ISRAËL: GEEN VREDES PLAN EX-IRA LID KLAPT UIT DE SCHOOL Chileens Volksfront hechter onder spanning Nog meer betogingen in Munchen verwacht MARINE IJSLAND GAAT NETTEN VERNIELEN AL ACHRA Initiatief van EEG op komst Harde man in Belfast aan de kant gezet BUITENLAND MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 CAIRO (UPI) Volgens Egypti sche persberichten is er misschien een vredesinitiatief van EEG-lan- den op komst, dat een regeling van in fasen behelst. De eerste fase zou bestaan uit de terugtrekking van Israëlische troepen van de oostelij ke oever van het Suezkanaal, ge volgd door heropening van de wa terweg voor de internationale scheepvaart, zo schreef het week blad "Rose el Joessttf" maandag'. De eerste berichten over het Europese initiatief verschenen gis teren in de semi-officiële Egypti sche krant Al Achram. Daarin stond "'EEG-landen staan in contact met de rechtstreeks bij het conflict betrokken partijen om te traen ten "een Westeuropese rol te for muleren ten aanzien van een re geling Volgens 't weekblad Ro se el Joessef beschouwen de Euro pese landen een interimakkoord over de Israëlische terugtrekking van de Suezoever en de heropening van het kanaal als een noodzake lijke en fundamentele stap. Men zal echter onderstrepen dat het ak koord een voorlopig geen definitief karakter draagt en niet los kan worden gezien van een algehele re geling van de crisis in het Midden- Oosten, aldus het blad. Politiek>- kringen wijzen erop dat deze be richten samenvallen met een Egyp tisch diplomatiek offensief ter ver krijging van Westeuropese steun Men voegde er in deze kringen aan toe dat Egypte elk Westeuro pees initiatief toejuicht hoewel Cairo nog steeds van oordeel is dat Amerika de sleutel voor een vredesregeling in handen heeft. (Van onze correspondent) JERUZALEM Volgens het Amerikaanse weekblad Time heeft Israël ongeveer twee weken geleden via de Amerikaanse regering een vredesvoorstel gedaan aan Egypte, dat inhoudt dat Israël meer dan tweederde v. d. Sinaïwoestfjn terug zal geven aan Egypte. Zowel het ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem als in Cairo en Was hington hebben het bericht ontkend. Door Jaap van Weesel Politie van Montreal zoekt daders aanslag op dancing MONTREAL (Reuter) De Cana dese politie maakt jacht op twee mannen die verdacht worden van brandstichting in de nachtclub Blue Bird in Montreal. Bij de band von den 36 mensen de dood en werden er 54 gewond. rige Gellis Ecc xzeao Eén man is gearresteerdde 34- jarige Gilles Eccles. Drie personen die zaterdag samen met hem wer den aangehouden, zijn later in vrij heid gesteld. Gezocht worden nu nog de 24-jarige Joseph Marc Boutin en de 22-Jarige James O'Brien. Volgens de politie van Montreal Is 4.5 liter benzine uitgegoten over de trap van de nachtclub en aangestoken. In de danszaal op de eerste verdieping be vonden zich toen circa 350 mensen. Kort voor de brand uitbrak waren drie mannen de nachtclub uitge gooid. Vermoedelijk zijn zU de daders. De brand was de ergste in Montreal sinds 1927. toen bij een bioscoop- brand 77 kinderen om het leven kwa- Toch Wijkt het plan WTV» Time spreekt niet geheel uit de lucht eg repen. Het meest waar schijnlijk is, dat een Amerikaanse politicus die achtereenvolgens Jeru zalem en Cairo heeft bezocht in Egypte verslag heeft uitgebracht, van de indrukken die hij in Israël heeft opgedaan. Het door Time ontvouwde plan, hoe wed dan geen officieel voorstel van Israël, komt wel ongeveer overeen met wat er aan Israëlische kant de toekomst van de Sinaï- woestijn wordt gedacht: