Pokerspel breekt Oranje-team op Amerikanen weer illusie armer ernis over een Duits oordeel «acngfflLü erdeling giedailles etty Stöve p dreef in forest Hills i-PAPENBRECHI Westduitsers slimmer: 3-0 atthews en Collett srbannen van Spelen L - WILHELMUS FAVORIET JIM RYUN NA VAL UITGESCHAKELD OP 1500 METER EB 1 fcPAO 9 SEPTEMBER 1972 jt-Unie Btaten sloti Httannië deT d Sun» rtje w goud zilver brons Brit egen dat jand ester ,d '°cht ,arken ■-Air da een i nië eden L w Uë ïrland nri)k ineen j^iand bla ietn HILLS De Neder tennister Betty Stöve heeft met Francoise Durr (Frank- 1D Ie finales bereikt van het da- at,c jbelspel van het toernooi om ne^ ten Amerikaanse kampioen- t en en in Forest Hills. In de halve )f- wonnen Stöve en Durr met o:i3—en 61 van het Ameri- :n paar Rosemary Casals/ Bil- n King. finale sipelen Betty Stöve en lise Durr tegen 't Australisch/ duo Margaret Court/Virginia dat zich kwalificeerde via een iet 7—6 en 7—5 over het A as- he dubbel Evonne Goologang/ Hunt. olg uitslagen: damesenfkelspel. finales: Billie Jean King (VS) garet Court (Aus) 61 64: Melville CAus)—Chris Avert 6—4, 62. ot-:c- ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Met een van pijn vertrokken gezicht springt Nico Spits op nadat de bal hem heeft geraakt. Rechts de Duitse doelman Peter Kr aus en een afwachtende Piet Weemers. MÜNCHEN De formidabele inspanningen, die onze hockeyers zich nu al veertien dagen in München getroosten, fu^n toch verder kunnen reiken dan hooguit brons. Dat hebben de gastgevers onze landgenoten gisteren op het hoofd- veld van het Olympisch hockeycentrum erg duidelijk voor ogen gehouden. Met een zege van 3—0 rangschikten de West- duitsers zich bij de laatste twee. Een uitslag, waarop niets valt af te dingen. De Europese kampioenen vertoon- tisch bewegende Duitse ploeg. Aan meer klasse, een beter tactisch inzicht en buitten de opgedane er varing van het dikwijls tegen Neder land sparren gewoon slimmer uit. Het Nederlands hockeyteam betrad bovendien het veld in de weten schap, dat de Westduitsers altijd bijzonder moeilijke tegenstanders voor ons land zijn. Vooral nu zij hier voor eigen publiek zo'n 11.000 man en dan honderden ille gaal op de omringende heuvels werden „gedragen". hen Amerika is voor de 4 x leter in hoge nood gekomen Ie uitsluiting van Vince Mat en Wayne Collett. Het IOC beiden na de schending van emonie „voor het leven" ver- 11 van de Spelen, ree vormden met John Smith ee Evans een schier onver- aar team. Chuck Smith en Black zullen hen vervan- n de estafette. Maar indien Smith niet op tijd opknapt lijn (ernstige) blessure krijgt lka geen startpermissie omdat een aangemelde reserve meer left. 0C verstootte Vince Matthews Payne Collett, respectievelijk zilver op de 400 meter, op van vier klachten: ondergingen slordig gekleed, lezwete shirtjes en op Adidas- aen de huldiging. Ad Paulen, Isch gedelegeerde van de „Men had hen niet eens het stadion mogen binnenla- stonden op het podium als stelletje vodden, aldus de kwalificatie van Paulen. atthews trok Collett op het Ie platform. Collett zijn tas ophaalde op eelnemerstribune, zwaaide hij met de Black Panther- ii „Ze horen te weten hoe ze hebben te gedragen. Ik ben dat het IOC eindelijk eens ADVERTENTIE londag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. Het is die kerels hun eigen schuld dat ze uitgesloten zijn". Matthews en Collett hebben zich donderdag avond bij de ceremonie protocolaire schandalig gedragen. Het gedonder met die negers moet nu maar eens Vince Matthews en Wayne Collett benadrukten ook gisteren géén de monstratie te hebben opgevoerd. Maar het is wel duidelijk, dat ze met de onverschillige belevenis van de