Hoe het drama verliep UITERSTEN RAAKTEN ELKAAR De legende van de Olympische vrede Zwarte september: oog om oog, tand om tand... IN OLYMPISCH DORP Hoe konden zulke tegenstrijdige verklaringen door de Westduitse autoriteiten worden afgegeven? amro-piersonfunir Verklaring Palestijnen WOENSDAG 6 SEPTEMBER 197J ADVERTENTIE Door Wim Timmer* overtuigen van de grote schok die de gebeurtenissen in Mtinchen de Bondsrepubliek heeft bezorgd, zal vandaag in de nabschouwingen de vraag gaan domineren waarvan het antwoord met grote vrees wordt afgewacht. De vraag namelijk, of het waar is dat het kolossale poli tieapparaat dat zich zelfs door in schakeling van computers en poli tie-psychologen op alle mogelijke incidenten had voorbereid, het slachtoffer is geworden van de le gende van de Olympische vrede. Dat zelfs het gebouw van de Is raëlische ploeg niet scherp werd be waakt. lijkt nu ook even onvoor stelbaar als in de voorbereidings periode van de Olympische Spelen. De Duitsers zijn dan ook hevig ge schrokken van de felle reacties. Een Westduitse radiocommentator sprak van "een politieke catastrofe waarvan de gevolgen nog niet kun nen worden beoordeeld". De grote bezorgdheid geldt vooral het door de regering-Brandt zo zorgvuldig veranderde contact met de landen in het Midden-Oosten. Zowel de Israëlische chef d'equlpe in München als Westduitse corres pondenten in Israël spraken over een onvermijdelijke terugslag in de relaties tussen de Bondsrepubliek en Israël, nu Israëliërs op Duits grondgebied zijn gedood. MÜNCHEN Bij het schelle neonlicht in de betonnen monster garages onder de flatgebouwen in het Olympisch dorp kreeg een drama dat de wereld zeventien urn- in zijn ban gevangen hield, de in leiding tot zijn ontknoping. Ge boeid en geblinddoekt werde ne gen Israëlische sportlieden, slacht offers van Palestijnse guerrilla strijders in een bus gedreven en naar gereedstaande heli- Verdwijnen Een woongemeenschap voor drie weken haalde toen nog opgelucht adem. Het gevaar voor een schiet partij, die zeker na het vallen van de avond niet ondenkbaar scheen, leek voorbij. De vreugde over het verdwijnen van dat ge vaar ging gepaard met medelijden met negen sportbroeders voor wie een nachtmerrie in de vroege mor genuren van dinsdag was begonnen een nachtmerrie die eindigde in de dood op het vliegveld Fürstenfeld- bruok. nolly-strasse 31. waar de Israë lische ploeg was ondergebracht echter niemand wat aan te gaan. Speelautomaten waren geen mo ment vrij en op de banken leef den verliefden in een andere we reld. Slechts een glazen wand scheidde medeleven en oprechte verontwaardiging buiten van on verschilligheid binnen. Overdag Overdag realiseerde men zich ln het Olympisch dorp nog niet wat er in werkelijkheid aan de gang was. Dat besef kwam pas toen de zon, die de hele dkg het Olympisch dorp een schijnbare vriendelijkheid had gegeven, ver dween. Alles werd ineens veel grimmi ger. Het 'Dorpsplein", de ontmoe tingsplaats, waar 's middags be wogen meelevende toeschouwers uren hadden staan te kijken om een glimp op te vangen van het geen zich in de garage afspeelde, werd schoongeveegd. Tot het uiter ste gespannen politiemannen maan den iedereen zoveel mogelijk op af stand te blijven of zich naar de flatgebouwen te begeven. In de In ternationale Club. het vermaaks centrum. leek alles wat zich slechts bonderden meters verderop af speelde in het gebouw aan de Co- Klssinger naar Moskou Henry Kissinger, Nixons speciale adviseur voor veiligheidzaken, gaat zondag naar Moskou en zal daar drie da gen overleg plegen met de Sowjet- russische leiders. Kissinger vliegt vrijdag naar München voor be sprekingen met bondskanselier Wil ly Brandt van West-Duitsland en andere Westduitse autoriteiten, on der wie ook de leiders van de oppo sitie. Vandaar vliegt hij door naar Moskou. Die onverschilligheid verdween echter grotendeels toen de televi siekamers vol begonnen te raken Steeds meer sportlieden lieten hun spel in de steek toen via televisie informaties duidelijk werd dat er een overeenkomst zou kunnen ko men tussen de autoriteiten en de Palestijnen. Inmiddels hadden ook de extra-edities van enkele Duit se sensatiebladen, die in grote koD- pen de overval meldden, hun uit werking niet gemist. De