volgens het plan blijft Israël in het bezit van 't zuidelijk deel van de Sinaï, waaron der Sjarm esjeik en de olievelden van Aboe Rodesis. Ook de Gaza strook blijft in Israëlische handen. De rest van de Sinaï die teruggaat naar Egypte, zal dan gedemilitari seerd moeten worden. „Time" maakt uit het feit dat pre sident Sadat nog niet heeft geant woord op, dat Cairo het nauwkeurig bestudeerd. Voordeel Voordeel voor de Israëliërs van dit plan zouden zijn dat het zuiden van de Sinaï een Israëlische bastion zou zijn doordat de sedert de juni oorlog van 1967 daar gebouwde militaire in stallaties in stand zouden blijven. Vanuit deze sterke positie zouden de Israëliërs het Egyptische gebied, het Suezkanaal inbegrepen, met radar in het oog kunnen houden en zij zouden de hele kust van de Rode Zee kunnen controleren. Voor de Egyptenaxen zouden de volgende voordelen aan het plan verbonden zijn: heropening van het Suezkanaal de mogelijkheid om de noordelij ke Sinaï tot Rafah te ontwikkelen Volgens het weekblad neemt Israël ook initiatieven met betrekking tot Jordanië. Voor de tweede maal dit Jaar heeft vicepremier Jigal Allon koning Hoessein ontmoet in het ge bied Eilath Aaba om over een rege ling te praten, aldus Time. MUNCHEN (AP) Achten vijftig politie-agenten en ten minste 3 andere personen zijn zaterdag gewond geraakt toen de politie gevechten leverde met demonstranten tegen de oorlog in Vietnam en de Olympische Spelen in Mlinchen. Het aantal gewonden werd door de politie opgegeven enkele uren nadat "n vreedzame protestmars tegen de oorlog in Vietnam door ongeveer tweeduizend demon stranten, uitliep in een woest straatgevecht. De Beierse minister van Binnenlandse Zaken Bruno Merck verklaarde nadat het hoogrtepu/nt van de strijd voorbij was dat de betogers op waren getreden op een manier die tot nu toe nooit eerder in Duitsland was waargenomen. Zij vielen de politie aan op n wijze die tot nu toe alleen in Japan was voorgekomen en sloegen er op los met houten stokken, ij zeren staven, loden pijpen en bajonetten. Duizenden voor bijgangers, onder wie vele bui tenlandse die voor de spelen in München zijn, waren getuige van de gevechten. De gevechten braken uit toen ongeveer 500 betogers de stoet verlieten en buiten het voor de betoging toegestane gebied kwa men. Zv/aaiend met rode vlag gen en stokken en staven, kwa men de demonstranten in bot sing met een sterke politie-een- heid. Zes agenten liepen ernsti ge verwoningen op en moesten naar een ziekenhuis worden ver voerd. Er raakten vele betogers gewond maar hun aantal was niet vast te stellen omdat velen door vrienden zijn meegenomen. Politiewoordvoerder Schrei- ber verklaarde later de moge lijkheid niet uit te sluiten dat er tijdens het verdere verloop van de Olympische Spelen nog meer demonstraties zullen wor den gehouden". Basken gedood De Spaanse po litie heeft zaterdag in Lequeitio, op veertig km van Bilbao, bij een schiet partij twee Jongemannen gedood die ervan verdacht werden tot de Baski- sche afscheidingsbeweging "Etax" te behoren. De politie wilde de iden tity controleren van enkele verdach ten die een huis waren binnenge gaan toen vanuit het huis werd ge schoten. De politie beantwoordde het vuur en doodde een 28-jarige wapen handelaar en een 23-jarige student. Valsemunters aangehouden Het bureau van de geheime dienst in 1 Boston heeft met de aanhouding van vijf personen "de grootste val semuntersbende in de geschiedenis Nieuw England opgerold". In 'n geparkeerde auto in Springfield Mas sachusetts. zijn valse biljetten van 10 en 20 