Staatssecretarissen uit kabinet- brandt BANGLADESJ KOERST AF OP EEN NIEUWE CRISIS VS-leger spioneerde in levens honderd duizenden 99 bom- anvallen >p dijken n Vietnam )e ver- eten olks- )orlog an het relimo ADVERTENTIE NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar DACCJ (DPA) De Jonge staat Bangladsj stevent rechtstreeks op een nieu/e crisis af. De zeventig mil joen iivoners zullen zich moeten voorbenden op 'n radicale verslech- Nieu\sanalyse van de Datsche Presse Agerur (DPA) tering/an de economische situatie, 0p sdale onrust en op politieke twistf. zo meldt de correspondent van >t Westduitse persbureau DPA uit rcca. Stijgende prijzen, een gevoelig te kort aan essentiële voedingsmid delen alsmede een groeiende werk loosheid hebben intussen voor een geprikkelde stemming gezorgd. Een voorproefje van wat kan ko men geeft vermoedelijk de honger- mars van leden van de pro-Chine se Awaani-partij, die aanstaande zondag wordt gehouden. Men vreest dat het daarbij tot bloedige botsin gen zal komen. De komende twee maanden voor de oogst zouden wel eens van beslis sende betekenis voor de toekomst van kunnen zijn. De lei der van dit land, sjeik Moedjiboer Rachman, staat nagenoeg machte loos tegenover deze situatie. Hij heeft even weinig organisatorische ervaring als de nieuwe leiders van de zelfstandige ondernemingen die vroeger door niet-Bengalezen wer den gedreven. Hierdoor grijpt ook de corruptie steeds verder om zich heen. Vertwijfeld De internationale instellingen die Bangladesj willen helpen op eigen benen te leren staan voeren een vertwijfeld gevecht tegen de enorme bureaucratie. Een kras voorbeeld hiervan is het geval van een vracht wagen van het Rode Kruis die met levensmiddelen voor de bevolking van Bangladesj uit India de grens wilde passeren. Tot viermaal toe moest de auto terugkeren omdat de betreffende minister nog geen tijd had kunnen vinden een of ander document te tekenen. Sjeik Moedjiboer Rachman, tij dens de strijd voor de onafhanke lijkheid het enige integrerende ele ment, is allang niet meer het vroe gere symbool van eenheid. Ande re politici zijn intussen in 't zog van geraakt. Binnen de regerende en tot dusver nog almachtige Awami-liga, die bij afwezigheid van een zelf standig politieapparaat tevens de or- dehandhavende macht vertegen- woordt, tekenen zich vleugel en groeperingen af. Terwijl de duidelijk sterker wor dende pro-Russische vleugel van de Awami geen noemenswaardige oppo sitie bedrijft maakt de op Peking gerichte stroming in die partij dank baar van de sociale spanningen ge bruik, onderwijl proberend een anti- Indiase stemming aan te wakkeren Kritiek Steeds luider klinkt kritiek op de „bevrijders" omdat rijst, vis en Ju te in grote hoeveelheden naar In dia worden gesmokkeld en intussen de prijzen in Bangladesj met de dag stijgen. Vele Bengaalse zakenlieden er rechtse religieuze groeperingen zien met heimwee naar de tijd van het verenigde Pakistan terug. Bij deze gespannen situatie mag niet worden vergeten dat veel Ben- nog over wapens uit de tijd de burgeroorlog beschikken. Hoe naief de regering van Bangla desj hierover denkt wordt het best geïllustreerd door een uitlating van minister van Voorlichting Sjoedhoe- ry, die tegenover een correspondent van het persbureau DPA verklaarde: „We hoeven alleen maar ervoor te zorgen dat de mensen hun wapens verbergen. Hun enige goede berg plaats is de grond. Gezien de moessonregen kan men erop rekenen dat die wapens binnen de kortste tijd onbruikbaar zijn ge worden. Het probleem heeft zichzelf dan opgelost". ARIJS (AP) Amerikaanse egtuigen hebben 199 bomaanval- uitgevoerd op dijken in Noord- tnam tussen 10 en 27 augustus, rbij