j PRIJSUITREIKING VAN DAGBLAD-HOFJES DOOLHOF Drive-in-modeshow Commentaar op kritiek Wereldraad van Kerken Heemschutdag in Leiden Leiden is armmaar rijk aan schoonheid Onderdeeltje van wintercollectie [MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 99 99 LEIDEN Wethouder Kret. tn wiens binnenst adsportefeuille de Leidse hofjes zo'n duidelijke plaats innemen, heeft zaterdagochtend in de tentoonstellingszaal van het gemeente-archief de prijzen uit gereikt van de hofjesdoolhof, die de redactie van LeidschAlphens Dagblad deze zomer organiseerde in het kader van de hofjesactie van Lakenhal en Vroom en Dreesmann. De wethouder wees op de belangrijke plaats, die de hofjes innemen in het wonen van bejaarden. De hofjes behoren voorts tot de vele schoonheden, waaraan Leiden te vaak arm genoemd zo rijk is. aldus wethouder Kret. De prijswinnaars van onze hofjesdoolhof werden welkom geheten door gemeente-archivaris Downer. Directeur Koopman van onze bla den sprak een slotwoord, waarin hij de wethouder bedankte en ook de jury en de staf van het archief, die van het ingezonden creatieve werk een tentoonstelling heeft ingericht in het archief aan de Boi- sotkade. Deze expositie is deze week te bezichtigen, 's morgens van 9 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur. Daarna kunnen inzenders hier hvn werk terughalen. V&D's chef-etaleur had de hoofdprijs, een vierdaagse vliegreis naar Londen voor tvvee personen, verpakt in een mini-Big-Ben. die de wethouder uitreikte aan Leidenaar Paul Delfgaauw. die met een science-fiction-verhaal het best uit de bus kwam. Op de foto de winnaar met de prijs, terwijl de wethouder Pauls vriendin de hand schudt. Beiden werken in de verpleging in het Academisch Zieken huis. Op de kleine foto fook van Jan Holvaststaat de wethouder hand in hand met de 7-jarige Hanneke Stam uit Leiden, één van de tien jeugdige winnaars van de puzzelprijsvraag, die aan de hofjesdoolhof was verbonden LEIDEN Je werd er kleurendoof van zaterdagmiddag maar dan op een prettige manier toen Marjolein Brier en haar dans groep, samen met de drive-inshow van radio Veronica een on derdeeltje van de V en D-wintercollectie lieten zien. Een on derdeeltje van de mode dat zich duidelijk op de jeugd richtte, al zouden sommige modellen de halvarine-slanke moeders van zestienjarige dochters beslist geflatteerd h'e'bben. Disc-jockey Tom Collins praatte het op Veronica-manier allemaal lekker aan elkaar. V. en D. heeft voor dit seizoen, zeker wat de jongere modellen be- I treft, raak ingekocht. Wie heeft er voor deze winter niet zo'n grappig langharig Jackje op de verlanglijst j staan? V. en D. levert het ln geel, i blauw, rood en groen voor f. 130,-. j Kenmerkend voor dit type jackjes of bloussons is de brede strakke boord, j Ook nieuw in de collectie zijn de nappaline flight-jacks (vliegeniers jasjes met a-symetrische ritssluiting en ritsen in de mouwen (f.89.-). Prettige bijkomstigheid, dat geldt ook voor de pantalons en de truien, is dat mannen en vrouwen dezelfde kleren kunnen dragen. Welke man waagt zich eens op de typische vrou wenafdeling? pleet tableau de la troupe te geven. Met deze mode-flits heeft V. en D. zeker geen totaalbeeld van de winter collectie willen geven. Voor de groep boven de dertig, die maar al te vaak wordt verwaarloosd heeft men ook tal van leuke dingen modieus, maar de jeugdige uitbundigheid van wat nu in de show te zien was. is wat getemperd ingekocht. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Foto: JAN HOLVAST. Benzine aan de bar. Zo zou men de service-stations nieuwe stijl van Shell kunnen noemen, die dez iveek op zestien plaatsen in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Leidschendam worden ingericht. Dentien ervan zijn zelf-tankstations. In plaats van de vertrouwde pompen ivordt een langwerpig aflever-element geplaatst. Deze nieuwe apparatuur is ontwikkeld in samenwerking met de Compagnie de l'Esthétique Industrieüe in Parijs en de Leidse pompenfabrikant Tok- heim. ADVERTENTIE Vrolijk ADVERTENTIE KOOPAVOND burgemeester en Wethouders van Ledden brengen ter openbare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de secretarie, kamer 27, ter lezing voor een ieder is neergelegd het door de Raad der ge meente in zijn vergadering van 28 augustus 1972 vastgestelde besluit inzake het definitief instellen van een wekelijkse koopavond in een aantal Winkelcentra en winkelstraten. Dit besluit houdt