len dagje vissen met het parlement )obermannpinscher: veel ;ebruikte „politiehond" a I sport alles Vlieland VIS VELTMAN DERDAG 31 AUGUSTUS 1972 )obermannpinscher is een hond die bij veel mensen be- i bewondering ook diep ontzag oproept. Grote bewon- ig voor zijn gespierd lichaam, dat op kracht en snelheid uwd is en ontzag voor zijn nooit aflatende waakzaam- die hij als er werkelijk onraad dreigt kracht bijzet met itevige kaken. genomen behoort hij niet tot schers. De Dobermann is een cunstmatig gefokt ras dat be- pinsehers oak een aantal an- rassen als voorvaders heeft, speciaal gefokt om have en zijn meester te bescher- chadelijk rooftuig op diens te vernietigen, en last but st zijn baas tegen aanvallers ledigen. Na veel teleurstellin- het uiteindelijk gelukt de mn te krijgen zoals hij er de dag uitziet: schrander, i goede Marijnis ad Hakkert r een tegenstander om ee te houden. Door al genschappen is hij de meest te politiehond ter wereld ge- gen geschiedenis geschreven waakhonden geweest. Men de mythologie voorbeelden r vinden. De driehoofdige die de ingang tot de on- ADVERTENTTE RASHONDEN >OKO VOEDERS van deze spookhonden. Zij lieten door hun enorme afmetingen of de hen toegekende bovenaardse krach ten onze voorvaderen d e rillingen over de rug lopen. De oorspronkelij ke taak van de oer-waakhond was het vee tegen roofdieren bescher men en het eigendom van zijn meester tegen dieven. Deze honden waren dieren die vreemdelingen met kwaad in de zin maar al te graag verkrijgbaar bij 'RS - Haven 24 vermeden. De viervoeters die de vestingen van de Vikings bewaakten werden iedere nacht in het kamp losgelaten. Voor de honden 's avonds aan hun taak begonnen stelde men eerst de gasten officieel aan de honden voor. Iedereen die bij deze gelegenheid wantrouwend bejegend werd keken zijn gastheren met de nek aan. En hij kon beter geen ommetje maken voor hij naar bed ging. Helaas zijn waakhonden maar al te vaak bekend als ketting hond. Iedere hond die een groot ge deelte van zijn leven aan de ketting doorbrengt wordt agressief en onbe trouwbaar en..als waakhond on bruikbaar. Hij zal, zodra hij van zijn kwellend obstakel bevrijd is al les en iedereen grijpen en flink doorbijten. Terwijl een goede waak hond die losloopt en goed getraind is alleen met bezoezekers meeloopt en ze de terugweg belet tot „zijn men sen" zeggen dat alles in orde is. Pas dan mag de vreemdeling het terrein verlaten. Riskant De Dobermannpinscher heeft zijn oorspronkelijke domicilie in het Duitse stadje Apolda. Daar is hij gefokt door de man wiens naam la ter onverbrekelijk aan dit ras ver bonden is, de heer Dobermann. Deze was behalve hondenvanger, slager en vilder ook belast met het innen van belasting, waardoor hij vaak met grote sommen geld over straat moest. Dat schijnt toen al net zo'n riskante bezigheid geweest te zijn als nu want herr Dober mann voelde zich hierbij niet erg op zijn gemak. Hij begon rond 1850 aan het fokken van een hond die door zijn baas te begeleiden hem tegen alle kwaad beschermen kon. Materiaal om vanuit te gaan had hij ruim voldoende. Hij gebruikte honden die hij zelf ving of kocht ze op de jaarmarkt die tijdens de Eén en al gratie. EigenaarW. Zuiderduin Leiden. volksfeesten in Apolda gehouden werd. Helaas heeft herr Dobermann geen stamboek gehouden van zijn fokkerij zodat niet precies bekend is uit welke honden het ras ontstaan is. Men neemt aan uit o.a. doggen, pinchers, rotweilers, herders en new