ceremonie wilden ageren tegen het Olympisch „theater" van Avery Brundage. Avery Brundage stelde in zijn brief aan de Amerikaanse chef de mis sion Cliff Buck: „De hele wereld heeft kennis kunnen nemen van deze misselijke vertoning. Dit is nu al de tweede keer, dat de Amerika nen zoiets uithalen. Zij hebben op nieuw met de geest en de ethiek van de Spelen gespot". De VS-chef de mission Cliff Buck heeft protest aangetekend tegen het vonnis van het IOC. Hij verzocht het uitvoerend orgaan van het IOC de kwestie nog eens in behandeling te nemen. Indien het de maatregel niet wenste te vernietigen, bepleitte Cliff Buck de twee atleten en hun begeleiders in ieder geval eerst eens aan te horen. Cliff Buck: „Bovendien zijn wij mans genoeg dit zelf op te lossen. Als wij het nodig achten, straffen wij beiden zelf wel". Een van de weinige Amerikaanse atleten, die zich over deze affaire (zonder iets dergelijks kunnen de Spelen niet bestaan) wilde uitlaten was marathonloper Kenny Moore: „Iedereen moet maar eens inzien, dat atleten pure individualisten zij. Wij lopen slechts voor onszelf. Dat gedoe met vlaggen en ceremo nies moet afgelopen zijn. Daarom steun ik Vince Matthews. Het is ge woon erg goed wat hij de wereld heeft laten zien". Door Piet Kienhuis Voor Nederland werkte echter daar entegen weer min of meer „bevrij dend" dat het weinig te verliezen had en in die geest heeft ons team dan ook geopereerd. Sterk aanval lend, waarmee het uiteraard de no dige risico's nam. Maar men moest d? „gok" wagen en dat pokerspelle tje ging lange tijd goed. Er bleek echter steeds overtuigender uit dat onze driemansvoorhoede van Ties Kruize, Kick Thole en Frans Spits onvoldoende power had voor de straf dekkende en de elas- voer van ons weer uit vijf man be staande en solide middenveld was er, zeker voor rust genoeg, maar in de afwerking schoot men tekort. Eensdeels door gebrek aan snelheid, maar ook door technisch onvermo gen en gebrek aan sluitende combi naties. Ties Kruize op de linkervleugel mocht dan wel extra belast zijn door zijn 26 ounce-stick, maar hij verloor elk sprintduel met zijn on afscheidelijke cipier Dieter Freise. Sterker nog: hij raakte haast geen bal. Na rust werd dat wat beter toen hij meer ging switchen en soms afwisselde met Frans Spits op de rechtervleugel. Maar toen hadden de Duitsers al een pittig ruggesteuntje van een 0 —1 voorsprong. En ondrn- de straffe bewaking bleek andermaal, dat de grootste tijd van Kick Thole al lang voorbij is en dat opnieuw de regel bewaarheid werd dat de ren tree van een topsportman een ha chelijke zaak is. De tactische opzet van de Duitsers klopte als een bus. Tics Kruize, re- I deneerden zij vrij simpel, is met I zijn topscore van zeventien treffers I vreselijk gevaarlijk bij strafcorners. Dus zorgen dat er géén strafcorners I De Duitse chef d'équipe heeft over die deelnemers die om prin cipiële redenen van verdere deel neming hebben afgezien gezegd, dat het toch maar sportlie den betrof die geen kans op een medaille hadden. De neiging om daar via een ingezonden stuk in de Duitse kranten tegenin te gaan, was gisteren nog groot, maar u weet hoe dat gaat: de eerste ergernis zakt al snel, bovendien kan Je dan wel aan het schrijven van ingezonden stukken blijven: over het IOC over de smoesjes van de Duitse Door Nici Scheepmaker politie, over de Egyptische re gering (die nu de schuld geeft aan de Duitsers die hun woord gebroken hebben alsof er ook daarvoor niet al twee doden on der de Israëli's waren gevallen) enz. enz. Maar ik wil u wel zeg gen hoe dat ingezonden stuk er dan had uitgezien: OPEN BRIEF: „Meine Herren, Liebe Leserin- nen in antwoord op de mening van uw chef d'équipe dat de te rugtrekkers toch geen kans had den op een medaille en dus ge makkelijk een loos gebaar kon den maken, wü ik gaarne het volgende opmerken: 1. dat is een bijzonder grove op merking tegenover gasten van uw land die (hoe je er verder ook over denkt) toch een offer brengen. 