eeg- top met veel Hoe de droom vervloog... Diepte breuk Bonn-Arabieren lijkt relatief klein Weet u veel van de prestaties van een Mercedes Diesel? Na pensionering naar Spanje gaan brengt lang niet altijd geluk IATERDAG O SEPTEMBER 1972 >rdt| BRUSSEL Maandag en dinsdag wordt in Rome Europese •rlie olitiek gemaakt. De ministers van Financiën en Buitenlandse ;aken uit de zes EEG-landen en de vier kandidaat-lidstaten ie na 1 januari zullen toetreden gaan daar onderzoeken in oeverre een topconferentie van die tien landen in oktober ans van slagen biedt. Daaromtrent moet tevoren zeker- 5r eid bestaan want alleen als mani- statie van politieke wilsovereen- emming op het terrein van voort- tuss hrijdende Europese eenwording 12, eeft de conferentie aan de voor rond van de EEG-uitbreiding enige n. Dat namelijk zijn spectaculaire w, bk Kolb nstandigheden die het noodzakelijk aken om over de drie hoofdpun- het tot stand brengen van een onomische en monetaire unie, de rhouding tot de derde landen en versterking van de gemeenschaps stellingen, duidelijke uitspraken doen. Zelfs heeft dit nog zin wanneer groot deel van de eventueel te monstreren eenheid met veel kunst 1 atige zoetstof op ieders politieke laak moet worden afgemaakt, ie bijeenkomst van de ministers in ne vloeit voort uit een lange reeks voorbereidende besprekingen rapportages. Die hebben overi- ns meer onenigheid onthuld dan k amhorigheid en met name de 1 I ansen hebben van de gelegenheid bruik gemaakt om enkele grove laltjes Europese machtspolitiek te monstreren. je, adelen [et bedrijven van politiek via top- ïferentie heeft vele nadelen. Üe iropese opbouw kan niet via sa- inspraak van regeringsleiders al- worden bereikt en topconferen- kunnen zeer wel de betekenis van KElj! gemeenschapsinstellingen onder- Ijnen. Bedrijvig reizende regerings- efs hebben in de afgelopen maan- gepoogd de vele tegenstellingen szins hanteerbaar te maken, r de voorbereidende vergaderin- ST li die in de afgelopen week in tfussel zijn gehouden rechtvaardi- geen optimisme. Zelfs al zouden ministers in Rome constate- u gin dat de top toch maar moet door- an nog zal het pas kunnen schieden wanneer de Franse pre- ent Pompidou als gastheer op zijn ïtje besluit de uitnodigingen te ver- Dden. En het is een voor Europa linig aantrekkelijke situatie wan- gezamenlijke beslissingen pas kunnen krijgen wanneer de slepen chef in het Elysée de tijd lp acht. [et Romeinse gesprek komt aan vooravond van het referendum in Noorwegen de doorslag zal ge- i over de toetreding van dat land de Europese gemeenschap. En resultaat daarvan zal weer door- vken in de Deense beslissing die gin oktober eveneens per referen- ST m wordt ingeleid. lleen daarom al zullen de ministers geen behoefte aan hebben om in met boude uitspraken voor de &g te komen. Men zal de kandi- at-landen niet willen afschrikken dan met name Noorwegen niet, de uitslag van de volksraad- ida sging volgens de voorspellingen een dubbeltje op zijn kant zal |n, Van versterking van de instel- die tenslotte tot het afstaan n nationale bevoegdheden zal moe- leiden behoeft men dan ook niet iel te verwachten. Wel van een ver- ir voorzichtig uitdiepen van de mo- illjkheden die in de bestaande ver- fagen zijn vervat. En er zal veel adruk worden gelegd op regionale Itwikkelingspolitiek die nationaal goed verkoopbaar is: in Groot- rittannië zo goed als in Noorwe- en in Italië evenzeer als in Ier- B Het monetair beraad vormt overl- koi318 in Rome de hoofdmoot van de sprekingen. Ook daar is overeen- eraming 'n absolute voorwaarde om n 'n eventuele topconferentie meer kunnen maken dan een hoeveel- mei lid holle trommelslagen een zin- ze manifestatie waarvoor overigens der landen wat voelt. Juli zijn de tien landen het in onden al eens geworden over de ba- Noorwaarde die Europa stelt aan n nieuwe internationaal monetair steem, waarover eind september in ashington het Internationaal Mo- itair Fonds vergadert. Over de tal- e technische aspecten daarvan in Rome maandag en dinsdag sproken. Tweede punt van belang: destich- dg van een Europees fonds voor Dnetaire samenwerking. Zo'n fonds bet op den duur de kern worden 111 een gemeenschappelijk centraal toksysteem dat past in de econo me en monetaire unie die de EG nastreeft. De topconferentie zal ^r de instelling van het fonds moe- beslissen maar de ministers zul- Pogen om de diverse