„Wet niet gebruiken als middel tot bezuiniging Pyromaan actief in Oude Pekela en Apeldoorn? r(f\K)vandaacr ...en gisteren programma Prof. Goslings bij opening Academisch jaar „Lage huren zullen 70 procent stijgen CH SCHUIFT MET KOPSTUKKEN fi TV morgen) MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 PAGINA 9 DEN HAAG ,,De wet op de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs mag nooit worden gebruikt als middel om tot bezuiniging te komen", zo meende prof. dr. W. R. O. Goslings, rector magnificus van de Rijksuniver siteit in Leiden bij de opening van het academisch jaar. Bij velen heerst de vrees dat naast de mogelijkheden tot maatschappelijke vorming ook de mogelijkheden van we tenschapsbeoefening aan de universiteiten het kind van de rekening zullen worden. Deze vrees wordt nog versterkt De universiteit kan niet in snel doordat in het laatste wetsontwerp staat aangegeven dat het aantal as sistent-onderzoekers elk jaar bij de begroting zal worden vastgesteld. Prof. dr. A. Wattel, rector magni ficus van de rijksuniversiteit te Gro ningen, pleitte ervoor westwijzigingen die in een bepaald kalenderjaar tot stand komen, pas in het academische jaar dat in het daaropvolgende ka lenderjaar begint, van kracht te doen worden, tenzij de universiteiten de wetswijziging eerder willen en kunnen uitvoeren. Hiertoe zou vol gens hem wettelijk geregeld moeten worden. Er is in de toespraken betrekkelijk weinig aandacht geschonken aan de vaak rumoerige gebeurtenissen van het afgelopen academische jaar. In het algemeen was men tevre den over de eerste aanloop van uni- versiteits- of hogeschoolraad. "Mijn verwachtingen ten aanzien van de bruikbaarheid van de nieuwe be stuursvorm zijn gunstig, aldus prof. mr. W. F. De Gaay Fortman, rector magnificus van de V. te Amster dam. Het karakter van de vrije uni versiteit zal volgens hem onder de nieuwe bestuursvorm niet verande- Van groot belang voor het onder wijs aan de medische faculteit te Rotterdam is het begrensde aantal studenten geweest, zo meende prof. dr. J. Moll, decaan van de MFR. Het heeft een veel intensiever contact tussen docenten en studenten moge lijk gemaakt. Een doelmatige inrich ting is volgens hem dan ook alleen mogelijk, wanneer men binnen vrij nauwe grenzen voor tenminste eeü aantal jaren weet, voor Hoeveel stu denten men dat onderwijs moet ge- Filmprijzen in Venetië VENETIë (Reuter) De prijs van de critici op het filmfestival in Venetië voor de beste eerste film is zondag naar de Brit Bill Douglas gegaan voor "My childhood" en de prijs voor de beste film naar de Zweed Johan Berghenstrahle voor "Kocksgatan 48". De critici vonden de beste actri ces de Amerikaanse Tuesday Weld voor haar rol in "Play it as it lays" en de Oostduitse Jutta Hoffman voor haar spel in "Der Dritte". Zij mo gen de prijs delen. Charlie Chaplin kreeg een staande ovatie toen hem aan het eind van de slotceremonie van het 33e Vene- tiaanse filmfestival een speciale prijs werd uitgereikt. Een programma van Chaplins films was een van de po pulairste attracties van het festival tempo steeds grotere aantallen denten opnemen zonder ernstig af breuk te doen aan de studiemoge lijkheden zelf. "Een universiteit is niet van elastiek', aldus prof. Van Melsen (Nijmegen). Hij vroeg zich af of het wel zo ideaal is dat zoveel Jongeren een universitaire studie gaan volgen. "Loopt het voor velen niet op een teleurstelling uit, als zij ontdekken dat de maatschappij geen behoefte heeft aan zoveel academici". Ondanks alle reparaties en restau raties aan ons onderwijskundig bouwwerk is dit nog niet geworden tot een modern huis. In wezen blij ven de 19de eeuwse opvattingen over plaats en functie van onderwijs in de maatschappij behouden, aldus prof. dr. ir. P. J. Zandbergen, rector mag nificus van de Technische Hoge school