ADAGEN VAN HUIS TER DUIN ttervend hotel? 4 SEPTEMBER 1972 87 verstoutte ene Heinrich Tappenbeck, illuster voorvader een bekende hoteliersfamilie zou worden, zich tot het ran een nieuw hotelbedrijf in de badplaats Noordwijk aan apronkelijk komende van Wijk aan Zee zoekt Tappenbeck 5 met allure en statigheid. In Noordwijk aan Zee vindt 1 d&ats van zÜn dromen. Met een accommodatie van 30 kamers, )g 8 ïien van schitterende petroleumilluminatie, biedt hij in Duin zijn gasten en hun valets de chambres et quipage een verblijf aan zee tegen de formidabele pensionprijs van f 3,50 plloon per dag (personeel slechts fl,50 per dag). Daarvoor uiteraard buiten het logies een overvloed aan en ten, te weten het petit déjeuner, het déjeuner, het goüter, 4^ ren het souper. !e(1 !h Tappenbeck kent het klappen van de zweep want binnen trei :e tijd ratelen de koetsen en rijtuigen over de wegen naar Duin, beladen met adellijke personen, hoge functionarissen in het geld zwelgende lieden, die er allen op hun beurt voor it Huis ter Duin, beginnend met de eerste uitbreiding rond een reeks verbouwingen uitgroeit tot een vreemde constel- gebouwen, die het thans nog is met een capaciteit van rond in en 100 medewerkers. Onder die gewaardeerde gasten lis ter Duin in de loop der jaren tellen: de Duitse keizer, Wilhelmina, het Nederlandse en het Belgische Koninklijke leer veel Duitse adel". :arti s: weekblad Horeca) reusachtig fort verheft het Grand Hotel Kurhaus Huis zich grauw en van een bovenaardse lelijkheid op Neer- anke duinen: de voorpost aan zee van de Duitse adel der warme dekentjes voorsliep en de Duitse geldmag- er op het terras de wereldpolitiek bedreven. Vorsten, ideren, geldwolven, filmdiva's en tweederangsrijken len gingen Huis ter Duin was de glorie van Noord- Be tempel van de Noordzee. Op 31 oktober sluit het uze gebouw voorgoed. De slopers zijn al besteld: al- burcht van zekerheid die als een kaartenhuis in elkaar idat we nu eenmaal andere tijden zijn gaan beleven. Ary Jassies leum aan de Duitse en Nederlandse aristocratie werd toegestuurd. uin was natuurlijk net nationaal bezit als het e Dam. Het oogde impo- het gewone volk dat op zand tussen zijn boter- kd kon er alleen maar in 'elc" bied naar opkijken. Het n6® le Nederlandse kust het s4ierk van een andere we- Noordwijkse strand had ikaj ts behoorlijks en geheim- r. Zoiets kan niet meer R zijn, het jaartje waarin lands vloedl jn ae hore- fltiek hoger opgolft dan E L tidse boel. Er valt niks j te beginnen", zei Huis ter rteur W. J. van Leeuwen. wai a op een groot terras dat ger aandeed dan de ver- pakhuisachtige gevels t, en waarop zich slechts irst ig knikkebollende oejaar- rteloze stoeien ophielden. 1 fcstoelen waren al half ,J( i je het weer, mopperde VOi ur van het volledig, on- hotel, „u ziet nu onze it ze zijn ziek of oud. Ze ets. Er wordt hier geen i. kunt van dit hotel u wilt, maar niet dat Ich hier thuisvoelen. Ik hier de laatste paar Jaar MS uitzeilen. Ik zeg: Je nensen niet meer alleen uitzicht op zee bieden, lent, dat moeten we hier ijk maar naar Knokke. MJ1 met een ooer achter I 'kan niet meer w foeveel de Juffrouw hier opje koffie moet lopen? meter. En dan kan ze ze er appelgebak bij feer driehonderd meter, tereld wordt dat nog ver- Ae stijl? Mij gaat het kelijk meer door de keeL 't nieuwe bad- en con fer maar gauw necrplan- ippartementenMet eeD hmet entertainment I J- toe J/K men een vergrijsd en I kasteelhotel ook maar r bl Ergens In een groeze- hadden oude vrouwtjes, tfe porcelein, hun gezich- fjk M naar de zee gewend, i^rs gebeurde er in hun r/ i het Grand Hotel. Ze feperdure parfum en elu- 'y j^ü8 uit, maar ook een fftadenheid: alsof dit de was waar ze het rijk *heen konden hebben, én die nu al 27 Jaar *as voor een kop koffie te lopen Nog