opinies over rol van het fonds als monetair Ptrument wat bij de slijpen. Frank- Ik en Italië willen het fonds di- al belangrijk maken teneinde ^opa duidelijk een eigen status op monetair gebied te verschaffen Duitsland. Nederland en het Ver enigd Koninkrijk vinden het fonds wel wenselijk maar zien de rol ervan in eerste aanleg veel beperkter. De ze landen onderstrepen dan ook de noodzaak van een ferme binding tussen de monetaire en de economi sche politiek terwijl de Fransen een strak monetair gemeenschapsbeleid willen voegen bij grote nationale eco nomische onafhankelijkheid. Het vertrek van de Duitser Karl Schiller als minister van Financiën heeft het standpunt van de regering- Brandt naar Franse smaak nauwe lijks aantrekkelijk beïnvloed. Het monetair comité en het co mité van de president van de na tionale banken die deze week in Brussel hebben vergaderd over de adviezen die zij aan de ministers moeten uitbrengen zijn niet tot een eensluidend standpunt geraakt. Actie Overigens heeft de Franse minis ter Giscard d'Estaing per brief nog een urgente zaak aan de Romeinse agenda toegevoegd: een gezamenlij gende prijzen. Gisteren is ter voor bereiding van de debatten in Brus sel de ongeveer een half jaar gele den ingestelde stuurgroep voor de coördinatie van financiële en eco nomische politiek op korte termijn bijeengekomen. Het Franse initiatief heeft hoop doen rijzen dat de Fransen en dus ook de Italianen bereid zullen zijn het Duits- Nederlandse standpunt omtrent een nauwe binding van mo netaire en economische politiek wat minder afwijzend tegemoet te tre den. Tenslotte moeten die financiële specialisten zich dan nog buigen over de bijzondere maatregelen die de Italianen tot 30 september toestaat hun betalingen te doen met reserve dollars zonder van goud gebruik te maken. Op deze voorwaarde was al leen Italië bereid de lire binnen de marge te houden die de EEG-landen onderling ten opzichte van de dol lar voor him munten in stand hou den. Frankrijk en Italië zijn voorstan der van 'n sterk verhoogde goudprijs. Niemand weet wat er zal gaan ge beuren als de Italianen weigeren hun goud tegen de officiële (lage) prijs van de hand te doen. De En gelsen tenslotte zullen zich moeten uitspreken over de terugkeer van zwevende pond sterling bin- ke actie tegen de voortdurend stij- nen de EEG-marges. JOHANNESBURG De leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dr. George Habasj, heeft in een interview met het Zuidafrikaanse blad To the point de aan slag van München een overwinning van de Palestijnen ge noemd. Dr. Habasj sprak de hoop uit dat de aanval op de Israëlische sportlieden niet alleen in de Arabische landen maar ook elders in de wereld als zodanig zou worden be schouwd. Nee? Lees dan op pag. 24 welke ervaring 6 rijders opdeden op een 775 km lang traject dwars door Nederland. Natuurlijk kunt u die prestaties ook zelf komen beoordelen. Een proefrit is vrijblijvend. ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegst- geest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-52643/4 N.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-44545. (Door onze correspondent) BONN De betrekkingen van de Westduitse regering met de Arabie ren zijn zeer zwaar en die met de Beieren licht gestoord. Hopeloos lijkt de situatie echter zelfs in het eer ste geval niet. Terwijl namelijk alles wat de Westduitsers vanuit het Mid den-Oosten wordt toegeroepen uiterst onheilspellend blijft klinken, hebben de ambassadeurs en zaakgelastigden van de Arabische landen Bonn gis- BARCELONA De gulden droom van een zorgloze levens avond is in vervulling gegaan: zij hebben een behoorlijk pen sioen, voldoende spaarcentjes, en het kleine kapitaaltje werd geïnvesteerd in een lief huis onder de Spaanse zon, dicht bij het strand. Desondanks vinden niet alle ren- i wat oudere buitenlanders te las- ceniers of gepensioneerden 't geluk j tig om nu nog Spaans te gaan le- in dat Spaanse kustdorp je, zich hebben teruggetrokken om te genieten van hun laatste vakantie die zo lang zal duren als 't leven hen toestaat. Het voorbeeld van de heer Peters uit Amsterdam (om begrij pelijke redenen hebben wij de ware naam en plaats veranderd, maar hij zou uit iedere plaats en met wat voor naam dan ook naar Spanje zijn kunnen komen) spreekt boek delen. Een oude man in een versleten pak werd bewusteloos naar het ar- menziekenhuis