Twente. Algemeen werd de drastische be leidsombuiging gehekeld waardoor meerjarenplannen zonder enige voorbereiding werden doorkruist. Prof. Goslings (Leiden) zei dat of schoon ook de universitaire gemeen schap bij moeilijke economische om standigheden haar aandeel in de noodzakelijke bezuinigingen moet dragen, men zich op regeringsniveau toch moet realiseren dat het weten schappelijk onderzoek een steeds kleiner wordende sluitpost zal war den op het totale budget. Daling van .het peil van het wetenschappelijk on derzoek, heeft daling van het peil van het onderwijs tot gevolg. "Er is het afgelopen Jaar met de universiteiten gesold", zo zei prof. dr. C. J. van der Weijden, rector magni ficus van de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam. Van de huidige regering mag worden ge vraagd dat zij een redelijk beleid voert en de botte bijl vermijdt. Tijdens een doopdienst in de Grote Kerk in Apeldoorn is gisteren de derde zoon van Prinses i mr. Van Vollijenhoven, Pieter Christiaan Michiel gedoopt. Overleden na val van balcon HOOGEZAND (ANP) De 23-Ja- rige T. Zuidema uit Hoogezand (Gr) heeft gisteravond een val van zeven meter gemaakt en is later aan de gevolgen daarvan in een ziekenhuis overleden. De man wilde bewoners van een huis in de Johan Vermeerstraat, die hun sleutels vergeten hadden, be hulpzaam zijn. Hij klom op een balkon en juist toen hij zijn been over een muurtje wilde zetten, brokkelden de stenen af. Hij had geen houvast meer en viel. H. Krombrink in Arnhem: ARNHEM (ANP) De nu nog lage huurprijzen zullen binnen drie tot vier jaar met meer dan 70 pro cent zijn gestegen. Dat is de ver wachting van de heer H. Krom brink, lid van het partijbestuur van de PvdA. Zijn berekening is geba seerd op de voorgestelde extra tauur- ronde van 20 procent alsmede de huurstijgingeu als gevolg van de huurliberalisatie en huurharmoni- satie. Tijdens een demonstratieve bijeen komst van de PvdA, PSP, PPR en D'66 zaterdagmiddag in Arnhem, pleitte Krombrink voor intrekking van de nu genomen huurliberalisa- tiemaatregelen Volgens hem is het tijdstip van invoering vreemd te noemen nu er in de meeste gemeen ten nog een flink tekort aan wo ningen bestaat. De socialist voelt meer voor een regeling waarbij de overheid het recht krijgt om gedif ferentieerd naar gebieden in Neder land, huurs tij gingsper centages vast te stellen .Mits de Woonruimtewet 1947 niet buiten werking wordt ge steld, zodat de gemeenten een be langrijk instrument voor een recht vaardige verdeling van de woon ruimte in handen houden. De heer Krombrink verwerpt de zienswijze van D'66 om huurlibera lisatie wel in te voeren in die ge bieden waar een woningreserve van 2 procent bestaat. De huren mogen volgens hem nooit worden vryge- Snoeper kwam klem te zitten LEEUWARDEN (ANP) De 7-jarige Steven Bootsma in Leeuwarden is gisteren leiyk te pasg ekomen; zijn rechterwijs vinger moest door de brandweer met behulp van een snijbran der worden bevrijd. De jongen werd om van de emoties bij te komen op advies van een dok ter in een ziekenhuis opge- De jongen zou zondagmorgen wat snoep uit een automaat halen bij een drogisterij in de buurt. Hij kreeg niet wat hij wilde hebben, begon aan de automaat te morrelen en te prutsen en raakte met een vinger bekneld. De drogist moest uit het twintig kilometer verder gelegen Wommels ko men. Hij opende de automaat maar desondanks kon men niet bij het mechaniek komen om de jongen te bevrijden. De brandweer bracht met zwaar materiaal uitkomst. Ajax-reportage om 01.10 uur HILVERSUM (ANP) In tegen stelling tot eerdere berichten is het aanvangstijdstip van zowel de rechtstreekse televisie- als de radio reportage, die de NOS van de wed strijd Independiente—AJax uitzendt, op 01.10 uur bepaald. De wijziging vloeit voort uit de om standigheid, dat de