Vader en zoon Meeuwenoord blij met nieuwe manege inNoordwijk ONKEL JOHANNIS MOET EEN GOEDE ZIJN GEWEEST Stijging nieuwbouw niet in Zuid-Holland In het duin bij oude golfbaan aan de Northgodreef verrees hippisch centrum Koor uit Katwijk op de tv PAGINA 4 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1072 NOORDWIJK AAN ZEE Arie Meeuwenoord (62) stond op een late zonnige augustusmorgen bij zijn „stal- lenbouwval" aan de Noordzeestraat achter hotel „Noord zee" tevreden glimlachend te kijken toen zoon Nico (33) met een kleine twintig ruiters en amazones van een rit over het strand en door het duin terugkeerde. Er stond al weer eenzelfde aantal te wachten voor de volgende rit. „Prachtige paarden" zei hij „Er zijn er bij, die vijf tot ze ven duizend gulden kosten, 'k Heb er nu zes en twintig. Ze kennen me allemaal op een prik. 'k Praat namelijk vee met ze. Dat moet je doen om het vertrouwen te winnen. Met de schijnbaar moeilijkste paarden kan ik omgaan. Ze hebben hier gelukkig de langste tijd gestaan. Over een paar weken krijgen ze mooie nieuwe stallen. Eind septem ber hopelijk de drie en twintigste wordt ons nieuwe manegecomplex aan de Northgodreef in gebruik genomen. Een hele verbetering". Wat Arie niet vertelt is. dat hij node kan scheiden van dit oude ver trouwde plekje in het badcentrum, direct achter de Boulevard. Veertien Jaar lang heeft hij daar lief en leed met gijn trouwe viervoeters gedeeld. Vanuit zijn woning had hij „zicht" op zijn stallen en op alles wat er zich rondom afspeelde. Dat wordt verleden tijd. Hij heeft er naar toe kunnen groeien. Vier jaar Al een Jaar of vier geleden maak te het Noordwijkse architectenbureau Brandt en Korbee nieuwbouwplan- nen. Toen was al bekend, dat ma- Door Cees Combee Foto Jan Holvast nege Meeuwenoord moest wijken voor een aan te leggen parallel-boulevard. De realisering van Meeuwenoords nieuwe paardensportcentrujn heeft wat langer móeten wachten dan in die beginfase was voorzien. Oorzaak: de nieuwe banen van de Noordwijkse Golf Club waren niet eerder klaar en op de oude nederzetting van de N.G.C. zou de manege komen. Heel veel medewerking hebben vader en zoon Meeuwenoord ontvangen van 't Noordwijkse gemeentebestuur en de gemeentelijke diensten. Alle lof heb ben ze daar voor! Nu is de nieuwbouw dan op een oor na gevild. Op een 3000 m2 groot terrein tussen twee duintoppen heeft het Noordwijkse aannemersbedrijf Jan v. d. Wiel èen prachtig gebouw met houten wanden en veel glas neergezet. Met naar achteren en naar voren schuin aflopende daken en aan de lagere voorzijde veel glas. In maart is men met de bouw be gonnen. doch door allerlei omstan digheden onder andere door on verlaten aangebrachte vernielingen met een schade van vele duizenden guldens hebben het tijdstip van de opening belangrijk vertraagd. Daarom hebben vader en zoon Meeu wenoord besloten eerst dan de deuren te ontsluiten als alles tot in de pun tjes klaar is. Veertig stallen Aan de achterzijde komt een zeer modern ingericht stallencomDlex voor ruim veertig paarden. De zes en twintig van Meeuwenoord komen in stands te staan en de pensionpaar- den in boxen. Er ziln een zadelka mer en o.m. kleedruimten met sa nitaire voorzieningen. Aan de voor zijde bevindt zich een verpozings centrum met open haardvuur en leuke zitjes waar de ruiters en ama zones voor en na de rit volop gelegen heid krijgen om onder het genot van een kopje kof'ie of een ander drankje gezellig samen te zijn en (sterke) paardenvernalen op te dis sen. Daarnaast -lgt het woonhuis, dat Nico Meeuwenoord met zijn ge zin reeds heeft betrokken. Er is dus permanent iemand hij het centrum aanwezig. Er komt ook een buitenmanege van twintig bij veertie meter. Tot een binnenmanege riin de Meeuwen oords nog niet overgegaan, omdat heel veel van hun cliënten, die uit het hele land vandaan komen Amsterdam, Zutphen, Krimpen aan de Lek, Tiel, Hoorn en Leiden en verre omgeving om er maar enkele te noemen reeds in of nabij hun woonplaats in zo'n binnenmanege