TACTIEK COACH VAN GRIMBERGEN EEN MISLUKKING 'DAN IS VADER OP ZIJN SAAIST' Poglajen al in poule geklopt Minstens een gelijkspel FELLE BRITTEN "BLAZEN" ONTREDDERD ORANJE WEG: 3-1 'RUSSISCHE SPUL" HIELP RICHARDSON NIET... FLUITISTEN UIT VORM PAGINA 8 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Als atletiek de moeder der sporten is die als een kloek over het welzijn van de Olympische sporten waakt, dan mag zwemmen toch wel Door Nico Scheepmaker als de vader worden beschouwd. Fat soenshalve ben ik dus een keer naar zwemmen gegaan, zonder deze mooie sport natuurlijk een eerlijke kans te geven, want na een serie 4x100 me ter wisselslag bij de dames, die met een een Olympisch record opleverde, stuitte ik op de series van de 1500 meter heren vrije slag. Dan is va der echt op zijn saaist. Zwemmers zowel als toeschou wers krijgen het heen en weer van het monotone baantjestrekken, de zwemmers kampen duidelijk tegen de elementen water, tijd, slaap en verveling (in deze volgorde) en als toeschouwer ga Je Je al gauw afvra gen waarom ze het water niet be vriezen en de smalle ijzers onder binden, want dan kan Je in dezelfde tyd van ongeveer 16 minuten mak kelijk 10.000 meter afleggen in plaats van 1500 meter. Het maakte op mij wel een heel rustieke indruk: ik miste dat klankkastgebler, dat ik mij uit mijn eigen zwembadjeugd nog zo goed herinner, zelfs begon ik op den duur een hengelaar aan de kant te missen, die steeds verstoord opkijken als langskomende zijn vissen zouden verja gen. Nu had ik nog het geluk, dat de plaatselijke favoriet Hans Fassnacht in de eerste serie meteen een Olym pisch record zwom, dat met 16.38,9 op naam stond van Mexico-winnaar Mike Burton. Nu is er niets zo be trekkelijk als een Olympisch record natuurlijk, want zijn voornaamste kenmerk is dat het al vier Jaar oud is. wat vooral in de zwemsport be tekent dat er sprake is van een an tiquiteit. Fassnacht zwom Burtons Olympisc record "aan flarden": 16.34,63, een verschil dus van ruim 4 seconden. Me dunkt. Maar hij haalde er toch niet de finale mee, want er waren acht zwemmers die harder zwommen. Graham Wineatt uit Australië ver beterde Fassnachts prille record met precies 35 seconden oftewel ruim een halve minuut en dus ook alle andere zeven finalisten verbe terden dat oude Olympische record met groot gemak. Zelfs onze bloed eigen Ton van Klooster, die met 16.34,77 vijfde werd in zijn serie, verbeterde het Mexico-record van Burton ruimschoots en kon toch nog zes seconden boven zijn persoonlijke record blijven. Geen briljant resultaat dus, al overtrof hij toch nog Edwin Borja van de Philippijnen, die in de eer ste serie laatste werd met een tijd van 18.12,17, waarmee hij ruim twee minuten langzamer was dan win naar Graham Windeatt. Twee minu ten verschil, daar kan je een boel in doen. Bijvoorbeeld 200 meter zwem men, als man zijnde, of 800 meter hardlopen, als vrouw zijnde. Je kan er ook een halve gebraden kip in verorberen, of er een brief in schrij ven aan je vrouw: "Lieve snoet. Vanochtend heb ik in mijn serie 1500 meter een tijd gemaakt van 18 min. 12,17 sec. Je mag me feliciteren, want daarmee heb ik een gouden medaille gehaald in Helsinki, 20 jaar geleden, met de Amerikaan Ford Konno (18.30,3) als smadelijke twee de. Tot schrijfs, Je Edwin". Zoals u al gelezen hebt, of nog lezen zult, is Bob Seagren, de Ram ses Shaffy onder de polsstokhoog springen slechts tweede geworden doordat met name onze ir. Adje Pau- len na enkele slalombeslissingen uit eindelijk Seagrens polsstok („pole", In het Engels) verbood. Op de pers conferentie, die hij samen met gou den-medaillewinnaar Wolfgang Nord wig uit de DDR hield, met het van de overwinnaar (hij moest drie keer zoveel handtekeningen zetten als Nordwig, de erbarmenswaardige) heb ik hem op een gegeven ogen blik mijn eerste Engelse woord speling voorgelegd. Op een blaadje papier had ik geschreven: "Do you think that not the poles but tha Paulens must be banished?" ("Vindt u dat niet de polsstokken maar de Paulens moeten worden verbo den?"). Met grote hoekige letters schreef Bob Seagren eronder: Yes (Engels voor: ja). Een kostbaar do cument, dat ik zal vermaken aan