MIDDELINK; 'ML1N BESLISSING WAS JUIST' Zwemploeg teveel zenuwen KLASSE VANHALVE-FINALES „Spoorboekje van de tijdrit L.F.C. - LUGDUNUM WOEJTSDAG 30 AUGUSTUS 1978 MÜNCHEN Het „spoorboekje" van de eerste zes in de tijdrit over 100 km is ten opzichte van eikaar: eindtijd - 25 kin - 50 km - 75 km: 1. Rusland' 2.11.17,8 30.20 (4) 1.05.21 (2) 1.35.48 (1 2. Polen 2.11.47,5 29.56 (2) 1.05.06 (1) 1.35.52 (2 3. Nederland 2.12.27,1 29.50 (1) 1.05.32 (3) 1.36.52 (3/4) 4. België 2.12.36,7 30.24 (5) 1.05.53 (4) 1.36.52 (3/4) 5. Noorwegen 2.13.20.7 30.15 (3) 1.06.07 (6) 1.37.10 (5 6. Zweden 2.13.36,9 30.25 (6) 1.06.02 (5) 1.37.21 (6 Deze plak met zoveel van Team heeft 'oppepper' nodig MÜN^N Laat in de avond was nog altijd het begrip, dat Joop ^'delink had trachten te zaaien, niteit doorgedrongen tot de couirs> die het brons nauwelijks konden koesteren. "Deze plak"ad de bondscoach hen voorgehouden, „is voor mij net zovee'aard als het goud van de vorige Spelen. Jullie hebben een -/tastische prestatie geleverd". Maar de kleine Hennie Kuif »Wel fijn, ja, zo'n medaille. Maar als je bedenkt dat er had kunnen zijn". ped(ien Hertog over die ramp- zajfriIometer, 3000 meter vóór het „l^unt" van de ploegenrace te- klok: "We reden voluit. We g/en op het, punt de Noren te jören. Kun je nagaan, die werden ie Sn het eindklassement. Toen 'oor red Racké kreeg Aad van der Hoek pech. Knap, een spaak in z'n achterwiel eruit. Daar kun je niet mee verder. On willekeurig verslapten we even. Wat moet je doen? Je denkt: we kunnen toch niet vijftig kilometer met maar drie man verder gaan? Je wacht even af, en voordat Middelink van die commissaris, die ook in de auto zat, zo dichtbij ons kon komen, dat hij kon zeggen dat we hard moesten doorgaan, ja, toen was er al een hoop tempo uit". Wat niet alleen inhoudt, dat de Ne derlandse tijdritformatie, schitte rend op dreef in de eerste helft van de race, mét Aad van der Hoek wellicht nog veel meer mogelijkhe den zou hebben gehad, maar dat ook de drie, die overbleven, nog verder hadden kunnen reiken dan brons. Als die aarzeledne kilometer en maar niet was geweest. Dan zou dat trio, dat vooral in de laatste twintig kilometer alles en iedereen verbaasde met zijn formidabele rush, zich hebben kunnen opwerken tot zilver: 40 seconden immers scheidden slechts de tweede en de derde plaats. Fedor den Hertog: „We hebben ontzettend zitten sleuren, in het laatste kwart van de wedstrijd. Ik heb er, geloof ik, een rugblessure van overgehouden, van dat force ren". Ter illustratie: „Na 75 kilome ter, toen Rusland leidde en Polen op vier seconden volgde, lagen Ne derland en België gelijk in derde positie. Een Belgische ploeg, die toch drie man telde van het team, dat vorig jaar de wereldtitel greep, en dat ook nu optimaal voorbereid in vele trainingsweekends, kansrijk aan de start kwam. Sterker nog: de jagende Belgen hadden tussen de 50ste en de 75ste kilometer maar één seconde kunnen terugwinnen op de Oranje-ploeg, die toen nog maar met drie man streed. Kees Priem: we zijn erg verbeten doorge gaan, nadat Aad had afgehaakt". Maar Hennie Kuiper: „En toch spreekt dan de onzekerheid mee. Want je rijdt wel hard, maar je denkt tóch: straks in het laatste kwart hebben we de vierde man hard nodig. Je gaat zelfvertrouwen Daarentegen sloot ook Enith Brigl- aan in de zich uitbreidende rij lelijke tegenvallers. Zij sloop geslagen weg als achtste, met een mislukte tijd van 60,1. Ze was daar liet zoveelste geval, dat bóven haar niveau doolde. Coach Nico van Dam: „Nee, het gaat hier duidelijk niet naar wens. Maar ik ben er nog niet goed uit, waar het aan schort". Morgens