ÏFextiel-reus C. en A. nog schuw voor pers Binnenhof wemelt van verhaaltjes U kunt zoveel méér doen -Nestor dynastie overleden Britse vakbonden bolwerken van conservatisme Raiffeisenbank B Boerenleenbank PAGINA 7 de bank voor iedereen IftAf All 7A En daar zijn we dan ook voor. Om zoveel mogelijk voor u te UIVV VmMV doen. In uw zakelijke en gewone leven. Met alle diensten waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals 8 verschillende spaar- J Sfc A lv mogelijkheden, een hypotheek, een passende financiering, UCwll A een behulpzame Persoonlijke Lening, het boeken van een vakantiereis, het bewaren van uw kostbaarheden, het behartigen van uw effekten, het verzorgen van alle verzekeringen, uw buitenlands geld, een Privérekening voor de ontvangst van uw salaris met kosteloze verzorging van al uw betalingen. Of wellicht alleen maar voor een rustig gesprek over financiële zaken en problemen waarin vooral zo'n veelzijdige bankorganisatie als de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank uitkomst kan bieden. U kunt ervoor terecht bij 3000 vestigingen. Dus altijd en overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt... 3000 vestigingen BRIGHTON De rond 10 miljoen leden van het Britse overkoepelende werknemersver- bond TUC worden byeen gehou den door een nimmer te be vredigende behoeft: meer te ver dienen en het beter te krijgen. Deze gezonde drang delen zij overigens met nog eens 25 mil joen Britten, want de leden van het Trade Union Congress vor men nog niet de helft van het in loondienst werkende deel van de bevolking. De afgevaardigden van het TUC-verbond komen ieder Jaar in een Engelse badplaats bijeen, om over de stand van zaken te spreken. Ditmaal is het in Brigh ton. een soort Scheveningen zonder Z wolsman en in het fraaiste gebouw. De wereld van de vakbonden is in dit land een van ae meest conservatieve factoren waarmee een regering rekening dient te houden. Voor de Labourpartij, die nu in de verbanning van de oppositiebanken leeft, maar die financieel bijna geheel van de TUC-bijdrage afhankelijk is, is het TUC-congres ieder Jaar weer een teken aan de wand. Een maand later weet de La- bour-leiding, als ze zelf met aanhang een van de Engelse badplaatsen voor haar congres bevolkt, precies wat ze wel en wat ze niet mag zeggen. Ditmaal is het Engelands toe treding tot de EEG, waarover de TUC haar beslissend woord gesproken heeft. Het zal oppo sitie-leider Harold Wilson veel moeite kosten zich onder een beslissing als deze uit te wrin gen. Deze week nam het TUC- congres in Brighton namelyk een resolutie aan. waarbij de toetreding van Groot-Brittan- nië tot de EEG in principe van de hand werd gewezen. Eerder was de formulering alleen ge weest, dat de TUC tegen de af spraken van de regering-Heath was, waaronder de toetreding zal plaatsvinden. Het ls deze laat ste formulering die oud-premier Wilson hanteert, en waarmee hij hoopt de door hemzelf veroor zaakte verwarring in eigen kring binnen de perken te kunnen houden. De TUC ls niet geliefd in En geland. Een kort geleden ge houden opinie-onderzoek wees uit dat de populariteit van de TUC sinds 1954 nooit zo laag is geweest. Een van de drie onder vraagden vindt dat de TUC een onredelijk standpunt inneemt tegenover de zogenaamde wet op de industrieële relaties. Ze poogt enige orde te brengen in de voor dit land zo gevaarlijke chaos waarin de vakbondswereld zich nu bevindt. De aan de re gering-Heath voorafgegane La- bour-regering van Harold Wil son moest een wetsontwerp van diezelfde strekking intrekken onder de druk van diezelfde TUC. De wet van Heath omvat een aantal dwangmaatregelen. En daar zijn de vakbonden vier kant tegen. Ze willen zich door geen regering of door wat dan ook laten dwingen. De oppositie tegen de wet leidde tot hevige arbeidsonrust in de afgelopen zomer, culminerend in de arres tatie van vijf rebellerende voor mannen van havenarbeiders met een daarop