ls Brundage wist dat hij zelf zou rorden gedood zou hij dan stoppen? Javona Beelden van de aanloop tot een bloedig drama in Mitnehen SRAELISCHE ZWEMSTER IN MUNCHEN fete Op het moment dat de verschrikkelijke ontknoping op het vliegveld Fiirstenfcldbruck plaats had werden in München de stoffelijke resten i de reeds gedode Israëliërs onder grote belangstelling mar bui ten gedragen. De fotografen moeten ook onder deze trieste omstan digheden hun werk doen. Verscheidene persconferenties werden in de loop der dag gcgevn om naar nieuws hunkerende wereld de laatste berichten door te ge- Op deze foto Willi Daume, de voorzitter van het organiserend Olympisch comité aan het woord. Achter hem zit Hans Klein, de perschef van het Olympisch dorp. k- Al het macabere, het weerzinwekkende, het angstaanjagende en het onwezenlijke van wat gisteren in München is gebeurd vinden we terug in deze foto. Van het balkon van het ge bouw, waarin Israëlische sportmensen werden gedood en vastgehouden, kjjkt een zwaar gemas kerde Arabische terrorist vol argwaan naar wat beneden geschiedt. Terwijl in het Olympisch dorp de gijzelaars nog werden vastgehou den waren de wegen in en om München soms totaal verstopt met nieuwsgierigen. Rondom het Olympisch dorp verdrongen zich vele duizenden om een glimp van het dramatisch gebeuren te kunnen opvangen. m Eindeloos werd onderhandeld tussen de terroristen en de politieauto riteiten. Soms moest de Arabische woordvoerder overl g plegen met zijn kameraad, die vanuit het raam boven het overleg volgde. De helikopter, waarin de gijzelaars later de dood zullen vinden, stijgt op van het kleine pleintje in het Olympisch dorp. Een busje had terroristen en Israëliërs er naartoe gebracht. Uit de vensters kijken velen toe. Herhaalde malen werd het ultimatum verlengd. München „Anu Itchem. Wij met Jullie". Honderd meter is afstand die gemakkelijk met m aantal stemmen is te overbrug- En daarom moest dit bekende faëlische liedje tot in de flat ummer 31 in de Conallystrasse doorgedrongen. Israëlische le tten in de lichamelijke opvoeding ïnSen het gistermiddag met ge- Oor Racké i in de loken stemmen en trar Ben. in een cirkel zaten voor de omheining van he "ympisch dorp. „Wij zijn met Jul van de zangers is Rony w-On, 24 Jaar en gymnastiek ïaar zijn Engels heeft een char- accent maar zijn donkere iem breekt zo nu en dan als hij zijn relaas vertelt: „Tot 's nachts twee uur heb ik met Mosje Wein berg in een bar gezeten, de Shalom Bar (Vredebar) notabene, en drie uur later is hij doodgeschoten. Het is om gek te worden, weet je dat. Wat mij niet loslaat is, hoe is het mogelijk dat bewapende mannen over een hek klimmen in het Olym pisch dorp. Hoe is het mogelijk, dat ze 't huis van de Israëliërs kunnen binnenlopen. Waarom was daar geen bewaking? Men wist hier in Duitsland dat het kon gebeuren, het wemelt in München van de Arabieren. Twee Jaar geleden in München is er ook al het een en ander gebeurd. Ik weet wel, dit zijn de Spelen van de vrede, maar men had de Israëliërs moeten be waken. Het hoeven geen politie agenten in uniform te zijn, maar mannen in burger bijvoorbeeld. Dat is in Mexico ook gebeurd". Rony Bar-Ons relaas klinkt ver wijtend aan het adres van de Duit sers, maar hij rouwt dan ook om vrienden. „Als het in een stadion was gebeurt of op straat, dan had den de Duitsers er niets aan kun nen doen, maar in het Olympisch dorp had dit nooit mogen gebeu ren". De groep Israëlische sport leraren, ook in München in een camp zoals de Joodse topsporters, hebben inmiddels vilstiften en pa pier te pakken gekregen en maken borden: Stop the games. Rony Bar- On die bewogen is: „Hoe is het mo gelijk, hier weten Jonge sportmen sen dat ze over een uur misschien worden doodgeschoten en daar, hij wijst vertwijfeld naar de volley balhal op nog geen honderd meter afstand, spelen ze om een gouden medaüle. Hoe kan dat in vredes naam". Rony Bar-On buigt zijn hoofd en huilt. Even later komt uit de groep van honderden weerzinwekkend sensa tie beluste mensen die met fototoe stellen en filmapparaten in de aan slag zitten, een Israëlisch meisje. Ze heeft het jurkje, dat de Israëli sche dames bij de opening van de Olympische Spelen droegen aan, verder een enorme zonnebril en een bord met het opschrift, The games are not a place for murder (de Spelen zijn geen plaats om te moor den). Als verslaggevers naar haar naam vragen, zegt ze heel zachtjes: „Ze schoten mijn vrienden dood, ik ben een zwemster, vraag niet naar mijn naam, want ik loop al levens gevaar". Huilend verdwijnt ze weer door het cordon agenten in de men- Rony Bar-On, die haar heeft ga degeslagen: "Als Avery Brundage nu eens zou weten als hij om 5 uur zou worden doodgeschoten, zou hij dan de Spelen stoppen?". ADVERTENTIE Probeer toch 's één keer een haarkleurspoeling want er is geen betere! ravon°aemhae^ü-aHs,.fe,a"'astisch. Herstelt de natuurl^S6'' 60 mo°™- «en, „leze" ÜW haar" •.avena?"""- op een resultaa, Tube voor 2 behandelingen ^^95

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9