een paar 85 Jaar «s. ook deze c^e wijze van strandver- Directeur Van Leeuwen De heer Van Leeuwen praatte dus ook maar even over het stille ver driet van de beste Duitse gasten, die nog altijd voor minstens de helft op de chique pelgrimage naar Noordwijk komen. „Het oudere pu bliek is werkelijk erg aangedaan. Ze verliezen hun pied-a-terre. Het is voor hen zo moeilijk iets anders te vinden waar ze zich kunnen thuis voelen. Dit hotel was uniek". Het Huis ter Duin ademt ook in zijn laatste levensdagen inderdaad nog geheel de grandeur van het verleden uit, ook al zijn de fin-de- siècle-geurtjes wat ranzig van smaak geworden. In de als een bal zaal zo ruime lounge wisselden nu Amerikanen dollarbiljetten, sport uitslagen en kauwgum uit. Eens danste hier orinses Soraya, eens zat Thomas Mann er om er 14 da gen voor zijn dood in Ztirich - zijn laatste brieven ».e schrijven en eens keek Willem Klo«s er over de zee uit, die wie weet mis schien Juist toen wel net in einde loze deining voort klotste. In het eindeloze labyrint van gan gen holden Nederlandse, Belgiscnt en Duitse prinsesjes en prinsjes nu sprak de directeur er over de wetten van een andere tijd: „106 meter lang zijn de gangen» Je krijgt geen personeel meer Geen enkele vent die er wel even met een broodje doorheen gaat sjouwen". Diep in het binnenste van het ster vende hotel was ook nog de Keizer- kamer: hier liet Keiser Wilhelm zich elke ochtend zijn Engelse thee serveren. Andere welbekende en vaste Duitse gasten waren de on langs, met achterlating van acht miljard, overleden miljardair Frie- drich Flick geweest en Fritz von Opel. De laatste verwekte in 1941 een enorme sensatie door met een eigen Opel in Noordwijk te arrive ren: er werd zonder dralen overge gaan tot het aanleggen van een ei gen parkeerplaats. „Het begin van de nieuwe tijd", riep het gedenk boek uit dat bij het 50-Jarig Jubi- Door Bussen met toeristen Klasse Van Leeuwen: „Het is hier begon nen met adel en vorstelijke personen en daarna uitgebreid met de nou velle riche. Maar het was altijd klasse. Een burger kwam hier niet. Die liep met een boog om Huis ter Duin heen. Een burcht van ontzag, dat is het altijd geweest. Het is n de oorlog wel gebeurd dat er toch reisgroepen aanklopten. Bussen met toeristen. Die werden dan gewei gerd. Stel je voor. Het was een vor stelijk huis. Men kwam om te zien en om ge zien te worden. Een soort pan tof Ie.- parade. U vindt het terug in de hoogte en de lengte van de gangen. Vorstelijk. Men liep ook niet, men schreed. In de gangen en zalen was het stil. Want men fluisterde. Als men elkaar wilde roepen sprak men niet, men gaf een minzaam knikje". Fluisterend en minzaam knikkend is Huis ter Duin naar zijn einde gedragen. Enkele Jaren geleden ver kocht de familie frappenbeck deze leeglopende bunker voor de uitster vende adel maar aan Zwolsmans EMS. Deze verkocht het hotel door aan de combinatie Torenhoed, waarin Pakhoed, de Nederlandse Heidemaatschappij en Nederhorst Gouda participeren. De heer Van Leeuwen is nog even de EMS-be- windvoerder: na de definitieve sluiting op 31 oktober moet de EMS de grond naar het grafschrift van de contract-terminologie „schoon en vrij van enige opstal" aan Torenhoed opleveren. Een man met een slopershamer dus in plaats van de keizer die zijn thee drinkt: zo zijn de jaren ook tn Noordwijk voorbijgegaan. Directeur Van Leeuwen: "Het hotel voldoet niet meer aan de moderne eisen. De hoofdoorzaak is de enor me oppervlaktedoor de enorme onbespeelbaarheid is het te arbeids intensief. Daarbij komt nog het personeelsprobleem: wie wil er nou nog in een oude kast werken als het ook in een modern hotel kan". Van Leeuwen („ik wil mijn visie graag inbrengen") is een warmer voorstander van bet Toiennoed-pro- Jekt dan van de renovatie