ruikt nog dagenlang in Eist Nederlandse studenten ijken uit naar Belgie Weer gratis reizen „Werving van vrijwilliger s afremmen" ,Weer auto's uit natuurgebieden' ]een controle in DelftRotterdam en Utrecht 2septemberdagen op uw 65+kaart Paardemarkt Breugheliaans evenement Achtjarig jongetje vermist Luns wil visoorlog om IJsland voorkomen Avondje uit? Avondretour! nu elke avond enkele reis één kwartje Vormingsinstituut Ede dicht 420 jongeren zonder onderwijs De Koster in defensiebegroting: ■J-JJRDAG 9 SEPTEMBER 1972 IUSSEL/GRONINGEN/UTRECHT/DELFT Ter ijl in drie universitaire gemeenten in ons land gisteren ai aangekondigd dat er voorlopig geen controle zal wor- gehouden onder de studenten of zij het collegegeld ;bben betaald en of zij in het bezit zijn van een college- iart blijken vele studenten naar België te zijn uitgeweken. aan de faculteit voor f tfeunde van de universiteit 1 yen hebben zich in de afgelopen 150 tot 200 Nederlandse kan- „j voor het eerste studiejaar Öil rerneld. Van de anmeldingen die nu toe worden onderzocht werd *als eveer ^en Procent geaccepteerd, ok voor de andere faculteiten die voor psychologie en pedago- bestaat aanmerkelijk meer Ne- dè fendse belangstelling dan in voor af nde jaren. et universiteitsbestuur in Leuven |P5pt geen bezwaar tegen de toe- hom van Nederlandse kandidaat lenten. Tot 15 september kunnen zich nog aanmelden. Het college- bedraagt officieel ongeveer 450 JP; den per jaar maar men vond dat ;tj 1 te hoog. Verleden jaar werd het lub! egegeld dan ook vastgesteld op eveer 150 gulden. De universiteit Leuven telt in totaal ongeveer X) studenten. i de hogeschoolraadsvergadering de TH in Delft zyn gisteren drie les aangenomen over de boycot de verhoging van het college- M de eerste plaats werd besloten, e centrale TH-administratie op van de ingestuurde inschrij- formulieren bewijsjes ten be- van het verkrijgen van kin slag en dergelijke zal uitgeven. ■M ens is er bij de afdelingen op U* 1 HELRENNEN Olympisch wie- ampioen Henny Kuiper heeft van burgemeester J. van Ujjnen in zijn woonplaats Olden- de zilveren erepenning van de gekregen. Dit gebeurde op een enkomst in de sporthal, waar ver lende sprekers namens plaatse instanties de succesvolle coureur lie toonaarden prezen. Daarvoor Kuiper samen niet zijn vrouw Izjjn ouders in een open auto door 'bi binnenstad van Oldenzaal gere- AD VERTEN TIE In september kunt u met NS op uw 65 kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of saterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw Voor 1ste klas betaalt u f4.-per dag bij. hist u met uw 65+kaart fflet maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. -j kost f 50.- P-P-, voor 'n echtpaar f 75.-, o f nriemaandskaart f 20.- P-P-i voor 'n echtpaar f 30.- vó-plusser kan er een fopen (uw vrouw mag Jonger zijn). '-identiteitsbewijs - oto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (Paspoort of, voor echt- Paren, trouwboekje) meebrengen. Jfaag een folder aan *fc loket. voordelig uit met NS aangedrongen zonodig aanvullende verklaringen af te geven. In de tweede plaats werd besloten controle op de betaling van college geld tot nader order op te schorten. Bij de stichtingen voor de studenten voorzieningen wordt er op aange drongen, hetzelfde te doen. In de derde plaats sprak de hoge- schoolraad zich uit vóór opschorting van de duizend gulden-maatregel als zodanig en vóór intrekking van de wet. Ook bij de medische faculteit Rot terdam zal voorlopig geen controle van de collegekaarten plaatsvinden. Het algemeen bestuur van de facul teit vindt dat aan de wettelijke rege ling van de inschrijvings- en col legegelden nog een aantal onduide lijke kanten zitten, waarover nog overleg wordt gevoerd met het mini sterie van Onderwijs en Wetenschap pen. „Geen enkele student zal tot het eind van de na-inschrijving ver plicht zijn een collegekaart te tonen, als bewijs dat hij is ingeschreven aan de universiteit en dat hij de duizend gulden collegegeld heeft betaald. Wanneer die na-inschrijving zal zijn, is nog in het geheel niet bekend, maar enkele maanden zal het zeker duren voor het zover is. Aldus vrijdagmiddag de heer F. H. P. Trip, voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit in Utrecht, tijdens een kennisma kingsbijeenkomst met de leden van de studentenvakbond UèF. De heer Trip, die op 1 september in dienst is gekomen, zei van mening te zijn dat de duizend gulden-wet van ex- minister De Brauw in de praktijk welhaast onuitvoerbaar blijkt. Voor 1 5 september Nog niet alle studenten, die een plaatsingsbewijs voor inschrijving aan een universiteit of hogeschool kregen, hebben van hun recht ge bruik gemaakt. