,3onn:het mogelijke gedaan SCHREIBER: WIJ SCHOTEN EERST GUERRILLASTRIJDERS BEDREIGEN DUITSERS )ppositie maakt München politieke zaak PALESTINA COMITÉ: Slachtoffers Israëlische onderdrukking sterven onder totale onver schilligheid Bloed bad op Maagden eilanden ■■1 FELLE KRITIEK VAN WILSON OP IM AMIN sraëlische anti-guerrilla- pecialisten in München Zuidafrikaanse minister dreigt pers verder te zullen knevelen israëlische druk op WASHINGTON IoNPERDAG 7 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND )NN (Reuter) De fractie van de Christendemocratische isitie in de Westduitse bondsdag, Rainer Barzel, heeft laten blij- dat hij de gebeurtenissen in [Chen tot een politieke kwestie de eerste orde wil maken. interview verklaarde Bar- jat hoewel het optreden van de itijnse guerrilleros ernstige de heeft berokkend aan de Ara- be zaak, hij „ook een paar vra- beeft aan de regering over de waarop zij de zaak behandeld In de pers is een heftige polemiek ontstaan over wat één krant „de krankzinnige toestand op het vlieg veld (Fürstenfeldbruck)" noemde. Hoofden De meeste kritiek in Duitsland komt neer op de hoofden van de hoofdcommissaris van politic in München, Manfred Schreiber, mi nister van Binnenlandse Zaken Hans -Dietrich Genscher er de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Beieren, dr. Bruno Merk. Een vooraanstaande strafpleiter in München, Rold Bossi, zei gister avond: „De enige conclusie waar toe men kan komen is dat de plan ning foutief en slecht van uitvoe ring is geweest. Er is geen excuus voor de dood van alle gijzelaars on der dergelijke omstandigheden". Bossi legde verband tussen de tra gedie van dinsdag en een soortgelijk drama een jaar geleden, toen scherp schutters van de politie twee bankro vers neerschoten die de belofte van een vrijgeleide uit München hadden gekregen omdat ze zes gijzelaars in hun macht hadden. Eén der gijze laars, een meisje van achttien jaar, werd in het vuurgevecht gedood. „Twee van zulke drama's onder dezelfde omstandigheden in één jaar laten slechts de conclusie toe dat de overheid zich eens dient te be zinnen op haar beleid", aldus Bossi. Schreiber was bij de eerste schiet partij in München betrokken, maar de algemene verantwoordelijkheid werd toen aanvaard door de openba re aanklager van München. Er wer den stappen ondernomen ter vervol ging van de aanklager, maar ze ble ven zonder gevolg. De Westduitse pers wil vooral we ten hoe het zit met de gaping in de verbindingen tussen het vliegveld de overheid in München. Ook de Westduitse kranten openden gister ochtend met het door perschef Con rad Ahlers bevestigde bericht dat al le gijzelaars er levend waren afge komen. Het zint de pers evenmin dat Gen scher en Merk geen bijzonderheden willen geven over hun onderhande lingen met de guerrilleros, als ook over de feitelijke toedracht op Für stenfeldbruck. (Door onze correspondent) )NN De regering- Brandt gistermiddag in Bonn een eers- ogiog gedaan om de balans op te van de rampzalige gebeurte- en in München, die ze be- iuwt als „een zware slag voor de dsrepubliek". Woordvoerder Ah- oordeelde na de bijzondere ka- tszitting, dat „al het menselijk elijke" is gedaan om het leven de Israëlische gijzelaars te red- Dit zou zowel voor de veilig- smaatregelen van tevoren gelden loor de operatie die op het vlieg- Pürstenfeldbruck eindigde met ood der 11 Israëliërs, veiligheidsmaatregelen voor de ëlische Olympische ploeg waren oor het begin van de spelen in met de Israëlische veilig- sdienst getroffen, aldus de rdvoerder. Toen op een bepaald lent versterkte veiligheidsmaat- len waren voorgesteld, bleek dat aan Israëlische kant geen be te aan bestond. (Ahlers rea- de met deze toelichting vooral scherpe kritiek van Israëlische een kritiek waarvan echter mag aangenomen dat deze eerder cht was op een mogelijke ver- rlozing van de afgesproken veilig- smaatregelen). ernstige fouten zijn gemaakt le noodlottige politieactie op het uii, het nog lopende irzoek moeten blijken de van zaken wordt door de re- ng vastgelegd in een documenta- het