LEIDSCH DAGBLAD Weer nieuwe „piraat voor kust vandaag 'RADIO CAROLINE '73 SNEL IN DE LUCHT Leidse universiteit reikt studieverklaringen uit NKV ziet nog geen sociaal contract LEIDSCH HÉ DAGBLAD Verkoud- Aires Vader liet dochtertje doden NOS- MARATHON (9uc/ Qltt leuws Nieuwe wet praktisch nog onuitvoerbaar „SPORTSCHOOL LUITEN" inschrijving voor nieuwe cursussen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 No. 33803 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) DEN HAAG Het voormalige piratenzendschip Radio Caroline ligt weer voor de Scheveningse kust. Het schip heet nu „Mi Amigo" en hoopt binnenkort onder de naam Radio Caroline 1973 International in de lucht te komen. De 24-jarige Hagenaar Gerard van Dam kocht het schip in me van dit jaar voor 20 mille van de oude eigenaar in Amsterdam, waai het sinds 1968 aan de ketting lag weg te rotten. De mysterieuze op drachtgever is de Bell Commercial Broadcasting Ltd. die alleen on der een Amsterdams postbusnummer bereikbaar is. Onder de dek mantel van een varend museum" van radiopiraterij liet de Hage naar het schvp in Zaandam opkalefateren. De Mi Amigo koos vrijdag zee on gehinderd door politie en havenau- ioriteiten en ging voor IJmuiden roor anker. In het weekeinde voer iet piratenschip naar Scheveningen paar het buiten de drie-mijlszone )>n op anderhalve mijl van de Mebo [I van Radio-Nordsee het anker uit- pierp. De rijkspolitie te water, die de Mi Amigo voor het uitvaren heeft jecontroleerd zegt: "Er was geen eden om ze tegen te houden. Ze ladden geen andere papieren nodig die waaruit bleek dat ze eer apabele bemanning hebben. Bij on: peten hadden ze geen zendappara- ïur aan boord". Radio Caroline wil deze week nog 5 net testuitzendingen beginnen noet de zendapparatuur dus van nder schip overnemen. De Neder- en Engelse lichte program, zullen worden uitgezonden op Ie 270 en 259 meterband van niddengolf. GRIEKSE KOK ¥ON HALF ÏILJOEN DM De chef-kok van het Griekse estaurant Akropolis in de Deli- traat op Katendrecht, 33-Jarige lissirlidis Yoaanis heeft in de Duit- 18 lotto van afgelopen week een 1 lalf miljoen Mark gewonnen. Vori- week kwam de Girek volkomen latzak terug van een vakantie in ïboorteland en moest van een a het restaurant 5,25 lenen iim mee te kunnen spelen. Het be- rag wordt over twee weken overge ïaakt naar de Griek, dio zegt te 1 rillen blijven werken „Ik kan er liet buiten", zegt hij. Geinig verandering De Bilt verwacht van vanavond "pot morgenavond: zonnige perioden Ii op de meeste plaatsen droog, wakke tot matige wind uit noorde- *jke richtingen. Minimumtempera- a uren van 13 graden aan zee tot on- eveer 10 graden in het binnenland ^axima morgen rond 18 graden. g Ion op 5.58 uur; onder: 19.18 uur. laan op: 3.09 uur; onder: 18.13 u ff, toogwater te Katwijk 1.22 en 13.54 laagwater te 9.35 en 21.59 uur Justitie, PTT en Radio Veronica wachten af. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat: "Ze liggen bui ten de driemijlszone en het wetsont werp die het bevoorraden vanaf de wal verbiedt is nog niet in de minis terraad geweest". De PTT: "Wij zijn bezig uit te zoeken welke stations op deze golf lengte zitten". En Veronica-direc teur Verwey: "Voor mij is het ook een verrassing. Het is nu niet be paald een gunstige periode om te zeggen: kom we gaan een radiozen der beginnen". UTRECHT (ANP) Het NKV twijfelt er sterk aan of in miljoe nennota en troonrede een regerings beleid van het tweede kabinet-Bies heuvel zal worden uitgezet, dat een voor de vakbeweging acceptabele basis is voor het afsluiten van een sociaal contract. Op hoofdpunten is de financiering van de uitgavenstij ging over 1973 voor de vakbeweging praktisch onverteerbaar. Aldus meldt \%ndaag Ruim Zicht, het officieel orgaan van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Stenen des aanstoots zijn blijkens Ruim Zichtvoor 't NKV de aangekondigde btw-verhoging, 't uitblijven, althans optrekking van de belastingdruk in de vermogenssfeer, de voorgestelde belastingverlichting, die in het bijzonder ten goede komt de zelfstandigen en de on dernemers, en het vasthouden van het kabinet aan de inflatiecorrectie op loon- en inkomstenbelasting. Daarbij komt nog, aldus het NKV, de aankondiging van bezuinigingen l de werkende Jonge- verzwaring als de schoolgeld heffing, ook voor de- leerplichtige Jeugd. Het NKV vindt dat het overheids beleid de voorwaarden dient te schep, pen werkgevers en werknemers in staat te stellen een overeenkomst, 't sociaal contract, te sluiten ove: lonen en prijzen. Het kabinet vervult, zo zegt deze vakcen trale, als het ware een sleutelrol. Ministerie: Geen klachten over Stilbestrol in Nederland Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 20 sept. 1972 en ontvang de krant reed9 vanaf heden Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. Den Haag In Nederland zijn tot nog toe geen gevallen bekend van vaginale kanker bij meisjes, van wie de moeders Stilbestrol hebben ge bruikt tegen miskramen. Er is ook geen reden tot paniek bij vrouwen die ooit dat medicament hebben ge bruikt. Deze geruststellende kwam vanmorgen van net ministe rie van Volksgezondheid dat geen aanleiding ziet om de zaak nu ver der te onderzoeken. Stilbestrol zal in ons land gewoon in de handel blijven. „Eventuele bijwerkingen zijn bij de artsen bekend. Maar deze hebben nimmer klachten veroorzaakt", al dus het ministerie. .Mochten er vrouwen zijn die wel klachten heb ben, dan kunnen zij alsnog hun huisarts raadplegen". Een aantal politiefce leiders van DS '70 is in Alkmaar de straat op gegaan om zich in open discussie te begeven met kiezers, di woensdag een nieuwe ge meenteraad moet kiezen. De oud-bewindslieden me vrouw Van Veenendaal (midden) en mr. De Brauw tijdens hun „straatcam pagne". BUENOS AIRES (ANP) Het Zuidamerikaanse avontuur van AJax heeft zijn eerste sporen reeds nagelaten. Wat de medi sche staf al had gevreesd is al op de heenreis een feit gewor den. Verscheidene spelers kam pen met aandoeningen van de luchtwegen. Van hen is Johan Cruyff er het slechts aan tce. Zijn verkoudheid heeft zich door de diverse Klimaatswisse lingen van de laatste we ken (Praag-Nederland Buen >s- Aires) ontwikkeld tot een licnte bronchitis. Andere spelers van, de selectie iHuishof, Krol, Blan kenburg) zijn eveneens niet 100 pet fit. Voor de eerste twee geldt hetzelfde als voor Ci uyff- zij waren niet opgewassen tegen de trip van Midden-Europa (Nederlands elftal) via Nedei- land (wedstrijd tegen PSV) en twee tussenstoos in de tropen naar het kille Buenos Aires: 5 graden Celsius. Hardlopen op Sal Island en Massage op 10 km boven bet vasteland van Brazilië waren de vondsten, waarop dr Rolink de Ajax-spelers tijdens de 17 urn- durende vliegreis van Amster dam naar Buenos Aires ver gastte. De arts, nog altijd be vreesd voor nadelige gevolgen van de trip naar Argentinië waar Ajax woensdag voor de eerste keer Independiente tegenkomt, improviseerde tijdens de reis op het uitgebreide schema, dat 'n soepele omschakeling naar een andere tijd moet waarborgen: 't Is in Buenos Aires 4 uur vroeger dan in Amsterdam Dr John Rolink maakt op de ze reis de dienst uit. Het begon al op Schiphol, waar de vrijwel complete selectie alleen Jan Mulder blijft thuis, omdat hij nog steeds niet traint zich onmiddellijk na 't instappen op bevel in trainingspak stak. Ro link diende vervolgens toe: vi tamine b, brustabletten ivoor de spijsvertering) een middel voor de stoelgang. Daarna kaarten e.d. Op Sal Island een lichte looptraining in de tropenzon en daarna verplicht slapen met oordoppen, oogkleppen en een pil. Het laatste deel van de reis was bestefnd voor massage door Henk de Haan. TOKIO (AFP) in een Noordja- panse stad is een man gearresteerd die zijn dochtertje van negen Jaar door twee gehuurde moordenaars om het leven heeft laten brengen om ;n verzekeringspremie op te kun- sn strijken. Het meisje werd vorige week door :n auto doodgereden toen zij met haar vader over straat liep. Deze heeft nu bekend dat hij twee man- elk 1.500 gulden had betaald de moord, die op een ongeluk moest lijken. Hij had op zijn doch tertje een levensverzekering van i 200.000 gulden afgesloten en wilde het geld bestemmen voor de af- ng van schulden. Zijn bedrijf kortgeleden failliet gegaan. 20 PAGINA'S De vloed aan beelden en woorden, die de NOS in deze weken van Olympisch geweld over ons uit stort. geeft een nogal droevig beeld van journalistiek inzicht bij de Hilversumse heren. De slaapverwekkende sessie bij het torenspringen of langdurig po zen bij het wild-water-varen in een soort ijsberenkom verslin den uren. Belangrijke informa tie ontbreekt in de soms uiterst onbenullige commentaren. moet het echte geweld nog komen PAGINA'S 7—14 O Maar niet alleen Ajax vraagt de aandacht op de zeven pagina's sport, die deze krant telt. Natuur lijk gaat het leeuwendeel naar de Olympische Spelen in Miinchen. Maar daarnaast toch ook het be taalde voetbaL En niet te vergeten het amateurvoetbal. Een deel is gisteren ijverig aan een nieuw sei zoen begonnen. In deze regionen Wie alle 170 uur die de NOS Uit München biedt, wil uitzitten, moet zijn gang maar gaan. Voor de overgrote meerderheid van mensen die gewoon over dag moeten werken is er min der in de volle