Kwestie van mentaliteit Magistrale 'kur' Toeritsjewa Zweed Larsson: een langere nagel Bondsadviseurs over stagnatie9 zwemploeg: Vrede bij schutters hersteld Goud en record vrolijken Shane op Sporttoto DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 Merkwaardige ontknoping wisselslag-finale München Misschien had Gunnar Larsson wel iets langere nagels. Want de 21-jarige Zweed, een brede ;piercentrale, klokte drieduizendste seconde eerder tegen de bassinwand dan de Amerikaan Tim McKee. Al leen de electronica kon deze twee scheiden voor het goud op de 400 meter wisselslag. Het was toch al een merkwaardige ontknoping. Want tijdens de race verborg Larsson, volgens Ameri kaanse theorieën net als Fassnacht niet van het echte Olympische pos tuur. zich tot en met de rugslag in zesde postitie. In het kwart van de schoolslag kreeg de wedstrijd zijn beslag. McKee snoot voorbij landge noot Gary Hall. wereldrecordhouder en kanshebber. Uit het niets rukte ook Larsson op. De Zweedse student in de lichame lijke opvoeding ontfutselde tenslotte de Amerikaanse machthebbers in het zwemmen één van hun geplan de gouden plakken. Al moet het een kwestie zijn geweest van wie het laatst zijn nagels soigneerde: 4.31.981 voor Larsson om 4.31.983 voor de stuurs kijkende McKee. ,Jk verwachtte een medaille van Gunnar", aldus naderhand zijn trainer Eric Paulsson. even zilver blond als alle Zweden. „Maar goud toch niet. Ik had daar voor allicht ook Gary Hall in gedachte. Hall is veel te snel geweest op de eerste 50 meter, van de vlinderslag dus. Mis schien was hij wat al te bezeten om zijn superioriteit te bewijzen". Eric Paulsson heeft Larsson overge nomen van de Amerikaanse trainer Don Gambril. Een jaar voor de EK '70 in Barcelona, waar Larsson zijn Duitse clubgenoot Fassnacht de roem onthield op drie nummers, ac cepteerde Gambril ook hem als leer gierige pupil. Paulsson: „Gunnar is al weg bij hem sinds de vorige zo mer". Larsson: „Ik heb in Zweden net zo'n goede coach gevonden als Gambril, aan wie ik overigens heel veel te danken heb". Maar de vrij jeugdige Paulsson be reidde in stilte de formule voor het Olympische goud van Gunnar Lars son. „Ik ben tot een gewijzigde filo sofie voor de wisselslag gekomen. Vroeger trainde Gunnar op de vlin derslag, die het zwakke punt was. Maar ik ben het accent gaan ver leggen naar de schoolslag. De mees te zwemmers op de wisselslag ver liezen daarop een boel tijd". Hoe wel Larsson zich met zijn volle gewicht vastklampte aan Paulsson, bracht hij de maanden Juni en juli door in Amerika. Paulsson: .Daar was gelijkwaardige competitie voor Gunnar. Zweden beschikt over een aantal sterke zwemmers. Daarmee kon Gunnar in de winter nog wel sparren, maar zo kort voor de Spe len was het beter, dat hhij zich in Amerika maximaal oplaadde". De Zweed Larsson, die zo verrassend de hegemonie van de Amerikanen op de wisselslag doorbrak. Door Lex Muller MÜNCHEN De zwemploeg kan de stagnatie maar niet opheffen. Gisteren schepten Enith Brigitha en de 4 x 100 meter vrij-estafette dan ook eens records uit het modelbad. Maar de plaatsingen, waarom het gaat in München, maakten opnieuw allerminst reclame voor de in oranje-blauw getinte groep. Van Dam: „Die vind ik nog wel meevallen. Maar de tijden stellen teleur". In de Olympische zwemtempel liet niettemin de damesestafette, lang bewonderd als de parel in het ge heel, zich overdonderen door nota bene Hongarije. Een jaar geleden, in Bratislawa, legde Nederland in dit onderdeel contact met het in Europa toonaangevende Oost-Duits- land. Gisteravond was de DDRurit- gelopen om zelfs te concurreren met Amerika, dat daarbij tot het uiterste moest. West-Duitsland en Hongarije dron gen Nederland nog verder achteruit. Die vijfde plaats had op zich nog best enige allure. Enith Brigitha en Josien Elzerman behoefden niet v.vmopig weg te Kruipen. Maar er bi ?f die laffe bijsmaak, dat de uit- k ist géén voortzetting was van een eerst aanhoudende bloeitijd. >o van Dam klopte desondanks meisjes voldaan op de schouders. hebben het bijzonder goed ge daan. Ze hebben het record twee maal gebroken (van 4.03.