rij den en speciaal naar Noordwijk aan Zee komen om daar buitenritten te maken over het strand en door de duinen. Mocht de vraag naar lessen in een binnenmanege groot worden, dan overwegen Vader Arie en zoon Nico over enkele jaren er één te laten bouwen. Ruimte is er genoeg Jeugd betrekken Nico Meeuwenoord nadrukkelijk: „We geloven, dat we voorlopig aan die „paddock" wel voldoende heb ben. Ook in de winter kunnen we daar rijlessen geven. Het is onze be doeling het bedrijf op Engelse leest te schoeien. We willen namelijk de scholen aanschrijven om de Jeugd van Noordwijk en omstreken onder aantrekkelijke voorwaarden enthou siast te maken voor de paardensport in haar totaliteit. Dus niet alleen buitenritten maar ook theorie ar rangeren en omgangsvormen. Indi vidueel gericht onderricht dus. Door die buitenritten ziln we in heel Ne derland bekend. Dat komt mede door het unieke strand de duinen en de bossen met daarin prachtige rui terpaden. die zijn aangelegd en aan de paardensportliefhebbers aangebo den door Staatsbosbeheer. De vraag naar het organiseren van dagtoch ten naar Zandvoort en Schevenin- gen is erg groot. Wekelijks maken we ze. Het voordeel van onze nieuwe ma nege Is. dat we de boulevard met alle ellende van dien —verkeer en het mesten van de paarden niet Lyceum nog niet in noodlokalen SASSENHEIM Het Rijnlands Lyceum Sassenheim na Wasse naar en Oegstgeest de derde in de zelfstandige keten van Lycea zal eerst op 8 september officieel zijn intrek nemen in de in het plan Wasbeek in aanbouw zijnde noodlo kalen, enkele weken later dan aan vankelijk was verwacht. Desondanks zijn de lessen vorige week reeds ge start. De over de twee brugklassen verdeelde 56 leerlingen (de school wordt de komende Jaren verder uit gebouwd en zal bij voltooiing rond 600 tot 800 leerlingen gaan tellen) zijn voorlopig tot maandag onder gebracht in het Jeugdhuis aan de Julianalaan, dat ondanks de ver bouwing toch voor enkele weken ter beschikkihg kon worden gesteld. Maandag verhuist de gehele school gemeenschap van het Jeugdhuis naar het tijdelijke (een aantal ja- onderkomen in plan Wasbeek nabij het zwembad. Vrijdagmiddag 8 september zal er dan om 4 uur de officiële opening volgen, waarna er 's avonds voor de Sassenheimse be volking een open huis zal zijn. Woordvoedrer van de initiatiefne mers, raadslid Platje: „De gehele Sassenheimse gemeenschap kan dan kennis komen nemen van bijvoor beeld het talenpracticum. Dat is dan geïnstalleerd. Het is ook de eerste stap om de Sassenheimse bevolking bij het Lyceum te betrekken". Nog voordat de bouw van de nood- lokalen gereed was, kreeg het Rijn lands reeds bezoek. Van insluipers, die in de kale accommodatie evenwel nog niets konden ontvreemden. Platje: „Het heeft ons er toe ge noopt een hek om het gebouwtje te plaatsen. Een extra uitgave van zo'n vierduizend gulden. Ik dacht dat het gewoon uit balorigheid is ge beurd. Er was niets te halen". GEBREK AAN ZUURSTOF NIET DOOR VERVUILING behoeven te „nemen", direct de duinen in kunnen gaan. Bovendien is het parkeren voor onze cliënten bij de Northgo-dreef veel gemakkelijker. In de zomermaan den vooral hebben we veel Duitsers, die graag een strand- en duinrit wil len maken". i jongs Vader Arie Meeuwenoord luistert aandachtig toe als zoon Nico aan het vertellen is. Hij geeft de teugels nu aan hem in handen al blilft hij natuurlijk wel in de zaak en zal hij zeker de grote lijnen van het be leid mede gaan uitstippelen. Van z'n zevende jaar gaat Arie al met paarden om. Van zijn zoon. die het Dikeursdiploma behaalde, kan het zelfde worden gezegd. Als jongen heeft Arie ziin vader was vracht rijder nog met paarden op het strand gelopen. Een ritje kostte toen vijf en twintig cent. Later be gon hij met rijlessen en ritten. Z'n paarden hebben overal in Noordwijk onderdak gevonden, voorat bii boe ren. totdat hij veertien jaar gele den de beschikking kreeg over het stallencomnlex aan de Noordzee straat. Trots vertelt Meeuwenoord Sr.. dat ook zijn