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen waar schuwt, dat dit recht geldt tot uiter lijk 15 september. Voor de studierichtingen genees kunde, tandheelkunde, diergenees kunde, biologie en sociale geografie zullen de plaatsen na deze datum worden toegewezen aan andere ge gadigden. Hiervoor wordt de rang lijst gebruikt, die door loting werd Verpleegsters overhandigen Koningin Juliana een kaart van het oude Aleida Kramer-zieken huis hij de opening van het nieuwe ziekenhuis. Koningin Juliana bracht gisteren een bezoek aan de gemeente Coevorden waar zij onder meer in het gerestaureerde kasteel van Coevorden het haardvuur ontstak. ELST Voor de stadsmens is het even wennen, als zich onmiddellijk na het ontvouwen van de dag op de markt van het Gelderse Eist schier Breugheliaanse taferelen aanbieden. Op de eerste maandag van de herfstmaand trekt namelijk het „paardevolk" naar het eeuwenoude Betuwecentrum. En in de prille stralen van het zonlicht zie je dan een zee van duizenden paarde- en ponyruggen, onrustig golvend, over wegend bruin van kleur. In de loop van de marktdag mengen zich dan zo'n twintig tot dertigduizend paardeliefhebbers in het gewoel, dat wijd en zijn haar geuren en geluiden verspreid. 't Is een beeld, dat het netvlies met vreugde opneemt. Dat doet denken de tijden, waarin de paarde markt van Eist naam begon te ma ken: zés tot zeven eeuwen achter Eigenlijk heeft Eist twee van die trefdagen voor d'e handelaars, maar de najaarsmarkt is uitgegroeid tot een evenement van internationale betekenis. Italiaans, Belgisch, Frans en Duits klinken evenzeer op uit het stemmengeruis als de talrijke dialecten van ons eigen land. Wie als vreemde het handjeklap met bijbehorende stembuigingen pro beert te volgen voelt zich ook zon der de stofjas, de pet en het rotan- stokje buitenstaander. Heel zelden is die specifieke conversatie te vol gen. Status Terwijl de herbergen, waarvan Het Wapen of De Vereniging bijna zo oud zijn als d'e markt zelf, al in de vroegste uren moeiteloos vol lopen, gaan de paarden en de ponies over in vreemde handen. De ponies ko men immer meer in trek. Zij zijn een bewijs geworden van particulie re koopkracht en status. In steeds grotere aantallen worden ze op die eerste maandag in september aan gevoerd, de Welsh- en Shetlandpo- „De Shetlands zijn klein en voor de kinderen, maar hoe langer hoe meer zie je ook de Welshponies, die geschikt zijn GS Gelderland ARNHEM (ANP) Er moet -en wet komen die het mogelijk maakt auto's uit natuurgebie den te weren. Dit staat in de Gelderse nota inzake beleids- aangelegenheden op het terrein van natuurbehoud. Wat dit be treft bestaat er een leemte, aldus Gedeputeerde Staten in de nota. Het provinciale beleid t. a.v. het natuurbehoud dient een plaats te krijgen in het geïn tegreerd milieubeleid. Dat vraagt een bundeling van beleidsmaat regelen en waar mogelijk ook op het terrei van de wetge ving. De problematiek van de natio nale parken en de nationa le landschapsparken vraagt gro te aandacht van het provinciale bestuur, zo is in de nota te le zen. De oordeelsvorming daar over moet echter nog op gang komen. Overleg met de recrea tieschappen is daartoe een eer ste stap. Zolang 't rijk de plan nen voor landschapsparken nog niet rond heeft kan echter ook de provincie nog niet vooruit, zo heeft gedeputeerde mr. S. Wijn- perle meegedeeld. Gebieden die in Gelderland voor de vorming van nationale landschapsparken in aanmerking komen zijn het Veluwemassief, het gebied rond Winterswijk en het gebied in de Graafschap- Achterhoek rond Voorden, Ruur lo, Hengelo en Steenderen. Een