het atletiekmuseum ("The Ir. Ad Pau- len Museum"). MÜNCHEN Coach Ab van Grimbergen had het op papier allemaal zo mooi uitgedokterd hoe de gevaarlijke Britten zo goed mogelijk zouden kunnen worden bestreden. De theorie werd echter door de harde praktijk volkomen weggvaagd. Ons hockeyteam liep tegen een gepeperde nederlaag aan (van 1-3). de eerste in dit toernooi, maar wel op een tijdstip dat dit slecht van pas kwam. De overwinning had direkt de poort ge opend, die naar de Olympische plakken leidt: een plaats bij de laatste vier. Zoals d'e zaken nu liggen kan er vandaag met de wedstrijd tegen Australië voor de boeg nog van alles gebeuren Van Grimsbergen had een van zijn i specifieke verdedigers (Taminiau of Van Litih de Jeude opgeofferd om het Britse systeem van 1325 Door Piet Kienhuis maakte Nederland uit een strafcor- ner gelijk. Als een flits haalde Kruize uit en de bal caramboleerde door het hele doel voordat hij tot rust kwam. Risico In de tweede helft volhardde Van Grimbergen in zijn systeem, waar van het risico al spoedig opnieuw aan de kaak werd gesteld. Eerst redde Nico Spitz op briljante wijze tot twee keer toe bij een strafcor- ner, maar even later was de on- treddering in onze verzwakte defen- Sweerts als verbindingsspe- sie totaal. Wouter Leefers, die ove rigens zeker geen slechte wedstrijd speeld, miste in eerste instantie op het middenveld, vervolgens Nico Spits en tot slot Bolhuis. Michael Corby dwarrelde langs iedereen en zette keihard 12 neer. München - Anthony Richardson zat er teneergeslagen bij. Niet dat hij door zijn tegenstander Hanmani uit de Olympische boksarena was gewe zen, maar doodeenvoudig omdat de ringarts in de tweede ronde het ge vecht staakte. De wenkbrauwblessu- beter te kunnen bestrijden. Aan voerder Nico Spits was daardoor eenzame "libero", met voor zich een 1 lijn van vier (Kaanders, Bolhuis. Weemers en Kranenberg), met Lee fers Iers en Frans Spits. Kick Thole en Ties Kruize voor. De theorie van Van Grimbergen kwam in hoofdzaak hier op neer, dat hij erg bevreesd was voor die voorhoede van vijf en die al op het versterkte middenveld wilden ontre gelen. Maar in de praktijk bleek, dat er voor Nico Spits verscheidene malen een dreigend gat ontstond, waar de snelle, felle Britten maar al te gretig indoken, met alle nare gevolgen wan dien. Immers, het wa ren duidelijk aanwijsbare verdedi- gingsfouten waardoor Nederland door de hoekige, nimmer aflatende Britten werd uitgeteld. Van Grimbergen volhardde niette min in zin opzet, met het trieste gevolg, dat Nederland kort na rust binnen twee minuten twee keer in eigen doel werd "weggeblazen" door de dreunend aanmarcherende Britse tegenstanders. Pas nadat die ramp zich had voltrokken "capituleerde" Van Grimbergen, dit wil zeggen dat hij Bart Tamniau inzette op de plaats van aanvaller Jeroen Te Iaat 1 Maar het was al te laat, want aan ieder van de vele Nederlanders die 1 waren gekomen om ons team in de 1 glorieuze zone te zien binnengaan, J was het toen zonneklaar, dat er te- gen deze fanatieke Britten met twee doelpunten achterstand niet meer te redden zou zijn. Het zal niemand vreemd toeschijnen dat dit een duel was met bikkelharde in zetten, soms meedogenloos hockey. Nederland trad warempel niet on voorbereid aan. Immers, in dit voor- Jaar was in Londen nog aange toond, dat de Britten waarlijk niet over zich laten lopen. Maar in de eerste aanval werd onze defensie over rechts al opengespleten. Maar ten Sikking keerde in eerste instan tie het schot, dat van zij Leguards recht vooruit terugkaatste, waar de Indiër Sheik Ahmad op de rand van de cirkel klaarstond om het vonnis te vellen: 01. Nederland bleef overigens het ant woord niet schuldig. Uit een fraaie slag van Frans Spits knalde Kruize met zijn "dikkop" op doel, maar de Britse reus, Peter Mills dook de bal buiten de palen. Na dertien minu ten de eerste strafcorner van Ne derland (in totaal zouder er maar drie komen*. De kogel werd ge smoord in de Britse spelers. Ties Kruize later: "De eerste helft wa ren we echt niet zwakker, maar die kerels waren verdomd snel. Twee van onze strafcorners werden door hen eruit gelopen. Ze waren gewoon beter