Losgeld geeist voor de directeur van Philips Hedex, een nieuw middel tegen hooldpijn. HEDEX® Limburgs Dagblad is ziek, niet arm TREIN SLAAT AUTO Bezetting duurt GEZOND GEBRUIK VAN DRUGS ONVOLDOENDE ONDERZOCHT voort Ontvoerders willen anderhalf miljoen REVALIDATIECENTRA STIEFKIND OVERHEID dahlia-festijn De Koster stopt werving van kort-verbanders Hedexveroor/aakt neen maagklachten. KAMERLID PLEIT VOOR STEUN AAN ORKEST JOURNALISTENVERENIGING MEENT: WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE Philips-direct eur J. J. v. d. Panne UTRECHT (ANP) „De overheid spreekt in haar toekomstbei eid over het tot stand komen van bshande- lingsoircuits tussen ziekenhuizen en verpleegtehuizen. Dat zij hiermee de revalidatiecentra die zij notabene UTRECHT Om vijftigdui zend mensen per uur te kunnen verplaatsen tussen twee grote steden als bijvoorbeeld Den Haag en Rotterdam is een trein noodzakelijk. Dat blijkt als wordt berekend hoeveel ruimte een auto, een bus of een trein inneemt om die grote hoeveelheid mensen te kunnen vervoeren. Een auto heeft nodig: een weg van 210 meter breed met dertig rijstroken. In dat uur rijden daarover duizend auto's per rijstrook, als men uitgaat van een gemiddelde bezetting van 1,7 persoon per auto. O Een bus heeft slechts een weg van 35 meter breed nodig. Daarop liggen vier rijstroken en rijdt elke twintig seconden per strook een bus, met daarin ze ventig mensen. De trein kan het af met één rails (negen meter breed). Elke anderhalve minuut rijdt een trein. Daarin jatten 1200 mensen. Het bovenstaande rekensom metje staat in "Waar moet *t heen", een brochure van de Ne derlandse Spoorwegen. De Spoorwegen willen met het boekwerkje bijdragen aan de opinievorming over het vervoer in Nederland. Het ls een visie op de toekomst hoe het kan, niet hoe het moet. zelf gecreëerd heeft over het hoofd ziet, schijnt ze niet te beseffen". Deze opmerking maakt de revali- datie-arts J. C. Jongbloed, genees heer-directeur van het revalidatie centrum „GKZ" in Huizen, vandaag in Utrecht. Hij was één van de in leiders op een congres van de vereni ging van revalidatieinrichtingen in Nederland (VRIN) over „het revali datiecentrum in de gezondheidszorg van morgen". De heer Jongbloed zei, dat heel wat patiënten door dit negeren van het revalidatiecentrum wel eens versto ken zouden kunnen blijven van de specifieke behandelingservaring die in deze centra is opgedaan. Het is mogelijk, dat patiënten in verpleeg tehuizen terecht komen terwijl ze er eigenlijk niet thuishoren. Als dan de verpleegtehuizen him faciliteiten gaan uitbreiden om aan de specifieke behandelingseisen van die patiënten te kunnen voldoen, raakt zo zei de heer Jongbloed de eigen doelstel ling van het verpleegtehuis in het gedrang. Hij stelde, dat het verpleegtehuis plaats moet bieden aan patiënten die door ziekte of invaliditeit met geen mogelijkheid meer tot onge stoord functioneren in het eigen mi lieu te brengen zijn. Maar, aldus de heer Jongbloed, veel verpleegtehuizen gaan bij hun opnamebeleid uit van de te leveren zorg en niet van de be hoefte van de op te nemen patiënt. Een aantal verpleegtehuizen probeert in toenemende mate de taak van de terminale verzorging (tot het over lijden van de patiënt) en de lang durige verpleging af te stoten. Het argument daarvoor is, dat het voor het personeel en voor de medici en paramedici in dienst van het ver pleegtehuis belangrijk is, dat er een regelmatige doorstroming ontstaat. BUENOS AIRES (AP) De acht terroristen, die gis teren bij de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires de 55- jarige president-directeur van Philips in Argentinië ont voerden, hebben een losgeld van een half miljoen dollar (1,6 miljoen gulden) geëist. De auto van de heer J. J. van de Panne, die op weg was van zijn huis in Lomas de San Isidro naar zijn bureau in Buenos Aires, werd ingehaald door twee vrachtauto's, waarvan de een vóór en de ander achter hem ging rijden. Op die manier dwongen de terro risten de heer Van de Panne een