dollar gevonden ter nomi nale waarde van meer dan ander i half miljoen dollar. In een caravan I in de buurt van de stad vond men I een drukpers, matrijzen, papier en vals geld. Andy mist koninklijke gasten REYKJAVIK (Reuter. DPA) De IJslandse kustwast heeft mee gedeeld dat haar kanonneerboten nu zijn uitgerust om de netten door te snijden van buitenlandse treilers die binnen de nieuwe visserijgrens komen. Een Britse treiler heeft al naar de thuishaven geseind dat een IJslandse boot geprobeerd heeft zijn net te vernielen, maar volgens de IJslandse kustwacht betrof het slechts een waarschuwingsmanoeu- De IJslandse kustwacht zond za terdag een kanonneerboot uit om de klachten van de eigenaars van IJs- lande vissersboten te onderzoeken dat Britse trawlers zich mengen in hua wettige visrechten binnen de nieuwe 50 mijlszone. Volgens de LMandse vissers voeren de Britten j over hun netten en hielden zij zich j niet aan de internationale vaarre- gels De IJslanders zijn ook verbolgen over het feit dat de Britse schepen de namen en registratienummers van hun schepen hebben weggeschil- derd. Intussen zijn er nog geen in cidenten voorgevallen in de nieuwe „kabeljauwoorlog "in de IJslandse wateren. Groepen De ongeveer 70 Britse schepen die momenteel in de IJslandse wateren blijven in twee grote groepen bij el kaar. De ene groep vist ten noord oosten van het eiland, de andere ten noordwesten. De Westduitse vissers zijn met ongeveer 30 schepen bij IJsland maar in Reykjavik is zaterdag ge zegd dat slechts een Westduits schip zich op dat moment binnen de 50 mijlszone bevond. De grote Amerikaanse showman Andy Williams trad dit weekeinde op in Amsterdam en Rotterdam. De ster trok niet ontstellend veel pu bliek, zoals hij dat in Amerika ge wend is. Bij zijn optreden waren de plaatsen lang niet uitverkocht. Zeer tot Andy's spijt konden er geen ko ninklijke hoogheden bij zyn optre den aanwezig zijn. "Ik had graag 'n Nederlandse prinses willen ontmoe ten. Zoals ik het ook leuk zou vin den om Bobby Fischer in de zaal te weten" zei een enigszins teleurge stelde Andy Williams (46). D matige belangstelling zal stellig BELFAST Kort nadat door Maria McGuire ivas gemeld dat Macstio- fian zich heftige kritiek van andere IRA leiders op de hals had gehaald, werd tn Belfast vernomen dat Seamus Twomey, de har de, commandant van de provisionalsin de Noordierse hoofdstad, aan de kant was geschoven. Twomey is altijd een trouw volgeling van Macstiofian geioeest en zou zich in juni ook verzet hebben te gen een kortstondig IRA-bestand. Volgens in Belfast circulerende geruchten is hij vervangen door Gerry Adams, die de steun zou genieten van veel jonge leden van de ondergrondse beweging. Adams heeft aan het hoofd gestaan van de "voorlopigen" in Bel- fasts wijk Bally-Murphy en men meent dat hij nogal politiek ge ïnteresseerd. is. Waarnemers achten door deze verwikkelingen bin nen het IRA op z'n minst en tijdelijke afneming der gewelddaden mogelijk. Intussen zuüen vandaag de premiers van Groot Brittannië en Ier land, Heath en Lynchelkaar ontmoeten in München, waar zij een deel van de Olympische Spelen bijwonen. Volgens de Britse diplo matieke kringen zullen ze niet alleen de situatie in Noord-Ierland bespreken maar ook EEG-kioesties. Hun plaats van samenkomst U het Britse consulaat. (Van onze correspondent) LONDU* De IRA-wapen- smokkelaarster Maria McGuire, die vorig jaar in Amsterdam de politie te vlug af was, is uit de Ierse on dergrondse organisatie gedeser teerd. In het Britse weekblad The Observer is zij begonnen een boekje