'Gekke' Joel Kaltenecker Slt organisator zwemmarathon Hele nacht actie in zwembad 'De Hoorn' I Expositie van C. Egas opent seizoen OPHALEN VAN GROF VUIL De zwerver: zonder agenda of afspraken Station voor Hazerswoude „De Burcht" heeft een druk program Zaterdag Breestraat 19 Sociëteit Twen (voor kamerbewoners en alleenu den) 9-12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) teit voor kamerbewoners en all staanden 8 uur nam. Doopsgezinde kerk Zevendedag renttsiten bijbelstudie 10 uu- diking 11 uur voorm. Schaakzolder (Morsweg 114) Leidse Jeugdschaaksocieteit 2-5.3 Bij molen De Valk Postzegels 2-5 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) 12-2 uur nam. School De Valk, Rijnsbuxgj Informatiedag over esperanto 2 Kantine centrum vakopleiding seveltstraat 45) Tentoonstelling teurstuinders Oostvlletpolder 3.3( De Vink Dansen 9 uur2 s nachts Breestraat 19 Jeugdsociëteit kei. Optreden Spirit of St. Loui Madison Square. 8 uur nam. Zondag Zijlsti Rijnlandslyceum Gem. spronkelijk christendom, afd. Ot geest Spr. evang. N. v. d. Brugge uur nam. Hoge woerd 175 Jehova getrulgq 2.30 uur nam. Vestest raat 39/49 Jehova 10 uur voorm. en 3 uur nam. Kantine centrum vakopleiding seveltstraat 45) Tentoonstelling i teurtulndere Ooetvlletpolder 12-8 Maandag Dinsdag Morsweg 10 Werkgroep struM plan 8 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep Leefbau stadsverfraaiing 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twet (voor kamerbewoners en alleenst den) 912 uur nam. Drlftsitraat 49 Spreekuur raadsvrouw 10.3011.30 uur voorm Breestraat 19 Sociëteit vo dicapten 25 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum D avond 8 uur nam. Drsweg 10 Spreekuur Advlei binnenstad 25 uur nam. Het Mierennest (Morsweg (59 Jaardensociëteit 24 uur nam. Rljnsburgerweg 163 Spreekuur Bureau voor levens- en gezinsvi 7.30—8.30 uur nam. Gew. Arbeidsbureau Spreekuur -Vrouw-Maatschappij over part-1 werk 9.3010.30 uur voorm. Volmolengracht 19 Welfare-w Rode Kruis 2.305 uur nam. Hooigracht 38 Spreekuur Stiel huisvesting werkende Jongeren 7.J 8.30 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr. gratiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 '-Gespreksa Baha'i 8.15 uur nam. Stadhuis (kamer 214) Openbare gadering Commissie Onderwijs uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum) Ver. van Hulsvrouwen, afd. L Spr. mevr. H. Smit-Goemans Zwitserland 2 uur nam. Doktersdiensten Lelden Tot zaterdagmorgen uur raadplege men de eigen huis daarna tot zondagnacht 12 uui sluitend voor spoedgevallen de terstelefoon 22222 (wijkzuster E. Koolj. Kempermnn) Welterdreef 93 Voorschoten, tel. 4997 en J. C. van Andel, Snouck gronjestraat 6 Leiden, tel. 34121, Voorschoten Dokter J. E. Jl Leldseweg 51, tel. 2520 (wijkvi Sing Gezondheidscentrum, Wljni enlaan 2). Leiderdorp Dokter G. A. de 1 ne Hoofdstraat 8. tel. 22208 0 zuster R. v. d. Kley. Burggraven 190 Leiden, tel. 33773). Oegstgeest Dokter D. Held, felaan 36, tel. 52255 (wijkzuster! Warmenhoven, M. H. Tromp laan tel. 53448 b.g.g. 54500). Warmond Dokter A. W. Bots, fessor Aalberselaan 2 Voorhout, 11393 (wijkzuster A. Vriend. Frli horst 23. Sassenheim. tel. 12022). Apothekers De avond-, nacht, en zondagsd wordt waargenomen door apotheek West, Brahmslaan 20. Van I Smallenburg, Loevesteljn 6 LelcW en apotheek 03gstgeest Wilheln park 8. SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst (01710)—25202 Vooi alle die In a HJkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.xr