „be tere" plaatsen voor het storten van puin uit te zien. Op het ogenblik is de commissie voor de gemeenschappelijke regeling Vuilverbranding nog bezig te zoe ken naar andere plaatsen. Het ls nog niet zeker of men inderdaad met het puin naar de Boterhuispol der zal gaan. Directeur Van Overmeire van de Vuilverbranding Leiden e.o.: „De gedachten gaan op dit moment heel vaag uit naar de Boterhuispolder. We hebben wat gronden in optie, maar of die voor dit doel goed ge noeg zullen blijken is nog de vraag. De noodsituatie, die op het ogen blik ls ontstaan, komt voort uit het besluit, dat de gemeenteraad van Leiden verleden Jaar heeft genomen om peer 1 oktober de Meerburgerpol der voor de puinstort te sluiten. Voor deze grond was echter geen alterna tief aanwezig. Voordat "li stuk grand echter defini tief voor de puinstort kan worden aangewezen, zal moeten worden uit gezocht hoe men aan de moderne eisen van milieuhygiëne kan voldoen, en welke technische maatregelen er genomen moet en worden. Voeg daar bij, dat de voor dit doel beschikbare hoeveelheid grond zeer beperkt is. en het is te begTijpen dat het wel een half jaar kan gaan duren voordat we weer kunnen gaan storten". Mocht de gemeente Leiden niet voelen voor een verlenging van haar goedkeuring om puin in de I Meerburgerpolder te storten, dam zal I men vermoedelijk het puin naar Den Haag moeten brengen, wat een vrij kostbare zaak wordt. I VERSCHIL I Bij de provincie Zuid-Holland, die I de laatste beslissing heeft over de toewijzing van een plaats voor de I j puinstort. bestaan verschillen van j Inzicht tussen de planologische 1 I dienst en de dienst voor de water- j staat. I Men merkt echter op, dat de ge- I meenteraad van Warmond zich eerst I zal moeten uitspreken over de kwes- tie. In Warmond ls men niet erg te spreken over de plannen. Loco-bur gemeester mr. Groenendijk: „De plannen zijn op dit moment nog ge- heim. Wel kan ik zeggen, dat wij er niet erg gelukkig mee zouden zijn als de puinstort naar onze gemeen- j I te zou komen. Wij hebben daar grote bezwaren tegen, voornamelijk om milieu-redenen". De raad van Warmond zal zich i I vermoedelijk in zijn eerstkomende vergadering uitspreken over de plan- j ATHENE (AP) In Griekenland heeft vanmorgen vroeg een zware aardbeving plaatsgevonden Het hele gebied van de Grieks-Joegoslavische grens in het noorden tot aan de punt van de Peloponesos werd getroffen. In tientallen gebouwen en boer derijen ontstonden scheuren. Hier en daar kwamen plafonds naar beneden. De bevolking geraakte bijna in pa niek uit vrees dat een nieuwe aard beving het gebied zou treffen. Uit de rails Minister Udink heeft gemeend niet te moeten wachten met de verhoging van de spoortarieven tot na de verkiezingen. Een stijging van tien procent per 1 januari hakt erin, niet tussen de rails maar daarbuiten. De bewindsman heeft gezegd dat de verhoging enkele percenten hoger is dan de gemiddelde stijging van het prijsniveau. De tekorten van de spoorwegen dit jaar al beraamd op ver over de 250 milj. maken correcties waarschijnlijk onafwendbaar, wanneer we van het beperkt profijtbeginsel uitgaan. In het kader van een algemeen ver voersbeleid. waarbij ook het autoverkeer wordt begrepen, is het allemaal minder zeker. Ongetwijfeld zal door de drasti sche verhogingen opnieuw een categorie mensen, vooral onder de forenzen, naar de eigen auto worden gedreven en 'n alsmaar grotere congestie op onze we gen is het resultaat. Misschien kan een nieuwe regeringsclub straks eindelijk eens met een werkelijke verkeersvisie op Ne derland in de jaren '70 komen; dat het autorijdende deel van de natie dan voor een deel van de tekorten van het openbaar vervoer gaat opdraaien is on vermijdelijk. Minister Udink was rijkelijk voorbane door nu meteen al de volvent tariefs verhoging voor de NS (halver wege 1973) aan te kondieen. Deze regering neemt haar in terim-taak wat al te hebberig op. En nu zwijgen we maar over de gevolgen die deze 10 procent op het spoorkaartje straks op een eventueel sociaal contract heeft. Bij dit regerings-voor- beeld is op het prijzenfront niet veel matiging te verwachten. Straks vliegt die trein uit de bocht. 