-, via 4.02.7 in de serie naar 4.01,5). Je wist, dat jo nooit derde zou worden". Dat brons flatteerde nu de Westduitse meisjes. Vóór de Spelen stelde ook Van Dam zich niet in op een be dreiging vanuit die richting. „West-Duitsland heeft een veel pro fessionelere aanpak dan wij. Je moest eens weten hoeveel geld hier vier jaar lang in het zwemmen is gestopt. Alles was er mogelijk. De kinderen werden vrijgemaakt van hun studie of werk. Ze Konden ove ral trainen". Joker Schreurs: „Ze hebben zich op hoog te in Zwitserland op de Spelen voorbereid. Ze hebben daar die nieuwe Zwitserse badpakken ont dekt. Die dragen ze nu ook. Ze zijn letterlijk op het lijf geplakt en la ten geen water door. Novella Cali- garis heetf zich er ook al ingesto ken". Van Dam: „Het ligt natuur lijk niet aan die badpakken. Maar we zijn wel amateurs. We zullen morgen moeten kiezen: voor de ko mende vier jaar investeren in de topsport of blijven Knoeien. Maar dan staan we in Montreal weer voor joker". In vergelijking met bijvoorbeeld de faciliteiten in West-Duitsland, ba dend in het geld van de Sporthilfe, Amerika en Oost-Duitsland moet het Nederlandse zwemmen zich nog immer behelpen. Maar ettert de wond nu opeens in München, ter wijl zeker twee jaar over nog geen 6chrammetje werd gerept? Van Dam: „Het is al meerdere malen opgemerkt. Wij kunnen het hier niet, omdat wij een stuk mentaliteit missen en onvoldoende zelfstandig zijn". Sohreur: „Ik wil geen namen noe men. Maar bijna iedereen telefo neert hier met thuis of met. haar of zijn trainer. Weet je wat Gerda Lassooy met vertelde? Dat ze, toen ze bij haar startplaats arriveerde, een brok in d'r keel kreeg en bet leek alsof er een emmer ijskoud water over haar werd uitgestort". Van Dam: Bob Schoutsen en Enith Brigitha, om er maar twee te noe men, hebben geen concurrentie in eigen land. Daardoor leren ze niet te knokken. Ja, we wisten dit van te voren. Het gebeurt in Nederland allemaal te zacht, te lief, te vrien delijk. Wij zijn niet van het niveau voor de Olympische Spelen. Ameri ka ligt in de estafette een meter achter Oost-Duitsland. Toch beet het door naar goud. Wij zouden nog eens drie meter verder achterop raken". Schreurs: „Al twee Jaar drukken wij de clubtrainers op het hart hun pupillen niet te vertroetelen. Steeds weer werd gezworen, dat het abso luut niet zou gebeuren. Maar wat blijkt hier?" Van Dam: „De enige goede uitzon dering is het Haagse Zian". Tirade De tirade van de twee coaches we melt van de waarheden. De ver schillende factoren leggen groten deels uit waarom ook Hansje Bun schoten en Anke Rijnders afdreven in de 400 meter vrije slag-finale. Maar werden er ook al niet fouten begaan in de aanlooproute naar München? Een van de Oo&tduitse trainers, als zo vaak niet bereid zijn naam te onthullen, hekelde: „We hebben ons geregeld verwon derd over Nederland. Wat had het nou voor zin al kort na de winter in topvorm allerlei wereldtijden af te leveren?" Misschien is het wel waar. dat «tie vroegtijdige toppers energie verspil den. En in het werkelijke seizoen waren er weer geen wedstrijden, waarop de Nederlanders zichzelf konden testen en oppeppen. Ze ver-. Slonden toen slechts kilometers in de training, die mogelijk toch te wei nig pijn lijden vereiste. Van Dam: „Ik heb hier gepraat met Oostduitsers. Zij hebben precies dezelfde opbouw gekozen als wij". Maar de plotselinge come-back van met name de „afgeschreven" Gar- bielle Wetzko, Elke Sehmisch voedt het vermoeden, dat ze een geheim achtergehouden Na een meeslepend gevecht met de DDR verden de Amerikaanse meisjes Olympisch kampioen op de 4 x 100 m vrije slag. Van links nam echts: Shir ley Babashoff, Jane Barkman, Jenny Kemp en Sandra Neilson. Volleybal Dames, Groep B: Japan Cuba 3-0, Tsjecho Slowakije—Noord Korea 0-3. Heren, Groep B: Cuba Japan I 0-3, Roemenië West Duitsland 3-0. Oost Duitsland Brazilië 3-1. Schoonspringen Heren, 