2. natuurlijk zijn er (ik spreek nu even over de Nederlandse deelnemers die zich terugge trokken hebben) sportmensen bij die geen of weinig kans had den gehad op een medaille, maar die wetenschap heeft hun nooit belet zich te barsten te trainen voor deze Olympische Spelen en naar München te rei zen. 3. uw opvatting is in hoge ma te in strijd met het adagium van de Olympische beweging dat deelnemen belangrijker is dan winnen. Bedoelde sportmensen hebben dan misschien niet ge weigerd te winnen, maar zij hebben wel het allerbelangrijk ste geweigerd: het deelnemen. Onjuist 4. u bent onjuist geïnformeerd. Wil van Gool-van den Berg stond in een toonaangevend En gels atletiekblad voor damesat- letiek getipt als 6e voor de 200 meter in München. Dat is toch in ieder geval een finaleplaats. En als we even optimistisch aan nemen dat Jos Hermens in de serie voor de 5000 meter zijn beste persoonlijke tijd geëve naard had (en waarom niet, er waren in zijn derde serie min stens drie lopers die hun beste prestatie overtroffen), dan zou hij eerste zijn geworden met ruim 5 seconden voorsprong op McCafferty, die nu win naar werd. Hij zou de finale dus hebben bereikt. Van allen die in die finale geraakten, hadden al leen Puttemans en Prefontaine een betere tijd dan Hermens' beste ttfd, die alleen door Vaa- tainen werd geëvenaard. Nu kan men zeggen dat "beste tijden" niet gelden voor series omdat iedereen op "plaats" loopt, maar laten we het dan anders stellen: van al le lopers die de finale bereik ten, waren er twee wier beste tijd langzamer was dan die van Hermens, eentje (Vaaitainen) scheelde maa 0,2 sec. en Gam- moudi, winnaar in Mexico op de 5000 meter, is op zijn snelst nooit meer dan twee seconden sneller geweest dan Hermens. Hermens was dus, net als Wü- ma van Gooi, een zeer reële finalekandidaat. Laten we het liever omdraaien. Uw chef d'equipe zegt: zij zijn gestopt omdat zij toch geen toch op een medaille hadden. Ik zeg: zeer velen zijn doorgegaan om dat zij wel kans op een medail le hadden. Dat maakt hun hou ding er niiet Olympische op, ten zij je ervan uitgaat dat we in het leven zijn gezet om medail les te winnen. Zoals u gelezen zult hebben, heeft Zwarte September met bomaanslagen gedreigd, als df 3 nog gevangen guerrillastrijders bandieten, extremisten, des perado's, misdadigers, terroris ten of revolutionairen (een bloemlezing uit de verschillende benamingen die men in Duits land aan de Palestij nen gaf) niet werden vrijgelaten. Arm Duitsland dat had het nu ook weer niet verdiend, want t wa ren inderdaad "heitere" spe len, die uitstekend en prettig georganiseerd waren. Wat gebeurt er immers zo meteen? Een Palestijn legt *n bom neer in een Duitse bios coop. 23 doden, met de stellige belofte dat straks een Bierhalle aan de beurt komt, dus wat kan Duitsland dan nog anders doen dan de drie desperado's vrijla ten? Het klinkt natuurlijk cy nisch wat ik nu zeg, zelfs mis dadig, maar als die "bevrlj- 'dingsoperatie" op vliegveld Fürstenfeldbrück werkelijk doordacht georganiseerd was, dan zou de opdracht hebben ge luid geen gevangenen te maken als er ook maar één Israëli ge dood werd. In het laatste geval immers kon men onmogelijk toegeven aan chantage ter be vrijding van de gevangenen (zo als eerder is gebeurd met de ge vangen genomen Palestijnen na 'n bomaanslag op een vliegtuig op het vliegveld Riem bij Mün chen waarna gijzeling van