nationaal facetplan voor het natuurbehoud, gebaseerd op de wet op de ruimtelijke ordening is aan te bevelen. Zo'n facetplan zou gemeentebesturen moeten dienen bij het vaststellen van him bestemmingsplannen. Een landelijk facetplan zou uit pro vinciale deelplannen kunnen worden opgebouwd, aldus de no ta. leeftijd op te rijden. Ondanks het feit dat ze „meer bloed" hebben, zijn ze doorgaans ongevaarlijk." Spreker is Dik Herberts, een plaat selijke Journalist en secretaris van Verlotingscomité, burgemeester baron F. W. M. Hövell tot Westerflier voorzitter is. „Dat comité is aan het eind van de vorige eeuw opgericht om een periode van meergang af te breken. Het koopt paarden op en verloot die dan, wat een geduchte stimu lans betekent. De gemeentelijke marktcommiissie organiseert eigen lijk de markt." De burgemeester betreurt naast alle verheugende ontwikkelingen wel, dat de markt in zijn Eist buiten de echte paardemensen zo weinig aan dacht krijgt. „En dat terwijl de kwaliteit en ook de kwantiteit zeer aanzienlijk zijn. Dit is meer dan een markt voor Eist, dit is van re gionaal en nationaal belang" zegt hij met klem. Prijzen stegen De grote paarden, die aan de lange lijnen staan gebonden zijn dikwijls voor de slacht. En aangezien zeker I de stadsmens op de hoogte is van vleesprijzen begrijpt hij al snel, dat de dieren daar in het centrum van I Eist een fortuintje waard zijn. „De prijzen zijn in vergelijk met het vorig jaar enorm gestegen. Als ook op hogere u nagaat dat een Jaar geleden het UTRECHT (ANP) De politie ln Utrecht zoekt naar de achtjarige Hans van Soest, die donderdag avond om 19.30 uur van huis is weg gelopen en die sindsdien spoorloos is. De jongen is 1.20 m. lang, heeft een smal bleek gezicht, blauwe ogen en blond sluik haar tot in de nek. Hij droeg donderdagavond een gele trui, een lange groene ribfluwelen broek, bruine lage schoenen er waarschijnlijk blauwwitte sportkou- Iedereen die inlichtingen kan ver schaffen wordt verzocht de politie in Utrecht te bellen tel. 030—321321, toestel 312. anderhalfjarige veertien vijftienhonderd gulden werd gebo den en nu zesentwintig tot twintighonderd, dan weet wel." Dik Herberts weet veel te vertellen over de Elster paarde- en pony- markt. „D Scandinaviërs blijven tegenwoordig veel weg. Dat is een tendens, die overal is bespeuren. De Duitsers zijn wat uitgekeken op de Shetlandponies en gaan over op de Welsh-ponies, terwijl de Fransen. Belgen en Italianen judst naar de eerstgenoemde soort uitkijken. In alle gevallen heeft deze markt trou wens een zeer goede naam". Voor Eist zelf is de markt meer dan een markt. 't Is een feestdag voor iedereen. Werken is er niet bij. Wie gister morgen bijvoorbeeld probeerde het gemeentehuis te betreden vond de deur gesloten. Iedereen zoekt ieder- op in de brede brink, die van oudsher de plaats van handelen is. Ook voor de families uit verre om- de eerste maandag in september de dag om oude beken den op te zoeken. Daarnaast krijgt de Elster paardemarkt snel naam als toeristische attractie en wie eens bezoek heeft gebracht aan het Betuwedorp weet waarom. Sterke magen Het is wel een feest voor de sterke magen. Direct na het drogen van de dauw gaan tussen al die paarde- ruggen de warme worsten, glazen bier en broodjes haring van hand tot hand. Op de achtergrond loeien de luidsprekers op het kermister rein, want bij de markt hoort tra ditioneel een driedaagse kennis. I Tussendoor staan de kramen met ben hun landbouwmachinerie breed uitgestald. Maar hoofdzaak blijven de paarden en ponies, die hier en daar bijgestaan door koeien, stieren en dwerggeiten de kleur van de straten langzaam maar zeker van roodbruin tot alle varianten groen laten verworden. „Nog dagen erna ruik je de geur van mest, al maken we het op de avond van de marktdag nog zo goed schoon" zegt de Elster burger vader. BRUSSEL Secretaris-generaal Luns van de NAVO stelt zich be schikbaar als bemiddelaar in het vis serijconflict om IJsland. Hij zei gis teren in t NAVO-hoofdkwartier dat hij "erg bezorgd" is nu er kans op een "visoorlog om IJsland" is. "Als er een beroep op mij wordt gedaan" zei Luns, "om te