van Barcelona ver voerd. Hij had geen identiteitspapier op zak en het was onmogelijk zelfs maar te raden naar zijn herkomst. De arme man had op straat het evenwicht verloren en was ongeluk kig ten val gekomen. Door de har de klap tegen een stenen randje had hdj het bewustzijn verloren. Drie da gen later was hij dood. Men had niemand kunnen waarschuwen: hij stierf in bittere eenzaamheid. Pas na een onderzoek van ver scheidene dagen kon de politie vast stellen, dat die ongelukkige "ar- moedszaaier" die in het massagraf geëindigd, de bepaald niet on bemiddelde meneer Peters was, een buitenlander dde zich 11 jaren te- kust- plaatsje Castelldefels had gevestigd. Men Ikon niets anders meer doen dan zijn echtgenote, die na dagen lange onzekerheid al op het ergste was voorbereid, over het gebeurde in te lichten: een droevig einde van een tragische en haast groteske le- levensavond. Uitrusten Het was allemaal begonnen toen meneer Peters, een vriendelijke ver koper, die al op jaren begon te ko op zekere dag thuiskwam en zijn vrouw voorstelde: „Kind, we hebben nu hier lang genoeg ge werkt. Met wat we in de jaren heb ben opgespaard, kunnen we gaan uitrusten onder de zon, in een stil plaatsje zonder zorgen". Het vooruitzicht op een rustig en goedkoop bestaan onder de palmen van een land als Spanje, dat erom bekend staat dat men er werkelijk weet te leven, en waar de winter iets is dat men alleen aan de kalender merkt, leek haast te mooi om waar te zijn. Maar nee. de makelaar had hen geen praatjes verkocht. Het was een lief huisje, dat inderdaad onder de palmen stond in een rustige buurt van een goedkoop dorpje. De zon liet zelden verstek gaan en de winter was in vergelijking met de bittere kou van hun herinneringen een zachte afwisseling van de zo merhitte. Slechts op één punt had de ma kelaar zich vergist. Het is inder daad waar dat de Spanjaarden le venskunstenaars zijn, maar niet op alle buitenlanders werkt dat aan trekkelijk. ook al zou hij dat niet openlijk bekennen, meneer Peters had diep in zijn hart een vooroor deel tegen de donkerharige "siesta"- slapers en "manana"-zeggers: die Spanjaarden waren eigenlijk toch maar een achterlijk en lui zootje. En dus 'haalden" de Peters nooit het contact met de dorpelingen. Zeker. de makelaar had ook woord gehouden, in zoverre dat het huisje in een nieuwe buurt stond, waar meer dan de helft van de in woners oofc buitenlanders waren. Schuin tegenover hen woonde een gepensioneerde ambtenaar uit Den Haag. Meneer Peters merkte dat zijn eigen, onwillekeurige afkeer van landgenoten in het buitenland met gelijke munt werd terugbetaald en dat de andere vreemdelingen ook op elkaar neerkeken. Roddelaars "Ik ben hier gekomen om vrij te zijn van alle verplichtingen. Ik heb mijn schaapjes op het droge, dus we hebben niemand nodig. Trouwens, ik houd er niet van dat roddelaars hun neus in mijn zaken steken en het zijn hier natuurlijk allemaal roddelaars", zo redeneerde meneer Peters met zichzelf en met zijn Er kwam geen vriendelijk woord over de tuinhaag, alle buren sloten zich op in hun ivoren toren. Zo bleven ook de Peters, geïsoleerd de levenslustige Spanjaarden, geheel alleen. De verveling deed spoedig haar intrede. Mevrouw Peters hield zich tenminste nog bezig in de keuken in de tuin,'maar hij kreeg over al genoeg van. Hij begon de zon te haten, hij ging niet meer naar het strand, en de buren haatten elkaar allang. Hij veilde niets anders meer aantrekken dan een van zijn oud ste pakken, die hij op het laatste moment nog in de koffers had ge stopt en ging hoogstens tweemaal in de week lopend naar een Spaan- bakkerij om, met de mond toege- perst en met een uitgestoken wijs vinger in de richting van de plan ken, brood te kopen. Encyclopedie Meneer Peters verschanste zich in zijn huisje. Zijn loopgraaf was de grote stoel voor de boekenkast, verbeten opgave in vol bewustzijn van de zinloosheid er van het doorlezen van de vijfde druk van de "Winkler prins alge- #/nnencyclopedie" uitgegeven in 1937. Hij begon systematisch op bladzijde een van het eerste deel, „a tot en met araxes" en de encyclopedie die hij uit zuinigheid had meegenomen („Je kunt zoiets toch niet weggooien") had zestien delen. Meneer Peters kwam in zijn Winkler Prins tot aan het achtste teren aangenaam verrast met een gemeenschappelijke verklaring. Zij distantiëren zich daarin van de ter» reur in