Politieke crisis in Laos MISLUKKEN GRAANOOGST HEEFT CON SEQUENTIES Wat is Arlita? 14 ct Het waren vooral de zonen van de welgestelde Amerikanen die Vietnam wisten te ontlopen.. RESTJE NEUTRALITEIT REGERING SOEVANNA PHOEMA DREIGT VERLOREN TE GAAN Opstandige rooms-kathoüeke priesters worden in Caracas geruisloos weggewerkt IN SOIVJET-UNIE 20 stuks Arlita 2.80 NIXON LONKT MET AFSCHAFFING DIENSTPLICHT NAAR GUNST JONGEREN DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND CARACAS (AFP) De rooms-katholieke autoriteiten van Venezuela zijn op het ogenblik bezig priesters die die zich naar hun mening "opstandig" gedragen op so ciaal terrein, op een geruisloze maar onverzoenlijke manier uit hun functie te verwijderen. Dit hebben pries ters die anoniem willen blijven om represailles te voor komen, tegen een verslaggever van AFP gezegd. De autoriteiten zouden gebruik maken van de vakan ties van de priesters in het buitenland om zich van hen te ontdoen. Zo zijn kortgeleden twee Jezuïeten, de Fransman Eloy Legrand en de Belg Bruno Renaud, bei den doctor in de theologie en leraar aan het seminarie van Caracas, het slachtoffer geworden van deze me thode. Legrand en Renaud die zeer actief waren op sociaal gebied en zich inzetten voor de armen in de krottenwijken van Caracas, kregen tijdens hun vakan tie in Europa van hun bisschop te horen dat zij niet terug konden keren. Ruim. twaalf priesters zouden op deze manier aan de dijk zijn gezet. De rooms-katholieke autoriteiten van Venezuela zouden tot deze werkwijze zijn overgegaan na de nogal opzienbarende uitwijzing van de Belgische priester Francisco Wuitack die 's morgens om twee uur van zijn bed werd gelicht en, zonder verdere plicht plegingen, in een vliegtuig naar België werd gezet. Wuitack had onder meer betogingen geleid uit pro test tegen de erbarmelijke toestanden in de armen wijken van Caracas. De situatie onder de Venezolaanse priesters zou nu zo zijn, dat „niemand meer vakantie durft te nemen". VIENTIANE (Reuter) Pre- ïier Soevanna Phoema van Laos, ie al een klap te verwerken heeft ekregen doordat dit jaar nog meer errein aan de troepen van de bevrij- lngsbeweging Pathet Lao moest wor- prysgegeven, ziet zich geplaatst oor een politieke crisis een van de rustigste sinds de Laotiaanse coa- tieregering tien Jaar geleden werd evormd. De tegenstanders van de Nieuwsanalyse ian het Britse iersbureau Reuter (•ins, die in de zestig zetels tellen- 6 gekozen nationale vergadering de (eerderheid bezitten, eisen openlijk )n algehele reorganisatie van zijn orlopige regering van nationale nheid. Het huidige kabinet vinden niet langer in overeenstemming et de grondwet. is welingelichte kringen heeft ins Soevanna te toezegging gedaan er twee jaar uit de nationale, litiek te zullen terugtrekken. In t tijdsbestek hoopt hij tot een desregeling te kunnen komen met Pathet Leo. De oppositie, die rdt aangevoerd door de rijke en tchtige familie Sananikone, wekt verluidt zowel bij Amerika- als Noordvietnamezen (die bei een diplomatieke vertegenwoor- ;ing in Vientiane hebben) onge- itheid. Waarnemers menen dat j Soevanna wel eens de tradi- j iele Laotiaanse weg ter vermijding crisis zou kunnen volgen door langdurige buitenlandse reis te tn maken. Er staat voor de premier j ook minister van buitenlandse n is, voor volgende maand in er geval een bezoek aan de alge- ine vergadering der Verenigde Na- 5 op het programma. Misschien popt hij er een reis naar diverse ►kant >e drieledige regering van neu- listen, rechts- en linksgerichten t een niet altijd even duidelijk lerscheid tussen beide eerste jim met de neutralist Soevanna premier tot stand op grond van Geneefse overeenkomst van 1962, de Laotiaanse neutraliteit garan- Fde. De Pathet Lao stapte in midden van de jaren zestig uit i kabinet, maar prins Soevanna ft sindsdien haar vier zetels va- gehouden. Op kabinetsvergade- en worden zelfs demonstratief