Kruize weer 'grote killer' OLYMPISCH COREBORD Opmerkelijk herstel van de Nederlandse zeilers Vrij verliest eervol Na fraai boksduel DRIE TWEEDE PLAATSEN DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 Frans Spits, die het vijfde doelpunt voor Nederland scoorde, in duel met een der Keniase spelers. wemmen a wisselslag: heren: 1 en Olym- kampioen Larsson (Zweden) 1,31.981, nw Europees record; 2 Mc (USA) 4.31.983; 3 Hargitay |Hong) 4.32.70; 4 Furniss (USA) .35.44; 5 Hall (USA) 4.37.38; 6 Ging- (Zwe) 4.37.96; 7 Windeatt (Aus) .40.39; 8 Sperling (O-Dld) 4.40.66. schoolslag heren: 1 en Olym- kampioen Taguchi (Jap) 1.04.94 wereldrecoa-d; 2 Bruce (USA) Ï05.43 3 Henoken (USA) 1.05.61; 4 [ttiatfield (USA) 1.06.01; 5 Kusch ÏW-Did) 1.06.23 6 Fiolo (Braz) &06.24; 7 Pankin (Rus) 1.06.36; 8 fKilkie (Brit) 1.06.52. 400 m vrije slag dames: 1 en Olym kamp. Gould (Aus) 4.19.04, nw 2 Calligaris (It) 4.22.44, Eur. ree.; 3 Wegner (O-Dld) (23.11; 4 Babashoff (USA) 4.23.59; Wylie (USA) 4.24.07 6 Rothammer 'SA) 4.24.22; 7 Bunschoten (Ned) .70; 8 Rijndiers (Ned) 4.31.51. 0 m vlinderslag heren: voor de Je plaatsten zich: Spitz (USA) Heidenreioh (USA) 56.18, Mat- O-Dld) 56.51, Edgar (USA) Robertson (Can) 56.86, Flöck - O-Dld) 56.96, McDonald (Can) .06 en Rogers (Austr) 57.28. asketbal Groep A: JapanAustralië 76-92, Tsjeoho Slowakije 77-65, •anje Egypte 72-58, Ver. Staten Brazilië 61-54. Groep B: Porto Rico Senegal Ê-57, Zuidslavië Philippijnen 117- Ti!, Rusland Polen 94-64. Italië JJ-Duistland 68-57. Hockey [Groep B: Polen Mexico 3-0, Jieiw Zeeland Engeland 2-1, In- i|a Australië 3-1, Nederland |eim 5-1. Voetbal )J Greep B: Birma Mexico 0-1, Inlaad Soedan 2-1. Groep D: Polen Ghana 4-0, 'iost Duitsland Colombia 6-1. ijiftvichtheffen (tot 67,5 kg): 1 en Jlymp. kamp. Kirsjinov (Rus) 460 kg f47,5 drukken - 135 trekken - 177,5 men); 2 Koetsjev (Buig) 450 kg; 3 jjaezmarek (Polen) 437,5 kg. De pres ides van Kirsjinov op de diverse hderdelen en in totaal zijn wereld- vaterpolo Groep A: Amerika Mexico 7-5, ïemenië Canada 16-4, Zuidsla- Cuba 7-5. Groep B: West Duitsland Grie- (nland 8-3, Hongarije Australië jaardensport tilitary, dressuur: 1 Kaa'sten (W- met Sioux 33,00 minpunten; 2 tycroft (Aus) met Warrathoola 0; 3 Philips (Brit) met Great ation 36,33; 24 Sübbe (Ned) met Jtumn Flash 54,67; 32 Jurgens 5ped) met Tammerlane 57.67; 53 Van r Schans (Ned) met Eminent 66,33 I Brugman (Ned) met Alfie 86.67 jndenklassement: 1 Zwitserland 118 ]VV-Duitsland 127, 3 Amerika 129,99. Nederland 178,67. Zeilen Soling: 2de race: 1 Wennerstroem (Zwe), 2 Meiges (USA), 3 Miller (Can); Stand: 1 Wennerstroem (Zwe) 3.0, 2 Meiges (USA) 3.0, 3 Cote (Can) 11.4 Finn jollen2de race (Rus), 2. Douze (Ned), 3 Mai (W- Dld); Stand: 1 Potapov (Rus) 10, 2 Maury (Fr) 14, 3 Hatzapavhs (Griek) 18. 14 Douze (Ned) 41. Draken: 2de race: 1 Cunec (Aus), 2 Tait (Brit), 3 Nyman (Fin); Stand: 1 Cunec (Aus) 0, 2 Heilmeier (W- Dld) 11, 3 Tadt (Brit) 14.7. Tempest: 2de race: 1 Warren (Brit), 2 Staartjes (Ned), 3 Buckup (Braz); Stand: 1 Warren (Brit 8.8, 2 Mankin (Rus) 13,7, 3 e.a. Troupel (Fr), Staartjes (Ned) en Albrechtson (Zwe) 16. Flying Dutchman: 2de race: 1 Leontijev (Rus), 2 Imhoff (Ned), 3 Conrad (Braz); Stand 1 Leontijev (Rus) 15, 2 Grego (Z-Slavie) 16, 3 Pattison (Brit) 17, 5 Imhoff (Ned) 22. Stars: 2de race: 1 Boednikov (Rus) 2 Knowles (Bahamas)3 Kuhwedde (W-Dld); Stand: 1 Boednikov (Rus) 13, 2 Kuhweide (W-Dld 13,7, 3 Pet- terson (Zwe) 16. Schieten Geweer, klein kaliber, drie houdin gen: 1 en Olymp. kampioen Writer (USA) 1166 punten (wereldrecord), 2 Bassham (USA) 1157, 3 Lippoldt (O-Dld) 1153. T urnen Dames, individueel meerkamp: 1. en Olymp. kamp. Toeristjeva (Rus) 77,025; 2 Janz (O-Dld) 76,875; 3 La- zakovitsj (Rus) 76,850; 4 Zuohold (O- Dld) 76,450; 5 Boerda (Rus) 75,755; 19 Van Gerwen (Ned) 73,575, resp. sprong 9.30, brug 9.35, balk 9.15 en vrije oef. 9.30. Heren, twaalf kamp: 1 en Olymp. kamp. Kato (Jap) 114.65; 2 Kenmotsu (Jap) 114.575 3 Nakayma (Jap) 114.325; 4 Andrianov (Rus) 114.200; 5 Kasamatsu (Jap) 113.700. Kanovaren Dames, slalom K-l: 1 en Olymp. kamp. Bahrmann (O-Dld) 364,50 strafpunten, 2 Grothaus (W-Dld) 398,15; 3 Wunderlich (W-Dld 400,50. Heren, slalom C-2: 1 en Olympisch kamp. Hoffman/Amend (O-Dld) 310.68 str. pnt., 2 Schumacher/Baues (W-Dld) 311.90; 3 Orly/ Oriy 315.10. Moderne Vijf kamp Zwemmen, 300 meter: 1 Richards (USA) 3.21.7; 2 Salminen (Fin) 3.27.4; 3 Vonk (Ned) 3.28.3; 40 Bek- kenk (Ned) 3.53.4; Krediet gediskwa lificeerd. Klassement: 1. Onisjenko (Rus) 4215 punten, 2 Lednev (Rus) 4193, 3 Ferm (Zwed) 4133, 49 Bekkenk (Ned) 3307 52 Vonk (Ned) 3276, 58 Krediet (Ned) 2654. Landenklassement: 1 Rusland 12491, Hongarije 11811, 3 Finland 11560, 19 Nederland 9247. Hagenaar brengt met vier schitterende goals ook hockeyteam van Kenia op rand van vertwijfeling MÜNCHEN De „verschrikkelijke slagman" Ties Kruize heeft ook Kenia op de rand van vertwijfeling gebracht. De don kere Afrikanen, die zonnen op revanche voor hun slechte be ging met twee nederlagen achtereen en die zich nog geen jaar geleden in Barcelona nog rangschikten tot de besten ter wereld. Een geïnspireerd Oranje, met opnieuw Kruize als de grote killer stond herstel echter duidelijk in de weg, met de score van 51, met wéér vier knalharde knallen van de negentien jarige Hagenaar, waarmee hij zijn totaal uit drie wedstrijden op negen doelpunten bracht. Een bijna onvoorstelbaar aantal voor een belangrijk toernooi als de Olympische Spelen. Zeker bij hockey. Ties Kruize, de capuchon van zii •-» trainingspak over het hoofd, stond onder de enorme hoofdtribune van het Olympisch hockeystadion, ge leund op zijn „vuurwapen" ontspan nen na te genieten. .Negen uit drie, je zou het een gemiddelde hattrick kunnen noemen", grinnikte hij .„En dan werd er nog een doelpunt afge keurd wegens verkeerd stoppen, maar die zat er ook al geheid in. Verder had ik die strafbal nooit mogen missen. Ik speelde toen ech ter nog met die zware stick. Met mijn eigen stick had ik hem mis schien wel gemaakt. Maar dat geldt niet als excuus, met die „boom stam" had-ie ook moeten zitten". Boos En dan plotseling toch wel boos: „Maar wat een smeerlappen zijn die Kenianen. Buiten het veld zijn ze poeslief, maar binnen de lijnen, en speciaal als ze achter staan, is dat gauw verdwenen. Ze slaan je zo maar met een stick op de achter kant van je benen". Inderdaad konden de Kenianen het, naarmate de strijd steeds ongunsti ger voor hen verliep, niet verkrop pen dat zij zo door de oranjeman nen werden gedeklasseerd. Vooral na de rust leek het Nederlands team een steeds terugkerende golf stroom, die nauwelijks kon worden gekeerd. Maarten Sikking dan ook, die in het Nederlandse doel een rustige middag had: „Ik geloof dat we nu de beste opstelling hebben gevonden". Die paradeerde deze middag dan zonder Paul Lit Jens, zonder Flip van Lidth de Jeude en André Bol huis. maar met Bart Taminiau als tweede stopper, met de bewegelijke Jeroen Zweerts en met Kick Thole alsmiddenvoor. Ties Kruize was door coach Ab van Grimbergen uit taktische overwegingen op de lin kervleugel geplaats. „Vanwege zijn zware stick", lichtte hij toe, „waar door hij minder beweeglijk is. En hij