3-meter plank: 1 en Olymp. kampioen Viasin (Rus) 594,09 punten; 2 Cagnotto (It) 591.63 3 Lincoln (USA) 577.29. Schermen Heren, floret: 1 en Olymp. kam pioen Woyda (Polen) 5 gewonnen, 0 verloren, 2 Kamuiti (Hong) 4-1, 3 Noel (Fr) 2-3. De tussentijden op 100 meter vrije slag dames: 59,03 58,18 3.55,19 58,27 3.55,55 W-Dld 59,84 59,02 59,99 59,07 Hongarije 59,32 4.00,39 61,24 4.01,49 3.57,93 Voor Nederland zwommen achtereen: Enith Brigitha, Anke Rijn ders, Hansje Bunschoten en Josien EQzerman. Verzoekje. MÜNCHEN Olga Conolly, vlag- gedraagster van de VS bij de ope ningsceremonie, heeft een telegram aan president Nixon gestuurd. De ii Tsjecho-Slowakije geboren Olga Co nolly- Fikotova, winnares van Olympisch goud in 1956 en voor de vijfde keer deelneemster aan de Spe len, vroeg de president of hij gedu rende de Olympische Spelen de bom- irardementen op Noord-Vietnam zou kunnen staken. MÜNCHEN De Noordko- reaanse officials hebben hun verontschuldigingen aangeboden voor de opmerkingen die hun gouden medaille-winnaar Ho Joen Li maandag na zijn over winning had gemaakt. De Noord koreaanse korporaal stelde dat hij zo scherp had geschoten om dat hij handelde volgens een op dracht van zijn president die hem had gezegd op de schijven te schieten alsof hij een vijand aan het front tegenover zich had. De voorzitter van de Interna tionale Schuttersfederatie, Kurt Hasler maakte woensdagmorgen bekend dat na de verontschul digingen van Noordkoreaan- se kant voor hem de zaak is af gedaan. Hij stelde dat de Ko reaanse officials er geen twijfel over hadden laten bestaan dat het slechts in de bedoeling van Ho Joen Li had gelegen om deel te nemen in de ware Olympi sche geest. Hasler kwam niet te rug op het feit dat de Noord- koreaanse officials aanvankelijk hadden beweerd dat de uitspra ken van de Olympische kam pioen geweer klein kaliber ver keerd waren overgekomen door slechte vertaling en verkeerde uitleg van zUn woorden MÜNCHEN Het tweede goud vro lijkte Shane Gould op. „Ik had me de nederlaag op de 100 vrij wel aangetrokken. Maar het prettige voor mij was, dat Beverly Whitfield verraste op de 200 school. Er was toch een feeststemming in onze ploeg. Maar lk was gelukkig niet het middelpunt. Daardoor kon ik tot rust komen". Het herstelde de 15-Jarige Australi sche voor revanche op de 400 meter vrije slag. Eerder op de avond moest ze haaor plicht doen in de es tafette. Maar als laatste kon ze on mogelijk de rammelende ploeg red den. „Ik heb me toen maar ge spaard". De 60.1 wees al in die richting. Op de 400 meter vrije slag bleek ze onhoudbaar: weer goud en een we reldrecord, met de Italiaanse Novel la Calogarls als zilveren surprise. „Ik zag haar naast me staan. Wat een kleintje, dacht ik. Je zal nog een hele tijd nodig hebben om iets te bereiken". Maar de 17-jarige krielkip uit Pa dua heeft die lange wachttijd al doorgemaakt. De muze van het Ita liaanse zwemmen leerde inmiddels dat ze rustiger naar een climax moet stijgen. Voor de EK '70 in Barcelona vuurde ze al haar kruit af in wilde records-races. Dit sei zoen werd voor een herhaling ge vreesd, toen zij in Juli Nederland drie Europese records beroofde. Nederland was echter niet op de lng. Trainer Dennerlein, die haar het zeehondje noemt, had die nijdi ge energie slurpende slag verstraagd een vloeiende glij beweging. De beloning: 's werelds tweede op de 400 vrij in de knappe 4.22.44 ze ven seconden vóór Hansje Bun schoten (zevende) en negen vóór Anke Rijnders (achtste), die al bij na twee maanden op die tijden zijn verankerd. Novella Calligaris daarentegen schoof sinds eind Januari la de schaatsers de topvorm steeds verder DEN HAAG Zes deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde delen de hoofdprijs van 144.636.50 gulden. De cijfers van toto nummer 3 zijn: Aantal deelnemers 603.478; Bruto-inleg f 1.367.721; Prijzenbe- drag f 578.545.98; Eerste prijs f 144.636,50, 6 winnaars, die elk bru to f24.106 ontvangen; Tweede prijs f 144.636.49. 