len vrijgehouden voor de bevrij- [sbeweging. e huidige oppositie in het parle- it wordt gevormd door een mach- alliantie van rechtse krachten r leiding van de familie Sanani- enerzijds en voormalige neu- stische aanli angers van de prins generaal Amcha. Soechavong aan hoofd anderzijds. Volgens ngelichte kringen ëisen de vroe- premier Phagne Phoei Sanani- en zijn broer Ngon, die op j ogenblik minister van Openba- /erken is, de portefeuilles op van j lenlandse, Buitenlandse en Eco- j ische Zaken en die van Defen- Generaal Amcha verwacht vol- i deze kringen dat hem als belo- I voor zijn steum het ministerie. Defensie wordt toegewezen. Aan- :ers van de regering zeggen dat de familie Sanamikone, die al de scepter zwaait over een groot deel van het bedrijfsleven, naast haar economische monopolie ook volledige politieke zeggenschap over het ko ninkrijk zal krijgen als haar eisen worden ingewilligd. Reorganisatie Prins Soevanna heeft getracht het gevaar voor zijn regering met een kleine kabinetsorganisatie te bezwe ren, maar de maatregel werkte als een boemerang. Een maand geleden benoemde hij iemand uit het kamp der Sananikone's tot minister van Godsdienstzaken en een onafhanke lijke tot minister van Justitie. Daar naast bracht hij nog enkele wijzi gingen aan. Maar deze veranderin gen stuitten op onverwacht verzet van Koning Savang Vatthana, die weigerde ze te bekrachtigen met het argument dat Prins Soevanna niet de goedkeuring van de nationa le vergadering had verkregen. Diplomatieke waarnemers zeggen dat de houding van de koning een aanmoediging betekende voor de te genstanders van de prins, die ook om bijeenroeping van het parlement hebben verzocht voor een beslis sing over de ambtstermijn van het kabinet. De regering heeft tot dus ver aan dat verzoek nog geen gehoor gegeven. De premier zegt dat zijn re gering niet onderwerpen is aan de goedkeuring van de nationale verga dering daar de omstandigheden waaronder zij oorspronkelijk in 1962 in het leven is geroepen, "uitzon derlijk" blijven. De dreiging van de Laotiaanse rech tervleugel heeft volgens neutrale di plomaten zowel de Amerikanen als de Noordvietnamezen een gevoel van onbehagen gegeven. Zou de coalitie regering verdwijnen dan verliezen daarmee de Amerikanen die Lao tiaanse gebieden bombarderen en de economie en strijdkrachten helpen financieren de basis voor hun in terventie in het land. NoordVietna- mese diplomaten hebben in privé- gesprekken de mening geuit dat de Amerikanen wat aan de politieke si tuatie en de rechtse dreiging moeten doen. Leger Tot dusver hebben de Laotiaanse strijdkrachten zich, kennelijk onder Amerikaanse druk, buiten de politie ke crisis gehouden. Intussen be heersen de Pathet Lao en haar bond genoten naar schatting tachtig pro cent van het grondgebied van Laos. Zij zijn voornamelijk geconcentreerd LONDEN In vier gevangenissen in Engeland zijn gevangenen op de daken gaan zitten om te protesteren tegen de erbarmelijke toestanden. In de Albany gevangenis op het eiland Wight zijn onlusten uitgebroken. De gevangenen staken bedden in brand en bekogelden vanaf het dak de bewakers die probeerden de vlammen te doven. Gevangenen zaten op de daken van twee andere gevangenissen op het eiland Parkhust en Camp Hill. Meer dan 60 gevangenen gingen op het dak zitten in de gevangenis van Chelmsford, ten noordoosten van Londen. (Zie foto). De protesten zijn gedeeltelijk gericht op het verkrijgen van erkenning voor de "Vakbond van gevangenen" die is opgericht om klach ten van de gevangenen bekend te maken aan de autori teiten. Veel gevangenissen in Engeland dateren nog uit de 19de eeuw en hebben vrijwel geen moderne sanitaire voorzieningen terwijl in veel gevallen drie gevangenen in een cel verblijven die voor een persoon ivas bestemd. in het noordoosten en langs de Ho de Pathet Lao, zijn halfbroer Prins Tsji-minhroute in Zuid-Laos via wel- Soephanoevong, in