waren Alie te Riet (200 school) en Peter Prijdekker (200 vrij) te langzaam op toeren geko- 's Avonds had Enith Brigitha de opdracht onmiddellijk op de hoogste speed los te branden. Van Dam: „Ga mee, hadden we haar ingeprent. Versaag niet en poog bij te blijven". Tot 75 van'de 100 meter veroorzaakte zij deining onder de Nederlanders door „gehoorzaam" als tweede het geweld te trotseren. Maar toen knapte het ritme. Van Dan kwam er niet uit in zijn gissingen over die collaps. „Ze maakte het niet af. Toch heeft zij snelheid, techniek en uithoudings vermogen. Tot en met trainingstij den klopte het allemaal. Tijdens het inzwemmen draaide Enith re laxed en speels 28 seconden over vijftig meter. Als ze erg hard afgaat, doet ze dat in 27,2. Neem Prij dekker. Bij het inzwemmen klokten we een 100 meter van hem 56,5. In de wedstrijd maakte hij waar blijf je dan? Je levert ze in blakende vorm. Ze nemen vrolijk afscheid". Voetbal Ronny Kalderon, de 20-jarige Israëliër, die enkele Jaren geleden bij Ajax onder con tract heeft gestaan, is weer terug in Nederland. Gisteravond speelde hij met Feyenoord mee in de oefenwedstrijd tegen zaterdag amateur-kampioen Zwart Wit '28. Feyenoord won de wedstrijd met 6—1. Wind Juist dat „derde part" van de race inspireerde echter Joop Middelink tot de opwaardering van brons naar Roodenburg: 5-1 winst op Alphens elftal ALPHEN AAN DEN RIJN - Roodenburg heeft gisteravond in de oefenwedstrijd tegen een Alphens elftal bijzonder weinig moeite ge had. De Leidenaars wonnen met 1— 5. Alle doelpunten werden na de rust gescoord. Er waren 400 toe schouwers naar het (verlichte) ARC-veld gekomen, niet zo erg veel, maar dat vindt mogelijk zijn oorzaak in het wat vroege aan- vangsuur (ARC speelt zijn avond wedstrijden om acht uur), ditmaal op verzoek van Roodenburg om ven uur). Dat was in het nadeel van het comité van de Nederlandse Nierstichting afdeling Alphen den Rijn, voor wie de recette bestemd. De opbrengst bedroeg f625.30. De eerste helft was weinig opwindend. Roodenburg had wel het beste van het spel, maar kon nauwelijks tot gevaarlijke acties ko men. "Alphen" (overigens zonder spelers van Alphen zelf) kon dat he lemaal niet. De tweede helft was veel aantrekkelijker. Al binnen drie minuten kwam Roodenburg op 02 (doelpunten van Sam den Os en Hans Hannaart). Het werd eerst door Hans Hannaart nog 0—3, voor dat "Alphen" kon scoren. Henk Los van Zwammerdam kopte raak: 1— 3. Weer Hannaart zorgde voor 1— 4 en vlak voor tijd was het Stan van der Meel, die de eindstand op 1—5 DE VOS MAG NIET MET AJAX MEE... AMSTERDAM Het Tijd heft 'n tegen reisbureau Mon dial N7 aangespannen kort geding verlorei. Het bureau had namens het Ajax-bistuur als opdrachtgever ge- weigerl sportverslaggever Maarten de Vos te boeken voor een charter- vluchtnaar Buenos Aires. Het betrof het vlegtuig waarmee spelers en bestuu' van Ajax, een aantal journa listen ai supporters zich naar de Ar- gentijise hoofdstad zullen laten ver- m voor de eerste wedstrijd om de officieuze wereldbeker tegen de Zuidamerkaanse kampioen Inde- pendiente.De Tijd had van het reis bureau geiist de verslaggever mee te en op deze speciale vlucht op straffe var een dwangsom van 10.000 gulden bij weigering. n conlict bestond tussen de sportverslagever en het Ajax-be- stuur. Oner meer is de toegang tot de besuurskamer van Ajax De Vos rees geuime tijd ontzegd. De presient van de Amsterdam se rechtbaic, mr. U. W. H. Sthee- man, wees In zijn dinsdag gegeven vonnis ondr meer op het overleg, tussen het ijax-bestuur en De Tijd naar aanlehng van de weigering door Mondil Maarten de Vos mee te nemen, barbij De