foundlanders. Natuurlijk waren de eerste fokprodukten geen honden om mee naar een tentoonstelling te draven en met de eerste prijs thuis te komen. Maar scherp, wat ze moesten zijn waren ze wel. Later heeft een andere inwoner van Apol da, Otto Göller, aan het levenswerk van Dobermann de laatste hand ge legd door er Greyhound en Man chester terriër in te fokken en het ras op deze manier de sierlijke, slanke belijning te geven. Handgranaat De Dobermann heeft een groot aantal bijzondere en goede eigen schappen, die al ten dele opgesomd zijn: moedig, trouw, aanhankelijk en au fond een brave, goedmoedige hond. Maar zijn aangeboren scherp te en de taak waarvoor hij gefokt is, politieman en soldaat, maken een goede opvoeding beslist noodza kelijk. Het fabeltje dat hij vals en gemeen zou zijn is de wereld in ge holpen door de exemplaren die bij de verkeerde bazen terecht kwamen. Het is beslist geen hond voor ieder een. Een verkeerde opvoeding maakt hem schuw onrechtvaardige behandeling vergeet hij niet en maakt hem onhandel baar. Als u van plan bent een Do bermann aan te schaffen moet u in ieder geval bekend zijn met de ele mentaire regels van de kynologie of beter nog andere honden gehad hebben. En dan nog verdiend het aanbeveling gedrag en gehoorzaam heidsoefeningen te volgen, die door bijna elke kynologenvereniging ge houden worden. Deze staan onder leiding van veelal gediplomeerde in structeurs die u helpen uw hond tot een prettige huisgenoot op te voeden. Want nogmaals, een slecht opgevoede, niet te vertrouwen Do bermann is net zo gevaarlijk als 'n kind dat in de huiskamer met een gevonden handgranaat speelt. Afstoffen De Dobermann is wat betreft de vacht een makkelijke hond. Hij hoeft slechts af en toe „afgestoft" te worden en heeft weinig last van warmte of kou. Alleen een perma nent te warme verblijfplaats maakt hem vatbaar en zorgt ervoor dat hij gaat kwakkelen. Beweging moet hij ruim voldoende hebben anders wordt hij humeurig en gaat zijn uithoudingsvermogen en conditie achteruit. Tenslotte traditiegetrouw een basismenu voor een volwassen Dobermann: 's-ochtends: een halve liter melk, 3 4 stukken geroosterd brood, af en toe een rauw ei. 's-avonds: 1 tot 1% pond vlees, 4 A 5 stukken geroosterd brood, 1 schaal gekookte groente, 1 eetlepel lever traan. Voor adviezen omtrent aanschaf en alle verdere inlichtingen staat de rasvereniging u graag met raad en daad ter zijde. Het adres: Dober- man-vrienden in Nederland. Secr. R. Lausberg, Gooioord 37, Amster dam-Bijlmermeer. Tel. 020-981876. ADVERTENTIE UITGEKIENDE HONDEVOEDERS worden samengesteld (en verkocht* door specialisten; GAINES MEAL GRAVY TRAIN DISCUS DOKO, enz. extra aanbieding; I doosje „Gaines Supreme', boordevol krachtig rundvlees voor maar 0,79. VRAAG GEDEGEN ADVIES BU .weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (91710) j ;t zeker naar de Maarseveense Plassen concludeerde toen ik in Utrecht, uitgemonsterd met vis- hengelfoudraal, om een retourtje Maarssen verzocht, is geen visje meer te vangen" luidde het wat depri- .le antwoord, nadat ik op zijn vraag bevestigend had roord. echter niet wist, was, dat Club der Honderd, u weet :lub die zoveel bekende na- zijn ledenlijst neeft staan, i tonderden forellen waren speciaal ten behoeve van de jaarlijkse vis- tussen parlement en pers. voorgaande jaren de de ren gekruist in en Barneveld Amsterdamse hengelsport- Hoorn samen met de „Club" ditmaal ssen uitverko- de jaarlijkse