communicatie-sa teiliet die in de nacht van woens dag 6 op donderdag 7 september gebruikt wordt voor het relayeren van de reportage van Argentinië naar Nederland niet vóór genoemd tijdstip beschikbaar Is. De satelliet staat namelijk eerst nog ten dienste van het overbrengen van Olympische reportages uit München naar het Zuidamerikaanse continent. Hiermee rekening houdende werd het begin van de wedstrijd vastgesteld op 01.15 uur (21.15 uur Argentijnse tijd) en worden de reportages uitgezonden van 01.10 tot 03.00 uur (televisie: Ne derland I, radio: Hilversum 1). Zoals al werd berioht zendt de NOS- televisie een samenvatting van de wedstrijd uit op donderdagavond 7 september om 22.00 uur via Neder land 2. Grote branden in weekeinde DEN HAAG Op tal van plaat- n in ons land hebben het afgelo pen weekeinde flinke branden ge woed. Dat was met name het geval in Oude Pekela. Hoewel de afgelo pen week iemand de brandstichtin gen van de afgelopen tijd heeft be kend, vermoedt de politie dat er toch een pyromaan aan het werk is geweest. Zaterdagmiddag sloegen de vlammen weer uit een afgebran de landbouwschuur en 'savonds ging :n hooischuur door brand verloren. In de gemeente Tietjerksteradeel zaterdag een kapitale stelpboer- derij door brand verwoest. De brand weer schatte de schade op tenmin- DEN HAAG Het hoofdbestuur van de ChristeliJk-Historische Unie heeft enkele kopstukken "gestraft" by de opstelling van de kandidaten- ïyst. Vier van de tien zittende leden van de Tweede Kamer komen niet op de Ujst voor. Dit houdt verband met de gevoelige verkiezingsneder laag die de Unie anderhalf Jaar ge leden leed. De vorige lijsttrekker, thans mi nister, drs. B. J. Udink heeft onder druk bedankt voor een kandidatuur. De tweede CH-minister in het kabi net-Biesheuvel, mr. Chr. van Veen, die op de vorige kandidateniyst nog derde was is thans gezakt naar de vyfde plaats. Staatsecretaris dr. R. H. J. Krui- singa heeft zyn tweede plaats be houden, ditmaal achter drs. A. D. W. Tilanus die de koppositie van drs. Udink heeft overgenomen. Staatssecretaris mr. W. Scholten steeg naar de derde plaats. Nog bo ven minister Van Veen staat op de vierde plaats het 33-jarige Kamerlid Koos Huysen. Huysen heeft een enorme sprong gemaakt: op de vo rige ïyst had hy de vyftiende plaats. Op de zesde plaats staat een nieu weling: L. C. van Dalen, tweede voorzitter van het CNV. Op de plaat sen zeven tot en met tien staan de zittende Kamerleden mevr. ir. N. C. de Ruiter, drs. G. van Leyenhorst, mr. C. A. Bos en T. Tolman. Geen plaats hebben gekregen de Kamerleden H Kikkert, drs. A. M. de Boo, H. Wisselink en drs. D. F. van der Mei. De Unieraad kan 9 september nog veranderingen aan brengen in de Ujst. Daarna is het woord aan de kiesverenigingen. De verwachting is, dat deze het advies van het hoofdbestuur op enkele pun ten niet zal volgen. ste f 200.000,-. De brand werd waarschijnlijk veroorzaakt door hooi broei. Zondag brandde de boerderij van veehouder L. Eenink in Aalten uit. Een op stal staande koe moest worden afgemaakt in verband met ernstige brandwonden. Ook hier werd de schade geraamd op twee ton. De oorzaak van de brand is on bekend. De hooischuur bij de boerderij van veehouder J. Heida in Oudehor- ne (Heerenveen) is zaterdag in vlammen opgegaan. De schade wordt op f 150.000 geschat. De brand is ontstaan toen de eigenaar bezig was met een verfbrander. In het hartje van oud-Amster- dam is gisteren een pand van vijf verdiepingen uitgebrand dat bij de Weensche hoedenfabriek J. Nieuwes in gebruik was als conf ectie - atelier en pakhuis. Grote hoeveelheden brandend bont en vilt veroorzaak ten een stinkende walm in de wij de omtrek. De oorzaak van de brand is onbekend. Langs de spoorlijn Delft-Schie- dam is gisteravond brand uitgebro ken in een leegstaand fabriekspand. Het voor