Tijd nog heeft getracht ht AJax-bestuur te bewe gen over d bezwaren tegen het mee reizen vai de verslaggever heen te stappen, 'e president stelde dat niet valt i te zien waarom het dag blad, nu lie poging niet met succes werd betoond, rechtens van Mon dial zou:unnen verlangen dat deze, de bezvren van het Ajax-bestuur negerer, de verslaggever een plaats in het liegtuig zal geven. De Tijd werd voordeeld in de kosten van 't gedingiOO gulden. Het eerste brons is binnen: v.l Kuiper goud: „Het ging daar tegen de wind in. En juist dan heb je die vierde man zo nodig. De drie, die overbleven, kon ik de finale wel toevertrouwen. Met de wind mee kunnen mannen als Den Hertog en Priem hard/ genoeg doorgaan. Maar met drieën tegen de wind en dan op de Russen maar een halve mi nuut verliezen, dat is fantastisch. Nederland keerde, kort na de pech van Van der Hoek, bij vijftig kilo meter slechts 26 seconden achter de toen nog leidende Polen, en maar elf seconden achter de Russen. Een derde positie die met maar iets gro ter tijdsverschil 25 kilometer verder met de Belgen gedeeld moest wor den. De Belgen, die niet verder dan langszij konden komen. Wat dan meteen de vraag opwerpt, wat nu vervelender is: rijden met een com plete ploeg, waarin minstens één renner het tempo van tijd tot tijd verstoort omdat hij niet helemaal meer kan meekomen, óf koersen met drie man. waarvan de krachten op volkomen gelijke hoogte liggen? Afspraak „Juist vanwege de kwestie, is het zo moeilijk om een afspraak te maken van tevoren, wat er zal gebeuren als iemand pech krijgt", verklaarde Middelink. Wat ook weer inhaakt op de vraag, die velen vóór in de n:r. Kees Priem, Fedor den Hertog, Aad van den Hoek en Hennie mond zou liggen: kon er niet even op Van der Hoek worden gewacht? Zijn de dertig seconden, die met herstel van het defect zijn gemoeid, door een complete ploeg niet weg te werken? Middelink, beslist: „In dit geval niet. Je moet zo'n kwestie per cou reur bekijken. Toen Aad die pech kreeg, zat hij er een beetje door. Hij zou het wellicht verderop nog veel moeilijker krijgen. En dan is drie man beter dan drie-en-een- halve. Die kan het ritme dan alleen maar verstoren. Ik besloot om de anderen niet te laten wachten, en ik zal tot in lengten van dagen blijven geloven, dat die beslissing juist was". Waarbij Aad van der Hoek in zijn lezing de middenweg bewandeldde: „Ik reed op dat mo ment niet zó fantastisch, maar wie weet kom je er door. Dat gebeurt heel vaak in een koers". En verder was iedereen er op de autobaan tussen München en Lindau wel van overtuigd, dat Middelink uiteraard gewacht zou hebben, als de pech een coureur als Fedor den Hertog zou hebben getroffen. Niemand wilde dan ook echt de be slissing van Middelink aanvechten, temeer omdat de waarheid natuur lijk niet meer is te achterhalen. De drie gingen immers wellicht nóg verbetener door, omdat hen, omdat Nederland dat voor goud stond ge noteerd, dit moest overkomen? De beloning lag er tenslotte in de vorm van brons. Achter de niet fraai maar wél zeer gedisiplineerd en zéér regelmatig (bij de drie „meetpun ten" onderweg respectievelijk vierde, tweede en eerste) rijdende Russen Choukov (25), Yardi (24), Komna- tov (22) en dé ervaren winnaar van de Marokkaanse ronde '72 Valeri Likhachef (25), die hun wereldtitel in deze specialiteit „bevestigden". Likhachef, die er toen, in Leicester in 1970, ook al bij was, zei overi gens na afloop bewonderend: „Die Nederlanders moeten fantastisch hebben gereden". En dat vonden ook de Polen, die dankzij hun ve dette Ryszard Szurkowski onderweg ook steeds bij de eersten waren. Eerst zes seconden