vlieg tuigpassagiers vervolgens de Duitse regering dwong die ge vangen Palestijnen los te la ten). Je mag het, in een rechts staat, niet denken natuurlijk maar het zal de komende tijd nog dikwijls gedacht worden in Duitsland: waren die extremis ten maar ontsnapt, of omgeko- Kabouter Hoe besmettelijk die vrees voor brieven of postpakketjes met springstoffen is waarmee Zwarte September volgens de berichten 'n uitlevering wil af dwingen, merkte ik toen ik gis teravond van mijn kamer naar het perscentrum liep. Ik pas seerde daarbij de kinderspeel plaats binnen het blok huizen waar ik gevestigd ben. En opeens zag ik bovenop een laag muurtje een pop staan aangekleed als een kaboutertje. Automatisch strekte ik mijn hand ernaar uit in 't halfdon ker, maar op het moment da' ik het popje aanraakte, schrok mijn hand instinctief terug, op eens bang voor een boobv-trap: 'n explosieve kaboute. On natuurlijk, flauwekul aanstelle rij, maar wel kenmerkend vrees lk, voor de weinig Olympische sfeer die hier in enkele dagen tijds is gegroeid. komen. En er kwam er dan ook slechts één, vijf minuten voor rust. Waarbij doelman Peter Kraus het onheil niet afwachtte, maar despe raat uitliep, welke intimidatie in derdaad afdoende bleek. De zwaarbeladen man deed het ook bij lange corners, waarmee Neder land rijkelijk bedeeld werd. Maar ook daarbij had Kruize ditmaal geen succes. Zij smoorden of op te genstanders of werden naast het doel gewerkt. Nederland had ook ditmaal gehoopt en gemikt op een vroege voor sprong. Coach Van Grimbergen: „Als je snel een voorsprong neemt komt er rust in de ploeg". Die kre gen de Duitsers overigens. Na 24 minuten en op een wijze, die al veel te vrezen gaf. Michael Peter zette de Nederlandse achterhoede bijna gênant „buiten spel". Hij goochelde zich langs wel drie man, maar zijn schot werd door Maarten Sikking nog gekeerd. Doch ook toen was er geen achter speler om zijn keeper bij te staan. De rappe Uli Vos was er wél en scoorde van dichtbij 01. Het Oranje-team had zich laten misleiden door de afleidingsmanoeu vre dat heel Duitsland verdedigde toen de tegenstander zo onstuimig kwam opdraven. En ook doordat de Duitsers angstvallig de mandekkin'g uitvoerden, waardoor het aanvals- spel steriel leek te worden. Aanvoerder Nico Spits na afloop: „Wij kunnen slecht tegen mandek king. Ze hebben ons spel goed ont regeld en zü toonden dan ook gro te klasse". Het sterke middenveld van Neder land moest voor aanvallend teveel bijspringen, waardoor meermalen direct gevaar voor onze defensie ontstond. Bart Taminiau en Nico Spits voelden elkaar overigens lange I tijd uitstekend aan, maar twintig minuten na rust viel de beslissende slag. Bij een lage harde voorzet van de achterlijn kreeg Taminiau de bal tegen zijn been, hetgeen een straf- corner betekende. Sikking bleef in i zijn doel en de Duitse topscorer j Krause boekte zijn negende treffer in dit toernooi: 02. Sikking daarvoor: „Waarom ik er ook niet uitkwam, zoals doelman Kraus? Ik ben niet zo snel en wij hebben nu eenmaal getraind om in het doel te blijven. Vorig jaar bij het wereldkampioenschap heb ik ook willen uitlopen, maar ik mocht het niet van Van Grimbergen. Daarom doe ik het nu ook niet". De Westduitsers maakten vijf mi nuten voor tijd hom triomf com pleet, waarmee zij nog eens flink hun superioriteit benadrukten. Horst Dröse ondernam een solo, liet Nico Spits volkomen staan en passeerde Sikking glaszuiver. De opzet van de Duitsers was volko men geslaagd. De tegenstanders treffen in hun sterkste wapen: de strafcorner. Er kwam nog wel een reeks lange corners voor Nederland, maar voor dit 'lange traject" wa ren de Duitsers niet bevreesd. De trotse topscore