kan de vleugels een goede scoop geven". Zaalhandbal Uitslagen voorrondes: Denemarken Sowjet-Unie 12-12, Zweden Po len 13-13, Oost-Duitsland IJsland 16-11, Tsjeoho-Slowakije Tunesië 25-7, Roemenië Noorwegen 18-14, West Duitsland Spanje 13-10, Joe- go-Slavië Japan 20-14, Hongarije— V.S. 28-15. Herboren Deze omzetting had echter tevens tot gevolg, dat Thole veel beter tot zijn recht kwam. Hij speelde als aanvalsspits als herboren, was onge- loofliik actief, gevaarlijk en onver moeibaar. Waarmee hem zij verge ven. dat in ziln bruisende ijver de afwerking nogal eens te wensen overliet. Sommige van de sneers hadden voor hem liever Paul Lit- Jens, eveneens een terriër, in de plaats gezien. In ieder geval heeft Van Grimbergen een prettige arm slag voor de komende wedstrilden. De Nederlandse coach stond er trots bij met ziln blauwe astronau- tennet na deze zeer geslaagde „lan ding". „Ik vond dit ronduit een tonner", prees hi1 zelf, „al is dit piet meer het oude Kenia van een tijdie geleden. Maar", corrigeerde hi1. „ze hebben dan ook weinig kans kregen. Ja, voor de rust zakte de zaak even in elkaar. In de pauze heb ik dan ook gezegd, dat onze spitsspelers niet zo direkt moesten worden aangespeeld en dat de scoop meer van de linker-naar de rechtervleugel moest worden ver legd". Waardoor „zwaargewicht" Ties Kruize dan ook meer werd ontlast en Frans Snits meer op avontuur kon gaan op rechts, hetgeen leidde tot de afronding van 5-0, dertien minuten voor tijd. Oonieuw was Nederland zo fortuinlilk geweest, evenals in beide voorgaande wed strijden, al in de eerste minuten doorslaggevend te werk te gaan. Uit de eerste aanval forceerde Kruize al een lange corner, die werd genomen door Thole. En meteen sloeg het slagwapen van Neerlands goalgetter trouwens ook topscorer van het toernooi tot nog toe meedogen loos toe. De schuiver in de uiterste linker hoek zal Amarjit Singh nauwelijks hebben gezien. Tien minuten later werd deze schone ouverture gevolgd door het fraaiste doelpunt door Ne derland tijdens dit toernooi ge maakt. Wouter Leefers, deze middag in hoofdzaak verbindingsman tussen de spits en middenlinie, zwenkte uit een lange corner handig langs en kele tegenstanders, passte naar Kruize. die opnieuw feilloos toesloeg (2-0). Daarmee was in feite het moeizaam opgekrikte zelfvertrouwen van de Kenianen voorgoed aangetast. Ze kregen weliswaar meer ruimte door dat onze ploeg wat stoom ging af blazen, maar zelfs vier strafcorners waren voor de Kenianen niet vol doende om iets van de schade te herstellen. Twee werden afgekeurd, twee uit de hoeken geranseld door Door Piet Kienhuis Kenia probeerde na rust va banque te spelen door met vijf man in de aanval te gaan. Nederland kreeg er alleen maar meer armslag door en steeds meer greep op het spel. De strafbal, toegekend door een onre glementaire onderbreking van een Frans Spits-rush en gepusht door Kruize, werd dan nog wel gestopt, maar even later werd het wel 3-0 door een strafcorner benut door Kruize. Waarna de HHIJC-man aan een lichtere stick de voorkeur gaf, maar even later aantoonde, dat hij ook daarmee korte corners kan benut ten: 4-0. Op de volgepakte heuvels rond het stadion daverde het „Hol land, Hollanda', hetgeen kennelijk Frans Spits inspireerde om even eens een duit in het zakje te doen. Een overstapje van Leefers bracht hem in de ideale schietpositie. Tot slot hebben de Kenianen ook nog geruime tijd met tien man moeten spelen, want Rihal maakte het te grof en werd achter het doel verwezen. Er kwamen zelfs op de valreep nog meer verbanningen. Kular trapte Sikking na en die bleef