'Je bent als acteur net een marionet' 'Ik snap niet waarom de meisjes me nog na lopen ...e/7 gisteren Lino Calle speelt mee in tv-serie Waaldrechf ADAMO VINDT BELANGSTELLING BESTMAAR Er is geen wanorde r(foyjanclaaq..,) tfWhm9Cafnma\ DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1973 Lino Calle ziet het als zijn belangrijkste taak in zijn leven de mensen wakker te schudden en hen voor te houden dat de positie van d1© Spaanse gastarbeider in ons land niet ideaal is. Voorts probeert hij het publiek al jaren duidelijk te maken dat men beter niet naar Spanje op vakantie kan gaan, omdat juist de gelden die door het toerisme binnenstromen het regime van Franco in stand houden. Een taak die de NOS niet zo ziet zitten. Calle kreeg dan ook vooral bekendheid door de reprimandes die hij kreeg van de NOS-leidvng. Calle krijgt dit winterseizoen de kans zich te presenteren aan een nog breder publiek dan ivaa)rvoor hij zijn radio-programma voor de Spaanse gastarbeiders maakt, zonder het risico van reprimandes. Lino Calle, komt als acteur op het scherm in de VARA-serie "Waal- drecht". Calle speelt in deze pro- duktie de Spanjaard Granada, die hier in moeilijkheden komt met zijn werkgever. Lino Calle kwam zelf vijf jaar gele den naar Nederland, hij had zijn buik vol van het regime van Fran co. Zijn ondergrondse activiteiten voor een vrij Spanje werden niet op prijs gesteld. Hij stond voor de keus of z'n mond houden of de grens over. Hij koos voor het laatste en ging naar Nederland. Eerst nam hij een baan als automonteur aan en later kwam zijn werk als radiome dewerker. Nu kondigt het toneelspel zich aan. In zijn flat in Overvecht, bij Utrecht, zegt hij over zijn rol: "Het was eigenlijk geen spelen, het ging gewoon vanzelf. Er was één scène bij waarin ik echt moest acteren, namelijk toen ik zogenaamd moest leren fietsen. Dit ging helemaal op instructies van de regisseur. Je bent dan net een marionet die beweegt volgens de voorschriften van regis seur en schrijver. Ik zou niet graag altijd acteur willen zijn. Zo voor een keertje is het leuk. Het kost me te veel moeite om bepaalde aanwij zingen zo maar klakkeloos op te volgen. Ik zou telkens veranderin gen in de tekst willen aanbrengen. Nee, toneelspelen is een vermoeien de aangelegenheid". KRANTJES De rol van Granada komt in grote lijnen overeen met Calle's beginpe riode in Nederland. Net als Grana da kwam Lino Calle moeilijk aan werk, aan een kamer en aan vrien den. Net als Granada drukte hij in het geheim krantj es i: die hij onder zijn coliega-i ders verspreidde, waardoor hij in moeilijkheden met zijn werkgever kwam. Dick Walda, die deze episode voor "Waaldrecht" schreef wist niets af van de omstandigheden waai in Cal le verkeerde in zijn Nederlandse be ginperiode. Pas later toen men Cal le voor Granada vroeg kwamen de overeenkomsten aan het licht. Calle: "Regisseur John van de Rest belde mij heel laat op een zondag avond op met een heel ingewikkeld verhaal over deze serie. Ik begreep niet waar ie het over had. Ik dacht dat hij bedoelde of ik iemand wist die deze rol zou kunnen spelen. Ik word wel vaker opgebeld door tv- mensen die inlichtingen over een Spaanse aangelegenheid willen heb ben. Ik ben een soort snx eekbuis, inlichtingenbureau geworden. Einde lijk had ik door dat hij mij voor die rol wilde hebben, ik heb het script doorgelezen en toen kreeg ik er aardigheid in". Calle is erg ingenomen met het verhaal van Dick Walda. Zelf doet hij behalve in zijn radiopraatjes, veel aan de positie van de Spaanse gastarbeider in ons land. Hij houdt lezingen, schrijft verhalen en levert informatie. Kortgeleden baalde hij het diploma van de School voor Journalistiek. Hij heeft een infor matiecentrum ingericht voor de Spaanse gastarbeider bij het NVV. GEBOFD In zijn woning, waar veel kleine