waarmee de bankier-groep Slavenburg nog altijd op de achtergrond schemert. „Maar we zijn contractueel ver plicht de zaak na 3i oktober af te breken. Torenhoed heeft duidelijk gekocht om na de slooo nieuwbouw te plegen. Dat bad- en congreshotel dus". Vele tientallen Jaren heeft Huis ter Duin als de onneembare vesting van de hoogste standen op de rest van Nederlands proletarische kust neergekeken. De ironie van het lot wil dat Juist zijn laatste directeur de hartstochtelijke boodschapper van-de-andere-kant is. Non valeurs Van Leeuwen zat achter zijn bu reau en wond zich na een irüeident praatje over de enorme attractie van de Hollandse stranden steeds heviger op. „De mensen vertrekken uit Duitsland met marken in de zak, die ze bij ons op een aangena me wijze willen uitgeven. Dan is het onze zaak om het ze op een aangename wijze uit de zak te ha len. Ik heb overal in de wereld in hotels gewerkt. Ik zeg: het is tijd dat men in Nederland wakker wordt. We zijn bezig non-valeurs te worden. In die horeca-mlsère die we nu doormaken is het vijf voor twaalf geworden. De hoogste tijd dat wijze mensen uit dit vak nu eens met el kaar om de tafel gaan zitten. Maar wat hebben we hier in Nederland: commissies en sub-sommissies, als er eindelijk iets in de Kamer komt gaat die op reces. In Nederland wordt alleen maar gepraat, er ge beurt niets meer De .tijd dat we met de hand aan de ploeg stonden is voorbij. Ik ben een koopman, ik zeg: we hebben verdorie de compu ter er bij gekregen. Laten we daar de hele zaak ingooien, dan zien we wel wat er uitkomt. Neergegooid Neem de ontwikkelingen langs de Spaanse kust, in Joegoslavië, in Tu nesië, ga maar door. Aan de Oost zee, waar nota bene geeneens golf slag is worden de hotels neerge gooid alsof het broodjes van een cent zijn. Overal is er een overheid die daadwerkelijk meewerkt. Behal ve in Nederland, waar alleen maar gepraat wordt. Het ergste is nog dat die glsse Jon gens van Neckermann en andere toeroperators met zeer kleine winst marges werken. Ze moeten dus steeds meer nieuwe gebieden open gooien. Binnen twee, drie Jaar be strijken ze voor weinig geld h«t hele Caraïbische gebied, inclusief Mexico. Weet u waarom? Om alle lege stoelen die daar heen gaan. De KLM lijdt niet voor niets verliezen. En in Nederland blijven ze maar zeuren over Volendam en Maduro- dam. Nog even en Iedereen gaat naar Mexico en de stranden in Ne- werden geweigerd, stel je eens voor... De laatste gasten. Me vrouw Cohen rechtsis de oud-eigenaresse van Mai- son de Bonneterie. Ze woont in New York. maar komt elk jaar een paar da gen in Huis ter Duin loge ren. derland zijn leeg. Het mooiste strand van Europa notabene. Leeg straks omdat we ook al Diets aan de begeleiding, het opvangen van de toeristen doen. Denken we dan dat die gek zijn? Weet u dat over dat badhotel-pro ject hier ook nog steeds gepraat wordt? Nog even en in heel Neder land is de kip met de gouden eie ren geslacht". De heer Van Leeuwen schraapte zijn keel en verzocht ons nem te volgen op een ronde door hel hotel: een eindeloze mars door het zwaar moedige landschap van de stervende chic. Af en toe zag men ver weg in de lange, hoge gangen bejaarden zich bros voortbewegen: de laatste vaste gasten op zoek naar hun ka mer of een herlnnerlug uit bun Jeugd. Nog even en hun burcht ts van de aardbodem weggevaagd. Andere wetten zijn geboden voordat nog meer kusthotels de geest geven. „Een mooi gezicht, nietwaar?", vroeg Van Lei'iwen bulten terwijl hij naar hoge rtlen duinroos wees die ergens als een groene wolk uit het verlaten terras opiezen" „ti- leen, Je verdient er natuurlijk geen cent aan, beg ijpt c wol". We liepen zwilgend terug naar net hotel: het was elsof men een sterf huis betrad.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15