het antwoord niet schuldig. De toegekende strafbal schoot Rihal via invaller-doelman Nico Spits in (5- 1). Thijs Kaanders en een Keniase speler restaureren hier niet de grasmat, maar zijn in heftig duel gewikkeld om de hal, waarmee Paul BraucJcmann aan de haal zal gaan. MÖNCHEN Er was zelfs een jury lid uit Tunesië dat James Vrij tot winnaar verklaarde van zijn partij tegen de Hongaar Janos Kaj- di. De anderen deden dat niet. van daar de 4-1 scoren. Maar dat er van het vijftal één was, die Vrij als winaar durfde lanwijzen, dat zegt wel iets van de /oortreffelijke tegenstand die de Vederlandse weiter bood aan Kajdi, die niet meer of minder is dan de Europese kampioen van 1971. Een man met een zéér respectabele ere lijst en vooral: met veel meer erva ring dan Vrij. die zo'n 37 partijen heeft gebokst en dat zijn er dan maar liefst vijfhonderd minder dan de 32-jarige „beambte" uit Honga- rijë er achter zijn naam in de com puter heeft staan. Ja, Vrij bokste, allerminst onder de indruk van de naam van zijn te genstander, voortreffelijk. Omdat Kajdi erg voorzichtig startte, de eerste slagenwisseling kwam pas na veertig seconden kon hij zelfs in de eerste ronde voortdurend het initiatief tot zich trekken en paar maal met linkse en rechtse direkten scoren. Daarbij speelde Kajdi Vrij in de kaart door op ruime afstand te blijven boksen. Op die manier ontwikkelde zich ook een vooral fraai gevecht, dat ik tot één van de beste van het toernooi tot nu toe wil rekenen. James Vrij bracht ongetwijfeld de eerste ronde op zijn naam. Daarna echter nam de Hongaar veel meer initiatief. Vrij hield opnieuw goed afstand, het gevecht bleef minstens in evenwicht èn pas in de laatste seconden van de tweede ronde werd dan toch duidelijk, dat Kajdi een zeer sterke bokser is. Hij bracht Vrij met een harde serie enigszins j in moeilijkheden, en toen bleek al, wat in de laatste ronde beslissend zijn: wanneer James Vrij zich J een van de hoeken laat drij- i en daar een lijf aan lijf moet aangaan, dan weet hij zich uit die j situatie maar moeilijk een uitweg te zoeken. In de derde ronde (de tweede zou I men gevoegelijk „onbeslist" kunnen i of de Hongaar een zéér I licht voordeel gunnen) bleef Vrij 'toch wel de mindere van Kajdi. Of- I schoon de Nederlander een paar maal uitstekend counterde scoorde de zeer geroutineerde Hongaar (422 gewonnen partijen, waarvan 120 via k.o.) nu toch zeer geregeld. Zoals gezegd: het bleef een fraai gevecht, waarvoor de vrijwel volgepakte ,bokshal via uitbundig applaus veel waardering bleek te hebben. Kajdi'* puntenzege bevreemdde tenslott% I niet, al zou bij een „gewone" me&» ting in dit geval waarschijnlijk een i „onbeslist" zijn uitgesproken. Wat ook al weer pleit voor James Vrij, die na één partij toch wel zeer eer vol afscheid nam van het Olym pisch bokstoernooi. Men zou hem bovendien zeker wel „pech bij de loting" kunnen toelichten, want bij de reeks andere welters die rond deze partij in actie kwamen, zou Vrij er zeker negen van de tien hebben geklopt. Anthong Richard son, de Hagenaar die de achtste fi nale haalde, sitaat zaterdag n de ring tegen de Algerijnse zwaarwel- ter Loucif Hanmani. FRED IMHOFF KIEL Na hun matige op treden op de eerste dag van de Olympische zeïlregatta op de Kieler Foerde hebben de Neder landse zeilers zich gisteren op zienbarend hersteld. Zowel Ben Staartjes (Tempestklasse)Kees Douze (Finnjollen) als Fred Im hoff (Flying Dutchman-klasse eindigden in de tweede race als tweede en be- -wezen daarmee ook bij licht weer tot voortreffelijke resultaten te kunnen komen. Enig voorbehoud moet worden