drie kleindochters reeds buitenritten maken en net als grootvader en vader veel liefde voor het paard hebben. Zegt Arie Meeuwenoord tenslotte: "Voor 'n badplaats als Noordwijk is 't van groot belang te beschikken over een modern hippisch centrum. Niet ver van de hotels en pensions. Heel veel buitenlandse gasten zijn zeer enthousiaste paardrijders (sters). Dat merken we ieder seizoen weer. Ze komen graag en vaak dagelijks bij ons. Daarom zijn we zo blij, dat De laatste hand wordt ge legd aan manege Meeu wenoord aan de Northgo dreef in Noordwijk aan Zee. Het wordt een fraai geheel met buitenmanege. we onze plannen gestalte hebben kunnen geven mede dank zij de me dewerking van het Noordwijkse ge meentebestuur, dat het nut van een manege een attractie en re- creatiepunt —volledig onderstreept en daarvan ook blijk heeft gegeven bij de opzet en uitvoering van de bouwplannen, mede door het be schikbaar stellen van de grond en het afgeven van de nodige vergun ningen". KATWIJK AAN ZEE Via de NCRV vindt vanavond de derde tv- uitzending plaats van het Katwijks christelijk mannenkoor „Jubilate" in samenwerking met het christelijk ge mengd koor „Cantate Deo" uit Zoe- termeer. Deze uitzending begint om kwart voor tien op Nederland II. De beide vorige uitzendingen kre gen een goede waardering in het hele land, getuige de racties die zowel door het bestuur van „Jubilate" als door de NCRV werden ontvangen. In de NCRV-gids van de afgelopen week werd gesproken over de uitzending met de hoogste waardering van het seizoen, bepaald geen kleine presta tie. De start van het nieuwe koor- seizoen is bepaald op maandagavond om kwart over acht in de zaal aan het Abeelplein. Alle leden worden dan weer verwacht, terwijl ook de mogelijkheid bestaat nieuwe leden •in te schrijven. Dit ïs vooral goed mogelijk, omdat men dan begint met een heel nieuw repertoire. Minister Udink in Waddinxveen WADDINXVEEN De sterke lan delijke stijging van de nieuwbouw j manifesteert zich niet in Zuid-Hol land. ondanks de achterstand, die in j het westen nog steeds aanwezig is. i Dit heeft minister drs. B. J. Udlnk van volkshuisvesting gistermiddag in Waddinxveen opgemerkt bij de ope- j ning van de expositiehal van de j Stichting Bouwvoorlichting Midden Holland. Gezien het aantal in behandeling zijnde bouwplannen mag wel wor den gesteld, dat althans voor het moment voldoende bouwplannen in de woningwetsector zijn voorbereid. Het aantal woningen in Zuid-Hol land waarvoor aanvrage om premie werd ingediend, is echter in tegen stelling tot elders in het land, be langrijk lager dan in vorige jaren. Bij een landelijk gezien toenemend woningbouwprogramma zou. gezien de behoefte, met name Zuid-Holland een relatief groter aandeel voor zijn rekening moeten nemen. De knelpun ten, die een optimale woningbouw in de weg staan, liggen deels in de eco nomische, deels in de sociale en deels in de bestuurlijke en organisatorische sfeer, waarop in de nota volkshuis vesting antwoorden geformuleerd zijn. De werkelijk grote vraagstuk ken liggen volgens de bewindsman onmiskenbaar in en om de grote De gewenste versnelling van de wo ningbouw maakt overeenstemming over de lokatie van de grote projec ten noodzakelijk, maar de minister constateerde tot zijn spijt, dat die voorwaarde in Zuid-Holland, met na me in het Haagse en in het Rijn mondgebied, slechts ten dele is ver vuld. Het gebied Den Haag kent in wezen slechts één, zij het zeer be langrijk groot project: Zoetermeer. Als een der werkelijk grote knelpun ten. die de woningbouw en de gehele volkshuisvesting in de grote stads- HAZERSWOUDE Het Haaere- woudse raadslid heeft burgemeester en wethouders vragen gesteld over de vrij grote vissterfte, die vorige maand is opgetreden in de Rietveld- sevaart. Volgens het raadslid blijkt hieruit, dat het water zo vervuild is, dat de visstand er hinder van onder vindt. Bovendien is het niet uitge sloten, dat andere diersoorten, die het water als drinkwater gebruiken, in moeilijkheden kunnen