volgende totale ha venstaking. De TUC wil de wet in zoverre boycotten, dat ze haar leden "adviseert" zich niet in het re gister te laten opnemen, dat de wet voorschrijft. Deze registra tie is echter een van de grond principes waarop de wet berust. Een vakbond die zich niet offi cieel heeft laten registreren, heeft bijvoorbeeld niet het recht haar leden in staking te laten gaan. Stakingen van niet-gere- gistreerde vakbonden kunnen in theorie door de regering wor den verboden. De praktijk van de laatste maanden heeft ech ter uitgewezen dat de regering voor deze consequentie alsnog terugschrikt. De oppositie tegen de wet op de industrieële relaties heeft be grijpelijke zijden. Toch vond een op de twee ondervraagden in het opinie-onderzoek kort voor het begin van het TUC-congres, dat de vakbondsleden zich moe ten laten registreren. Een week lang zitten gezag voerders en havenarbeiders, on derwijzers en postboden, docto ren en instrumentmakers naast elkaar in Brighton. Aan de an dere kant van een rij plastic geraniums zit het TUC-bestuur de leden net zo bekwaam te ma nipuleren als dat op iedere an dere vergadering traditie is. In de wandelgangen staan de schragen met de geledigde thee koppen en de koekjestrommels. Door de luidsprekers en over het tv-circuit klinken de stem men van de afgevaardigden: een staalkaart van volkse dia lecten tot het aangeboren of aangeleerde Oxford-Engels. De leiding van de TUC luncht niet met sandwiches en een kop je thee. maar in het elegante Wheelersrestaurant in Brighton. Hier vertelt een insider by een glas Portugese Rosé: 'De men sen hier zouden recht kunnen doen gelden op veel meer dan waar zij weet van hebben. Maar hetgeen zij nu vragen, leidt al tot economische moeilijkheden. Zij werken weliswaar het langst van alle Westeuropese fabrieks- mensen, maar er komt het min ste uit hun handen. Bij een be tere interne organisatie, en zon der die barrière van een ouder wets georganiseerde vakbonds wereld, zouden de Engelse ar beiders meer kunnen produce ren en dientengevolge meer kunnen verdienen en beter kun nen leven". Rudolph Bakker verkiezingen in zicht is elke steen op het Binnenhof goed r een gerucht. Het wemelt er nu /an de verhaaltjes. En aardige is, dat het vaak ver fjes zijn die waar kunnen zijn. 'i het werk van de politici om waar te maken. Laten we eens greep doen: PvdA-fractieleider Den Uyl en la waarschijnlijke opvolger Van hebben een gesprek gehad et KVP-voorzitter De Zeeuw. Met drieën zouden zij het hebben iad over regeringssamenwerking i P.v.d.A. en KVP na de verkie- gen. VVD-fractieleider Hans fegel vindt dat een naar gerucht. Briers, als het verhaaltje waar ordt, vliegt de WD de regering Als handig politicus roep Wie gel dus in het openbaar: „Als het waar is, is dit een vorm van poli tiek overspel...." Laten we wel we zen: er is tenslotte nog steeds een verbond tussen de WD en de KVP. „Als...", maar is het ook waar P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw ontkent het heftig. „Politieke roddelpraat beneden het niveau van de VVD voor Wiegel daar de baas van werd", zegt hij. Vice-voorzitter Laan van de KVP gaat zelfs zover, dat hij aankon digt: Wiegel zal in het openbaar zijn beschuldiging intrekken. Reactie van de VVD-'er: „Ik pieker er niet over." En tot nu toe is Laans profetie ook niet uitgekomen. Heeft Wiegel nu gelijk? Van der Louw en Laan zeggen: nee, nee. Maar De Zeeuw zwijgt, Den Uyl zwijgt en van Thijn zwijgt. Wiegel zou dus wel eens gelijk kunnen hebben: het gerucht blijft rondwa ren totdat niemand er meer over praat of totdat het zich verdicht tot waarheid. De nuchtere lezer zal zeggen: wat dan nóg, los Je met praten over ge ruchten soms problemen op? Op het Binnenhof heeft 't er oms de schijn vdn. In de Vergaderzaal van de Tweede Kamer is deze week niet gepraat over de dramatische gebeurtenissen in Mtinchen. Even leek de emotie de Kamerleden zozeer in zijn greep te hebben, dat er