Keulse Dom lijdt zwaar mder luchtvervuiling Op orgel St. Agatha Nico Waasdorp gaf gedegen concert r^/ÏMater te doen is Jongens zaten vele uren in defecte lift .ARNOLDHOE KUN JE NOL) ZONPER POTLOOD N/MR PETEKENKM5 KOMEN fj ]ZZ2rr\~lS TJ0W6E, TJONsËT WATX /MOETSZWlJOUWORDBJ y-J ALS JE VOLWASSEN BENT EN TlJs-C^-' (VERANTWOORDELIJKHEID Uj V^MDET DR4&EN T> S MORGEN, DOKTER STRIEM. ASTVIEM 7ANPAKTS 4JJDAG 11 SEPTEMBER 1972 ^evaar voor instorting niet denkbeeldig j De dom in Keulen lijdt zo zwaar onder de luchtvervuiling, dat voor een gedeeltelijke instorting bestaat als niet krachtig wordt grepen. Het gemeentebestuur heeft de regering van Noordrijnland- tfalen, gevraagd deskundigen op het gebied van milieubescherming nauwkeurig onderzoek te laten instellen naar de al aangerichte schade Ie oorzaken. snelle verwering is vooral vast- e]d bij het kalksteen, dat tot het ,van de vorige eeuw is gebruikt het kerkelijke pronkstuk. Het werk was in de late middel- ren onvoltooid gebleven. De tste boosdoener is zwaveldioxy- Vroeger werd aangenomen dat chadelijke gas voornamelijk af- stig was uit locomotieven op het bij de Dom gelegen centrale Ion, De verwering is echter niet Ier geworden sedert de spoor- m op electrolucs zijn overge- Deskundigen menen nu aan dat vooral de industrie (bij bepaalde weersituaties) het vernielingsproces van de spoorwegen heeft overgeno men. Deze verdenking wordt ver sterkt door het feit dat ook verwe- ringsverschijnselen in de glazen ra men zijn vastgesteld, wat zou wijzen op de invloed van fluorverbindingen. De slijtage aan de kalksteen, die op verschillende plaatsen al tot een gevaarlijke verzwakking heeft ge leid, kan worden opgevangen. De af gelopen 20 jaar is bij herstelwerk zaamheden van basalt gebruik ge maakt. Van dat gesteente blijkt zelfs stens negentig Jaar nodig hebben (en de verf niet afgevreten te worden, dus niet tegen het vernielingsproces kunnen opwerken) als ze met de nu MILJOENEN beschikbare middelen moet blijven J werken. De Bondsrepubliek zal mil- De instantie, die zich met zulk her- joenen moeten investeren om de stelwerk bezighoudt, zal echter min- Keulse Dom te redden. LISSE In de St. Agatha kerk, —waar nu nog. op 14 oktober, al leen de Rotterdamse Doelen-organist Arie Keijzer op Zijn beürt wacht concerteerde als voorlaatste Nico Waadorp uit Bloemendaal. Een ui terst serieus denkende vertolker vol eerbied, liefde en ontzag voor de werken die hij verklankt een ge- dezen technicus met een drang ener zijds naar het meditatieve (Franck's Fantasie in A. Reger's Benedictus. Schroder's Kleine Introden) ander zijds naar het extatische (Diptique II. fantasie van de in 1932 geboren Jaap Dracht, en Andriessen's Toc cata). Die Toccata afsluiting mocht In de weergave zonder meer het predikaat „fameus" wegdragen. Hendrik Andriessen kon niet ont breken op dit programma: a.s. zon dag wordt hij een tachtiger. De Ne derlandse cultuur zal de naam An driessen niet meer wegdenken uit de 2de en 3de kwartalen van deze eeuw. Lefwoorden kunnen we weglaten, ze zijn Hendrik bij voortduring voor de voeten gestrooid. Hij, de broer van Willem, met Van der Pas en Dirk Schafer een van de meest geliefde vaderlandse concertpianiste van de ze klassieke eeuw. Hij, de broer van I de beeldhouwer