Belastingverlichting lage inkomens op losse schroeven 2.25 lavona Dagelijks bestuur CHU voor afspraken vooraf Conflict rond cao-groot metaal werd bijgelegd Zigeunerkoning eist juwelen via rechter terug Sociaal contract is zaak voor de regering nieuwe Dof, kleurloos haar? Metaalbedrijf gaat sluiten Prijzenkartel van Chemiefarma beboet met 200.000 dollar niet naar Nederland? RADIO-ACTIEF AFVALWATER IN NOORDZEE LEIDERSCHAP JASSIR ARAFAT OMSTREDEN Storm van kritiek over Nelissen-Scholten Cadeau van de sjeik WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 haarkleurversteviger in 21 light-proof tinten herstelt de kleur van uw haar. ÉiaarWeur- geratevftf lavona is 'n WelJa-produkt BETER DAN BEST! DEN HAAG De aangekondigde belastingverlichting per 1 januari voor mensen met lage inkomens staat op losse schroeven. De Tweede Kamer heeft een storm van kritiek losgelaten op de hoofden van minister mr. R. J. Nelissen en staatssecretaris mr. W. Scholten van Finan ciën, die in juni de meest ingrijpende belastingplannen sinds de Tweede Wereldoorlog hebben voorgesteld. Per 1 januari 1973 willen de be windslieden: —de belastingvrije voet belangrijk verhogen; één tarief instellen voor alle ca tegorieën belastingplichtigen; —de draagkrachtverschillen, die voortvloeien uit persoonlijke om standigheden (gehuwd/ongehuwd, met of zonder kinderen, bejaard) tot uitdrukking brengen door vaste inkomensaftrekken voor elk van de categorieën; het arbeidsinkomen van de wer kende gehuwde vrouw afzonderlijk belasten; —een afzonderlijke regeling voor al leenstaanden met jonge kinderen („onvolledige gezinnen", zoals ge scheiden mannen en vrouwen, we duwen, weduwnaars); —de kinderbijslag vrijstellen van belastingheffing; —de huidige tariefsopbouw vervan gen door een „schijventarief" Het is niet uitgesloten, dat de Tweede Kamer een of meer punten uit het voorstellenpakket licht en de rest overlaat aan de nieuwe Tweede Kamer. In hun schriftelijke reactie op de belastingplannen stellen de fracties van PvdA, D'66 en PPR; „Er is in de huidige maatschappij geen reden meer om het huwelijk ten opzichte van vormen van samenwonen fis caal te belonen". DS'70 vraagt of de tijd niet is gekomen volwassenen zelfstandig te bezien. „Of mensen samenwonen of gehuwd zijn, maakt voor de draagkracht geen verschil" De fracties van KVP. ARP en CHD menen, dat de belastingtarieven niet mogen leiden tot schijnhuwelij ken, maar ook niet tot het leven in concubinaat. De WD-fractie vindt de voorstellen in strijd met het regeerakkoord, omdat de middengroepen zwaarder belast zullen worden. De liberalen zijn ook tegen verzwaring van de belastingdruk voor oudere ongehuw- den en de lastenverzwaring van on volledige gezinnen. PvdA, D'66 en P.P.R. noemen de las tenverzwaring voor ongehuwde moe ders, weduwen en gescheidenen die niet buitenshuis werken „een van de slechtste onderdelen van het wetsontwerp". De grote christelijke fracties vrezen, dat die voorstellen een zwaardere be lastingdruk voor grote gezinnen met zich meebrengen. WD en DS'70 betreuren, dat niet een verlichting van de loon- en in komstenbelasting is nagestreefd. DS'70 vindt dat door accentuering van het profijtbeginsel, milieuhef fingen en dergelijke ruimte gescha pen kan worden voor matiging van de tarieven. De WD meent, dat de hervorming van het belastingstelsel tot een be tere verhouding tussen directe en indirecte belastingen had moeten leiden. De liberalen wijzen erop, dat steeds meer mensen met hogere in komens even over de grens gaan