24 PAGINA'S 9 Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het immense nieuwe complex van de AaLs- meerse bloemenveiling van de grond kon komen. Maar nu staat het er. Overmorgen komen Prins Claus en Prinses Beatrix naar het bloemendorp om de trots van de grootste bloemenveiling ter wereld officieel te openen. PAGINA STREEK 9 Er zijn plannen voor een popker- mis op 3 oktober in de Leidse Hout PAGINA LEIDEN S „Ekseption" viert het eerste lus trum met een nieuwe langspeel plaat PAGINA 5 9 Fischer zegt nu meer t(jd te heb ben voor het vrouwvolk. PAGINA 15 Weg met die koude rillingen over uw rug DE NIE voorlichting over centrale verwarming. LEIDATO: rechts voor in de hal. BEZOEK ONZE INFORMATIESTAND OP DE leïdatO DEN HAAG Staatssecretaris A. van Es van Defensie zal hoe de verkiezingen ook mogen uitpak ken zijn functie neerleggen. Wrijving tussen hem en minister H. J. de Koster en topambtenaren van het departement over het te voeren beleid zou aanblijven onmo gelijk maken, zo gaat het gerucht in politieke kringen. Als een teken in die richting wordt ook gezien dat De Koster gisteren by zyn gesprek met de defensiecommissie van de Tweede Kamer over beleidszaken die hy nog voor de verkiezingen afwikkelt alleen werd terzijde gestaan door secretaris-generaal G. H. J. Peij- nenburg. De bewindsman heeft de commissie de .stellige verzekering" gegeven dat de man die eventueel na de verkiezingen op zyn stoel komt te zitten geen la vol met lang lopende defensiecontracten in zijn bureau vindt. Op geen enkel gebied en in geen enkel opzicht zyn of zullen er volgens hem beslissingen worden genomen die het beleid van zyn mogelijke opvolger zouden kunnen doorkruisen. De kamercommissie had De Kos ter gevraagd eens te komen praten omdat vooral de PvdA en D'66, maar ook wel de KVP, bezorgd waren dat er vóór de verkiezingen nog beslissingen zouden worden ge nomen die het defensiebeleid voor lange tijd vastleggen. Gedacht werd aan de aankoop van dure anti- tankraketten, vrachtwagens, rups voertuigen exi. en aan het plan voor de aanleg van een oefenter rein by Ter Apel. Van staatssecretaris Van Es is bekend dat hy hoge eisen aan de kwaliteit van de Nederlandse krijgsmacht stelt. De by de marine tot schout-bij -nacht opgeklommen en in 1963 voor het eerst tot staats secretaris (toen nog alleen voor de marine) benoemde ARP'er zou zich niet kunnen verenigen met de mo gelijkheden die het defensiebudget voor het volgend Jaar biedt. Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De drie keizers, Keizer Wilhelm van Duitschland en Keizer Frans Jozef van Oos tenrijk en Keizer Alexander van Rusland, hebben de Duit- sche hoofdstad verlaten. In de straten, waar de vorsten door heen trokken, vielen hun al lerwegen de levendigste bij valsbetuigingen ten deel. (Adv.) Alom voorhanden: de nieuwe geïllustreerde uit gave van Klikspaan, Studen ten-Typen in Engelschen prachtband. De Amerikaanse Shipping Board heeft een bod aan vaard van 750.000 dollars voor 226 van zijn houten schepen, welke gedurende den oor log zijn gebouwd voor den prijs van 300 millioen dol lars. Uit Odessa wordt bericht, dat de laatste dagen in Zuid- Rusland en de Krim hevige gevechten plaats hebben tus- schen roode troepen en op standelingen. De laatsten moeten reeds in het bezit zijn van de haven en de stad Sebastopol. Te Smyrna is de rust ge heel hersteld. Geallieerde matrozen, ontscheept tijdens ie ontruiming der stad door ie Grieken, zijn wederom groepsgewijze op de schepen teruggebracht. De Turken hebben in Smyrna vele wij den geplunde-d en aanvallen gepleegd op de Griek sche vluchtelingen, die zij hebben vermoord.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1