Weel te veel kinderen krijgen straks geen leven. Geboertenbeperking is noodzaak. - NIEUWE UITGAVEN Prinsjesdag: 1600 militairen op de been Jongetje vermist EHBO Peerke Donders bestaat 25 jaar Biesheuvel heeft 35 „super-prioriteiten" Twee Russische dissidenten weer naar gevangenis WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 ZPAGINA 11 VARIA TOKIO Na hevige regen- en hagelbuien is in Tokio de ondergrondse gedeeltelijk vol wa ter gelopen. Een fotograaf maakte dit plaatje van een waterval in een station vlak bij het cen trum van de Japanse hoofdstad. "Uw geld en de fiscus", geschreven door C. E. Smith, verschenen bij L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V. in Wageningen (f 9.50) De auteur van dit kleine boekje is beroep belastingconsulent.Hij weet dus maar al te goed, dat tal loze mensen hevig in de knoop zit ten met fiscale problemen. Vooral als menselijke drama's gaan mee spelen: sterfgevallen of verwijdering a ouders en kinderen-. Maar dat niet alleen. Hoe staat de fiscus tegenover spaargelden? Kan men wel of geen hypotheek ne men? Hoe kan me het beste zijn geld beleggen? Dat alles gezien door DEN HAAG (ANP) Op Prins jesdag zullen in Den Haag ruim 1600 militairen worden ingezet voor ere- escorte, erewachten en afzetting van de roiite, die de koninklijke stoet zal volgen van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal. De Haagse politie brengt de derde dins dag in september 800 man op de [been. In de stoet en langs de route zullen voorts zes militaire kapellen en mu ziekkorpsen te zien en te horen zijn. het Mauritshuis zullen burgers voor afzetting van de route zorg gen. Dit jaar zijn het o.a. hand- igschutters en verkenners uit de provincie Zeeland. MEPPEL De vierjarige Erwin Kollen, de jongste uit een gezin van zes kinderen in Meppel, wordt sinds maandagmiddag vermist. Uitgebreide zoekacties van buurt en politie hebben niets op- Er is ook vergeefs in sloten in de omgeving van het huis van de familie Kollen gedregd. de bril van de belasting. C. E. Smith heeft natuurlijk geen paskla re antwoorden voor alle voorkomen de gevallen. Maar hij geeft duide lijk de weg aan, die in de meeste gevallen kan worden gevolgd. En wat meer is: hij weet, waar de fis cale voordeeltjes kunnen zitten. En dan heeft men als snel de prijs van dit boekje terugverdiend. "De familie Ashton" door Kathleen Baker. In de vertaling van G. W. Roos verschenen bij L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij in Wagenin gen. De ïfeden van de familie Ashton zijn in korte tijd bekende en ge waardeerde gasten geworden in de Nederlandse huiskamers. Via de te levisie zijn zij bij herhaling op be zoek geweest. Zij brachten niet al tijd vrolijkheid mee. Integendeel, zij brachten een snipper terug van de ellende, die de tweede wereldoorlog over ons werelddeel uitstortte. Vele kleine menselijke, bijna huiselijke dramaatjes stapelt Kathleen Baker op, tezamen een ontroerend familie verhaal vormend, dat uiteraard dankbare stof vormde voor een te levisieserie. Maar als roman (met vele foto's uit die tv-serie) ook boeiend. "Ten einde raad" door Monica Dic kens. In de vertaling van Frédéri- que van der Velde verschenen bij Hollandia N.V. in Baarn. Monica Dickens is de achterklein dochter van Charles Dickens. Zij if getrouwd met majoor Roy Stratton en heeft twee dochters. Veel van het talent van befaamde voorva der vindt men in haar terug. In haar boelende schrijftrant. In haar bewogenheid met het lot van de medemens. In "Ten einde raad" kan men dat weer ontdekken. Een aangrijpend verhaal over een jeug dige eenzame, die volkomen verlo ren in onze maatschappelijke ver houdingen het telefoonnummer draait, dat speciaal voor zulke wan- hopigen wed ingesteld. Vanuit dat telefoontje ontwikkelt Monica Dic kens een fascinerend menselijk ver haal. "De vechtende Téméraire" door John Winton. In de vertaling van Maria Tobias verschenen bij Hol landia N.V. in Baarn. Volgens dit verhaal van een voor malige officier van de Britse onder zeedienst zou de "Téméraire" de eerste onderzeeër zijn geweest, die sedert de eerste weeldoorlog een poging ging wagen om onder water door de Dardanelen te varen. Op dracht: „Een voorzichtig onderzoek". De commandant realiseerde zich het gevaar. Er was bij deze actie niets te winnen en alles te verlie zen. Als zijn schip werd ontdekt, zouden ze het eerst tot zinken pro beren te brengen en daarna vragen wat er aan de hand was. In Win- tons met vlotte en duidelijke des kundige pen gescheven geschiedenis blijkt, dat de commandant het goed heeft gezien. Maar door zijn kunde en de moed van zijn mannen kan hij het hachtelijk avontuur overle ven. Moeilijker blijkt het daarna de poltieke klippen te omzeilen. En dan laat Winton zonneklaar zien hoe voos officiële redeneringen kun nen zijn. Het geeft zijn toch al boeiend boek eenbijzonder cachet. LEIDEN Getroffen door het vele 'enselijke leed in de Tweede We reldoorlog en het gevoel van on macht om goede eerste hulp te ver- toen aan de mens in nood, werd 25 tor geleden op initiatief van de oeer Bergers uit Rotterdam, de be- toide SUS-organisator, ook in Lei den