Nieuwe leider, hetzelfde team Instructiedag kringleiders Leidse begroting moet voor eind van jaar rond zijn Combinatie Leidsch/Alphens Dagblad krijgt andere hoofdredacteur Han Mulder komt. ...en Rob Soetenhorst gaat GAK becijfert; toename aanvragen geld werkloosheid WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 LEIDEN Morgen staat voor het laatst de naam van drs. J. R. Soetenhorst als hoofd redacteur op deze krant. Vrijdag treedt als nieuwe hoofdredacteur op Han Mulder, de laatste jaren Londens correspondent van Het Parool. Mulder komt van een landelijk dagblad, Soetenhorst gaat naar een landelij ke krant. Hij wordt adjunct-hoofdredacteur van NRC-Handelsblad na vier jaar de leider te zijn geweest van het redactionele team, dat het Leidsch en Alphens Dagblad maakt. Betekent het vertrek van de 39-jarige Rob Soetenhorstdie in Oegstgeest blijft wonen, en de komst van de bijna 37-jarige Han Mulder, die zich in Leiden aan de Zoetérwoudsesmgél heeft geves tigd, een verandering van de koers van deze krant? Een gesprek met beiden afzonderlijk leert, dat de lezer niet zoveel zal merken van deze wisseling. Mulder stemt volkomen in met de mening van Soetenhorst, dat deze krant een produkt is van het redactieteam. Dit team verandert niet, het krijgt alleen 'n andere leider, uiteraard met zijn eigen inbreng, zoals élke nieuwe man of vrouw op deze redactie. Onder Soetenhorst is die redactie Soetenhorst: „Ik ben lid Waarom komt een man, die Londens correspondent is van een landelijk blad, naar Leiden en een regionaal dagblad? Han Mulder, de nieuwe hoofdredacteur van het Leidsch/Alphens dagblad, zegt het zo: Jk vindt het vreselijk leuk een krant te maken. Als buiten lands correspondent raak je het contact met de redactie een beetje kwijt. Je werkt op je eigen akkertje, hoe leuk dat ook mag zijn". Mulder getrouwd, geen kinderen woont in Leiden, wil open staan voor iedereen, maar is niet van plan zich veel te binden. Hij ziet de krant als een middel om te communiceren. Hij wil als leider van het redactionele team het gebeuren in de samenleving op enige afstand volgen. Hij werd in Den Haag geboren, studeerde MO Nederlands en zette zijn eerste stappen in de journalistiek bij de toenmalige Maasbode in Rotterdamwaar hij leerling-opmaakredacteur werd bij het Nieuwe Dagblad. Hij stapte ov&r naar Het Binnenhof in Den Haag, waar hij o.m. stad en binnenland deed. Televisie-journalistiek was zijn volgende étappe: van 1961 tot 1964 redacteur van KRO's Brand- punt. Even een zijsprong: directeur van het nationale 5 meicomne, dat een manifestatie hield in de Leidse Pieterskerk. Snel terug in de journalistiek en wel bij Het Parool, eerst in Nederland, vervolgens jte benaderen zijn Londen. Een modieus kostuum, waaronder een gebloemd overhemd, wijst op zijn tweejarig verblijf in de ,swinginq city". Zijn haar is langer dan in zijn televisietijd, zijn blik ivat nadenkender. Hij wikt en weegt zijn antwoorden, sabbelt op een pijp, die hij overigens overal laat liggen. Het is maar een oppervlakkige schets van een man. die vnj in de komende tijd nader zullen leren kennen. Hoe lang krijgen we daar- voor de tijd want Mulder is gewend vrij snél van baan te wisselen. Soetenhorst: „Voor het regiona- Ja het Amerikaanse systeem van snel wisselen van functie heeft j le nieuws is de regionale krant uniek het voordeel dat je niet verstart. Overigens (hij zegt het lachendmaar voor het nieuws uit binnen- en komen er natuurlijk niet zoveel plaatsen als hoofdredacteur vrij. buitenland heeft het radio en tele- Zoals uit zijn journalistieke loopbaan blijkt is Mulder van huis uit visie als concurrenten. De krant moet doorns-katholiek. „Ik ben geen praktiserend katholiek, maar vind het geloof van de hoofdredacteur net zo min belangrijk als zijn politieke gezindheid". bepaalde formule, die Mulder ook duidelijk aanspreekt. Soetenhorst over die formule: ..Als nieuwe baas zet