werden 73 sectoren van dij- erastig beschadigd en tevens 35 Iraulisohe installaties. Dit is door persbureau van Noord-Vietnam endgemaakt. olgens het persbureau werden al- al op 27 augustus 22 aanvallen in op zeedijken en dijken langs rivieren in de provincies Thanh PANMOENDJON In de NoordJcoreaanse hoofdstad zijn gisteren besprekingen begonnen tussen de Noord- en Zuid-Koreanen. De bespre kingen moeten de basis leggen voor een mogelijke her eniging. Op de foto links wordt de Zuidkoreaanse delegatieleider Lie Boem soek ontvangen door zijn Noordkoreaanse collega Kim Te-hie (midden). Watson gaat heen President Ni- xon heeft gisteren het ontslag be- kencïgemaakt van zijn ambassadeur in Parijs, Arthur Watson. Deze had op advies van zijn arts ontslag ge vraagd omdat hij aan asthma lijdt. De 53-jarige ambassadeur kwam in het nieuws toen hij beschuldigd werd van onbehoorlijk optreden aan boord van een vliegtuig. Watson bood excuses aan en zei dat hij niet dronken maar oververmoeid was ge weest. Watsons taak nam in be langrijkheid toe toen Parijs na Nixons bezoek aan China het voor naamste contactpunt tussen Parijs naamste contactpunt tussen Was hington en Peking werd. en Peking werd. Troepen President Nixon heeft gisteren aangekondigd dat voor 1 december nog een 12.000 militairen uit Zuid- Vietnam zullen worden teruggetrok ken. Er zijn dan nog 27.000 Ameri kaanse militairen in dat land, vol gens officieel schema. Amerikaanse indianen protesteren ALLIANCE (REUTER) Een groep Amerikaanse indianen kam peert voor het gerechtsgebouw in Alliance uit protest tegen naar- hun oordeel veel te lichte gevange nisstraffen, die zijn opgelegd aan twee blanken, die een indiaan van de Oglala-siouxstam hebben Ongeveer vijftig leden van Amerikaanse Indiaanse Beweging (AIM) reden maandag naar liance en zetten een kamp op het grasveld voor het gerechtsgebouw. Zij menen, dat de gebroeders Les lie en Meivin Hare, die in februari werden veroordeeld tot onderschei- delijk zes en twee jaar gevange nisstraf, er te genadig zijn a komen. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse staatssecretarissen Dorn en Raf- f'£rt, die dik betaalde „adviesdiensten" verleenden aan de uitgever van het weekblad Quick, zijn gisteren afgetreden. Het schandaal, dat zij veroorzaakten, is daarmee echter niet van de baan. Obscure adviseurscontracten van parlementsk den hebben Bonn de laatste jaren vaker in opschudding ge bracht en de algemene stemming (ook heel eensgezind in de perscommentaren) is nu dat het parlement, zo spraakzaam als belastingontduiking en andere kwalijke praktijken aan de orde zijn, eerst maar eens zijn eigen augiasstal moet uitmes ten. Dorn (FDP) en Een groep meest jongere Raffert (SPD) als adviseurs een uitgever, die met alle beschik bare middelen probeert de regering ten val te brengen, zal wellicht eindelijk leiden tot een dringend noodzakelijke "erecode" voor West- duiste parlementsleden. Bondskan selier Brandt heeft gisteren ver klaard dat de nieuwe Bondsdag (na de verkiezingen in het najaar) er zich onmiddellijk mee moet be zighouden en Bondsdagpresident Von Hassel heeft zich gehaast om in zijn bureaulades het ontwerp Von Hassel is voor zo'n erecode op te scharrelen, contracten ook dat hij al in 1970 had gemaakt maar tot dusver niet aan de man kon brengen. Von Hassel maakte dat plan na de beruchte Geldner-affaire. Geldner is het FDP-parlementslid dat voor de schijn inging op een poging om hem voor grof geld naar de CSU te lokken. Het geld zou binnenko men via een adviseurscontract met een papierfabriek, een complete schijnvertoning kortom. In die tijd heette het nog dat zoiets alleen in kringen van CDU en vooral