ge maakt ten aanzien van de tweede plaats van Douze. Er loopt een protest van de Noor Werenskiold tegen de Nederlander, dat even wel niet veel kans schijnt te ma ken. Het was gisteren ook de dag van de Russen: Leontiev, Potapov en Boednikov zegevierden respectieve lijk in de Flying Dutchman-klasse, bij de Finnjollen en de Stars. In de Solingklasse ging de overwinning naar de Zweed Stig Wennerstroem, in de Drakenklasse naar de Austra liër Cuneo de enige met twee dagzeges en bij de Tempesten naar de Brit Warren. Europees kampioen Ben Staartjes met bemanningslid Kees Kurpers- hoek heeft in de tweede race van de Tempesten van het begin af op kop gelegen. De Nederlandse equipe kwam op alle boeien als eerste door en verspeelde buiten zijn schuld de eerste plaats aan de Engelsman War ren. Staartjes en Kurpershoek wer den ernstig gehinderd door een drie tal Starboten en een FD, zodat War ren in „vrij water" juist iets guns tiger uitkwam en Staartjes in de „sichere lee" kon nemen. De Neder lander staat in de algemene rang schikking nu op de gedeelde derde plaats, samen met de Fransman Troupel en de Zweed Albrechtsson Staartjes: „Het is voor mij onbe grijpelijk dat ze de Stars voor ons hebben laten starten. Behalve de winnaar Boednikov heb ik ze alle maal ingehaald". Vrijwel hetzelfde boeld bij het FD-team Im hoff-Korver: zij kwamen alle boeien als tweede door, steeds zeilend ach ter Rus Vladimir Leontiev, die zijn direct na de start verkregen voorsprong kon behouden en een kleine 60 meter voor Imhoff de fi nish passeerde. Bij de FD's werden de kaarten duidelijk in het eerste beslissende kruisrak geschud. De stuurboordkant bleek er erg goed en doordat Fred Imhoff nogal wat last had van de onverwacht sterk zeilende Japanner Yamamura die pas na de laatste boei ineens weg zakte uit de kopgroep, moest hij de Rus zijn voorsprong laten. Leontiev: „Die Nederlander was erg goed, we lagen maar een seconde voor". Imhoff is nu vijfde Vertrouwen Finnzeiler Douze begon daarente gen achterin, maar werkte zich op grandioze wijze naar voren door als 20-ste, 15-de, 6de en 2-de bij de daarop volgende merktekens door te komen. Maandag kon hhij slechts vijf tegenstanders voor blijven, maar nu had hij zijn vertrouwen terug en liep zijn Finn hard en hoog. Het lste kruisrak ging hij weg over stuurboord en kwam nog slecht uit, maar op de daarop volgende halve windse rakken haalde hij een gewel dige snelheid uit zijn Finn en zeilde als 15-de het tweede kruisrak in. Ook in dit rak verdiende hij veel, zeilende aan de stuurboordkant van de baan, en kwam. ook nog een beet je gesteund door Vrouwe Fartuna, als zesde rond de bovenwindse ton door. In het volgende voor de windse rak pakte hij weer vier concurrenten en zeilde toen het laatste kruisrak samen met de Rus Potapov. aan de stuurboordkant van dit rak, zeer naar een tweede plaats achter de Sow Jetzeiler. Eerst terug in de haven bleek dat de Noor Werenskiold een protest had tegen Douze wegens stuurboord/bak boord (art. 36) maar voorzover nu bekend heeft de Noor het protest niet op de juiste wijze bekend ge maakt. Waarschijnlijk zal het dan ook niet in behandeling genomen worden. Het betrof een stuurboord/ bakboordkwestie, die plaats vond drie minuten voor de start, toen de Noor ineens zijn schoot dichthaolde en de over stuurboord stilligende Douze aantikte. Er stond gisteren aanvankelijk zo weinig wind dat de starts in vrijwel alle klassen bijna een uur werden uitgesteld, pas tijdens het laatste kruisrak naar de finish kwam er een goede bries.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13