het wel tussen aanhalingstekens heb ik vanaf mijn komst geprobeerd de redactie een bepaalde kant op te stuwen zon der ooit te hebben gezegd: zo wil ik het en zo moet het. Het is een groeiproces geworden van twee be langrijke faceten voor deze krant". Als eerste facet noemt hij het re gionale karakter. „De eerste vraag, die een lezer van een regionaal dag blad stelt, is: wat gebeurt er in de buurt? De krant moet vertellen wat er leeft in die regio en aangeven wat de manco's zijn in deze gemeenschap. Ze heeft daarin ook een duidelijke taak voor forensen in dit gebied, die elders werken, maar in hun woon plaats willen „inschieten". Mulder over de regionale taak: „De krant moet het gebeuren in de sa menleving onafhankelijk volgen. Het dagblad moet een service-instituut zijn en goed kunnen communiceren. Daarom moet het open staan, goed de lezers" LEIDEN Op 16 september zal morgen?", le Leerhuiscommissie van de Her- ormde Gemeente in Leiden een in- tructiedag beleggen voor kring- eiders en voor hen, die dat willen /orden, 's Morgens zullen de deel- ■s zelf een groep met een be- laalde opdracht "spelen" om te ont- ekken, wat de mogelijkheden en de aoeilijkheden van een groep zijn, at de invloed van de verschillen- types deelnemers is, en vooral Aat de rol van de leider is. Op grond deze ervaringen kunnen 's mid dags de "Tien Geboden voor de /([ringleider" behandeld worden. Ds. Aalbers, cursusleider op het 'ormingscentrum "Oud Poelgeest", eeft de leiding. Over de kosten van Kijf tien gulden per persoon wordt jl og overleg gepleegd met de wijk- ;erkeraden. De Leerhuiscommissie is door de lervormde Gemeente ingesteld om llerlei vormings- en toerustings zerk op centraal niveau te organi- De commissie wil graag oecu- ïenisch en regionaal gaan werken met toestemming van de Hervorm- Centrale Kerkeraad), maar om ook te starten was te ingewik- eld. De centrale vraag van het he- werk is: hoe leren we elkaar als ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden ;n de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. cursussen richten zich op kerkelijk meelevend" men sen, die bij hun werk voor de Ge meente geholpen willen worden (cursussen voor huisbezoekers, voor kringleiders en voor bezoekers en bestuurders van bejaardenhui zen) en op mensen, die door het gangbare kerkelijk leven, om welke reden dan ook, niet erg worden aan gesproken (cursus "Problematiek van het geloven vandaag"). De coërdinator van de Leerhuis commissies is drs. E. W. B. Ruiten berg. Bij hem kunt u zich voor de instructiedag opgeven, per adres Oude Rijn 44c (het bureau van de Hervormde Diaconie) of telefonisch 49481. Opgaven van buiten de Leid se Hervormde gemeente zijn ook zeer welkom. Tweede belangrijke facet van Soe- tenhorst's formule: het informatieve verhaal als achtergrond-schets, als interview of in welke vorm dan ook. niet het harde nieuws geven, maar de achtergrond daarvan. Dat zelfde geldt natuurlijk voor het gebeuren in de eigen regio". Mulder weet uit ervaring in bin nen- en buitenland hoe dergelijke achtergrondverhalen tot stand ko men. In zijn Parool-jaren deed hij dat werk met fijne verhalen in de bijlage Extra en PS, aan welke suc cesvolle formule hijzelf heeft mee- gebouwd, en met beschouwingen, uit Londen over het Engelse gebeu- De hoofdredacteur schrijft com mentaren. Soetenhorst kan dat snel, tussen ander werk door. Op een vrij kleine redactie als de onze is er vaak ander werk voor de leider van het team. Een redacteur is ziek of met vakantie, dan neemt Soeten horst zijn werk over. „Vlie gende kiep" heeft hij zichzelf vaak genoemd bij het invallen in ru brieken. Spin in web „Een spin in een web" noemt hij zichzelf ook. Hij maakt het maken van de kant veelal van het begin af mee en is in die produktieperiode aanwezig. Soetenhorst is geen „man apart in een kamer". Hij is een on derdeel van de redactie. Terug naar de commentaren en