een afdeling opgericht van de Katholieke Bond voor E.HJB.O. op W augustus 1947. Ze kreeg de toepasselijke naam "Peerke Donders", een priester uit te Brabantse Peel, die zich het h»t introk van de verstoten melaatsen Suriname en zich aan het einde fan de vorige eeuw geheel vrijwillig fa dienst stelde van deze mensen om het leed van deze gevreesde ziekte te helpen verzachten. Met dit ideeaal voor ogen hebben bestuur, docenten en instruotrices 'Peerke Donders" zich gedu bde al die 25 jaren ingezet om de en Het is dan ook het verlangen van het bestuur, dat velen zich deze kei nis eigen maken ten behoeve van de medemens door zich op te geven voor deelname aan deze lessen, welke thans zijn terugggebracht tot een aantal van 12. De feestelijke herdenking van dit jubileum zal zaterdag plaatsvinden in de aula van de Louise de Coligny- scholengemeenschap, Kagerstraat 7 te Leiden, waar het bestuur van 12.00 tot 13.00 uur een receptie houdt. Te vens zullen daar van 2 tot 5 uur jubiltom-ehbo-wedstrijden gehouden worden, welke voor iedereen toegan kelijk zjjn en een unieke gelegenheid bieden om het werk van de E.H.B.O. in eigen stad van nabij te leren ken nen. DEN HAAG De lijst met "su per-prioriteiten", door minister-pre sident Biesheuvel bij de Tweede Ka mer ingediend, nadat voorzitter Van Thiel hem had gevraagd de al eer der samengestelde urgentie-lijst met het oog op het tijdsgebrek van de Kamer wat toe te spitsen, bevat nog altijd 35 onderwerpen. De premier heeft de lijst nu in vier groepen ingedeeld. Na het dekkings plan en de daarmee verband hou dende fiscale maatregelen "Ten einde te voorkomen dat op het punt van de overheidsfinanciën in 1973 grote onzekerheid ontstaat die in 'n later stadium tot zeer ingrijpende beslissingen zou moeten leiden" wordt een aantal voorstellen ge noemd, waarvan behandeling in nau we relatie staat met het dekkings plan. Onder deze noemer vallen o. m.: het wetsontwerp gemeenschappe lijke bepalingen overheidspensioen- wetten: de school-cursusgeldwet: wijziging wet rijkswegenfonds; wijziging AOW en AWW: wijziging Kinderbijslagwet loon- trekkenden en kleine zelfstandigen: wijziging wet arbeidsongeschikt heidsverzekering wet selectieve investeringsrege ling: wijziging omroepbijdragen. In een derde groep urgente proble men heeft de regering o.m. inge deeld: wijziging van de structuur van 't tarief van de inkomstenbelasting: fiscale oudedagsreserve voor zelf standigen; vrijstelling van een beperkt be drag aan inkomen uit vermogen; fiscale faciliteiten voor de scheep vaart. In een vierde categorie heeft minis ter-president Biesheuvel dan nog ge noemd een aantal zaken, waarvan de regering "het denkbaar acht" dai behandeling na de verkiezingen doch niet later dan eind december zou plaats vinden. Hieronder staan voor namelijk internationale overeen komsten. MOSKOU (Reuter) Joeri SJoeke- witsj, de zoon van een vroegere ge neraal uit een illegaal Oekraïns leger en een man van 37 die meer dan de helft van zijn leven in gevangen schap heeft doorgebracht, is voor de derde keer tot tien Jaar gevangenis straf veroordeeld. In Moskou is de 43-Ja- rige econoom Viktor Krasin gear resteerd. Krasin die onder Stalin rijf Jaar in een werkkamp zat be ëindigde vorig Jaar een periode van twee Jaar verbanning die hem was opgelegd omdat hij op parasiteren de wijze zou leven. De NOS-televisie zal komend© zondag van 17.00 tot 18.00 uur via Nederland 1 de zesde aflevering vap Odysseus herhalen. Deze aflevering werd afgelopen zondag al uitgezon den, maar in verband met de wij zigingen in het Olympisch program ma op een ander tijdstip dan wr«s aangekondigd. Veel kijkers hebben deze aflevering niet gezien en de NOS om herhaling verzocht, waar aan zondag gevolg zal worden ge geven. Na 'Studio Sport' zal later op de avond via Nederland 2 de ze vende en voorlaatste aflevering wor den uitgezonden. De Amsterdamse couturier Max Heijmans heeft gistermiddag in zijn eigen modehuis de nieuwe collectie voor het herfst- en winterseizoen 1972-1973 getoond. Een groot gezindaar kom ik uit, dat had ik zelf, daar houd ik van, daar stond ik achter, ook als christen. Maar nü lopen wij daarmee vast! Misschien kan uw gezinnetje op zichzelf nog goed enige uitbreiding verdragen, maar het Nederlandse gezin en het wereldgezin kunnen dat niet. Nog meer mensen betekent nog minder ruimte, nog minder natuur, nog meer asfalt en beton, nog meer uitputting van beperkte bodemschatten. Daarom moeten we overbevolking tegengaan. Wie dat niet inziet is al te beperkt van blik. Wie nog een groot gezin gaat vormen maakt gigantische problemen onoplosbaar. Zelfs als van nu af aan 10 bruidsparen gemiddeld niet meer dan 21 kinderen zouden krijgen, groeit onze bevolking nog tijden lang flink door. In deze situatie is ieder de christen natuurlijk niet uitgezonderd -geroepen het eigen gezinnetje klein te houden. Het is nu eenmaal niet anders. Prof. Dr. P.J. Roscam Abbing hoogleraar in de christelijke ethiek Een recent onderzoek heeft aangetoond dat 77% van alle Nederlanders maatregelen wenst tegen overbevolking. (NIPO 71)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11