zelfgemaakte stalen kunstwerkjes herinneren aan de tijd dat Calle nog op een metaajfabriek werkte, zegt hij: "Ik heb gebofd. Ik boer hier goed, kan mijn Franse vrouw en twee dochtertjes goed onderhou den. Maar dat is niet genoeg. Ik wil dat de positie van mijn landgenoten beter wordt. Eigenlijk hebben wij Spanjaarden hier geen rechten al leen maar plichten. Belastingen be talen mogen we wel maar in feite profiteren we nergens van. Men ziet ons als een goedkoop ver vangingsmiddel voor de machine. Ze hebben ons nodig voor de economie. Wij kunnen de karweitjes opknap pen die de Nederlanders niet willen doen. Ik hoop dat met het verhaal over Granada, die in het verhaal als zeer sympathiek overkomt, hij doet zijn best, is aardig, gedraagt zich keurig, de ogen van de kijkers worden geopend". Voor Lino Calle is de weg terug naar Spanje voorgoed af gesloten. „De Spaanse consul heeft het me openlijk toegegeven dat ik beter niet naar Spanje kan gaan. Ik sta op de zwarte lijst. Het is een afschuwelijk idee om nooit meer je geboorteland te mogen bezoeken. Ik ben Marxistisch, alleen een van de grootste stommiteiten van Marx is geweest te zeggen dat arbeiders geen vaderland hebben. Ik ben hier LINO CALLE arbeider en in Spanje ook, vertegenwoordiger, ik ben niet nationalistisch maar toch, dat ene dorpje waar ik geboren ben. Even je vrienden en familie te kunnen bezoeken. Dat zou geweldig zijn". Als alternatief voor Spanje gaat Lino nu op vakantie naar Zuid- Frankrijk. „Even over de Pyreneën Spanje in proberen te kijken, een ik dat poosje goeie lucht in te kunnen ademen( een lamscotelet op houts kool te braden. Mijn vrouw en kin deren zijn er al, bij haar ouders. Ik moet nog een paar radioprogram ma's in elkaar zetten en dan reis ik ook af". KIKKERLAND Een vriend van Calle komt infor meren hoe hij de dieren, vissen, vo gels en een kat, moet verzorgen tij dens Calle's vakantie. In rat Spaans volgt de uitleg. Een fles rode wijn komt op tafel want Calle blijft Spanjaard in hart en nieren. Hij zegt: „Nederland is een kikkerland je maar het is mijn tweede vader land". i i Nog steeds zioermen er vrouwen rond Adamo. Waar ze vandaan komen en wat ze nu eigenlijk wil len, weet de 29-jarige zanger ook niet precies. In de studio in Hil versum, waar hij deze week was voor tv-opnamen, weet hij zich in elk geval vergezeld van een drie tal vrouwelijke jans. Ze zitten bij hem aan het tafeltje en kouten vrolijk met zijn manager en zijn zakelijke adviseur, onderwijl wordt Adamo niet uit het oog verloren. Wanneer hij moet repeteren, gaan ze mee. Vriendelijke Adamo vindt de belangstelling allang best. De blonde meisjes van rond de zeventien zijn niet opdringerig en houden zich als er gerepeteerd moet worden op een afstand. Voor de TROS-tv moet hij van avond (Nederland 1) in de laatste „Studiozomer" (deel 6) van dit sei zoen als gastster zijn opwachting maken. Drie liedjes, een met orkest en twee in te zingen op de meege brachte band, zijn voor Adamo's re kening. Tevens zit hij in het quiz panel met Mieke Verschoute, Ellen Vogel en Luc Lutz. Tijdens de ca merarepetities schudt hij het drietal nummers vlot uit z'n mouw. De „Crier ton nom"- en „Vous permet- tez monsieur?" zanger van des tijds is een routinier geworden en weet wat hij wil. Is opnieuw succes in Nederland bij die wil inbegrepen? ADVERTENTIE AhodbnaIdCanadian'lbbaccoGx/Slufejesc!ijt;109JRottercIani(9*3-295900 CONTESSA,fijn datje d'r bent Adamo, vriendelijk met nog steeds die hese tik in de zachte stem: „Ik geloof niet, dat ik hier opeens weer als vedette kan terugkomen. Daar voor ben ik te weinig in Nederand. Natuurlijk zou een herniewd suc ces erg welkom zijn. Ik dacht niet dat het hier voor me is weggelegd". „Ik zie mijn incidentele optredens hier (verleden jaar twee concerten en één tv-optreden) eerder