1G oeie tiee... Wel n goeie ouwe tijd IT ZIJN DE DEELNEMERS AAN DE LEIDATO luwe Dure goeie ouwe tijd STRIJD (Ex-koopman Iruné: LEIDENAAR VAN DE REUDEN: Laatste hand aan opbouw GROENOORD- IIIL IN ZEE VAN LICHT RDAG 7 SEPTEMBER 1972 a[L1N „Een stukje „toen" laten herleven op de Lei- l Dat is de bedoeling, die het Leidato-comité had met Lositie: „Die goeie ouwe tijd". Dat wilde men echter vrondig doen. Niet alleen de waarschijnlijk door de Jfat bijgekleurde mooie dingen, ook de armoe. Van- look het vraagteken dat achter het motto „Die goeie I tijd!?" is geplaatst. Hoe was dat nou? Om dat |ten te komen hebben we twee willekeurige, wat oude- jnsen aan het woord gelaten. Mensen die over de ouwe tijd" uit ervaring kunnen spreken. B EN Voor de heer Bruné, in het Solglytt-rusthuis Plantsoen, is die „goeie jd" niet zo geweldig goed •l „In mijn jonge jaren, in 1904 geboren ex- andelaar, „heb ik veel ar- d. Geen beste jeugd 1 Moeder is tien jaar ziek i voor ze overleed. In deze daar wellicht veel aan te iaa^west zijn. Maar in die tijd moeder zelfls regelmatig om wat extra geld in het ie brengen. Nee, als ik in jong zou zijn zou ik het :;^1 wat beter hebben dan ik had". Bruné gaf door de ziekte Ier en door de moeidilke [e omstandigheden er wa tt, hij verdiende 6 gul eek op een gegeven mo- brui aan het gezinsleven, toen gaan zwerven, en heeft _^{)t deel van zijn leven „langs doorgebracht als „scharre- hij het zelf noemt. klachten (pest daarmee ophouden door- maagklachten kreeg. Voordat Ex-„scharrelaar" Bruné: „Nu heel wat heter" daar iets aan gebeurde heeft hij nog i twee jaar doorgesukkeld. „Want van de steun die je in die jaren I kreeg kon ik werkelijk niet rond- j komen. Op een gegeven moment was er echter een dokter die ook vond dat dit niet meer kon. Zodoende werd ik naar een minder-validenwerk- plaats gestuurd. Miaar ja, vroeger werd je dom gehouden. De tegen woordige jeugd pikt dit soort dingen niet meer. Die eist meer vrijheid. De studentenprotesten zijn daarvan een duidelijk voorbeeld. Teil Ook de hygiënische toestand is sinds mijn jeugd natuurlijk gewel dig verbeterd. Een beetje huis heeft tegenwoordig toch wel 'n badkamer tje, hoe klein dan ook. Vroeger was er alleen de bekende teil om te baden. Wassen deed je onder de pomp buiten. Wel lekker fris hoor, maar tochEn dan de toiletten. In Rijnsburg bijvoorbeeld waren er stegen waar maar één toilet was. Die was dan gere. vveerd voor de „grote man" in zo'n steeg. De rest van de bewoners moest zijn behoef te maar achter in de tuin doen. Nee, het is tegenwoordig toch wel een stuk beter. Dat wij nooit echt genoeg te eten hadden, terwijl mijn moe der de hapjes uit haar mond spaar de voor ons, dat is nu toch niet zo heel gewoon meer. En Sinterklaas brengt nu toch haast altijd wel wat mee voor de kinderen. "Goeie ouwe tijd?" Nou nee". Tekst Bert van Dommelen Foto's Jan Holvast LEIDEN „Ach, je zegt zo wel eens tegen elkaar: zou die jeugd van tegenwoordig het net zo leuk hebben als wij het vroeger had den. Maar voor ons is dat zo moeilijk te beoordelen". De heer W. F. van de Re ij den, 76 jaar en geboren Leidenaar, is er de man niet naar om alles wat er tegen woordig gebeurt bij voorbaat „af te kraken". Maar hij wil wel kwijt dat het vroeger in Leiden toch wel heel erg gezellig