bladen gingen van hand tot hand terwijl hier en daar een eenbladige pam flet zorgvuldig werd opgeborgen als een kostbaar souvenir. Boven het dorp klonk voortdurend het onheilspellende motorlawaai van de helikopters, die regerings functionarissen aanvoerden voor *t overleg met de Palestijnse guer rillastrijders die hun naam "Zwarte september" op deze dag alle eer aandeden. Verscheidene malen had overdag op de loop brug, iedere keer kort voor het verstrijken van een twee uur du rend ultimatum, overleg plaats ge vonden tussen regeringsfunctiona rissen enerzijds en de in het wit gestoken leider van de Palestijnen. Tegen kwart voor tien 's avonds, bijna zestien uur nadat de Pales tijnen de Israëlische ploeg in hun slaap hadden overvallen en een ge- wichtheffer en trainer doodgescho ten, leken de onderhandelingen succes te hebben. Langzaam her nam het leven zijn normale gang. Alleen in de lange garage onder de flatgebouwen bleef de siniste re sfeer hangen. Van de betonnen trap van gebouw 31, waar zeventien uur lang sport lieden die naar MUnchen gekomen waren om hun krachten met ande ren te meten, geconfronteerd wa ren met gewetenloze terroristen, werd een lijkkist gedragen. Toen dat gebeurde sliep het dorp echter alweerom vanochtend met 'n nog grotere schok te ontwaken. De dood had opnieuw toegesla gen. MÜNCHEN Een beslissend moment op een historische persconferentie. V.l.n.r.: de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Gen scherde Beierse minister van Binnenlandse Zaken Merck, politiechef Schreiber, een tolk en Willi Daume. MÜNCHEN De persconferen tie, die in de afgelopen nacht naar aanleiding van de overval en gij zeling van Israëlische sportlieden door Palestijnse guerrillastrijders in het Olympisch perscentrum werd gehouden, is historisch in de ge schiedenis van de sport. Ruim duizend Journalisten, ver moeid door de inspanningen tijdens de Olympische Spelen en geprik keld door het veel later dan aan gekondigde verschijnen van de mi nister van Binnenlandse Zaken van Beieren, Merk, en zijn ambtgenoot van de Bondsrepubliek Genscher. volgden de zeer langdurige bijeen komst. De irritatie werd steeds gro ter door de omstandige uitleg van van de gang van zaken door de twee ministers. Er werd in de zaal om meer informatie geroepen. Toen die uitbleef en het duidelijk was dat men om de zaken heen wilde praten om te verbergen dat er fou ten waren gemaakt in de hele af handeling, ontstond er openlijke vijandigheid. Vragen werden niet of niet rechtstreeks beantwoord. van Fürstenfeldbruck had afge speeld en hoe groot het aantal do den was vertrokken de twee mi nisters ijlings. Alleen Willi Daume, de voorzitter van het organisatie comité van de spelen in München en vice-voorzit ter van het IOC, bleef nog even in de zaal. De duidelijk geëmotioneer de Daume werd daarop bestormd maar ook hij wilde geen verdere verklaringen afleggen. De geprikkeldheid van de Jour nalisten geld vooral de valse hoop op een goede afloop, die in de loop van gisteravond door regerings woordvoerders was gewekt. Staatssecretaris Conrad Ahlers, die in gezelschap van Bondskanse lier Willy Brandt naar München was gekomen, had namelijk enkele keren voor de televisie de verkla ring afgelegd dat de "geplande be vrijdingsactie op het militaire vliegveld Fürstenfeldbruck geheel was gelukt en dat alle gegijzelde Israëlische sportlieden in leven Ijlings Opgelucht Er bestond overigens weinig ge legenheid tot vragen stellen want nadat uiteindelijk bekend was ge worden wat zich op het vliegveld Aan de hand van deze verklaring besloot het Internationaal Olym pische Comité, opgelucht over deze ontwikkeling, de Spelen na de onderbreking van 24 uur door- Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Pierson Vertrouwd idee. *Het huisfonds van de Amsterdam-Rottendam Bank en Hetson,Heldiiiig&Pietsoa gang te laten vinden. Maar de werkelijkheid was an ders: de dramatische poging om de Israëlische gijzelaars uit de handen van de Arabische guerrilla strijders te redden was een ver schrikkelijk echec geworden. Rond het middernachtelijk uur werd dat de journalisten, die koortsachtig de televisie-uitzendingen volgden, steeds duidelijker. Conrad Ahlers verscheen minder in het beeld, na één uur werd er