als een soort vriendelijke geste. Een groeten van het publiek, dat me in eerste instantie onbewust moed heeft in gesproken om met een zangcarrière door te gaan". Terugkijkend was dat ongeveer tien jaar gelden. In die tijd is er veel gebeurd met mijnwerkerszoon Ada mo, die na het overlijden van zijn vader enkele jaren geleden tevens als oudste zoon van het gezin Ada mo de verantwoordelijkheid voor zijn moedor en zeven broers en zus ters kreeg. Hij trouwde begin 1969 met jeugdliefde Nivole Duraot, die hem nog in dat zelfde jaar een zoon schonk. Adamo, gekleed in open bruin hemd, op een spijkerbrek met ge borduurde aardibeien, over zijn huwe lijk: „We zijn nog steeds bij elkaar en het is erg goed. Ons huwelijk is moeilijk te vergelijken met een doorsnee-verbintenis. Gemiddeld zie ik mijn vrouw en zoon één maand per jaar. Ik geef toe, dat het te weinig is. Ik ben daarom ook heilig van plan mijn vrije dagen meer te gaan uitbreiden. Ik heb in drie jaar geen vakantie gehad. En dat kan ook voor mezelf funest zijn". Maar hij verdient toch erg veel dankzij die volle agenda? Haalt z'n schouders op en kijkt een beetje onbegrijpelijk „Oké, ik heb Bezwaren tegen Cliff Richards te lange haar LONDEN (AP) De Britse zanger Cliff Richard mag niet optreden in Zuid-Korea omdat de overheid er daar bezwaar tegen maakt dat zijn haar te lang is. Eerder werd vernomen dat Richard in Singapore om de zelfde reden ook niet mag optre den. Cliff Richard is nu in Is raël. Zijn voorgenomen tournee in het Verre Oosten wordt nu beperkt tot Indonesië, Hongkong en Japan. De manager van Richard heeft in Londen verklaard over het verbod zeer verbaasd te zijn. Volgens hem is het haar van de zanger 'helemaal niet zo lang'. ADAMO twee huizen, één nabij Parijs en één bij mijn familie in het Belgische Je- mappes. De afstand tussen die twee huizen is twee uur. zodat ik wanneer ik vrij ben zowel bij m"n vrouw en zoon als bij m'n familie kan zijn. Dus dat is pure noodzaak." „Voor de rest leef ik niet als een rijkaard. Ik ben sober opgevoed met de waarde van het geld voor ogen. Toen ik negentien was, had ik geen cent. Nu, met een verkoop van veertig miljoen platen achter me, heb ik dat wel. Maar het woord verkwisting is me nog steeds vreemd". VOLWASSEN Een bekentenis: „Ik voel me mo menteel een volwassen zanger in Frankrijk. De platen, die er van mij uitkomen zijn gelukkig niet al lemaal rijp voor de hitparade, maar verkopen eerder als blijvertjes. Eind van dit jaar sta ik voor de vijfde maal in het Olympia te Parijs, nog steeds een bekroning". Onlangs besloot Adamo een tournee door dat Frankrijk. Ook tijdens die trip maakte hij weer kennis met de tijden van weleer. Enkele Jonge meisjes volgden hem gedurende dc gehele tournee. Adamo: „Het verbaast me telken opnieuw. Ze weten dat ik een brave huisvader met verantwoordelijkhe den ben. Het was zelfs zo sterk, dat die kinderen him ouders lieten we ten, dat ze in de show werkten. Achter het waarom van die vrien delijke waanzin, kan ik nog steeds niet komen". Herv. Kerk 5>?J DEN HAAG (ANP) „Er is geen wanorde in de Hervormde Kerk. De actie richt zich vooral tegen een gang van zaken die na jarenlange bespre kingen als afgesloten kan worden be schouwd, de actie benadeelt het werk van de kerk ernstig". Dit zegt het persbureau van de Nederlands Hervormde Kerk in een reactie op de beschuldiging van de Werkgroep „Om de kerk" dat door bureaucratie binnen de kerk daar een grote wanorde ontstaan is. Over het vertrek van zes leden van de sectie internationale hulp verlening, dat de werkgroep wijt aan het „inkaderen" van de sectie in de generale diakonale raad, zegt de kerk dat de zes aftraden omdat zij zich met het organisatieschema niet kon den verenigigen. ..Van een bureau cratische behandeling is geen spra ke geweest, bij de twee zittingen