tweekamp 1 ertegenwoordigers van de ins parlement. Verzamel- het rustiek gelegen ge- s van Maarssen, waar 'ïthousiast zijn laatste in- ontving alsmede een zilve- kleurig lint. Voor _ien blauwe, voor de parie hoe kan het ook an- oranje en voor de groep idedinging meevissende ge- t groene. C. G. J. van den deze gelegenheid 'sketen nog eens extra op- wenste het gelinte ge- veel succes aan de water- i diezelfde waterkant bleek goed hoe goed geolied satie van de viswedstrijd elke hengelaar was er i tuigde hengel, aas in de brood, maden en wormen elke drie vissers een des- dviseur uitgerust met een lO-trommeltje voor speci- ingevallen. In het trom- lakensteker, reservehaken, !lood. Voor diegene die het gemakkelijk wilden doen i nog een keurig visstoel- i hengelsteun beschikbaar. Ie indeling zou Ik deze zijn ingeklemd tussen van het Binnenhof inkerkant de heer J. A. ADVERTENTIE iOEDE VANGST J raat 46 - Leiden J Telefoon 21751 <ai Mom van de griffie der Tweede Kamer en aan de rechterzijde Jac ques de Jong, fractieleider van de eenmanspartij voor de middenstand. Mijn toegewezen linkerbuurman bleek bij nader inzien toch niet zo'n groot visenthousiast te zijn. want hij liet verstek gaan. Iets dat ik achteraf niet zo betreurde want de worpen van mijn rechterbuur man Jacques de Jong, die na zijn jeugd nooit meer een hengel gehan teerd had, waren zo uiterst links dat lk geregeld moest uitwijken om een regelrechte confrontatie met „zijn partijlijn" te voorkomen. Het was overigens een alleraardigste man, die in de loop van de dag met ontbloot bovenlijf het wer pen toch nog aardig onder de knie kreeg en tot het laatste signaal vergeefs heeft zitten wachten op enig teken van dierenleven onder water. De wedstrijd had voor mij voor al in het begin een vrij verras send verloop. Ik hanteerde bij die gelegenheid mijn gewone vaste hen gel omdat de schuifdobber aan de werphengel die door de club werd beschikbaar gesteld mij iets te zwaar voorkwam voor een viswater waar nauwelijks één meter water staat. Omdat het gebruik van kunst- aas en vliegenhengel verboden was en omdat de forsgebouwde Volks- krant-hengeldeskundige Cor van Heugten vriend en vijand verzeker de dat de forel de einduitslag zou bepalen, spieste ik een vitaal blauwpiertje aan mijn limerick en dompelde hem in het water van de Maarseveense Plassen onder. Hannie van Leeuwen, tweede-ka merlid voor de ARP, maakte na af loop van de wedstrijd bezwaar te gen deze volgens haar barbaarse handelwijze. De worm zal nog nau welijks kans gekregen hebben te bekomen van dit onverwachte bad toen hij schielijk verdween in de wijdopengesperde bek van een bijzon der actief maar even klein snoekje. Eenmaal aan de haak ging het beestje tekeer als een wilde en voordat hij eenmaal in het net zat hadden velen al gezworen dat er een forel aan mijn haak zat. Aangezien met de mogelijkheid van snoekvangst geen rekening was ge houden werd mijn vangst slechts in de kantlijn van de lijst opgeschre ven. De eerste werkelijk meetellende vangst werd pas aangetekend toen ik de worm had verruild voor een gewoon stukje brood. Mijn pennetje met een oranje puntje (nee niet speciaal voor die dag gemaakt) nam de stand in die doorgaans wordt aangegeven om de aard van een bepaalde mop nader aan te duiden. Vervolgens verdween hij helemaal uit mijn gezichtsveld, re den waarom ik besloot maar eens aan te slaan. Broodvlok Mijn hengel kromde zich onmiddel lijk en aan de lijn te oordelen wil de de vis koers zetten in de rich ting van NCRV-documentalist Jan van Hillo, die dag in hemelsblauwe viskledij. Omdat een koerscorrectie niet helemaal onmogelijk was, pro beerde ik de vis te bewegen naar zijn territoir terug te keren, iets wat na korte tijd gelukte. Mijn toe gewezen deskundige N. M. A. ter Wolbeek jr. was inmiddels toege sneld met het schepnet. Even later kon hij vol trots een flinke forel noteren op het nog steeds maagde lijke lijstje. ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 Het leek er die eerste uren op dat de forel er zin in had. Want wan neer je ze zelfs aan een broodvlok vangt dan moeten ze wel erg actief zijn. Dat bleek op die plaats waar onder meer de „man van de kruis jes" Frits van Turenhout en het DS'70-kamerlid mr. Keuning stoei den met vele meters nylonlij n. Op die plaats werd regelmatig een fo relletje vastgeslagen onder meer door Chris van Assem, sportvisser in hart en nieren en chef-kok van Nieuwspoort. Aan mijn rechterzijde waren de vangsten heel wat minder rooskleurig. Pieter Bos. hengelsport redacteur voor Tubantia, gestoken in een knalgele visbroek probeerde de ene na de andere vismethode en ook „watercontroleur" Wim Bos boom bleek niet in het Juiste ritme te kunnen komen. Toen ik dan ook in zeer korte tijd drie voorns achter elkaar aan de haak sloeg kwam van die kant de opmerking dat ik die vis zeker had afgericht. Na dat hoopvolle begin werd het over de hele linie plotseling veel minder. Of het aan de grote drukte langs de waterkant lag of aan de zon, die na een regenbuitje in volle hevigheid begon te schijnen weet ik niet, maar de forel beet Ineens veel minder en ook de andere vissoorten hadden blijkbaar de pijp aan Maarten gegeven. Pas in het laat ste uur van de viswedstrijd kwam er weer een kleine opleving en werd er hier en daar nog een visje ge vangen. Kees Buurman, NOS-com- mentator bij de ski-wedstrijden op Nieuwjaarsdag, sloeg een karper van in de veertig centimeter aan de haak en Chris van Assem volgde zijn voorbeeld. Pers won Kamervoorzitter mr. Van Thiel laat aan zijn echtgenote zien hoe hij een visje verschalkte. Na het eindsignaal en de telling was overigens wel dui delijk dat de pers ook dit jaar weer de meeste vissen boven water had gehaald. Voor de derde kreeg werd de trofee door minister Lardinois van Landbouw en Visserij 's avonds overhandigd aan Carel Enkelaar van de NOS, de leider van het per steam. Het was de beloning voor het vangen van 183 vissen, waar de parlementariërs er slechts 63 tegen over stelden. Dat ontlokte kamer voorzitter mr. van Thiel, die in vijf uur vissen drie forellen aan de kant had gebracht, de reactie dat er waarschijnlijk weer een grote tel fout was gemaakt. De visdag werd NOS-directeur Schüttenhelm inspecteert nog even zijn schuif- dobber alvorens hij de visstrijd tegen het parlement begint besloten met een natje en droogje bij de ACF-fabriek in Maarssen. President-directeur N. H. de Roo kondigde bij die gelegenheid dat zijn bedrijf in de komende twee jaar een bedrag van acht miljoen gulden zal uitgeven om van de sterk vervuilde Vecht weer een schoon stukje viswater te maken. Rest nog te vermelden dat het KVP-kamerlid P. van der Sanden de pechprijs kreeg omdat hij een kanjer van een karper verspeelde en de viswedstrijd parlement-pers volgend Jaar een bijzonder tintj® zal krijgen in verband met het eer ste lustrum dat dan wordt gevierd» ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19