was. Met toch wel een klein beetje wee moed praat hij over de romantiek rond het balboekje, over de gro tere saamhorigheid, die er naar zijn mening vroeger bestond, over het feit dat het personeel in de bakkerszaak die hij jarenlang op de Nieuwe Rijn heeft gehad, al tijd bereid was om ook na slui tingstijd nog iets te doen. „Dat vinden mijn vrouw en ik wel een bezwaar van deze tijd-", zegt hij. „De jongelui vinden het dikwijls gauw te zwaar worden. Wij zijn opgegroeid met het idee dat je hard moest werken om iets te bereiken. Maar Ja, de Jeugd van tegen woordig leeft in een heel andere tijd. Een tijd die ook grote voordelen heeft: de sociale voorzieningen bij voorbeeld. De studiebeurzen ook. De jeugd krijgt veel meer kansen. „Was dat in onze tijd maar zo geweest',' enk je wel eens. De jeugd is ook veel vroeger volwassen. Op ons twaalfde jaar speelden wij nog met hoepels en met een papieren voetbal, netzo- lang tot de agenten, die allemaal 'n bijnaam hadiden, 'strooienhoedje', of „Manussie", er aan kwamen. Wij la zen dan ook geen kranten. Dat deed je pas als Je zo'n Jaar of 18 was. Wat er in de wereld gaande was, besefte je eigenlijk niet zo. Je bleef dus langer kind". Dubbele namen „Toch wel een goede ouwe tijd". Dat is ondanks alle positieve din gen die de heer Van de Reijden in Leidenaar Van de Reijden: gezelligheid deze tijd ziet, ondanks het feit dat hij niet teveel wil afgaan op zijn eigen jeugdsentiment het oordeel van deze zeer vieve Leidenaar. „Een verschil zie Je ook bij de stu denten. Vroeger waren dat echt jon getjes met dubbele namen. Wel aar- dir, hoor. Heel duidelijke verschil len in gezelligheid, die vroeger toch wel veel groter was men kende elkaar ook, zoals in een dorp zie Je op 3 oktober. Vroeger was dat "n geweldig feest.Nou gaan we weg als we de kans krijgen. Dat vaders, moe ders en kinderen door elkaar heen liepen te hossen, dat zie Je toch niet meer. Daar staat dan weer tegen over dat je vroeger veel korter werd gehouden. Maar moeder gaf dan wel eens de sleutel mee, als^het te laat dreigde te worden. Maar goed, ik praat natuurlijk vanuit mijn ge zichtshoek. Wij hadden het niet slecht, al moesten we daar dan ook hard voor werken. Voor een arbei der in die tijd was het natuurlijk wel wat minder leuk. Howel die toch ook wel weer zijn gezelligheid zal hebben gehad. Maar ik zelf, ik ben vrolijk opgegroeid, en ik ben er vrolijk bij gebleven". n, Leiden: Üatrassen Leiden; Rhenen; )jjk «Sc Co N.V., Leiden; ente en Rijkspolitie; iging Oud Leiden; I istenspecialist. Oegstgeest; ervaas, Leiden; ÜP, Leiden; :ke, Leiden; Camp, Den Haag: ■ord Restaurant; Import, Putten (Gld); i eerlings, Veghel; elsonderneming Lagonda, dd lam; rman, Den Haag; ushik, Amsterdam; J. J. TUI, Zwolle; -■""tchtingsbureau voor de voe- iniieh en Haag; jj 't Veertje, Leiden; Jewe Int. Amsterdam; Roest, Oegstgeest; Mossel Versteege N.V.. Den Haag; Arnoldus Keukens, Leiden; Arnoldus, Leiden; Ijzerhandel Zwager N.V., Leiden; N.V. Wijnhandel M. Reuchlin Zoon, Rotterdam; Persian House, Amsterdam; Hugro Honland N.V., Amsterdam; Overlegorgaan Vakcentrales NW- CNV-NKV; Spark's Nederland NV Amsterdam; Handelsonderneming de Jong, Slie- drecht; L. J. W. Giesbers, Roermond; By-Pas Int. N.V., Erichem; P. E. Everaarts; De Nie