zoiets als een op roep aan de Nederlandse deelne mers de deur zou uitgaan de Spelen de rug toe te keren. Urenlang ver gaderen buiten de Vergaderzaal (vandaar de lege banken) onder leiding van Den Uyl als voorzitter van de grootste fractie, was nodig om tot het besef te komen, dat de Tweede Kamer er is om de regering te controleren en niet het Neder lands Olympisch Comité. Vandaar dat de schriftelijke vragen die uit eindelijk door voorzitter Van Thiel aan de minister-president werden gesteld namens de vijftien fractie voorzitters waren toegesneden op de rol van de regering. Daar was ook enige reden voor, want de staatssecretarissen Wester terp en Vonhoff hadden zich in het openbaar uitgelaten over de vraag of de Spelen gestaakt moesten wor den of niet. Westerterp neigde tot het standpunt: staken en Vonhoff zei: toch doorgaan. Uit het antwoord van minister-pre sident Biesheuvel op Van Thiels vragen kon worden afgeleid, dat de heren voor zichzelf hadden gespro ken. De regering had het onafhan kelijke NOC niet beïnvloed en de regering had ook geen oordeel de beslissing van het onafhankelijke NOC om in Mtinchen te blijven. Uit de beslissing van enkele minis ters om een voorgenomen bezoek aan Mtinchen af te gelasten, kan men afleiden hoe sommige leden van het kabinet de NOC-beslissing beoordelen. Maar de regering als regering blijft er buiten. Het is standpunt, dat ligt in het verlengde van de stelling: sport en politiek zijn gescheiden zaken. wet dusdanig wordt veranderd, dan zal C A zich reëel opstellen. Ook zal het hoofdkantoor niet naar het buitenland worden verplaatst. „Maar gelukkig zijn we er niet mee", aldus C A. „Het is een zaak van voortdurnd op Je qui vive sing, noemt C A dat. De onderlinge verbindingen tussen de internationale takken van Bren- ninkmeyer worden onderhouden vanuit het „service- en financie ringsinstituut" de NV Unicena in Amsterdam. Dit is het overkoepeld orgaan van C en A. Het eigen mogen van C A Nederland be draagt 95 miljoen gulden, terwijl het firmakapitaal van de Duitse tak 132 miljoen mark beloopt. Dat er nog steeds, al dan niet op waarheid berustende, annecdotes over het textielconcern rond gaan, is bij de zwijgzaamheid van de Brenninkmeyers niet verwonderlijk. De Duitse journalist Hans Otto Eglau dist er in zijn boek „Die Kasse muss stimmen" (Econ Düs- seldorf-Wenen 26,85) enige aardige op: Keihard „Degenen, die voor een topfunctie in aanmerking komen, uiteraard alleen Brenninkmeyers van het mannelijk geslacht krijgen een keihard opleiding. Tot hun achten twintigste Jaar ontvangen zij geen salaris, maar een zakgeld. Het ver schil wordt op de bank gezet, waar het aangroeit tot een aardig begin kapitaal. Zij mogen in die tijd ook geen auto hebben. Als zij de C A volwassenheid van 28 Jaar hebben bereikt, worden zij naar Amsterdam uitgenodigd, om op het hoofdkam- toor in de geheimen van het fami lieconcern te worden ingewijd. Voordien hebben zij een spartaanse opleiding genoten in een zogenaam de C A-huishouding, aldus het boek van Eglau. Mocht dit vroeger het geval zijn geweest, tegenwoordig worden de zaken wat moderner aangepakt. De toekomstige topmanager niet langer uitsluitend gerekruteerd uit het streng katholieke Brennink- meyer-geslacht krijgen een inter ne opleiding, zoals tegenwoordig bij alle grote concern gebruikelijk is. Zelfs toen in Amsterdam het C A-gebouw aan het Damrak af brandde, werden de hulpverleners alleen per advertentie bedankt. Geen dankbetuigingen via krante- nintervieuws of televisie. Wel werd een dankdienst opgedragen in de Mozes en Aaronkerk aan het Wa- terlooplein. Ook de vergaderingen, die de ongeveer 50 vertegenwoordi gers van de verschillende families tammen drie tot vier keer per Jaar in Amsterdam bijeen brengt, wor den met een mis besloten. Tegenover het personeel heeft Brenninkmeyer zich altijd uiterst loyaal opgesteld. De vakbonden hebben nooit stellingen in het con cern hoeven te