van Ties Kruize van zeventien treffers uit zeven wedstrij den werd door de Duitsers een halt toegeroepen. Hetgeen alleen al vol doende zegt. MÜNCHEN Confuus over zijn val uit de 1500 meter stamelde Jim Ryun: "Ik ga een protest in dienen. Het is niet mijn schuld, dat ik er uitlig". Een dergelijk ap pel zal evenwel nooit ter hand worden genomen, wanneeer kwa de opzet niet erg zichtbaar is ge pleegd. Maar Jim Ryun (25) Olympisch favoriet en belust op revanche voor Mexico (tweede achter Keino), wrong zich eige ner beweging riskant binnendoor, klapte tegen de Pakistani Younis en sleurde de Ghanees Fordjour mee in het ongeluk. Door Lex Muller Amerikaan Wottle. In tegenstelling met Ryun slalomde deze, uit veilig heid, wel buitenom naar de topposi- Zwieper „Ik weet me het niet goed te herin neren. Ik geloof, dat ik een knie in mijn dij kreeg. Toen ik od het tar tan startte schampten spikes langs mijn kin. Ik ben opgekrabbeld, om- i dat ik er nog van overtuigd was het te kunnen redden. Maar twee honderd meter voor de finish besef- te ik. dat alles voorbij was", aldus de altijd wat introverte student uit Kansas Kipchoge Keino legt een troostende hand op de schouder jan een diep teleurgestelde Jim Ryun. Zo was een vol Münchener stadion (waarom ook niet) met de Olympische vlag na een dag van rouw alweer vrolijk in de top ge tuige van de meest markante uit- schakelirg in de 1500 meter-series die het Amerikaanse atletiek op nieuw van een illusie beroofde. Er raakten meer azen, als de Russi sche kampioen Ivanov, vast in de mazen van de schifting, maar het wegvallen van Ruyn onthoudt de finale een boeiend aspect. Daarin zal het zondag wel uitdraaien op een duel tussen de beide Kenianen Keino en Bolt. de Fin Vasala en de Het is vrij onwaarschijnlijk, dat de Nederlander Haico Scharn vanmid dag laat de halve finale doorstaat. Gisteren had hij het geluk, dat hij zich na een zwieper van de Belg Salfé in balans kon houden. „Ik liep wel ineens helemaal in baan drie". In de slotfase koerste hij met verstand en benutte op een gelegen moment de opening: precies vierde (in 3.41,4). „Ik moest er alles uit persen om de Zweed Högberg voor te blijven. Maar hij kon er niet bij komen". Op grond van zijn tijd verd de Zweed naderhand toch naar de volgende selectie overgehe veld. De tienkamp richtte een nog grote- re ravage aan onder de medaille- I gegadigden dan op de 1500 meter. Op de eerste dag dwongen allerlei blessures de drie Westduitsers (Beyer, Perk en Walde) tot opge ven. Gisteren forceerde de Oostduit ser Kirst, tot dan leider, zich op de 110 meter horden, eijn zwakke punt in het geheel Hij toucheerde t eer ste obstakel, stapte op de tweede en haalde een oude verwonding open. De 24-Jarige Rus Nikolai Avilov, een rechtenstudent uit Odessa, schoof daardoor naar boven. Maar hij was dermate op dreef, dat hij toch wel het kortgeknipte hoofd ln de ketting met de gouden plak had gestoken. Een Jaar terug, op de EK in Hel sinki, verstijfde de Rus na het dis cuswerpen van de pijn. Gteteren bleef hij heel, zette gelijktijdig de Amerikaan Bill Toomey als wereld recordhouder af, en zag gelaten het spook van de blessures om zich heen rondwaren. Want met Kirst, haalden ook de concurrenten Hed- mark (Zweden) en Skowronek (Po len) niet de finish van dit inspan nende multi-nummer in de atletiek. De winnende serie van Avilov11,9 (100 m> 7.68 m (ver) 1436 m (kogel) 2.12! m (hoog) 48.5 (400 m 14,3 (lio horden) 46.98 m (discus) 4.53 (polshoog) 61.66 m (speer) 4.22,8 (1500 m). Eindsaldo: 8454 punten. De zil veren Rus Litvinenko verblufte met een flink winstgevende 4.05,9 op de 1500 meter. LIL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13