maandag acht uur vjn. Release Hulpverleningsdienst Release: N we Rijn 20a tel 24555 Maandag vrijdag 2022 uur, dinsdag t/m derdag ook 1518 uur Gezinsverzorging Aanvragen nulp oejaarden durlg zieken en gezinsverzorging singel 8 tel 24800 910 uur w Wetswinkdtje Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuis, ApotW dijk 33. Openingstijden: dagelijfc 10 uur voorm. tot 1 uur nam. ve maandag) en donderdagavond 7—9 uur. Algemene Informaties (910 Noordelndsplein 2B, Tel 40483. kwartier. Wij kin formatie 910 clubs hulpdienst. Dijkstraat 3« 49698. Binnenstad WI|kinfonnatlt 10 uur); clubs, hulpdienst. Gered Tel 43603. De Kooi Wljklnformtf 10 uur): clubs, hulpdienst Drift* 49a Tel. 49720. Zeeheldenwljk 01 telefoonnummers (910 uur): 43078, C0897, 20176. Meerburg 0. tel* 'oonnummers (910 uur); 34639, 23231, 20788, 44256, 41796. Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg. De Genestetetraat. Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan. Tol- lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat. Hasebroekstraat, Bor- geratraat, de Lennepstraat. ten Ka- testraat. Toussaintkade, Staringka de. ALPHEN AAN DEN RIJN „Collega's verklaren mij voor gek. Want, zo zeggen zij, wie gaat er nou een zwem marathon in een zwembad organiseren en dan nog wel midden in de nacht*Aan het woord Joel Kaltenecker, chef-badmeester van het Alphense zwembad ,,De Hoorn Marathonwedstrijden zijn een vrij algemeen verschijnsel. De tochten te voet (wandelen, bosloop en strandloop) en de schaatstochten trek ken altijd veel belangstelling. Ook zwemwedstrijden op de lange baan zijn zeer algemeen. De Nederlandse topzwemmers en -zwemsters doen vaak mee aan dergelijke tochten. Meestal gaan die dan over twee, drie en soms over vijf kilometer. Altijd echter gebeurt dat in open water. Niemand is ooit op het idee gekomen eens zo'n wedstrijd in een zwembad te houden. Behalve dan Kaltenecker. die nu al voor de derde maal dit evenement organiseert. Een vraag die vrijwel ieder een op de lippen brandt is: "Waarom?" Kaltenecker: „Kijk, Lk heb hier een bedrijf en mijn zorg is dat be drijf levend te houden. Er zijn a? vele baden, die morgen de poort sluitten. Dat is een slechte zaak. Een verwarmd bad moet toch zeker tot half september open blijven. Een bedrijf al-s dit zwembad moet van de eerste tot en met de laatste dae in de belangstelling staan. Een heel jaar moet er actie zijn". En actie is er in „De Hoorn". Tot en met september, de dag waarep 't bad de deuren zal sluiten. Behalve de wedstrijden van gisteravond en Door Jan van der Nat Foto Will Dijkman marathon over 27 kilometer; Truus Ebbelaar van Naarden en verder streekgenoten als Leo Markesteyn (BZ PC), Jim Koster en Cees van der Broek (beiden AZC). Kort na de start van de prestatie tocht over tien kilometer, reikte AZC-voorzitter Piet van der Neut de prijzen uit van de 5 km tocht. Deze afstand werd gewonnen door Rudy de Hey, steunpilaar van AZC's wa terpolo team. AZC gaf duidelijk de toon aan op deze afstand. Bij de eerste vijf kwam slechts één niet- AZC'er voor; Jacques Plouvier van De Zijl/LGB uit Leiden, die derde werd. De tweede plaats was voor Peter Boot. de vierde voor Eddy Gesman en de vijfde voor Ronny Noomen. Voor de eerste drie waren fraaie prijzen beschikbaar gesteld door middenstanders uit Alphen en zwem- liefhebbers De uitslag van de wedstrijd over tien kilometer, waarvoor sportwet houder Goedhart het startschot los ie en burgemeester Gallas de prijzen