achter Neder land, daarna in de buurt van een halve minuut er vóór. En daardoor kan men zich toch wel weer voor stellen, dat drie Oranjerijders niet zo héél erg blij waren met brons, al zou dat dan als goud moeten glim- Ik geloof, dat Middelinks beslissing om niet op Van der Hoek te wach ten, juist is geweest. En dat alleen maar valt te betreuren, dat die pech er was. En dat die drie voor treffelijke coureurs nét die paar minuten onzekerheid hebben ge kend, die hen van een ongekend succes hebben afgehouden. MÜNCHEN Enith Brigitha zou in ontspannen doen ze er waarschijnlijk het eretrapje hebben beklommen. Dat was de verdrietige conclusie na een sprintfinale, die, op de 58,6 van Sandra Neilson na, niet bol stond van moorddadige tijden. Al maanden gold het als bedoeling, dat de Nederlandse in Mün chen naar 59.0 moest doorstoten. Shirley Babasihoff en Shane Gold wisselden gisteravond 59.02 en 59.06 in voor zilver en brons. Door Lex Muller Maar in de fel verlichte hal, met het geroezemoes op de volgestouwde tribunus, schrompelen vervolgens de Nederlanders een voor èen ineen tot trillende dwergen. Van Dam: „Er is een Amerikaans jongetje in de club bij ons. Die heeft geen talent. Maar hij is harder dan wie ook. De Ame rikanen hebben gewoon veel meer Kwaliteit Op de Spelen bulken ze daardoor twee dagen al van de medailles. Coach Peter Daland: „Er is kritiek geuit op onze selectie-methode. Maar ik kan het ieder land aanbe velen. Ze raken er door vertrouwd hun zenuwen te bedwingen. Natuur lijk hebben wij ook missers. Maar is voldoende kwaliteit om plotse linge hiaten op te vullen". Op de 100 meter vrije slag verzaak te Jennifer Kemp in de halve fina le. Sandra Neilson schoof direct op met Shirley Babashoff op te tornen tegen favoriete Shane Gould. Het 16-jarige meisje, dat versuft geluk een record in huilen ves tigde, stond tot voor de race van de waarheid op 59,3. Toch pikte Da land haar (derde Amerikaanse in de Olympic-trials) eruit als wapen tegen de strooptocht van Shane Gould. „Hij heeft me almaar voor gehouden, dat Shane ook maar een meisje is, zoals wij, met twee armen benen. Ze heeft niks bovenna tuurlijks. Ik moest ook in geen ge val op haar letten". Sandra Neilson zes Jaar op de fiets, vorig jaar eerste op de Pan American Games in 60,4 dit seizoen doorgebroken had de meevaller dat Shane Gould ietsje te laat weg sprong op het commando. Maar op eigen kracht demarreerde ze van meet af aan onnavolgbaar en durf de tot over de pijngrens door te zetten. Op ééntiende seconde stopte ze vóór het wereldrecord van Shane Gould: 58,6, hoewel ze pas twee we ken terug voor het eerst de minuut passeerde. Tranen Shane Gould barstte ongeremd in tranen uit over het brons, waarmee de twee stalen Amerikaantjes haar opscheepten. Later huichelde ze: „Natuurlijk doet mij dit pijn. Maar ik ben er niet van onder de in druk". Peter Daland: „We hebben het voorspeld. Shane zal hier enkele teleurstellingen moeten verwerken. Ze wil té veel. Maandag heeft ze vier races gezwommen. Daarom was ze vanavond niet opgewassen tegen onze twee uitgeruste sprintsters". De Australische trainer Don Talbot filisofeerde weinig bedrukt over de „devaluatie" van Gould. „Shane was niet explosief genoeg. Ik wijt dat aan het goud op de wisselslag. Ze was er overgelukkig mee. Misschien heeft het haar scherpte enigszins verslapt. Maar let op: dit prikkelt haar voor de 400 meter". Dat kan direct vanavond worden gecheckt. Zoals heden ook doorslag gevend is als dag des oordeels over het Nederlandse zwemmen. Van Dam: „De ploeg zou een oppepper geweldig kunnen gebruiken". Wan prestaties op de 400 meter