en hebben verdiend gewon nen." Eindelijk twee minuten voor rust De Britten zetten Gregg voor Crowe in en even later viel er weer een gat in de verdediging. Nico Spits probeerde schade nog *e reduceren met een haakpartij. waardoor hij de groene kaart onder de neus kreeg en een strafcorner. Stopper Paul Svehlik trad naar voren en vonniste Nederland13. Pas toen ging Van Grimbergen overstag en mocht Taminiau weer opdraven. Ties Kruize zocht zijn troost bij zijn lichte stick, vlak voordat Nederland zijn laatste traf- cornerkans kreeg, maar weer ver dween het schot van onze goalget- ter in de levende muur. Van Grimbergen na afloop, evenals trouwens Kruize: "Er is nog niets aan de hand. Als we vandaag maar gelijk spelen." Zaterdag had de tweede garnituur van Nederland Van Grimbergen had Sweerts, Thole en de licht ge blesseerde Leefers rust gegeven ter- Door Ria Racké re, die Richardson in zijn eerste partij tegen de Joegoslaaf Belie had opgelopen, was volgens de dokter te ernstig om nog verder te kunnen boksen en zo verdween ook Ri chardson uit de ring. De Nederlandse bokser stond op dat moment waarschijnlijk wel wat op punten achter, maar beslist was het gevecht zeker nog niet. Bondstrai- ner Rinus Krijger was zelfs nog po sitiever: „Voor mij stond hij al voor, want die stopstoten van die Algerijn raakten hem niet. Boven dien is de laatste ronde van Antho ny altijd de sterkste. Dan voert hij het tempo op." „Voor mij had hij kunnen winnen i en ook kunnen doorboksen, maar i ja, als de dokter beslist kun je er weinig meer aan doen. Het is wel schlemielig om zo te worden uitge schakeld", aldus de bijna huilende I bondstrainer. Anthony Richardson huilde niet, i maar hij zat met een grote pleister i op zijn rechterwenkbrauw en met i i afgezakte schouders wat zielig voor I zich uit te kijken. „In de eerste I i ronde al ging het open. Die Alge- I I rijn merkte dat en bleef er op j Munchen De gouden medaille en zelfs het gegeven dat Wim Ruslca dit eremetaal kan verveelvuldigen, doen niets af aan het feit, dat ook het Nederlandse judo hier in Mun chen niet voor die successen heeft kunnen zorgen, die men er van had verwacht. Wim Ruska is typisch een voorbeeld van een talent, dat zo nu en dan ergens opstaat. Re- prensentatief voor het Nederlandse judo is hij dan ook niet. Dat hadden Jan Bosman en Martin Poglajen moeten zijn, maar zij vlogen er bei den in de voorronde al uit. Door Ria Racké Waarop bondstrainer Krijger nijdig inhaakte met: „Hij veegde het open met de binnenkant van zijn hand- schoenen. Als je er gewoon een stoot opkrijgt, is het niet erg, maar door dat vegen gaat het natuurlijk wel open". Ondanks het .Russische spul", dat met de welwillende medewerking van de Westduitse bondstrainer bij de Russen was losgekregen, middeltje, dat een vlies vorm de wond. waarna er vasoline op j nelTvertrek wordt gesmeerd. Krijger eerste ronde was het wel wat open gegaan. maar zeker nog niet kapot".zoals hiJ dat zeif vertelt, eens waren met de scheidsrechter lijke beslissing. „Op het laatst maakte Martin de partij". Wim Ruska, die het gevecht van zijn ploeggenoot op de tribune had gevolgd, hield zich wat dat betreft op de vlakte. Evenals trouwens Poglajen zelf, die verder nog mededeelde, dat het wellicht beter was geweest als hij in zijn eerste partij een sterke te genstander had gehad dan de man uit Madagascar, die hij in ruim an derhalve minuut vloerde. „Dan was ik warm gedraaid en dan heb Je over het algemeen minder last van zo'n blessure". Voor zaterdag had Poglajen overi gens besloten met judo te stoppen. „Ik moet ook aan mijn Japanse vrouw denken en aan mijn sport school annex sauna in Heerlen". Na zijn uitschakeling zag hij het anders: „Die Jacks, die nu uit mijn poule in de finale kwam, heb ik al wel zes keer verslagen en die Rus, waarvan ik nu van heb verlo- moet ik normaal ook een pak Tijdens de zaterdag gespeelde wedstrijd tegen Mexico werd Paul Litjens stevig onderuit gehaald door doelman Jose Miguel Huacuja. Links de Mexicaan Javier Varda. wijl Kruize halverwege de strijd i Mexico: 40. Ties Kruize (2x>, Nico werd vervangen door Irving van Spits en Frans Spits zorgden Nes êemakkelijk