'Extra versnelling' levert Akii-Bua de hordentitel op Twee zonder redden éér Viren vestigt ondanks val wereldrecord SPORT Atleet met pet VANDAAG VERDELING MEDAILLES Sammy Monsels weggedragen Luynenburg/Stokvis pakken brons MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 PAGINA 1 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT moest bijgeloof overwinnen MUNCHEN Een jaar terug, op de voor-Olympiade in München, trapte John Akii- Bua alle horden omver. Nog drijft de Oegandees de spot met de wetten voor een uitge balanceerde 400 horden-race. ,,Ik meet mijn passen niet uit. Ik probeer veertien stappen tussen de horden aan te houden. Maar als ik er na dertien één tegenkom, zeg ik okay en ik spring er overheen", aldus de eerste Olympische gouddelver in de historie van Oeganda. MUNCHEN - De grootste lange-af- standloper van deze eeuw, Ron Clark, was er niet bij, toen gisteren zijn eigen wereirecord op de tien kilometer door een vrolijke Finse Door Lex Muller John Akii-Bua (23) raakte na zijn onweerstaanbare rush in opperste vervoering. Hij was niet te vangen en wipte in een ereronde nog eens over alle hekken. Vóór de tribune met genodigden steigerde hij drie, vier keer, alsof hij in gedachte de ronde nog eens overliep. Toen duw den officials hem met zachte hand Door Lex Muller van het tartan voor de ceremonie. Maar John Akii-Bua had liever nog minuten in gelukzalige extase over de horden gehuppeld. Drie maanden eerder trainde de po tige politie-inspecteur uit Kampala voor het eerst uitgebreid op tartan. Oeganda heeft zelfs nog geen sintelba.an. De atleten zijn er overgeleverd aan gras-accommodaties waarop zij zich barrevoets uitle- Voor München trok John Akii-Bua naar Londen, om te wen nen aan tartan. „Het werd aanvan kelijks niets. Ik voelde me er niet happy op. Ik begon me zorgen te maken over mijn kansen op de Spelen in de finale te komen". Ofschoon zijn naam niet overal zonder een glimlach werd aange hoord, telde men hem in Beieren wél bij de azen. De Amerikaan Ralph Mann, als tweede nog geen haarlok voor David Hemery: „Een voor de finale wist ik, dat ik tot het uiterste moest gaan om John te verslaan". Mann leerde hem in 1971 kennen. De onbekende Oegandees mocht buiten mededin ging tot Amerika-Rusland toetre- Tot verbijstering van onder r Ralph Mann nam de vreemde gastloper het eerst het finishlint od. Kort daarop tijdens Amerika-Afrika smeet hij weer eens met de horden. bij hoge uitzondering alle obstakels keurig staan. Dankzij zi.in extra versnelling brak hij als eerste loper ter wereld door de 48 seconden. Het. wereldrecord van Hemery (48.1) da teerde van Mexico, waar hij het voordeel van de hoogte uitbuitte. Maar een Afrikaan verzette in München zonder pre's de grens van de mogelijkheden. Panische angst maar hij triomfeerde opnieuw nog wel in de bijzondere tijd v 49-rond. Vrije gedoe Joh Akii-Bua werd prompt ge vraagd zich verder in Amerika te bekwamen. „Ik nam dat natuurlijk direct aan. In die periode regent het in Oeganda om de vijf dagen met bakken uit de hemel". Maar de donkere reus 'n band in de lands kieuren onder het haar bleef niet plakken. Hij prefereerde het vrije gedoe in Oeganda, waar hij van december tot mei door tal van cross-countries waadde. Na de natte moesson oefende hij zes maal per week op de niet bestaande 1500 me ter horden. Daarbij droeg hij een Jack. waarin stenen waren genaaid en zodoende méér dan acht kilo woog. „Ik werd er aanmerkelijk sterker door". Dave Hemery. die zijn goud van Mexico moest verdedigen, ondervond dat tot zijn schrik een maand voor de Spelen. Op Chrystal Palace werd hij nog achterhaald door John Akii-Bua. die dwars door de eerste horde kletterde. Zaterdag in de Olympische finale liet de Oegandees „De nacht