afbraak bestemde pand is in gebruik geweest bij de firma Braat. Een brand heeft gisteravond in Apeldoorn de ongeveer tachtig Jaar oude achtkantige molen „Molen van Vordeman" in as gelegd. De schade wordt geschat op ruim f 100.000,-. Het is de zevende min of meer ernstige brand binnen een week in de wijk Zevenhuizen. De Apeldoornse politie heeft het vermoe den dat er een pyromaan aan het werk is. Gistermiddag woedde er ook nog een brand in een fabriek van spoorwegmateriaal en industriepro- dukten „Wensing NV". De afgelopen week was er brand gesticht in vier containers in flatgebouwen en brak brand uit in een opslagplaats. NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 De Partners, TV-serie (KRO) 7.30 De Roerdomp, natuurfilm uit de Engelse serie Survival (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 De familie Ashton, TV-serie, afL U (KRO) 9,10 Hoe McGovern de party overnam, documentaire film (KRO) 10.00 Dean Martin Show 10.40 Journaal (NOS) NEDERLAND U 6.45 Olympische Spelen: zwemmen 7.15 Journaal (NOS) 7.25 Sebastien en de Mary Morgane, TV-serie (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Olympische Spelen: samenvatting atletiek en zwemmen. Voorts: gewichtheffen, schoonspringen, wielrennen en judo 10.55 Journaal (NOS) 11.00 Olympische Spelen met samenvatting schermen, hockey, boksen, zeilen en evtl. wielrennen Dindsdag 5 september 1972 NEDERLAND I 1.59 Olympische Spelen: samenvatting van de ochtend wedstrijden. Voorts: paardensport, kanovaren, boksen. In dit Olympisch week einde was „Herenleed" ergens achter in de avond weggestopt, nadat twee vorige afleveringen van dit kritische als humoris tisch bedoelde programma vrij wel geen weerklank hadden ge vonden. Het gezochte icarus- thema van cherry Duyns en Frankie Palmer werd in een negental sketches van een nog al kinderiyke opzet uitgewerkt. De bedoeling was nu wel wat duidelijker, m aar de beoogde irrealiteit en het absurde van een Ionesco bleven hier onder de maat. Ton Lensink riep als man die alles in 't werk stelt om (een keer zelfs letteriyk) zyn vleugels uit te slaan en zyn grooste wens, op reis te gaan, voortdu rend onmogelyk gemaakt ziet worden aan zyn professorsrol in een jeugd scence-fictionserie op tv in de Jaren vyftig. „Morgen gebeurt het herinneringen.. Ook toen streefde hij naar iets wat in feite bui ten zyn bereikt lag, maar te genover de ongetwyfeld goed bedoelende makers v. deze serie klinkt dat niet aardig. Tegen over de zwartwitkijkers vond ik het ook niet aardig dat regis seur Hank Onrust sepia als bassiskleur had gekozen voor een nostalgie-sfeerte, want nu kregen alleen de tien pro cent kleurenkijkers dat ver geelde foto-effect voorgezet. Deze benydenswaardige catego rie (de Olympische Spelen blijven een bonte droom) zal zondagochtend wel teleurge steld zijn geweest, toen de doop van de jongste spruit van het echtpaar Van Vollenhoven niet in kleur werd uitgezonden, 's Avonds in het NOS-Journaal stonden flitsen van de plech tigheid er echter wel gekleurd op Het Herenleed van de zater dagavond was gisteravond ver vangen door het Kinderleed in een korte documentaire over de wijze waarop Jonge kinderen hun verdriet verwerken. Het ging uitsluitend over hun reac ties een Jaar na het overlijden van een oma of opa, en bij alle vier, Basje, Frankje. Anne- gien en Mike, was het wel dui delijk dat het hier eerder om Moederleed ging vaders kwamen er eigenlijk niet aan te pas dan om kinderver driet. Vooral het eerste geval, waarbij steeds het sentimentele plaatje van Wilma werd ge draaid, wees in die richting Interviewer Flip Treffers legde in zijn vragen suggesties, die prompt in de antwoorden tot uitdrukking kwamen en dat lijkt zeker bij zulke kenne lijk makkelijk te beïnvloeden kinderen geen faire methode. Ronduit luguber was zijn spel letje „Op