in, dat met ingang van 1 september 1972, voor de winkels, gevestigd in de Haarlemmerstraat, de Breestraat en de daartussen gelegen verbin dingsstraten begrensd door en inbegrepen ter ene zijde het Gan getje, de Nieuwe Rijn, tussen Kamemelksbrug en Hoogstraat, de Oude Rijn (noordzijde) Jiet Havenplein, de Stationsweg, het Bevrij dingsplein, het Vijf Meiplein, het Kennedycentrum, de Steenstraat, de Garenmarkt, de Hegewoerd, de Turfmarkt, de Doezastraat, de Kraaierstraat, de nieuwe Beestenmarkt, de Lammermarkt, de Mors- straat, de Herenstraat, de Haven, de Zijlsingel, het Diamantplein, de Cobetstraat, de Aaltje Noordewierlaan, de Churchllllaan, de Groe- nesteeg, de Korte Mare, de Willem Klooslaan, de Papengracht, de Oude Herengracht en de Herengracht het in artikel 2, onder c. der Winkelsluitingswet 1951 vervatte verbod om op werkdagen na 18.00 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben niet geldt op donderdag tot 21.00 uur tenzij deze dag samenvalt met een nationale feestdag, nieuwjaarsdag, 4 mei, hemelvaartsdag en eerste of tweede kerstdag. Leiden, 4 september 1972. Vrolijke kleuren, veel rood en groen zagen we naast de pure modekleur grijs en in combinatie met zwart. De jurkjes hadden veelal een losse cein tuur in de wijde rug. Prijzen van f. 57,95 tot ongeveer f. 99,95. Bijzon der grappig en eigenlijk helemaal niet duur was de zwarte pantalon met het felgekleurde battledress-Jasje (samen f.120,-). De echte lange mantel Is voor de jeugd wel verdwenen. Het caban-achtlge auto-jasje in fijne felle kleuren is er voor in de plaats gekomen. Wat natuurlijk niet mocht ontbre ken waren de baby-pastelkleurtjes. Truien (angora) hesjes en jukjes (wel wat aan de korte kant) dansten het grote „plankier" op om een com- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wierden en Voorthui zen: W. Verboom te Benschop, te Broek op Langedüjk: drs. H. Geurs. kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest als missi- nair predikant in Beiroet: A. Wes- sels die het beroep heeft aangeno- Beroepen te Nunspeet: J. Rook te Gorredijk, laatstelijk predikant te Bellflower in Canada. KLOKKEN Friese staart en Stoeljes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmcrstr. 181 - Leiden HORLOGES De mooiste en keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE. Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Dat er een nog steeds toenemende belangstelling bestaat voor de Bond Heemschut bleek weer eens duidelijk tijdens de zaterdag in Leiden gehouden Heemschutdag. Een groot aantal leden werd hartelijk welkom geheten door de loco-burge meester van Leiden. Deze vertelde onder meer, dat twintig Jaar geleden de leden van de Bond Heemschut nog werden vergeleken met ideële hobby isten. Deze indruk is in de loop van de tijd wel helemaal weggenomen. De Bond Heemschut bestaat hedenten- dage uit een groot aantal leden, die I een evenwicht tracht te vinden „tus sen ziekelijke behoudzucht en onge limiteerde sloopzucht", zoals de loco- j burgemeester het uitdrukte. Hij wees nog eens op de moeilijkheden, waar- voor het gemeentebestuur zich ge- 1 plaatst ziet door de toename der be- volking binnen de wallen. Voorts I noemde hij nog de grote restauratie- objekten, zoals de Pieterskerk, de I Hooglandse Kerk en het Rijnlands- I huis. Wat restauratie al niet vermag I is bij deze objekten duidelijk waar neembaar. Uit zijn betoog bleek ook onder meer, dat Leiden zich mag ver heugen in ongeveer 1400 grote en mindergrote monumenten, die allen met veel zorg en toewijding in stand worden gehouden. j Wethouder A. J. Kret noemde voor al de verkeers- en parkeerproblema- tlek. Hij gaf hierbij enige mogelijk heden om tot een oplossing van deze problemen te komen. De stedebouw- kundige structuur dient hierbij echter i wel gehandhaafd. Ook noemde de wethouder het belangrijke boek van ir. Van Oerle, dat waarschijnlijk „Ge- j schrift over de geschiedenis van Lei- den" gaat heten en waarvan ir. Van Oerle nu de voorbereidende werk zaamheden heeft voltooid en waar van het schrijven een aanvang heeft genomen. De publicatie van dit his torische boek voor Leiden, waar de wethouder veel waarde aan toekent, zal echter voorlopig tot omstreeks 1974 op zich laten wachten. Volgens j de wethouder wil Leiden ook de I woonfunctie terug in de binnenstad. Hiertoe wordt het vestigen van pak huizen in de binnenstad zoveel moge- lijk tegengegaan, waardoor flagrante tegenstellingen tussen