voor de finale kon ik niet slapen. Ik was ineens door een panische angst bevangen", vertelde hij na de emoties van een Olympi sche kroning en nadat hij minuten had vastgezeten in een lift, die de last van dolzinnige Oegandezen niet meer kon opheffen. „Ik had baan één geloot. Dat is een kwaaie, want daarüi loopt altijd de verliezer. De hele nacht heb ik met dat (waan)l- dee geworsteld. Toen het licht werd heb ik het eindelijk van me afge zet". Dat is dan de schilderachtige John Akii-Bua. Twee oudere broers kwa men eerder niet ver in de atletiek Maar in zo'n rijk potentieel schuilt ontegenzeggelijk meer talent. Al zijn ze technisch nog wel onvol doende". Hoewel John Akii-Bua ook nog altijd met horden rotzooit, werd hij wel Olympische kam pioen Te laat De tactiek van coach Ab van trimbergen is de hockeyploeg tegen Engeland lelijk opgebro ken. Pas toen het al te laat was «am van Grimbergen tot in keer. Nederland kan toen een 3-1 achterstand niet meer ongp daan maken. PAGINA 8 Grandioos Piet Keizer speelde tegen PSV ■en grandioze wedstrijd. De \jax-links-buiten scoorde, on danks zijn nog niet geheel ge lezen achillespeesblessure, all- drie de doelpunten voor AJax. De Amsterdammers wonnen met 0 3 en bleven daardoor aan de lei ding in de eredivisie. Record voor Trudy Ruth MUNCHEN Trudy Ruth heeft gistermiddag tijdens de kwartfinales van de Olympische atletiekwedstrij den het Nederlandse record op de 400 meter verbeterd en gebracht op 52,5 seconde. Het record stond sedert 15 oktober 1968 op naam van Myrna van der Hoeven, die in Mexico-stad tot 52,6 kwam. De preciese tijd van Trudy Ruth, die vierde werd en zich plaatste voor .de halve finales, was 52,45 seconde. De reglementen schrijven echter I voor dat indien de tweede decimaal I vijf of hoger is de tijd naar boven wordt afgerond. Goud Zilver Brons PAGINA 11 Kinderschoenen Dat het Nederlandse dames voetbal nog in de kinderschoe nen staat bleek tijdens de „in terland" tegen het Duitse SC '07. De Nederlandse meisjes le den een 1-0 nederlaag. De twer Randstad-Ladies Corrie Lam berts (foto) en Marion de Groo konden geen rol van betekenif spelen. PAGINA 13 Verenigde Staten Sowjet-Unie I DDR I Japan I Duitsland I Australië j Zweden Polen Bulgarije I Italië I Groot-Britt-annië Hongarije Noorwegen Tsj. Slowaioje Frankrijk Nieuw-Zeeland Nederland Finland Noord Korea Denemarken Oeganda Canada Zwitserland Roemenië Oostenrijk Iran Argentinië België Columbia Korea Libanon Mongolië Turkije Ethiopië Brazüië Cüba Jamaica Kenia MÜNCHEN Dave Wottle, de eerste Amerikaanse winnaar van een gouden atletiekmedaille üi München, heeft zich zorgen ge maakt. Hij vreest dat zijn land genoten thuis een verkeerde in druk van hem hebben gekre- en doordat hij na zijn triomf op de 800 meter met zijn pet op ïaar de Star Spangled Ban ner heeft geluisterd. „Ik vind bet achteraf afschuwelijk. Toen ik op het podium stond heb ik helemaal niet meer aan mijn pet gedacht en daarom heb ik hem niet afgenomen toen ons volkslied werd gespeeld. Ik vind het afschuwelijk en ik ben een beetje bezorgd dat men het in Amerika niet zal begrijpen. Ik noet mijn verontschuldigingen •anbieden voor het ophouder an mijn pet tijdens het spelen van de Star Spangled Banner". De witte pet is het „han delsmerk" van de student uit Ohio en een punt van discus sie waar ter wereld hij ook aan de start komt. In mei van dit jaar zette hij voor het eerst een oet op. Zijn toen nog lange ha ren hinderden hem doordat zij voortdurend voor z'n ogen wap perden. Nu hij zijn haar korter heeft laten knippen, wil hij zijn pet niet meer afzetten. Jongen werd verbeterd. Wat Clark eens was, is David Bedford nu. Aan de Engelse losbol, die op onver wachte momenten topprestaties le vert, maar zoals Clark