van de synode is hoor en wederhoor in ruime mate toegepast", aldus de kerk. NEDERLAND I 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Calimero, tekenfilm (TROS) 7.10 Wat een familie!, tv-serie (TROS) 7.35 Het Rijk der ijsberen, documentaire film (TROS) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 The Protectors, tv-serie (TROS) 8.50 Studiozomer: amusementsprogramma (TROS) 9.50 De dief van Washington, tv-film 10.40 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Mensenkinderen Franse bijdrage: De reizen van mademoiseUe Lapié (NOS) 7.30 Betty Boop, tekenfilm (VPRO) 7.37 Popeye, tekenfilm (VPRO) 7.44 Jazzorkest (VPRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 El Angel Exterminador, speelfilm van Luis Bunue] (VPRO) 9.40 Samenvatting met hoogtepunten van de dag en avond Olympische Spelen (NOS) 9.55 Journaal (NOS) 10.00 Wielrennen en judo 11.00 Samenvatting met: waterpolo, worstelen, schieten, schermen, boksen, hockey, p aardes port, vollleybal, zeilen en voetbal. VRIJDAG 1 SEPTEMBER NEDERLAND I 9-54 Olympische Spelen zwemmen 1.00 Volleybal, hockeyen en eventl. wielrennen 200 Atletiek 4.15 Hoogtepunten zwemmen 5.58 Zwemmen De trouwe beeldbuisklanten kunnen zich langzamerhand een redelijk oordeel vormen over het fenomeen .thriller", want al hebben we dan nog zoveel recht tot klagen over kwaliteit en kwantiteit van de speelfilms op ons scherm, het staat als een paal boven water, dat we in de loop van de Jaren het gerenommeerde thriller-re- pertoir vrijwel volledig in de huiskamer hebben gehad. Daartoe behoren op de kop-af twintig Hitchcock's, afgezien natuurlijk van de lange reeks zakformaat-thrillers die hij al leen inleidde. Voorts vele films van de Fransen Clouzot, Cayatte. Clément, van Sir Ca rol Reed en Anatole Litvak, om maar een aantal veimaarde leveranciers te noemen. Robert Siodmak ontbrak nog in deze rij. maar sinds gister avond weet men dus nu. wat deze geroutineerde regisseur ook op dit terrein in zijn mars had. „De Wenteltrap" maakte een lichtelijk verouderde in druk. omdat er tegenwoordig bijna geen directe thrillers, dat wil zeggen zonder humor of afleidingsmanoeuvres, worden gemaakt. Siodmak had zich tijdens de oorlog zo serieus op de thriller geworpen, dat er voor hem slechts één groot spanningsveld bestond, waar hij niet buiten wilde treden. Het moet gezegd, dat hij, zij het dan misschien met wat grove middelen, zijn toeschouwers er ook geheel in weet te betrekken. Waar we helaas nog steeds niet aan toe zijn, is een korte inleiding op zo'n speelfilm. Niet de onbenulligheden van een omroepster, die haar praatje vooraf vaa kuit een omroepgids heeft gehaald, maar een ex pert. die iets zinnigs vertelt over regisseur, medespelenden, voorgeschiedenis en produktie van de te vertonen film. Zoiets als nu zaterdagavond gebeurt met de „Gold Diggers of 1933", die door Simon van Collem wordt ingeleid. In Frankrijk pleegt men na afloop van de film een forum van deskundigen aan het woord te laten. In het geval van „De Wenteltrap" zouden dat dan bijvoorbeeld een psy chiater, een logopedist, een po litie-autoriteit en (onvermijde lijk!) een filmcriticus kunnen zijn geweest. Overigens schijnt de NOS van het beginsel te zijn afgestapt, dat films die boven de 18 zijn gekeurd pas na negen uur mo gen beginnen. Het boze oog zal dus zo vlak na het journaal en mr. Benno Stokvis felle plei dooi voor het Koningin Wilhel- mina Fonds menige argeloze puber een nachtmerrie hebben Mr. Stokvis zei onder meer, dat de miljoenen aan kleuren-tv- toestellen uitgegeven, beter be steed hadden kunnen worden. Wie deze Olympische dagen het voorrecht heef t een kleuren- apparaat te bezitten (en er zullen de afgelopen week heel wat llang uitgestelde aankopen plotseling zijn gedaan), zal het daar wel niet mee eens zijn. Als men zijn