beschouwingen. Speelt de eigen poli tieke gezindheid van de hoofdredac teur daarbij een rol? D'66 geloof nog altijd in de staats rechterlijke ideeën van deze partij, maar voor mijn meningsvor ming speelt dat verder geen rol. Ik ben sterk een man van enerzijds- anderziids. Ik praat net zo gemak kelijk én zo lief met VVD-er Wie gel als met DS'70-er Drees om een voorbeeld te noemen. Nog één: ik lees net zo graag Libelle als The Guardian". Mulder: „De politieke richting van de hoofdredacteur is niet van belang. Hoofdartikelen moeten naar mijn mening vooral verklarend zijn. Door mijn werk in Londen ben ik een beetje van de Nederlandse poli tiek afgeraakt. Ik heb het moeilijk gehad er nu in te raken. Met die moeilijkheden zit de lezer ook. Daar om moeten moeilijke zaken vooral, uit de doeken worden gedaan". Overigens steekt hij niet onder stoe len of banken wat zijn politieke rich ting is. „Ik ben lid geweest van de Partij van de Arbeid en zal bij de komende verkiezingen op de PvdA stemmen. Niet, omdat ik vind, dat me neer Den Uyl het nou zo gweldig doet, maar gewoon, omdat ik vind, dat deze maatschappij bepaald niet volmaakt is en de PvdA een partij is, die hiertoe pogingen aanwendt". De nieuwe hoofdredacteur heeft 't, voornemen zelf de lijnen naar Den Haag open te houden waar het de po litieke contacten betreft. Dat lijkt Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rotterdam-IJs- selmonde J. Voordouw te Aalsmeer. Naar Ridderkerk T. A. C. van Dru- nen te Oostburg (Zeeland). Bedankt voor Barneveld W. Verboom te Ben schop. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht M. Berg te Delfzijl, te Koog a. d. Zaan N. C. de Fockert te Zaandijk, die dit be roep heeft aangenomen. Benoemd tot hulpprediker te Rot terdam A. Vreugdenhil a.s. emeri tus-predikant te Vrijhoeve-'s Gre- velduin-Capelle, tot missionair pre dikant voor de kadervorming te Roe- anda G. van 't Spijker te Numans- dorp. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Dordrecht in combi natie met Zwijndrecht N. Cornelisse kandidaat te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken GEREF. GEMEENTEN Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast lijkt hem alleen al nuttig met het oog op de belangen van de achter gebleven gemeente, die Leiden z.i. is. Zijn eerste indruk van zijn nieu we stad: „Je ziet de armoe eraan af. Het is chaotisch". Scheidende hoofdredacteur Rob Soetenhorst heeft in zijn Leidse jaren de beslissing genomen, dat hij journalist blijft. Dat heeft nooit voor hem vastgestaan. „Ik heb het altijd een spel gevonden en het gezien als een aanloop naar iets serieus. Ik weet nu, dat ook een spel serieus gespeeld kan worden" Die indruk van het spelen maakt hij ook naar buiten. Zijn collega's kennen hem als iemand, die min of meer bezeten is van de krant, een man, van wie een stimulerende werking uitgaat. Iemand van buiten het vak zei me eens: „Soetenhorst speelt met de krant als een jongen met een din- ky-toy". Dat is een goede kenschets. Soetenhorst is min of meer toevallig in de jour nalistiek terecht gekomen. Als Hagenaar studeer de hij in Leiden geschiedenis. Daarna deed hij een jaar wetenschappelijk werk, toat hij geen succes noemt, en was daarna manager van het Leids Studentencabaret met Paul van Vliet en Floor Kist, welke "baan" hem het idee gaf, dat hij een andere richting in moest dan die van de historie. Een test gaf als één van die richtingen: jour nalistiek. Hij trad in dienst bij het Algemeen Handelsblad, deed er drie jaar binnenland en weekendbijlage en verhuisde toen naar de We reldomroep, waar hij in anderhalf jaar was uit gekeken op de radio-nieuwsdienst. In zijn volgende baan kreeg hij voor het eerst te maken met regionale journalistiek. Hij werd op zijn 29ste chef nieuwsdienst van de GPD, een samenwerkingsverband van regionale dagbladen, waartoe ook het Leidsch Dagblad behoorde. „Ik leerde er uit de contacten met de