veroveren. Als sinds 1950 wordt aan alle personeelsleden een extra maand salaris uitgekeerd. Bovendien heeft het bedrijf als een der eerste in de detailhandel de vijfdaagse werkweek ingevoerd. Brenninkmeyer's gespecialiseerde in koopteams kan men op alle wereld beurzen aantreffen. Het is niet on gebruikelijk dat zij in Japan of Ca- lifornië een mode-idee opdoen, daaruit een nieuwe stijl creëeren, direct produktie en afwikkeling op gang brengen en het nieuwe artikel binnen drie weken in de etalage hebben liggen. Gevreesde onderhandelaars De C A-inkopers worden, aldus Eglau, door alle fabrikanten ge vreesd als onderhandelars. De bere keningen van de leveranciers ken nen zij in de regel tot in de cijfers i achter de komma uit het hoofd. Om tijdens de gesprekken discreet ruggespraak te kunnen houden, ge bruiken zij een geheim-code. De ge tallen worden daarbij veranderd in letters. Bovendien heeft iedere leve rancier een nummer. Zo kan het gebeuren dat een inko per het gesprek onderbreekt door zijn collega te vragen: „Zullen we niet liever de prijs van 2749-ADR accepteren". Wat zoveel kan beteke nen als: „Zullen we niet liever bij confectionair X kopen voor 165 mark". Bij hun onderhandelingen profiteren de inkopers in niet ge ringe mate van de ervaringen van de eigen C A-fabrieken. Bren- ninkmeyer maakt ongeveer tien procent van de verkopen in eigen fabrieken. Eglau schat de totale omzet van C A over de hele wereld op zo'n vijf miljard mark. Anderen menen dat de opbrengsten tot wel zes mil jard oplopec. Werkelijke cijfers zul len voorlopig wel niet bekend wor den, maar in het geval van Duits land bleek dat de schattingen er toch niet ver naast zaten. Het boek van Eglau wordt bij C en A ge waardeerd met: „Dichtung und Wahrheit". In ieder geval is Bren- ninkmeyer met geen enkele publica tie gelukkig. 82-jarig leeftijd is vorige week Franz Breniünkmeyer ?den op zijn buitenverblijf bij de Westduitse plaats Mün- Hij was het oudste lid van de textielindustrie C. en A. en kleinzoon van de oprichter van de onder- Het echtpaar Brenninkmeyer laat voldoende nakome- acht kinderen en 36 kleinkinderen achter om te dat de leiding van het wereldconcern in vaste ninkmeyer)-handen blijft. is daarom nog springlevend, opent de confectiereus Nederland vijf nieuwe En wel in Rotterdam Schiedam, het winkel- Leidsenhage, Emmen en In Gronicgen is het net geheel vernieuwd en nadert de voltooiing veed'e textielwarenhuis in Brenninkmeyers. Persconferenties zijn er nooit gegeven en van wa over de onderneming is geschreven is met veel fantasie en gokwerk tot stand gekomen. „Als wij iets aan de mensen hebben mee te delen", vertelt een woordvoerder van 1 bedrijf", dan doen wij dat via ad vertenties of via mededelingen de persbureaus. Wij hebben er geen enkel belang bij om financiële andere gegevens aan de publiciteit prijs te geven. C A is een fami liebedrijf en de Brenninkmeyers zijn erg gesteld op hun privé-le- Eigen middelen leven Brenninkmeyer, een ruim lange oude heer met snor en wit haar, leidde een multd-miljonair een een leven. Volgens beschrijvingen hij niet, dronk hij zelden en de duurdere soorten vlees week niet op tafel. De oude overigens vóór waarbij de zich wel bevindt. Er is wei persoonlijks over hem bekend. is er ooit veel concreets de buitenwereld doorgedrongen het textielimperium van de „De hele onderneming is uit eigen middelen gefinancierd. Ook in de toekomst zijn wij niet van plan een beroep te doen op de kapitaalmarkt. De Duitse C A-tak werk onlangs door de wet gedwongen wel cijfers te publiceren (omzet DM 3,1 mil jard, winst DM 96,1 miljoen). In Nederland en ook in England wer den echter bijtijds maatregelen ge troffen. De onderneming werd om gezet in een commanditaire ven nootschap, waarin de beherende vennoten, met hun privé-vermogen aansprakiijk zijn. Mocht het ech ter zover komen dat de Nederlandse

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7