leven en dood" met Fransje op zyn fiets. Psycho logische verklaring was er niet bij; het bleef bij sober com mentaar van Ad 's-Gravenzan- de bij de overigens uitstekende beelden van Mat van Hensber- gen. Voor de Juiste psychologie had Simon Carmiggelt eerder ge zorgd in zijn fijn-ironische analyse van 3en schuldcomplex van een oude man, die naar zijn mening als zeventienjarige jongeman niet voldoende voor zijn stervende vader had ge daan. Had Carmiggelt maar eens met die kinderen en hun moeder gepraat! Een verrassing in de boeiende serie avonturen van Odysseus waarin Dino de Laurentiis zijn eigen „Ulysses"-prcduktie uit 1954 concurrentie aandoet, was de verschijning van Juliette Mayniel als de verleidelijke to- vernimf Circe; in 1954 maakte zij furore in C:aude Charbrols „Les Cousins" en een Jaar later in Wolfgang Staudte's .Kir mes". Daarna is zij nog slechts sporadisch in rominente rollen te zien geweest. INVALLER moderne muziek (opn). (10.30- XTv Voor de zieken. amma 11.55 Me- Gevar. program- het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.41-12.50 Echo. 13.00-13.05 Raden maar..) 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal mid dagmagazine. (15.30-15.32 Nws. 16.00-17.00 Vraaggesprek). 17.00 Geo logische verkenningen in de Neder landse Antillen. 17.10 (S) Het Metro- pole Orkest. 17.25 Voor de kinderen 17.30 Nws. 17.32 Echo 18.00 Licht programma. 18.19 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. 18,30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 KRO-voorbeschou wing. 19.00 Kinderzangfestival. 19.30 liturgievieringen. 20 ;e a Darius Mllhaud 5 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Echo. 23.15 Actueel programma. 23.55 fm-kanalen. 7.0 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om g Radiojournaal. ig. grammofoonplaten, terstanden. 10.00 (S) voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: 11.00 Nws. 11.30 (8) Progr. v.d. vrouw, met om 11.55 Beursberichten. 12.30 Uitz. v.d. landbouw. 12.40 (S) Wekelijks radioverkeersmagazlne. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Ker korgelconcert. 14.00 Muziek en infor matie. 15.00 (S) Reportages en com- en veel muziek. (16.00 Nws) 17.0 (S) Een beweeglijk progr. voor be Mededelinen, 18.00 Nws; 18.11 Radiojournaal. 18.50 (S) oude en mo- 15 Paris vous parle. programma met om beschouwingen over ■■HMb Act. progr met om 22.55 Mededelingen; 23.00 Nws. en 23.10 Radiojournaal. 23.35 (Nos) pep. 10.00 Nws. 10.03 Repor tages van de Olympische Spelen, af gewisseld door lichte muziek. (Op Nederland I— .55 (K) Journ. NCRV: 19.06 "(K) De riaxton Boys, TV-serle voor de Jeugd. 19.30 (K) De vrouw in het wit, TV- feullleton (3). NOS: 20.05 (K) Journ. NCRV: 20.26 (K) Mijn Idee. 21.00 (K) Haal het doek maar op: talenten- Jacht. 22.00 Hier en Nu. 22.40 (K) Dagsluiting. NOS: 22.5022.55 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.35 (K) Brlgi 20.05 (K) Journ. VARA; 20.26 (K) Theesalon Myriam, éénakter van K) Olympische Spelen München 1972, met om 22.05 samenvatting hoog tepunten van de dag. Aansluitend: Gewichtheffen en boksen; 23.00-24.00 samenvatting. volleybal, bas ketball. handbal, zeilen, schermen worstelen. ROTTERDAM (ANP) Een dronken automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag op Rijksweg 13 ter hoogte van de Paral lelweg in Rotterdam, een lek ver oorzaakt in de waterleiding. Het ge volg was een 25 meter hoge water zuil en een ondergelopen garage van een naby gelegen hotel. De man, de 26-jarige J. E. uit Schiedam, was met zyn personen auto door onbekende oorzaak enkele malen over de kop geslagen. Ten slotte kwam de wagen in de berm van de weg terecht en stootte de daar liggende waterleiding kapot. De auto was totaal vernield, de be stuurder mankeerde niets.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5