LEIDSCH DAGBLAD Klachten Duitse bloemisten ierjarig jongetje cholier (14) wurgt KOFFIE vandaag Teveel Nederlandse concurrentie op eigen markt Tweeling ontvoerd uit couveuse Zonnige perioden LEIDSCH DAGBLAD GEW. ORKEST BEDREIGD MET ONTBINDING reuzepak 500 gram Amstelvener in Leiden van diamant beroofd mossel ^versteege Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 No. 33800 Directeur: Q. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0.35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041, Redactie: 21501 Na bezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur), UTRECHT (ANP) Een •nan neeit gisteravond tijdens net bezoekuur zijn twee kinde ren, een tweeling, uit de cou veuse in liet Academische Zie- icennuis in utrecnt ontvoerd. Hij stapte met de baby's ln 'n taxi en gmg daarmee neming Arnhem. Voor hij ze ver was wera nij eenter oij de aisiag Veenenaaai klemgereden aouu rijkspolitie. De twee baby's, in- grid en Jeroen genaamd, die op augustus zijn geboren, wei den omiuudeuijk naar net zie- xennuis in Veenenaaai gebracht waar zij later aoor een arts uit het academisch ziekenhuis zijn opgenaaid. De pontieman- uit utrecnt, nebOen .en na lang pra- de te de twee kinderen weer af te staan. Zijn motief is volgens de- po litie een gebroken verhouding .net zijn vrouw. De man en zijn vrouw zijn verwikkeld in eent- scheiding en de man wilde niet dat de kinderen bij zijn vrouw terechtkwamen. De slachter wordt nog door de politie vastgehouden. tweeling wordt weer „thuis" gebracht I AALSMEER Het Productschap voor Siergewassen wordt momenteel overladen met klachten van Duitse bloe mengroothandelaren. Die worden in hun eigen land van de markt geconcurreerd door Nederlandse cash-and-carry bloemenhandelaren, die met hun bestelwagens de Duitse bloemenwinkels langs gaan met kersverse bloemen van de Nederlandse veilingen. Flora-directeur Hemmes deelde echter vanmorgen mee dat de handel in bloemen in de EEG vrij is. ,J)aarnaast echter", aldus Hem mes, „is er een aantal malafide mensen, die de handel in bloemen wel lollig vinden en ook eens een wagen volladen". Bovendien moet iedere exporteur zijn waren latern keuren, de kans ziekte wordt dus niet groter". De pro- duktie wordt halsoverkop uitgebreid; niet alleen onder groentetuinders, in ht binnenland, maar ook in Is raël, Egypte, Marokko, Tunesië, en Spanje en Zuid-Italië. Men vreest, ook dat de kassen, die Nederlanders naar Oost-Europa exporteerden voor de groenteteeelt, daar ook voor bloe men gebruikt gaan worden. Bij een dergelijke kans op overaanbod, is te vens het gevaar des te groter dan an dere EEG-landen maatregelen zul len afdwingen om de invoer te be perken. De vrije handel in de EEG heeft intussen een hele nieuwe afzetont- wikkeling tot gevolg gehad: niet de bollen hebben meer de leiding bij de export, maar de snijbloemen. De nieuwe verhouding is: snijbloemen 50 pot, bollen 40 pet en bomen en Y ters 10 procent. Toch ziet voorzitter Hylkema van het Produktschap naast de on stuimige groei van de afzet van snij bloemen, die nog steeds doorgaat, ook nog wel ruimte voor meer bollenaf zet. De verkoop via warenhuizen er postorderbedrijven aan particulieren vertoont een geweldige jaarlijkse toe neming. De hausse van dit moment houdt ook gevaren in: de teelt gaat minder zorgvuldig en de ziektegevoe ligheid is groter geworden. Hemmes: „Dat is overdreven, want de kweker wil toch een zo goed mo gelijk produkt op de markt brengen 'ELFT Een veertien jarige jongen It Delft heeft gistermiddag de Ier jarige Johnnie Krijgsman van De Bilt verwacht van vanavond morgenavondzonnige perioden droog weer. Overwegend matige nd uit noordoost tot oost. Min nperaturen van 13 tot 9 graden, axima morgen rond 20 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). Het lijkje van Johnnie, een van de drie kinderen uit het gezin Krijgs man. werd gisteravond na een gebreide speurtocht in het parkje door recherche en buurtbewoners ir het dichtgegroeide struikgewas ge vonden. Sedert drie uur in de