geweten gesust heeft met een gift voor de kankerbestrijding, kan men on bekommerd genieten van de voortreffelijke beelden die de Mtinchense technici ons voor zetten. Vooral bet binnengebeuren komt haarscherp en in onberi spelijke kleuren op de buis en slippertjes van de camera's be horen tot de grote uitzonderin gen. De heren commentatoren, maken zich daar. vooral in dé hitte van een spannende finish, vaker schuldig aan, maar onze vaderlandse reportageploeg slaat Juist door zijn grote ver scheidenheid geen slecht fi guur. Ard Schenk komt er na een aarzelend begin met zijn ge sprekjes in het Olympische dorp steeds beter in en gister avond bracht hij het er prima af in interviews met drs. Joop den Uyl („Olympische Spelen in Nederland? Niet uitgesloten, maar onverstandig!") en in vlekkeloos Duits met de West- duitse topatlete Heidi Rosen- dahl. Alleen zou hij een vleugje van Frans Henrischs aubolUge hu mor moeten overnemen. INVALLER 7.02 Het levende Nieuws; 7.41-7.50 Echo). muziek (gr). (10.30-10.32 Mededelingen. 12.00 programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar...). 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal middagmagazine. (15.30-15.32 Nieuws: 16.00-17.00 Vraaggesprek). 17.00 ru briek over missie en zending. 17.10 (S) Metropole Orkest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 N ieuws. 17.32 Echo. 18.00 licht programma. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning. 18.58 Marktberichten. 19.00 (S) Vrijdag- avondstereooocktail (gr). 19.55 Kanjer Koning Kompetitie. 20.00 verzoekpla- tenprogramma afgewisseld door re portages Olympische Spelen). 22.00 (S) kabaret, show en musical. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 (S) gevarieerd platenprogramma. 23.55 Nieuws. FM-kanalen. 7.00 NOS. 21.00 VARA. 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje (gr), met om 8.00 Nieuws, om 8.11 Raalo- 8.30 De groenteman. ziek (gr). Speelmu- 10.00 Voor de kleuters, io.lö popi verzoekplatenprogramma met om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) volksmuziek 11.55 Beursberichten. 12.00 Informatief programma. 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) lichte gram.muz. telefonische reakties en muziek (1/5° Nleuws; 17-55 Mededelingen; ven.4. 9 00 Nleu*s). 20.30 (S) Muziek uit de Barok. 23.35 Olympisch /owli i 23.55-24.00 Nieuws. 21.00 Viool en plano klassieke mu- £„!i35, Nederlandse Artiesten Revue. 22 55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Actualiteiten. 23.20 (S) Moderne Franse koormuziek en ka mermuziek (gr). Hilv. III 240 12-50 praatje. 13.00 Nws. 13.11 Actual. 13.25 toeristische Informatie uit bin nen- en buitenland. 13.55 (S) Dans muziek. 14.25 Informatie en muziek de bondsrepubliek. 14.55 radloma- m*+ gewijde muziek en een reportages SSETÏÏ bêrtSSS telefon mo i-tr- SCËV."9.OÏ~NÖ8.'=" 7.00 Nieuws. 7.02 lichte vokale mu ziek. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 Joost de Draayer Show. 10.00 Nieuws. 10.03 reportages van de Olympische Spelen, afgewisseld door lichte mu ziek (op de hele uren: nieuws). Draadomroep (Over de 4e lijn) Vrij dag 1 september van 18 20 uur. Johann Sebastiaan Bach: Concert voor clavecimbel en strijkorkest in A gr. t. BWV 1055; Philomuslca of Lon- Dart 611 dirigent: Thurston Ludwig van ^Beethoven: Mlssa Solem- orgel kes't 1 solostemmen, koor, v." ui i,. op. izj; Gundula Janowitz; Chrlstla Ludwig; Fritz Wunderllch; Walter Berry iu.i.v. Reinhold Schmld); Michel Schwalbé. vlooi-solo: .taoa# xr»v.-jj_ orgel; Philharmonlsc"» Wiener Slngvereln Schmld); Mlcl Josef Nebols, t Orkest van Berlijn: Dirigent: Herbert von Karajan. Georg Frledrich Handel: Concer voor orgel en orkest ln F gr. t. op 4 nr, 4; Münchener Kamerorkest; Solist en dirigent: Karl Richter.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5