open te doen over IRA-lei- der Sean MacStiofain, naar haar zeggen „de dweperige moordenaar, die als alleenheerser het zinloze do den in Noord-Ierland zonder doel blijft doordicteren, alleen als een middel om zelf aan de macht te blijven". Door Rudolph Bakker ook komen door de gepeperde prij zen voor een kaartje tussen de dertig en vijftig gulden per stuk. Andy: "Ik verdien er zelf geen cent aan, allemaal liefdadigheid. Mijn aandeel is bestemd voor een vluchtelingenfonds waar prinses Margaret van Engeland presidente Vanavond om 18 26 uur zendt de AVRO-radio via Hilversum n het eerste deel van het concert uit, zodat ook de fans die geen veertig of vijf tig gulden wilden betalen. Andy Wil- 1 liarns kunnen horen. De 24-Jarige Maria McGuire is de dochter van een ambtenaar uit Dublin en was nauwelijks een Jaar verbonden aan het provisionele IRA. Haar belangrijkste opdracht was de supervisie te helpen uitoe fenen op het overladen van een zending Tsjechische wapens voor de IRA-moordenaars, die via Am sterdam naar geheime plaatsen in Ierland zou worden gevoerd. Maria McGuire begeleidde op deze reis David O'Connell, de 34-jarige lei der van deze smokkel, die door de oplettendheid van de Nederlandse politie op Schiphol een vroegtijdig einde vond. O'Connell gaat door voor het eni ge politieke brein van betekenis achter het provisionele IRA. Ma ria en O'Connell hadden geruime tijd een verhouding. Hoewel Ma ria's rol binnen de provisionele IRA niet al te groot was, vorm de ze toch door haar intelligentie en haar kleurrijke persoonlijkheid in deze besloten mannengemeen schap een gezocht middelpunt. Ze studeerde Engels en psychologie in Dublin en Madrid. Maria vluchtte in gezelschap van een journalist van The Observer naar Engeland, waar ze nu op een onbekend adres de bui afwacht. Een IRA-woordvoerder heeft *t af gelopen weekend alleen gereageerd met te zeggen dat „iedereen mag zeggen wat hij wil". Maria heeft echter Voor alle zekerheid toch maar een revolver bij zich gesto ken. Geen 3 man Het enige werkelijk tot nu toe onbekende nieuws in het relaas, waarmee Maria in het Engelse zondagsblad is oegonnen, is dat de legerleiding van het IRA nu ook formeel niet meer wordt geleid door een driemanschap, maar louter en alleen door de Ierse Engelsman Sean MacStiofain. die volgeas de burgerlijke stand nog steeds John Stephenson heet. Maria McGuire beweert bovendien dat er herhaal delijk in de hoogste regionen van de provisionelen over gesproken zou zijn Macstiofain te vermoor den. De meest vooraanstaande figu ren in de leiding van het provisio nele IRA waren, behalve MacStio fain, de eerder genoemde O'Con nell en Ruari O'Bradaigh van de provisionel Sinn Fein (de politieke vleugel van het provisionele IRA>. Dit driemanschap stond een Jaar geleden, aldus Maria McGuire, nog aan het hoofd van het IRA-leger MacStiofan is nu kennelijk in staat de rest van het gezelschap in een verdeel-en-heers-politiek on der de duim te houden. SANTIAGO (Reuter) In Chili is de politie in staat van paraat heid met het oog op eventuele ongeregeldheden vandaag bij de viering van het feit, dat president Salvador Allende twee jaar gele den aan net bewind kwam. Socia listen. communisten en andere linkse groepen houden vandaag in het hele land feestelijke optoch ten. De Chileense strijdkrachten zijn in de kazernes geconsigneerd De vakbonden riepen al hun leden op. het went neer te leggen om deel te nemen aan de viering. Kranten van de oppositie waar schuwden dat da volkseenheid- coalitie arbeiders heeft opgedra gen zich te wapenen met