wonen. Zij vragen zich af, of deze verhuizingen met de voorstellen van Nelissen en Scholten niet in de hand worden gewerkt. VLISSINGEN (ANP) Het me taalbedrijf OraJkau te Vlissdngen zal per 1 september a.s. warden opgehe ven. Het moederbedrijf van Crakau is gevestigd in Rotterdam. Het Vlissingse bedrijf telt 19 per soneelsleden. Alle werknemers hebben inmiddels zonder medeweten van de vakbandien ontslag aangezegd De directie van het bedrijf heeft zich wel met het arbeidsbureau in Vlissdngen in verbinding gesteld, maar er zou geen afvloemgsregeling zijn getroffen. Barbara de Groot zorgde gisteren voor wat leuke, -jonge modellen, in ham bontcollectie. Zij toonde roze en lichtblauw generfde kimonojasjes van konijn en in felle kleurtjes geverfde hes jes, ook van konijn. Op de foto en wijde konijn-mantel (de meeste bontmantels bij Barbara zijn wijd) met civitte-print met capuchon (links) Frans Molenaar toonde vandaag zijn collectie Pisa. Hier twee ontwerpen in rode jersey, ge garneerd met rood-wit-blauwe biezen. AMSTERDAM (ANP) Bij de voorbereiding van de komende onider- hanideilingen over de vernieuwing van de cao voor de metaalindustrie zullen de contacten tussen de werknemers organisaties die partij zijn bij deze cao "als vóór het conflict worden hersteld en onderhouden" aldus blijkt uit een verklaring die delegaties uit de besturen van de werknemersorga nisaties vanmiddag voor publikatie hebben vrijgegeven. De huidige cao- flakon voor 2 3 behan delingen BRUSSEL (AP) De commissie van de Europese Economische Ge meenschap heeft volgens berichten uit betrouwbare bron besloten de Ne derlandse regering op te dragen een boete te innen die aan een Neder landse maatschappij is opgelegd. Volgens het verdrag van Rome kunnen boetes die door de Europese gemeenschap waren opgelegd worden geïnd door de lidstaten. De oorspron kelijke boete wegens het vormen van een internationaal prijzenkartel was 210.000 dollar, hetgeen later door het Eurooese hof werd verminderd tot 200.000 dollar. De boete werd in juli 1969 opgelegd aan de Nederlandse combinatie voor chemische indu strieën nv te Amsterdam. De firma staat nu bekend als Chemiefarma nv. Drie Franse firma's en twee in West-Duitsland hebben reeds 270.000 dollar boete betaald, opgelegd bij de zelfde uitspraak. De commissie be sliste en het hof was het daarmee eens, dat de firma's in het geheim een prijzenkartel hadden gevormd. De produktie van tóndneprodukten had den beperkt en de internationale markt onder elkaar hadden verdeeld, sinds 1960. De boete werd opgelegd in "unites of account" van de EEG. Door de koerswijzigingen van decem ber van het vorig jaar is de boete nu tot 217.000 dollar opgelopen. groot metaal loopt 31 december De delegaties uit de besturen zijn maandag j.l. in vergadering bijeen gekomen om met elkaar de conflict situatie. die rond de afsluiting van de cao voor 1972 voor de metaalin dustrie was ontstaan, aan een nabe schouwing te onderweroen. "Na indringende bespreking kwa men alle betrokken organisaties tot de conclusie dat het belang van de leden vergt dat dergelijke conflicten in de toekomst worden voorkomen. Besprekingen over de wijze waarop zo groot mogelijke zekerheden 'ter vermijding van onderlinge conflicten tussen de betrokken organisaties kum- Staat van beleg Op is de staat van beleg afgeondigd, al dus een communiqué, dat gisteren in Tanarive is uitgegeven na een ver gadering van de ministerraad. Het besluit is genomen wegens de staat waarin zich d'e economie bevindt. De maatregel