komen. Hij wil daarom een onderzoek. Het college antwoordt, dat men in de eerste helft van Juli werd gealar meerd over dreigende vissterfte in de z.g. „Plas", een watertje ten oos ten van het Pad van Meurs. Hoewel er Juridisch geen bemoeienis van het gemeentebestuur bestaat met deze za ken heeft men het toch doorgege ven aan het polderbestuur en aan de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij en stelden gemeen tewerken een onderzoek in. Hieruit bleek, dat er sprake is ge weest van een acuut zuurstofgebrek. Dit werd veroorzaakt door de ge ringe diepte van vele sloten, het war me en zonnige weertype en de prak tische windstilte. De natuurlijke zuurstoftoevoer werd hierdoor ver stoord. De watermonsters wezen uit. dat op schaduwrijke plaatsen het stuurstofgehalte aanmerkelijk hoger bleef. Van ernstige vervuiling kan daarom niet worden gesproken. gewesten bedreigt, zag de minister het feit, dat tegenover een woning behoefte van de stadsgewesten geen openbaar bestuur staat, dat de v antwoordellj kheid draagt en tege lijk over de bevoegdheden beschikt om daarin te voorzien. De woning voorziening hangt al metal aan de zijden draad van de zuiver plaatse lijke besluitvorming, aldus de be windsman, die doelend op de rand gemeenten een beroep deed op hen, die in dit verband verantwoordelijk heid dragen. Tienduizenden dahlia's op hinnententoonstelling in Amsterdam AMSTERDAM Ze kwamen uit Brabant, zo te zien moeder en doch ter en ze stonden voor Onkel Johan- nis. Het moet een goede Onkel zijn geweest, want deze naam is gege ven aan een spierwitte semi-ac- tusdahlia door G. Aartsen uit Har derwijk. Terrein van handeling Dahliarama op de Floraide. Onkel Johannis was volgens de moeder een bloemstuk in zijn eentje. En do dochter dacht, dat deze oom onder in 'n bruidsboeket niet eens zou mis staan. De bloemen komen wel veer tien dagen te laat, maar er zijn on gelooflijk mooie te zien. Wie van Begonia s houdt, moet er nu ook gaan kijken, want Nederlanders en Belgen hebben in de koude kas en op het terrein prachtig exemplaren geplant. Van acht tot tien sep tember is de dahliabinnententoon- stelling in de Amstelhall. waar zo'n twintig- dertigduizend dahlia bloemen tot bloemstukken zijn ge maakt. Er zullen in de voorhof dan Afrikaanse bloemen staan, zoals "Suikerbosste" en verder lelies, montbretla's en nog meer herfst bloemen. Het is voor het publiek niet zo geweldig interessant, dlat er prijs vragen zijn. Het is een wat eigen aardige uitdrukking voor wedstrij den. wie de mooiste nieuwe bloemen brengt Binnen zowel als buiten zullen Jurpleden weer wikken en wegen, wie het schoonste in het land is. Buiten bij de ingang van het Dahlia-rama staan de nieuwe soor ten. Steeds vijf bij elkaar. Het is een wat slappe geschiedenis, want de planten staan daar wat hoog en Door André Gelion soms onder bomen, dus niet al te best. Pech voor de mensen, die daar een plaatsje toegewezen hebben ge kregen. Diezelfde firma's, dertien in getal ziet men echter ook in het "Dal" exposeren. En daar staan wel gran dioze bloemen. Men heeft er een prachtig uitzicht over duizenden dahlia's in honderden variëteiten. Veel nieuws is er elk jaar op dah- I lia-gebied en langzamerhand ver- I anderen de types. Er zijn twee nieuwe namen gevonden, de deca- split. Dat is een grootbloemige se- mi-catus vorm met gespleten bloemblaadjes. Een andere vorm is een kruising tussen pompon en 'de coratief. Dat zijn de bolvormige bal dahlia's H. L. v. Veelen uit Sassenheim heeft er een aantal van ingezonden. De oranje Eterna, de gele Bomola, de paarse Novera, allemaal een doorsnede van acht tot tien centi meter. Plantensteun We mogen aannemen, dat bij de opening van de hinnententoonstel ling, op acht september dus, de dahltaplanten zondaig zijn vol groeid, dat de lelijke bezemstelen geheel zijn verborgen. C. Geerlings heeft op zijn kwekerij in Benne- broek-Heemstede lange tijd lopen zoeken naar een methode om dah lia's niet meer langs een stokje te hoeven opbinden. Hij