CSU mogelijk was. Toen enige tijd geleden het weekblad Der Spiegel (dat nu ook Dorn en Raffert ontmaskerde) een lucratief adviseurscontract van CDU-voor zitter Barzel met de industrieel Henschel onthulde, waarbij Barzel een kapitaaltje zou hebben geïn casseerd zonder er ooit iets voor te hebben gedaan en bovendien zon der er ooit belasting over te heb ben betaald, waagde de regering het echter al niet meer "schande" te roepen. Inmiddels zat namelijk het prominente SPD-bondsdaglid Wienand als "adviseur" van Pan International tot over zijn oren in het schandaal met die maatschap pij van chartervliegtuigen. leden van de SPD heeft, toen h heel moeilijk bleek te zijn het par lement tot een beslissing over he openleggen van alle bijverdienste te brengen (de kern van de ere code), op eigen initiatief een lijs geopend met namen en nevenin komsten. Op die lijst hebben echte slechts negentig van de ruim vijf honderd Bondsdagleden hun naar geplaatst. Niet toevallig waren he juist negentig parlementsleden di' geen adviseurscontracten hadden oordeel dat zulk de toekomst mr gelijk moeten blijven, omdat par- lemenitsleden hun deskundigheid niet voor de Bondsdag behoever te reserveren en hechte banden met bijvoorbeeld de industrie boven dien nuttig kunnen zijn. Gebleker is echter dat het toestoppen van geld aan parlementsleden door gaans volstrekt niet gebeurt van- wege behoefte aan adviezen. Par International zou bijvoorbeeld dan' zij Wienands invloed op een amb telijke dienst, zijn ondeugdelijk' vliegtuigen in de lucht hebbei kunnen houden met noodlottii gevolg. En terwijl de uitgeveri Bauer het doet voortkomen also van Dorns diensten alleen gebruik werd gemaakt als men een inter view met een minister wenste, is gebleken dat Dorn bovendien voor ongeveer 700.000 mark aan public relations opdrachten (indirect) aan de uitgeverij verleende. De belevenis met de twee staatsse cretarissen blijkt in elk opzicht het absolute toppunt te zijn. Zij zijn leden van het parlement en de wet verbiedt hun niet zulke adviseurs contracten ook als staatssecretaris af te sluiten. Maar dat is ook de enige verdediging die zij hebben. Beiden incasseerden naast hun sa laris van 13.000 mark per maand WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft gespioneerd in het leven van meer dan honderdduizend Amerikaanse burgers en in verenigingen van burgers en hield dossiers bij over de finan ciële positie en het sexuele le zen van Amerikanen, aldus een lenaatsstudie van een jaar vaarvan het resultaat dins- iag werd bekendgemaakt. Het zeer kritische rapport /an de studiegroep die haar /erk aanving nadat vorig jaar /erichten hadden gecirculeerd >ver spionage van het leger in irivézaken van burgers komt tot de conclusie dat het 'erste wat aan de dossiers op- /alt "hun totale nutteloosheid" is. De Democratische voorzitter /an de Senaatssubcommissie -oor de grondwettelijke rechten die de studie heeft uitge- /oerd zei dat men het leger niet op zijn woord kan geloven vaar het verklaart dat het met de spionage opgehouden is. Hij pleitte voor goedkeuring door het Congres van maatre- ïelen om aan dergelijke ver borgen activiteit van het leger :en einde te maken en te ver zekeren dat niemand het abso- ute recht heeft zich in te la ten met wie hem goeddunkt en ich uit spreken voor zaken die liet populair zijn. Het leger gaf volgens de twee jaar lang 3.000 mark per maand van Bauer. Dat gebeurde in de tijd, waarin diens blad Quick regeringsgeheimen publiceerde en de regering treiterde met alarme rende koppen als: Berlijn wordt weggeven, en, hoe lang danst Brandt nog naar Moskou's pijpen? Beide regeringsfunctionarissen zagen er geen been in