Marisatie in bonden goed voor Richard Nixon 'RINCIPE-AK- [OORD EEG )VER MONE TAIR FONDS Tot op laatst paniek in Munchen bij de OS i i 1 Tho acht geheim gesprek met Kis singer mogelijk v lome: EEG-top al doorgaan SYRIË ZIET DREIGING ISRAEL ONONTKOOMBAAR AKBONDEN EN POLITIEK IN DE VERENIGDE STATEN (3 EN SLOT) ÏG-optreden gen aanslagen Hpf Spit Jordanië soepel over Jeruzalem PROTEST VAN JOURNALISTEN IN TURKIJE isnpammmm - ntQ 12 SEPTEMBER 1972 0, (AP, ANP) Het principe-akkoord van de EEG over de vor- ing van een monetair fonds heeft een van de belangrijkste heiblokken Uit de weg geruimd voor de topconferentie van de }D die op 19 oktober in Parijs zou moeten beginnen. De belang- Ikste vraag is nu in hoeverre Frankrijk bij het uitwerken van het £oord vandaag in Rome aan zijn trekken zal komen. ffel minister Nelissen gisteren waarschuwde op korte termijn niet veel van het fonds verwachten, kan het worden beschouwd li bet embryo van een gezamenlijke centrale bank, gelijkend op et Amerikaanse Federal Reserve System. kans op de EEG-top, gisteren door minister Schmelzer nog vijf- jg-vijftig genoemd, kan op het ogenblik zeer veel hoger worden angeslagen. Vandaag begint in het bij Rome gelegen Frascati de jjamenliJke conferentie van de tien ministers van Buitenlandse aken met hun collega's van Finaciën. In Rome is men bij voor at al positief over de uitslag gestemd. (Van onze correspondent) ROME Er komt een Europees onetair fonds als nieuwe stap in richting van een economische en onetiire unie van de EEG-landen peb 1980 n feit moet zijn). Al- lebben de tien ministers van ancien van de vergrote EEG gis- lebrord Nieuwenhuis pn in de Italiaanse hoofdstad be ielij k eensgezind besloten. weliswaar nog allerminst aelijk welke rol dit monetair ids in eerste aanleg zal krijgen j ondergeschikt! instrument voor- ig, of als een instituut van groot itiek belang, zoals de Fransen len), doch over de oprichting er- i bestonden geen meningsver - illen. nen dit fonds moeten nu de hnische operaties worden onder- iracht waarmee de koersen van -munten op elkaar worden estemd en gezamenlijk tegenover (Door onze correspondent) OME De EEG onderzoekt de ikheid om gezamenlijke maat- te treffen tegen het terror- 5. In de vergadering van de tien sters van Buitenlandse Zaken, vandaag begint, zal de Duitse ster Scheel daarover naar elding van de gebeurtenissen in ichen een uiteenzetting geven. de dollar in toom worden gehouden. Ook krijgt het fonds het beheer over het steunverleningsmechanis me op korte termijn en heeft dit alles tot consequentie dat er een Europese rekeneenheid moet komen die bij het verrekeningssysteem tus sen de centrale banken onderling zal worden gebruikt. Op enkele punten zullen nu nog aanvullende studies moeten worden verricht. In tegenstelling tot het advies van de gouverneurs van de centrale banken, die meenden dat het fonds geheel onder hun be voegdheden moet opereren, geloven 3e ministers dat de raad in Brussel een zekere medebevoegdheid moet krijgen en dan vooral nog in sa menhang met de taken die in de toekomst eventueel nog aan het mo netair fonds kunnen worden opge dragen. Vandaag spraken de ministers aan de hand van een werkdocu ment verder over enkele controver siële punten die op tafel bleven lig gen: de plaats die het fonds moet krijgen binnen de gemeenschapsin stellingen en een vernieuwing van het steunmechanisme op korte ter mijn gekoppeld aan een afreke- ningsstelsel voor de monetaire ope raties die de pariteiten op het af gesproken peil houden. De knelpunten in de monetaire discussies moeten ongetwijfeld nog aan de orde komen. Daarbij gaat het dan met name om de verhoging van de goudprijs, die de Fransen voorstaan, en de vraag in hoeverre de EEG zich. om de woorden van minister Nelissen te gebruiken, zal dwingen om bU de discussies over de hervorming van het internatio nale monetaire sens teem als een heid op te treden wanneer het In ternationaal Monetair Fonds aan het eind van deze maand in Wash ington vergadert. (Door onze correspondent) BEIROET De dreigingen van Israël worden in Damascus met meer dan het gewone fatalisme aanvaard als