In Friesland is het groen nog groen part-time o^i^erwl jzers( eisen) BIJVAL VOOR WELMERS WAS ONGEKEND GROOT TUC wil Logies voor niks in de Oude Schouw Toekomst van Europa g:meen:e urn erkenning van DDR PAGINA 12 VARIA ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1 Vierentwintig uur Friesland gedaan (een Amerikaan bekijkt in diezelfde tijd ons hele land). Veel te kort natuurlijk. Hier toch enkele indrukken. Als je langzaam tegen een dijk oprijdt, zie je eerst witte zeilen, die zich door het weiland voortbewe gen. Heel gek. Later ontdek je pas dat aan dat zeil een boot vastzit en weer later het water. Friesland is een fascinerend mooie provincie. Om de wijds heid van zijn akkers en weilanden, de charme van zijn terpen „een afgegraven terp is een geschiedenisboek" de historie van zijn dorpen en steden en de degelijkheid van zijn boerde rijen. In Friesland is het groen nog groen, het water nog helder en zijn de luchten prachtig „Hollands". Aanleiding tot het bliksembezoek was een stunt van de 33-jarige H. Gaarman, directeur van de 350 jaar oude waterherberg De Oude Schouw aan het Prinses Margrietkanaal tussen Akkrum en Irnsum. In zijn 14 kamers (voor 26 gasten) tellend hotel kim je in de komende maanden voor niets logeren. Er kom echter wel geld te pas, aan dit ar rangement. dat is bedoeld om het bezoek in het na- en het voorzei- zoen te stimuleren. U moet ƒ26 per dag betalen. Daarvoor krijgt u: een diner la carte (geheel naar eigen keuze) voor f 15,- twee maal een kopje koffie in de loop van de avond f 1,50, logies, ontbijt f 3.50 en een lunch voor f 6 (ook elders te verorberen). Samen maakt dit 26. De Waterherberg De Oude Schouw, zo genoemd naar een vlek in de buurt vijf huizen, notabene wel een eigen volkslied op de wijze van Aan het strand stil en verlaten is een gezellig hotel. De kamers zijn weliswaar eenvoudig (geen douche, geen toilet, wel warm en koud wa ter. douche op de gang), het res taurant, de zitjes rond de schouw en de bar ademen sfeer. De keuken is ontegenzeggelijk goed. WIJ aten er nog al wat Friese ge rechten zoals bilotske preisop mei baltsjes, waarbij een crouton (ge roosterde broodkorst) met oudp Friese nagelkaas gereserveerd tsiis- bardje, kalfsdsmedaillon met appel, spek en Jonge Friese nagelkaas, fierljeppers parfait, ijs, waarin een (pols) stok met vruchtjes, (fierljep- per betekent polsstok, in 10% vai de huizen in Friesland, staat e: een) en tot slot een Dockumer kof fie. Dat is Gaarman's antwoord op de Irish coffee; de whiskey is hier vervangen door de nationale Friese drank Berenburger. We aten er de Friese kruidkoek en het suiker brood. Irish Coffee Culinair zit zon arrangement dus wel goed in Friesland. Maar wat is er nu te doen in het najaar? Om daar achter te komen wordt u aankomst de brochure .Daar heen in Friesland" overhandigd, een gids je naar de Friese bezienswaardighe den En dat zijn er nog al wat! Wij reden o.m. naar Bolsward, (Boalsert, zeggen de Friezen), voor een bezoek aan de Martinikerk (14461466) met zadeldaktoren, laatgotische koorbanken, de vroed- schapsbank en vele grafstenen. De kerk is beroemd om de gebeeld houwde kansel. De panelen beelden heel suggesteif en menselijk de Jaargetijden uit. U treft er niet al leen de Friese schaatsen op aan maar ook koren, hamer en sikker en tuinbonen. Ook het machtige Hinsch orgel is befaamd. Het is zelfs bespeeld door Albert Schweit- ser; er worden veel grammofoonop namen van gemaakt. Snel langs het renaissance-stadhuis met zijn fraaie Volgende aanlegplaats was Allinga- wier, negen huizen, twee kerken en daar is het om begonnen de 17e eeuwse boerderij Ijzere Kou. De naam dankt deze museumboer derij aan een gebruik om bij de be grafenis van een man, die tijdens zijn leven aan de kerk een