Marl Andriessen. Hij, de vader van de befaamde revo lutionaire componerende waaghal zen Louis en Jurriaan. Hij, de vader van Caecilia. die we eens mochten recenseren als klavichord-speclalis- te. Hendrik is ook muziekcritiuus geweest. In zijn gepubliceerd werk zoekend naar een artikel ..Het Or gel." vinden we de gedachte terug, die we in verband met Waasdorp uitspraken, dat „dit instrument in zijn majesteit de speler in de scha duw stelt en alle persoonlijke kunst vaardigheid in dienstvaardigheid op eist". In Bach wil hij meer zien dan een ..vergeestelitker wezen een man van „hartstochtelijk gevoelsle ven in de vuren en vlammen van de orgelklank". Ja. vuren en vlammen: dat zijn de Juiste woorden voor An driessen's nooit minderderende ei gen Toccata. In de Fantasie van Dragt hebben we wel wat overtuigende muzikali teit zien doorvlammen, Diptique I (Dialogue^ leek ons daarvoor nog te theoretisch De Intraden van de thans 68-Jarige Keulse kerkmusicus Hermann Schroder zijn knapper van factuur, bewust geënt op de voorbarok en de primitiever klin kende oude kerktoonsoorten: waar di factuur plastischer wordt, verkrijgt zij ook enige allure. Zijn Veni Crea tor-Partita vinden we sterker. On genoemd bleven nog de vijf Kurië- koepletten van Couperin's Parochië le Mis (ter onderscheiding van zijn Kloostermis)Deze keuze uit het to taal van de 21 coupletten dezer Mes- se pour les Paroisses kenmerkt de liturg In Waasdorp. Die kleine groep laat een minder galante impressie na dan de volledigheid dit doet KEES VERHOEF ADVERTENTIE Eventueel bü U thuis binnen 1 uur prijsopgave. HEêDëPAL Keukenimport BRAMMET JE FOK EN DE BRAMPOPPEN Het leek wel, oj de poppetjes er plezier in hadden om r Maliversatti te ontmaskeren. Het ivas natuurlijk toeval, iet was net of ze met opzet zijn haard weghaalden en oist Bram ineens, waarom de zogenaamde heer Carlo di Pon- zo hekend ivas voorgekomen. Maliversatti. Nu begrijp ik alles. Je wilde je natuurlijk omdat ik één van de slimme plannetjes indertijd in de war ,JJat is te zeggen eh ja zei Maliversatti, met uitpui lende ogen naar de poppetjes kijkend. „Verbaasd?" vroeg Bram. „De poppen zijn er allemaal, hoor, al moet ik toegeven, dat ze het me even moeilijk hebben gemaakt. Maar je mag ze tellen, in alle kisten, er ontbreekt er niet eentje en ik hoef je dus geen honderd gulden voor iedere ontbrekende pep te betalen". Hij greep Maliversatti stevig vast en die piepte om hulp. Maandag Dinsdag Leidse bioscopen 14.30 zo 14.00 en 16.15 Nachtv. vr/za 23.30 .Little big man" 18 Jr. studio: Trash" 18 Jr dag 14.30 19.00 en 21.15 uur zo 14.30 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: „What's up Doc" a.l. Dag 14.3 19.00 en 21.15 uur zo 14.00. 16.45, 19.00 en 21,15 uurl T entoonstellingen Wassenaar (Kunstzaal Heuff) Expo sitie Els de Haas (schilderijen) Frans de Haas (schilderijen en prenten) en Annebet Stam en Erik Windig tpotte- bakkersgrapjesl ma. t.e. m. zat. 10 uur voorm.5 uur nam., bovendien di. 8 10 uur nam. (t.e.m. 30 september). De Lakenhal Expositie Leon van den Eijkel (tekeningen en grafiek) dag. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen dag 10-4 uur zondag 1-4 uur. De Lakenhal: Dag 106 uur eon- dag 16 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28) Werkd 10 uur voorm tot 6 uur nam zond 1-5 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat l): Dag 10-6 uur zondag 1-5 uur nam Rijksmuseum voor natuurlijke his torie (Raamsteeg 2) Dierenleven ln Su- runame ma. tot en met zat 9.30 uur voorm 4.30 uur nam (T.ejn 26 okt.) Galerie Van der VI 1st (Botermarkt 3) Expositie Fred Grote (schilderij en). René Nljhof (tekeningen). Mach- teld Hooyen (gouaches) en Adriana Baarspul (keramiek) dl. t.ejn. zat. (t. emi. 2 september). Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaconessenhulsle klasse dagelijks 11.0012.00 uur 13.15—14.00 uur, 18.4519.30 uur 2e en 3e klasse, da gelijks 13.1514.00 uur en 18.4519.30 uur. Kinderafdeling dagelijks 14.45 15.30 uur maandag- woensdag- en vrijdagavond 18.3019.00 uur Frambozen-syllabus Klop een kwart liter ijskoude slagroom stijf met 50 gram basterdsuiker en voeg heel ge leidelijk een glas liefst zoete —sherry toe. Begin hiermee pas als de slagroom half stijf is. Schep 250 gr frambozen in een kom. maar houd enkele fram bozen apart. Kneus de frambo zen in de kom met een houten lepel, strooi er 2 eetlepels bas terdsuiker over en besprenkel ze met 2 eetlepels rozewater (bij de drogist verkrijgbaar). Roer er vervolgens 2 volle eet lepels van de slagroom door en schep het mengsel in een gla zen schaal luchtig door de rest van de slagroom, zodat de ze heel onregelmatig wordt dooraderd door het roze fram- bozenmoes. Leg hier en daar 'n hele framboos en zet de schaal (wijde glazen kan ook) een half uurtje in de koelkast. WINA BORN Eerste klassede gehele dag Annakllniek: dag. 13.3014.30 en 18 —19 uur. Academisch Ziekenhuis: Klasse 1 en 2 dag. 10.30—11.30. 14.30—16.00 en 19.20 uur: klasse 3 dag behalve dins dag van 1919.45 din v 13—14 uur zat en zon. tevens van 14.301530 uur kliniek kindergeneeskunde (zaal 22 23 en 24: ouders dag 10.3011.30 14.30 15.30 en 18.1519 uur: overige bezoe kers maandag tot vrij 18.1519 uur, zat en zon 14.3015.30 uur (zaal 50) alle bezoekers maandag tot vrij 18.15 19 uur zat en zon. 14.3015.30 uur. (zaal 51 babyzaal) alleen voor ouders dag vanaf 10.30 uur Kinderzaal keel- neus- en oorheelkunde dag. behalve dinsdag 18.1519.00 uur dinsdag 13-14 uur zat. en zon tevens 14.301530 uur Gynnacologle en vooqr zwangeren dagelijks van 10.0011.30 uur en van 15.0020.00 uur behalve op dinsdag. Op die dag ls er geen bezoek behal ve voor patiënten die op woensdag ge opereerd worden. Voor deze patiënten is er een extra bezoekuur van 19.00 20.00 uur De bezoektijden voor de afdeling Verloskunde (kraamvrouwen) zijn mede ln verband met de voedingstij den als volgt vastgesteld: dagelijks v. 15.3017.00 uur en van 18.30—20.00 u Kinderen tot 12 Jaar kunnen wegens mogelijk infectiegevaar helaas niet op bezoek komen. Het avondbezoek ls uitsluitend be stemd voor de echtgenoten Alleen staande moeders en moeders waarvan de echtgenoot ln het buitenland ver toeft kunnen 's avonds één bezoeker ontvangen. Op dinsdag ls er geen bezoek behal ve voor patiënten die op die dag be vallen zijn Voor hen ls er een avond bezoekuur voor de echtgenoot van 19.0020.00 uur Voor de PraematurenafdeMng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): maandag, woensdag, vrij dag 18 3018.45 zaterdag en zondag: 15.3015.45 