een boodschap ke zij hun troepen in Zuid-Vietnam I meegedeeld dat de huidige interna- en Cambodja bevoorraden. I tionale toestand gunstig is voor een Prins Soevanna heeft de leider van nationale verzoening in Laos. Maar de "rode prins" antwoordde daar op dat als onontbeerlijke voorwaar de voor besprekingen eerst de Ame rikaanse bombardementen op Laos moeten worden stopgezet. (Van onze correspondent) WENEN De Russische-leiders maken zich op het ogenblik grote zorgen over het mislukken van de graanoogst. "We staan voor ern stige problemen", bekende dezer dagen Wolodarski, de directeur van het Russische bureau voor de statistiek. De graanopbrengst ligt volgens de schattingen 15 procent beneden die dan vorig jaar, maar die was al 10 procent lager dan men had verwacht. Moskou ziet zich dan ook genoodzaakt grote hoeveelheden graan in de Ver enigde Staten, Canada, Frankrijk en Australië te bestellen om zijn bevolking deze winter van brood te voorzien. Het tekort bedraagt 20 miljoen ton. Partijleider Brezjnew heeft vorige week zijn vakantie onderbroken om de catastrofale situatie ter plaatse te bekijken. Eerst reisde hij naar Kasachstan en vervol gens naar het Altai-gebied in Centraal-Azië waar hij met land- bouwfunctionarissen confereerde. Al eerder deze maand had hij de landbouwminister van Wit-Rus- land laten "zuiveren" omdat ook daar de oogst ver beneden het "plan" was gebleven. "Slechte or ganisatie en technische fouten" waren volgens officiële medede lingen de schuld van het fiasco. Zonder twijfel heeft ook het weer een rol gespeeld. Terwijl er in Centraal-Azië deze zomer een ex treme hitte heerste en er in vier maanden geen druppel regen viel, leden de Oekraïne en. Wit-Rus- land de korenschuren van Eu ropa genoemd onder zware slagregens. Maar daarnaast werd in de Sowjet-pers de kritiek op de bureaucratie en de slechte toe standen in de landbouwbedrijven steeds luider. Kunstmest wordt besteld, maar niet geleverd. De landbouwmachines, die de kolchozen toegewezen krij gen, zijn slecht geconstrueerd en moeilijk te bedienen. Veel model len zijn hopeloos verouderd. Nieu we onderdelen zijn vaak niet te krijgen, zodat de tractoren in de schuren staan te roesten, terwijl j de landarbeiders ze dringend op het veld nodig hebben. Door de j slordigheid en onverschilligheid j van de kant van de arbeiders is de j slijtage van het materiaal veel te groot. Bovendien heerst er in de1 Sowjet-Unie nog steeds een "hon- germentaliteit", waardoor de be drijven graan hamsteren en te weinig aan de staat afleveren. Dat zijn een paar van de verwijten aan het adres van de landbouw- functionarissen. Voor partijleider Breznjew is dit een riskante situatie. De land bouw is al 50 Jaar het zorgcnljind van het communistische re gime. Brezjnews voorganger Ohroesjtsjow is mede ten val ge bracht, omdat zijn grootscheepse- landbouwconcept (maximale ex pansie door ontginning van braakliggend land) in de praktijk niet opging. Breznjew ls met een nieuw programma gekomen: ver sterk de produktie van kunstmest en complete mechanisering. Dat programma is al ten dele verwe zenlijkt, maar toont gebreken. Door bureaucratie en slechte coör dinatie worden kunstmest en machines vaak te laat of op de verkeerde plaatsen of soms hele maal niet geleverd. Tegelijk groeit de ontevredenheid onder de be volking, wier stijgende consump- tiewensen niet voldoende kunnen worden bevredigd. Reden genoeg voor Brezjnew om zijn vakantie op de Krim te onderbreken. ADVERTENTIE Goeie vraag Het is de nieuwe Karei 1 superlichte senoritas. (moet u naar vragen) Wereldrecord huisslopen Vijf tien potige Zuidafrik aanse ka ra te be oefenaars hebben met him blote handen en voeten in Drecies vijf uur een stevig gebouwd huis in St. Michaels- on-Sea in Natal afgebro ken. Na him Drestatie eisten de mannen het wereldrecord in deze categorie on. Ze onttroonden volgens hun zeggen vijftien Britten die in