gewonnen van de doelpunten. Voor Martin Poglajen kan mis schien zijn blessure een excuus zijn. Een Maar is dat wel zo? Moet men een judoka, die een paar dagen voor het vertrek naar Munchen zijn toch I al kwetsbare kniebanden ernstig j op zijn donder geven' I blesseert in een „rommeltje met een Daarom vind ik het onbevredigend D. vriend", zoals hij dat zelf vertelt, Anthony Richardson ze. verder nog nQg we] naar de 0iympische Spelen sturen? Natuurlijk, men hoopte op genezing door optimale medische begeleiding, maar knaagt zo'n blessure ook niet aan het zelfvertrouwen van de at leet, die toch immers in een perfec te conditie aan de start moet ver schijnen. Martin Poglajen na zijn uitschakeling door de Rus Goga- laurri: „Ik geloof het wel en dat is natuurlijk al funest. Je moet alles inzetten met Je knie. Ik kon geen voetveeg maken en zelfs geen schouderworp. Toen ik er bovendien nog een tik tegenaan kreeg, was het helemaal gebeurd". In flagante tegenstelling tot de „eerlijke" verklaring van Martin Poglajen staat het verhaal van zijn coach Luiten. „Wat geblesseerd, hij maakte komedie, hij speelde die blessure net als Ruska om even op „Belic was een betere bok ser dan deze Algerijn. Maar die wond was nog te vers, er was geen tijd om het goed te laten genezen". Anthony verliet met hangende schouders de bokshal, James Vrij bracht zijn tas, die hij had laten staan achter hem aan. Daar liepen ze dan, twee Nederlandse boksers, die ook al weer waren uitgescha keld, zoals zoveel ploeggenoten. Gewichtheffers gebruikten doping te stoppen. Ik zie gewoon voor mezelf mogelijkheden volgend jaar Europees kampioen te worden. Dat lijkt me een veel mooiere af sluiting". Voorlopig echter gaat Martin Pogla jen alle aandacht schenken aan zijn bedrijf. Over een paar maan den, misschien is zijn knie dan ook wel weer genezen, ziet hij wel weer verder. later te verklaren: MUNCHEN - Zaterdag I München een tweede gewichtheffer i ulCöi>LU^c ai; schuldig bevonden aan het gebruik a komen van doping. Het was de Oostenrijker! Walter Legel. die door de medische tuurllJk- hlJ heeft al jaren een lek- commissie van het IOC is voor- j ke kr"e> maar dat was nu wel gedragen voor royering aan de in-1 over Weer wat later: „Ja, het ternationale gewichtheffederatie. geeft je zelfvertrouwen een tik en Hetzelfde geldt voor de Pers Moha- I als Je dat mist. dan heb je al heel med Nasehi. die twee dagen gele- j wat verloren". den uit het Olympisch toernooi werd Coach Luiten en BUDO-bond voor genomen wegens gebruik van ver- j zitter Methorst verklaarden overi- i boden middelen. I gens om het hardst, dat ze het niet MUNCHEN Twee Finse arbiters. Tuominen en Reppo, mogen geen wedstrijden meer leiden van het Olympisch handbaltoernooi. De internatio nale handbalfederatie heeft hen uitgesloten naar aanleiding van de slechte wijze, waarop zij de wedstrijd Hon garije Verenigde Staten leid den. De arbiters voerden als verweer aan dat zij dit seizoen nog maar heel weinig wedstrij den hadden gefloten. Bob Seagren (VS) in actie met zijn „ouderwetse" pols stok na het verbod om de gebruiken. „toverstok" te De Nederlandse hockeyploeg zal vandaag in de wedstrijd tegen Aus tralië minstens een gelijkspel moe ten bereiken wil het zich voor de hal ve finales kunnen plaatsen. Het komt daarmee dan op tien punten uit ze ven wedstrijden. Ongetwijfeld zal er in deze ontmoeting verbitterd wor den gestreden, want bij whist gaat Australië over naar de laatste vier. India is al zeker van de halve fi- i de halve finale. De Westduitsers nale na de zege op Mexico. Zaterdag moesten daarvoor gisteren «an Span- ging het overigens bijna ten onder je winnen, hetgeen echter ternau- tegen Kenia (3-2) dat tot twee keer wernood met 2-1 lukte. De Span- toe de leiding nam. jaarden namen zelfs met 0-1 de lei ding. Krause maakte uit een straf- In groep A liggen de zaken min- 1 corner gelijk en 6 minuten voor tijd der gecompliceerd. Wereldkampioen I scoorde Kaessman het bevrijdende Pakistan en Europese titelhouder doelpunt, dat volgens velen in bui- West-Duitsland zijn al zeker van tenspelpositie zou zijn gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8