koe had geschonken, met een kleine ijzeren koe enige malen rond het kerkge bouw te lopen. „Hollands" renwerktuigen. De meeste aandacht verdienen echter de zogenaamde ui lenborden, die Je rijdend door het Friese land, vandaag de dag nog heel vaak tegenkomt, hoog aan de voorzijde van een boerderij. Een uilenbord was een statussym bool, dat niet in de eerste plaats iets met uilen heeft te maken, wel met zwanen. Een rijke boer had namelijk het recht om zwanen te houden. Dat liet hij de wereld we ten door een grote houten plaquette van twee sierlijke zwanenhalzen. Er zat een gat in, waardoor de huisuil in en uitvloog. Vandaar de naam. In de boerderij verder: Makkumer tegels, een Hinderloper kast, karn en pekeltonnen en een kaaspers. De luch gebruikt in Nynke' pleats, een gerestaureerde boerderij in Piaam. Klim voordat u Piaam bin nenrijdt even de dijk op om te ge nieten van het uitzicht over het IJsselmeer en het vogelreservaat daarvoor. Zet U op de banken en geniet van de rust, slechts onder broken door de geluiden van de vo gels. Tenslotte hebben we Friesland's to pattractie uitgeprobeerd: het water. Een boottocht van tweeënhalf uut over de Friese meren, een heerlijke ontspanning. ADVERTENTIE HEID AP AL KEÜKENMPGRT GROTE KEUZE - LAGE PRIJZEN Minister Schmelzer sprak met Interkerkelijk Vredesberaad LEIDEN In het Gorlaeus-Laboratorium werd gisteren voor het eerst een "open dag" ge houden. Van 10 tot 10 was het hele fraaie gebouw voor iedereen toegankelijk. Leden van het tech nisch personeel en studenten gaven uitleg bij de vaak ingewikkeld uitziende apparatuur. (Foto Jan Holvast) Marktberichten AALSMEER 8/9, bloemenveiling. Anjers per stuk: William Sim 324u; Rose 3341; White 3041; GJ 30—38; Dusty 1928; Charmeur 3543; Arthur 29—36; Shocking 27—34; Keefer 28— 38; Gemengd 3037; Orchid Beauty 44 51; Yellow 3542; Tangerine 38 45; Vertakt 1420. Rozen gr. bl. Bac cara 62—86; Bridal Pink 14—19; Carina 1725; Carla 5472; Coral Princess 1015; Dr. Verhage 4053; Geh. Duis- berg 2439; Esther Ofarlm 2232; Fu rore 3341; Nordia 10—15; Peer Gynt 100130; Pink Sensation 1826; Rose- landia 1419; Sonla 4054; Sonora 1216; Super Star 3858; Tawny Gold 17—22; White Master P. 40—30; White Weekend 3248. Rozen kl. bl. Bregina 2232; Brunette 79; Carol 1219; Coronet 1218; Evergold 1622; Fa- berge 812; Golden Garnette 1014; 47; Marimba 12—18; 2; Motrea 2028; An nabels 15—22; Jr. Miss 20—27; Belin da 2532; Prominent 2839; Red Gar nette 1622; Roswytha 1117; Spa nish Sun 1014; Verona 1318; Zo- rina 14—19; Travesti 15—20; Valeta 33 42. Diverse bloemen: Anthurlum 170 260;Calla 80110; Chrysanten gr. m. gr. 3057; idem Jaarrond 120170; Idem tros 100160; Euphorbia fulgens 30—60: Freesla 190—335; idem dubbel 200330; Gerbera 7095; Gladiolen 100—140; idem Colvillei 250—340; Glo- riosa 100130; Iris Prof. Blaauw 170 240; Iris overige 180—280; Lelies kelk 60100; idem tak 190280; Valota 60 85; Nerine 6080; Snij groen 120 160. RIJNSBURG 8/9, bloemenveiling: per stuk: Alstroemeria 83; Anjers 21; Anthurium 170; Campanula 7; Chrys. gepl. Nc. 24; Idem gepl. Jaarr. 27; Dah lia 8; Euphorbia 16; Gerbera 35; Gla diolen 12; idem Colvillei 9; idem Na nus 9; Helianten 7; Leeuwebekken 2; Lelie kelk 14; idem tak 53; Llatris 7; Orchideeën 37; Ornithogalum 6; Rozen gr. bl. 20; idem kl. bl. 6; Scablosa 4; Div. snijbloemen 17; Begonia 205; St. Paula 66; div. potplanten 82. Per bos: Anemonen 40: Anjers tros 140; Asters 55; Chrys. tros Nc. 