uitreikte, was als volgt: Heren: 1. Rob van der Nol «Naar den) 2.12.49,5; 2. Hans Prins (KZC) 2.19.18,5; 3. Piet Stegink (Naarden 2.19.214. Eerstaankomende Alphe- naar was Cees van der Broek. Dames: 1. Lotte van Veen (Vecht streek) 2.28.11.2; 2. Truus Ebbelaar (Naarden) 2.30.27.9; 3. Twikt Smidt (Naarden) 2.34.12.5. vannacht, werd er vandaag een kleuteraf.scheid gehouden met een versierd zwembad en prestatietocn- ten voor de allerkleinsten. Volgende week zaterdag zijn ae lagere sciolen aan de beurt. Gisteravond om acht uur viel het startschot voor de wedstrijd over vijf kilometer. 42 prestatiezwemmers en een aantal wedstrijdzwemmers, voor wie twee banen waren vrij gehouden gingen te water. De laatste deelne mers aan het prestatiezwemmen klauterden om over half elf ver moeid uit het water. De wedstrijd - mensen waren toen al lang binnen. Er waren deelnemers bij die alle zwemslagen toepasten die er maar zijn te bedenken. En zelfs meer. Want de vlinderslag op de rug is een nog niet erkende afstand. Maar dat gaf niet. Het ging er niet om hoè Je er 'kwam, als je er maar kwam. En daarin is iedereen ge slaagd, want niemand gaf vroegtijdig op. Wonder boven wonder wisten zelfs de meest vermoeide zwemmers er op het laatste baantje, A la Mark Spltz, nog eén enorme eindsprint uit te persen. Om elf uur ging de prestatietocht van start en stortten BODEGRAVEN De Stichting derig blijgemoede mensen zich m Dienstencentrum Bejaarden Bode- het water, om er een uur of vier graver, opent op dinsdag 26 septem- later weer uit te komen. Langer ber in het dienstencentrum het win- mocht men er niet over doen, want j terseizoen. Dat zal gebeuren met de om precies vier uur begon het j lezing „De oudere mens en het DINSDAG hoofdnummer, de tien kilometei Openlxjaardenwerk" door C. Egas, wedstrijd. voorzitter van de Ned. Federatie voor Bejaardenbeleid, oud-sta atssecreta- rls van CRM en lid van de Tweede Kamer. Na de lezing is er gelegen heid vragen te stellen over de pro- AZC-voorzitter Piet van der Neut reikt de tweede prijs uit aan zijn clubgenoot Peter Boot. Al geheel winnaar van de vijf kilometer. Rudy de Hey (ook al een waterpolospeler van AZC kijkt belangstellend toe. MAANDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, K ooilaan, Celebesstraat. Decima- straat, Sieboldstraat. Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Koolpark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat). Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatra straat, Atjehstraat (van Sumatra straat tot Soembastraat) Soemba- straat, BaMstraat, Timorstraat, de Ringkade, Bonairestraet, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat. St. Maarten straat, St. Eustatiusstraat. Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. Onder de deelnemers daarvan be vonden zich zeer bekende namen. Jan Visser van KAV uit Den Hel der. die dit jaar Nederlands langste zwemwedstrijd won: de IJsselmeer- 1 blematiek van het bejaardenwerk. ALKEMADE De afdeling Al kemade van de Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde staat weer aan de vooravond van een nieuw seizoen. Op vrijdag 15 september houdt zij 's avonds om 8 uur in de kantine van de bloemenveiling weer de eerste avond van het nieuwe seizoen. ürlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Chruchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat. Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen straal, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesorgskistraat, Caesar Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, I Bachstraat. Corellistraat Toscanini- i laan, Berliozpad, Rossinlstraat. Lisztpad, Mendelssohnkade. Wag- nerplein, Brahmslaan. Tsjaikowski- S kade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan. Scarlattistraat, Griegstraat, Donizetti laan, Bizetpad. DONDERDAG Paramarlbostraat, Corantijnstraat, W de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- i straat. Van Riebeeckhof. J. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof. Alb. Agnesstraat. Ch. de i Bourbonhof. Jul. van Stolberghof. Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk- istuinen). Zwarte Pad en Merenwijk Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianstraat, Julla- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat, Prinsen- senstraat, Oranjestraat, Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat. Os- en Paardelaan. Bernhardkad Marijke- straat, Margrietstraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat. HAZERSWOUDE In Hazers woude en in buurgemeente Kou dekerk aan den Rijn kan men weer hoop gaan koesteren in zake de vestiging van een halte van de Nederlandse Spoorwe gen te Hazerswoude. Immers, in de onlangs verschenen N.S.- publikatie „Waar moet 't heen?" valt onder meer te lezen, dat er een nieuwe halte van N.S., op de lijn UtrechtLeiden, is gepland. Alleen zullen dege nen die reikhalzend uitzien naar een halte of station te Hazers woude, nog even geduld moeten hebben. Immers, de halte is ge pland voor het jaar 1975 Zoals bekend is er van Hazerswoude en Koudekerkse zijde by N.S. op aangedrongen, om zo spoedig mogelyk over te gaan tot het doen stoppen van de personentreinen op genoem de ïyn. Van de kant van N.S. werd toen medegedeeld, dat daar voorlopig nog geen sprake van kon zyn. N. Kortenoever uit 's Graveland zal een diahoorspel brengen, getiteld „De Zwerver". Hierbij zal men ken nis maken met een man die door de vrije natuur trekt als een vrij mens een mens zonder afspraken, zon der agendaDeze man gaat langs sloot en plas, door polders en bos sen, langs boerderijen en kronkelpa den, en heeft open oog voor al wat leeft, beweegt en groeit. De tweede avond van het seizoen wordt gehouden op donderdag 12 ok tober om 8 uur in het Nutsgebouw in Rijnsaterwoude. M. Sentner uit Huizen (N.H.) zal dan een avond verzorgen over tuinaanleg en -onder houd. Deze avond wordt georgani seerd in samenwerking met de ver eniging „Het Nut" te Rijnsaterwoude. LEIDEN Op 14 september is het hondervijftig jaar geleden dat Cham- pollion le Jeune (17901832) het oud- Egyptische schrift, de hiërogliefen ontcyferde. De dramatische ontdek king van deze Franse geleerde be roofde de „heilige tekens" van de Oude Egyptenaren van de mystieke sluier waarmee zy vyftien eeuwen lang waren bedekt. De fraai gegra veerde figuurtjes bleken niet de ge heimzinnige, voor velerlei uitleg vat bare symbolen te zijn, waarvoor zy sedert de 5e eeuw na Chr. waren ge houden. Die tekeningen van goden, mensen en dieren, van vogels, vissen en slangen, van gebouwen en ge bruiksvoorwerpen, vormen tesamen woorden en zinnen, zyn de schrift tekens van een taal, die meer dan dertig eeuwen is gesproken en ge schreven het Egyptisch. Dank zy het geniale werk van Champollion kan deze taal, de be langrijkste bron van onze kennis van de oud-Egyptische cultuur, weer wor den begrepen. De gevleugelde woor den: „Je tiens l'affaire ik heb het onder de knie!", welke Champollion op die septembermiddag