rijk te worden in dienst van de tegenpartij. Dat hun praktijken tenslotte bekend wer den, was louter en alleen omdat de contracten tussen de documen ten zaten, die bij de huiszoekingen in de redactiebureaus van Quick commissie zijn dossiers met te genzin aan haar af en pas na dat Ervin had gedreigd met wettelijke inschakeling van het ministerie van Defensie. De dossiers over burgers, dik wijls handelend over hun fi nanciële situatie, psychiatri sche verleden en sexuele leven, waren ondergebracht in 350 vestigingen van 't leger in heel Amerika, aldus de commissie Meer dan honderdduizend en verenigingen var werden volgens Ervin op deze wijze gesurveilleerd omdat hun enige vergrijp was dat ze van hun recht op vrij' vergadering en meningsuiting gebruik maakten. Niemand weet volgens hem hoeveel Amerikanen over on populaire zaken gezwegen heb ben omdat ze bang waren voor vergeldingsmaatregelen. De commissie trekt het mo tief van het leger, dat men d dossiers aanlegde om het doen en laten te controleren van mensen van wie men verwach te dat ze aan burgeropstanden zouden meedoen, in twijfel. "Het overgrote deel van de dossiers slaat op de vreedzame activiteit van vreedzame bur gers die op legale wijze van hun grondwettelijke rechten van vrije meningsuiting, druk pers, godsdienst, vergadering er petitie gebruik maken", aldus het studierapport. enkele weken geleden in beslag werden genomen. Formeel kon hun contact met de uitgeverij Bauer worden verklaard uit het feit dat zij experts op het terrein van pers zaken in hun party zijn. Bauer heeft overigens ook zijn man in de CDU-fractie van de Bonds dag, namelijk de afgevaardigde Ge- wandt. Diens contract loopt nog enis, aldus een verklaring die de CDU dinsdag uitgaf, louter van economische aard. Wie in het par lementaire handboek het beroep Gewandt opzoekt, leest: dro gist. ap Timmers Het is geen spectaculaire oorlog als in Vietnam, waar zelfs steeds weer over atoomgebruik wordt ge speculeerd. Het is ook geen dra matische oorlog als die in Nigerië, en Biafra, waar de kranten bol van stonden. En evenmin is het een een zijdige oorlog als de zesdaagse van een sterker Israël tegen Egypte. Maar een oorlog is het wel, daar in Mozambique. Lissabon, dat dit land in het zuid-oosten van Afrika beschouwt als een Portugese pro vincie, laat er veertigduizend solda ten vechten: iets meer dan er Ame rikanen in Vietnam zijn. Ze be strijden het guerrillaleger van voor namelijk Frelimo-aanhangers. En ze doen dat niet zachtzinnig. Er zijn concentratiekampen (officieel „hergroeperingskampen") burgers die Frelimostrijders helpen worden zonder pardon gedood, napalmbom men zijn er niet onbekend evenmin als ontbladeringsmiddelen kogels, bommen en granaten doden er de tegenstander kortom, een echte oor log. Zelfs het buurland Tanzanië, dat de guerrillastrijders gastvrijheid, verleent is verscheidene ke ren vanuit de lucht aange vallen. Fel is de strijd vooral in de provincie Tete, waar de Por tugezen de Cabora Bassa-dam bou wen. Hun bedoeling is van het dank zij de dam tot vruchtbaar land om te toveren gebied een blank land- bouwland te maken. De negers pro beren hen daarvan af te houden. Ook hier, zo berichtte dit week einde het Zuidafrikaanse blad The Star, zullen de Portugezen ontbla deringsmiddelen gaan gebruiken om en guerrilla onmogelijk te maken. Over een afstand van honderdvijf tig kilometer willen ze een brede strook langs de weg van Songo naa Tete van alle begroeiing ontdoen, een karwei waarvoor Portugal vier jaar heeft uitgetrokken. Die oorlog sleept zich nu al acht Jaar voort. Al die tijd was Chus- sano daarvan getuige, de laatste tijd als vertegenwoordiger van Frelimo in