'mm 50; Freesia 80; Hyacinten 232; Iris 154; Lathyrus 30: Margriet 43; Snijgroen 31; Statice 69; Div. snijbloe- AH 260—410; BI 550—1050; BII 440: CII 150—190; bloemkool 6/1 130—165; 6/II 75—110; 8/1 112—145; 8/n 35— 75; 10/1 103; 12/1 71—111: 12/n 47; uien 510820; bospeen 5863; selderij 2026; peterselie 17— 6la 1220: prinsessebi kool 1719; rode kool 2247; spits kool 4762; breekpeen 430500; an- dllvle 19—35- tomaten AI 3*0- 400: All 290: BI 830: BII 430. Aanvoer waspeen 127.000 kg. bloemkool 12.000 stuks. „We botsen niet op wat w*e willen, maar op wat we kunnen'', zo vatte minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken de be spreking samen die hij heeft gevoerd met een delegatie van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het was het tweede overleg naar aanleiding van de IKV-standpuntbepaling over „De toekomst van Europa". Het Interkerkelijk Vredesberaad is een samenwerkingsorgaan van n?- gen Nederlandse kerken (protestant se en r.-katholieke) met de bedoe ling vraagstukken over oorlog, vrede en ontwikkelingssamenwerking te vertalen voor de leden van gemeen ten en parochies en invloed uit t- oefenen op de publieke opinie. Het IKV is organisator van de Vredes- week die van 24 september tot 1 oktober gehouden wordt en waarin de toekomst van Europa centraal zal staan. Als ideaal wordt door het IKV ge zien. dat voor heel Europa een pro ces op gang moet worden gebracht in de richting van een nieuw vei ligheidssysteem. dat het huidige sys teem van twee grote machten ver vangt. dat gebaseerd is op samen werking en waaruit in een tussenfa se. een lichtbewapend Europa resul teert waaraan Rusland zich steeds meer moet spiegelen. Deze samen werking van West- en Oost-Europa moet door nieuwe permanente ge zamenlijke organen worden voorbe reid. In de visie van het IKV wordt West-Europa niet eerst een zelf standige macht in de ouderwetse zin wordt de betekenis van invloeds sferen. van kernwapens en van het afschrikkingseven wicht teruggedron gen. Afwachten Minister Schmelzer zed niet veel te voelen voor een nieuw overleg orgaan. In de eerste plaats bestaat al op vele terreinen overleg met de Sowjet-Unie en daarbij zal de in stelling van een nieuw overlegor- i de onderhandelingen ontkrach ten en de stoom van de ketel doen afnemen. Er moet niet op de zaken vooruit gelopen worden. „Wacht eerst de conferentie over Europese veilig heid en samenwerking in Helsinki aar eens af". Minister Schmelzer. die in zijn brief van 5 Juni het Interkerkelijk Vredesberaad, gebrek aan zin voor realiteit had verweten, stelde dat hij het werk van het IKV bijzonder op prijs stelde, „al ben ik het er niet altijd mee eens". De minister legde vooral bezwaren in de dag tegen het overleg in nieuwe organen tussen Oost- en West. Waarom zou dit meer succes opleveren, dan het overleg dat nu reeds plaatsvindt op verschillende plaatsen zoals in Genève of in d> Verenigde Naties? Ook daar wordt reeds jarenlang intensief overleg ge pleegd over de door 't IKV genoem de onderwerpen als ontwapening n vergroting van de internationale eiligheid. Van de zijde van het IKV werd jesteld dat Rusland van de twee grote machten de eerste bekeerling zou zijn. Een opmerking die desge vraagd werd toegelicht. Men stelde dat West-Europa zich zóu moeten onthouden van directe of indirecte eigen kernbewapening en mee moe ten werken aan een vredesstructuur voor geheel Europa. Rusland moet ervaren, dat het mogelijk is met een macht als West-Europa veilig te le ven, niet door het bewapenen maar door goede relaties op te bouwen Navo en Warschaupact worden dan overbodig en kunnen afsterven Wanneer West-Europa 't goede voor beeld geeft, dan bekeert Rusland zich, aldus het IKV, omdat Rusland toch meer dan de VS geografische, historische en culturele banden heeft met Europa. Dit laatste werd van de zijde van het ministerie bestreden terwijl „de bekering van de Sowjet-Unie „bijzonder speculatief" worden ge noemd. Het IKV en min. Schmel zer besloten aan het eind van de besprekingen op een later tijdstip nog eens te vergaderen. ADVERTENTIE In het