faalt als het op aankomt, is het te danken, dat Lasse Viren een formidabel we reldrecord van 27.38,34 vestigde. Bedford sleurde het veld van vijf tien lopers naar een vijf-kilome- ter-tüd van 13.43.8. Zijn late falen was niet het enige drama in deze historische race. Toen de atleten nog geen 4500 me ter onderweg waren, verstapte Lasse Viren zich. De zelfverzekerde ex-po- iitieagent sleurde een van de grote favorieten, Mohammed Gammoudi, winnaar op de vijf kilometer van Mexico, in zijn val mee. Viren her- res, doch de Tunesiër bleef liggen. Met lange pas bleef Viren nog ge ruime tijd achter Bedford hangen om bij de zeven kilometer-grens de finitief toe te slaan. Op de voet werd hij gevolgd door Miruts Yif- ter. Ook Emile Puttemans, de jonge Belg, bleef knap bij, maar in Oslo, enkele weken geleden, had hij al gezegd dat de snelheid van Viren uniek was. Die voorspelling kwam uit. Na ne gen kilometer leek het record van Clark (27.39,4), daterend uit 1965, nog geenszins in gevaar. De laatste duizend meter werd door Viren ech ter afgelegd in de ongeloofwaardige tijd van 2.29. Puttemans werd ge lost, Yifter kon niet meer. De verrassend sterke Spanjaard Mariano Haro werd vierde. MUNCHEN Sammy Monsels, de Surinaamse sprinter, die zich gis termorgen had geplaatst voor de 1/4 finales van de 200 meter heeft die gistermiddag niet uitgelopen. Op 40 m van de finish stopte hij, greep naar zijn rechterbeen en ging naast 1 de baan op het gras liggen. Hij werd lop een draagbaar naar de dokters kamer gebracht. Lasse Viren Zwemmen Peter Wolters van de Zijl /LGB eindigde zaterdag in het zwembad Riekerkolk van Deven ter als vierde op de schoolslag tijdens de traditionele 3 km. wedstrijden meetellend voor de Zwemkoniekbe- ker. Hij finishte in een tijd van 50 min. en 3 sec. Boksen De Spaanse lichtge wicht Aquilino San José is zaterdag in een ziekenhuis in Salamanque aan een hersenletsel overleden. Hij had in Salamanque een partij over acht ronden gebokst. IJshockey De ploeg van de Sowjet Unie heeft zaterdag in Mon treal een selectie van de sterkste Ca nadese profs met 7-3 verslagen. Het was de eerste wedstrijd in een reeks van acht. Er volgen er nog drie in Canada en vier in de Sowjet Unie. Wielrennen Frits Schuer heeft zaterdag de ronde van de Achterhoek gewonnen. Hij legde de 205 kilome ter af in een tijd van 4 uur 39 min. en 6 sec. Jan Aling eindigde met een achterstand van 40 seconden op de tweede plaats. OBERSCHLEISZHEIM De terugkeer van de redders van de eer in het Olympisch roeigebeuren voor Nederland, de on gestuurde twee van Nerus omgaf toch een zekere matheid. Aanvankelijk was alleen het kraken van de aanlegsteiger te horen en iemand pakt zwijgend het uiteinde van de riem van Roel Luynenburg om het ranke schip veilig te meren. De lange slag verhief zich van het kleine rolbankje, waarbij duidelijk iets bruins langs zijn vochtige oranje shirt bungeld'e. „Bedanks", zei blonde Luynenburg eenvoudig tegen zijn kleine coach Koning toen deze hem de hand schudde. En met een ondertoon niet zonder spijt: „We hadden toch iets te vroeg ons kruit verschoten''. HIJ grabbelde enigszins koortsig Amsterdammers door zijn lange sluike haren, de glimlach brak dan toch door toen al die andere Nederlandse roeiers, die op deze finaledag slechts mochten toekijken, zich uit bundig op het tweetal stortten en overdreven stoer handen gingen drukken: „Verdomde fijn, kerels!" Door Piet Kienhuis Er was ten slotte dan toch nog een „blik" van brons in de wacht ge sleept. Zo langzamerhand een hele gebeurtenis voor de nationale roei- wereld, want na de Spelen van tien Jaar geleden was dat in Europese of wereldkampioenschappen niet meer voorgekomen. Uitgerekend de „oud jes" van tegen de dertig (Luynen burg 27 en