niet meer over de toestand van de gegijzelden gespro ken en tenslotte drong het als een harde waarheid tot een ieder door dat het Bundespresseamt en de voorlichtingsdienst van de deelstaat Beieren tactisch, maar niet voor zichtig genoeg, bezig waren een dramatische verklaring voor te be reiden. Politiecommissaris dr. Schreiber moest tenslotte om vier uur de verschrikkelijke woorden uitspreken: "Veertien doden op het vliegveld Fürstenfeldbruck. geen van de gegijzelde Israëlische sport mensen heeft de actie overleefd". In het perscentrum vroeg men zich steeds weer af: "Hoe konden zulke tegenstrijdige verklaringen worden afgegeven? Waarom was het In ternationaal Olympisch Comité foutief voorgelicht?" Een bevredi gend antwoord is nog niet gegeven. MUNCHEN Toen de acht Pa lestijnen in de vroege morgen van dinsdag 4 september het Olym pische dorp binnendrongen, was al thans tenminste één van hen goed op de hoogte met de situatie. De minister van Binnenlandse Za ken van de Bondsrepubliek Hans Siegfried Genscher, verklaarde bij na 24 uiur later dat tijdens de on derhandelingen met de guerrilla strijders duidelijk was geworden dat tenminste één van hen als tuinman in het Olympisch dorp gewerkt moet hebben. Op grond van de verklaringen van de heer Genscher en van poli tiechef dr. Schreiber komt men tot de volgende reconstructie van de dramatische gebeurtenissen. Eén Israëliër (Mosje Weinberg) werd gedood, toen de Palestijnen de Israëlische appartementen be stormden. Eén werd waarschijnlijk zwaar gewond en overleed in de loop van de dag (Romano). Negen Israëliërs werden gegijzeld. Ze werdén geblinddoekt en aan han den en voeten gebonden in een kamer gebracht, waar ze door twee Palestijnen met machinegeweren onder schot werden gehouden. Tij dens de cndehandelingen hebben de heer Genscher en de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Beieren, Bruno Merk, hen daar mogen bezoeken. Het stond toen voor beiden vast dat een storm-aanval op de positie van de Palestijnen de zekere dood van de gijzelaars ten gevolge zou hebben. Er zijn in de loop van de dag reeksen onderhandelingen gevoerd met het doel de vrijlating van de gijzelaars te bewerkstelligen. Van Arabische zijde werd de vrijlating geëist van ongeveer 200 Arabieren, die in Israëlische gevangenissen zitten dr. Genscher bood zichzelf aan als remplacant voor de Is raëliërs en voor het geval dat de Palestijnen dit niet voldoende zou- CAIRO De „Zwarte September"-groep heeft een „toe lichtende verklaring" uitgegeven in verband met zijn aan val op het Olympisch dorp in München. Hierin wordt o.m. het volgende gezegd: „Onze revolu tionaire strijdkrachten hebben het Israëlische hoofdkwar tier in het Olympisch dorp in München bestormd als mid del om de Israëlische militaire leiders te dwingen tot een humaner optreden tegen de Palestijnen, zowel in Israëli sche gevangenschap als in hun gedwongen verblijfplaat sen. De Israëlische bezetting van Palestina is voor het Pales tijnse volk een hoogst onmenselijke en systematische methode geworden van marteling en kolonialisme, het li- gutderen van dorpen en duizenden mensen, het opblazen van huizen van particulieren zonder noodzaak en het on- dèrwerpen van gevangenen aan barbaarse verhoren". De groep noemt de actie in München de „operatie Berem en Ikrtt", waarmee wordt gedoeld op twee Arabische dor pen in Israël waarvan de inwoners 24 jaar geleden werden verbannen. De vestiging van Israël had volgens „Zwarte Septemberalleen maar ten doel een ,aan de Verenigde Staten dienstbare staat in het Midden-Oosten te stichten waarmee de volkeren in dit gebied in een permanente toestand van bedreiging gehouden konden worden". In de verklaring van de Palestijnse organisatie wordt verder gezegd dat Israël, net als Rhodeslë, niet tot de Olympische Spelen toegelaten had mogen worden omdat het Israëlische regime in Palestina niet het Palestijnse volk vertegenwoordigt". „De tijdelijke overwinning van de Israëlische veroveraar van volk in zijn vaderland en zij geeft de bezetter (Israël) nimmer enig recht het be zette Palestina op een internationale bijeenkomst als de Olympische Spelen te vertegenwoordigen". BEIROET (UPI) Als onderdeel van hun campagne tegen Israël hebben de Palestijnse