modderige zijweg in, waar hij uit zijn auto werd gesleurd en in een klaarstaande auto werd weggevoerd. Philips- Argentinië heeft berichten ontkend dat men ln het geheim zou onderhandelen over vrijlating van di recteur Van de Panne. Behalve een losgeld zouden de ont voerders ook betere arbeidsvoorwaar den voor de 1500 werknemers van de maatschappij hebben geëist. Over de heer Van de Panne is me degedeeld, dat hij gehuwd is en drie zoons heeft. Zijn echtgenote en een van de kinderen vertoeven op het ogenblik met vakantie in Nederland. De heer Van de Panne, die tot 1965 in Eindhoven werkzaam was, daarna naar Portugal ging en in 1971 naar Argentinië vertrok, bezit de Argen tijnse nationaliteit. De politie heeft nog niets bekend gemaakt en derhalve is het onbekend of Van de Panne het slachtoffer is geworden van gangsters die geld wil len zien, of van guerrilla's die hem om politieke redenen hebben ant- vord. Oulangs hebben zich nog twee ge vallen van ontvoering in Argentinië voorgedaan, die echter geen politie ke achtergrond hadden. Het ging hier om een Israëlische en een Italiaanse bankdirecteur. Na het betalen van een losgeld werden zij geruisloos op vrije voeten gesteld. In maart J.l. werd de directeur de Fiat-fabriek, Sallustro, door het "Revolutionaire Volksleger" ont voerd. Hij werd gedood toen de po litie de plaats ontdekt had waar hij werd vastgehouden. Intussen doen in Argentinië ge ruchten de ronde, dat het bestuur van Ajax gedreigd heeft niet tegen Independlente te zullen spelen als de ADVERTENTIE i/mt oktober ri—J■-l_ AmsterdamTlOriQuS 8 t/m 10 september de beste kwekers ter wereld exposeren In parken en kassen voedingstuinbouw de boomkwekerij kinderspelen dahiia-rama wonen-in-het-groen rododendronvallei hobbyland 1EEGnstede6n" apothekershof °1850 jff- ere-plateaus schooltuinen i gemeenten natuurbehoud W trein/entree NS-statlons heer Van de Panne niet veilig terug keert. De AJax-spelers hebben in structie gekregen niet de stad in te gaan maar in hun hotel te blijven. De politie heeft speciale veiligheids maatregelen voor de AJax-spelers ge nomen. De minister van Binnenland se Zaken heeft gistermiddag een ont moeting gehad met president Lanus. se, vermoedelijk met betrekking tot de ontvoering van de Philips-direc- teur. Den Haag Minister De Kos ter van defensie heeft de werving van kort verband vrijwilligers (KW-ers;. enkele categorieën tech nische specialisten (TS-ers), en re serve-personeel van de militaire vrouwen afdeling (MILVA) stopge zet. Dit blijkt uit een brief van de op- perofficier personeel van de land macht. Bij marine en luchtmacht zou de werving voorlopig normaal Met de bezuinigingsmaatregel is niet gewacht tot de defensiebegro ting die op Prinsjesdag wordt gepu bliceerd, omdat het effect toch pas over enige tijd blijkt. De KW-ers en TS-ers die hun tijd uitdienen zullen in de toekomst niet mogen bijtekenen, tenzij dit bij hun in diensttreding zwart op wit is De bezuiniging bij de MILVA's heeft tot gevolg dat er jaarlijks een kleine driehonderd minder bijko- Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. O o LEIDEN De bezetting van de gewelfzaal in het academiegebouw zal nog de hele week voortduren. De Leidse Studentenbond, waarvan de bezetting is uitgegaan, ziet het niet er als een dwangmiddel tegen het college van bestuur, maar om de studenten duidelijk te maken welke rechten ze hebben en welke moge lijkheden er zijn om de duizend gulden niet te hoeven betalen. Er is overdag dan ook een permanent in formatiecentrum in de zaal geves tigd, en 's avonds zullen er actiever gaderingen worden gehouden. Het ls op het ogenblik de groot ste zorg van de LSB om de studen ten duidelijk te maken wat er alle maal bereikt is. Om zoveel mogelijk mensen te motiveren zijn groepjes LSB-leden vandaag de studenten huizen afgegaan om voorlichting te geven. De LSB is wel van mening dat het college van bestuur erg soe pel te werk is gegaan bij het ver vullen van de eisen. AMSTERDAM (ANP) „Ziekte en ontsporing, ofwel