schooljaar 19721973 mogen aan scholen voor buiten gewoon onderwijs voor één schooltijd of voor één ochtend- en één middagschooltijd per week worden aangesteld. Het gemeentebestuur van Leiden roept voor vier openbare scholen en namens de besturen van twee samenwerkings scholen belangstellenden op, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. Salariëring is volgens rijksnormen. Mytylschool, Blauwe Vogelweg 1 t schooltijd Pedologisch Instituut, Langebrug 62, 1 schooltijd Dr. van Voorthuysenschool, Marnixstraat 104, 2 schooltijden De Twee Sleutels, Rijnsburgersingel 22, 2 schooltijden De Horst, Hoge Morsweg 15, 1 schooltijd Korte Vlietschool, Da Costastraat 104 2 schooltijden Ook voor invaldiensten bij ziektegevallen bestaat voor het openbaar lager onderwijs behoefte aan een lijst van bevoegde onderwijzers en onderwijzeressen. Belangstellenden voor part-time of voor invaldiensten kunnen zich in verbinding stellen met de afd. Onderwijs der gemeente secretarie, de heer P. G. J. N. Kop, kamer 15, Stadhuis, tele foon 017104 53 44, toestel 452. KATWIJK In de Triumfator- kerk bespeelde Jan Welmers voor een veel talrijker publiek dan voor heen zijn orgel, met medewerking van de Groninger altviolist en muziekelectronicus Wijbren Veeman. Voor ons het 33ste orgelconcert In 1972 en beslist het gedenkwaardig ste. Zes nummers, zes contrasten. De eerste drie van circa 1350, 1700 en 1900. De laatste drie van 1951, 1968 en 1972. Het openingsstuk: Stantipes, ri- tornello van een onbekende, een menging van gregoriaanse en volks liedbestanddelen in de stevig opwek kende zanglijn van een goedgemutste vrijdenker. Wie Pepusch was (1700), deelden we gisteren reeds mee en het muziekantendom van de solist in dit onderhoudende speelwerk je viel niet te betwijfelen. Reger's daarna vol gende Passacaglia-thema heeft evenveel maten en noten als dat van Bach en verloopt ook eender, Inclusief de kwint voor en de kwint na, behoudens de andere toonaard en de wat gewijzigde rangschikking der noten. Een ere-monument voor Johann Sebastian, de Vader der Mu ziek. Wat „wuchtig", ja. maar groots virtuoos in de variatiebouw en ver tolkt door een onzer waarlijk grote orgelbespelers. Bedoelde Welmers er het eindigen mee van een grandioos, maar gewe zen tijdperk der Muziek? En wilde Welmers met Messiaen's volière vol vogelsoorten (Chants d'Oiseaux) grondslag en levensstudie voor deze componist voor nieuwe werelden van nieuwe klanken en nieuwe ritmen afscheid nemen van de mens, die wij denken te zijn? In „MLxtuur" voor vierklanksporen van Veeman en de Improvisatie door Welmers en Veeman „met gebruikmaking van orgel, altviool, Orff-instrumentarium en een mobiele produktie-stuaio voor electronische muziek" maakt de mens zich los van zichzelf en reist hij, uit zijn bewustzijn ge treden, heen naar hem onbekende naar een andere beleving, naar een visionaire irrealiteit. Er was veel jeugd en aanwezige jonge Hagenaars vonden deze klan kenwereld zo boeien, omdat je ge dachten en zo naar alles bij konden zweven. Maar een buurman noteer de: luchtalarm, vliegtuigen die gaan bombarderen. We hadden een pagina vol kunnen noteren. Hier zijn alle middelen nieuw, en die wijzen elk uit hun natuur andere sporen aan. In die „Mixtuur" bijv. zat een du rend dynamisch uitspinnen van de toon als geen conventioneel instru ment ooit had kunnen creëren. Ze ker, uit een klankanalyse van het ronken van een vliegtuig kan een muziekcompositie geschapen worden. Onanalyseerbaar voor de buiten staander, maar mogelijk bevrijdend. Rilke dichtte eens: „du musst das Leben nicht verstehen, dan wirt es werden wie ein Fest". Nooit was in dit kerkgebouw de bijval zo groot. KEES VERHOEF "Oud Katwijk' op de Leidato KATWIJK Het Genootschap „Oud Katwijk" is