iuni door middel van karate voor t slopen van een soortgelijk perceel zes uur nodig hadden. geland en DDR De Britse re- ig hoopt, eind volgend jaar di- atieke betrekkingen met de te kunnen aanknopen. De of- erkenning van Oost-Duitsland chter niet plaats kunnen vinden volledige overeenstemming de Bondsrepubliek en de overi- AVO-landen. daillc De Amerikaanse ne- tiviste Angela Davis heeft in de medaille gekregen die is ;en ter herdenking van het feit. ain 100 jaar geleden werd ge- Mevrouw Nasriddinowa. de itster van de Sowiet der na- liteiten een van de twee ka- van de .Opperste Sowjet", over- Igde de medaille. Angela Davis haar dankwoord dat zij als ikaans communiste de voor- ften van Lenin zou blijven na- WASHIN GTON President •^ixons aankondiging dat de dienstplicht per 1 juli volgend jaar zal worden afgeschaft, om plaats te maken voor een permanent le ger van Ongeveer 2.3 miljoen vrij willigers, komt op een tijdstip dat de Republikeinen druk bezig zijn de jonge Amerikanen in te palmen voor hun verkiezingscampag ne. Bevreesd voor senator George >lc Governs aantrekkingskracht onder de jongeren, van wie er dit jaar 15 miljoen voor het eerst stemgerechtigd zijn, was de Re publikeinse flirtage al waar te ne men tijdens het partijcongres in Miami. Door Henk Leffelaar Mevrouw Nixon was nauwelijks het vliegtuig uit. waarmee zij in Miami was aangekomen, of zij hield al een toespraak, waarin de 3000 jeugdige "Nixon-vrijwilligers" geprezen werden die "op eigen kos ten" naar Miami waren gekomen om president Nixon te bewon deren. (Het deed er minder toe dat deze propere te»nag"T- tegen zeer gereduceerde tari"v®n de reis had den gemaakt, voor het merendeel op kosten van hun Republikeinse ouders: dat zij tegen minimum prijzen in keurige hotels waren ondergebracht en dagelijks in bus sen werden rondgesjouwd om Re publikeinse functionarissen op commando toe te juichen) Nauwelijks was ook president Nixon zelf in Miami zijn vliegtuig uitgestapt, of hij had het ook al over de opofferingsgezindheid en het enthousiasme van de opge trommelde "vrijwilligers". Deze vertoning werd' in de dagen daar op herhaald, eerst door de komst van de president op een roek-feest voor Republikeinse kinderen en daarna nog eens in zijn toespraak op het congres. De betekenis was duidelijk: de Republikeinen ma ken zich bezorgd over hun imago bij de Amerikaanse jeugd. Want het was dezelfde president die destijds na afloop van een van de grootste marsen in Was hington tegen de oorlog in Viet nam ,zijn perschef nadrukkelijk liet meedelen dat hij tijdens de mars genoten had van een per te levisie uitgezonden rugby wedstrijd. En het was ook dezelf de president die het drama van de doodgeschoten studenten aan de universiteiten van Kent en Jackson afdeed alsof het hun eigen schuld was. Dit wil niet zeggen dat de aan gekondigde afschaffing van de dienstplicht als een donderslag bij heldere hemel is gekomen. (Nixon beloofde in zijn campagne van 1968 al de dienstplicht af te zul len schaffen), maar wel is het tijdstip van de aankondiging ken nelijk gekozen voor maximum effect. Onder het voorgestelde plan zou de president na 30 juni 1973 in noodomstandigheden alleen met de toestemming van het Congres opnieuw de dienstplicht in kun nen voeren, omdat op die datum zijn huidige oproepingsbevoegdhe den verlopen en dan niet meer verlengd zouden worden. De rege ring stelt zich voor om, behalve de vrijwilligers in actieve dienst, ook een reserve-macht van een mil joen aan te houden. Om dit te bereiken, is al bijna zes miljard guldden uitgegeven om de dienst aantrekkelijker te maken (voornamelijk door de ver hogingen van soldij) en is een bedrag van bijna acht miljard gulden uitgetrokken voor 1973. Een ongehuwde soldaat ontvangt in het Amerikaanse leger na vier maanden training nu ongeveer f 1000 per maand, vergeleken met ongeveer 400 gulden drie jaar ge leden. Minister van