verslag dat minis- ischer aan het kabinet uitbracht, echter de poging om tijdens een Incapitulatie voor de eisen van Irabische terroristen de gijzelaars evrijden, de laatste kans om hun te redden, les was geprobeerd, aldus de rege- swoordvoerder. De regering had Palestijnen losgeld en vrije af- aangeboden (Ahlers zelf was ld als hun gijzelaar mee te vlie- naar het Midden-Oosten). De isten van Arabische bemiddelaars en aanvaard, vooraanstaande po- waren als plaatsvervangers voor en Bondskanselier Brandt per- ilijk had geprobeerd zijn Egyp te collega in Caïro telefonisch verking te bewegen. Alle po len mislukten. Zowel de Egyp- he regering als de Palestijnen in Olympische dorp weigerden de aftocht voor de 11 Israëliërs te anderen. De Palestijnen hadden het eind toe hun eis gehand- fd dat Israël 200 Arabische ge- genen zou moeten vrijlaten. 3orde schijn samenwerking met politie, de erse regering en Bondsregering met medeweten van Israëlische oriteiten, is daarop besloten voor schijn in te gaan op een andere ran de Palestijnen, namelijk hen thun gijzelaars te laten vertrek ken. Men wist dat de kans op suc ces heel klein was, aldus Ahlers. maar het risico zou nog groter zijn geweest als niet tot een aotie was besloten. Het afgelegen vliegveld leek de meest geschikte plaats voor een aanval op de Arabieren. In de loop van dinsdag waren volgens de regeringswoordvoerder, veel tips uit de bevolking binnenge komen, waarin werd aangedrongen' op het gebruik van verdovend gas. Gebleken was echter dat gas waar van zeker is diat het slechts een ver dovende invloed zou hebben, niet beschikbaar was. De piloten van de helikopters werden ingewijd in het operatieplan. De Lufthansa-machi ne, die de Palestijnen zogenaamd voor de vlucht was aangeboden stond klaar r draaiende motoren maar had g bemanning. Van -j -iuld aan het mislukken van de operatie op Fürstenfeldbruck kan naar het ooi-deel van de regering op g- enkel niveau sprake zijn. De i werking tussen alle be- trokk. a was, volgens de inlichtin gen waarover Ahlers beschikte en die afweken van bepaalde informa ties uit Beieren, goed. Hij achtte het dan ook onwaarschijnlijk, dat een van de verantwoordelijken "con sequenties uit de gebeurtenis zou moeten trekken". Gewerkt Gebleken is inmiddels dat een van de aanvoerders van de Pales tijnen enkele "maanden lang heeft meegewerkt aan de opbouw van het Olympische dorp. Hij was niet als tuinman maar als techni cus in dienst van de Olympische or ganisatie. 'Geruchten dat de laat ste dagen waarschuwingen voor sa botageacties waren binnengekomen bevestigde de woordvoerder. Het zouden echter waarschuwingen zijn geweest die altijd binnenkomen in een tijd van verhoogde waakzaamheid en geen ervan zou op een daad van deze soort hebben kunnen duiden. Naar het oordeel van Ahlers be hoeven de gebeurtenissen geen in vloed te hebben op de langzaam verbeterende contacten tussen Bonn en de Arabische landen. Wat Israël betreft, had de regering vooral d'e waarderende woorden van premier Golda Meir voor de bevrijdingspo ging dankbaar ter kennis genomen. Overigens bleek dat de scherpe woorden over medeverantwoordelijk heid, die president Heinemann 's ochtend tijdens de rouwplechtig- heid tot de Arabische landen had gericht, niet van tevoren met de re gering waren afgesproken. (Aange nomen mag bovendien worden dat het drama van München in de prak tijk wel degelijk geruime tijd als een rem op de toenadering tussen Bonn en de Arabische landen zal werfken. Bij het begin van de Spe len confereerde Brandt met de in vloedrijke Egyptische hoofdredac teur Heikal en er werd zelfs be weerd dat Brandts diensten zouden zijn gevraagd voor het verbeteren van de betrekkingen tussen Ameri ka en Egypte). CAIRO (UPI/AP) Een Pales tijns radiostation heeft de politie van München beschuldigd van "wreed heid en dorst naar Palestijns bloed" en gemeld, dat Westduitse belangen een "centraal doelwit" zullen warden van toekomstige Palestijnse acties. Het radiostation, "de stem van de Palestijnse revolutie" bejubelde de