van 1822 uit riep, staan aan het eind van een eeuwenlange speurtocht en aan het begin van de hedendaagse Egypto- logie. „Je tiens l'affaireis de titel van een kleine expositie in het Ryksmu- seum van Oudheden te Leiden. Dit museum, waar de Nederlandse Egyp- tologie is geboren, onderhield nauwe contacten met Champollion en de Franse school. Behalve een hand schrift van de grote ontcyferaar zelf, wordt op deze tentoonstelling een af gietsel van de Steen van Rosette ge toond, de beroemde inscriptie met be- ïulp waarvan de hiërogliefen zyn •ntcyferd. Documenten en gravures lit Champollions tyd brengen de ;rote Egyptoloog en zyn werk weer ot leven. De uitvoerige, begeleidende teksten zyn samengevat in een gids welke in het museum verkrygbaar is. „Je tien l'affaire!" is te zien vanaf 14 september. Het Ryksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, is dagelyks geopend van 10.00-17.00 uur, op zon en feestdagen van 1—5 uur. Rondleidingen door het Gemeenlandshuis LEIDEN Met ingang van 15 september beginnen de rondleidingen door het Gemeenlandshuis aan de Breestraat (tegenover de Stadsge hoorzaal) weer. Deze rondleidingen vinden plaats op de vry dagavonden 15 en 29 september, 13 en 27 okto ber en 10 en 24 december. Per avond zyn er twee rondleidingen; om half acht en om half negen. Gratis toegangsbewijzen zyn ver krygbaar bij het VW-kan tooi-, Sta tionsplein 3. Daar kan men tevens een boekje over het gebouw en het daarin gevestigde Hoogheemraad schap van Rijnland verkrygen. LEIDEN De muziekvereniging „De i seizoen trad „De Burcht" veel buiten Burcht" zal morgen meewerken het jaarlyks bloemencorso te Rheydt ln Duitsland. Dit zal dan het vierde bloemencorso worden binnen twee maanden, waaraan „De Burcht" deelneemt. Men trad reeds eerder op in Katwyk, Eelde en Zundert op 12 en 19 augustus en 3 september J.l. Wegens vakantie en een overbezet- programma moesten de aanbiedin gen voor de corso's Rynsburg/Leiden en Aalsmeer worden afgewezen. Niet alleen de afgelopen twee maan den, maar ook in het begin van het onze stad op. Zo nam zy oqk deel aan allerlei festiviteiten in Oegst geest, Leiderdorp, Noordwyk, Laren en Steenbergen (N.-Br.). Na zondag ln Duitsland zal er ook deze maand nog een optreden zyn ln Dordrecht op 24 september. Op 3 oktober echter zal „De Burcht" weer in Leiden te zien en te horen zyn, 's morgens by de uitdeling van haring en wittebrood, waar zy voor de 14e maal een populair concert zal verzorgen, en 's middags tydens de optocht. RIJNSBURG Op de camping Koningsberg in Rijnsburg hielden Leidse studenten zich bezig met een simulatie-spel. Zij speelden "gemeenteraadje" en "Tweede Kamertje". (Foto Jan Holvast) ZOETERWOUDE De St. Bernardusschool verkeerde giste ren een beetje in bruiloftssfeer. De heer Albersen. onderwij zer van de vierde klas, trad ln het huwelijk met mej. W. van Galen. Leerlingetjes van de school vormden gistermiddag bij de Meerburg er kerk een erehaag rond het bruidspaar, dat bin nenkort naar Bonaire vertrekt, waar de heer Albersen een functie bij het onderwijs heeft aanvaard. (Foto Jan Holvast) Kneppelhoutstraat, Multatullstraat. Fred, van Eedenlaan. Lod. van Deysselstraat. A. Verweystraat. Jacq Perkstraat, H. Gorterstraat. L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan. Boshof, Duinhof, Meerhof. Akkerhof, Weidehof, Telderskade. Mulderstraat, Oerrit Kastetnstraat. Segaarstraat, van Diemeistraat. Rooseveltstraat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2