C.V., Leiden; Sanamat, Amersfoort; Fa. Los, Ledmuiden; Faith Trader, Scheveningen; N.V.S.H., Leiden; Navest, Scherpenzeel; B. v. d. Bos, Den Haag; Fa. H. M. Kempe, Rotterdam; Fa. van Elzen v/h Velo, Ledden; Het Tapijtcentrum N.V., Leiden; Incos N.V.. Utrecht; F. van Poel wij ck B.V. Rotterdam; Maspo, Woudenberg; International Sales, Amsterdam; Actief Uitzendbureau, Leiden; Handelsond. Brilleslijper «Sc Sorma- ni, Nw. Loosdrecht; Van Dyk, Leiden; Amro Bank, Amsterdam; Techn. Bureau Manders. Wasse naar; Fa. Bulthuis, Leiden; Fa. Overgaauw, Leiden; Doesburgse Mosterdfabriek; Naslagwerken Schutte, Soest; Remington Electr. Shaver Division, Amsterdam; Fa. Hartwijk, Leiden; Van Leeuwen Style Parket, Ledden; Oosthoek N.V., De Meern; Handelsonderneming Lagonda, Amsterdam; Huffeners Handelsonderneming, Amsterdam; Van Wijk Kriek, Papendrecht; Parena N.V., Rhenen; Vermeulen Epe, Harderwijk; Fa. Jan Bentveld, Leiden; Houtwerf N.V., Leiden; Prins Zonwering, Voorschoten; Sam van Weesel «Sc zoon, Leiden; Knegtel, Leiden; Corona (Krol-Den Haag); v/h Swaak, Leiden; Parena N.V., Rhenen; Majoor v. d. Poel, Bussum; Garant Service. Leiden; Luxaflex Org. Nederland, Zeist; Van der Let, Den Haag; Jan Wolfslag N.V., Leiden; Fairline Olympia, Warmond; Berk Banden, Leiden; Van der Klugt N.V., Leiden; Gé Hof enk, Leiden; Bogmans; Vaz-Dias en Lodder, Amsterdam; Beje, Amsterdam; Pammler; H. Bonte, Leiderdorp; De Zonweringspecialist. Leiden; Winans; P. v. d. Niet N.V., Hazerswoude; Handweverij Atelier De Schapekop Veere; Ver on; P. van Reeuwijk N.V., Rotterdam; CR.AR., Leiden; De Telegraaf-Tros Kompas. Am sterdam; Eradus, Leiden; Wippo, Den Haag; Loeske Mater, Eemnes; Pas-aan Patronen; J. M. Versteegen, Leiden; De Gouden Sleutels, Leiden; Europaclub Int., Utrecht; Ned. Rode Kruis, afd. Welfare, Lelden; Lewestein. Leiden; Lucotherm B.V., Alphen aan den Rijn; Th. Mooren, De Houthal, Roelof- arendsveen; Singer N.V., Leiden; Leids City Centrum, Leiden; Rsactica, Roosendaal; Amstel Bieren-Heineken Neder land N.V., Amsterdam; Mare ia, Voorburg; Baha'I Geloof, Leiden; Novito Import-Export, Breda; Van Waay N.V., Benthuizen; v. d. Berg «Sc Slothouber N.V., De- demsvaart; Nederl. Boekenclub, Den Haag; Fasson Nederland N.V., Knip-plak- wedstrijd; Van Dij k-schilderijen Studio Martin Ken, Leiden; Botenhandelaren combinatie; Slaapkamer-Centrum-Lisse LEIDEN Op het ogenblik wordt in de Groenoordhal de laatste hand gelegd aan de opbouw van de elfde Leidato, die vrijdagavond wordt geopend en duurt tot en met zondag 17 september. "Een voor spoedige opbouw, de snelste sinds Jaren", vindt het Leidato-comité bij monde van secretaris Van Zijp. Dinsdagmiddag was de hele grote Groenoordhal nog vrijwel leeg. Er stonden alleen wat auto's die de eer ste stands kwamen aanvoeren. Daar na is het allemaal heel hard ge gaan. Woensdagmiddag was de ech te huishoudbeurs voor het grootste deel klaar. Wel werd er overal nog hard getimmerd, moesten er op de galerij nog complete slaapkamers "uit de grond gestampt worden", maar het belangrijkste werk zat er op. Toen viel ook te merker dat de op zet van de beurs - overal met trots gepresenteerd als de grootste najaarsbeurs van Nederland van plaatselijk steeds meer regionaal wordt. Van de standhouders is 65% dit Jaar geen Leidenaar. Wel een bewijs voor de groei die