middag werd het jongetje vermist. Over het taef van de moord Is nog weinig met zekerheid te zeggen. De wijzingen gaan niet direct in richting van een zedendelict. De veertienjarige jongen is door omwonenden 's middags in gezel schap van Johnnie gezien. De poli tie vermoedt, dat het ventje werd meegetroond naar het parkje. De scholier, die in de directe omgeving Tei kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n 'k word abonnee per 16 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden van het vermoorde knaapje woont, werd door de politie aanvankelijk als een der getuigen verhoord. Dp moeder van Johnnie had hem gevraagd voor de deur te blijven spelen, maar toen ze daar keek het jongetje er niet. Zij vermoedde dat Johnnie in het op enkele hon derden meteers verder gelegen parkje was. Zij is daar gaan zoeken, later samen met buurtbewoners. Tegen zes uur werd de politie gealarmeerd, die samen met omwonenden even eens het park uitkamde. Om onge- ver zeven uur werd achter in het park. tegen de polders aan, in de vrijwel onbegaanbare bossage het lijkje gevonden. Ei- waren geen spo ren van een worsteling, evenmin waren de kleren van het slachtof fertje beschadigd. Nadat dr J. Zeldenrust van het ge rechtelijk laboratorium in Den l ter plaatse lijkschouwing had verricht, werd 's avonds sectie op het lijkje verricht. De jongen is door wurging om het leven geko- De daad moet met een koord of iets dergelijks zijn gepleegd, hoe wel op de plaats van het misdrijf dergelijke voorwerpen niet werden aangetroffen. DEN HAAG (ANP) Het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Holland, het drukst bezette orkest van Ne derland, wordt met ontbinding be dreigd: in oktober kunnen de sala rissen niet meer worden betaald als er niet op zeer korte termijn ingrij pende hulp wordt geboden. Met de NVV-bond Algemene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kun- I stenaars (Anouk) is contact opge nomen. Naar aanleiding hiervan zijn de 37 musici ingelicht. Samen met de vakbeweging is een spoed- audiëntie bij minister Engels van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk aangevraagd. De orkestleden zijn woensdag In gelicht over de slechte financiële toestand van de orkeststichting. Het orkest wordt door zijn functie als beleidingsorkest voor vele ko ren en als orkest voor Jeugd- en schoolconcerten, niet als de 19 an dere Nederlandse beroepsorkesten door de rijksoverheid gesubsidieerd. Vanaf de oprichting in 1968 is de provincie Zuid-Holland hoofdsubsi- dient, en dragen voorts de gemeen ten Delft, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Leiden, Schiedam en Vlaardingen bij, alsmede nog enke le andere gemeenten. In Roelofarendsveen wilde i bij zowel EMM als bij Heemskerk van Helden geen commentaar geven. Vanaf morgen zal Drs. J. R. Soetenhorst niet langer als hoofdredacteur aan onze bladen verbonden zijn. Wij betreuren het zeer De heer Soetennorst beschikt over uitzonderlijke Journalistie ke kwaliteiten waarvan onze bladen sedert 1968 het Jaar waarop hij bij ons in dienst trad ruimschoots hebben kunnen profiteren. Ook als collega en medewer ker zien wij hem ongaarne ver trekken; zijn beslissing een werkkring te aanvaarden bij NRC/Handelsblad hebben wij daarom slechts met moeite kun nen accepteren. Niettemin wensen wij de heer Soetenhorst in zijn ver dere carrière graag het succes waaraan wij hem kennende geen moment twijfelen. Zoals wij onze lezers reeds eer der berichtten werd tot nieuwe hoofdredacteur benoemd de heer J. C. Mulder (36 Jaar). De heer Mulder begon zijn journalistieke loopbaan als stads- later buiten lands redacteur van het dagblad Het Binnenhof. Van 1960 tot 1964 was hij redacteur van de actualiteitenrubriek Brandpunt, vervolgens lid van de Amster damse redactie van Het Parool. Sedert 1970 is hij als buiten lands correspondent werkzaam geweest in Londen. De heer Mulder zal vanaf mor gen als hoofdredacteur verant woordelijk zijn voor de redactio nele inhoud van onze bladen. DE DIRECTIE. 