Tanzanië waar hij alle buiten landse contacten en hulp regelt. Bij een kort bezoek aan Nederlanc' iegt hij„Deze oorlog is een volks oorlog. We hebben de hele bevolking achter ons. Overal in het land is Frelimo aanwezig, zij het onder gronds. We hebben een kwart van het eiland in handen en voeren in tweederde acties. „Maar de strijd is voor ons, vee. moeilijker geworden sinds de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring van Ian Smith. Eerst hadden we één vijand nu hebben we er drie De buurlanden Rhodesië en Zuid- Af rika strijden mee aan Portugals kant. Zuidafrikaanse huurlingen vechten in Mozambique, Rhodesische piloten verschijnen in ons land en bestrijden onze troepen en niets kan ons tegenhouden, we vechten door. „De Portugezen vertelden: „We hebben de vijand vernietigd en Fre limo opgerold. De Rhodesiërs hebben moeten toegeven dat het niet zo is: we doodden hun soldaten en zij na men de lijken mee naar Salisbury Toen moesten ze het wel toegeven. „De Portugezen beweren, dat we van buiten het land opereren. Ook dat is niet waar. Onze mensen, onze sol daten zitten daar, ze komen niet uit Zambia of Tanzania. Ze vechten angs de wegen en bij de dam, ze :itten er en ze blijven er. „Nu proberen de Portugezen de voedsel- en materiaalvoorziening af te snijden. Daarom hebben ze die concentratiekampen opgericht, om de bevolking te weerhouden van con tact met ons .We hebben de bevol king nodig voor instructies. Om tf weten wat ze moeten doen en hoe ze moeten vechten. „De Portugese regering begint nu ook al mensen in de steden te arres teren. In nog geen twee weken heb ben ze er achttienhonderd opgepakt. Om hen vast te kunnen zetten, moesten ze vijfhonderd anderen vrij laten. Amnasties, noemden ze dat. „Maar dat was het helemaal niet. De meesten waren niet eens ver oordeeld. En als ze dat wel waren zaten ze vaak veel langer dan waar toe ze veroordeeld waren, soms wel twee of drie drie jaar. Ook steden „Die nieuwe arrestaties, in de ste len, bewijzen dat de Portugezen ook laar bang voor ons zijn, voor de >teun die we er hebben. Maar de massa-arrestaties pakken voor hen verkeerd uit: ze brengen de bevol king in beweging. Alles wat ze doen werkt tegen hen. De concen- We vechten door en de dag van onze overwinning komt steeds nader. „Als het eenmaal zover is, zullen we een socialistisch land opbouwen, daaraan is geen twijfel. Ik zie geen andere mogelijkheid voor de opvol ging van dit fascistisch regime. We kunnen niet zomaar het Cubaanse voorbeeld overnemen. Cuba is een eiland. Het had een dictatuur, maar dat waren ook Cubanen. Wij zijn niet onafhankelijk, we hebben alleen een heel ander verleden. „We kunnen alleen van alle voor beelden de goede dingen overnemen, die voor ons van belang zijn. Van Cuba. van China van Rusland en zo. Maar moeten steeds rekening hou den met de omstandigheden in ons land. „Nu is Frelimo in eerste instan tie een verzetsbeweging, die open staat voor iedereen. Politieke trek jes heeft Frelimo echter zeker ook. Per slot van rekening, als je bevrijd gebied hebt en dat hebben we krijg je direct te maken met poli tieke problemen. Je moet dan gaan beslissen hoe je het land organi seert en bestuurt. „Hoe lang het nog duurt voor wo helemaal vrij zijn, is moeilijk te zeg gen. Dat hangt niet alleen van ons af. De bevolking is klaar om te vechten, iedereen. Maar veel hangt af van de externe factoren, van de materiële steun die we krijgen". En dat is dan Chissano's taak: in 't bui-» tenla'nd begrip, kweken voor de ver zetsbeweging in de Portugese kolo nie Mozamibque, waar al acht Jaar een oorlog wordt gestreden. ADVERTENTIE Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9