commandostrijders die aan de over val in München deelnamen als "hel den" en "martelaren die hun levens offerden voor hun beginselen". Het radiostation, dat vanuit Caïro uitzendt, staat onder gezag van de waarin onder leiding van Jasser Ara fat zes Palestijnse gueaTillagroeperin- gen zijn gebundeld. Volgens de ra dio hadden de Palestijnse comman dostrijders op het vliegveld Fürsten feldbruck uit zelfverdediging gescho ten. "Het humane karakter van de commando's bleek uit het feit dat zij het ultimatum voor het sparen van de levens der gijzelaars verschei dene malen verlengden", aldus "de stem van de Palestijnse revolutie". Ook de twee Israëliërs in het Olym pisch dorp waren "uit zelfverdedi ging" gedood. Het radiostation verklaarde voorts dat de wereld alleen luistert naar de stem van de sterken. "Wij willen niet zeggen dat de wereldopinie naar de hel kan lopen, maar wel eisen wij dat zij onze strijd niet ketent. De wereld van vandaag is de wereld van de sterken. De wereld luistert niet naar het geweeklaag van de hulp behoevenden, maar naar de strijders die vechten voor een rechtvaardige zaak". Eenheid Het bestuur van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie heeft aan het slot van een vierdaagse vergadering in Damascus de guerrillabewegingen opgeroepen tot eenheid. Men spoor de de Palestijnen aan front te ma ken tegen "het komplot voor een af zonderlijke vrede" tussen Jordanië en Israël. Van het bloedbad in Mün chen werd niet gerept. In West-Duitsland is gisteren een landelijke klopjacht op Palestijnen begonnen uit vrees voor nieuwe ac ties. Die zouden zijn aangekondigd in een pamflet dat in het Israëli sche verblijf in het Olympisch dorp werd gevonden. Uit het pamflet bleek dat de Pa lestijnen rekening hadden gehouden met de mislukking van him actie in het Olympisch dorp en dat andere Palestijnen klaar stonden om in actie te komen. Het zoeken is naar 15 per sonen die er van verdacht worden guerrillastrijders te zijn. AMSTERDAM (ANP in een gisteren uitgegeven verklaring be treurt het Nederlands Palestina Co mité de aanslag in München. Het zegt voorts van mening te zijn. dat hierdoor de gerechtvaardigde strijd van het Palestijnse volk in een verkeerd daglicht wordt ge steld. "Bij de huidige golf van veront waardiging dient onzerzijds evenwel een aantal kanttekeningen te wor den gemaakt", zo vervolgt de ver klaring. Op de allereerste plaats ontbreekt in de 24 uur per etmaal op ons afkomende berichten vrij wel totaal enige belichting van de achtergronden die tot dit soort da den leiden. Die achtergrond is de niet aflatende onderdrukking van het Palestijnse volk. Het Palestijn se volk is allereerst uit eigen huis en haard verdreven o.a. door mid del van terreurdaden, waarbij aanslagen als die in München nog LONDEN (Reuter, UPI) Ha rold Wilson, de leider van de Brit se Labourpartij, heeft in een vraag gesprek voor de radio president Amin van Oeganda een man ge noemd die aan waanideeën lijdt en geestelijk onevenwichtig is. Hij zei het te betreuren dat men Amin een militaire staatsgreep heeft laten uit voeren zonder enig machtsvertoon van de Britse marine. De Britse Labourleider maakt zich volgens zijn zeggen zorgen over de vijandige stemming in bepaalde Britse kringen in verband met de komst naar Engeland van Aziaten die uit Oeganda verbannen zijn. Wilson drong aan op bijeenroeping van een conferentie van de Britse Gemenebestlanden waarop de kwes tie van de verbannen Aziaten be sproken zou moeten worden. President Kenneth Kaoenda van Zambia omschreef het optreden van Oeganda tegen de Aziaten gis teren als verschrikkelijk, afschuwe lijk en schandelijk". MÜNCHEN (DPA, AP) Het vermoeden is gerechtvaardigd dat Israëlische specialisten een bijzondere rol hebben gespeeld bij de gebeurtenissen de afgelopen dagen in München. De woordvoerder Heinrich von Mosch van het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken wilde op vragen over de kwestie niet diep in gaan maar wel zei hij dat bij de onderhandelingen met de Palestijnen ook Israë liërs betrokken waren geweest. Het blad „Die Welt" meldt in zijn editie van vandaag dat twee hoge functionarissen van de Israëlische geheime dienst er in het Olympisch dorp en ook op het vliegveld Fürstenfeldbruck bij zijn geweest. De Israëlische censuur heeft buitenlandse corresponden ten verboden over deze kwestie te schrijven. 