gerestaureerde 1 en verpauperde panden hopelijk spoe- 1 dig tot het verleden gaan behoren, j De voorzitter van de Bond Heem- I schut dankte namens de leden voor I de vriendelijke woorden en de pret- tige ontvangst. Gedurende de rest van de dag werden de leden in de gelegenheid gesteld het Rijnlandshuia te bezoeken, alsmede de tentoonstel ling „De Leidse Hofjes", in het mu seum aan de Oude Singel. Anderen brachten weer een bezoek aan de Hooglandse Kerk en Den Burcht, waar de geschiedenis van Leiden op nieuw wordt beleefd. Omstreeks half vijf werd iedereen in „Nieuw Miner va" verwacht, waar men wat tot rust kon komen en tevens iets kon ge- I bruiken. Dit betekende tevens het einde van de Heemschutdag. Mocht u meer over de doelstellingen van de j Bond Heemschut willen weten, dan kunt u een brief schrijven naar het secretariaat, Korenmetershuis, Nieu- I wezijds Kolk 28, Amsterdam-C, In dit dagblad van 31 augustus geeft C. J. Rotteveel onder de titel "Dubbelzinnige gedragslijn jegens Moskou en Pretoria" een beschou wing over de vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken in Utrecht (12-23 aug. j.l.) Deze vergadering was open baar. Is de heer R. er geweest? Zo ja, dan weet hij dat in zijn be schouwing meesterlijk te verbergen. Ik beperk mijn commentaar tot de volgende punten: 1. De afgetreden secretaris Euge ne Carson Blake heet een „theore tische zwever" aan wie „een diepe sympathie voor het marxisme" wordt toegeschreven. Wie Blake kent, weet beter. Ook Harriman.de adviseur van Amerikaanse presi denten, heet een „theoretische zwe ver" omdat hij de Benelux wilde verenigen. Voeg dJ$ bij de daarop volgende verheerlijking van Ver woerd en Vorster. en het is duidlijk dat voor de heer R. ieder die het maatschappelijk en politiek bestel verbeteren wil, een „theoretische zwever" is. Ook ik zal dan graag onder dat oordeel Vallen. 2. Blake's brief aan de gerefor meerde kerken wordt niet geciteerd, maar er wordt één zin uit zijn ver band gelicht. Hij wees op de aan trekkingskracht van het marxisme op jonge westerse intellectuelen. De heer R. meent, dat dat hetzelfde is als sympathie voor de doctrinaire communistische praktijken in Rus land. Elke jonge westerse intellec tueel" zou hem anders kunnen ver tellen; men denkt bij marxisme be slist niet aan Brezjnev maar mis schien aan Mao en zeker aan Du- zek. Blake haalde dat feit trou wens alleen aan om op een gemak kelijk vergeten aspect van ,4c strijd tegen het communisme" te wijzen. Met 4iepe sympathie" van zijn kant dat niets te maken. 3. De heer R. licht zijn lezers ver keerd in over het omstreden „Fonds ter bestrijding van het racisme". Dat dient niét, zoals hy meent, uit sluitend ter bestrijding van het blank rascisme in Afrika. Het werkt in alle werelddelen. Bewegingen die er geld uit willen ontvangen, moe ten zelf solliciteren en worden dan nader bekekken of ze bona fide zijn. Anders dan de gewone krantenlezer meent, gaat er weinig geld naar Zuid-Afrika. Het blanke schrikbe wind maakt daar anti-racismebe wegingen bijna geheel onmogelijk. 4. Waarom keert de Werelraad LEZERS SCHRIJVEN van Kerken zich zoveel feller tegea Pretoria dan tegen Moskou? Omdat in Moskou god-lozen regeren en in Pretoria uitsluitend christenen, die him beleid graag met bijbelteksten ondersteunen. Het christelijk geloof heeft altijd vervolgingen moeten verduren; daar is het. als het goed is, op ingesteld. Maar ln het Nieuwe Testament worden we al gewaar schuwd, dat voor de christen on recht doen veel erger is dan on recht lijden. De onverholen sym pathie in de oorlog voor Hitier bij Verwoerd en zijn geestverwanten spreekt boekdelen. 5. De heer R. weet: „Zonder zui delijk Afrika is Europa uitgeteld". Ik geloof er niets van. Maar als het waar is. zou het verschrikkelijk zijn. Dan berust onze welvaart en vei ligheid dus op de honderdduizenden zwarte arbeidskrachten die uit hun armoedige thuislanden en uit hun gezinnen weg moeten om als ont wortelden in Johanneshrg en elders de slachtoffers van misdaad, drank en ontucht te worden, en voor het zelfde werk één derde van het loon van de blanke te ontvangen. Hoe harder de rassenwetten in Zuid Afrika zijn geworden, des te hoger zijn de investeringen uit Amerika en Europa opgelopen. Want in Zuid Afrika valt tenminste nog .goed geld" te verdienen. Maar de We reldraad van Kerken zei: neen! Prof. dr. H. BERKHOF lid van het Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3