de beurs heeft beleefd. "Een verklaarbare groei", vindt voorzitter van het Leidato-comité Jan Wolfslag. "Op een beurs als de Leidato kunnen de mensen, zon der dat ze zich verplicht hoeven te voelen iets te kopen, van alles ko men bekijken. Dat zie Je ook ge beuren. Op een beurs gaan de men sen eerst eens uitgebreid overleg gen of ze wel of niet dat artikel zullen kopen, en in welke prijsklas se dat artikel zal moeten liggen. Ze gaan daar over wikken en wegen, praten. In een winkel doen ze dat niet zo gauw. Op deze manier is de Leidato het grootste gecombineerde warenhuis in Nederland geworden. Een ontwik keling, waarmee zowel de standhou ders als de klant Klaarblijkelijk blij zijn. Voor veel zaken is de Leidato het lichtpunt in net najaar. Ik heb de verkoopcijfers na de Leidato van sommige zaken gezien. Onge lofelijk, wat een Aken er dan ge daan worden. Andere bedrijven zien de stand op de Leidato als een brok "goodwill-reclame" dat ze graag hebben. Alles bij elkaar hebben we dit jaar het uitgebreidste arsenaal artikelen dat we ooit gehad hebben. Daar zijn boten bil, dankzij een speciale regeling die we met de HIS WA hebben kunnen treffen (eigenlijk mogen boten alleen op de HIS WA v/orden geshowd), er ko men orgels. Voor de klant is er dus ook heel wat te zien. Dat maakt de toegangsprijs van drie gulden niet te hoog, dachten wij. We zijn trouwens nog lang niet zo duur als andere huishoud beurzen". LEIDEN Wanneer de Leidato eenmaal draait zal de Groenoord hal tot ver buiten Leiden te zien zijn. De organisatoren zijn erin ge slaagd om in samenwerking met Groenoordhal-directeur Daey- Ou- wens te zorgen dat er wat extra lampen op en bij de hal gezet kon den worden. Op het dak van de hal zal een speciale „sierboog" worden aangebracht van Eindhovens be langrijkste artikel. Door het licht dat deze sierboog voort zal brengen zal de Groenoordhal de wijde om trek verlichten. Ook het terrein zelf zal in een feeëriek licht worden gezet. De meest spectaculaire lichtbron wordt daarvoor een flambeau, te vergelij ken met de "eeuwige" Olympische vlam. De vlam zal met aardgas worden gevoed. Laatste opmerkelijke nieuwigheid: op het dak van de Groenoordhal komt een „schuifsy- steem" voor de letters. Wanneer de Leidato afgelopen is schuift men de letters daaruit, en men kan de vol gende gebeurtenis in de hal aankon digen. LEIDEN „Het is wat uit de hand gelopen". Leidato-comité-voorzitter Jan Wolfslag drukt zich betrekkelijk voorzichtig uit over de kosten van de expositie ..Die goeie ouwe tUd", die het budget eigenlijk ver te boven zijn gegaan. Men had berekend, dat de hele zaak bij elkaar toch wel met f. 20.000 bekeken zou kunnen zijn. In middels rekent men toch zeker op zo'n 25 tot 35 duizend gulden, maar men is nog niet zeker of het nog niet duurder zal blijken te zijn. „Maar", 7,egt het Leidato-comité zuchtend, .het moet goed zijn". Daarvoor zijn dan behalve kosten jok geen moeiten gespaard. Aan de ïand van oude foto's, en na zeer veel overleg met de directeuren van diverse Leidse musea heeft men vast gesteld hoe de expositie er zou moe ten gaan uitzien. Veel steun heeft men daarbij ook gehad aan de foto's lit het gemeentearchief. Stapels lec- ,uur zijn er verzwolgen. Nadat men echter op papier had taan hoe het zou moeten worden noest