LEIDSCH DAGBLAD Bij brand in hotel 2 doden 'Wageningen' door studenten bezet i Leidse hartpatiënten hebben geen last van conflict vandaag KLERKS LEIDSCH HÉ DAGBLAD Kamer leden lopen ons in de weg Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 No. 3379' Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0.35 Witte Singel 1, Leidein - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) LEIDEN De hartpatiënten uit de Leidse regio, die vanuit het Academisch Ziekenhuis zijn door verwezen naar het Eindhovense Binnenziekenhuis, zullen niet de dupe worden van het conflict dat daar is gerezen tussen de hartchi rurg dr. P. van der Schaar en het hoofd van de chirurgische afdeling dr. Q. A. Eijsbouts. Het hoofd van de Leidse afdeling open hart- chirurgie, prof. dr. A. G. Brom, heeft gezegd dat alle doorverwezen patiëntën weer op de Leidse wacht lijst zullen worden gezet. Aange zien het om een gering aantal niet- gecompliceerde hartoperaties gaat kunnen de teruggekeerde patiënten in het oorspronkelijke operatiepro gramma worden opgenomen. De operaties zullen tussen de moeilij kere door worden uitgevoerd. Aan het eind van dit najaar hoopt men de patiënten die uit Eindhoven zijn teruggekeerd, te hebben gehol pen. De open hartchirurgie in het Eindhovense ziekenhuis is nu vol ledig stilgelegd. Alleen patiënten die in levensgevaar verkeren wor den nog geholpen. Ook in die ge vallen zal Leiden bijspringen. De Eindhovense cardiologen (artsen gespecialiseerd in hartonderzoek) weigeren in deze conflictsituatie patiënten door te sturen naar de hartchirurgen. Het grote knelpunt in de situatie is de wens van dr. Van der Schaar om een aparte afdeling open hartchirurgie (voor de operaties waarbij een hartlong- machine moet worden ingescha keld) in te richten in de nieuw bouw van het Binnenziekenhuis. Aangezien zoiets een enorm kost bare zaak is, vooral wat de nazorg van de patiënten betreft, wil het ziekenhuis daartoe niet overgaan. Hartchirurgie moet onder heelkun de blijven, vindt dokter Eijsen- bout. Inmiddels zijn ook moeilijkheden onstaan in het Tilburgse Sint Eli- sabethziekenhuis. waar eveneens alle hartoperaties zijn stopgezet. Daar is een broer van de Eindho vense hartchirurg, dr. H. van der Schaar, in conflict gekomen met de directie van het ziekenhuis. Pa tiënten van dat ziekenhuis zullen waarschijnlijk worden overgehe veld naar het Nijmeegse Acade misch Ziekenhuis. Als oplossing van het probleem in Eindhoven wordt gezien de benoeming van dr. Van der Schaar tot hoogleraar hartchirurgie, waardoor hij de opengevallen plaats in de hartkli- niek van prof. Wieberdink (vorig jaar na een conflict weggegaan) in kan nemen. Ook daar worden al ge ruime tijd geen hartoperaties meer uitgevoerd. Er is voor die functie nog een kandidaat. Overigens vertelt dr. Brom, dat de hele conflictsituatie geen levens mag kosten. Alle gevallen die ge vaarlijk kunnen zijn worden ge holpen. Leiden heeft zeven hart chirurgen (onder wie enkele assis tenten) en kan heel wat aan. Al leen de nazorg levert ook hier pro blemen op. Vijftien gasten ternauwernood ontsnapt uit de vlammen WINTERSWIJK (ANP) Bij een brand die de afge lopen nacht Hotel Victoria in Winterswijk in as heeft ge legd, zijn naar de politie aanneemt vermoedelijk twee mensen om het leven gekomen. Het juiste aantal slacht offers kon nog niet worden vastgesteld omdat ook het gastenboek in de vuurzee verloren is gegaan. De schade wordt geraamd op een miljoen gulden. Een van de vermisten is de heer C. Jumelet, zoon van de exploitant die de zaken waarnam, omdat zijn ouders op vakantie buitenlands ver toeven. De andere vermiste is de 80-Jarige mevrouw J. Wesselink- Tehnorie uit Middelburg. Er waren naar schatting vijftien gasten in Hotel Victoria toen de brand omstreeks half drie werd ontdekt door een omwonende wiens hond alarm sloeg. Het hotel stond toen aan de voorzijde over de volle breedte al in lichterlaaie. Twee voor het hotel geparkeerde auto's brand den eveneens. De brandweer van Winterswijk