kwam op de gedachte een oude lampkap te gebruiken om een stok. Men zet die stok gelijk met de Jonge plant in de grond en doet er later een grote ring omheen, waardoor men de plant rechtop houdt. Eens in de twee, drie weken kan men die ring omhoog halen. En dat kun je doen met allerlei hooggaande planten, die wel eens te weinig weerstand te gen de wind tonen. Binnenkort zijn de plantensteunen in Nederlandse winkels verkrijgbaar. Ze zullen een uitkomst zijn voor vele, vele tuinliefhebbers, die nooit in de praktijk hebben geleerd hoe ze planten moeten opbinden. "Je vindt geen mensen meer, die dahlia's vak kundig opbinden" aldus deze kwe ker, die alleen geen duizenden plan ten kan bijhouden. Liefhebbers Geerlings is van mening, en hij niet alleen trouwens, dat de Ne derlandse dahlia-kwekers en verko pers helemaal de verkeerde weg op gaan. Er wordt te ruw en te onnauw keurig gewerkt. Voor de bloemen goed en wel uit zijn, worden ze af gemaaid, zodat het gewas zich kan ontwikkelen. Dan gaat de soortecht heid verloren. Voor liefhebbers is 't een grote teleurstelling niet te zien komen, wat men heeft besteld. Liefhebbers van dahlia's zijn er te genwoordig in Nederland ook. Bij de ze plant werken handelskwekers han delaren en liefhebbers een-drachtig samen in de Nederlandse Dahlia Vereniging. Men kan dat in de hin nententoonstelling zien. Daar staan j inzendingen van liefhebbers van de I zaaddahlia's bij elkaar. De mooiste bloem zal worden uitgezocht en de eigenaar ontvangt een prachtige wisselbeker, die twee Jaar geleden door Prins Bernhard werd geschon- j ken. In Engeland zenden veel liefheb bers hun gewassen, rozen, dahlia's lathyrus, kortom er zijn bijna over al liefhebbers-verenigingen van, op tentoonstellingen in. PI. Swart, oud voorzitter van de NDV vertelde, dat men daar vlak voor een tentoonstel ling oude parapluies boven de bloe men plaatst, die men opendoet als er regen dreigt. Zo ver zijn we nog niet, maar er zijn wel dahlia-liefhebbers, die al te horen hebben gekregen, dat ze hun bed maar tussen de bloemen moe ten zetten. Altijd zijn ze met deze planten bezig. Dit jaar zijn er blijkens de cij fers van de bloembollenkeurings dienst minder dahlia's opgezet dan verleden Jaar. Er zijn ook een paar kwekers met de teelt gestopt, zodat we er nu nog maar 367 tellen. Met elkaar telen ze toch zo'n 45 miljoen stuks en daarvan gaan er ongeveer 40 miljoen naar het buitenland, ter waarde van 13 miljoen gulden. Een aardige teelt dus. die nu niet zo ver schrikkelijk lonend is. want men heeft er veel werk aan. Het is een Zuid-Amerikaans gewas dat blijkens de geschiedenis in het paviljoen Dahlia-rama aan het eind van de achttiende eeuw in Spanje werd ingevoerd. Voor een kwartje kun je niet veel goeds bij de kweker verwachten, laat staan in de winkel. Het is hard werken om toch van dat kwartje tot 3 dubbeltjes te kun nen leven. Cor Geerlings. die overigens de bin- nententoonstelling weer arran geert, introduceert een nieuwig-1 heidje uit Engeland. Het wordt wa- terleliedahlia genoemd. Dat slaat al leen op het moment van openko- men, men kan er een waterlelie in zien. Op dat moment kan men bloem echter al snijden, hij komt dan helemaal dubbel en staat dan zeker een week in huis. Een flinke tijd voor een dahliabloem. Tenslotte vermelden we nog voor liefhebbers van hulstsoorten, dat tijdens die hinnententoonstelling door een Engelse vereniging niet minder der dan 240 soorten worden getoond. Kwekers van vaste planten uit Boskoop hebben de gelegenheid ge grepen om bij deze hinnententoonstel ling te laten zien, wat zij s te bieden hebben. C. Verboom Plant Propaganda Holland vertel de dat er ook verschillende 6iergrassen komen. Deze elegante gewassen komen steeds meer trek. Men zal zelfs waterlelies in vij vertjes laten zien. De planten zul len in bakken worden getoond en de bloemen in vazen en boeketten. Het wordt een zeer geva rieerde tentoonstelling, dat is zeker.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4