onontkoombaar. De regering zoekt verbeten naar mogelijkheden om de Syrische huid zo duur mogelijk te verkopen. Er is in Damascus der halve weinig neiging tegemoet te ko men aan de pressie van Israël, die steunt op de wereldopinie na Mün chen. Door Herman Rolfes Maar vooral na de actie boven de heuvels van Golan van de Syrische bommenwerpers afgelopen zaterdag heerst de overtuiging dat Syrië zelf militair gezien nauwelijks iets tegen Israël kan ondernemen. Het mate riaal van de vijf devisies die rondom de wapanstilstandUJn met Israël stel lingen hebben betrokken heet onder militaire waarnemers voor 70 k 80 procent onbruikbaar. Veel ta.nire bij voorbeeld die soms een Jaar lang on beweeglijk staan ingegraven, zijn al leen nog geschikt als geschut, van wege het slechte onderhoud aan de motoren en de inwerking van het stofzand van de woestijn. Meer vrijheid Ondanks de aanwezigheid van Sy rische troepen hebben de Palestijnse guerrillas try ders in het gebied rond de hoogten van Golan zich meer vrijheid van beweging verworven. In de woestijnbergeo van het grensge bied van Libanon, dat dicht by Israël ligt, zoeken guerrillastrijders naar schuilplaatsen, zonder veel hin der van het Syrische leger te onder vinden. Het gaat om de Palestij nen die uit het zuiden van Libanon zijn verjaagd. De strijd tegen de Palestij nen in dit gebied Ujkt met vliegtuigen uiterst moeilijk, omdat ze verspreid zijn in kleine groepjes over een groot gebied. De indruk bestaat dat de situatie rond de Palestijnse commando's in Syrië het overigens pragmatische re gime van Hafez el Assad uit de hand gelopen is. De toevloed van guerilla- strijders uit Libanon Is daar een van de oorzaken van, alsmede de weige ring van Jordanië en de Palestijnen tot een akkoord te komen, waardoor Jordanië een deel van de geschatte 9.0000 commando's in Syrië zou moe ten terugnemen. Dat het Syrische regime niet zo ge lukkig is met de huidge situatie wordt ook min of meer bevestigd door de ruzie tussen de guerrillastrijders van Al Fatach en de door de Syrische regering gesteunde groep van Al Sai- qa. Vooral nu Israël de jacht op Pa lestijnse commando's heeft geopend, lijkt Syrië het slachtoffer te worden van haar eigen dualistische politiek. De commando's worden In Damas cus geschikt geacht om druk op Is raël uit te oefenen. De arabische op vatting dat de Palestijnen strijden tegen de grote vijand, die alle con flicten en ook alle Arabische schande heeft veroorzaakt, maakt het de re gering onmogelijk commando's het zwijgen op te leggen of welke acties dan ook af te keuren. Bovendien wordt vrijheidsbeperking voor de Palestijnen in tegenspraak geacht met de revolutionaire image van Syrië, wat mede is ingegeven door vrees voor de linkerzijde. Omdat Syrië ook weet dat het zelf niet veel tegen Israël kan ondernemen, doet het vooral intensieve pogingen Rus- In diplomatieke kringen wordt de verhouding Moskou-Damascus na een eerdere verkoeling weer vriendelijk genoemd, terwijl Rusland met de levering van kleine hoeveelheden mo derne wapens al enigszins tegemoet zou komen aan de vroegere onaan vaardbare eisen. Door de terugslag voor Rusland ln Egypte, is de belang stelling vanuit Mo6kou voor Syrië toch al toegenomen. De huidige druk uit Israël kan een mooie gelegen heid bieden voor Moskou als redder in de nood op te treden. Damascus vraagt zich nu af of Rusland in de huidige omstandig heden bereid is te doen wat het Egypte onthield, namelijk daadwer kelijke hulp ook als het op aanval len op Israël aankomt. MUNCHEN (AP, DPA, Reu ter) Tijdens de laatste dagen van de Olympische Spelen is twee maal paniekvoetbal gespeeld door de auroriteiten. De eerste maal toen in de nacht van zondag op maandag schoten werden gehoord in het Olympisch dorp. Toen tege lijkertijd een atleet dood werd ge vonden bij een vlaggemast was de boot aan. De schoten bleken af komstig uit een alarmpistool. De atleet was omgekomen toen hij uit de vlaggemast was gevallen. Hij was in de mast geklommen om een souvenir van de Spelen mee te ne men naar huis. Gisteren was een telefoontje waarin gedreigd werd, met een bombardement op het Olympisch stadion aanleiding