Defensie Meivin Laird, die deze details bekend maakte, zei dat er twee obstakels te overwinnen waren bij de ver werkelijking van een vrijwilligers leger. Het Congres moest erin toe stemmen een extra uitkering te geven aan vrijwilligers-aanmeldin gen voor de nationale garde en het corps van reservisten, en daarnaast moest het salaris voor legerartsen aantrekkelijker gemaakt worden. (In Vietnam is gedurende de laat ste tijd een bonus van ongeveer f 3500 uitgekeerd aan soldaten die hun diensttijd in een gevechtszo ne verlengden) De minister duidde er echter ook op, dat het doel niet bereikt zot kunnen worden, wanneer er te wei nig vrijwilligers te vinden zouden zijn. Hij pleitte daarom voor een nieuw respect van de Amerikaan se bevolking voor het uniform een oproep die in de na-dagen van Vietnam, van de massamoorden in My Lai en van de processen wegens corruptie in legerkringen zeker niet overbodig is. Vreemd genoeg wordt de idee van een vrijwilligersleger vooral in li berale kringen met minder ent housiasme begroet dan in conser-^ vatieve. Tijdens de debatten erover in het congres zei het liberale Re publikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Paul McCloskey: "Wanneer redelijke mannen zich niet vrijwillig aanmelden voor in- fanteriediensten in frontlinies ge durende vredestijd, dan heb ik het idee dat het weinig zin heeft om onredelijke mannen aan te trek ken in oorlogstijd. Er zijn mensen die graag doden, maar naar mijn gevoel is ons land oneindig veel veiliger wanneer het leger bestaat uit burger-soldaten die er geen zin in hebben, dan uit mannen die er trots op zijn dat ze beroeps-doders zijn". McCloskey werd in dat debat on middellijk bestreden door de con servatieve Democraat uit Hawaii. Spark Matsunaga die zelf twee keer gewond werd in de Tweede Wereldoorlog. Matsuniga's belang rijkste argument was, dat de dienstplicht een onredelijke beper king was van de individuele rech ten van jonge Amerikanen. Ook filosofische argumenten werden aangevoerd tegen een le ger van uitsluitend vrijwilligers. Jo seph Califano, een van de top-ad- vocaten van de Democratische par tij, schreef enkele maanden gele den: "De idee van een vrijwilliger- leger dat net voldoende betaald wordt om diegenen aan te trekken uit de lagere economische la gen van onze samenleving en het beëindigen van een dienstplicht die alle lagen van de bevolkinr blootstelt aan militaire dienst, neemt voor de president de zwaarste obstakels weg om een oorlog te voeren. Een leger var vrijwilligers kan zeer wel leiden tot een leger van armen, dat moet vechten voor de beslissingen van welgestelde leiders". Minister Laird pareerde zulke aanvallen met mededelingen dat het niveau van de strijdkrachten ondanks de grote aantallen vrij willigers die er nu al zijn, niet we zenlijk veranderd is: dat het'per centage vrijwilligers gestegen was van 59 tot 75 procent in het afgelo pen jaar: dat het aantal ne gers datofficiersopleidingen krijgt 250 procent gestegen is sedert pre sident Nixon aan het bewind kwam en dat het aantal vrijwilligere met een middelbare-schooloplei- ding ook gestegen was. Het simpele feit blijft echter, dat het vooral de zonen van de wel gestelde Amerikanen zijn geweest die kans zagen hun dienstplicht in de afgelopen Vietnam-jaren te ont lopen, en dat zij president Nixon niet om de hals zullen vallen om dat de dienstplicht wordt afge schaft. Het waren verhoudingsgewijs de zonen van minder gefortuneerde blanken en de negers die Vietnam niet konden ontlopen, en die vaak ook bereid waren hun diensttijd te verlengen, ook wanneer dit de risi co's van taken in de frontlinies met zich meebracht. Het valt dus te bezien in hoever re de aangekondigde afschaffing van de dienstplicht president Nixon en zijn campagne inderdaad de stemmen van de jongeren ople vert, die het Witte Huis kennelijk verwacht te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9