het misbruik van bewustzijnsveranderende middelen, hebben in het middelpunt van de aandacht gestaan, ten nadele van het veel uitgebreidere en belangrijkere gebruik van die middelen bij gezond heid", zed de Australische arts dr. S. David S. Bell idnsdag op het 30ste congres over alcoholisme en drugver slaving in Amsterdam. „Dit gebruik bij gezondheid van tenminste enkele .mind-changers" is ons allemaal bekend door persoon lijke ervaring en waarneming, toch hebben wij als vakmensen weinig r dan een lekenbegrip van wat de mens zoekt door het gebruik ervan. De leemte in onze kennis is zelfs nog verbazingwekkender als men in aanmerking neemt dat gebruik van mind-changers een trekje in elke cultuur is en mogelijk even oud als de mensheid zelf". Volgens dr Bell wordt het genotaspect van alcohol drugs door teveel onderzoekers verwaarloosd. Bij drugverslaving bestrijdt de roes tijdelijk een buitensporig wantrou wen van anderen, een "sociale angst" dus. In het geval van ontsporing is de individu natuurlijk minder gevoe lig voor sociale, culturele en wette lijke leidraden, die er overigens toe dienen om gebruik en misbruik van die middelen te beperken. Daarbij komt dat hoe beperkter de mogelijk heid van de ontspoorde om plezier te hebben aan sociaal geaccepteerd ge drag, hoe meer behoefte hij zal heb ben aan plezier dat wordt opgewekt door bewustzijnsverruimende midde len", aldus dr. Bell. Uit een gedurende een Jaar door huisartsen in Manchester gehouden enquete naar vrijetijdsbestedingen blijkt dat 1,6 procent van de bevol king tussen 15 en 65 Jaar aan alco hol verslaafd is. Tot dusver is het aantal alcoholisten op 1 promille ge schat Dr. R. H. Wilkins, hoofd van de huisartsenafdeling van de GGD van Manchester, wijst erop dat dit percentage aan de hoge kant kan liggen omdat het onderzoek is gehou den in arbed derswij ken van een Indu striestad. „Maar", zo zei hij ln Am sterdam, „de resultaten wijzen erop dat de huisarts die expliciete vragen stelt over alcoholmisbruik aan pa tiënten voor wie de omstandigheden "gunstig" zijn een aanzienlijke hoe veelheid ziektes zal ontdekken". In de VS te alcoholisme officieel tot een ziekte verklaard, aldus Frank A. Selxas, medisch directeur van de na tionale raad voor alcoholisme, omdat het leverziekten, hersenbeschadigin gen en andere kwalen veroorzaakt. Men ziet alcoholisme daar ook als een epidemie omdat de helft van de do delijke verkeersongelukken in ver band staat met alcohol en 2/3 daar van met alcoholisme. .Ben van de verrassendste aspec ten van het alcoholisme wat de meeste artsen zich niet realiseren is het opmerkelijke succes dat be haald wordt met behandeling onder normale omstandigheden", aldus Sei- xas. .Bekend is dat 5 tot 10 procent van de zware drinkers geheelonthou der zal warden zonder behandeling. Ziekenhuiskosten steden 23 pet. UTRECHT De zdekenhuistarie- ven zijn het afgelopen Jaar met ruim 23 procent gestegen. Het Centraal orgaan ziekenhuistarieven verwacht, dat de stijging dit jaar ongeveer in dezelfde orde van grootte zal liggen. Ook de tarieven van de verpleegte huizen. psychiatrische instituten en zwakzinnigeninrichtingen zullen dit Jaar met ongeveer 20 procent stijgen. Het Centraal orgaan spreekt in zijn Jaarverslag over 1971 zijn grote be zorgdheid uit over de explosieve kos tenstijging in de gezondheidszorg. Een nauwkeuriger aanduiding van de prioriteiten binnen de sfeer van de collectieve bestedingen, inclusief de gezondheidszorg, alsmede een meer gericht beleid lijken onontkoombaar, aldus het jaarverslag. Het j aai verslag uit kritiek op de overheid, "die haar ongerustheid over de kostenstijging zo sterk naar voren brengt, maar zelf maatregelen neemt die de kostenstijging slechts i wakkeren". en geschat wordt dat van een gege- v enhoeveelheid alcoholisten onge veer 20 procent in contact komen met een anonieme alcoholistenbond en er met succes aan deelneemt zon der enige andere hulp. Van de patiënten die echt om hulp vragen worden er 30 procent in alco holische