om een Fins vliegtuig dat zich op dat moment in de buurt bevond tc dwingen naar het vliegveld van Fiirstenfeldbruck. Het Incident vond plaats tijdens de slotceremo nie. Volgens de organisatoren ls er geen dag voorbij gegaan zonder een of andere dreiging sinds de Pa lestijnse aanslag dinsdag JJ. :T —fe j-' BELFAST Een mini-auto Ugt op de bodem van een bijna twee meter diepe krater bij Dungannon in tl oord-Ierland. De krater ontstond toen een Britse pantserwagen op een mijn reed. Een militair werd gedood. Gisteren hebben twee protestantse militante bewegingen de Ulster Defense Association en de Vanguard-beweging besloten in de toekomst samen te werken. Het samengaan is een uiting van de toenemende anti-Britse gevoelens bij de protestantse bevolking. Het doel is het Britse gezag op doeltreffender wijze veilig te stellen dan de Britse minister Whitelaw nu doet. De leider van de nieuwe aliantie zat ex-minister Craig zijn. MOSKOU/PARIJS (AP, Reuter) De belangrijkste Noordvietna- mese onderhandelaar bij het ge sprek in Parijs. Le Duc-Tho is gis teren uit Moskou in Parijs terugge keerd. Bij zijn aankomst zei Tho, dat het niet onmogelijk was dat hij op zeer korte termijn een geheim JERUZALEM De nieuwe Jordaan se minister van Buitenlandse Zaken Aboe Zawad. heeft in een Interview met de Washington Post gezegd dat Jordanië bij vredesonderhandelingen met Israël niet zal staan op de Jor daanse soevereiniteit over Jeruzalem als voorwaarden voor formele vredes besprekingen. Volgens de Jordaanse minister is het meer een zaak van principiële erken ning van de Jordaanse rechten dan van heerschappij. Zoals bekend ls de status van Jeruzalem het grote breekpunt voor vredesbesprekingen tussen Israël en Jordanië. Vorige week al verklaarde een hoge Jordaanse ambtenaar dat Jordanië geïnteresseerd is in een vredesover eenkomst met Israël en ook de scher pe veroordeling door Koning Hoes sein van de moord in München wordt als een gebaar aan Israël ge zien. Aan de andere kant is men ln Israël weinig geïnteresseerd in een vredes verdrag met Jordanië, omdat daar bij Israël ongetwijfeld territoriale consessies zou moeten doen. gesprek zal hebben met Nixons voor naamste adviseur Henry Kissin ger. De laatste kwam zondag in de Russische hoofdstad aan. Daar had hij gisteren besprekingen met de Russische leiders. De komst van Tho naar Parijs, het gesprek van Kissinger in Moskou komt te midden van geruchten over een mogelijke doorbraak bij de Pa- rijse onderhandelingen. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bestudeert op het ogenblik een toelichting bij het zevenpunten plan dat het Bevrijdingsfront giste ren heeft gepublioeerd. In Zuid-Viet- nam heeft het regime-Thioe nog maals herhaald niets te voelen voor een coalitieregering, zoals in die toelichting wordt gesuggereerd. Naar gisteren pas bekend werd hebben Amerikaanse bommen werpers zondag de Paul Doumer- brug over de Rode Rivier bij Hanoi verwoest. De brug ligt dicht bij het centrum van Hanoi en vormt een belangrijke schakel in het spoor- en wegvervoer vanaf de Chinese grens. In mei was de brug ook al gebom bardeerd. De schade was nog maar pas hersteld. Heit afgelopen weekeinde zijn bij drie diefstallen in Frankrijk schilde rijen ontvreemd ter waarde van 2.650.000 gulden. Uit een kunstgalerij in Parijs ver dwenen elf doeken. Uit de villa van een arts in de Par ij se voorstad Enghien zijn achttien doeken mee genomen. alsmede juwelen en antiek. In Saint Tropez roofde men uit de villa van de overleden Italiaanse schilder Massimo Camplgli zes schil derijen. ISTANBOEL (DPA) Uit protest tegen de perspolitlek van de Turkse regering hebben vertegenwoordigers van 19 Westerse landen aan het be gin van het zesdaagse Jaarcongres van de Internationale Journalisten vereniging in Istanboel een uitnodi ging van de Turkse regering voor een avondetentje afgewezen. Het be stuur van de vereniging accepteerde bovendien slechts met een krappe meerderheid van 8 tegen 7 stemmen de wens van de Turkse staatssecre taris Ismail Arar het congres toe te spreken. In een voor het congres voorgelezen bericht van de Turkse Journalisten vereniging