redacties, dat de regionale krant een basis heelt: de gemeen schap waarin zij verschijnt. Daarop heb ik bij mijn komst naar het Leidsch Dagblad vier jaar geleden de formule gebaseerd." Het was een uitdaging, zoals hij het ook nu een uitdaging vindt van een goed renderende regio nale krant over te stappen naar een landelijk blad als NRC-Handelsblad. „Ik geloof, dat er in Nederland plaats is voor een kwaliteitskrant. Er zijn al genoeg leeggeruimde bladen, waarin we zenlijke informatie ontbreekt. Regionale kranten moeten ook niet leeggeruimd zijn. Er is plaats voor een stuk informatie." Bij het Leidsch Dag blad heeft Soetenhorst o.m. de aanwezigheid van de universiteit gébruikt om zo'n brok informatie te geven. De heer en mevr. Soetenhorst-de Savomin Lob man ze hebben drie kinderen kenden Leiden en de universiteit uit hun studententijd en leer den stad en regio later beter kennen toen ze in Voorschoten kwamen wonen. In Oegstgeest is dat gebleven. Toch is Soetenhorst geen man, die zich veel heeft bewogen in het "Leidse leven". Waarom niet? „Ik geloof niet zo in het nut van representa tieve functies van de hoofdredacteur. De redac teuren en correspondenten, die het directe con tact met de gemeenschap hebben zijn in de eerste plaats betrokken. Ik heb hen daarbij nooit voor de voeten gelopen. Natuurlijk kan ik wel iets zeg gen over de problemen van bijv. de Rijnsburgse bloemenveilingmaar onze man, die daar werkt, weet het toch veel beter." Betrokkenheid van de redactiemedewerkers vindt hij nodig, maar wel naar eer en geweten en regelmatig getoetst aan de mening van ande ren. ,/Dat hebben we gedaan in een sfeer van hard werken en voor elkaar inspringen. Natuurlijk heb ben we de plank weieens misgeslagen. Ik heb me altijd getroost met de gedachte, dat er morgen weer een krant komt en dat die met de misgesla gen plank dan maar een dag eerder om de groente gaat Persoonlijke verantwoordelijkheid van de redac teuren heeft hij steeds voorgestaan. Natuurlijk is in controversiële zaken het bekende journali stieke uitgangspunt van hoor en wederhoor nodig maar ik heb in mijn Leidse jaren geleerd, dat een individu daarbij een zwaarder gewicht mag krij gen dan de overheid. In een dergelijk geval ik kan ze met name noemen kan een journalist en dus de krant partij kiezen." j uitkeringsbedrag steeg met 37 pro- In het afgelopen Jaar is het aantal cent' van 122 miljoen gulden tot aanvragen om een werkloosheids- 168 miljoen gulden. De gemiddelde uitkering btf het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) met ruim 32 procent gestegenvan 13.500 in 1970 tot ruim 179.000 vorig jaar. Het aantal uitkeringsdagen ging omhoog met 22 procent van 3.7 tot ruim 4.5 miljoen. Het totale LEIDEN De behandeling van de Leidse gemeentebegroting door de raad zal dit Jaar op 12 decem ber beginnen. Dat zal gebeuren nadat op 16 en eventueel 17 okto ber is vastgesteld welk takenpak ket er in deze begroting zal moe ten worden opgenomen. Dat ta kenpakket zal worden samenge steld op basis van de meerjaren begroting voor 1973 t/m 1976, die de raad deze dagen zal bereiken. Een meerjaren begroting, die, zei burgemeester Vis gisteravond in de commissie voor algemeen bestuur lijke aangelegenheden, meer als leidraad dan als vast technisch uitgangspunt moet worden gezien. De behandeling van deze meer jarenbegroting geschiedt eerst door het college van B. en W. dan door de commissie financiën, vervolgens door de diverse raadscommissies, waarna de commissie financiën een definitief advies uitbrengt. De begroting voor 1973 wil men in elk geval voor het einde van het Jaar rond hebben, omdat men an ders geen recht meer heeft op aanvullende bijdragen van het rijk. De behandeling van kleine onderdelen uit die begroting, die vorig Jf»ar in openbare commissie vergaderingen plaats vond, wordt verschoven naar Januari en fe bruari. Het is nog niet zeker of de meer jarenbegroting openbaar