NOS-emmers. Een d-eel van de samenvattin gen komt pas na tienen, als verkend Nederland langzamer hand de pyjama weer onder het hoofdkussen uitvist. Waarom niet eerder op de avond? Of tellen de kijkcijfers ineens niet meer in de toch zo record-be wuste club van Enkelaar? LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universi teit zal binnenkort verklaringen gaan uitreiken, die voor het verkrijgen van kinderbijslag en -aftrek zeker en voor het ver krijgen van uitstel van militaire dienst zeer waarschijnlijk, vol doende zullen zijn. De verklaringen worden uitgereikt aan die studenten die zich hebben aangemeld, maar van wie inschrij ving of betaling nog onduidelijk zijn en aan de studenten die bezig zijn een tentamen of examen voor te bereiden of een scriptie te schrijven. Hiermee is één van de eisen, die de om lnschrijvingsbewijzen te verstrek - Leidse Studentenbond vorige week ken aan die studenten die daarom heeft gesteld, min of meer ingewil- vragen. Het college geeft er echter de ligd. De bond eiste van het college, voorkeur aan de zaak centraal te re gelen. De raad van arbeid heeft in- Op één van de vier ultimatieve eisen van de LSB, het opschorten van de betalings- en Inschrijvingsproce dure tot er een duidelijke uitspraak van een nieuwe regering over de wet is, kon het college niet ingaan omdat het daartoe niet wettelijk bevoegd is. De universiteit is wettelijk verplicht iedereen in te schijven die dat wil. De twee overige eisen worden of zijn al vervuld, te weten: het college mag het verstrekken van namen van eerstejaars aan de landelijke plaat singscommissies niet laten afhangen van het al dan niet betaald hebben van het collegegeld en het college moet openheid betrachten over alle gesprekken betreffende de duizend- guldenproblematiek". LEIDEN De nieuwe wet over de verhoging van het collegegeld tot duizend gulden heeft talloze ondui delijkheden rond de inschrijving van studenten aar het licht gebracht. Als deze problemen niet worden opgelost is de nieuwe wet praktisch onuit voerbaar. Dat zei de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. J. J. Cafch, vanmid- ig in de Pieterskerk by de opening ui het academisch Jaar. „Het coll* deelneming verkeer voorlopig van die onduide- gezien het bedrag dat de overheid aan de universiteiten ter beschikking stelt iai belangrijke mate wordt bere kend op basis van het aanbal inge schrevenen". aldus mr. Cath. Bijna alle andere universiteiten er hogescholen hebben vanmiddag Dit de opening van het academisch jaar eveneens mekxing gemaakt van een sombere toekomst". Prof. ir. G. Vos- sers rector magnificus van de TH in Eindhoven: „De mist over de toe- oestuur vindt dat I komst van het hoger onderwijs zaj het universitaire de komende jaren blijven hangen' Delftse TH, pro' hjkheid geen hinder mag ondervin- dr. H. R. Nauta Lemke noemde de dén. Wanneer het aantal ingeschre- wet op de herstructurering van net studenten belangrijk lager uit- wetenschappelijk onderwijs een don valt dan in voorgaande jaren zaJ dat kere wolk" een budgettair gevolg hebben, aan- (Zie ook pagina 5) TELEFOON 23728 Judo (vanaf 4 Jaar), Jiu Jitsu, Karate, Dames, gymnastiek en Herenconditietraining (zonder toestellen). inlichtingen en aanmelden dagelijks: Pieterskerkgracht 9. AUe lessen worden gegeven door Ned. en oud-Enropem Judokampioen A. J. van Polanen. HM. de Koningin (So phia) heeft een bezoek aam 's-Hertogenbosch gebracht, waar zij hartelijk begroet werd door den Commissaris des Konings van Noord- Brabant, den burgemeester der stad en andere autori teiten. Onder het aanhou dend gejuich der bur gerij, die in massa was op gekomen om HM. van hare belangstellinggehechtheid en liefde blijk te geven, reed zij door de alom met vlaggen versierde straten naar het gebouw van het provinciaal gouvernement. Later bezocht HM., een wa re beschermster van ar chitectuur en beeldende kunst de Cathedraal van St. Jan, waar zij begroet werd door Z.DU. monseigneur Zwijsen. aartsbisschop en bisschop van s-Hertogen boschaan het hoofd der Geestelijkheid. H.M. bezich tigde de kerk met het oog eener kenner es, zoowel van binnen als van buiaen en gaf hare tevredenheid te ken nen over het reeds gerestau reerde buitengedeelte. Vandaag 50 jaar geleden: De Sovjet-regeering heeft besloten het onderioijs in Sovjet-Rusland belangrijk te beperken. Het aantal scholen is verminderd mei 7341, het aantal onderwijs krachten met 13.185 en het aantal leerlingen met meer dan een millioen aldus de longste statistiek. Het laatste getal beteekent een vermin dering van meer dan 25 pet

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1