vertegenwoordigd op de Leidato, die thans in de Groenoordhal in Leiden wordt ge houden. De Katwijkers hebben een kleine, maar wel aantrekkelijke ex positieruimte ingenomen. Een van de druk bekeken attrac ties is het netten boeten. Een uit stervend beroep, want tegenwoordig worden de netten machinaal ge maakt van kunstgarens. Voorts z(jn er een nettenwagen en een korrel wagen te zien en nog andere voor werpen, die aan het verleden herin- The Lord's Folks LEIDEN In de Josefkerk aan de Herensingel wordt vanavond om 7 uur een Eucharisatieviering ge houden waaraan een Doopviering vooraf gaat. Als thema is gekozen: „Een kind in ons midden". Cele brant is pater C. Fischer. The Lord's Folks verzorgen mor gen in de kerk van de paters Mont- fertanen aan de Haagsche Schouw een Mis. Aanvang: half twaalf. Als thema is gekozen; „Terecht gewe- LONDEN (DPA) De Britse vj bondfederatie TUC heeft spoetj erkenning van de Duitse Democra sche Republiek geëist. Op de slota ting van het jaarcongres van de T in Brighton werd er bdj de regen op aangedrongen te werken voor spoedig beleggen van een Europi veiligheidsconferentie. De TUC, die tien miljoen Brit) vertegenwoordigt, verklaarde dat DDR aan deze conferentie moet ku nen deelnemen, wil deze confers tie een succes worden. Op het congres werd aangedronj op het terugtrekken van investerl gen in maatschappijen die docht) ondernemingen hebben in Z.-Afrj De afgevaardigden namen eeni tie aan waarbij er bij de leden wordt aangedrongen niet i disië te emigreren of dat land derszins te helpen. Het TUC-congres heeft opgeroepen tot volledige steun i| gemeenteraden, die weigeren huren te berekenen voor woningen. land i steun i iren hogj gemeeij Diplomatieke banden Chili- Bevrijdings- front van Zuid-Vietnam SANTIAGO (AP) De Chilee regering heeft de voorlopige Revo tionaire Regering van Zuid-Vietr (VRRZV) erkend als de enige v tige regering van Zuid-Vietnam. In een bekendmaking van het 0 leense ministerie van Buitenlan Zaken werd bekend gemaakt dat 0 li diplomatieke betrekkingen met de VRRZV heeft aangeknoopt en nodige maatregelen heeft getrofi om wederzijdse ambassades te o; nen op een later vast te stellen ft stip. Chili onderhoudt al meer dan e Jaar diplomatieke betrekkingen i Noord-Vietnam. Vijfenvijftig ontslagen bij electr. bureau ROTTERDAM Het Electrote nisch bureau v/h A. H. Couzy B.V. Rotterdam zal faillissement aanvi gen, wat ontslag zal betekenen vc de 55 werknemers. Naast een inst latiebureau telt het bedrijf nog e kele detailbedrijven. Couzy verkeer reeds geruime tijd in ernstige liquk teitsmoeilijkheden, hetgeen tot volg had dat ernstige pogingen v den ondernomen om tot overnemi te geraken. Aanvankelijk leek ditst cesvol te zijn, toen de algemene i stallatie compagnie Van Mackelf bergh-Timmers te Den Bosch ben bleek het bedrijf over te nemen. 0i dat echter de directie der rijkst lastingen in Rotterdam niet ben was mee te gaan in het akkoord haar volledige vordering wenste incasseren, heeft Van Mackelenbei het aanbod ingetrokken. Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, maar Als u gewoon naar uw boekhandelaar stapt, kunt u er wel een In handen krijgen. Want daar is de uitgave van het boek DE LE1DSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document is in een Kleine oplage uitgegeven door het Leidsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Over al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit, duideiijke teksten, die uitvoerig Informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden Een verleden met een romantisch tintje. £oekt u een geschenk Geef een boek, geef een historisch document, een bedrag van f15,is waarachtig niet veel voor een historisch geschenk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12