ging het vuur met een tiental stralen te lijf, maar kon wei nig meer redden. Een wat oudere man moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Hij bevond zich op een platform en durfde niet naar beneden te springen. Hij is toen door een politieman van het enkele Plaatselijk wolkenvelden De Bilt verwacht van vanavond ot morgenavond droog en vrij zon- ïig weer, maar plaatselijk ook wol- :envelden. Overwegens matige wind lit noordoost tot oost. Minimumtemperaturen van 13 tot aden. Maxima morgen om streeks 20 graden. (opgemaakt om 12.40 uur). meters hoge dak geduwd. Dit heeft waarschijnlijk zijn leven gered, al brak hij wel een been. Vanochtend was de brandweer nog aan het nablussen en naar ver wachting zou eerst in de loop van de dag met zoeken naar slachtoffers kunnen worden begonnen. De re cherche zal een onderzoek instellen naar de oorzaak. In een van de zalen van het hotel was gisteravond een verkoop van tapijten geweest en de nog aanwezige voorraad werd even eens een prooi der vlammen. Werkgroep tegen wanorde in de Hervormde Kerk UTRECHT (ANP) Een uit vijf tig leden bestaande werkgroep „Om de kerk" heeft de hervormde predi kanten, de diakenen voor het het werelddiakonaat en 17.000 geïnteres seerde kerkleden een pamflet ge stuurd, waarin zij stelling neemt te gen de volgens haar door bureau cratie ontstane wanorde in de Neder landse Hervormde Kerk. In het pam flet vraagt de werkgroep kerkeraden en kerkvoogdijen onder meer, ernstig te overwegen of het nog wel verant woord is, de bijdragen voor de in standhouding van het gebureaucra tiseerde kerkelijke apparaat naar Den Haag over te maken. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halvè prijs n 'k word abonnee per 15 sept. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Een enorme vlammenzee: dat zag de Winterswijkse brandweer toen men vannacht bij Hotel Victoria arriveerde. Blussen van de btrand leek een onbegonnen zaak. Onder de puinhopen moe ten nog twee lichamen liggen. WAGENINGEN DELFT UTRECHT/AMSTERDAM Twee honderd studenten hebben gister avond laat de Landbouwhogeschool in Wageningen bezet uit protest te gen het verhoogde collegegeld. De be zetting volgde op een actievergade ring waaraan ruim 700 studenten deelnamen. Om de „goede gang van zaken niet in gevaar te brengen" aldus de bezetters gingen slechts 200 man over tot de bezetting, de rest hield vandaag een solidariteits- demonstratie in Wageningen. De bezetters eisen van het college van bestuur dat het volgen van ver plichte practica vereist voor het afleggen van een examen niet al leen toegestaan woidt op vertoon van een collegekaart, maar ook op vertoon van examenbriefjes. Boven dien zou het bestuur zogenaamde fa culteitsbriefjes moeien algeven waar mee men recht krijgt op kinderbij slag. Bovendien zou controle op de blijven. De universiteitsraad van de Am sterdamse universiteit heeft giste ren na een m.-cr dan vijf uur duren- fergadering een motie aangeno men waarin gezegd wordt dat de verhoging van het collegegeld de oorzaak is van groeiende onrust aan de universiteiten en hogescholen. Men vindt dat een nieuw te kiezen parlement zich alsnog over deze wet moeten uitspreken. De raad van de Technische Hoge school in Delft heeft gisteren het be stuur met algemene stemmen ge vraagd studenten, die actie voeren tegen de verhoging van het college geld geen strobreed in de weg te sn bij het voeren van propa ganda. Zeker de helft van de 12.000 studenten in Delft heeft tot dusver het collegegeld nog niet betaald. Vandaag houden de studenten een boycotvergadering. De USF (Utrechtse Studenten Fe deratie) heeft gisteravond besloten op de faculteiten actie te gaan voe ren als voortzetting van de boycot tegen de collegegeldverhoging De USF deelde aan de ongeveer 200 aanwezige studenten mee. van me ning te blijven dat een inschrijvings bewijs van instituut of faculteit vol doende is om in aanmerking te ko men voor kinderbijslag, uitstel van militaire dienst e.d. Nu de Utrechtse universiteit over tot schriftelijke inschrij ving wil de USF zoveel mogelijk stu denten er toe bewegen de inschrij vingsformulieren niet in te sturen en een eventueel per aangetekende post thuis gezonden collegekaart niet te accepteren. In het Utrecht se academiegebouw is een perma nente actie- en voorlichtingscentrum ingericht. Ambtenarenbond: UTRECHT (ANP) „Van kamer leden hebben de ambtenaren niets te verwachten. Als ze zich al eens met ambtenaren bemoeien lopen ze ons alleen maar voor de voeten". Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel, de heer W. Wieringa, vanmid dag in Utrecht op de hoofdbestuurs vergadering van de NCBO. Hij voeg de hieraan toe, dat 't geen overbodige luxe zou zijn, bij de vaststelling van de verschillende kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen een aantal deskundigen op het terrein van ambtenarenzaken op verkiesbare plaatsen te zetten. De heer Wieringa merkte verder op, dat „het nieuwbakken kamerlid van de AR", de heer Vermaat, het over leg heeft doorkruist door nu al acht vragen te stellen die betrekking heb ben op de komende besprekingen in het georganiseerd overleg in ambte narenzaken over de salarisverhogin gen in 1973. Maar de NCBO vindt, dat er maar één antwoord op z'n plaats is en wel dat de kamer en de heer Vermaat het resultaat wel zullen horen nadat het georganiseerd overleg deze zaken heeft behandeld en een standpunt heeft bepaald. DE GEHELE MAAND SEPTEMBER AMSTEL BIER kist a 24 pijpjes geen 11,76. Nu afhaalprijs kist a 20 halve liters geen 14,20, nu afhaalprijs 8,95 10,95 Natuurlijk alléén bij: SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Kennedylaan 7 - Tel. 42836 Bevrijdingsplein 19 - Tel 33561 Leiden Z.W. 24 PAGINA'S 9 0 Verheugde coach Joop Middelink (foto) na het behalen van de bronzen plak in de tijdrit: „Mijn beslissing was juist". Veel Olym pisch en ander sportnieuws op PAGINA 11 t/m 17 O Aflossing van de wacht op de redactie van dit dagblad: drs. J. R. Soetenhorst wordt als hoofdredac teur vervangen door Han Mulder. Een nieuwe leider, hetzelfde team PAGINA LEIDEN 0 De NCRV gaat zich in het komen de winterseizoen weer toeleggen op het tv-drama PAGINA 5 9 De belastingverlichting voor de lage inkomens staat op losse schroeven. Kritiek barst los over de hoofden van Nelissen en Schol ten PAGINA 7 Het isolement van de harp wordt op Queekhoven doorbroken Wat gebeurt er VRIJDAG 1 SEPT. OM 11.00 UUR OP DE Doezastraat Kijk morgenavond uit naar de adv. van de Doezastraatwinkels. (9ttcl QTie Wageningse studenten hielden vanmorgen een soli dariteitsdemonstratie voor de bezetters van de Landbouwhogeschool. leums Uit Almelo wordt bericht, dat in het naburige dorp Borne onder de fabrieksar beiders ernstige ongeregeld heden moeten hebben plaats gehad, en bij enkele fabri kanten alles moet zijn ver nield. Dientengevolge zijn 12 man van de in Almelo ge stationeerde huzaren der waarts vertrokken ten einde de rust te herstellen. Ook te Enschede moet het zeer on rustig zijn. Het Spaansche stoom schip „Perseveranza" is bij Oporto tengevolge van mist gestrand en vergaan. Der tig personen hébben bij deze ramp het leven verloren. Vandaag 50 jaar geleden: Van den lsten september af mag in Frankrijk uitslui tend bruin brood worden ge bakken. De koren-oogst van dezen zomer blijkt ontoerei kend te zijn voor de binnen- landsche behoefte en om den duren import en verdere de preciatie van den franc te voorkomen heeft de re geering de bruinbrood- verordening gemaakt. De koning van Italië heeft alle meubels van waarde en overige kunstvoorwerpen, die zich in de koninklijke palei zen te Moncalieri, Milaan, Genua, Venetië, Florence en Napels bevinden, aan den staat geschonken. In Muldoon, Califor- nië, zijn grote hoeveelheden gas ontsnapt uit den lucht koker van de mijn Argonaut. Deze koker was nog de ee- nig overgebleven uihveg voor 75 mijnwerkersdie in de mijn zaten opgesloten. Men heeft thans alle hoop op hun redding laten varen. 31 augustus

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1