moet het klimaat schep pen om de problemen „in een sfeer van rust" op te lossen. Brand in Kathedraal Deskun digen zijn een onderzoek begonnen naar de schade die in de 13-de eeu- se St Rombout-kathedraal in Meche- len is aangericht door een brand die daar vannacht heeft gewoed. Waar devolle schilderijen, waaronder van Rubens en Van Di'jok werden dank zij moedige burgers en brandweer lieden tijdig in veiligheid ge bracht. Men vermoedt dat de brand op de benedenverdieping is ont staan, maar al spoedig laaiden de vlammen uit het dak. Een torentje is ingestort. Aan de kathedraal wer den juist voor honderd miljoen frank herstelwerkzaamheden verricht. DEN HAAG (ANP) Het dage lijks bestuur van de Christelljk-His- torische Unie is er voor, dat voor de komende Tweede Kamer-verkiezingen afspraken gemaakt worden over sa menwerking in de nieuwe regering. Besloten is een desbetreffende uit spraak, welke de unieraad voor de verkiezingen van vorig jaar deed, op nieuw aan deze raad voor te leggen. Die uitspraak, gedaan op 12 decem ber 1970, luidt: "De drie christelijke partijen KVP. ARP en CHU willen gezamenlijk onderzoeken of het gelijk is voor de verkiezingen op basis van programvergelijking en oordeling van de onderlinge vertrou wenssfeer en op voorwaarde van derkerighedd tot een uitspraak te komen ten aanzien van de samen werking met één of meer partijen in een nieuwe regering. Tijdig voor de verkiezingen zullen de drie samenwerkende christelijke partijen hun conclusie trekken deze hoe die ook zal luiden bliekelljk motiveren". De unieraad van de CHU zal op zaterdag 9 september bijeen kamen ter behandeling van het voorstel van het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur zal aan staande zaterdag een voorstel maken voor het advies, dat de unieraad moet uitbrengen over de samenstelling van de kandidatenlijst. Alle christelljk- historische bewindslieden en Tweede Kamerleden zijn akkoord gegaan met het plaatsen van hun namen op de groslijst, dat is de lijst waaruit voor de kandidaatstelling een keuze wordt gemaakt. nen warden bereikt, warden voorbe reid door een kleine commissie". Die commissie wordt samengesteld uit de delegaties der besturen die maandag j.l. aan het overleg hebben deelge- DEN HAAG (ANP) Peter Blauw uit Veenendaal zal de Arabische hengst, die hij van de Sjeik van Abu Dhabi heeft ge kregen, waarschijnlijk niet mee kunnen nemen naar Nederland. Als hij het dier Europa binnen wil 'brengen, moet het eerst drie maanden doorbrengen in het Europees quarantadnestation in Napels, wat nogal wat geld kost. Een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw en Vis serij verklaarde dat hiervoor in ternationale afspraken zijn ge maakt, waarvan niet kan worden afgeweken. „We zitten hier niet om sjeiks en kleine jongetjes te pesten, het kan gewoon niet, aldus het ministerie. Het wijst er ook op dat de paarden van de ruiters uit Amerika en Azië ook niet zo maar voor de Olympische Spelen zijn toegela ten, maar eerst in quarantaine zijn geweest. De vader van Peter Blauw spreekt iedere avond over de te lefoon met zijn zoon en de Jon gen is niet van plan zonder zijn paard terug te komen. Maar hoe dat nou moet. We kunnen echt dat verblijf van drie maanden niet betalen. De heer Blauw smeekt Peter iedere keer weer om terug te komen, maar hij vertikt het gewoon. De enige op lossing is dat de sjeik nog een keer over zijn hart strijkt en dat ook betaalt", verzucht de va der van Peter. DEN HAAG (ANP) - De 28-jarige Koko P. die zich zigeunerkoning