guerril lastrijders al in het verleden ge nadeloze Asheis bedreven, van de slachting op het vliegveld bij Lod in Israël tot aanslagen op fabrie ken ln West-Duitsland en op de In ternationale burgerluchtvaart. Analyse van het Amerikaanse persbureau UPI De groep die het meest actief Is geweest bij het plegen van der gelijke aanslagen is het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat „aanvallen op Israëlische be langen overal ter wereld" tot leu ze heeft. Het front organiseerde de aan slag van 30 mei dit Jaar op het Is raëlische vliegveld van Lod, waar bij drie Japanners met hun vuur wapens tientallen passagiers neer maalden. Enkele weken daarvoor kaapten leden van een andere radi cale guerrillagroep, ,De beweging, van de Zwarte September", een vliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena naar 't vliegveld van Lod. Daar eisten zU de vrijlating van door Israël ge vangen gehouden Palestijnen in ruil voor de vrijlating van de passa giers. Israëlische militairen be stormden evenwel het toestel. En kele kapers werden gedood en an deren gevangengenomen. De „Zwarte-septemberbeweglng". eiste ln Juli de verantwoordelijk heid op voor aanslagen op olie opslagtanks ln Triëst. Eerder dit Jaar werden aanslagen gepleegd op een fabriek in West-Duitsland die generatoren voor de Israëlische luchtmacht maakt. De „Zwarte-septemberbeweglng", ls een vorig Jaar gevormde „wraak - brigade" die zich ten doel heeft gesteld „alle vijanden van de Pa lestijnse revolutie" uit te schake len. Voor het eerst De brigade deed voor het eerst van zich spreken toen, na de moord op 28 november vorig Jaar ln Caïro op de premier van Jor danië. Wasfi Tel. vier Palestijnen werden gearresteerd. Deze ver klaarden dat zij tot de „Zwarte- septemberbeweging" behoorden en dat hun organisatie gezworen had Koning Hoessein van Jordanië ten val te brengen. De groep werd opgericht, zo zeg gen Palestijnen .om de oude Isla mitische spreuk „Al ain bel ain al sen bel sen", hetgeen betekent „oog om oog, tand om tand", uit te voeren. .Zwarte September ls *n ondergrodse cel van de Al Fatach- beweging, de grootste van de onge veer twaalf Palestijnse verzetsorga nisaties. Zin werd gevormd na de nederlaag die de Palestijnen in september 1970 ln Jordanië bij ge vechten met Koning Hoessein's be- doeinentroepen leden. Palestijnen spreken over deze periode als „de zwarte september". De sterkte van deze fanatieke groep wordt op ongeveer 500 leden geraamd, doch ln sommige guerril lakringen spreekt men van slechts 100 of minder. Al drie „Zwarte september" had al drie aanjagen in West-Duitsland op haar naam staan. Leden van deze groep vermoord den op 6 februari van dit Jaar in Brühl, WJ Keulen, vijf Jardaniërs die voor Israël gespioneerd zouden hebben. Twee dagen later vond een aanslag plaats op „Ströfer", een fa briek bdj Hamburg die elektroni sche apparaten voor het Israëli sche leger maakte. Op 19 februari volgde "n bomaanslag op een aard gasinstallatie in Hamburg. Beide aanslagen werden volgens „Zwar te september" door haar leden ge pleegd. Minstens twee leden van „Zwar te september" zitten in Israël ge vangen. Het zijn de 21-jarige Ri- ma Tannoes en de 19-jarige The- rèse Halasseh. Deze Palestijnse meisjes zys vorige ?^and door een Israëlische rechtbank tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld voor him aandeel in de kaping van een Belgisch passagiersvliegtuig naar Tel Aviv in mei van dit jaar. Spectaculair Enkele der spectaculairste acties van Palestijnse guerrillastrijders zijn: 18. februari 1969: aanslag met machinepistolen en handgranaten op de Israëlisoje maatschappij El AI op 't vliegveld van Zürich. Een van de oiloten overleed later aan zijn ver wondingen. Een Israëlische vei ligheidsbeambte schoot een van de Dlegers van de aanslag dood. 10 februari 1970: bomaanslag op een vliegveldbus en de passagiershal van het vliegveld van München, ge richt tegen passagiers van een Is raëlisch vliegtuig. Resultaat een Is raëliër gedood en elf anderen ge wond. 21 februari 1970: in Zwitserland stort een vliegtuig van Swiss Air neer. Alle 47 passagiers en beman ningsleden gedood. De oorzaak is vermoedelijk Palestijnen. 