het Olympische dorp en ver klaren dat zoiets de Palestijnse zaak alleen maar kan schaden. Door Wim Timmer# De Peters vonden het zoals heel deel, „geboorte tot en met Hanni bal". Maar hij zou nooit lezen, welk een plezierig bestaan deze Cartaag- se veldheer meer dan 2000 Jaar ge leden aan dezelfde Spaanse kust had gehad. Meneer Peters was nog maar op de helft van het achtste deel, toen hij op zekere dag zijn oude pak aantrok en naar Barcelo na ging, voor zijn Jaarlijkse bezoek aan de dokter. Op een trottoir van de Catalaanse hoofdstad bespaarde de dood hem de overblijvende acht delen van de encyclopedie. Zijn vrouw kon de eenzaamheid midden in het zonnige en vrolij ke Spanje niet meer aan. Land en In Caïro zou bovendien duidelijk zijn gemaakt, dat de Egyptische re gering er niets voor voelt de bahden met Bonn meer te schaden dan on vermijdelijk is. De secretaris-gene» raai van de Arabische Liga vertelaar de weliswaar dat de Arabisch-West duitse betrekkingen een dieptepunt hebben bereikt, maar in Bonn wordt aan zo'n uitlating (ook de Palestijn se bevrijdingsbeweging is lid van de liga) minder zwaar getild dan de, blijkens een verklaring van minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel, ontmoedigende reacties van verschil lende regeringen in het Midden-Oos- ten. Inmiddels zit de Westduitse reg- ring met de drie Palestijnen die het drama van dinsdag ovrleefden. Zij heeft in alle vriendelijkheid gepro beerd het drama zelf de Beieren in de schoenen te schuiven. Juist dat deel van de nasleep, dat werkelijk voor rekening van Beieren komt gisteren zijn de drie voor de Beier se rechter aangeklaagd zal de re gering-Brandt echter naar buiten moeten verdedigen. De regering van Libië, West-Duitslands voornaamste olieleverancier, heeft Bonn gevraagd de gevangen Palestijnen naar Tripo lis te zenden, een eis die onmiddel lijk is ondersteund door de Arabi sche liga. In München behoren de drie man nen, die naar verluidt voortdurend worden verhoord, tot de voornaam ste getuigen voor de opheldering van de noodlottige politieactie op het vliegveld Fürstenfeldbruok. Bonds kanselier Brandt heeft gisteren nog eens zijn wens herhaald dat een on partijdige commissie met die ophel dering wordt belast en haar resultaat publiceert, ook al komt het daardoor tot een "schokkende onthulling van Duits falen". De voortdurende kritiek op de schietpartij tussen de (slechts) vijf scherpschutters van de politie-en de terroristen, maakt een rapport door onafhankelijke "detectives" noodza kelijk. Voor Brandt en ook voor de Beierse premier Goppel die zich heeft gehaast het voorstel van de Bondskanselier te onderstrepen ia er echter bovendien veel aan gele gen elke indruk dat er geen zuiver spel wordt gespeeld, te vermijden. Proporties Beide partijen hebben zich ook gis teren ingespannen om het wederzijd se wantrouwen tussen de regering in Bonn en de CSU-regering in Beie ren weer tot normale proporties rug te brengen. Brandt zou een da# eerder, in een vertrouwelijk gesprek met journalisten, hebben gezegd dat het ministerie van Binnenlandse Za ken onvoldoende bij de voorberei dingen van de politieactie betrokken was geweest en dat een voorstel van hem, om het Bundeskriminalamt de zaak in handen te geven, door de Beierse regering zou zijn afgewezen. Die uitlatingen zijn herroepen, maar deden in Beieren vanzelfspreken hun werk. Bovendien laat minister Genscher van Binnenlandse Zaken, die in het Olympische Dorp een hoofdrol speelde, geen kans onbe nut om de grote mate van Beierss verantoordelijkheid te benadrukken. Onder meer omdat de Springer-pers al 'n poging had gedaan Brandt aan de fatale politieactie te veihinden, is zoiets niet onbegrijpelijk en voor do regering misschien zelfs nuttig. Toen alles gezegd leek, ging men echter van de regeringskant in Bonn gister- volk waren haar ondanks het 11- middag graag akkoord met de op- Jarig verblijf vreemd gebleven, haar vaüting van de vaderlijke Beierss familie kon haar uit het verre va- premier Goppel, dat hei Jammer zou derland niet helpen. Nu verkoopt zil zijn als ruzie werd gemaakt over 'n het huisje onder de palmen en keert j actie die nu Juist zo'n treffend staal- terug naar haar geboortestad. De tje van de samenwerking tussen gulden droom is in rook ver- i Bonn en Beieren zou zijn geweest. vlogen..., I

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11