noemt, is simd 1969 betrokken bij pro cedures met als inzet f172.000 aan juwelen. Hij zou die hebben gekocht van de NV Simons in Den Haag. P. zegt dat hij in maart 1969 in zijn JOENKOEPING (DPA) Al circa twee jaar komt er radio-actief af valwater dat uit Frankrijk afkom stig is, via het kanaal in de Noord zee. zo heeft Günter Weichart van het hydrografisch instituut in Ham burg gisteren meegedeeld op de vakbeurs van materiaal voor de zuivering van water die te Joen- koeping in Zweden wordt gehou den. In het zuidoostelijk deel van de Noordzee is de radio-activiteit dan ook toegenomen. Weichart zei voorts dat het aan Noorwegen be horende olieveld "Ekofisk" dat in het midden van de Noordzee ligt, ook een belangrijke bron voor wa tervervuiling kan worden. De olie voorraad daar wordt op een mil jard ton geschat. Het voorbereidende werk zal te zijner tijd in de Rond 1 miljoen tan zou in het water terecht kamen. Deze hoeveelheid respectieve beleidsorganen ter discus sie worden gesteld. In afwachting daarvan zullen reeds bij de voorbe reiding van de aanstaande onder handelingen over de cao de contacten tussen de organisaties worden her steld en onderhouden als voor het conflict. (Het conflict tussen de werkne mersorganisaties kwam in de open baarheid toen de delegatie van de Industriebond NW de vergadering van 12 januari jl. van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie verliet. Red.). ti$n tot twintig keer zoveel als die welke de schepen in de Noord zee lozen. De vervuiling van het water dooi- het in zee starten van afvalstoffen bedraagt volgens Wei chart maar tien tot twintig percent van de totale verontreiniging. Weichart meent dat de Noordzee een van de meest vervuilde zeeën van de wereld is. Het zuidelijk deel van de Noordzee is veel sterker verontreinigd is dan het noorde lijke. caravan te Amsterdam het geld heeft neergeteld voor de heer H. R. van Wezel, dfrecteur van NV Simons. De dirtecteur ontkent dit en diende een aanklacht in wegens flessentrekkerij, omdat P. de Juwelen in zijn bezit zou hebben gekregen zonder te betalen. De rechtbank in Den Haag had P. eerder hiervoor tot negen maanden met aftrek veroordeeld. De juwelen werden daarna voorlopig toegewezen aan de NV Simons. P. kon zich hier mee niet verenigen, spande een kort geding aan en vordere opheffing van het beslag. Dit werd geweigerd, ook in hoger beroep. Inmiddels stelde P. een civiele pro cedure in tot teruggave van de juwe len. Dinsdag had voor de Haagse rechter-commissaris mr. J. O. de Mol van Otterloo het getuigenverhoor plaats. P. betoogde het geld te heb ben betaald. Zijn moeder, broer en echtgenote zouden hebben gezien dat 172 biljetten van f 1000 werden neer geteld. ..Ik wil mijn geld terugzien", - aldus P. „Ik heb het valste vertrou wen in de Nederlandse rechter". De advocaat van Simons verzocht een contra-getuigenverhoor. Dat zal dins dag 10 oktober plaats hebben. In het tweede kort geding, dat diende voor de rechtbank in Den Haag, vorderde P. dat de gemeente Nootdorp binnen drie dagen zou zor gen voor aansluiting van water, elek triciteit en gas alsmede aanleggen van sanitair op een terrein. Daar zou hij vergezeld van enige fa milieleden, in opdracht van de Bond van Woonwagenbewoners zijn neer gestreken. De bedoeling was het ge meentebestuur te dwingen tot het in richten van een woonwagenkamp. Zo'n kamp bestaat daar niet, hoewel het volgens de verordening verplicht zou zijn. Het gemeentebestuur heeft inmiddels aan Gedeputeerde Staten ontheffing van de