gemaakt zal worden. De woonschepen aan de Room- burgerweg vormen voor de ge meente een vrij lastig probleem. Van Aken (PvdA) zei gisteravond graag te zien dat men kwam tov dossier-vorming. Burgemeester Vis noemde het allereerst een taak voor de provinciale overheid. Een kanttekening van hem daar bij "We moeten wel voorkomen dat de woonschip-bewoners in de zelfde hoek terecht komen als d' woonwagenbewoners. We moe ten ons niet alleen afvragen hor- we de woonboten weg krijgen, maar ook waar ze naar toe moe ten" Van 28 september tot 12 oktober zal de uitgebreide commissie voor bestuurlijke aangele genheden gaan praten over de ontwerp-regelingen die het da gelijks bestuur van het gewest Leiden op tafel brengt. Deze com missie bepaalt dan ook of de raad zioh daarover nog moeten uitspreken. Van Aken merkte in dit verband op genezen te zijn van zijn oor spronkelijk enthousiasme en idea lisme voor het gewest, omdat naar zijn mening de overige gemeenten zich teveel op hun eigen belangen als gemeente concentreren. "De centrumfunctie van Leiden mag best eens worden geëtaleerd als iets waar wij al Jaren mee bezig zijn. De buitengemeenten profiteren al zoveel van ons". Dit blijkt uit het Jaarsverslag van het GAK. Deze instelling voert de administratie voor veertien bedrijfs verenigingen voor de werkloosheids wet, de ziektewet en de wet op de Samen omvatten zij ruim 3/5 van a'lle werknemers, die onder de so ciale verzekeringen vallen. Het aan tal werkgevers, dat bij deze be drijfsvereniging is aangesloten, be droeg eind vorig Jaar ruim hon derdduizend. Er werden bijna twee miljoen ziek meldingen geregistreerd. Dit bete kent een stijging van vier procent, waarvan echter drie procent is ver oorzaakt door toeneming van het aantal verzekerden. Het aantal uitkeringsdagen was slechts één procent hoger. Het ge middelde ziekteduur per geval ver toonde een lichte daling, van 15,4 tot 16.1 dagen. Het bedrag aan uitge keerd ziekengeld was 13 procent ho ger. Het bedroeg in 1970 ruim 831 mEjoen gulden en vorig Jaar ruim 937 mEjoen gulden. Deze stijging werd bijna helemaal veroorzaakt door de verhoging van de gemiddelde uitkering per dag, die met 12 pro cent steeg, evenals bij de werkloos heidswet. Uit de gegevens kan men afleiden dat gemiddeld voor de werknemers van de „GAK-bediJfsverenigingen" Vier maanden de cel in LEIDEN Een 51-Jarige grond werker uit Leiden was bij de Haagse rechtbank zo royaal met bekennen van schuld, dat de president hem zelfs een beetje moest afremmen „U moet niet gaan zitten, beken nen om ons te plezieren," gaf hij te kennen, maar verdachte stemde zo ongeveer met alles in, waarvan de Officier hem beschuldigde. Dat was dan zgn „f lesse trekker! J" een Juridische aanduiding, welke aan verdachte niet geheel onbekend bleek te zijn. Hij „kocht" bij diverse winkeliers in Leiden t.v. toestellen waarbij be taling achterwege bleef. Dat deed hij ook met radio-transistors, die hij meestal vlot aan buitenlanders ver kocht. Vanwege zijn strafblad, was verdachte reeds eerder een ter be schikkingsstelling van de regering opgelegd. Hij had nu voor zoiets van f 6.000 waarde aan goederen in bezit weten te krijgen. De Officier eiste vijf maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk met 2 Jaar proeftijd. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte conform die eis veroordeeld. het ziekteverzuim vorig Jaar 6,5 bot 7 procent van de arbeidstijd be droeg, evenals in het Jaar daarvoor. Opmerkelijk is ook de voortgaande verbetering van de bestaande be drijfspensioenregeling. Het totaal aantal verzekerden, onder wie dege nen, die premievrije aanspraken hebben, bedroeg eind vorig jaar ruim 1,1 miljeon. Het aantal pensioenitrekkenden steeg van 77.000 tot 79.000. Eind vo rig jaar beliep het bedrag aan toe gekende pensioenen op jaarbasis 43 miljoen gulden tegen 38 mEjoen in 1970.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3