werd beklemtoond dat de door het fascistische Italië geïnspi reerde verouderde perswet van het land een onbeperkte uitvoering van de Journalistieke taak onmogelijk maakt. Momenteel zitten vijf Turkse Jour nalisten in de gevangenis en lopen tegen talrijke andere gerechtelijke procedures. Het blad „Adalet" publi ceerde maandag een foto van zijn tot een Jaar gevangenisstraf veroordeel de hoofdredacteur Turhan Dilligll waarop hij staat afgebeeld liggend in een ziekbed met een ketting aan zijn voet. iir WIELRENNEN Eddy Merckx, veelvoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk, wil het wereld-uur record van de Deen Ole Ritter (48 kilometer 654 meter) aanvallen. De Belg: „Na de Tour heb ik rust geno men en ik voel me nu beter ln vorm dan oit". Merckx zal zijn recordpo ging vermoedelijk in de 2de helft van oktober ondernemen op de Olympi sche wielerbaan van Rome of op de Vigorellibaan in Milaan. De baan van München is met zijn 285 meter voor Merckx te kort. (Door onze correspondent) WASHINGTON Twee jaar ge ien deed zich een incident voor onthullend was over de ver- deringen in de Amerikaanse sa- nleving. Bauwvakkers op het rein van het gigantische nieuwe ndelsgebouw in New York vie- Jonge demonstranten aan die de nabil gelegen buurt van »llstreet een betoging tegen de flog in Vietnam hielden. Het is het verkiezingsjaar voor het mgres en president Nixon, die men met vice-president Agnew *n Itfisatie-campagne voerde, ttrbij conservatieven tegen libe- werden uitgespeeld, liet er fl gras over groeien. Niet lang het incident ontving de presi- Bt een groep bouwvakkers op het te Huis, en hij liet zich zelfs fo- jraferen met de bouwvakkers- (hard hat), die hem werd fpboden. tor Henk Leffelaar Zijn flirtage met de vakbonden «d een jaar later voortgezet toen I op Labor Day vakbondsleiders 'nodigde voor een diner op het 'tte Huis. Een half jaar later, december 1971, werd James »fta vrijgelaten uit de gevange- K waar hij als voormalige presi- ®t van de Teamsters Union hnsportarbeiders) een straf uit- wegens het omkopen van een «htbankjury. Kort daarna verscheen Hoffa's [flw benoemde opvolger Fitz- simmons bij president Nixon om te vertellen dat de Teamsters hem in de verkiezingen zouden steunen. Enig verband tussen de vrijlating van Hoffa en de steun van de bond was er natuurlijk niet, volgens Fitzsimmons. Onder de vakbondsleiders waren de scheidslijnen duidelijk bepaald. Aan het ene. rechtse, einde stond Fitzsimmons van de Teamsters, aan het andere einde de liberale Leonard Woodcock, president van de United Auto Workers. Ergens daar tussenin, maar dichter bij Fitzsimmons dan bij Woodcock nam George Meany, de president van de AFL-CIO een ongemakkelij ke plaats in (de Teamsters waren immers uit de AFL-CIO gestoten wegens corrupte praktijken, en persoonlijke sympathie voor Nixon had Meany ook niet). Maar onder de arbeiders zelf wa ren deze scheidslijnen veel minder scherp, als er nog van lijnen ge sproken kon worden. Het incident tussen de bouwvakkers en de de monstranten, dat president Nixon prachtig in de kaart speelde, toon de aan dat de arbeiders niet langer over een kam geschoren konden worden. Het tafereel van bouwvak kers die bij een Republikeinse pre sident op bezoek komen, zou nog maar enkele jaren geleden on denkbaar zijn geweest. Wat was er veranderd, en waar om? Zoals met andere recente ontwikkelingen in de Verenigde Staten, is het begin van deze ver schuivingen te herleiden tot 1968, het jaar dat de Democratische par tij schipbreuk leed op het interne conflict tussen de oude garde en de „radioale nieuwlichters" de zweterige, langharige jongeren die met senator Eugene McCarthy naar Chicago kwamen en daar op grootscheepse manier slaags raak ten met de paleiswacht van burge meester Richard Daley zijn stadspolitie. De „radicale nieuwlichters" ver loren, ook op het partijcongres, maar er was geen twijfel aan dat wat zij hadden ontketend een blij vend onderdeel zou zijn van de Amerikaanse politiek. De opkomst van déze radicaal-liberale bewe ging dwong door zjjn onverwacht heid en schijnbare onvoorspel baarheid tot stelling nemen. Libe ralen van het