1NCHEN (Reuter) De hoofd- nmissaris van politie in München tttfred Schreiber, heeft meege- eld dat hij gelooft dat de politie voorgaande nacht op het vlieg- Flirstenfeldbruck het eerst had tooten. Eerder op de dag had een 'dvoerder van de politie met klem :ent dat de politie het vuur had •d op de Palestijnse comman- Dders. een interview verklaarde eiber: „Ik persoonlijk heb het 'oei dat wij de eerste schoten op terroristen afvuurden". Hij voeg- eraan toe dat hij daar niet ab- tout zeker van kon zijn daar het iderzoek nog aan de gang was en P tog niet alle betrokken scherp schutters persoonlijk had gesproken. Volgens Schreiber was Israël te voren op de hoogte gesteld van de hinderlaag die de politie op het vlieg veld had gelegd en wist het dat het een riskante onderneming was. Maar het was naar zijn zeggen de enige manier die een kleine kans op red ding van de gijzelaars bood Een ho ge politiefunctionaris had pas bevel gegeven het vuur te openen toen hij besefte dat één der comman dostrijders de hinderlaag had ont dekt. „Het was erg moeilijk", zei Deel Schreiber. „Iedereen wist dat de kans op succes klein was". Sohreifoer zelf maakte deel uit vaai de delegatie die de hele dag de handelingen had gevoerd met de Arabieren, die de vrijlating van 200 Arabische gevangenen in Israël eis ten. De commissaris betitelde de lei der van de guerrillagroep, die de on derhandelingen voerde, als een intel ligente man die zich raar zijn over tuiging aan zijn woord zou houden. „Hij wilde geen geld accepteren en evenmin een ruil van gijzelaars (ik had mijzelf aangeboden) en het scheen hem bijna te sphten dat zijn Israëlische gijzelaars atleten wa ren", zo zei Schreiber. „Hij wilde al leen maar zijn vrienden redden". Op een gegeven ogenblik had Schrei ber erover gedacht de Arabier te overmeesteren. De commandostrij der scheen zijn gedachte te raden. „Hij opende zijn rechterband en daar zag ik een granaat met zijn duim op de pen", aldus Schreiber. De Arabier, die een witte hoed op had, uitte telkens weer nieuwe dreigementen. Op een zeker moment dreigde hij nog twee Israëliërs voor hun verblijven neer te laten schie ten. Maar de onderhandelingen wer den voortgezet en na verloop van tijd kreeg de commissaris zelfs gelegen heid voor een kort gesprek met een der gijzelaars, de 27-jarige verzor ger André Spiter. „Hij vertelde me dat met hem alles in orde was maar verzocht mij dringend de Israëli sche regering te vragen iets voor hen te doen". De politie zag maar drie moge- lijheden tot bevrijding der gijzelaars, zo deelde Schreiber mee. De eerste was bestorming van het gebouw, werp verworpen als zijnde te riskant. Een tweede plan was een poging te doen de Palestijnen van hun gijzelaars te isoleren in het ondergrondse net werk van gamgen terwijl alleen zou den worden geëscorteerd naar de he likopters die de Arabieren hadden geëist. Maar toen vroegen de Pales tijnen een autobus om hen naar de hefscliroefvliegtuigen te brengen en was ook dUe mogelijkheid van de baan. De laatste kans was toen een over rompeling op de vliegbasis „Fürsten feldbruck, zo verklaarde Scnreiber, Hijzelf volgde twee helikopters met de Arabieren en de gijzelaars in een derde hefschroefvliegtuig. De reconstructie van de gebeurte nissen op het vliegveld was moeilijk en zou meer tijd vergen, aldus de commissaris. Hij had postgevat bij de ingang van het hoofdgebouw op de luchthaven toen de eerste schoten vielen, kort nadat de helikouiers wa ren geland. „Ik stond naast de po litieman die een regel in het hoofd kreeg en werd zeif ook beschoten. Op dat moment kon ik de situa tie niet langer in de hand houden", zo zei hij. Schreiber verklaarde dat de politie zich steeds had laten lei den door de overweging dat de guerrillastrijders „eenlingen zonder hoop waren die zichzelf in een moeilijke situatie hadden ge bracht". Wij geloofden niet, zo zei hij, dat zij toestemming zouden krij gen in Caïro te landen. verbleken. Na 1948 heeft het Pa lestijnse volk twintig jaar ver geefs gewacht op stappen van de internationale gemeenschap het erkehde recht op terugkeer te rea liseren. Opnieuw In 1967 zijn door Israël opnieuw vele Palestijnen verdreven en wordt het .verzet van degenen die konden blijven systematisch on derdrukt. Bij de zionistische onder drukking voegt zich sinds septem ber 1970 de bloedige vervolging dbor Arabische reactionaire regi mes en de schuldige passiviteit van de overige Arabische regimes. De Zwarte-septembergroep komt niet uit de lucht vallen. Op de tweede plaats zullen wij niet meedoen aan die golf van veront waardiging die door zijn eenzijdig heid huichelachtig aandoet. De slachtoffers van de Israëlische on derdrukking in de bzette gevieden, sterven temidden van totale on verschilligheid hier te lande, al dus de verklaring. ST. CROIG (Reuter, ANP) Een bende gemaskerde mannen heeft gis teren bij een roofoverval op een golfolubhuis bij Christiansted op de Maagdeneilanden acht mensen dood geschoten en vier gewond. Volgens de politie waren alle slachtoffers be roofd, terwijl ook de winkel van het golfterrein was geplunderd. De vier of vijf met machinepistolen gewa pende overvallers verdwenen in het struikgewas rondom het clubhuis. BLOEMFONTEIN (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van Voor lichting, dr. Connie Mulder, heeft woensdag de pers gewaarschuwd dat hij maatregelen zal nemen als zij zichzelf geen discipline oplegt. Op 'n provinciaal congres van de Nationa le Partij ln Bloemfontein verklaar de de bewindsman, dat de Zuidafri kaanse regering grote waarde hecht aan de persvrijheid maar dat zij niet bereid is toe te staan dat door „on verantwoordelijke elementen" de vei ligheid van het land in gevaar wordt gebracht, de verhouding tussen de diverse rassen wordt verstoord of dat er tot revolutie wordt aangezet. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Israëlische ambassadeur in Washington, Isaak Rabin, heeft druk op de Ameri kaanse regering uitgeoefend om de Olympische Spelen alsnog af te ge lasten. Rabins indirecte suggestie was dat indien de Spelen toch zou- dien doorgaan de Verenigde Staten zijn Olympische ploeg behoorde te rug te trekken uit protest tegen de bloedige actie van de Palestijnse terroristen. De Israëlische -ambassadeur zei dit in een gesprek met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, die Rabin op verzoek van president Nixon had uitgenodigd voor overleg over de nasleep van het Olympische drama in München. Rabin maakte de inhoud van zijn gesprek met Rogers bekend aan journalisten. Zijn indiscretie wordt hier gezien als een politieke manoeuvre om Washington, door de tragische gebeurtenissen in Mün chen, te dwingen een duidelijk anti- Arabisch standpunt in te nemen. Het conservatieve, Republikeins- geörienteerde avondblad van Wash ington, The Evening Star, publi ceerde gisteravond een sterk anti- Duits gekleurd artikel van de cor respondent in München, Tom Dow- ling. Dowling verweet Hans Dietrich Genscher en Bruno Merk, de Bei erse ministers van Binnenlandse Zaken die een persconferentie ga ven vier uur nadat het drama op het vliegveld zich had afgespeeld, van moedwillige leugenachtigheden Deze twee eerbiedwaardige regen ten, schreef Dowling, hadden de on gelooflijke brutaliteit om, nadat ze tientallen dringende vragen hadden opgeworpen en geen daarvan had den beantwoord, de vertegenwoor digers van de wereldpers te zeggen dat ze elders belangrijker politie zaken hadden te behartigen. De belangrijkste onbeantwoorde vraag, die ook vandaag de Ameri kanen bleef plagen, was wie het vuur op het vliegveld had geopend (een vraag die in alle reportages door de Duitse autoriteiten duide lijk werd ontweken), en welk plan de politie had om de Israëlische gijzelaars te ontzetten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9