bemiddelen dan zou ik daarop ingaan". De moeilijkheden zijn ontstaan, na dat de IJslandse regering eenzijdig het bestaande visserij verdrag met onder meer Engeland heeft opge zegd en haar territoriale wateren aanzienlijk heeft uitgebreid. In plaats van een twaalf mijlen-zone, houdt IJsland thans een zone van vijftig mijl uit de kust aan. IJsland heeft bovendien gedreigd de NAVO op te dragen haar basis op het eiland op te heffen. ADVERTENTIE LUNS: Navo-bijdrage was minder dan afgesproken BRUSSEL Secretaris-generaal Luns meent dat de Nederlandse strijdmacht minder bijdraagt aan de NAVO dan de afspraak is. Hij zei gistermiddag in antwoord op de vraag of de Nederlandse bijdrage precies gelijk is aan wat in 1955 is overeengekomen of wellicht groter dan toen is afgesproken: „Minder dan dat, na het verdwijnen van het vliegdekschip Karei Doorman". ADVERTENTIE HEIDAPAL KEUKEN'MPORT H an de isonder nMIZU, v. Assendelftstraat 2, Oegstgeest, 01710—50392 160 m2. showroomruimte met aanbouwkeukens in alle prijsklassen. na zes uur voor de prijs van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordelig uit met NS 11 Ruim vierhonderd Jongeren die staan ingeschreven bij het vormingsinsti tuut voor werkende Jongeren te Ede, dreigen wellicht lange tijd onderwijs te moeten missen. Het bestuur van het centrum heeft namelijk besloten met onmiddellijke ingang het insti tuut te sluiten. Ernstige meningsverschillen tussen staf en bestuur zouden hebben geleid tot dit besluit. De negen stafleden vinden de houding van het bestuur in deze kwestie onbehoorlijk. Oplos singen voor de problemen, die de lan delijke organisatie voor werkende Jongeren en de inspecteur vormings werk aangeboden hebben, zouden door het bestuur in de wind zijn ge slagen. Over de aard van de moeilijkheden wilde niemand vrijdag iets zeggen. Directeur K. Spiering krijgt op 1 Ja nuari 1973 ontslag, terwijl de vor mingsleiders reeds op 1 november op straat komen te staan. De twebde-kamerleden W. Meijer (PvdA). A. G. van der Spek (PSP) en mr. J. W. Masman (PvdA), heb ben gisteren vragen gesteld aan de minister van Onderwijs om de aan gekondigde ontslagen en de sluiting van het vormingscentrum ongedaan te maken. DEN HAAG Minister De Koster remt in de defensiebegroting die hij op 19 september aan het parle ment zal aanbieden de werving van vrijwilligers voor de krijgsmacht sterk af. De kans dat de diensttijd verder wordt terug geschroefd van zestien tot twaalf maanden komt daardoor verder in het verschiet te liggen. Het betekent ook dat het plan voor een dienstplicht "naar keuze", dat de door de regering Ingestelde commis sie van militaire en burger deskun digen in maart aandroeg, voorlopig in de ijskast kan. De commissie Van Rijckevorsel had zijn plan (verve lende baan, kort dienen) gekoppeld aan uitbreiding van het aantal vrij willigers. Miljoenengat Het afremmen van de werving van bepaalde categorieën vrijwilligers is een onderdeel van sterke besnoeiin gen op de personeelskosten in 1973. De minister doet dit om het miljoe nengat in het toch al afgekapte investeringsplan te stoppen. De bezuiniging treft zowel land- als luchtmacht. De werving bij de marine gaat echter normaal door. Het leger heeft de werving tot na der order stopgezet van reserve-kor poraals en -onderofficieren (kortver- band vrijwilligers en vrijwillig na dienenden) en van reservisten bij de MILVA. Opvullen Het project technisch specialis ten heeft ook een knauw gekregen. Er worden geen radio-telegrafisten, telexisten, vrachtwagenchauffeurs en mensen voor lagere functies bij de logistieke dienst van de Technische Dienst meer aangenomen. Dienst plichtigen zullen de open vallende plaatsen moeten opvullen. Bij de luchtmacht wordt de werving van kortverband vrijwilligers en re serve-onderofficieren enigszins afge remd. De officiersopleiding aan de KMA in Breda en de scholing van onder officieren aan de KMS in Weert draaien gewoon door. Dit jaar heeft men zelfs wat meer jongens aange nomen. maar dat is om het gat dat er volgend jaar valt door de invoe ring van de mammoetwet te over bruggen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9