vrije slag en de 40 x 100 vrij estafette zullen derhalve fnuikend zijn voor het al danig geschonden moreel. Wat de druk op Hansje Bunschoten, Anke Rijnders, Enith Brigitha en Josien Elzerman maximaal verzwaart. ADVERTENTIE Zondag 14.30 uur Leden en donateurs van LFC hebben alleen recht op toegang op vertoon van het verenigingsdiploma. Voetbal Egbert ter Mors stopt met voetballen. De 31-Jarlge middenvelder, die in zijn loopbaan achtereenvolgens uitkwam voor Enschedese Boys, FC Twente, Go Ahead Eagles, Rot Weiss Essen (W. Did.), de Graafschap en PEC/ Zwolle (dit seizoen) heeft besloten het advies van dokter Strikwerda op te volgen om zijn carriere te beeindigen. De arts constateerde bij Ter Mors slijtage aan een heup. ADVERTENTIE Harry Vriend Het wordt meer en meer duide lijk dat Nederland in München deelneemt als ex-zwemnatie. Niet dat het een doodramp is dat onze meisjes en jongens tot de klasse van de halve-finalers zijn afgezakt (want wedstrijd sport is 99 procent verliezen en 1 procent winnen, zoals Edison al wist)maar het ontneemt na tuurlijk wel wat fleur aan de verslaggeving van de Nederland se journalisten, die nu al het ge voel beginnen te krijgen dat zij van alle Nederlanders in Mün chen het langst in de strijd zul len ffiijven. Ook met het waterpolo is het zoals bekend misgegaan. De waterpoloërs begonnen met gun stig te loten: in een poule (van ellende) met Hongarije en West- Duitsland, dat betekende een vrij zekere 2de plaats, achter Hogarije maar vóór de Duit sers. Daarna zetten we onze ze getocht voort, door slechts met 3-0 van Hongarije te verliezen, met als aantekening dat 3-1 zelfs een juistere uitslag was geweest. Bovendien bewees Evert Kroon in het doel dat hij inderdaad de beste keeper ter wereld is, al thans van de natte keepers, want „hij stopte alles", zoals we niet moe werden elkaar te ver tellen, totdat een nuchtere Jour nalist opmerkte: „behalve die drie dan". Ja, dat was even Jammer maar met 3-0 verliezen van Hongarije is ook een vorm van winnen, maakten we elkaar diets, totdat de Westduitsers de volgende dag m. 3-3 tegen Hon garije gelijk speelden. Zo zo, dachten we, met 3-3 gelijk spe len Hongarije, dat is geen vorm van winnen meer, dat is een vorm van zegevieren. Nederland moest nu wel winnen van West Duitsland om de finalepoule te bereiken, maar zie: Vrouwe Fortuna Vlaardingen was waar lijk niet met Harry Vriend en zijn jongens, zij speelden uit eindelijk met 4-4 gelijk en nuchter beschouwd was dat een verdienstelijk resultaat: gelijk spelen tegen de gelijkspelers te gen Hongarije, maar het bete kende wel dat onze waterpoloërs zijn uitgeschakeld, tenzij er een wonder gebeurt, bijvoorbeeld: WestDuitsland Argenti nië, West-Duitsland verdrinkt Nu heb ik geen verstand van waterpolo, maar als ik het wel had, schafte ik het af. „Wat maakt waterpolo leuk voor een waterpoloër?", heb Ik aan Harry Vriend gevraagd. Een voor de hand liggende vraag, want hij werd na de uitschakeling verze kerd, dat dit een verschrikkelij ke klap was voor die Jongens: „Vier jaar van opofferingen naar de knoppen, denk Je eens in". Harry Vriend wist het eigen lijk ook niet. Hij wist alleen maar dat hij zelf graag water- polode en dat het aantal water poloërs nog steeds toeneemt, in Nederland en andere landen, zodat het toch blijkbaar zijn aantrekkelijke kanten heeft. Vriend: „Je komt in een be paald kringetje terecht en daar kom je moeilijk meer uit. Ik woonde bijvoorbeeld vlak bij het zwembad. En hoe gaat het dan?". Tja, dan gaat het net als met Cruijff, die tegenover het AJax- stadion woonde

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11