24 PAGINA'S 0 Salvatore Adamo begrijpt niet, waarom de meisjes hem nog steeds nalopen PAGINA 5 0 Dubbelzinnige houding van We reldraad van Kerken PAGINA 11 0 Natuurlijk hoe kan het in deze dagen anders weer veel verha len over de Olympische Spelen. Zoals het Nederlandse hockeyge- weld. dat over Kenia heen walste (51). Men zou tussen dat enor me sportgebeuren in Miinchcn bijna vergeten, dat ons nationale voetbalieam in Praag de Tsjechen met 12 versloeg. PAGINA'S 13—17 De Dobermann Pinscher is 'n uit stekende politiehond PAGINA 19 0 Solzjenitsin heeft een machtig historisch epos geschreven PAGINA 23 I Richard IMiihous Nixon heeft vannacht in Honoloeioe op Ha- wai de Japanse premier Kakoeei Tanaka ontvangen. De besprekin gen lussen de Amerikaanse pre sident en de Japanse regerings leider zullen beslissend zijn voor de toekomst van de Amerikaans- Japanse relaties, die een ernstige deuk hebben gekregen van de d.->oi in de betrekkingen tussen China en Washington. Een van de laatste maatregelen die Nixon voor zijn vertrek naar Hawai nam was de afschaffing van de dienstplicht. Een analyse over de betekenis van deze maat regelen op PAGINA 9 deze week bij .36* LEIDEN Een 68-Jarige inwoner Amstelveen is gistermiddag in Leiden beroofd van een diamant met een waarde van ruim f25.000. Het gaat hier om een geslepen dia mant van 2.02 karaat die de Amstel- jen blauw doosje bij zich droeg. De Amstelveense diamantbe- zitter, die de steen onlangs had ge kocht. was naar Leiden gekomen om het kleinood bij het Rijksmu- Geologie en Mineralogie de Hooglandse Kerkgracht op de juiste waarde te laten taxeren De Amstelvener was nog maar net met de juiste waarde van de dia mant (f 25.452) bekend, toen hij in de omgeving van het museum werd aangesproken door drie twee vrouwen. Het vijftal, delijk Zuid-europeanen. vroeg de Amstelvener de weg naar Den Haag, waarbij hij volgens de politie op een nogal joviale manier werd benaderd. Toen de Amstelvener bij het station een treinkaartje wilde kopen miste hij niet alleen zijn por temonnee met f 190 maai ook het doosje met de kostbare diamant. De gedupeerde Amstelvener bleek zo door het gebeurde te zijn overrom peld dat hij de politie geen nauw keurig signalement van de sluwe ro vers heeft kunnen opgeven. De po litie is onmiddellijk na de aangifte van vermissing een uitgebreid on derzoek begonnen tot nog toe ech ter zonder resultaat. w zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. éW ?)Ueuws> Gisteren heeft H.M. de Koningin (Sophia), vergezeld van freule Van Dedem, Pro fessor Mohl uit Wurtem- berg en lord Villiers uit En geland de Koninklijke Biblio theek en het Penningkabinet te 's-Gravenhage met 'n be zoek vereerd. De aanzienlijke bezoekers bezichtigden in zonderheid merkwaardige handschriften, vooral mis salen, de oudste drukken, do naten, enz., waaraan deze boekerij bijzonder rijk is. Bij den landbouwer v. J. te Gellicum Ling estr eken) zag de zoon des huizes bij het maken van een nieuwe vloer een zilveren muntstuk. Bij verder graven werd ontdekt, dat er veel geld was verbor- gne: enkele goudstukken zil veren munten uit den tijd der Republiek, vooral Zeeuwsche rijksdaalders en drieguldens De icaarde bedraagt eenige duizenden. Het geld is waarschijnlijk in het laatst der vorige eeuw in den grond begraven, om het voor de En- gelsche en Fransche troepen te verbergen. Vandaag 50 jaar geleden Gedurende de laatste we ken zijn meer dan zes tig schapen verdwenen uit de weiden van Giettaz in de ber gen boven Thonon in Savoije Dezer dagen nam een boer bij de Col de Jaillet een grooten beer ivaar, die war- schijnlijk verantwoordelijk is voor het verdwijnen der schapen. Jagers zijn er op uit getrokken om den beer op te zoeken, die de eerste is, dien men er sedert 1860 heeft ge zien. De Japansche kruiser .Jfiitaka", groot 3420 ton en gebouwd in 1902. is met na genoeg de heele bemanning van 300 man in een wervel storm op de kust van Kam- ijatka op 26 Augustus ver gaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1