140 winnaars, die elk bruto f 1.033.10 ontvangen; Derde prijs f 144.636.49, 1589 winnaars die elk f 91 ontvangen. De premie ten bedrage van f 144.616.50 wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 20 september bij de loting toegewe zen aan een van de winnaars van de eerste prijs. Gelukkige Ans van Gerwen op knappe negentiende plaats MÜNCHEN Ans van Gerwen straalde. Samen met haar al éven gelukkig kijkende verloofde Cor Smulders stond de Nederlandse kampioene de pers te woord. Van de 92ste plaats naar de 19de in twee jaar tijds. Het is een gewel dige prestatie. Niet dat Ans van Gerwen er tevreden mee was. Ze is een te zeer van haar sport be zeten atlete, die altijd beter wil, maar met deze plaats in de in dividuele eindrangschikking was ze toch wel gelukkig. Ik was niet eens nerveus, wat had ik te verliezen", verklaarde ze na afloop „Ik was alleen blij toen het afgelo pen was en ik ben nu ook erg mo Toch wel van de spanning denk ik". Voor Ans van Gerwen is het turn feest voorbij, maar de allergroot sten, de lievelingen van het publiek komen vandaag nog een keer in a' tie. Zij moeten elkaar nog één kee bekampen. En de verschillen zijn zo gering. Gistermiddag was het een drama sche finale. Voordat de wedstri begon immers had Ludmilla Tow sjewa de leiding, voor Karin Ja: (DDR) en haar landgenote Ol Korbut. Deze kleine, 17-Jarige tuir ster uit Rusland is het lievelinge! de ploeg. Ans van Gerwen ove haar: „Ik verwonder me er w over. Alle aandacht op de trai ning was altijd voor haar. Zij droc elke dag een ander pakje dan d< anderen, haar muziek werd alti' gespeeld, de trainer? waren altijc met haar bezig". Die extra zorg voor de kleine Olg; leek succes te hebben, want doo een grandioze vrije oefening, waar voor eigenlijk geen woorden bestaan om het te beschrijven de televi sie heeft de oefening trouwens he lemaal laten zien, wat elke be schrijving overbodig maakt ging Olga haar landgenote en de Oost- Olymptech kampioene in de achtkamp vooral dank zij een juweel duitse voorbij. Ook haar tweede onderdeel, de paardsprong f 't.loos Aan brug echter ïen de moeilijk heden voor Olgv.. Bij het inturn - viel ze van het toestel. Ze verliet de hal voor een poosje om tot rust te komen, maar toen ze aan de beurt was, bleek al snel hoe aangeslagen ze was. Ze raakte de grond met haar voeten, haar tempo viel helt maal weg, het was knoeien. Huilend al verliet Olga Korbut het podium, d&è,è&g Olympische titel. Geschokt door de fouten van haar landgenote wankelde ook Loedmilla Toeritsjewa even op de evenwichts- balk, wat Karin Janz, die een ge weldige fraaie paardsprong maakte, op de eerste plaats bracht. De Oostduitse, fenomeen op de brug met ongelijke leggers, leek .zomaar op weg de Olympische titel te pak ken. Maar ook haar zenuwen bega ven het. Op haar favoriete onderdeel maakte >ok zij een foutje, het leverde haar nog altijd een hoge waardering op. ^Jóg stond ze bovenaan in het klas sement. Terwijl alle turnsters al laren waren met hun oefeing. noest nog één meisje aantreden: Loedmilla Toeristjewa. \demloos volgden 12.000 toeschou- vers de bewegingen van het meisje net het ondoorgrondelijke oosters Tezicht op de mat, midden In de fraaie Olympia-hal. Zonder één 'outje, met een gratie en een ;prongkracht de men bijna voor onmogelijk houdt, voltooide Loedmil la haar Olympische kür. Onder ;tormachtig applaus lichtten even later de cijfers 9.90 op. De hoogste notering tot nu toe, maar die was dan ook voor de Mympische kampioene. München Tijdens de pers conferentie na afloop van het tur nen zorgde Karin Janz voor een onaangenaam incident. Toen een vriendelijke Japanse journalist 1 aar in het Engels een vraag stelde en daarbij het woord Oost-Duitsland gebruikte, antwoordde Karin Janz op koele toon: „Alvorens lk uw vraag beantwoord, wil ik wel even stellen, dat ik niet uit Oost-Duits land, maar uit de DDR, de Duitse Democratische Republiek kom". Er viel een pijnlijke stilte en de pers conferentie was daarna snel voorbij.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15