6 september 1970: Arabische lucht piraten ontvoeren drie passagiers- Vliegtuigen, die op het Jordaanse woestijnvliegveld Zarka moeten lan den. Zes dagen later vernietigen de Palestijnen alle toestellen, na dat de passagiers waren uitgestapt. 21 februari 1972: een Jumbo van de Westduitse Lufthansa op de route Tokio- Frankfort ontvoerd en tot landing in Aden gedwongen. West-Duitsland betaalt voor de vrijlating van de 172 passagiers, on der wie de zoon van wijlen presi dent Kennedy, vijf miljoen dollar losgeld. 8 mei 1972: een Boeing 707 van „Sabena" tussen Brussel en Tel Aviv door Palestijnse commando's gekaapt. Als technici verklede Is raëlische militairen overmeesteren de andere dag op het vliegveld Lod in een bliksemactie de kapers, van wie twee worden gedood en twee gewond. Dezen kregen later levens lange gevangenisstraf. Een passa gier overleed aan haar verwon dingen. den vinden, boden zldh ook Merk, oud-burgemeester Vogel hoofdcommissaris Schreiber zich als gijzelaar aan. Dit werd afgewezen, „Wij willen geen Duitse gijzelaars, wij willen dat de Arabieren den vrijgelaten," was het ant woord. De woordvoerder van de Pa lestijnen liet er geen twijfel over bestaan dat bij een eventuele i val van de politie de gijzelaars ge dood zouden worden. Vanaf dat moment hébben de Duitse autoritei ten getracht tijd te winnen. Het gelukte in zoverre dot het ultima tum steeds met twee uur werd lengd, van elf uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Inmiddels was na koortsachtig diplomatiek overleg vast komen te staan dat Israël niet op de eisen van de lestijnen zou ingaan, drong erop aan Israëliërs zouden worden vervangen door Duitse gij zelaars, maar zoals gezegd, gingen de Palestijnen daar niet op in. Inmiddels begon men voorberei dingen te treffen om de Palestijnen uit het Olympische dorp te lokken. Het is nooit de bedoeling geweest de Palestijnen met hun gijzelaars daadwerkelijk te laten ontsnappen zei staatssecretaris Ahlers later Avery Brundage had de veranfc^ woordelijke autoriteiten laten ten. dat hij er geen begrip zou kunnen opbrengen, als de Pa lestijnen met de gijzelaars over de Duitse grens geholpen zouden worden. „De guerrillastrijders wil den naar Caïro, maar dat had de zekere dood van de gijzelaars bete kend". aldus de heer Genscher. „Ze wilden namelijk in de Egyptische hoofdstad de Israëliërs uitwisselen tegen de 200 Arabieren. Maar daar van zou door de houding van de Is raëlische regering geen s] kunnen zijn. De politie wilde eerst de aanval openen od het moment dat de Palestijnen naar buiten zouden ko men. Maar dat is niet doorgaan gens de maatregelen, die de Pales tijnen namen. Het eerste busje, waarmee de aanvallers en slachtoffers naar de drie gereed staande helicopters zouden worden gebracht, werd na Inspectie goed bevonden. Er moest een gro ter komen. Daarmee reden ze naar de helicopters. De eerste werd be zet. daarna de tweede. De beide pi loten zetten koers naar het mi litaire vliegveld Fürstenfeldbruck, waar scherpschutters van de politie achter een Boeing-727 in hinder laag lagen. De landingsbaan van de hef-JT schroefvliegtuigen stond in het fel- le licht van de schijnwerpers maarl het zicht werd belemmerd door del schaduwen van de helicopters. Bo-f vendien namen de commando's *n extra veüigheidsmaatregel: dwongen de piloten plaats te ne-[ men op een paar meter voor toestellen. De leider van de aanslag I j inspecteerde het gereedstaande! vliegtuig van de Lufthansa. Hij| keerde terug, Palestijnen en zeiaars stapten uit. Op dat moment L opende de politie het vuur. De Pa-f lestijnen vuurden onmiddellijk te-I rug en doorboorden met hun sal-f vo's beide helicopters, waarin zicht nog enkele gijzelaars bevonden. Nafc een zes minuten durende schiet-1 partij werden de schijnwerpers bui-I ten werking gesteld. In het donker f ging de strijd verder. Eén vs Palestijnen pleegde zelfmoord doorl een handgranaat te laten explo-i deren. Daarbij vatte één van de he-1 licopters vlam. Over het verdere! verloop van de strijd, gaf hoof din-1 specteur Schreiber geen details. Hü |i meldde alleen de droeve balans v de schietpartij op het vliegveld:! negen gedode Israëliërs vier dode! Palestijnen en één gedode politie-1 man. Drie Palestijnen zijn gevan-J gengenomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8