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Rijnoord: le en 2e klasse 10.3011.00 14.00—14.45 en 18.00—19.00 uur 3e klas 14.0015.00 en 18.0019.00 uur Kraam afdeling 16.0017.00 uur alleen voor echtgenoten 19 0019.30 uur. Kinderaf deling 15.0015.30 alleen voor ouders 18.0018.30 uur. TER APEL (ANP) De 13-Jartge Jacob Been en de 14-Jarige Willy Berends uit het Groningse Ter Apel hebben gisteravond een angstig avon tuur beleefd in een lift van de drie verdiepingen tellende bejaardenflat aan de dr. Tollemanstraat in Ter Apel. Kort nadat zij in de lift (om streeks half zes) waren gegaan, raakte deze defect. Dit werd ge merkt toen de bewoners van deze flat van de lift gebruik wilden ma ken. Onmiddellijk werd er alarm geslagen, doch de monteur, die de redding zou kunnen brengen, was niet aanwezig. Direct werd contact opgenomen met Iemand, die met de werking van de lift op de hoogte was. Het gelukte deze omstreeks half - negen de lift weer in bedrijf te krij gen. Toen hij de deur van de lift opende, renden de beide knapen weg. Zij hebben geen nadelige gevolgen van hun onvrijwillige opsluiting ge had. De Amerikaanse danseres, zangeres en actrice Juliet Prowse is zaterdagavond getrouwd met de vader van haar kind, John McCook. De geboorte van het kind belemmerde een uw voor de aanvankelijk voorgenomen huwelijksvoltrekking de plechtigheid op 2 augustus j.l. De 35-iarige brwd en de 28-jarige bruidegom zijn beiden aan hun tweede huwelijk toe. Hoe is het ontstaan? Dit woord: NEEFJE Het woord neefje heeft twee betekenissen: Men verstaat er zowel onder: de zoon van een broer of zuster of van een oom als: een soort kleine mug. Het zou natuurlijk kunnen zijn dat de beide woorden niets met el kaar te maken zouden hebben, evenmin als bijvoorbeeld vertrek kamer en vertrek: afreis. Maar het Frans kent het woord cou sin ook in beide betekenissen en dat moet ons voorzichtig maken. Het lijkt anderzijds, ook weer onwaarschijnlijk dat het Neder lands in dit geval het Frans zou hebben gevolgd. Mogelijk is dat men het woord neefje eens een keer schertsend heeft ge bruikt voor de stekende mug. omdat een neef een bloedver want is en de mug ook op bloed belust is. PANDA EN DE VERDORSTER - De burgemeester bracht Panda en professor Kal- naar de trein, u een vergoeding voor bewezen diensten", sprak hij, le geleerde een zak vol geld overhandigde. „Dank zij de t ochtzuigerhebt u ons uit grote nood kun- hei haalde de professor. „Die naam komt me voor Heb ik daar al niet eens eerder van gehoord?" tijd meer om hem uit te leggen, dat hij die naam verzonnen en pas toen de trein weg reed en ze voldaan in hun coupé zaten, kon Panda hem op weg helpen. „V had die vochtzuiger zelf gemaakt", zei hij. „U trok er regen mee uit de wolken, weet u wel?" „Werkelijk?" riep de geleerde verrast uit. „Wat goed dat je me dat vertelt, Panka. Ik zou je best als helpertje kunnen ge bruiken. Wat zou je er van zeggen als ik je vast een voorschot gaf op je salaris?" Met die woorden gaf hij Panda een mooi bundeltje geld. En omdat Panda te moe was om te verkleuren dat hij net helpertje was geweest, en omdat hij daarvoor nog helemaal geen loon had gekregen, nam hij het bedrag dankbaar aan. EINDE VAN DIT VERHAAL FRED BASSET

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17