oude Democratische stempel waren bijna van de ene dag op de andere ouderwets ge- In dit scala van politieke oriën taties werden de vakbonden, die gewend waren aan de oude machts verdelingen binnen de Democra tische partij, al snel voorbij ge streefd door de nieuwe liberale- radicale vleugel die zich in de par tij begon te ontwikkelen en waar van senator George McGovern uit eindelijk de banierdrager zou wor den. Ook de arbeiders voelden zich uitgerangeerd. De Amerikaanse werker zag in de harige, ogenschijnlijk ongedis ciplineerde McCarthy-jongeren, geen medestanders maar iemand met wie hij zich niet kon vereenzel vigen. De demonstranten waren in zijn ogen verwende rijkelui's-jon- gens die nog nooit een dag hard hadden gewerkt. Ze hadden idea len die hen vreemd waren, en ze spraken een taal die niets met zijn eigen spraak te maken had. Niets nutten waren het, die in plaats van te werken met Vietoong-vlag- gen en beschilderde gezichten rond liepen. President Nixon, hoewel geen „geklofte" vogel van zijn eigen soort en duidelijk iemand die de ar beiders probeerde te „versieren" bood in ieder geval het soort sta biele zekerheid waaraan de arbei ders gewend waren. In ieder geval wist je bij de Republikeinen waar je aan toe was, terwijl het bij de Democraten maar rommelen bleef. Dat ls ongeveer de gedaohtengang van de Amerikaanse arbeider over de politiek-militante jongeren van vandaag. Toen senator George Mc Govern dan ook gekozen werd als de leider an de Democratische partij, was er aan de kant van de arbeiders allf reden om argwanend te zijn. Mc- Governs voorstellen om de defen- siebegorting drastisch te besnoeien kon alleen maar betekenen dat minder werk zou zijn in de ar- beids-intensieve defensie-industrie. Zijn voorstellen voor een herver deling van de inkomens kon alleen maar betekenen dat wat de arbei der en de middenstander in de loop van een vlijtig leven hadden be reikt en gespaard, afgenomen zou worden ten behoeve van de werk- onwilligen die alleen maar steun trokken. McGovcrns voorgestelde verruiming van de sociale voorzie ningen kon ook alleen maar be tekenen dat er meer belasting be taald zou moeten worden. Terwijl McGovern in mei bij de vakbonders nog een voorsprong had van 53 tegen 45 procent voor Nixon, zakte die voorsprongs nadat zjjn por gr am vqor sociale voorzieningen werd aangevallen, tot een voor sprong van 0.9 procent voor de president. McGovern verloor dus in een klap 17 perccntagepunten. Onzekere factor De weifelachtige, afwachtende houding van de arbeiders is éér van de onzekere factoren in de ko mende verkiezingen. George Mea- ny's oekase dat de by de Afl-CIO aangesloten vakbonden zich nooh voor de president, noch voor Me- Govern dienden uit te spreken, heeft intussen tot een verdere ver deeldheid geleid. Het resultaat daar van is geweest dat een aantal van de bonden de richtlijn wel letterlijk navolgt, maar niet in de geest er van handelt. Verschillende bondon hebben Meany's autoriteit uitge daagd door pro-McGoverns-acties en, in de ogen van velen, zal Mea ny een onvergeeflijke blunder be gaan wanneer hij deze bonden tot de orde zou proberen te roepen. Meany's halsstarrigheid beeft er ook toe bijgedragen dat de af gesplitste Teamster Union gemene zaak is gaan maken met de Bond van Havenarbeiders (een fusie wordt verwacht), en dat de bij do AFL-CIO aangesloten bond van machine- technici (liberaal van oriëntatie) zijn heil is gaan zoeken bij de United Auto Workers van Leonard Woodcock, waarbij ook tussen deze twee bonden een fusie niet is uitgesloten. Waar deze ontwikkelingen op neerkomen is dat, zoals in de Amerikaanse politiek links en rechts zjjn gepolariseerd door de strategie van president Nixon, ook in de vakbonden een schifting plaats vindt tussen liberaal en con servatief een ontwikkeling dio het front van de vakbonden niet maar de Republikeinse partij wol ten goede komt. Andere afleveringen van deze McGovern. banierdrager rijkeluiszoontje*. artikelenserie van onze correspon dent in Washington verschenen in ons blad van vrijdag 8 september en dinsdag 5 september.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9