messen en knuppels. De communistische en socialis tische partijen in Chili hebben in een gezamenlijke verklaring de po gingen veroordeeld van de opposi tie „de regering met geweld om ver te werpen en een terreur dic tatuur in te stellen". De twee par tijen verklaarden dat zU „gezien de ernst van dit moment hebben besloten de meningsverschillen die hun gezamenlijke strijd belemme ren, terzijde te schuiven". In regeriiigskringen kent men historisch gewicht toe aan de ver klaring. Sinds Allende aan de macht kwam zijn de communisten en socialisten het onderling oneens geweest over het tempo van hei revolutionaire proces De commu nisten waren voor een geleidelyxe verovering van de economische en politieke macht ter consolidering van het regeringsgezag, terwijl hun coalitiegenoten een snellere voortgang wensten. Het nu be reikte akkoord betekent mogelijk het einde van een twist die nog in juni bijna een breuk in de Uni- dad Popular teweeg had gebracht Het vormt een aanzienlijke rugge steun voor president Allende aan het einde van een week van ern stige ongeregeldheden. Maria neemt in haar onthullin gen harstochtelij k stelling tegen het in het wilde weg doden van gers door middel van bommen die in auto's worden achtergelaten ze is ook tegen het ruineren vi privé-bezittingen. „Daarbij komt", aldus Maria, „dat deze zuive roristische activiteiten worden be geleid door politieke steriliteit"^ „We hadden oorspronkelijk af gesproken", aldus Maria, „dat ons zouden concentreren op mili taire doelen, waarvoor we rechtvaardiging vonden zolang vreemde troepen op ons grondge bied zijn. Wat er nu uit geworden is, kan alleen nog door MacStio fain worden gestopt, maar hi. niet meer wat hij anders nog moet doen dan doorgaan met doden", al dus Maria. In The Observer wijst Marli McGuire er nog op dat voi IRA-dictator de strijd langzamer hand secretarische elementen be gint te krijgen. Hij stelt zich ook bij voorbaat al fel tegen di protestanten op, wat in het i heel niet in de politieke lijn v het IRA lag. Het ging het Ira om Noord-Ierland tot deel v de republiek te maken. Mac Stio fain spreekt nu echter volgem Maria McGuire met betrekkiaj tot de protestanten over „n die verdienen te o^erven". Condooms MacStiofain's katholicisme gaal zover, aldus de gevluchte vertrou welinge. dat hij eens weigerde ui Noord-Ierland condooms mee brengen, die in de katholieke) Iers republiek van Dublin niet te krij gen zijn, „en die we toen gebruik ten bij het fabriceren van explo sierven". MacStiofain was liever r een machinegeweer in een auto ge snapt dan met een zakje condooms aldus Maria. Maria McGuire beschrijft hoe er uitstekende betrekkingen beston den tussen O'Connel toen nog d( politieke inspirator achter de scher men en de Britse minister Noord-Ierland, William Whitela»J en hoe de IRA-leiders met zekere minachting de poging-en vai oppositieleider Harold Wilson had den gadegeslagen, die gedurende t ontmoeting in Dublin enorm scholden had en zich in het alge meen gedroeg op een manier waarop hij kennelijk dacht dat d« IRA-mannen zich wel zouden ge dragen. Het verhaal van Maria McGuirf volgende week in The Ob server voortgezet met een tailleerd verslag van haar avontu ren in Amsterdam. Intussen heb ben Ierland-experts in Londen Belfast er een hartige kluif a Het is voor het eerst dat er dusdanig verslag van binnenuit het provisionele IRA beschikbaar komt. Men hoopt ook dat de ont hullingen tot een openlijke breuk in de boezem van het provisone- le IRA zullen kunnen leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4