klinieken geheelonthouders en sociaal beter gesitueerd, terwijl als we sociale verbetering met tijde lijke "slips" naar het drinken erbij nemen, het cijfer stijgt tot 50 procent. DEN HAAG (ANP) Het PvdA- kamerlid mevr. Padt-Jansen heeft minister Engels een overgangsmaat regel gevraagd voor het gewestelijk Orkest Zuid-Holland, dat in oktober geen salarissen meer zal kunnen uit betalen. Zij vraagt de overgangs maatregel om het orkest in staat te stellen tenminste door te gaan totdat over het orkestenbestel in het algemeen wordt beslist. In de vragen wordt er op gewezen, dat het orkest met name door het werken met scholen en koren een functie vervult ln de kunstzinnige vorming en de permanente educatie. ADVERTENTIE Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. ADVERTENTIE HEERLEN (ANP) Het Lim burgs Dagblad is niet arm maar ziek. Hiermee heeft de Nederlandse vereniging van journalisten (NVJ) gisteren de situatie getypeerd bij het Limburgs Dagblad, nu ze inzicht heeft gekregen in de problematiek rond het blad dat volgens de NVJ inderdaad in een crisissituatie is ko men te verkeren. Een zelfstandig voortbestaan van de krant heeft ver re de voorkeur maar betekent een te grote gok zowel met betrekking tot de werkgelegenheid als voor de aandeelhouders. Daarom is gekozen voor fusie, en wel met voorkeur voor de NV Algemene Uitgeverij van dag- De N.V.J. heeft dinsdag commen taar geleverd op het rapport dat de commissie van aandeelhouders van het Limburgs Dagblad en van des kundigen onder leiding van de heer J. C. N. Welschen heeft uitgebracht. Dit commentaar was geënt op dat van de redactiecommissie van het Limburgs Dagblad, die haar voor keur ook motiveerde. Alleen bij Au- det wordt voldaan aan de garantie, dat men niet gaan samenwerken met een onderneming die wezensvreemd is aan het Limburgs Dagblad, aldus de redactiecommissie. De Telegraaf ls volgens haar niet op het uitgeven van regionale bladen op ideële en katholieke basis gericht. De NVJ is er verder niet over te spreken dat aan twee kernpunten van de fusieproblematiek voorbij ls gegaan. In het rapport van de com- missle-Welschen. In het voorlopige rapport was er wel aandacht aan be steed. Toen heette het nog dat af spraken met betrekking tot concur- rentiemethoden bij overname door de Telegraaf gewenst zijn en dat een duidelijke beginselverklaring over de toekomstige politiek voor de werkge legenheid op vooral technisch ge bied ln geval van overname door Audet eveneens gewenst is. De NVJ noemt de crisis situatie bij het Limburgs Dagblad zonder meer tragisch. De abnorma le omstandigheden verhinderen zelf standige voortzetten. Mede op grond van de informatie die de NVJ ran de commissie-Welschen kreeg, acht de vakbond herstel van de ren tabiliteit van het bedrijf wel moge lijk, maar dan op termijn: de ver houdingen binnen de onderneming en met name de zwakte van het management maken dit herstel op eigen kracht evenwel illusoir, al dus de NVJ. De redactiecommissie neemt aan dat wie er verantwoor delijk voor zijn dat het zover is ge komen, hun consequenties zullen trekken en als zij daar niet vrijwil lig toe bereid mochten zijn, dat dan de aandeelhouders hen ertoe zullen dwingen. Weigering De NVJ deelde desgevraagd mee naar aanleiding van het rapport van de commissie-Welschen nog contact te hebben gezocht met de vier grafische bonden met de bedoe ling te komen tot een gemeen schappelijk standpunt. De grafische bonden hebben dit geweigerd. De weigering is volgens haar niet in overeenstemming te brengen met de ernst van een plaatselijke situa tie en evenmin met het verwijt van de grafische bonden, dat de NVJ in een eerder stadium geen overleg pleegde. N.V.J. zal vandaag aandeelh oudera wanneer opnieuw over een eventue le fusie wordt gesproken, voorstel len een verklaring bij hun aande- lenoverdracht af te geven, die als voorwaarde geldt voor de overdracht opdat de toezeggingen, afspraken en garanties zullen worden vastge legd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7