verordening ge vraagd. L. Brouwer Bouwbond NKV) UTRECHT (ANP) Een gesprek over het sociaal contract tussen de vakbeweging en de huidige regering waar de VVD deel van uitmaakt, is gedoemd te mislukken. De voorzitter van de Bouw- en Houtbond NKV. de heer L. Brouwer, betoogt dit in het bondsblad "De Steiger". Hij zegt, dat een bloedloos compro mis in een zo'n belangrijke zaak als t sociaal contract nameiyk volstrekt onaanvaardbaar zal zijn en dat de vakcentrales zich een dergelijk com promis ook niet zullen kunnen ver oorloven, ondanks alle "tijdnooddruk" die op hen wordt uitgeoefend. Het mislukken van de onderhan delingen over een sociaal contract zou ook grote nadelen hebben. De cao-onderhandelingen in de bedrijfs takken zouden er, aldus de heer Brouwer, hoogstwaarschijnlijk een be langrijk verharding door ondergaan. Hij ziet onder de gegeven omstan digheden dan ook nog maar één reële mogelijkheid: de huidige rege ring leidt de besprekingen over een sociaal contract voorzichtig in, maar een nieuwe regering, die een wer kelijk vooruitstrevend beleid wil voe- I ren, sluit het sociaal contract met het bedrijfsleven af. De vier regeringspartijen hebben afspraken gemaakt, die bij starre handhaving een onoverkomelijk strui kelblok voor de vakbeweging zullen vormen. De punten waar het om gaat zijn vooral de belastingpolitiek (ver laging inkomstenbelasting en verho ging bit.w.), de invoering van school geld en het uitstel van maatregelen voor de werkende jongeren. Maar volgens het Christelijk Nationaal Vak verbond is er toch nog reden tot hoop op de totstandkoming van een sociaal contract. Het CNV baseert zijn optimisme op allerlei uitlatingen waaruit zo zegt het in "De Gids" is gebleken dat drie van de vier regeringspartijen enige verschuivingen in de regerings plannen niet uitsluiten. De grote moeilijkheden zitten vol gens het CNV vooral bU de WD, "die telkens ween- zwaar geladen uitspra ken over de inflatiecorrectie op' de komende inkomstenbelasting doet en die daarmee een betere oplossing van de belastingproblemen in de weg staat". BEIROET (DPA) Voor het eerst sinds de juni-oorlog van 1967 lijkt de tot dusver onaangetaste po sitie van Jassir Arafat als leider van het Palestijnsverzet in gevaar. Verscheidene Arabische regeringen werken aan de val van Arafat, zo meldt het Libanese blad .Beiroet," een spreekbuis van het „Arabische Bevrijdingsfront," een organisatie, die door het Baatsh-regime in Irak wordt gesteund. Volgens dit bericht zou Arafat! opgevolgd moeten worden door Cha- lif Hassan, een Fatach-leider die be kend staat om zijn gematigde hou ding en zijn goede betrekkingen met Feisal van Saoedi-Arabië. Arafat zou op de eerstvolgende vergadering van de Palestijnse nationae raad (een parlement in ballingschap) af gezet moeten worden. Daarmee zou volgens .Beiroet" de weg zijn vrij gemaakt voor een afzonderlijke vre desregeling van Israël met Jordanië |en de Palestijnen, die het Palestijns* verzet tot dusver steeds heeft afge wezen. Arafat heeft voor later deze week in Damascus een bijeenkomst van het uitvoerend comité van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie belegd. Bomaanslag In de toiletten in het souterrain van de Amerikaan se ambassade in Athene is gisteren een zwakke bom ontploft die geen slachtoffers heeft gemaakt maar wel schade heeft aangericht. Het is de tweede bomaanslag in Athene in een week. In de nacht van zaterdag op zondag ontplofte een bom in een handelsbank.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7