er van alle kanten oud mate riaal worden opgeduikeld. Ook hier bood een aantal Leidse musea uit komst. Het Legermuseum zorgde voor I fouragewagens etc. De Lakenhal hielp I veel bij de aankleding van de huisjes. I Daarnaast kwam er echter nog heel wat snuffelarü aan te pas voor de kleine, maar onmisbare details in de i tentoonstelling. Comité-lid Ziegelaar bijvoorbeeld kwam op de laatste pers conferentie nog binnenstormen met een echt badpak uit ongeveer 1900 onder de arm, compleet met bad muts met kantjes. Een houten paard om voor de koets te zetten werd ge leend van het Legermuseum, dat trouwens een zeer groot aandeel in het totstandkomen van de „Goeie ouwe tijd" heeft gehad. Als bewijs daarvan wordt aan iedere bezoeker van de Leidato een gratis toegangsbewijs voor dit mu seum uitgedeeld. „We hebben van de musea in Leiden een medewerking gekregen, die Je weinig ziet als we tenschap en propaganda elkaar ont moeten", vat voorzitter Jan Wolfslag het samen. Het streven naar authenticiteit werd zelfs zover doorgevoerd, dat de uitnodigingen voor de opening van de opening van de Leidato, die zal worden verricht door burgemeester Vis, en waarbij als blijk van het re gionale karakter dat de beurs heeft gekregen ook 8 eerste burgers uit de randgemeenten aanwezig zullen zijn, in de originele spelling van De Vries en Te Winkel werd uitgevoerd. Zelfs de postzegels waren dankzij mede werking van de PTT „echt". Nu hebben de organisatoren van de Leidato ook nog wel iets meegeproefd van die goeie ouwe tijd. Hun enthou siasme voor de expositie is daardoor wel te verklaren. Een „brandspuit van de weesjongens" bijvoorbeeld, die ook op de expositie te zien zal zijn, roept nog wel wat herinneringen op. Jan Wolfslag herinnert zich: „Er stond in die tijd een premie van een rijksdaalder of vijf gulden voor de gene die het eerst water uit de spuit kreeg bij een brand. Dan stond de brandweer zich uit de naad te wer ken. en ondertussen kwamen die rot- jongens., vaak nog in lange onder broek, er achter aan met een spuit, die ze haalden uit het brandweer huisje dat naast het weeshuis stond. Mocht de brandweer onverhoopt het eerst water dreigen te krijgen, dan maakten ze ijskoud de koppelingen van de brandweerspuiten weer los". LEIDEN Het Leidato-comité zal in het komende Jaar in het krijt treden tegen „discriminerende" be palingen van de RAI in Amsterdam. Tot nu toe is het dankzij deze maat regelen verboden om caravans op andere tentoonstellingen dan op de RAI te showen, tenzij de RAI daar toe speciale toestemming geeft. Een dergelijk systeem kent de HISWA. die inmiddels wel heeft toegestaan dat er boten op de Lei dato komen. De RAI ziet de caravan voornamelijk als een „vervoermiddel op de weg", een terrein waarop zij zich de macht heeft toegeëigend. Het opmerkelijke is daarbij, dat beurzen in Groningen wèl caravans mogen hebben, maar Lelden niet. Er was dit Jaar een caravan-verkoper die al ruimte had gehuurd, maar die zich op last van de RAI he7ft moe ten terugtrekken. Voorzitter van bet Leidato-comité Wolfslag: „De RAI trekt hier een macht naar zich toe onder het mom: ,Dat doet de fabrikant. „Maar als er in Noordwijk een huishoud beurs komt. zegt de Leidato toch ook niet dat dat niet mag".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15