Stokvis 29) moesten dit bewerkstelligen, maar de revanche van vier jaar geleden was in iedT geval gelukt, toen deze twee in Mexico eveneens de finale bereik ten, maar daar niet verder dan de laatste plaats kwamen omdat Luy nenburg zich ziek voelde. De enige pijn die restte was, dat er geruime tijd zelfs zilver had ge schemerd. Maar opnieuw was het ten slotte het Zwitserse gelegen heidskoppel Alfred Bachmann— Heinrich Fischer, pas drie weken met elkaar in het schip, die de plaats afhielden. Ook in de eerste heats een week geleden waren de Helveten plotseling uit het niet ko men opduiken en dat gebeurde nu De Zwitsers lagen halverwege de race zelfs op de laatste plaats, maar begonnen toen aan een gran dioze achtervolging die toch nog in zilver uitmondde. De lachendr Bachmann: „Ik kan het zelf ook nauwelijks geloven. We konden steeds maar blijven doorgaan", ver klaarde hij eenvoudig. ..Onbegrijpe lijk, dat we tot twee keer toe Ne derland konden verslaan." Voor Roel Luynenburg was dat wél een duidelijke zaak: „We konden te gen het einde geen hoger tempo draalen en die Zwitsers wél. We za gen ze komen, maar konden er niets tegen doen. Verdomme, we hebben zelfs vlak bij die Oostduit sers gezeten en ze wonnen toch nog met vijf seconden voorsprong. On begrijpelijk!" Nog op de steiger werd Ruud Stokvis gestrikt door een keurige heer in licht Olympisch blauw. „Of wij maar even wilden tekenen en dan naar de dopingtest wilden gaan." „Nou raak Je toch nog Je plak kwijt", hoonden de vrienden. Intussen lichtte Luynenburg verder de race toe: ..Het was vandaag een eerlijke baan. niet gunstig of on gunstig." De windsnelheidsmeter „Bronzen" Luynenburg en Stokvis (links): ..We heb ben toch iets te vroeg het kruit verschoter". stond bijna stil toen de tweeën moesten weggaan. Ideaal roeiweer. Het Nereusduo viel gevaarlijk vroeg ln de start. Luynenburg: „We heb ben geprobeerd meteen bij het veld te blijven. Het ging gewoon erg lek ker. Je moet in zo'n race wel aan vallend varen, maar Je kunt dit roeien gewoon niet meer vergelijken met vier Jaar geleden in Mexico. Er wordt nu veel harder geroeid. Het ls niet meer de kat uit de boom kijken, maar het gaat keihard van het begin tot het einde, net zoals bij de achten. Ik geloof dat we nu beter hebben gevaren dan in Mexi co, maar Je komt minder ver." De Roemenen, die lange tijd het veld hadden aangevoerd, moesten deze vermetelheid duur betalen. ZIJ gin gen ten slotte volkomen in .het ge weld ten onder en eindigden als laatsten. Na 1500 meter leek Neder land alleen nog met de Oostduitsers te doen te hebben, maar toen doken plotseling de Zwitsers uit het niet op en bedierven de pret. Het scheel de ten slotte zelfs maar zevenhon derdste seconde of de Tsjechen hadden Nederland ook nog het brons uit handen gestoten. Stokvis gaat nu definitief met roeien stoppen; Luynenburg weet het nog niet. Atletiek De Amsterdammer Van der Wijden heeft zaterdag in Zoetermeer een nationale wed strijd over 20 kilometer gewonnen ln de tijd van 1.06.15. Van ZIJtveld AV '23) werd twee- Honkbal De ledenraad van AJax heeft besloten de afdeling honkbal op te heffen. Volgens voor zitter Jaap van Praag is de toe nemende commerciële >nvloed, die leidt tot ongewenst professio nalisme, de voornaamste reden hier- Autosport De Zwitser Silvio Moser is zaterdag tijdens de trai ning voor de 500 kilometer van In- terlagos ln het Braziliaanse Sao Paulo zwaar gewond geraakt. HU vloog met zijn Fiat Abarth uit een bocht en daarna tegen een muur. Motorsport De Zwitser Verdel is gisteren op het circuit van Avig non verongelukt. Ttfdens een race in de 125-cc klasse kwam hU ln botsing met de Fransman Jimenez, die in een ziekenhuis moest worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7